Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX). - Interpretacja - 0115-KDWT.4011.489.2022.2.ACE

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 9 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDWT.4011.489.2022.2.ACE

Temat interpretacji

Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX).

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego we wniosku stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 maja 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 25 oraz 27 lipca 2022 r. (daty wpływu).

Treść wniosku po uzupełnieniu jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

Jest Pan polskim rezydentem, podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o PIT i rozliczającym się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów tzw. podatkiem liniowym (19%).

Posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 1a PIT.

Pana działalność jest zarejestrowana w CEiDG pod nazwą: „X” (NIP: (...)) i jest prowadzona od roku 2014, a podstawowym (przeważającym) przedmiotem Pana działalności jest działalność w branży informatycznej związana z oprogramowaniem (PKD 62.01.Z, , która obejmuje prezentowane we wniosku tworzenie i rozwijanie oprogramowania).

W ramach opisywanej działalności zawarł Pan ze swym stałym kontrahentem umowę, na podstawie której odpowiedzialny jest za tworzenie kompletnego oprogramowania (jako funkcjonalnej całości) lub - co jest zasadą - jego fragmentów (tj. kompletnych pod kątem funkcjonalnym modułów lub funkcjonalności danego, istniejącego już programu, przykładowo modułu synchronizacji użytkowników lub modułu powiadamiania o zmianach w czasie rzeczywistym). Z zasady chodzi o tworzenie oprogramowania lub jego fragmentów od podstaw (od samego początku), łącznie z opracowaniem planu działania programu lub jego fragmentu, przez kodowanie, aż po wdrożenie. Przy tym nie wyklucza Pan prac nad usprawnieniami już istniejącego fragmentu oprogramowania, a w szczególności nad usprawnieniami istniejących modułów, zwłaszcza przez dodanie określonych opcji, które zmierzają do poprawy użyteczności/funkcjonalności danego oprogramowania jako całości (np. opcja szybkiego dostępu do modułu dziennika aktywności). W przedmiotowym zakresie prace odbywają się jednak analogicznie, tj. określona opcja usprawniająca program tworzona jest od podstaw (od samego początku), łącznie z opracowaniem planu działania opcji, przez kodowanie, aż po wdrożenie.

Użyte powyżej sformułowanie „usprawnienie już istniejącego oprogramowania/istniejących modułów" oraz „ulepszenie modułów" dotyczy działań nakierowanych na rozwój oprogramowania i wprowadzenie istotnych zmian o charakterze ulepszenia.

Ulepszenie to dotyczy między innymi dodania nowych opcji w już istniejącym programie. Między innymi dodanie możliwości ustawiania szczegółowych uprawnień podczas zapraszania osób do procesu podejmowania decyzji. Dodanie możliwości dodania nowej wersji bezpośrednio z przeglądarki dokumentów lub ulepszenie przeglądarki dokumentów przez dodanie pełnej ścieżki do dokumentu. Ulepszenie to dotyczy również procesu wytwarzania oprogramowania - (...), wcześniej odbywało się to ręcznie nie było automatycznego skanowania pod kątem bezpieczeństwa aplikacji.

Świadczone usługi wykonywane są w ramach ww. działalności gospodarczej i nie są wykonywane pod kierownictwem, ani w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego.

Każdorazowo efektem ww. prac jest powstanie nowego kodu źródłowego, który stanowi utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Konsekwentnie, ww. oprogramowanie lub jego fragment, a nawet ulepszenie wytworzone przez Pana podlega ochronie prawnej na podstawie art. 1 ust. 1 oraz art. 1 ust. 2 pkt 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Prace te jednak z zasady dotyczą rozwoju programów należących do Pana kontrahenta, tj. programów których nie jest Pan właścicielem, współwłaścicielem ani do których wykorzystywania nie posiada Pan wyłącznego prawa. Zatem (o ile wyjątkowo nie zdarzy się stworzenie programu „od zera”), zwyczajowo rozwija Pan oprogramowanie na podstawie umowy zawartej z właścicielem, współwłaścicielem lub wyłącznym licencjobiorcą oprogramowania.

Precyzując powyższe, odpowiada Pan za projektowanie, tworzenie i implementację programu lub jego części do zarządzania pracą, w szczególności nowych funkcjonalności i modułów służących do zarządzania wraz z oceną oraz rozwojem lub ulepszeniem plików graficznych, dokumentów i stron www.

W zakres szczegółowych aktywności wykonywanych po Pana stronie wchodzą, ściśle związane z omawianym tworzeniem oprogramowania lub jego fragmentów, zadania dotyczące w szczególności:

tworzenia lub ulepszenia modułów do definiowania i zarządzania procesami,

implementacji nowych funkcji w aplikacji desktopowej do oceny, zatwierdzania i komentowania stron www,

implementacji nowych funkcji w aplikacji mobilnej służącej do oceny i komentowania dokumentów,

usprawniania modułów do zarządzania użytkownikami systemu,

projektowania elementów interfejsu użytkownika,

kodowania elementów interfejsu użytkownika,

tworzenia raportów z użycia poszczególnych modułów systemu na potrzeby jego rozwoju lub wdrożenia,

przygotowywania narzędzi do monitorowania i informowania o stanie systemu oraz procesów w nim zdefiniowanych,

tworzenia nowych oraz rozwoju istniejących interfejsów tworzenia aplikacji (API),

tworzenia testów sprawdzających poprawność działania kodu (testy jednostkowe) oraz całych modułów (testy integracyjne) na potrzeby jego rozwoju lub wdrożenia,

tworzenia i utrzymania skryptów do zarządzania procesem automatycznego wdrażania modułów na środowiska testowe i produkcyjne.

W ramach opisywanej działalności nie prowadził ani nie prowadzi Pan badań naukowych w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 lub 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W ramach opisywanej działalności prowadzi Pan prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, tj. prace obejmujące nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania (tu: wyłącznie w zakresie oprogramowania IT), do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów (tu: produktów w postaci programów komputerowych), procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń (tu: z wyłączeniem jakichkolwiek okresowych, prostych, nieskomplikowanych, czy rutynowych zmian, typu aktualizacje). W ramach opisywanej działalności związanej z tworzeniem oraz rozwijaniem oprogramowania lub jego fragmentów wykorzystuje Pan wiedzę i umiejętności własne, a także dostępne dla Pana know-how zleceniodawcy oraz powszechnie dostępną wiedzę, czerpaną z różnych publikacji, opracowań, artykułów tematycznych i branżowych (dot. rozwiązań IT).

Działalność tego rodzaju prowadzi Pan od początku swojej działalności, tj. od ww. 2014 roku i działania te zawsze obejmowały stworzenie bądź rozwinięcie (ulepszenie) oprogramowania lub jego fragmentów (modułów / funkcjonalności) i ich nadrzędnym celem było stworzenie oprogramowania od zera, bądź jego istotne ulepszenie dzięki dodaniu lub rozwinięciu określonego rodzaju funkcjonalności lub modułów.

Prace tego rodzaju zawsze były odpowiednio udokumentowane (raportowane) na potrzeby współpracy ze zleceniodawcą i z zasady kończyły się wynikiem pozytywnym, tj. (i) opracowaniem (zaplanowaniem i zaprojektowaniem) określonej koncepcji, (ii) jej tworzeniem (kodowaniem) oraz (iii) jej implementacją (ew. usprawnieniem i wykryciem błędów), a (iv) finalnie pełnym wdrożeniem, zgodnie z nw. etapami.

Omawiane raportowanie odbywało się za pomocą Zbiorczego Protokołu przekazania praw autorskich za dany rok podatkowy i zgodnie z powyższym Protokół taki obejmuje wskazanie wszelkich stworzonych (ukończonych) utworów, tj. stworzonych lub ulepszonych programów lub ich fragmentów. Od roku 2019 tworzył bądź rozwijał Pan następujące funkcjonalności w systemie do zarządzania pracą (...):

Funkcjonalność ustalania szczegółowych uprawnień podczas ustalania procesu oceny dokumentu.

Funkcjonalność (...).

Funkcjonalność importowania dokumentów z serwisów zewnętrznych.

Funkcjonalność (...) desktopowej.

Integracja przeglądarki dokumentów z systemem (...), poprzez wyświetlanie pełnej ścieżki do dokumentu z systemu (...) wewnątrz przeglądarki dokumentów.

Funkcjonalność tworzenia nowej wersji dokumentu bezpośrednio z przeglądarki dokumentów.

Rozszerzenie funkcjonalności (...).

Rozszerzenia modułu listy dokumentów przez dodanie opcji wyświetlania danych z systemu oceniania dokumentów (online proofing) dla zaznaczonego dokumentu.

Rozszerzenie procesu (...).

Usprawnienie modułu dokumentów: usprawnienie interfejsu użytkownika przez implementację nowego wyglądu w nagłówku modułu.

Usprawnienie integracji między systemami (...).

Usprawnienie interfejsu użytkownika modułu dokumentów i przeglądarki dokumentów.

Moduł (...).

Jednocześnie, od roku 2019 tworzył bądź rozwijał Pan następujące moduły:

Usprawnienie modułu dokumentów: usprawnienie interfejsu użytkownika przez implementację nowego wyglądu w nagłówku modułu.

Rozszerzenie modułu dokumentów poprzez dodanie możliwości wyświetlania szczegółów procesu decyzji (proofing workflow) bez konieczności posiadania własnej licencji na tworzenie nowych procesów.

Usprawnienie modułu tworzenia procesu oceny dokumentu przez implementację API które umożliwia tworzenie procesu bezpośrednio z systemu (...), bez konieczności autoryzowania się w drugim systemie (Proofing).

Moduł dziennika aktywności. Praca nad usprawnianiem modułu dziennika poprzez dodanie opcji szybkiego dostępu do najnowszych zapisów z dziennika.

Moduł synchronizacji użytkowników - API. Tworzenie modułu i api do synchronizowania użytkowników między systemami (...) i (...).

Moduł powiadamiania o zmianach w czasie rzeczywistym. Tworzenie modułu do powiadamiania użytkowników o zmianach (nowych komentarzach, decyzjach) na oglądanych dokumentach w czasie rzeczywistym.

Od roku 2019 tworzył bądź rozwijał Pan także następujące programy:

Aplikację mobilną do (...).

Aplikację desktopową na platformy (...).

W efekcie, w ramach aktywności opisywanych we wniosku oferuje Pan swemu zleceniodawcy nowe lub ulepszone produkty (ww. oprogramowania, moduły, funkcjonalności) będące wynikiem opisywanych prac rozwojowych.

Powoływane wyżej produkty mają innowacyjny charakter, albowiem tworzą one nowy produkt od zera, jakiego nie było wcześniej na rynku lub też znacząco go rozwijają (ulepszają) tworząc nową jakość danego produktu. Produkty, do których zostały stworzone lub ulepszone nowe funkcjonalności wpływają bezpośrednio na działania wielu przedsiębiorstw, a nowe moduły znacznie wpływają na procesy podejmowania decyzji w tych organizacjach. Wprowadzane ulepszenia są innowacyjne, gdyż inne oprogramowania tego typu nie posiadają podobnych możliwości zwłaszcza w obrębie (...). Dedykowane aplikacje mobilne oraz desktopowo znacznie rozszerzają istniejące funkcjonalności poprzez umożliwienie dużo szybszego dostępu do dokumentów, przez telefon lub dedykowaną aplikację. Dodanie możliwości (...) jest również innowacyjnym rozwiązaniem znacznie wpływającym na szybkość wdrażania nowych wersji oprogramowania. Moduły do synchronizacji użytkowników i zbudowane do tego interfejsy API pozwalają na dużo lepszą integrację z systemem (...), dają możliwość korzystania z jednej bazy użytkowników, bez konieczności tworzenia kont w drugim. Są to zupełnie nowe moduły.

Opisane we wniosku działania nie mają przy tym charakteru odtwórczego i nie stanowią kopiowania już istniejących rozwiązań, co nie wyklucza wzorowania się na podobnych rozwiązaniach IT, jeśli takowe istnieją.

Działania te każdorazowo mają charakter twórczy, a jednocześnie nie sprowadzają się do realizacji prostych i nieskomplikowanych czynności związanych z powielaniem rozwiązań IT lub wprowadzaniem okresowych (rutynowych) zmian, aktualizacji.

Opisywane przez Pana działania nie obejmują prostych czynności technicznych, instalacyjnych, czy też pomocy w użytkowaniu oprogramowania i rozwiązywania bieżących problemów.

Opisywane aktywności każdorazowo dotyczą zatem tworzenia oprogramowania lub jego fragmentów, bądź ulepszania oprogramowania lub jego fragmentów zgodnie z indywidualnymi wymogami kontrahenta określonymi dla danego projektu.

W ramach podejmowanych działań ma Pan swobodę decyzji i ponosi ryzyko gospodarcze zarówno w kontekście odpowiedzialności za jakość jak i ewentualne wady projektu, a w szczególności w związku z niepewnością efektu i metod dojścia do umówionego rezultatu (jakim jest skuteczna możliwość pełnego wdrożenia zaprojektowanego oprogramowania, modułów lub funkcjonalności). Przy tym, o ile założenia projektowe są tworzone zgodnie z wytycznymi Kontrahenta to, szczegóły określonego projektu, sposób dojścia do umówionego rezultatu oraz dobór użytych rozwiązań są Pana wyborem, dokonanym na podstawie posiadanej wiedzy i umiejętności (doświadczenia) z zakresu technologii informatycznych. W omawianym aspekcie wykorzystuje Pan aktualnie dostępną wiedzę (w szczególności dorobek literatury lub różne opinie, opracowania tematyczne w zakresie technologii informatycznych, narzędzi informatycznych lub oprogramowania) oraz umiejętności (własne z zakresu IT) i na tej podstawie planuje, tworzy i implementuje (wdraża) opracowane przez siebie oprogramowanie lub jego fragmenty (względnie ulepszenia). Przy tym omawiane prace prowadzone są w sposób systematyczny, tj. zawsze prowadzone są zgodnie z jednolitym i przyjętym przez Pana schemacie, który prezentuje porządek poszczególnych prac i ich etapy (kolejne podejmowane kroki), z których każdy odwzorowuje ów twórczy charakter działań, od etapu koncepcji, przez etap kodowania i implementacji, po etap pełnego wdrożenia.

Omawiane działania podejmowane są w sposób zaplanowany i metodyczny, sam schemat prac w ramach określonego projektu podzielić można na następujące etapy (kroki):

1.planowanie, analiza i projektowanie oprogramowania, w tym ustalenie indywidualnych potrzeb Zamawiającego lub użytkownika programu, zapoznanie się ze specyfiką programu, zbadanie i zaprojektowanie możliwych rozwiązań, dobranie odpowiednich technologii do wytworzenia oprogramowania lub jego części oraz dobranie metod implementacji nowych lub usprawnionych rozwiązań;

2.praca nad wytworzeniem programu (kodowanie) i jego implementacja, w tym tworzenie nowych funkcjonalności, przygotowywanie koncepcji rozwiązania z uwzględnieniem języków programowania i technologii wybranych na etapie projektowania oprogramowania. Przygotowywanie automatycznych testów jednostkowych oraz raportowanie weryfikujące poprawność funkcjonalną oprogramowania na etapie jego tworzenia i implementacji nowych rozwiązań, poprawki i optymalizacje w kodzie źródłowym zwłaszcza poprawki użytkowe i wydajnościowe;

3.dalsza implementacja obejmująca wsparcie Zamawiającego lub użytkownika podczas wdrażania rozwiązań, w tym monitoring błędów, wydajności, obciążeń oraz świadczenie pomocy technicznej (np. dotyczącej poprawek zidentyfikowanych wad/błędów, usprawnień w użytkowaniu);

4.pełne wdrożenie, w tym w szczególności zintegrowanie zaimplementowanych rozwiązań z innymi systemami.

Odnosząc się przy tym do ww. pkt 4 wskazuje Pan, że wdrożenie to dotyczy wyłącznie opracowanego rozwiązania i jest ściśle z nim związane, jako naturalny, konieczny element składowy opisywanych prac, bez którego nie da się określić, czy stworzony kod źródłowy funkcjonuje zgodnie z założeniami i tym samym, czy w ogóle dojdzie do skutecznego stworzenia danego programu jego fragmentu, czy ulepszenia. Wdrożenia te nie dotyczą natomiast innych już funkcjonujących / istniejących od dawna programów.

W tym miejscu zaznaczył Pan także, że wszelkie wyżej opisywane działania nie są pospolitymi aktywnościami, nie są rutynowe i nie wiążą się ze „zwykłymi” spodziewanymi, okresowymi aktualizacjami oprogramowania lub jego fragmentów. Działania te nakierowane są na stworzenie nowego kodu źródłowego i każdorazowo posiadają cechę Pana unikatowego działania. Co również istotne, opisywane działania nie mają charakteru odtwórczego, ani mechanicznego działania, lecz wiążą się z Pana twórczą działalnością.

Jak wskazano powyżej, omawiane produkty nie występują dotychczas w gospodarce i nie stanowią kopiowania istniejących rozwiązań. Produkty te w znaczącym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących. W szczególności z uwagi na fakt, iż są częścią autorskiego systemu do zarządzania pracą "(...)”. Na rynku istnieją inne systemy do zarządzania zadaniami, lecz żaden nie ma tak rozbudowanej i zaawansowanej możliwości oceny, pracy na dokumentach i możliwości (...). Aplikacja mobilna i aplikacje desktopowe służące do (...), gdyż są to jedyne aplikacje które mogą współpracować z systemem (...).

Zaznaczył Pan także, że każdy projekt posiada zindywidualizowane cechy zgodnie z odmiennie określonymi wymogami kontrahenta. Nie ma tutaj miejsca na automatyzm działania lub powtarzanie pewnych prostych procesów wedle z góry założonego schematu, jednorodnego dla wszystkich projektów.

Opisywana działalność jest działalnością mającą twórczy charakter, która każdorazowo wymaga zindywidualizowanego podejścia i kreatywnego myślenia. Wyniki tej działalności, tj. ww. produkty, stanowią zatem wytwór Pana własnej pracy intelektualnej, który - jak już wskazano dla celów realizacji tych prac wykorzystuje odpowiednie zasoby wiedzy, a w szczególności własną wiedzę i umiejętności.

Każdy z projektów jest inny i wymaga osobnego podejścia.

W szczególności o indywidualnych cechach projektu przesądzają odmiennie projektowane i implementowane algorytmy oraz kody źródłowe, tworzone m.in. przy wykorzystaniu takich języków jak: Java, Javascript, PHP, Python, Ruby.

Omawiana aktywność jest własną, indywidualną (samodzielną) działalnością twórczą związaną z programami komputerowymi, a w konsekwencji tworzone przez Pana oprogramowania lub ich fragmenty są każdorazowo utworami chronionymi na podstawie przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (art. 74).

Opisywane wyżej produkty, jako wytwór Pana aktywności, zawsze następował i z założenia będzie następował bezpośrednio w ramach opisywanej powyżej działalności o cechach twórczości, systematyczności oraz wykorzystywania aktualnie dostępnej wiedzy i umiejętności do tworzenia oraz rozwijania oprogramowania lub jego fragmentów.

W związku z powyższym, umowa z kontrahentem przewiduje szczególne zapisy, na podstawie których wszelkie obecne i przyszłe prawa autorskie do ww. utworów przenoszone są na kontrahenta za wynagrodzeniem („fee”) naliczanym w zryczałtowanej stawce za każdy dzień związany z podejmowaniem aktywności związanych z omawianym projektowaniem, kodowaniem i wdrażaniem oprogramowania lub jego fragmentów i tym samym skutkujących obecnie lub w przyszłości powstaniem utworów chronionych prawami autorskimi. Stąd też powoływana umowa obejmuje „automatyczną” cesję wszelkich praw autorskich i pokrewnych w chwili utrwalenia utworów, tj. przeniesienie prawa do rozporządzania i korzystania z utworów bez ograniczeń czasu i miejsca, na wszelkich znanych w momencie zawarcia umowy polach eksploatacji wraz z wyrażeniem Pana zgody [m.in.] na: (i) ustanowienie prawa pochodnego, (ii) zmianę/modyfikację utworu oraz (iii) przeniesienie własności jakiegokolwiek nośnika, na którym utwór jest/będzie utrwalony.

Przyjmuje więc Pan, że całość ustalonego wynagrodzenia stanowi w rzeczywistości wynagrodzenie za opisywaną „automatyczną” cesję do utrwalonych w danym momencie utworów stanowiących program komputerowy lub jego część. Nie wykonuje Pan bowiem żadnych działań , które nie skutkowałyby powstaniem utworu (programu komputerowego lub jego części). Całość Pana prac skupia się bowiem nad zaprojektowaniem, stworzeniem i pełnym wdrożeniem programu komputerowego lub jego części.

Przeniesienie praw autorskich w ramach ww. automatycznej cesji odbywa się zgodnie z przepisami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w tym w szczególności obejmuje (i) przeniesienie praw autorskich do programu komputerowego, wraz z dokumentacją powiązaną z tym prawem, (ii) możliwość wykorzystania tych praw na wszelkich polach eksploatacji wskazanych w umowie, znanych w chwili jej zawarcia i (iii) odbywa się w formie pisemnej, zbiorczej, dzięki ww. Zbiorczym Protokołom przekazania praw autorskich do wszelkich ukończonych w danym roku podatkowym rozwiązań, tj. dzięki wskazywaniu stworzonych oraz rozwiniętych programów lub ich fragmentów za dany rok. Opisywane we wniosku wynagrodzenie jest ustalone w zryczałtowanej formie i w całości obejmuje szereg opisanych we wniosku aktywności związanych z tworzeniem oraz rozwijaniem oprogramowania lub jego fragmentów, na każdym ich etapie, tj. od momentu ich planowania i projektowania, po ich pełne wdrożenie.

Wszystkie powołane we wniosku etapy działań stanowią bowiem łącznie jedną spójną całość i wzajemnie każdy kolejny etap determinowany jest wykonaniem poprzedniego etapu, gdzie wykonanie dopiero ostatniego z nich przesądza o sukcesie stworzenia / rozwinięcia danego oprogramowania lub jego części i tym samym o działaniu w pełni opracowanego kodu / algorytmu, będącego przedmiotem prawa autorskich (który może być tworzony i zmieniany jeszcze na etapie implementacji oraz wdrożenia).

Zaznacza Pan przy tym, iż wynagrodzenie to nie obejmuje jakiejkolwiek innej działalności, w szczególności nie obejmuje prac niezwiązanych z wytworzeniem praw własności intelektualnej. Kontynuując powyższe określenie jednolitego wynagrodzenia (fee) oraz wskazanie automatycznej cesji wszelkich stworzonych w danym momencie (okresie rozliczeniowym) służy jedynie uproszczeniu rozliczeń stron. Wynagrodzenie jest płatne w skali miesięcznej. W omawianym zakresie nie zawiera Pan osobnych umów, lecz łączy Pana ze zleceniodawcą jedna umowa o charakterze ramowym. Jednocześnie sam fakt stworzenia oraz rozwinięcia danego oprogramowania lub jego fragmentu i tym samym przeniesienia na zleceniodawcę praw do konkretnego efektu Pana pracy udokumentowany jest dzięki ww. Zbiorczemu Protokołowi przekazania praw autorskich stworzonych w danym roku, co pozwala na jednoznaczne powiązanie omawianego wynagrodzenia z okresem opracowywania i finalnie stworzenia lub rozwinięcia danego, skonkretyzowanego oprogramowania lub jego fragmentu.

Protokół taki wskazuje bowiem konkretne, zindywidualizowane prawo autorskie jakie zostało stworzone lub rozwinięte (np. moduł dziennika aktywności) w całości wraz z doprecyzowaniem zakresu prowadzonych działań stanowiących prace rozwojowe (np. praca nad usprawnianiem modułu dziennika poprzez dodanie opcji szybkiego dostępu do najnowszych zapisów z dziennika) oraz przyporządkowaniem wynagrodzenia („fee”) za przekazanie tego prawa, poprzez wskazanie numeru faktury obejmującej to wynagrodzenie. Fakt wykonania tych utworów potwierdza ww. Protokół. Wskazał Pan, że łączy Pana ze zleceniodawcą wyłącznie jedna umowa o charakterze ramowym. Nie zawiera Pan osobnych umów, ani zleceń / zamówień które odmiennie regulowałyby jego wynagrodzenie za przeniesienie praw autorskich do programów komputerowych aniżeli wyżej opisane. Pana faktura natomiast wskazuje jedną pozycję i odwołuje się do umowy ramowej. Wskazał Pan również, że nie wyodrębnia na tej fakturze wynagrodzenia za przeniesienie praw autorskich, albowiem - jak już wskazano- wynagrodzenie to w całości związane jest z przeniesieniem praw autorskich i nie obejmuje Pana innych działań.

W efekcie, uważa Pan, że opisywane powyżej wynagrodzenie stanowi jego dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej i chciałby skorzystać z preferencji jaki daje tzw. IP Box umożliwiający zastosowanie 5% stawki opodatkowania do dochodów z autorskiego prawa do programu komputerowego. Wskazał Pan, że chciałby Pan stosować preferencyjne opodatkowanie 5% stawką (IP BOX) zarówno w odniesieniu dochodu dot. tworzenia oprogramowania lub jego fragmentów „od zera”, jak i do dochodów dot. rozwijania oprogramowania lub jego fragmentów.

W przypadku działań związanych z rozwijaniem oprogramowania nie jest Pan użytkownikiem posiadającym prawo do korzystania z tego oprogramowania na podstawie umowy licencyjnej. Oprogramowania te z zasady są własnością zleceniodawcy. Rozwinięcie oprogramowania odbywa się dzięki czasowemu udostępnieniu przez zleceniodawcę już istniejącego programu (będącego jego własnością) i umożliwieniu prowadzenia działań bezpośrednio na tym programie lub też jest związane z opracowaniem własnego fragmentu tego oprogramowania, który dopiero po na etapie implementacji i wdrożenia jest „zespalany” z istniejącym oprogramowaniem.

Każdorazowo wynikiem aktywności związanej z rozwinięciem oprogramowania jest opracowanie (pisanie) całkowicie nowego kodu, którego zastosowanie odpowiednio zmienia dotychczasowe moduły i funkcjonalności programu. Jak wskazano we wniosku, w tym zakresie posługuje się Pan językiem programowym, w szczególności wykorzystując takie języki jak: Java, Javascript, PHP, Python, Ruby.

Precyzując, uważa Pan, że tworzy kwalifikowane prawo własności intelektualnej (program komputerowy lub jego część), albo je ulepsza (dzięki wprowadzeniu odpowiednich opcji usprawniających program komputerowy) i każdorazowo uzyskiwane przez Pana wynagrodzenie wiąże się właśnie z tymi działaniami.

W efekcie, w zakresie w jakim opracowuje Pan nową linijkę kodu, algorytm lub nawet jeden z symboli [który może wpływać na całą funkcjonalność programu], powstaje nowe prawo własności intelektualnej, ergo nowy utwór chroniony prawami autorskimi zgodnie z art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Stąd też umowa o współpracy ze zleceniodawcą przewiduje automatyczną cesję (zbycie) tego prawa własności intelektualnej na rzecz zleceniodawcy.

Pana zamiarem jest zatem aby ww. 5% stawkę opodatkowania zastosować do całego ww. dochodu.

Wskazuje Pan przy tym, że prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów (KPiR) i celem skorzystania z ww. preferencji będzie prowadził osobną ewidencję (w postaci arkusza kalkulacyjnego excel), w której wykazuje i będzie wykazywał ww. dochody z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

W ewidencji tej wykazuje Pan osobno każde stworzone przez siebie kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz dochód możliwy do przyporządkowania do każdego z tych kwalifikowanych praw własności intelektualnej jakie zostało wytworzone / rozwinięte przez Pana. Przyporządkowanie to następuje według następującej zasady: cały dochód jaki uzyskał Pan w okresie pracy nad określonym programem lub jego fragmentem, bądź ulepszeniem, przykładowo jaki uzyskał w okresie pracy nad modułem synchronizacji użytkowników i dodaniem opcji usprawniającej -zmiany hasła i uprawnień użytkowników, alokowany zostanie właśnie do tego skonkretyzowanego prawa własności intelektualnej. Uważa Pan bowiem, że ww. wynagrodzenie należne jest w całości za finalne stworzenie programu lub jego fragmentu, bądź ulepszenia (np. ww. opcji zmiany hasła i uprawnień), ergo za stworzenie kodu możliwego do implementacji, a nie za samą pracę nad tym rozwiązaniem. Innymi słowy, w omawianej ewidencji zamierza Pan przypisywać 100% wynagrodzenia uzyskiwanego w czasie realizacji programu lub jego fragmentu, bądź ulepszenia do konkretnego programu lub jego fragmentu, pod warunkiem faktycznego powstania tego konkretnego programu lub jego fragmentu, bądź ulepszenia. Wówczas bowiem 100% zaangażowania czasowego i 100% Pana fee dotyczy bowiem wyłącznie opisywanej tu działalności (tworzenia / rozwijania kwalifikowanych prawa własności intelektualnej i ich cesji) i finalnego przeniesienie praw autorskich.

Dodatkowo, w ewidencji tej wyodrębnia Pan koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o PIT i uwzględnia je we wzorze w celu ustalenia wysokości wskaźnika Nexus, a następnie oblicza podstawę opodatkowania preferencyjną stawką.

Precyzując: na chwilę obecną prowadzi Pan ewidencję, w której wskazuje realizowane i ukończone w pełni utwory, tj. stworzone w całości programy komputerowe lub ich części, bądź rozwinięcie w całości fragmenty oprogramowania (moduły / funkcjonalności).

Omawiana ewidencja prowadzona jest na bieżąco techniką komputerową w postaci arkusza kalkulacyjnego, obejmującego comiesięczne zestawienie (od momentu rozpoczęcia działań związanych ze stworzeniem lub rozwinięciem programu lub jego części): jakiego rodzaju utworu dotyczy (jaki utwór finalnie jest opracowywany, np. moduł dziennika aktywności) oraz jakiego rodzaju działań stanowiących prace rozwojowe dotyczy (np. usprawnienie modułu dziennika aktywności dzięki dodaniu opcji szybkiego dostępu do najnowszych zapisów dziennika - nowa funkcjonalność programu).

W efekcie, na moment rozpoczęcia, realizacji i ukończenia działań we wskazywanej ewidencji ujmowane są przez Pana wszelkie przychody i koszty związane z danym skonkretyzowanym rodzajem utworu jaki finalnie powstaje, a ostatecznie ujmowany jest w Zbiorczym Protokole przekazania praw autorskich w danym roku podatkowym.

Ewidencja ta pozwala zatem, aby w rocznym zeznaniu podatkowym móc wykazać łączną sumę przychodów, kosztów podatkowych, dochodów, strat, dochodów podlegających opodatkowaniu stawką 5% oraz dochodu, który nie będzie podlegał preferencyjnemu opodatkowaniu.

W takim zakresie, uznaje Pan, iż omawiana ewidencja prowadzona jest na bieżąco, w sposób czytelny, ukazujący faktycznie stworzone [ukończone] utwory będące przedmiotem praw autorskich i podlegające ich „zautomatyzowanemu” przeniesieniu na zleceniodawcę.

Co więcej działanie takie pozwala Panu na możliwie precyzyjne określenie przychodów, kosztów i dochodu związanego z każdym z tych [ukończonych] utworów i pozwala na spełnienie wymogów art. 30cb PIT.

Wskazał Pan, że opisywaną ewidencję prowadzi Pan od roku 2019. W latach przyszłych ewidencję tą będzie Pan kontynuował.

Końcowo podnosi Pan, że w ramach opisywanej we wniosku działalności gospodarczej, która - jak już wskazano - skupiona jest na tworzeniu oprogramowania lub jego fragmentów (modułów / funkcjonalności) od samego początku, ponosi Pan wydatki w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów ściśle związane z aktywnościami programisty, wymagające sprawnego i nowoczesnego sprzętu elektronicznego umożliwiającego kodowanie, tj.:

a)koszty nabycia:

i.komputera stacjonarnego,

ii.laptopa,

iii.monitora,

iv.pozostałych akcesoriów typu:

1.klawiatura,

2.myszka,

3.słuchawki,

4.router do internetu,

5.pamięć zewnętrzna,

v.telefonu komórkowego,

vi.wyposażenia stanowiska pracy:

1.biurko,

2.krzesło,

b)opłat z tytułu:

i.dostępu do Internetu,

ii.abonamentu telefonii komórkowej (dalej: „wydatki”).

Wskazał Pan, iż całokształt ww. wydatków uznaje, za ponoszone w związku z prowadzoną przez Pana działalnością badawczo-rozwojową [pracami rozwojowymi] i są one bezpośrednio związane z tą działalnością, albowiem umożliwiają lub ułatwiają jej wykonywanie.

Wskazywane wydatki są ściśle związane z możliwością stworzenia / rozwinięcia oprogramowania lub jego fragmentów i odzwierciedlają konieczne narzędzia i wyposażenie pracy.

Bez poniesienia tego rodzaju wydatków, co w szczególności dotyczy sprzętu komputerowego, nie mógłby Pan tworzyć / rozwijać oprogramowania lub jego fragmentów, a tym samym nie mógłby Pan prowadzić jakichkolwiek prac rozwojowych. W szczególności, że nie podejmuje Pan innych działań, niestanowiących prac rozwojowych.

Jednocześnie wskazał Pan że o ile powoływany wydatek na sprzęt komputerowy niewątpliwie stanowi najistotniejszy wydatek umożliwiający prowadzenie działalności, to pozostałych wydatków nie można pomijać.

Precyzując:

wydatek na komputer stacjonarny wprost umożliwia pracę nad tworzeniem / rozwijaniem oprogramowania lub jego fragmentów,

komputer stacjonarny nie może jednak być obsługiwany bez dodatkowego wyposażenia, stąd monitor, klawiatura, czy myszka uznawać należy za konieczne elementy uzupełniające ów komputer, które jedynie łącznie zapewniają możliwość podejmowania opisywanych przez Pana działań,

podobnie laptop, dzięki któremu może Pan wykonywać swoją pracę stale, w każdym czasie i z różnych miejsc w kraju,

przy tym nie powinno ulegać wątpliwościom, iż sam ww. sprzęt komputerowy nie miałby żadnego, realnego zastosowania gdyby nie możliwość wykorzystywała łącza internetowego, które w tym wypadku zapewnia router oraz opłaty za internet, niezbędne dla kontaktu ze zleceniodawcą, jak i dla określenia, wyszukania i odpowiedniego zastosowania aktualnie dostępnej wiedzy, koniecznej przy stworzeniu / rozwinięciu oprogramowania lub jego fragmentu,

pamięć zewnętrzną również uznaje Pan za konieczną, albowiem pozwala na bezpieczne przechowywanie tworzonych prac i zabezpieczenie ich wyników przed utratą lub uszkodzeniem,

słuchawki natomiast, podobnie jak i pozostałe wyposażenie (biurko, krzesło) nie tyle umożliwiają, co znacząco ułatwiają wykonywanie prac rozwojowych, w szczególności, że te niejednokrotnie wymagają ogromnego skupienia oraz stworzenia wygodnych warunków do pracy, która również może wymagać wielogodzinnej, nieprzerwanej aktywności (zw. związanej z kodowaniem weryfikacją opracowanego kodu),

ostatecznie natomiast wykorzystywanie telefonu i opłaty abonamentu pozwalają Panu na stały kontakt ze zleceniodawcą oraz ułatwiają wykonywanie prac w każdym miejscu i czasie, np. dzięki dostępowi do sieci i wyszukaniu odpowiednich informacji.

Wskazywane wydatki obejmują zatem podstawowe narzędzia pracy, niezbędne dla wykonywania opisywanej działalności (prac rozwojowych związanych z tworzeniem lub rozwijaniem oprogramowania lub jego części).

W przypadku nieponoszenia wskazanych kosztów nie mógłby Pan realizować prac, których realizacja skutkuje powstaniem nowego prawa własności intelektualnej.

Koszty te są bezpośrednio związane z realizacją tych prac. Bez ich poniesienia, prace nie mogłyby być realizowane, a tym samym nie powstałoby prawo własności intelektualnej. Tworzenie kodu wymaga zarówno sprzętu, jak i ponoszenia dodatkowych kosztów wskazanych we wniosku.

Jednocześnie, nie podejmuje się Pan innej działalności aniżeli wyżej wskazana, stanowiąca prace rozwojowe dot. rozwiązań IT i tym samym całość ww. wydatków przypisuje Pan jako poniesione bezpośrednio na działalność badawczo-rozwojową dotyczącą tworzonych kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Proporcje nie są tu stosowane.

Koszty te stanowią w całości koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 lit. a PIT i będą odzwierciedlone we wskaźniku nexus, jako koszty przyczyniające się do prowadzenia prac rozwojowych (umożliwiające ich prowadzenie) nad danym kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.

Zawsze zaliczy Pan do wskaźnika nexus wszystkie wydatki, jakie przypisze Pan do kosztów uzyskania przychodów z konkretnego programu komputerowego lub jego części (modułu / funkcjonalności), jeśli oczywiście w danym okresie, w którym powstał dany program komputerowy lub jego część, wszystkie są poniesione.

Nie ponosi Pan przy tym (i nie zamierza ponosić) kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 lit. b, c oraz d PIT.

Przy tym, jest Pan w stanie przyporządkować konkretną wartość kosztów do konkretnego prawa własności intelektualnej.

Końcowo wskazuje Pan, że świadczone przez Pana usługi (podejmowana aktywność dotycząca tworzenia oraz rozwijania oprogramowania lub jego fragmentów) są i będą wykonywane wyłącznie na terytorium Polski.

Ponadto wskazał Pan, że nie wykonywał, ani nie zamierza wykonywać usług poza krajem i na moment złożenia wniosku oraz wystosowania uzupełnienia wniosku nie posiada jakiegokolwiek zakładu w rozumieniu umów bilateralnych (UPO).

Pana pytania:

1)Czy opisane w stanie faktycznym aktywności związane z tworzeniem oraz rozwijaniem oprogramowania lub jego fragmentów można uznać za kwalifikowane prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 PIT i uzyskiwane z tego tytułu wynagrodzenie („fee”) stanowi o uzyskiwaniu dochodów ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o których mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 2 PIT?

(pytanie ostatecznie przeformułowane w uzupełnieniu wniosku)

2)Czy ma Pan prawo do zastosowania stawki opodatkowania 5% do osiągniętego dochodu z praw własności intelektualnej, wyliczonego zgodnie z art. 30ca ustawy o PIT?

3)Czy wskazane wydatki ma Pan prawo uwzględnić przy obliczeniu wskaźnika Nexus, jako koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4?

Pana stanowisko w sprawie (Stanowisko ostatecznie przeformułowane w uzupełnieniu wniosku)

Pana zdaniem odpowiedzi na wszystkie pytania powinny być twierdzące.

Prace rozwojowe związane z oprogramowaniem:

W art. 5a pkt 38 PIT ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej, przez którą należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 40 PIT, prace rozwojowe oznaczają prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Zgodnie z tym, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zatem z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.

Z powołanej definicji wynika zatem, że działalność badawczo-rozwojowa (tu: prace rozwojowe) musi mieć charakter twórczy.

Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś).

W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu.

Działalność twórcza oznacza, że "ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia".

Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny.

Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny.

W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo "systematyczny" występuje w sformułowaniu "podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny", a więc odnosi się do "działalności", czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu.

Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany, np. zgodny z odpowiednim harmonogramem.

To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej.

Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium "systematyczności" danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości.

Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo- rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby.

Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W konsekwencji, za główne zadanie omawianej aktywności należy uznać zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów specjalistycznej wiedzy / umiejętności (tu: informatycznych), a kolejno ich odpowiednie zwiększenie lub wykorzystanie do nowych zastosowań (tu: tworzenia funkcjonalności lub modułów oprogramowania).

Przy tym, potrzeba zwrócić uwagę, że wskazane prace rozwojowe mogą się odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika, z wyłączeniem aktywności polegającej na cyklicznych (okresowych) zmianach, nieposiadających charakteru innowacyjnego (tzw. rutynowe, wymagane zmiany lub aktualizacje).

Na tle powyższego, Pana zadaniem opisywana przez Pana działalność związana z tworzeniem oprogramowania lub jego fragmentów (modułów / funkcjonalności) jak najbardziej mieści się w pojęciu prac rozwojowych i tym samym stanowi o podejmowaniu działalności badawczo- rozwojowej w rozumieniu ustawy o PIT.

Uzasadnieniem powyższego są w szczególności takie okoliczności jak: (i) prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą, świadcząc usługi związane z wytwarzaniem oprogramowania, (ii) podejmowana działalność ma charakter twórczy i jej efektem bezsprzecznie są utwory prawa autorskiego, (iii) działalność jest podejmowana systematycznie, uporządkowanie, zgodnie z określonym planem projektu, a dodatkowo (iv) sama realizacja projektu odbywa się dzięki odpowiedniemu zastosowaniu wiedzy, Pana umiejętności i doświadczenia w dziedzinie informatyki, kodowania oraz algorytmów (v) skutkuje powstaniem (stworzeniem) nowego rozwiązania informatycznego - oprogramowania lub jego fragmentu (funkcjonalności / modułu).

Ponadto podkreślił Pan, że działalność ta w żadnym wypadku nie polega na wprowadzaniu okresowych i rutynowych zmian, a wszelka aktywność ściśle wiąże się z opracowaniem, stworzeniem (rozwinięciem , ulepszeniem) i wdrożeniem nowych rozwiązań informatycznych danego oprogramowania, przy wykorzystaniu wiedzy z zakresu tworzenia programów komputerowych, algorytmów, kodów źródłowych oraz określonych języków programowych.

Reasumując, stoi Pan na stanowisku, że przedstawiona we wniosku aktywność mieści się w zakresie definicji prac rozwojowych i tym samym - działalności badawczo-rozwojowej.

Tym samym, tworzone przez Pana autorskie prawo do programu komputerowego (lub jego jakiejkolwiek części typu: nowa lub ulepszona funkcjonalność, czy też nowy lub ulepszony moduł) jest utworem opracowanym w toku ww. działalności badawczo rozwojowej.

Wnioskowanie to prowadzi do wniosku, iż względem Pana działalności możliwe jest zastosowanie regulacji objętych tzw. pakietem lnnovation Box, czy też ulgą lnnovation Box.

Precyzując powyższe, podnosi Pan, że w ramach lnnovation Box przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 PIT, podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

Przy tym, stosownie do treści art. 30ca ust. 2 PIT, kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są m.in.: autorskie prawa do programu komputerowego - podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Natomiast, w myśl art. 30ca ust. 3 PIT, podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym. Konsekwentnie przyjąć należy, że dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika.

Innymi słowy, skorzystanie z opisywanej tu preferencji IP Box jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.

Stosownie natomiast do art. 30ca ust. 4 PIT., wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a + b)*1,3

a + b + c + d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a)prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b)nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c)nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d)nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami (art. 30ca ust. 5 ww. ustawy).

Zgodnie natomiast z art. 30ca ust. 7 powołanej ustawy: dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

W myśl art. 30cb ust. 1 PIT, podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie ww. art. 30ca są obowiązani:

1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub łych usług - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do art. 30cb ust. 2 PIT, podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

Zgodnie z art. 30cb ust. 3 omawianej ustawy: w przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Powyższe przepisy wprowadzają zatem korzystne rozwiązania podatkowe dla przedsiębiorców, którzy uzyskują dochody z komercjalizacji wytworzonych lub rozwiniętych przez nich praw własności intelektualnej, tzw. Innovation Box.

Dochodem kwalifikującym się do ulgi lnnovation Box jest dochód uzyskany z tytułu należności/opłat licencyjnych lub innych należności związanych z wykorzystywaniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, w tym dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jak również, co istotne, dochód z tego aktywa uwzględniony w cenie sprzedaży produktu lub usługi określany na zasadzie ceny rynkowej.

Warunkiem koniecznym dla skorzystania z omawianej preferencji jest wymóg prowadzenia przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej bezpośrednio związanej z wytworzeniem, komercjalizacją, rozwojem lub ulepszeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, co stanowi wyraz realizacji zasady nexus.

Na tle powyższego, odnosząc powołane normy prawa podatkowego do przedstawionego tutaj opisu sprawy, wskazał Pan, że:

1)prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą,

2)w ramach tej działalności tworzy Pan (w tym również rozwija, ulepsza i modyfikuje) oprogramowanie lub jego części,

3)powyższe działania podejmowane są w ramach prowadzonej przez Panadziałalności badawczo- rozwojowej,

4)w wyniku tych działań powstają utwory podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych,

5)powstałe utwory obejmują - przede wszystkim - powstanie nowego odrębnego oprogramowania lub jego części (funkcjonalności lub modułu) podlegającego ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych;

6)prawa do tych utworów (już powstałych jak i tych jakie powstaną w przyszłości) przenosi Pan (ceduje) za wynagrodzeniem na kontrahenta,

7)uzyskiwane przez Panawynagrodzenie „fee” stanowi więc dochód z kwalifikowanych praż własności intelektualnej (tu: Panazdaniem ujęty całościowo w fee za przeniesienie praw autorskich, tj. za ich sprzedaż, w rozumieniu ww. art. 30ca ust. 7 pkt 2 PIT).

Mając powyższe na uwadze, wskazał Pan, że skoro dochód z tytułu przeniesienia praw do tworzonego przez Pana oprogramowania lub jego części, stanowi utwór prawnie chroniony i wytworzony w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej to, uprawnia Pana do skorzystania z preferencyjnego opodatkowania tych dochodów według stawki 5%.

W odniesieniu do powyższych okoliczności ma Pan zamiar skorzystać z preferencji jaką daje IP Box i w tym celu będzie prowadził odrębną szczegółową ewidencję, o której mowa ww. art. 30cb PIT. W tej, wyodrębni Pan poszczególne informacje, zgodnie ze wskazaniami opisu okoliczności faktycznych i tym samym wskaże jakie konkretnie kwalifikowane prawa własności intelektualnej stworzył oraz jaki jest z nimi związany dochód. W Pana ocenie wskazane przez Pana informacje będą więc czyniły zadość wskazaniom art. 30cb ust. 1 i 2 PIT.

Dodatkowo, uznaje Pan, iż wskazane przez Pana wydatki stanową koszty, o których mowa ww. art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 PIT, i uwzględni je we wzorze w celu ustalenia wysokości wskaźnika nexus, a następnie obliczy podstawę opodatkowania preferencyjną stawką.

Działanie takie podejmie Pan zarówno w roku bieżącym , jak i za lata poprzednie oraz przyszłe, w których osiągnął / osiągnie Pan powoływany dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Przy tym, uznaje Pan, że ponoszone przez Pana wydatki (powołane w opisie okoliczności faktycznych) stanowią koszty prowadzonej bezpośrednio przez niego działalności badawczo- rozwojowej związanej z omawianym kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. Wydatki te ze swej natury są bowiem ściśle związane z możliwością utworzenia oprogramowania lub jego części, albowiem stanowią element koniecznego, niezbędnego wyposażenia pracy. W efekcie, wydatki takie może Pan uwzględnić przy ustaleniu (kalkulacji) wskaźnika nexus. Jeżeli bowiem podatnik poniósł rzeczywiście wydatki, które kwalifikują się jako koszty prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, to wydatki związane z wytworzeniem w ramach tej działalności kwalifikowanego IP należy uznać za koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez niego działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.

Podsumowując i odpowiadając wprost na zadane pytania, w Pana opinii:

1.opisane w stanie faktycznym aktywności i ich efekty związane z tworzeniem oraz rozwijaniem oprogramowania lub jego fragmentów należy uznawać za kwalifikowane prawa własności intelektualnej, o którym mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 2 PIT i uzyskiwane wynagrodzenie (fee) z tytułu przeniesienia praw do tych stworzonych lub rozwiniętych programów lub ich części stanowi o uzyskiwaniu dochodu ze sprzedaży kwalifikowanych praw własności intelektualnej, o którym mowa w art. 30ca ustawy o PIT,

2.ma Panprawo do zastosowania stawki opodatkowania 5% do osiągniętego dochodu z praw własności intelektualnej, wyliczonego zgodnie z art. 30ca ustawy o PIT,

3.wskazane wydatki ma Panprawo uwzględnić przy obliczeniu wskaźnika Nexus, jako koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4.

Ponadto wskazał Pan, że podobne stanowisko w zakresie projektowania rozwiązań IT od momentu ich analizy do momentu ich przetestowania i wdrożenia zostało potwierdzone m. in. w jednej z ostatnich interpretacji DKIS z dnia 28 stycznia 2022 r., 0111-KDIB1-3.4011.192.2021.2.MS.

Mając na uwadze powyższe, wniósł Pan o wydanie interpretacji indywidualnej i uznanie Pana stanowiska za prawidłowe.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1128 z późn. zm.) stanowi, że:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:

za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy:

ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2021 r. poz. 478 i 619),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że oznaczają one:

prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r., poz. 574 ze zm.):

badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy:

prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 ww. ustawy:

kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz.U. z 2021 r. poz. 213),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Autorskie prawo do programu komputerowego objęte jest ochroną na mocy art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1062 ze zm.).

Zgodnie z art. 74 ust. 2 powołanej ustawy:

ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

W związku z tym, że w Polsce oprogramowanie – definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Na mocy art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Stosownie natomiast do ust. 4 art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a + b) x 1,3

a + b + c + d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Na podstawie art. 30ca ust. 5 ww. ustawy:

do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Artykuł 30ca ust. 6 tej ustawy stanowi:

w przypadku gdy wartość wskaźnika, o którym mowa w ust. 4, jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1.

Stosownie natomiast do treści art. 30ca ust. 7 powołanej ustawy:

dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

W powołanym przepisie ustawodawca wskazuje zamknięty katalog tytułów, z jakich może być osiągany dochód uznawany za uzyskany z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Wśród nich wymienił sprzedaż kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (pkt 2) oraz uwzględnienie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w cenie sprzedaży produktu lub usługi (pkt 3).

W przypadku kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o którym mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, sprzedaż ta polega na przeniesieniu przez podatnika przysługujących mu autorskich praw majątkowych do programu komputerowego na inny podmiot.

Natomiast uwzględnienie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w cenie sprzedaży produktu lub usługi dotyczy sytuacji, gdy podatnik wykorzystuje posiadane kwalifikowane prawo własności intelektualnej dla potrzeb wytwarzania produktów lub dla potrzeb świadczenia usług, które oferuje w swojej działalności gospodarczej. Produkt lub usługa oferowane przez podatnika są wynikiem posiadania przez niego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Kształt, cechy, właściwości produktów lub usług są efektem wykorzystania w praktyce gospodarczej podatnika wartości intelektualnych, które powstały w wyniku prowadzonych przez niego prac badawczo-rozwojowych i które podlegają ochronie prawnej jako „przypisane” do podatnika. Przykładem są sytuacje, gdy produkt jest wytwarzany w oparciu o posiadane przez podatnika patenty albo usługa jest świadczona z wykorzystaniem rozwiązań, które podlegają ochronie jako kwalifikowane prawa własności intelektualnej. Art. 30ca ust. 8 – w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2021 r. stanowi, że:

Do ustalenia dochodów (strat), o których mowa w ust. 7 pkt 3, przepis art. 23o stosuje się odpowiednio.

Stosownie do art. 30ca ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:

Do ustalenia dochodów (strat), o których mowa w ust. 7 pkt 3, przepisy art. 23o i art. 23p stosuje się odpowiednio.

Na mocy art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 tego artykułu są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Ponadto należy wskazać, że podatnik, który ma zamiar skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.

Na podstawie art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do treści art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:

podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

Zgodnie z art. 30cb ust. 3 powołanej ustawy:

w przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Odrębna od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencja – zgodnie z art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – ma zatem na celu obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych. Wskazana ewidencja jest bardzo ważna, ponieważ jej prowadzenie w sposób niezapewniający osiągnięcie ww. celów, spowoduje po stronie podatnika obowiązek zapłaty podatku dochodowego według skali bądź stawki liniowej. Podkreślić należy, że w celu skorzystania z opodatkowania dochodów na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik ma obowiązek na bieżąco prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, czyli od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ww. ustawy. Przepisy o IP Box nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.

Z opisu stanu sprawy zaprezentowanego we wniosku wynika, że:

1)posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 1a PIT;

2)w ramach opisywanej działalności prowadzi Pan prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, tj. prace obejmujące nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania (tu: wyłącznie w zakresie oprogramowania IT), do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów (tu: produktów w postaci programów komputerowych), procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń (tu: z wyłączeniem jakichkolwiek okresowych, prostych, nieskomplikowanych, czy rutynowych zmian, typu aktualizacje) ;

3)potwierdził Pan, że Pana działalność jest działalnością twórczą, prowadzoną systematycznie, w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Wskazał Pan, że w ramach podejmowanych działań wykorzystuje Pan aktualnie dostępną wiedzę (w szczególności dorobek literatury lub różne opinie, opracowania tematyczne w zakresie technologii informatycznych, narzędzi informatycznych lub oprogramowania) oraz umiejętności (własne z zakresu IT) i na tej podstawie planuje, tworzy i implementuje (wdraża) opracowane przez siebie oprogramowanie lub jego fragmenty (względnie ulepszenia). Opisywana działalność jest działalnością mającą twórczy charakter, która każdorazowo wymaga zindywidualizowanego podejścia i kreatywnego myślenia. Wyniki tej działalności, tj. ww. produkty, stanowią zatem wytwór Pana własnej pracy intelektualnej, który - jak już wskazano dla celów realizacji tych prac wykorzystuje odpowiednie zasoby wiedzy, a w szczególności własną wiedzę i umiejętności;

4)omawiane prace prowadzone są przez Pana w sposób systematyczny, tj. zawsze prowadzone są zgodnie z jednolitym i przyjętym przez Pana schemacie, który prezentuje porządek poszczególnych prac i ich etapy (kolejne podejmowane kroki), z których każdy odwzorowuje ów twórczy charakter działań, od etapu koncepcji, przez etap kodowania i implementacji, po etap pełnego wdrożenia. Omawiane działania podejmowane są w sposób zaplanowany i metodyczny;

5)w ramach opisywanej działalności zawarł Pan ze swym stałym kontrahentem umowę, na podstawie której odpowiedzialny jest za tworzenie kompletnego oprogramowania (jako funkcjonalnej całości) lub - co jest zasadą - jego fragmentów (tj. kompletnych pod kątem funkcjonalnym modułów lub funkcjonalności danego, istniejącego już programu, przykładowo modułu synchronizacji użytkowników lub modułu powiadamiania o zmianach w czasie rzeczywistym). Z zasady chodzi o tworzenie oprogramowania lub jego fragmentów od podstaw (od samego początku), łącznie z opracowaniem planu działania programu lub jego fragmentu, przez kodowanie, aż po wdrożenie. Każdorazowo wynikiem aktywności związanej z rozwinięciem oprogramowania jest opracowanie (pisanie) całkowicie nowego kodu, którego zastosowanie odpowiednio zmienia dotychczasowe moduły i funkcjonalności programu;

6)opisywane aktywności każdorazowo dotyczą tworzenia oprogramowania lub jego fragmentów, bądź ulepszania oprogramowania lub jego fragmentów zgodnie z indywidualnymi wymogami kontrahenta określonymi dla danego projektu;

7)każdorazowo efektem ww. prac jest powstanie nowego kodu źródłowego, który stanowi utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Tworzone przez Pana oprogramowania lub ich fragmenty są każdorazowo utworami chronionymi na podstawie przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (art. 74);

8)w ramach aktywności opisywanych we wniosku oferuje Pan swemu zleceniodawcy nowe lub ulepszone produkty (ww. oprogramowania, moduły, funkcjonalności) będące wynikiem opisywanych prac rozwojowych. Produkty te mają innowacyjny charakter, albowiem tworzą one nowy produkt od zera, jakiego nie było wcześniej na rynku lub też znacząco go rozwijają (ulepszają) tworząc nową jakość danego produktu;

9)umowa z kontrahentem przewiduje szczególne zapisy, na podstawie których wszelkie obecne i przyszłe prawa autorskie do ww. utworów przenoszone są na kontrahenta za wynagrodzeniem („fee”) naliczanym w zryczałtowanej stawce za każdy dzień związany z podejmowaniem aktywności związanych z omawianym projektowaniem, kodowaniem i wdrażaniem oprogramowania lub jego fragmentów i tym samym skutkujących obecnie lub w przyszłości powstaniem utworów chronionych prawami autorskimi;

10)wytwór Pana aktywności, zawsze następował i z założenia będzie następował bezpośrednio w ramach opisywanej działalności o cechach twórczości, systematyczności oraz wykorzystywania aktualnie dostępnej wiedzy i umiejętności do tworzenia oraz rozwijania oprogramowania lub jego fragmentów;

11)prowadzi Pan odrębną ewidencję na bieżąco, od roku 2019 r., w latach przyszłych ewidencję tą będzie Pan kontynuował. W ewidencji tej wykazuje Pan osobno każde stworzone przez siebie kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz dochód możliwy do przyporządkowania do każdego z tych kwalifikowanych praw własności intelektualnej jakie zostało wytworzone / rozwinięte przez Pana. Dodatkowo, w ewidencji tej wyodrębnia Pan koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o PIT i uwzględnia je we wzorze w celu ustalenia wysokości wskaźnika Nexus, a następnie oblicza podstawę opodatkowania preferencyjną stawką. W efekcie, na moment rozpoczęcia, realizacji i ukończenia działań we wskazywanej ewidencji ujmowane są przez Pana wszelkie przychody i koszty związane z danym skonkretyzowanym rodzajem utworu jaki finalnie powstaje, a ostatecznie ujmowany jest w Zbiorczym Protokole przekazania praw autorskich w danym roku podatkowym. Ewidencja ta pozwala zatem, aby w rocznym zeznaniu podatkowym móc wykazać łączną sumę przychodów, kosztów podatkowych, dochodów, strat, dochodów podlegających opodatkowaniu stawką 5% oraz dochodu, który nie będzie podlegał preferencyjnemu opodatkowaniu.

W związku z powyższym, prowadzona przez Pana działalność polegająca na tworzeniu i rozwijaniu oprogramowania komputerowego – w zakresie w jakim jest pracami rozwojowymi w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy przy tym podkreślić, że działalnością badawczo-rozwojową nie jest całość usług świadczonych przez Pana ani też całość prowadzonej działalności programistycznej, ale wyłącznie te działania, które ściśle dotyczą tworzenia innowacyjnych rozwiązań służących stworzeniu nowego produktu.

Autorskie prawo do oprogramowania komputerowego tworzonego oraz rozwijanego przez Pana w ramach działalności gospodarczej – w zakresie w jakim stanowi nowe i indywidualne rozwiązania, które są bezpośrednim efektem Pana prac badawczo-rozwojowych – jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej (kwalifikowanym IP) w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wskazał Pan również, że otrzymywane przez Pana należności, na podstawie umowy z Kontrahentem, są przychodem z tytułu wynagrodzenia za opisywaną „automatyczną” cesję do utrwalonych w danym momencie utworów stanowiących program komputerowy lub jego część.

Prowadzi Pan księgę przychodów i rozchodów i jednocześnie od 2019 r. prowadzi Pan na bieżąco odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów szczegółową Ewidencję, o której mowa w art. 30cb ustawy o PIT.

W konsekwencji, w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, stwierdzić należy, że odpłatne przeniesienie prawa autorskiego do programów komputerowych (Oprogramowanie, części Oprogramowania) tworzonych w ramach świadczonych usług wykonywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej stanowi sprzedaż w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kwalifikowanych praw własności intelektualnej, o których mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, sumę kwalifikowanych dochodów, osiągniętych począwszy od rozliczenia za rok 2019 r. z tytułu kwalifikowanych praw własności intelektualnej tj. autorskich praw do programów komputerowych, może Pan opodatkować preferencyjną 5% stawką podatkową.

Reasumując – wynagrodzenie osiągnięte przez Pana w ramach realizacji umowy o współpracy ze zleceniodawcą w zakresie wytworzenia/rozwijania programów komputerowych stanowi kwalifikowany dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej i tym samym jest Pan uprawniony do zastosowania stawki 5% do dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Powyższe odnosi się również do lat kolejnych, o ile sposób prowadzenia działalności w zakresie kwalifikowanych praw własności intelektualnej nie ulegnie zmianie.

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego IP ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika nexus obliczonego według specjalnego wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Nexus wylicza się w oparciu o koszty prowadzonej bezpośrednio przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. Istotnym jest, aby ze wskaźnika nexus wykluczyć koszty, które nie są, lub ze swej natury nie mogą być bezpośrednio związane z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem konkretnego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Ustalając wskaźnik Nexus należy pamiętać, aby istniał związek między:

wydatkami poniesionymi przez podatnika w związku z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,

kwalifikowanym prawem własności intelektualnej oraz

dochodami uzyskiwanymi z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Należy również pamiętać, że wskaźnik Nexus jest obliczany oddzielnie dla dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W związku z tym powinien Pan ustalić odrębnie koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo-rozwojową związaną z danym kwalifikowanym IP.

Przyjąć należy zatem, że jeżeli podatnik poniósł rzeczywiście wydatki, które kwalifikują się jako koszty prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, to wydatki związane z wytworzeniem w ramach tej działalności kwalifikowanego IP należy uznać za koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez niego działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, z zastrzeżeniem art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem, wydatki poniesione przez Pana na:

a)nabycie:

i.komputera stacjonarnego,

ii.laptopa,

iii.monitora,

iv.pozostałych akcesoriów typu:

1.klawiatura,

2.myszka,

3.słuchawki,

4.router do Internetu,

5.pamięć zewnętrzna,

v.telefonu komórkowego,

vi.wyposażenia stanowiska pracy:

1.biurko,

2.krzesło,

b)opłaty z tytułu:

i.dostępu do Internetu,

ii.abonamentu telefonii komórkowej (dalej: „wydatki”)

przy zachowaniu właściwej proporcji, mogą stanowić koszty, o których mowa w literze „a” wzoru z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako koszty prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia, oraz

zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Niniejszą interpretację wydano na podstawie opisu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła.

W odniesieniu do powołanej przez Pana interpretacji stwierdzamy, że zapadła ona w indywidualnej sprawie i nie jest wiążąca dla organu wydającego tę interpretację.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; (dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540, ze zm.).