Wykazanie dochodu z renty rodzinnej małoletniego dziecka w rozliczeniu rocznym. - Interpretacja - 0112-KDIL2-1.4011.524.2022.2.AK

shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 23 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.524.2022.2.AK

Temat interpretacji

Wykazanie dochodu z renty rodzinnej małoletniego dziecka w rozliczeniu rocznym.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

27 czerwca 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 27 czerwca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 29 lipca 2022 r. (wpływ 2 sierpnia 2022 r.) oraz pismem z 26 sierpnia 2022 r. (wpływ 26 sierpnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego (wynikający z wniosku i jego uzupełnień)

Pani małoletnia córka (…) urodzona (…) pobiera po zmarłym ojcu rentę rodzinną. Pani ze zmarłym ojcem córki nie była w związku małżeńskim, więc nie jest Pani uprawniona do renty rodzinnej. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacający świadczenie corocznie wystawia PIT na Pani nazwisko, na podstawie którego rozlicza się Pani z urzędem skarbowym. Oprócz tego dochodu - z renty rodzinnej - rozlicza Pani dochody z zatrudnienia za granicą. W rozliczeniu rocznym dochód córki z renty wpisuje Pani do rubryki Emerytury/Renty jako Pani dochód. Rozliczenia w taki sposób dokonuje Pani od 2006 r. Z tego też tytułu Pani rozliczenie przed holenderskim urzędem podatkowym wypada dla Pani bardzo niekorzystnie, gdyż nie może Pani skorzystać z pełnej ulgi, ponieważ nie osiąga Pani minimum 90% dochodów w Holandii, biorąc pod uwagę dochód z Polski.

Renta małoletniej córki rozliczana jest podwójnie, w polskim urzędzie skarbowym oraz holenderskim. Z tego tytułu ponosi Pani podwójne koszty opodatkowania. Nie uzyskała Pani do dnia dzisiejszego rzetelnej informacji odnośnie sposobu rozliczenia renty rodzinnej małoletniej córki. Nie ma Pani pewności, czy dokonywane przez Panią rozliczenia są prawidłowe.

Ponadto od 2011 r. jest Pani w związku małżeńskim i ostatniego rozliczenia za rok 2021 dokonała Pani wspólnie z małżonkiem, natomiast w latach poprzednich rozliczała się Pani indywidualnie.

W uzupełnieniu wniosku wskazała Pani co następuje.

Corocznie rozlicza Pani swoje dochody z tytułu zatrudnienia w Holandii oraz dochód z tytułu pobierania renty rodzinnej przez małoletnią córkę. Za granicą pracuje Pani od 2011 r. Pani córka rentę pobiera po zmarłym ojcu (…) od 2006 r.

Rozlicza Pani dochody z zagranicy wraz z rentą na formularzu PIT-37, wpisując dochód z renty córki w rubryce EMERYTURY/RENTY jako swój dochód.

Po zasięgnięciu informacji z różnych instytucji dotyczącej rozliczenia ww. renty powzięła Pani wątpliwość co do prawidłowości Pani rozliczenia. Z uwagi na fakt, że dochód córki wpisywany jest corocznie do Pani zeznania rocznego i tym samym podwyższa Pani dochody jest Pani zobowiązana do odprowadzenia wyższego podatku do holenderskiej instytucji podatkowej. Od 2015 r. państwo polskie i holenderskie podpisały umowę odnośnie rozliczania dochodów osób pracujących w Holandii, w ten sposób, że nierezydenci aby uzyskać pełną ulgę podatkową w Holandii muszą wykazać co najmniej 90% dochodów z Holandii. Dlatego dochody pochodzące z Polski przewyższające 10% sumy wszystkich dochodów zagranicznych nie uprawniają do skorzystania z pełnej ulgi podatkowej w Holandii oraz obligują do zapłaty wyższego podatku w Holandii.

Corocznie polski urząd skarbowy wydaje stosowne zaświadczenie o uzyskanych dochodach, które należy przedstawić w holenderskim urzędzie podatkowym, celem rozliczenia i obliczenia należnego podatku.

W sytuacji, gdy rozlicza Pani dochód swojej małoletniej córki jako swój, Pani sytuacja podatkowa jest wyjątkowo niekorzystna w świetle przepisów holenderskiego prawa podatkowego, bowiem nie może Pani skorzystać z pełnej ulgi podatkowej, płacąc wyższe podatki. Ponadto wyższy dochód nie uprawnia Pani do korzystania ze wszystkich przywilejów, jakie przysługują osobom o niższych dochodach na terenie Holandii.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wystawia na Pani nazwisko PIT i wszelkie decyzje adresowane są do Pani z zaznaczeniem, że jest Pani opiekunem prawnym, a uprawnioną do renty rodzinnej jest córka. Biorąc pod uwagę fakt, że może Pani skorygować 5 ostatnich lat podatkowych, stan faktyczny odnosi się do lat 2016 – 2021. Pani córka jest nadal niepełnoletnia.

W momencie wypłaty przedmiotowego świadczenia Pani miejsce zamieszkania dla celów podatkowych znajdowało się w Polsce. Posiada Pani również nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce.

Pytanie (sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

Czy dochód z renty rodzinnej małoletniego dziecka powinna Pani wykazywać w swoim rozliczeniu rocznym?

Pani stanowisko w sprawie (sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

W Pani ocenie, dochód z tytułu renty rodzinnej małoletniej córki powinien być wykazany na odrębnym formularzu/załączniku M do PIT-36 jako jej dochód.

Renta rodzinna córki nie jest Pani jedynym źródłem utrzymania. Głównym Pani dochodem jest dochód z tytułu zatrudnienia za granicą (Holandia).

Pozostaje Pani w związku małżeńskim. Małżonek uzyskuje także dochody z tytułu zatrudnienia za granicą. Pomimo, że PIT-40 wystawiony przez ZUS zawiera Pani dane osobowe, dotyczy renty rodzinnej małoletniej córki, która jest uprawniona do tego świadczenia. Nie jest Pani osobą uprawnioną do renty rodzinnej po zmarłym partnerze. Pani małoletnia córka przebywa i kształci się nieprzerwanie w Polsce. Pani jest rezydentem podatkowym w Polsce, na terenie Polski ma Pani nieograniczony obowiązek podatkowy.

Pomimo, że wyjazdy za granicę celem zatrudnienia są kontynuowane od 2011 roku, nie ma Pani stałego zatrudnienia na terenie Holandii ani zamieszkania. Pani stałe miejsce zamieszkania jest na terenie Polski, jak i centrum interesów życiowych. Stąd też podlega Pani nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

W Pani ocenie dochód małoletniej córki nie powinien być wliczany do Pani dochodu, gdyż jak już Pani podkreśliła głównym źródłem utrzymania jest dochód z zatrudnienia w Holandii. Przychód z renty rodzinnej jest dochodem nieopodatkowanym w Holandii i przede wszystkim nie jest Pani dochodem. Nie jest Pani samotną matką, gdyż od 7 lipca 2011 r. jest Pani w związku małżeńskim. Oboje z mężem osiągają Państwo dochody z tytułu zatrudnienia w Holandii i są to Państwa wspólne dochody. Na urzędowym formularzu holenderskiego urzędu (Belastingdienst) udostępnionym w polskim urzędom skarbowym w celu poświadczenia uzyskanych (rozliczonych) dochodów w Polsce, nie powinien się znaleźć dochód z renty rodzinnej małoletniego dziecka. Inne świadczenia pobierane na dzieci nieletnie nie są wliczane do dochodu rodziców, a także stanowią dochód rodzica, gdyż rodzic dysponuje tymi świadczeniami do czasu uzyskania pełnoletności dziecka ( świadczenia rodzinne, wychowawcze).

Skoro żadne inne świadczenia pobierane na niepełnoletnie dzieci nie są wliczane do dochodów rodziców, to według Pani renta rodzinna stanowiąca dochód dziecka nie powinna być wliczana do dochodów rodziców, a wykazywana jako dochód dziecka małoletniego na formularzu rozliczenia podpisany przez opiekuna prawnego, w tym przypadku rodzica. W każdym razie renta rodzinna dziecka nie powinna być rozliczana w zeznaniu rocznym rodzica jako jego indywidualny dochód, bo faktycznie jest to dochód dziecka, który powinien być odpowiednio wykazany na załączniku M dotyczącego PIT-36.

Zaświadczenie z polskiego urzędu skarbowego na druku holenderskiego urzędu podatkowego nie powinno zawierać dochodu z renty rodzinnej dziecka, gdyż nie jest to Pani dochód, stały dochód, przyznany dla Pani, na Pani dane osobowe. Tak jak i inne świadczenia przyznawane na dzieci (500 plus i inne) nie powinien być wliczany do dochodu rodzica. Zapewne gdyby żył rodzic dziecka sytuacja finansowa byłaby dużo korzystniejsza dla rodziny. Zatem fakt pobierania przez córkę renty po zmarłym ojcu nie powinien dodatkowo obciążać Państwa finansowo i wpływać niekorzystnie na Pani sytuację materialną. Przepisy prawa podatkowego w takiej sytuacji powinny być tak skonstruowany, aby działy z maksymalną korzyścią dla podatnika, a nie odwrotnie. Rozlicza Pani swoje dochody w dwóch krajach, w Polsce i w Holandii, co jest wyjątkowo niekorzystne dla Pani. Jest Pani pozbawiona wielu korzyści finansowych z racji wliczania renty córki do Pani dochodów.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają zatem wszelkie dochody osiągane przez podatnika, z wyjątkiem tych dochodów, które zostały enumeratywnie wymienione przez ustawodawcę jako zwolnione z podatku, bądź od których zaniechano poboru podatku w drodze rozporządzenia.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Należy zwrócić uwagę, że zacytowany przepis art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych regułę zaliczania dochodów dzieci do dochodów rodziców lub osób samotnie je wychowujących odnosi wyłącznie do dochodów małoletnich dzieci własnych lub przysposobionych.

Z wykładni gramatycznej art. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika zatem, że tylko dochody małoletnich dzieci z ich pracy, stypendiów oraz dochody z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku podlegają opodatkowaniu na imię małoletniego dziecka, bowiem są one wyłączone z zarządu majątkiem dziecka przez rodziców. Natomiast inne dochody podlegają doliczeniu do dochodów rodziców.

Do dochodu rodziców – dolicza się co do zasady następujące dochody dzieci małoletnich podlegające opodatkowaniu na terytorium RP: dochód z renty, praw majątkowych, kapitałów pieniężnych, najmu, innych źródeł – jeżeli rodzicom przysługuje prawo do pobierania pożytków z tego tytułu.

Analizując zatem unormowania powyższego artykułu można niewątpliwie stwierdzić, że u podstaw regulacji nakazującej łączyć dochody małoletniego dziecka z dochodami jego rodziców lub rodzica samotnie go wychowującego leżą unormowania ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 1359 ze zm.) – Kodeks rodzinny i opiekuńczy, wedle których:

·zgodnie z art. 93 § 1:

Władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom.

·w myśl art. 94 § 1:

Jeżeli jedno z rodziców nie żyje albo nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, władza rodzicielska przysługuje drugiemu z rodziców. To samo dotyczy wypadku, gdy jedno z rodziców zostało pozbawione władzy rodzicielskiej albo gdy jego władza rodzicielska uległa zawieszeniu.

·stosownie do art. 95 § 1:

Władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw.

·na mocy art. 101 § 1-3:

Zarząd sprawowany przez rodziców nie obejmuje zarobku dziecka ani przedmiotów oddanych mu do swobodnego użytku. Zatem, co do zasady, rodzicom przysługuje prawo pobierania pożytków z majątku dziecka (małoletniego). Skutek taki jest wyłączony w przypadku, gdy rodzice zostają pozbawieni władzy rodzicielskiej.

W tym miejscu należy podkreślić, że Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 9 sierpnia 2013 r. sygn. akt II FSK 2480/11 wskazał, że:

Konstrukcja opodatkowania dochodów małoletnich dzieci (z wyłączeniem dochodów z pracy, stypendiów oraz z przedmiotów oddanych do swobodnego użytku), zakładająca w istocie traktowanie tych dochodów tak jakby były one dochodami rodziców, którzy odpowiadają za ich prawidłowe rozliczenie i ujawnienie w zeznaniu rocznym, wyklucza przypisanie małoletniemu w tym zakresie obowiązku podatkowego. Powinność przymusowego świadczenia pieniężnego spoczywa bowiem na rodzicach rozliczających wspólnie dochody własne i dochody dziecka, uznawane w świetle przywołanych wcześniej regulacji za dochody wspólne rodziny.

W literaturze trafnie wskazuje się, że skoro w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych nadano małoletniemu podmiotowość w odniesieniu do tych dochodów, którymi może on swobodnie dysponować i które nie są objęte zarządem rodziców (dochody z pracy, stypendiów oraz z przedmiotów oddanych do swobodnego użytku), to przyjąć należy, że ustawodawca nie zamierzał nadawać małoletniemu podmiotowości podatkowej w zakresie tych dochodów, które są objęte zarządem rodziców.

Mając na uwadze powyższe przepisy wskazać należy, że opieka rodziców nad dzieckiem obejmuje nie tylko jego osobę, ale i majątek. Zarządzanie majątkiem dziecka wymaga podejmowania różnych decyzji. W tej mierze Kodeks rodzinny i opiekuńczy rozróżnia czynności dokonywane w ramach zwykłego zarządu oraz czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu. Na zwykły zarząd składają się działania służące prowadzeniu bieżących spraw związanych ze zwykłym korzystaniem z przedmiotów należących do majątku dziecka.

Ustawodawca nie podał natomiast katalogu czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu. „Przez czynności zwykłego zarządu należy rozumieć załatwianie przez rodziców bieżących spraw związanych ze zwykłym korzystaniem z przedmiotów wchodzących w skład majątku małoletniego, utrzymywanie ich w stanie niepogorszonym. Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Pani małoletnia córka od 2006 roku otrzymuje rentę rodzinną po zmarłym ojcu. W związku z wypłatą przedmiotowego świadczenia Zakład Ubezpieczeń Społecznych wystawia na Pani nazwisko corocznie informację o uzyskanych dochodach. Dochód ten wykazuje Pani w rozliczeniu rocznym PIT-37 w rubryce Emerytury- renty. Ponadto w związku zatrudnieniem uzyskuje Pani dochody w Holandii.

Wątpliwość Pani budzi kwestia, czy słusznie wykazuje Pani dochody otrzymywane z renty rodzinnej w swoim rozliczeniu rocznym PIT-37. W Pani opinii dochód z tytułu renty rodzinnej małoletniej córki powinien być wykazany na odrębnym formularzu/załączniku M do PIT-36 jako dochód dziecka. Przechodząc na grunt przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy wskazać, że stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodu jest m.in. emerytura lub renta.

W myśl art. 12 ust. 7 ww. ustawy:

Mając na uwadze wyżej przywołane uregulowania prawne oraz opisany stan faktyczny, należy zauważyć, że uprawnioną do pobierania uposażenia rodzinnego jest Pani małoletnia córka. W niniejszej sprawie nie zaistniały określone w art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyjątki od reguły doliczania dochodów małoletnich dzieci do dochodów rodzica. Z wniosku nie wynika bowiem, aby Pani jako rodzic małoletniej córki, posiadała ograniczoną władzę rodzicielską, a co za tym idzie nie przysługiwało Pani prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dziecka – Pani jako matki małoletniej córki sprawuje bowiem Pani zarząd jej majątkiem na podstawie cytowanego uprzednio art. 101 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Zatem, jak już wcześniej wyjaśniono, do dochodu rodziców dolicza się dochody dzieci małoletnich podlegające opodatkowaniu na terytorium RP, tj. dochód z renty, praw majątkowych, kapitałów pieniężnych, najmu, innych źródeł – jeżeli rodzicom przysługuje prawo do pobierania pożytków z tego tytułu. W konsekwencji, skoro świadczenie wypłacone w latach 2006-2021 na rzecz Pani małoletniej córki stanowiło dla niej przychód z renty w rozumieniu art. 12 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych to podlegało ono doliczeniu do Pani dochodu.

W tym miejscu należy wyjaśnić, że wskazanie przez Panią, że ze zmarłym ojcem córki nie była Pani w związku małżeńskim, więc nie jest Pani uprawniona do renty rodzinnej nie ma w tym przypadku znaczenia.

Co prawda, zgodnie z art. 22 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2022, poz. 1360):

Jeżeli przedstawiciel ustawowy osoby ograniczonej w zdolności do czynności prawnych oddał jej określone przedmioty majątkowe do swobodnego użytku, osoba ta uzyskuje pełną zdolność w zakresie czynności prawnych, które tych przedmiotów dotyczą. Wyjątek stanowią czynności prawne, do których dokonania nie wystarcza według ustawy zgoda przedstawiciela ustawowego.

- co oznacza to, że małoletni może tymi przedmiotami w pełni dysponować.

Jednakże pod pojęciem „Przedmioty oddane do swobodnego użytku” należy rozumieć przedmioty majątkowe w postaci ruchomości, przekazane przez rodziców lub opiekuna takie jak np. książki, płyty, gadżety. Zatem wskazany w art. 7 ust. 1 wyjątek w postaci dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku nie może mieć zastosowania do otrzymywanych przez Pani małoletnią córkę dochodów z tytułu renty rodzinnej po zmarłym ojcu. Wobec powyższego, dochody z tego tytułu powinny być doliczane do Pani dochodów jako rodzica.

Wypłacana renta rodzinna Pani małoletniej córce to dochód, który uzyskuje rodzic, a nie dziecko. W związku z tym skoro Zakład Ubezpieczeń Społecznych wystawił roczną informację o dochodach na Pani nazwisko, zatem w tej sytuacji dochód z renty uwzględni rodzic bezpośrednio w swoim zeznaniu rocznym PIT-37. Przychód z renty rodzinnej należy wykazać w wierszu "Emerytury - renty oraz inne krajowe świadczenia, o których mowa w art. 34 ust. 7 ustawy". W takiej sytuacji PIT/M nie będzie mieć zastosowania. Zatem, nie można zgodzić się z Pani stanowiskiem, zgodnie z którym dochód z tytułu renty rodzinnej małoletniej córki powinien być wykazany na odrębnym formularzu/załączniku M do PIT-36 jako jej dochód.

Reasumując, świadczenie wypłacone na rzecz Pani małoletniej córki stanowi dla niej przychód z renty w rozumieniu art. 12 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym podlega doliczeniu do Pani dochodu.

Dochody z tytułu renty rodzinnej małoletniego dziecka wykazywane są w PIT-37 w wierszu "Emerytury - renty oraz inne krajowe świadczenia, o których mowa w art. 34 ust. 7 ustawy".

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).