Dotyczy skutków podatkowych sprzedaży działek. - Interpretacja - 0114-KDIP3-1.4011.735.2022.2.MS2

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 30 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.735.2022.2.MS2

Temat interpretacji

Dotyczy skutków podatkowych sprzedaży działek.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

18 lipca 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 19 września 2022 r. (wpływ 23 września 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jako osoba fizyczna prowadzi Pan niezaliczaną do działów specjalnych produkcji rolnej działalność rolniczą w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt i od 1 maja 2007 r. jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.

Nie prowadzi Pan pozarolniczej działalności gospodarczej, jest Pan podatnikiem podatku rolnego i nie prowadzi ksiąg podatkowych. Źródłem Pana utrzymania jest działalność rolnicza prowadzona w ramach gospodarstwa rolnego.

Chciałby Pan sprzedać z majątku osobistego grunt, na którym znajduje się rola oraz pastwiska. Nieruchomości nabył Pan od rodziców na podstawie umowy dożywocia z 11 kwietnia 1996 r. w związku z prowadzeniem gospodarstwa rolnego i przy nabyciu nie korzystał Pan z prawa odliczenia podatku VAT. Obecnie planuje Pan sprzedaż jednej z tych nieruchomości.

Wcześniej warunkowo (z uwagi na prawo pierwokupu przysługujące Skarbowi Państwa) w całości jednemu nabywcy sprzedał Pan otrzymaną od rodziców w większości pokrytą lasem nieruchomość w (...). Nieruchomość ta jest niezabudowana i nie ma wobec niej planu zagospodarowania przestrzennego ani warunków zabudowy. Nie wystąpił Pan też o decyzję o warunkach zabudowy co do tej nieruchomości. Własność tej nieruchomości nie została jeszcze przeniesiona na nabywcę - rolnika (prowadzącego gospodarstwo rolne), z uwagi na brak upływu wyznaczonego terminu.

W związku z tą wcześniejszą sprzedażą powziął Pan wątpliwość, czy sprzedaż drugiej podzielonej na kawałki działki nr 1, mianowicie położonej w (...) niezabudowanej nieruchomości, według danych z rejestru gruntów o przeznaczeniu rolnym oraz na pastwiska, rodzi obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług. Dla drugiej nieruchomości złożył Pan wniosek w trybie administracyjnym o zatwierdzenie planu podziału sporządzonego przez geodetę na Pana zlecenie. W rejestrze gruntów widnieje już nieruchomość po podziale na pięć części, z których dwie pokryte są wyłącznie rolą, jedna wyłącznie pastwiskiem, a dwie pokryte są rolą oraz pastwiskiem. Wystąpił Pan też o warunki zabudowy dla drugiej nieruchomości (obecnie niezabudowanej). Nie mieszkał Pan na żadnej z ww. nieruchomości. Wcześniej nie czerpał Pan zysku ze sprzedaży lub dzierżawy nieruchomości poza sprzedażą nieruchomości w (...). Wykorzystuje Pan drugą nieruchomość na potrzeby działalności rolniczej. Nie szukał i nie znalazł Pan jeszcze nabywcy na drugą nieruchomość, ani na jej część. Przypuszcza Pan, że ewentualna sprzedaż działek powstałych w wyniku podziału drugiej nieruchomości będzie rozciągnięta w czasie. Za pieniądze otrzymane ze sprzedaży drugiej nieruchomości chciałby Pan zakupić więcej ziemi rolnej w innej lokalizacji.

Uzupełnienie i doprecyzowanie wniosku

Wyjaśnił Pan, że nabył Pan od rodziców na podstawie umowy dożywocia następujące nieruchomości:

położona w (...) nieruchomość rolna o numerze księgi wieczystej prowadzonej przez Sąd Rejonowy w (…) nr (…) o powierzchni 10 ha, 35 arów i 84 m2 (10.35.84 ha) zabudowana domem i zabudowaniami gospodarczymi;

położona w (...) nieruchomość rolna o numerze księgi wieczystej prowadzonej przez Sąd Rejonowy w (…) nr (…) o powierzchni 1 ha, 82 ary (1.82.00 ha);

położona w (...) nieruchomość rolna o numerze księgi wieczystej prowadzonej przez Sąd Rejonowy w (…) nr (…) o powierzchni 6 ha, 80 arów (1.80.00 ha), której 5.11.00 ha zajmuje las, składającej się z działki 2 i 3,

przy czym nieruchomość o nr (…) nabył Pan od ojca, a pozostałe nieruchomości od obojga rodziców.

Co do ww. nieruchomości prawo pierwokupu przysługuje KOWR.

Przedmiotem planowanej sprzedaży będzie działka nr 4.

Obecnie nieruchomość - działka nr 1 została podzielona jedynie administracyjnie. W sensie cywilnoprawnym działka 4 nie stanowi odrębnej rzeczy. Jedynie rozważa Pan sprzedaż tej działki, gdyż stanowi ona niewielką część Pana majątku i sprzedaż ta nie utrudniłaby Panu prowadzenia działalności rolniczej, a co więcej może ona umożliwić zakup ziemi rolnej w innej lokalizacji.

Działka 4 wykorzystywana była dotychczas w całości do działalności rolniczej. Nie planuje Pan innego sposobu wykorzystania tej działki do dnia sprzedaży. Działka nr 4 jest nieruchomością rolną w rozumieniu Kodeksu cywilnego, ponieważ jest wykorzystywana w działalności rolniczej, a obejmuje w całości grunty orne i ma powierzchnię 0,366 ha. Na podstawie udzielonych we wniosku oraz w niniejszym piśmie informacji, wnioskuje Pan, choć jest to tylko przypuszczenie, że działka nr 4 wchodzi w skład gospodarstwa rolnego. Nie ma Pan co do tego pewności, gdyż nie ma Pan pewności, jak powinien rozumieć pojęcie gospodarstwa rolnego z art. 21 ust. 1 p. 28 ustawy PIT (czy według Kodeksu cywilnego, czy ustawy o podatku rolnym, czy ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, czy może według rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1166/2008).

Nie ma Pan pewności również co do tego, jak rozumieć utratę charakteru rolnego przez działkę 4 (czy organowi chodzi o formalną utratę przeznaczenia rolnego, do której dochodzi z chwilą rozpoczęcia budowy budynku, czy rzeczywisty sposób zagospodarowania), dlatego też, m.in. wystąpił Pan o wydanie interpretacji indywidualnej. Przypuszcza Pan, że utrata charakteru rolnego następuje na skutek faktycznego zaprzestania produkcji rolnej na działce nr 4 przez zbywcę z uwagi na sprzedaż, a więc w okolicznościach niniejszej sprawy byłaby możliwa najwcześniej po sprzedaży działki, a nie w związku z jej sprzedażą. Sama sprzedaż jest w Pana ocenie neutralna podatkowo. Dlatego też przypuszcza Pan, że w związku ze sprzedażą działka nr 4 nie utraci charakteru rolnego. Nie wie i nie może Pan wiedzieć, czy nabywca będzie działkę nr 4 wykorzystywał faktycznie do produkcji rolnej. Jednakże z punktu widzenia zwolnienia z art. 21 ust. 1 p. 28 ustawy PIT, znaczenie ma nie sposób wykorzystania działki po sprzedaży, ale zmiana jej charakteru przez zbywcę w związku ze sprzedażą.

Chciałby Pan dowiedzieć się z interpretacji, czy sprzedaż działki nr 4 korzysta ze zwolnienia, o ile w ogóle sprzedaż działki nr 4 jest czynnością opodatkowaną podatkiem dochodowym. Dla działki przeznaczonej na sprzedaż nr 4 nie istnieje plan zagospodarowania przestrzennego. Nie wie i nie może Pan wiedzieć, czy warunki zabudowy dla działki nr 4 zostaną wydane w przyszłości, a jeśli tak, to kiedy to nastąpi. Nie pyta Pan o sprzedaż, która miała miejsce, ale o skutki podatkowe dwóch zdarzeń przyszłych - sprzedaży działki nr 4 oraz uzyskania warunków zabudowy dla tej działki. Ponadto, o warunki zabudowy może wystąpić osoba jedynie potencjalnie zainteresowana kupnem nieruchomości bez zgody właściela nieruchomości. Złożenie takiego wniosku może odbywać się bez wiedzy właściciela nieruchomości.

Przez wniosek o zatwierdzenie planu podziału rozumie Pan złożenie dokumentacji geodezyjnej do właściwego organu, w celu uzyskania jej akceptacji i wpisu do ewidencji gruntów, gdyż podział działki nr 1 odbywał się w trybie uproszczonym przeznaczonym dla działek rolnych. Podział działki nr 1 ułatwia administrowanie mniejszymi działkami, a w konsekwencji także upraszcza sytuację prawną Pana spadkobierców. Ułatwienie sprzedaży mniejszych działek jest skutkiem a nie celem podziału. Obecnie wycofał Pan wniosek o warunki zabudowy. Jeśli chodzi o koszty i nakłady ponoszone w związku z przygotowaniem działki nr 4 do sprzedaży, poza opłatami publicznoprawnymi oraz daninami publicznoprawnymi ponosi Pan koszty podziału, w tym koszt usług geodezyjnych oraz koszt wykonania drogi/dróg dojazdowej, której wytyczenie jest konieczne dla dokonania podziału administracyjnego. Nie planuje Pan ponosić dodatkowych kosztów ani kosztów związanych ze sprzedażą i nie zamierza korzystać z pośrednika obrotu nieruchomościami ("biura nieruchomości"), ani podejmować innych działań w związku przygotowaniem działki nr 4 do sprzedaży. Przed sprzedażą działki nr 4 nie będzie Pan podejmował działań marketingowych w zakresie obrotu nieruchomościami wykraczających poza ogłoszenia.

Ponadto, pragnie Pan również zaktualizować dane przedstawione we wniosku o interpretację, ponieważ doszło już do przeniesienia na nabywcę własności nieruchomości w (...) (działki nr 3), gdyż uprawniony nie skorzystał z prawa pierwokupu.

Pytania:

1.Czy przepisy art. 5a p. 6 w zw. z art. 10 ust. 1 p. 8 w zw. z art. 21 ust. 1 p. 28 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, (dalej ustawa PIT), należy rozumieć w ten sposób, że będzie Pan zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego w przypadku sprzedaży działki nr 4 ?

2.Czy przepisy art. 5a p. 6 w zw. z art. 10 ust. 1 p. 8 w zw. z art. 21 ust. 1 p. 28 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, (dalej ustawa PIT), należy rozumieć w ten sposób, że sprzedaż działki nr 4 będzie podlegała zwolnieniu od podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 p. 28 ustawy PIT?

Pana stanowisko w sprawie

Przepisy art. 5a p. 6 w zw. z art. 10 ust. 1 p. 8 w zw. z art. 21 ust. 1 p. 28 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, (dalej ustawa PIT), należy rozumieć w ten sposób, że nie będzie Pan zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego w przypadku sprzedaży działki nr 4.

Sprzedaż działki nr 4 nie będzie podlegała zwolnieniu od podatku dochodowego, gdyż nie jest czynnością opodatkowaną.

Zgodnie z art. 5a p. 6 ustawy PIT, pozarolniczą działalnością gospodarczą jest działalność zarobkowa, m.in.wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa, czy polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych - prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł z art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ustawy PIT.

Osobnym źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości, w oparciu o art. 10 ust. 1 p. 8 ustawy PIT, jeśli nie następuje ono w ramach działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

W pierwszej kolejności należałoby zatem rozstrzygnąć, czy przychód ze sprzedaży działki nr 4 stanowiłby przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wg art. 5a p. 6 ustawy PIT, kluczowe jest to, czy nabycia danej nieruchomości osoba ta dokonała jako handlowiec czy też do celów prywatnych. Nie można bowiem uznać za podatnika osoby fizycznej z tytułu sprzedaży jej majątku osobistego, który nie był nabywany z przeznaczeniem na działalność handlową. Podatnikiem nieruchomości sprzedawca mógłby stać się wtedy, jeżeli prowadzona przezeń działalność byłaby działalnością handlową.

Stał się Pan właścicielem nieruchomości - działek, w tym działki nr 1, 11 kwietnia 1996 r. w drodze umowy dożywocia z jednoczesnym obciążeniem nieruchomości dożywociem. Działka ta dopiero później została podzielona administracyjnie. Nie zakupił Pan nieruchomości w celu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Działki 4, nie można więc uznać za towar, a jej sprzedaży za handel.

Nie prowadzi Pan ksiąg rachunkowych w związku z prowadzeniem działalności rolniczej niestanowiącej działów specjalnych produkcji rolnej. Nie dzierżawi ani nie wydzierżawia Pan nieruchomości, ani nie prowadzi innej działalności poza rolniczą (w szczególności, nie prowadzi Pan działalności budowlanej). Zatem nie miała miejsce żadna z czynności, które mogłyby rodzić ryzyko uznania ich za działalność gospodarczą.

Zdecydowanie nie zajmuje się Pan zawodowo działalnością z zakresu obrotu nieruchomościami, a nadto jednorazowa sprzedaż działki nr 4, nie spełnia przesłanki powtarzalności, stałości oraz ciągłości, stąd nie można uznać jej za wykorzystywanie towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Ponadto, posiada Pan inne źródło utrzymania niż obrót nieruchomościami. Utrzymuje się bowiem z działalności rolniczej. Dodatkowo, jeszcze nie wie Pan, kto będzie nabywcą działki nr 4 i czy będzie to przedsiębiorca, czy inna osoba niezajmująca się zawodowo obrotem nieruchomościami.

Wielokrotność czy też częstotliwość wykonywania danej czynności nie ma znaczenia, gdy dana czynność jest wykonywana poza ramami działalności handlowej, produkcyjnej, usługowej, wydobywczej, rolniczej, względnie w ramach wolnych zawodów. W szczególności, gdy dana osoba dokonuje wyprzedaży swojego majątku, bez względu na to, ile transakcji zawrze, nie można przyjąć, iż transakcje te dokonywane są w ramach prowadzonej działalności handlowej. Nie ma znaczenia to, że prowadzi Pan produkcję rolną, ani to, że może sprzedać działki na rzecz różnych nabywców. Nie ma także znaczenia, że czyniłby to Pan w celach zarobkowych. Istotne jest bowiem jedynie, że dokonując owej wyprzedaży własnego majątku, osoba ta nie działa w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania tych czynności w ramach działalności handlowej. Nawet wielokrotna sprzedaż dokonywana w okolicznościach niepozwalających na uznanie jej za działalność handlową (działek wydzielonych z działki nr 1) - nie czyni ze sprzedającego podatnika. Zarząd majątkiem osobistym nie generuje bowiem przychodów zaliczanych do źródła pozarolnicza działalność gospodarcza.

W uchw. SN(7) podjętej 6.12.1991 r. (III CZP 1131, OSNC 1992, Nr 5, poz. 65) wskazano następujące Istotne cechy działalności gospodarczej: zawodowy charakter, powtarzalność działań, podporządkowanie zasadzie racjonalnego gospodarowania i uczestnictwo w obrocie gospodarczym.

Kryteria umożliwiające zakwalifikowanie danych czynności wykonywanych w ramach działalności gospodarczej nie są spełnione, jeżeli działania mieszczą się w zwykłych czynnościach związanych z przygotowaniem nieruchomości do sprzedaży (np. polegających na jej uporządkowaniu, uzyskaniu Informacji o możliwym zagospodarowaniu, przygotowaniu dokumentacji geodezyjnej, zawarciu umowy z pośrednikiem w obrocie nieruchomościami, wydzieleniu części przeznaczonej do sprzedaży wraz z drogą Itp.). Sprzedaż przez Pana działki nr 4 nie czyni Pana podatnikiem, gdyż dokonywana jest w ramach zarządu majątkiem osobistym, wykorzystywanym w działalności rolniczej. Nie ma zatem znaczenia fakt, że działka nr 4 może uzyskać decyzję o warunkach zabudowy, ani to czy działka ta wchodzi w skład gospodarstwa rolnego. Według Pana, obojętny podatkowo jest również podział administracyjny działki nr 1, gdyż odbywa się w ramach zarządu majątkiem osobistym i ma na celu zwiększenie atrakcyjności działki. W Pana ocenie działka nr 1 (nawet po podziale) jest zbyt duża, a obecny brak możliwości wykorzystania na cele budowlane może utrudniać znalezienie nabywcy dla takiej działki oraz realizację Pana celu, zakup ziemi rolnej w Innej lokalizacji.

Zarząd majątkiem osobistym obejmuje całokształt czynności prawnych oraz działań faktycznych dotyczących różnych przedmiotów majątku, np. ruchomości, nieruchomości, czy pieniędzy. Do zarządu majątkiem należy zarówno gospodarowanie składnikami majątku oraz czynności zachowawcze, jak i sprzedaż składników majątku, w wyniku której, do majątku trafiają w miejsce nieruchomości pieniądze. Gospodarowanie polega na porównywaniu korzyści oraz kosztów i jest połączone z wyborem najlepszej dostępnej możliwości. Na czynności zarządu składają się zarówno czynności, których treścią jest zobowiązanie się do zbycia prawa majątkowego, jak i przeniesienie takiego prawa na inną osobę, a także obciążenie rzeczy, nabycie rzeczy, użyczenie, oddanie w dzierżawę lub najem, zaciąganie zobowiązań, czy przeniesienie posiadania na Inną osobę.

Dla celów podatkowych znaczenie ma Pana zdaniem podział cywilnoprawny, który w przedmiotowej sprawie nie został dokonany. Niezrozumiałym jest dlaczego organ podatkowy pyta o plan zagospodarowania przestrzennego, skoro wskazał Pan, że wystąpił o warunki zabudowy. Nie wie i nie może Pan wiedzieć, kiedy i czy warunki zabudowy dla działki 4 zostaną wydane. Wszak o warunki zabudowy może wystąpić potencjalny jedynie nabywca nie powiadamiając o tym fakcie właściciela nieruchomości. Racjonalny ustawodawca nie uzależniałby skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości od decyzji osoby trzeciej co do potencjalnego tylko przeznaczenia nieruchomości. Poza tym wycofał Pan wniosek o warunki zabudowy.

Okoliczności dotyczące PZP oraz WZ Pana zdaniem nie są istotne dla oceny Pana statusu w odniesieniu do planowanej dostawy działki nr 4. Jedynie z daleko posuniętej ostrożności, doprecyzowuje Pan, że w Pana ocenie działka nr 4 wchodzi w skład gospodarstwa rolnego, a do utraty charakteru rolnego (a w konsekwencji zwolnienia z art. 21 ust. 1 p. 28 ustawy PIT) nie może doprowadzić sprzedaż działki nr 4, otrzymanie pozwolenia na budowę albo wyłączenie z produkcji rolnej, ale dopiero faktyczne niewykonywanie przez zbywcę działalności rolniczej na działce nr 4 (albo na działkach powstałych w wyniku jej podziału, które jeszcze nie powstały z uwagi na brak warunków zabudowy) w związku ze sprzedażą tej działki.

Zatem w związku ze sprzedażą działka nr 4 nie utraci charakteru rolnego. Sama sprzedaż działki nr 4 nie jest działalnością gospodarczą, a Pan do dnia sprzedaży zamierza wykorzystywać działkę rolniczo. Dla utraty zwolnienia liczy się utrata charakteru rolnego przez działkę w związku ze sprzedażą. Natomiast z punktu widzenia zwolnienia z art. 21 ust. 1 p. 28 ustawy PIT nie ma znaczenia to, co z działką zrobi jej nabywca, ponieważ nastąpi to już po sprzedaży a nie w związku z nią.

Pana zdaniem dopiero rozpoczęcie budowy skutkuje zmianą charakteru rolnego gruntu, która w konsekwencji podlega ujawnieniu w ewidencji gruntów (por. poz. 16 załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Rozwoju Pracy i Technologii z dnia 27 lipca 2021 r. (Dz.U. z 2021 r., poz. 1390). Dlatego też, jeśli organ uzna sprzedaż działki nr 4 lub jej części za czynność opodatkowaną uważa Pan, że powinna ona skorzystać ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 p. 28 ustawy PIT, gdyż ewentualna utrata charakteru rolnego nastąpiłaby z chwilą faktycznego zaprzestania działalności rolniczej na działce nr 4 lub jej części nie później niż z chwilą rozpoczęcia budowy budynku, a te mogą mieć miejsce tylko po sprzedaży w okolicznościach faktycznych wniosku (a nie w związku ze sprzedażą).

Tym samym istnienie lub brak warunków zabudowy będzie bez znaczenia, gdyż zobowiązanie do zapłaty podatku od sprzedaży działki nr 4 nie powstanie z uwagi na to, że sprzedaż ta dotyczy majątku osobistego wykorzystywanego w działalności rolniczej po upływie 5 lat od dnia nabycia w drodze umowy dożywocia nieruchomości. Odmienna interpretacja prowadziłaby do absurdalnych wniosków. Mianowicie, że w związku z planowaną sprzedażą ma Pan obowiązek zaprowadzić księgi podatkowe, a następnie zamknąć te księgi, gdy zaprzestanie wykonywania tej działalności, czyli po sprzedaży działki nr 4. Istotne w Pana ocenie jest to, że wycofał Pan wniosek o warunki zabudowy. Chciałby Pan wprawdzie znać ryzyko wynikające z uzyskania warunków zabudowy i dalszego podziału działki nr 4. Jednakże nigdy nie może mieć Pan pewności co do tego, czy organ wniosek o wydanie warunków zabudowy rozpatrzyłby pozytywnie, gdyby taki wniosek został ponownie złożony. Ustawodawca, ponieważ przepisy prawa podatkowego sprawiają istotną trudność w ich rozumieniu, wprowadził możliwość uzyskania interpretacji podatkowej.

Ponadto, Pana zdaniem organ utożsamia obowiązek podatkowy ze zobowiązaniem podatkowym. Według Pana zwolnienie podatkowe powoduje jednak, że istniejący obowiązek podatkowy nie przekształca się w zobowiązanie. Natomiast w przypadku, gdy to zwolnienie się traci, powstaje zobowiązanie podatkowe. Jego główną treścią jest obowiązek zapłaty podatku (tak wyrok WSA w Krakowie z 18 lipca 2008 r., sygn. I SA/Kr 1461/07). Odpowiedź na pytanie o brak obowiązku zapłaty wyczerpuje więc odpowiedź na pytanie o zwolnienie podatkowe. Gdy zastosowanie znajduje zwolnienie obowiązek zapłaty podatku nie powstaje. Dlatego też wnosi Pan o pominięcie drugiego pytania, gdyby organ przyznał, że jest ono zbędne, gdyż odpowiedź na pytanie pierwsze wyczerpuje także odpowiedź na pytanie drugie (nie można być zobowiązanym do zapłaty podatku, gdy Podatnikowi przysługuje zwolnienie podatkowe).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d. innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że dokonane poza działalnością gospodarczą odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie skutkuje powstaniem przychodu.

W rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw następuje po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie – nie jest źródłem przychodu a tym samym kwota uzyskana z odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw w ogóle nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

W przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment i sposób ich nabycia. W związku z tym, dla określenia skutków podatkowych tego typu transakcji istotne jest ustalenie daty, od jakiej należy liczyć bieg pięcioletniego terminu, o którym mowa w powołanym wyżej przepisie.

Przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie powstanie, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz

zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

Odrębnym źródłem przychodów jest, wskazana w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

pozarolnicza działalność gospodarcza.

Pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej zostało zdefiniowane w art. 5a pkt 6 ww. ustawy. Zgodnie z tym przepisem:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Treść definicji zawartej w wyżej cytowanym art. 5a pkt 6 ww. ustawy, daje podstawę by przyjąć, że dla uznania określonej działalności za działalność gospodarczą, konieczne jest m.in. łączne spełnienie trzech warunków: po pierwsze, dana działalność musi być działalnością zarobkową, po drugie, działalnością wykonywaną w sposób zorganizowany oraz, po trzecie, działalność ta musi być wykonywana w sposób ciągły.

Działalność gospodarcza to taka działalność, która:

1.Jest prowadzona w celu osiągnięcia dochodu, przy czym nawet ewentualna strata będąca wynikiem tej działalności nie pozbawia jej statusu działalności gospodarczej, bowiem istotny jest sam zamiar osiągnięcia dochodu.

2.Wykonywana jest w sposób ciągły. Jednakże przesłanki tej nie należy rozumieć jako konieczność wykonywania działalności bez przerwy. Istotny jest zamiar powtarzalności określonych czynności celem osiągnięcia dochodu np. powtarzalna sprzedaż przedmiotów własności posiadających tożsamy charakter.

3.Prowadzona jest w sposób zorganizowany, co oznacza, że podejmowane działania są podporządkowane obowiązującym regułom, normom i służą osiągnięciu celu, mają wpływ na racjonalność gospodarowania posiadanymi środkami, a tym samym uczestnictwa w obrocie gospodarczym.

Każde działanie spełniające wskazane wyżej przesłanki stanowią w rozumieniu przepisów ww. ustawy pozarolniczą działalność gospodarczą niezależnie od tego, czy podatnik dokonał jej rejestracji.

Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć. Jednakże, brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, że działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.

Prowadzenie działalności gospodarczej we własnym imieniu oznacza, że związane z działalnością prawa i obowiązki dotyczą osoby fizycznej, która ją prowadzi; podmiot prowadzący działalność gospodarczą występuje jako podmiot niezależny prawnie od innych podmiotów, a podejmowane przez niego czynności rodzą bezpośrednio dla niego określone prawa i obowiązki.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby czynności wykonywane były w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych.

Na pojęcie „zorganizowanie” w rozumieniu art. 5a pkt 6 ww. ustawy składa się zespół celowych, uporządkowanych czynności o charakterze profesjonalnym, realizowanych w ramach mniej lub bardziej wyodrębnionej struktury, mieszczących się zarówno w tzw. fazie przygotowawczej, związanej z uruchomieniem określonych działalności, jak i w fazie realizacji.

Za takim rozumieniem pojęcia „zorganizowany” przemawia również definicja słownikowa. Zgodnie z Nowym Słownikiem Poprawnej Polszczyzny Wydawnictwo Naukowe PWN pod redakcją Andrzeja Markowskiego Warszawa 2000, organizować to przygotowywać, zakładać jakieś przedsięwzięcie, bądź w znaczeniu drugim nadawać czemuś reguły, wprowadzać porządek.

Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej, to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.

Jak wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z dnia 3 czerwca 2015 roku sygn. I SA/Po 919/14: „Dla przyjęcia, że działalność ma charakter ciągły, nie jest niezbędne, by powtarzane były konkretne czynności; możliwe, że dana czynność (np. sprzedaż) będzie dokonana jednorazowo, natomiast wraz z poprzedzającymi ją czynnościami przygotowawczymi będzie tworzyła ciąg działań, który uznać należy za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a ust. 6 u.p.d.f.”

Przez powtarzalność rozumie się cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, niepowiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek, można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.

Wobec powyższego, w celu zakwalifikowania – na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – działań podjętych przez Pana do właściwego źródła przychodu należy ocenić zamiar, okoliczności i cel działań związanych z odpłatnym zbyciem nieruchomości, o których mowa we wniosku.

Z przytoczonych przepisów wynika, że przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości może stanowić przychód z dwóch źródeł, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy) lub z odpłatnego zbycia nieruchomości, o którym mowa art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ww. ustawy. Ustalenie, z jakiego źródła pochodzi przychód, ma kluczowe znaczenie dla ustalenia sposobu opodatkowania przychodu.

Należy wskazać, że dla oceny, czy dokonywane czynności spełniają kryteria działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych rozstrzygające znaczenie mają okoliczności, w jakich są one wykonywane. O prowadzeniu działalności gospodarczej przesądzają obiektywne i zewnętrzne jej przejawy, a nie przekonanie podatnika. W tym sensie nie ma i nie może mieć znaczenia, że określony podmiot prowadzący konkretną działalność nie ocenia jej (subiektywnie) jako działalności gospodarczej. Podatnik nie może zatem w sposób dowolny w zależności od stanu swojej świadomości czy przewidywanych korzyści podatkowych dokonywać swobodnej kwalifikacji poszczególnych kategorii przychodów do określonych źródeł przychodów.

Powyższe potwierdza m.in. wyrok NSA z dnia 11 kwietnia 2017 r., sygn. akt II FSK 933/17.

Dla uzyskiwania przychodów z działalności gospodarczej nie jest również konieczne, aby podatnik miał formalnie status przedsiębiorcy, nie jest wymagana rejestracja tej działalności w sposób przewidziany w odrębnych przepisach, dotyczących wymogów formalnych, jakie powinna spełnić osoba prowadząca działalność gospodarczą.

W celu właściwego zakwalifikowania skutków planowanych przez Pana działań do właściwego źródła przychodu należy ocenić zamiar, okoliczności i cel działań związanych z planowanym odpłatnym zbyciem nieruchomości, o którym mowa we wniosku.

Z wniosku wynika, że:

w 1996 r. w drodze umowy dożywocia stał się Pan właścicielem nieruchomości - działek, w tym działki nr 1, która dopiero później została podzielona administracyjnie,

przedmiotem planowanej sprzedaży będzie działka nr 4, która powstała w podziału działki 1,

działka 4 wykorzystywana była dotychczas w całości do działalności rolniczej,

nie planuje Pan innego sposobu wykorzystania ww. działki do dnia sprzedaży,

nie prowadzi Pan pozarolniczej działalności gospodarczej, jest Pan podatnikiem podatku rolnego i nie prowadzi ksiąg podatkowych. Źródłem Pana utrzymania jest działalność rolnicza prowadzona w ramach gospodarstwa rolnego,

przed sprzedażą działki nr 4 nie będzie Pan podejmował działań marketingowych w zakresie obrotu nieruchomościami wykraczających poza ogłoszenia,

nie planuje Pan ponosić dodatkowych kosztów ani kosztów związanych ze sprzedażą i nie zamierza Pan korzystać z pośrednika obrotu nieruchomościami ("biura nieruchomości"), ani podejmować innych działań w związku przygotowaniem działki nr 4 do sprzedaży,

przed sprzedażą działki nr 4 nie będzie Pan podejmował działań marketingowych w zakresie obrotu nieruchomościami wykraczających poza ogłoszenia.

Pana wątpliwości budzi kwestia, czy będzie Pan zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego w przypadku sprzedaży działki nr 4.

W celu ustalenia prawidłowego źródła przychodów z tytułu przychodów uzyskanych ze sprzedaży ww. działki należy rozważyć, czy czynność sprzedaży zawierać będzie znamiona pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jak już wcześniej wyjaśniono, na związek uzyskiwanych przychodów ze źródłem wymienionym w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może wskazywać, rozpatrywany całościowo, zespół powiązanych ze sobą działań podatnika, powtarzalnych, uporządkowanych, konsekwentnie prowadzących do osiągnięcia zysku, w szczególności łącznie polegających na wielokrotnym nabywaniu nieruchomości, ich zaawansowanym przygotowaniu do sprzedaży (tzn. w sposób wykraczający poza zwykły zarząd mieniem), wielokrotnym zbywaniu w celu zarobkowym odpowiednio przygotowanych nieruchomości. Brak jest natomiast podstaw, aby podejmowane przez podatnika czynności mieszczące się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mające na celu prawidłowe, racjonalne gospodarowanie tym majątkiem, kwalifikować jako prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 tej ustawy.

Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności, czy też jej rodziny.

Z przedstawionego we wniosku opisu nie sposób zatem przyjąć, że sprzedaż działki 4 wygeneruje przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pana działania należy wpisać w zarząd majątkiem prywatnym, które są wystarczające do uznania, że planowana przez Pana sprzedaż działki nie będzie nosiła przymiotów działalności gospodarczej.

Okoliczności opisane we wniosku wskazują, że skutki podatkowe planowanej sprzedaży należy ocenić w kontekście przesłanek wynikających z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma forma prawna ich nabycia oraz moment nabycia.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzuje pojęcia „nabycie”, a także nie wskazuje czy ma to być nabycie odpłatne, czy nieodpłatne. Nie określa również, na podstawie jakiej czynności prawnej może nastąpić nabycie nieruchomości, ich części oraz udziału w nieruchomości lub praw majątkowych.

Pojęcie to należy rozumieć szeroko, co oznacza, że z nabyciem nieruchomości lub praw majątkowych wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mamy do czynienia z chwilą uzyskania prawa własności do nieruchomości lub tych praw, bez względu na charakter czynności prawnej, na podstawie której doszło do przysporzenia majątkowego w postaci własności rzeczy lub praw.

Interpretacja pojęcia „nabycie” została przedstawiona w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 3 listopada 2009 r., sygn. akt II FSK 1489/08, w którym Sąd stwierdził, że aby ustalić, jaka czynność prawna wyznacza początek biegu pięcioletniego terminu należy odwołać się do regulacji zawartych w prawie cywilnym. Według Kodeksu cywilnego nabycie jest to uzyskanie prawa własności rzeczy. Zatem, aktywa majątkowe ulegają zwiększeniu. Przez pojęcie „nabycie” użyte w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy rozumieć każde zwiększenie aktywów majątku podatnika.

Jak wskazano wyżej, moment przeniesienia prawa własności w prawie podatkowym określany jest zgodnie z normami prawa cywilnego.

Zgodnie z art. 155 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r., poz. 1740, ze zm.):

Umowa sprzedaży, zamiany, darowizny, przekazania nieruchomości lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły.

Stosownie do art. 908 § 1 Kodeksu cywilnego:

Jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym.

Za datę nabycia nieruchomości, należy w Pana sytuacji przyjąć datę nabycia nieruchomości od rodziców na podstawie umowy dożywocia, tj. 1996 rok. W konsekwencji przychód ze sprzedaży nieruchomości nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych z uwagi na upływ pięcioletniego okresu wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na powyższe nie będzie miał wpływu podział nieruchomości, w wyniku którego następuje zmiana powierzchni działki oraz numerów ewidencyjnych. Wydzielenie działek z nieruchomości gruntowej nie powoduje zmiany jej właściciela. Na skutek dokonania tej czynności nie następuje przeniesienie prawa własności działki, a więc nie dochodzi do jej nabycia.

Na gruncie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, przychód ze sprzedaży nieruchomości nie będzie przychodem z działalności gospodarczej i nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach przewidzianych dla działalności gospodarczej.

Sprzedaż nieruchomości nie będzie również stanowić źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ww. ustawy, w związku z upływem okresu pięciu lat liczonego od końca roku, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości.

Tym samym kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Rozstrzygnięcie, że sprzedaż działki nr 4 nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a przychód uzyskany z odpłatnego zbycia w ogóle nie podlega opodatkowaniu powoduje, że rozpatrywanie możliwości zwolnienia z opodatkowania przychodu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 28 nie znajduje uzasadnienia.

Dodatkowe informacje

Jednocześnie wskazujemy, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywało się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i musi się Pan zastosować do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).