Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). - Interpretacja - 0112-KDWL.4011.504.2022.3.ISN

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 24 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDWL.4011.504.2022.3.ISN

Temat interpretacji

Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanów faktycznych i zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

11 maja 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 26 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku (IP BOX).

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismami z 13 lipca 2022 r. (wpływ 18 lipca 2022 r.) oraz z 18 sierpnia 2022 r. (wpływ 19 sierpnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanów faktycznych oraz zdarzeń przyszłych

Wnioskodawca od listopada 2020 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Kod PKD przeważającej działalności gospodarczej to PKD 62.01.Z – Działalność związana z oprogramowaniem.

Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: Ustawa PIT) i rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Wnioskodawca współpracuje ze spółką z o.o. z siedzibą w Polsce, specjalizującą się w oprogramowaniu (dalej: Zleceniodawca). Wnioskodawca jest członkiem zarządu w ww. spółce. Nie jest wykluczone, że w przyszłości będzie zawierać umowy z kolejnymi zleceniodawcami.

W ramach tej umowy Wnioskodawca przenosi na Spółkę całość autorskich praw majątkowych do programu komputerowego, za co otrzymuje wynagrodzenie. Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego określonego w ustawie z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1402).

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca wykonuje w Polsce prace programistyczne na rzecz Zleceniodawcy, prowadzące do powstania innowacyjnych, indywidualnych rozwiązań, obsługujących dedykowane obszary działalności. Wnioskodawca tworzy programy komputerowe „od zera”, jak również rozwija istniejące programy komputerowe poprzez tworzenie nowych funkcjonalności (dalej: „Oprogramowanie”).

Wnioskodawca zajmuje się tworzeniem i rozwojem systemu będącego oprogramowaniem, które integruje się z istniejącą infrastrukturą systemu (…). Oprogramowanie wykorzystuje (…) do analizowania materiału w czasie rzeczywistym i do wyciągania wniosków. Wynikiem analizy może być wykrycie zdarzeń i potencjalnych zagrożeń. Koncepcja rozwoju ww. systemu w zakresie pracy nad automatyzacją nadzoru (…) jest unikatowa w skali światowej. System nie ma bezpośredniej (...). W tym zakresie Wnioskodawca zajmuje się w szczególności:

1.analizą wymagań projektowych systemu (oprogramowania) Zleceniodawcy;

2.tworzeniem architektury systemu (oprogramowania) Zleceniodawcy;

3.utrzymywaniem kodu oprogramowania Zleceniodawcy;

4.utrzymywaniem dokumentacji kodu oprogramowania do systemu Zleceniodawcy;

5.utrzymywaniem dokumentacji funkcjonalności oprogramowania Zleceniodawcy;

6.testowaniem oprogramowania Zleceniodawcy;

7.wdrażaniem nowych wersji oprogramowania Zleceniodawcy.

Wnioskodawca tworzy nowe lub ulepszone oprogramowania/części oprogramowania niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej Wnioskodawcy lub na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących, w tym na skalę światową. W wyniku tworzenia/rozwinięcia/ulepszenia oprogramowania/części oprogramowania, tworzone są nowe kody, algorytmy w językach programowania i powstaje nowe prawo własności intelektualnej. W wyniku podjętych przez Wnioskodawcę czynności powstaje odrębny utwór (tj. nowe kwalifikowane prawo własności intelektualnej w postaci nowego autorskiego prawa do programu komputerowego), podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Wnioskodawca wykonując czynności w zakresie tworzenia oraz rozwijania (ulepszania) oprogramowania komputerowego ponosi ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością. Co do zasady odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat oraz wykonywanie przez Wnioskodawcę czynności ponosi zleceniodawca Wnioskodawcy, Wnioskodawca odpowiada natomiast przed zleceniodawcą za rezultaty swoich prac. Zlecone Wnioskodawcy czynności nie są wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecających czynności.

Wnioskodawca pracuje z użyciem języków programowania: (…). Tworząc Oprogramowanie, Wnioskodawca bywa członkiem zespołu tworzącego rozbudowany system będący oprogramowaniem, którego częścią jest i której części tworzy, rozwija, ulepsza Wnioskodawca.

Wnioskodawca, jako członek zespołu programistów pracujących dla Zleceniodawcy (na podstawie odrębnych umów zawartych ze Zleceniodawcą), wytwarza oprogramowanie, a w tym również rozwija, poprawia kod programu napisany przez siebie oraz przez pozostałych członków zespołu. Całość prac wykonywana jest samodzielnie przez Wnioskodawcę, bez korzystania z usług podwykonawców.

Oprogramowanie wytwarzane przez Wnioskodawcę (również na skutek rozwinięcia lub ulepszenia istniejącego oprogramowania) w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Niego działalności gospodarczej jest rezultatem Jego własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej, a w konsekwencji, stanowi utwór podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1231, z późn. zm.). Ww. działalność programistyczna jest działalnością prowadzoną bezpośrednio przez Wnioskodawcę (celem ustalenia, czy opisana działalność jest działalnością badawczo-rozwojową w rozumieniu ustawy  Wnioskodawca złożył wniosek, jako że w kognicji Organu jest rozstrzygnięcie w tym zakresie). Tworzenie, rozwijanie, ulepszanie oprogramowania/części oprogramowania ma miejsce w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Wnioskodawcę działalności. Wnioskodawca jest członkiem zespołu programistów, jednakże każdy z zespołu jest odpowiedzialny za własne zadania. Wnioskodawca samodzielnie w oparciu o własną wiedzę i twórczość realizuje powierzone mu zadania, tj. wytwarza, rozwija, ulepsza programy komputerowe lub ich części.

Wskazać równolegle należy, że w efekcie prac prowadzonych przez Wnioskodawcę powstają autorskie prawa do programów komputerowych stanowiące kwalifikowane prawa IP, podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W tym, części oprogramowania, które samodzielnie tworzy Wnioskodawca stanowią samodzielny program komputerowy, do którego przysługuje Wnioskodawcy autorskie prawo do programu komputerowego podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Wykonawca planuje w przyszłości świadczyć podobne usługi i przewiduje możliwość rozszerzenia prowadzonej działalności w celu podjęcia kolejnych projektów. Biorąc powyższe pod uwagę, doświadczenie jakie zdobędzie przy realizacji obecnych umów bezpośrednio przełoży się na konkurencyjność Wnioskodawcy na dedykowanym rynku właściwym i pozwoli utrzymać systematyczność podejmowanej działalności badawczo-rozwojowej.

Po pierwsze zatem, prace prowadzone przez Wnioskodawcę polegają na tworzeniu, rozwijaniu i ulepszaniu Oprogramowania. Mają one charakter twórczy, ponieważ służą tworzeniu nowych i oryginalnych rozwiązań, a inwencja i zaprojektowanie tych rozwiązań leży po stronie Wnioskodawcy. Prace realizowane w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności są ukierunkowane na tworzenie nowych, innowacyjnych produktów informatycznych, które można uznać za utwory – autorskie programy komputerowe. Stworzenie Oprogramowania wymaga połączenia specjalistycznej wiedzy z różnych dziedzin, w których programy tworzone przez Wnioskodawcę znajdują zastosowanie. W ramach podejmowanych prac, Wnioskodawca realizuje i będzie realizować zadania mające na celu zdobycie i wykorzystanie wiedzy oraz umiejętności w celu opracowania ulepszeń produktów i usług lub całkiem nowych rozwiązań (prace rozwojowe).

Po drugie, prace wykonywane przez Wnioskodawcę obejmują wykorzystywanie zdobytej przez niego wiedzy i umiejętności w zakresie sprzętu, narzędzi informatycznych i oprogramowania do projektowania i tworzenia zamiennych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów i usług. Działalność Wnioskodawcy przyczynia się do tworzenia, rozwoju i ulepszania Oprogramowania, przy wykorzystaniu wiedzy z zakresu szeroko pojętego wytwarzania oprogramowania.

Po trzecie, prace Wnioskodawcy nad Oprogramowaniem mają charakter systematyczny, ponieważ nie mają charakteru jednorazowego, lecz są prowadzone w sposób zorganizowany, z przyjęciem określonych do osiągnięcia celów, harmonogramów i zasobów. Zgodnie ze stanowiskiem wyrażonym w objaśnieniach Ministra Finansów wydanych do przepisów o IP BOX oraz o uldze badawczo-rozwojowej, słowo „systematycznie” odnosi się do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. W przedstawionym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, Wnioskodawca dążąc do spełnienia celu w postaci stworzenia oprogramowania/części oprogramowania, działa zgodnie z przyjętym harmonogramem prac. Podejmowane przez Wnioskodawcę działania odbywają się w sposób systematyczny, zgodnie z góry przyjętym planem. Wnioskodawca trzyma się wcześniej ustalonych schematów działania. W czasie wytwarzania oprogramowania/części oprogramowania podejmuje prace przebiegające w sposób przemyślany i zorganizowany. Na podstawie posiadanej oraz uaktualnionej wiedzy informatycznej oraz znając potrzeby rynku oraz jego problemy, Wnioskodawca opracowuje wstępną koncepcję programu. W procesie tworzenia oprogramowania Wnioskodawca analizuje i bada, jak działa i funkcjonuje oprogramowanie. Wychwytuje błędy oprogramowania i usuwa jego dysfunkcjonalność. Wnioskodawca tworzy programy oraz dodaje nowe funkcjonalności, udoskonala, modernizuje w określony sposób istniejące oprogramowanie w oryginalny, wymyślony przez siebie twórczy sposób.

Wytwarzanie, rozwijanie i ulepszanie Oprogramowania będzie mieć miejsce w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Wnioskodawcę działalności o charakterze twórczym, podejmowanej w sposób systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany). Na podstawie umowy Wnioskodawca przeniesie na kontrahenta całość autorskich praw majątkowych do wykonanego bądź ulepszonego Oprogramowania, na wszystkich polach eksploatacji w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Tym samym dojdzie więc do komercjalizacji kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca ponosi i będzie ponosił szereg różnego rodzaju wydatków. Wspomnieć należy o tych najbardziej kluczowych, jak:

1.Księgowość, doradztwo prawne/podatkowe;

2.Kursy, szkolenia, materiały naukowe;

3.Wyposażenie biura;

4.Rower;

5.Sprzęt komputerowy, telefon.

Czynności związane z oprogramowaniem wykonuje tylko w Polsce.

Od 1 stycznia 2020 r. Wnioskodawca prowadzi na bieżąco odrębnie od podatkowej księgi przychodów i rozchodów szczegółową ewidencję, o której mowa w art. 30cb ustawy o PIT. Prowadzona ewidencja umożliwia ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Wnioskodawca chciałby zastosować preferencyjną stawkę opodatkowania wynoszącą 5% uzyskanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej za rok 2020 i lata następne. Działalność zmierzająca do wytworzenia/ulepszenia kwalifikowanego IP będzie prowadzona na takich samych zasadach. Wnioskodawca zamierza prowadzić działalność na takich samych zasadach, dla różnych kontrahentów.

W związku z obowiązującymi od 1 stycznia 2019 r. regulacjami w Ustawie PIT, Wnioskodawca chciałby skorzystać z przepisów art. 30ca i art. 30cb Ustawy PIT, które umożliwiają zastosowanie 5% stawki opodatkowania odnośnie do dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, tj. autorskiego prawa do programu komputerowego (art. 30ca ust. 1 i ust. 2 pkt 8 Ustawy PIT). W konsekwencji, Wnioskodawca zamierza w zeznaniu rocznym za rok 2021 rozliczyć dochód uzyskany z autorskiego prawa do programu komputerowego w ramach opisanej współpracy ze Spółką z uwzględnieniem stawki podatku dochodowego wynoszącej 5% (dalej: IP Box).

Jednocześnie Wnioskodawca oświadcza, że w celu skorzystania z IP Box rozpoczął prowadzenie począwszy od 19 sierpnia 2020 r. odrębnej od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zgodną z wymogami art. 30cb Ustawy PIT ewidencję, pozwalającą na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz na wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 Ustawy PIT przypadających na każde wyżej wymienione prawo i zapewniającą określenie kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.

W piśmie z 13 lipca 2022 r. Wnioskodawca udzielił następujących informacji:

Wnioskodawca wyjaśnił, że pod pojęciem „prace wykonywane przez Wnioskodawcę polegające na tworzeniu, rozwijaniu i ulepszaniu Oprogramowania”, należy rozumieć to, że Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, polegającą na wytwarzaniu, rozwijaniu oraz ulepszaniu programów komputerowych będących utworami w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (przejawami twórczej działalności Wnioskodawcy o indywidualnym charakterze), objętymi ochroną prawną na podstawie art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej: Oprogramowanie).

Wnioskodawca wytwarza, rozwija oraz ulepsza Oprogramowanie „od zera”, jak również rozwija istniejące Oprogramowanie poprzez tworzenie nowych funkcjonalności. Chodzi zatem o prace nad Oprogramowaniem prowadzące do wytworzenia autorskiego kodu oprogramowania/źródłowego, które Wnioskodawca na podstawie dalszych zadań rozwija (za pomocą tworzenia dodatkowego kodu oprogramowania do istniejącego rozwiązania). Wytwarzane przez Wnioskodawcę Oprogramowanie opiera się na indywidualnych, autorskich pomysłach i obejmuje m.in. zaprojektowanie algorytmu, czynność programowania (tworzenia kodu źródłowego) oraz weryfikację, modyfikację i udoskonalanie dostępnych rozwiązań programistycznych.

Działania te prowadzone są w ułożony, metodyczny sposób, czego wymaga specyfika tworzenia programu komputerowego, tj. określenie celu jaki ma on spełniać, ustalenia sposobu dojścia do danego celu (dobór odpowiednich rozwiązań programistycznych oraz technologii), zaplanowanie prac, weryfikacja, zakończenie.

Od 19 sierpnia 2020 r. na podstawie kolejno trzech umów z jednym Zleceniodawcą – (…) (jedna umowa z 2020 r., dwie umowy z 2021 r.) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca wykonuje w Polsce prace programistyczne na rzecz Zleceniodawcy, prowadzące do powstania innowacyjnych, indywidualnych rozwiązań.

W ramach tej umowy Wnioskodawca w ramach tworzenia, ulepszania, rozwijania Oprogramowania zajmuje się tworzeniem i rozwojem systemu będącego oprogramowaniem, które integruje się z istniejącą infrastrukturą systemu (…). Oprogramowanie wykorzystuje (…) do analizowania materiału w czasie rzeczywistym i do wyciągania wniosków. Wynikiem analizy może być wykrycie zdarzeń i potencjalnych zagrożeń. Koncepcja rozwoju ww. systemu w zakresie pracy nad automatyzacją nadzoru (…) jest unikatowa w skali światowej. System nie ma bezpośredniej (...). W tym zakresie Wnioskodawca tworzy, ulepsza, rozwija Oprogramowanie zajmując się w szczególności w ramach ww. umów:

1.analizą wymagań projektowych systemu (oprogramowania) Zleceniodawcy;

2.tworzeniem architektury systemu (oprogramowania) Zleceniodawcy;

3.utrzymywaniem kodu oprogramowania Zleceniodawcy;

4.utrzymywaniem dokumentacji kodu oprogramowania do systemu Zleceniodawcy;

5.utrzymywaniem dokumentacji funkcjonalności oprogramowania Zleceniodawcy;

6.testowaniem oprogramowania Zleceniodawcy;

7.wdrażaniem nowych wersji oprogramowania Zleceniodawcy.

Wnioskodawca tworzy nowe lub ulepszone Oprogramowanie niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej Wnioskodawcy lub na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżnia się od rozwiązań już funkcjonujących, w tym na skalę krajową i europejską. W wyniku tworzenia/rozwinięcia/ulepszenia Oprogramowania, tworzone są nowe kody, algorytmy w językach programowania i powstaje nowe prawo własności intelektualnej. W wyniku podjętych przez Wnioskodawcę czynności powstaje odrębny utwór (tj. nowe kwalifikowane prawo własności intelektualnej w postaci nowego autorskiego prawa do programu komputerowego), podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wnioskodawca planuje w przyszłości świadczyć podobne usługi, zawierać podobne umowy i przewiduje możliwość rozszerzenia prowadzonej działalności w celu podjęcia kolejnych analogicznych projektów. Biorąc powyższe pod uwagę, doświadczenie jakie zdobędzie przy realizacji obecnych umów bezpośrednio przełoży się na konkurencyjność Wnioskodawcy na dedykowanym rynku właściwym i pozwoli utrzymać systematyczność podejmowanej działalności badawczo-rozwojowej.

Wnioskodawca wyjaśnił, że chodzi wyłącznie o te działania w ramach działalności gospodarczej, które ściśle dotyczą tworzenia innowacyjnych rozwiązań służących wytworzeniu, ulepszeniu, rozwinięciu Oprogramowania.

Wnioskodawca wskazał, że nie wszystkie przychody uzyskiwane z pozarolniczej działalności gospodarczej pochodzą z przeniesienia praw autorskich do Oprogramowania (tj. z przeniesienia praw autorskich do wszystkich utworów będących programami komputerowymi wytworzonych na podstawie ww. umów [a w przyszłości innych analogicznych umów], na wszystkich polach eksploatacji określonych w umowach). Zapisy umów zastrzegają odrębne wynagrodzenie za przeniesienie praw autorskich do Oprogramowania. Wnioskodawca wytwarza, ulepsza, rozwija Oprogramowanie od 19 sierpnia 2020 r. w ramach działalności gospodarczej. Oprogramowanie jest i było tworzone, ulepszane, rozwijane w ramach umów zawartych z ww. Zleceniodawcą – (…), tj. trzech umów – jednej z 2020 r. i dwóch z 2021 r.

Od 19 sierpnia 2020 r. opisaną sprawę należy zatem odnosić do całości działań realizowanych przez Wnioskodawcę w ramach ww. umów. Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej współpracuje wyłącznie z jednym Zleceniodawcą na podstawie ww. umów.

Jednocześnie chodzi wyłącznie o te działania, które ściśle dotyczą tworzenia innowacyjnych rozwiązań służących wytworzeniu, ulepszeniu, rozwinięciu Oprogramowania. Docelowo od 19 sierpnia 2020 r. było i jest tworzone, rozwijane, ulepszane Oprogramowanie na podstawie trzech umów ze Zleceniodawcą.

Wnioskodawca wskazał, że wszystkie pojęcia, którymi się posługuje, odnoszą się do opisanego wyżej tworzenia, ulepszania, rozwijania Oprogramowania.

W ramach opisanej działalności Wnioskodawca nie prowadzi/ł badań naukowych.

W ramach działalności Wnioskodawca samodzielnie prowadził, prowadzi, będzie prowadził prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W ramach działalności Wnioskodawca samodzielnie prowadził, prowadzi, będzie prowadził prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Wnioskodawca, jako członek zespołu programistów pracujących dla Zleceniodawcy (na podstawie odrębnych umów zawartych ze Zleceniodawcą), wytwarza, ulepsza, rozwija Oprogramowanie, a w tym również rozwija, poprawia kod programu napisany przez siebie oraz przez pozostałych członków zespołu. Całość prac wykonywana jest samodzielnie przez Wnioskodawcę, bez korzystania z usług podwykonawców. Oprogramowanie wytwarzane przez Wnioskodawcę (również na skutek rozwinięcia lub ulepszenia istniejącego oprogramowania) w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Niego działalności gospodarczej jest rezultatem Jego własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej, a w konsekwencji, stanowi utwór podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1231, z późn. zm.). Ww. działalność programistyczna jest działalnością prowadzoną bezpośrednio przez Wnioskodawcę (celem ustalenia, czy opisana działalność jest działalnością badawczo-rozwojową w rozumieniu ustawy Wnioskodawca złożył wniosek, jako że w kognicji Organu jest rozstrzygnięcie w tym zakresie). Tworzenie, rozwijanie, ulepszanie oprogramowania/części oprogramowania ma miejsce w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Wnioskodawcę działalności. Wnioskodawca jest członkiem zespołu programistów, jednakże każdy z zespołu jest odpowiedzialny za własne zadania. Wnioskodawca samodzielnie w oparciu o własną wiedzę i twórczość realizuje powierzone mu zadania, tj. wytwarza, rozwija, ulepsza programy komputerowe lub ich części.

Wnioskodawca prowadzi prace rozwojowe od 19 sierpnia 2020 r.

Prace rozwojowe dotyczyły, dotyczą, będą dotyczyć tworzenia, ulepszania, rozwijania Oprogramowania, w tym wytworzonego w ramach trzech wymienionych wyżej umów i realizowanych w ramach nich zadań w postaci: analizy wymagań projektowych systemu (oprogramowania) Zleceniodawcy, tworzenia architektury systemu (oprogramowania) Zleceniodawcy, utrzymywania kodu oprogramowania Zleceniodawcy, utrzymywania dokumentacji kodu oprogramowania do systemu Zleceniodawcy, utrzymywania dokumentacji funkcjonalności oprogramowania Zleceniodawcy, testowania oprogramowania Zleceniodawcy, wdrażania nowych wersji oprogramowania Zleceniodawcy.

Ich celem było tworzenie, ulepszenie, rozwijanie Oprogramowania. Celem ww. prac jest bowiem wytworzenie innowacyjnego – nowego, ulepszonego i rozwiniętego – produktu (programu komputerowego lub jego części). Czynności obejmowały tworzenie, ulepszenie, rozwój Oprogramowania, tj. tworzenie nowego kodu programistycznego, rozwój oprogramowania komputerowego, tworzenie własności intelektualnej.

Podejmowane przez Wnioskodawcę prace rozwojowe zostały/zostaną zakończone pozytywnym wynikiem. Mają one zawsze formę programu komputerowego napisanego w języku programistycznym. Wnioskodawca wykorzysta te wyniki jako produkt będący składową usługi programistycznej polegającej na tworzeniu, ulepszaniu, rozwijaniu Oprogramowania na rzecz Zleceniodawcy. Wnioskodawca wykorzystuje te wyniki we wszystkich efektach swojej pracy.

W wyniku prac rozwojowych Wnioskodawca zaprojektował, stworzył nowy, zmieniony lub ulepszony: produkt, proces albo usługę. W tym zakresie Wnioskodawca tworzy/ł, ulepsza/ł, rozwija/ł system będący oprogramowaniem w ramach trzech umów zawartych ze Zleceniodawcą zajmując się (zgodnie z umową):

1.analizą wymagań projektowych systemu (oprogramowania) Zleceniodawcy;

2.tworzeniem architektury systemu (oprogramowania) Zleceniodawcy;

3.utrzymywaniem kodu oprogramowania Zleceniodawcy;

4.utrzymywaniem dokumentacji kodu oprogramowania do systemu Zleceniodawcy;

5.utrzymywaniem dokumentacji funkcjonalności oprogramowania Zleceniodawcy;

6.testowaniem oprogramowania Zleceniodawcy;

7.wdrażaniem nowych wersji oprogramowania Zleceniodawcy.

Wnioskodawca oferuje lub będzie oferował produkty, procesy, usługi, które są wynikiem prac rozwojowych, w swojej działalności gospodarczej. Wnioskodawca planuje w przyszłości świadczyć podobne usługi, zawierać podobne umowy i przewiduje możliwość rozszerzenia prowadzonej działalności w celu podjęcia kolejnych analogicznych projektów. Biorąc powyższe pod uwagę, doświadczenie jakie zdobędzie przy realizacji obecnych umów bezpośrednio przełoży się na konkurencyjność Wnioskodawcy na dedykowanym rynku właściwym i pozwoli utrzymać systematyczność podejmowanej działalności badawczo-rozwojowej.

W stosunku do dotychczasowej działalności Wnioskodawcy opisane wyżej produkty, procesy lub usługi mają nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter. Nowy, ulepszony charakter produktów, procesów lub usług nie jest wynikiem działalności obejmującej wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian do tych produktów, procesów lub usług.

Pomiędzy pracami rozwojowymi a dochodami jest bezpośrednia zależność Wnioskodawca bowiem przenosi majątkowe prawa autorskie do programów komputerowych wytworzonych w ramach prowadzonych prac rozwojowych. Wnioskodawca przenosi prawa autorskiego do Oprogramowania na Zleceniodawcę za wynagrodzeniem. Wynagrodzenie ustalone jest w stałej ryczałtowej kwocie miesięcznej. We wskazanych umowach ustalono, że:

a.x% wynagrodzenia obejmuje wszelkie należności z tytułu nabycia przez spółkę autorskich praw majątkowych do wszystkich utworów będących programami komputerowymi wytworzonych na podstawie umowy na wszystkich polach eksploatacji określonych w umowie,

b.y% wynagrodzenia obejmuje wszelkie należności z tytułu świadczenia usług w pozostałym zakresie.

Wnioskodawca doprecyzował, że od 19 sierpnia 2020 r. Wnioskodawca prowadzi na bieżąco odrębnie od podatkowej księgi przychodów i rozchodów szczegółową ewidencję, o której mowa w art. 30cb ustawy o PIT. Prowadzona ewidencja umożliwia ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Wnioskodawca w ramach działalności gospodarczej od 19 sierpnia 2020 r. podejmuje także działania, które mają inny charakter niż badania naukowe lub prace rozwojowe prowadzące do powstania Utworu (programu komputerowego), tj. chodzi o poboczne usługi informatyczne. Wypłacane Wnioskodawcy przez Zleceniodawcę wynagrodzenie obejmuje wynagrodzenie za czynności związane z tworzeniem i/lub ulepszeniem kwalifikowanego IP, oraz również inne czynności niezwiązane z wytworzeniem i/lub ulepszeniem takiego prawa – poboczne usługi informatyczne. Przy czym, działalność w tym zakresie nie stanowi przedmiotu złożonego wniosku.

W ramach tej działalności Wnioskodawca samodzielnie prowadził, prowadzi, będzie prowadził prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 2 i 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W zakresie wskazania jakie działania składają się na te prace rozwojowe, to wskazać należy, że Wnioskodawca tworzy, ulepsza, rozwija Oprogramowanie w ramach ww. trzech umów, na podstawie których zajmuje się tworzeniem i rozwojem systemu będącego oprogramowaniem, które integruje się z istniejącą infrastrukturą systemu (…). Oprogramowanie wykorzystuje (…) do analizowania materiału w czasie rzeczywistym i do wyciągania wniosków. Wynikiem analizy może być wykrycie zdarzeń i potencjalnych zagrożeń. Koncepcja rozwoju ww. systemu w zakresie pracy nad automatyzacją nadzoru (…) jest unikatowa w skali światowej. System nie ma bezpośredniej (...). W tym zakresie Wnioskodawca tworzy/ł, ulepsza/ł, rozwija/ł Oprogramowanie zajmując się (zgodnie z umowami):

1.analizą wymagań projektowych systemu (oprogramowania) Zleceniodawcy;

2.tworzeniem architektury systemu (oprogramowania) Zleceniodawcy;

3.utrzymywaniem kodu oprogramowania Zleceniodawcy;

4.utrzymywaniem dokumentacji kodu oprogramowania do systemu Zleceniodawcy;

5.utrzymywaniem dokumentacji funkcjonalności oprogramowania Zleceniodawcy;

6.testowaniem oprogramowania Zleceniodawcy;

7.wdrażaniem nowych wersji oprogramowania Zleceniodawcy.

Wnioskodawca planuje w przyszłości świadczyć podobne usługi, zawierać podobne umowy i przewiduje możliwość rozszerzenia prowadzonej działalności w celu podjęcia kolejnych analogicznych projektów. Biorąc powyższe pod uwagę, doświadczenie jakie zdobędzie przy realizacji obecnych umowach bezpośrednio przełoży się na konkurencyjność Wnioskodawcy na dedykowanym rynku właściwym i pozwoli utrzymać systematyczność podejmowanej działalności badawczo-rozwojowej. Działania rozwojowe prowadzone są od 19 sierpnia 2020 r.

Wnioskodawca samodzielnie i w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Niego działalności gospodarczej wytwarza programy komputerowe – nowe funkcjonalności, tj. kody źródłowe, interfejsy, algorytmy, które następnie są implementowane do systemu Zleceniodawcy (będącego oprogramowaniem i wykorzystującego sztuczną inteligencję), który w ten sposób jest tworzony, ulepszany, rozwijany.

Jak już zostało wskazane powyżej, Wnioskodawca tworząc nowe funkcjonalności, rozwijając/ulepszając oprogramowanie/system na rzecz Zleceniodawcy wytwarza programy komputerowe (a więc utwory chronione w rozumieniu ustawy o Prawie autorskim i prawach pokrewnych), tj. właśnie nowe kody źródłowe, interfejsy, algorytmy w językach programowania w ramach projektów:

(…)

Ww. określenia efektów prac Wnioskodawcy są używane zamiennie do nazwania wytwarzanych przez Wnioskodawcę programów komputerowych. Program komputerowy, Oprogramowanie to synonimy.

Pod pojęciem „programu komputerowego” lub „Oprogramowania” Wnioskodawca rozumie nowe funkcjonalności, tj. kody źródłowe, interfejsy, algorytmy, które następnie są implementowane do systemu Zleceniodawcy (będącego oprogramowaniem i wykorzystującego sztuczną inteligencję), które w ten sposób jest ulepszane, rozwijane. „System” to właśnie ww. system Zleceniodawcy. Na podstawie kolejno trzech umów ze Zleceniodawcą Wnioskodawca w ramach tworzenia, ulepszania, rozwijania Oprogramowania zajmuje się tworzeniem i rozwojem systemu będącego oprogramowaniem, które integruje się z istniejącą infrastrukturą systemu (…). Oprogramowanie wykorzystuje (…) do analizowania materiału w czasie rzeczywistym i do wyciągania wniosków. Wynikiem analizy może być wykrycie zdarzeń i potencjalnych zagrożeń. Koncepcja rozwoju ww. systemu w zakresie pracy nad automatyzacją nadzoru (…) jest unikatowa w skali światowej. System nie ma bezpośredniej (...). W tym zakresie Wnioskodawca tworzy, ulepsza, rozwija Oprogramowanie zajmując się w szczególności:

1.analizą wymagań projektowych systemu (oprogramowania) Zleceniodawcy;

2.tworzeniem architektury systemu (oprogramowania) Zleceniodawcy;

3.utrzymywaniem kodu oprogramowania Zleceniodawcy;

4.utrzymywaniem dokumentacji kodu oprogramowania do systemu Zleceniodawcy;

5.utrzymywaniem dokumentacji funkcjonalności oprogramowania Zleceniodawcy;

6.testowaniem oprogramowania Zleceniodawcy;

7.wdrażaniem nowych wersji oprogramowania Zleceniodawcy.

Efektami samodzielnej pracy Wnioskodawcy są kody źródłowe, interfejsy, algorytmy, które następnie są implementowane do systemu Zleceniodawcy. Wnioskodawca tworzy i ulepsza oraz rozwija Oprogramowanie.

Efekty pracy Wnioskodawcy, o których mowa powyżej, zawsze są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej.

Efekty pracy Wnioskodawcy, o których mowa powyżej, nie są efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny.

Efekty pracy Wnioskodawcy, o których mowa powyżej, nie są jedynie „techniczną”, a „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Kontrahentów.

Efekty prac Wnioskodawcy zawsze są odrębnymi programami komputerowymi/oprogramowaniem, które podlegają/podlega ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wnioskodawcy przysługują osobiste i majątkowe prawa autorskie do tych programów komputerowych.

W każdym przypadku tworzenie przez Wnioskodawcę programów komputerowych wiąże się z samodzielnym podejmowaniem przez Wnioskodawcę prac rozwojowych w rozumieniu ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Wnioskodawca prowadził, prowadzi i będzie prowadził odrębne prace rozwojowe dla celów wytworzenia każdego poszczególnego programu komputerowego, który jest efektem Jego pracy.

Programy komputerowe zawsze są efektem prac rozwojowych Wnioskodawcy w rozumieniu przepisów Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Wnioskodawca ponosi ryzyko gospodarcze prowadzonej działalności gospodarczej. Wskazać należy, że ponosi on również normalną kodeksową odpowiedzialność kontraktową wynikającą z kodeksu cywilnego. Odpowiedzialność wobec osób trzecich za efekty swojej pracy ponosi sam Wnioskodawca. Czynności zlecone nie są wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczanym przez Zleceniodawcę. Zleceniodawca ogranicza się do wskazania warunków świadczenia i ogólnych ram czasowych, w których Wnioskodawca ma taki projekt skończyć. Wnioskodawca ponosi ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością.

Działalność gospodarcza Wnioskodawcy jest opodatkowana podatkiem liniowym.

Zapisy umów zastrzegają odrębne wynagrodzenie za przeniesienie praw autorskich do Oprogramowania. Zgodnie z umowami Wnioskodawca przenosi prawa autorskiego do Oprogramowania na Zleceniodawcę za wynagrodzeniem. Wynagrodzenie ustalone jest w stałej ryczałtowej kwocie miesięcznej. We wskazanych umowach ustalono, że:

a.x% wynagrodzenia obejmuje wszelkie należności z tytułu nabycia przez spółkę autorskich praw majątkowych do wszystkich utworów będących programami komputerowymi wytworzonych na podstawie umowy na wszystkich polach eksploatacji określonych w umowie,

b.y% wynagrodzenia obejmuje wszelkie należności z tytułu świadczenia usług w pozostałym zakresie.

Wobec tego, Wnioskodawca nie otrzymuje wynagrodzenia wyłącznie z tytułu przenoszenia na Zleceniodawcę praw do programu komputerowego. Wypłacane Wnioskodawcy przez Zleceniodawcę wynagrodzenie obejmuje wynagrodzenie za czynności związane z tworzeniem i/lub ulepszeniem kwalifikowanego IP, oraz również inne czynności niezwiązane z wytworzeniem i/lub ulepszeniem takiego prawa – poboczne usługi informatyczne. Preferencyjną stawką podatkową Wnioskodawca zamierza objąć tylko tę jego część, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Faktury nie wyodrębniają wynagrodzenia z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do poszczególnych efektów prac na Kontrahenta ze względu na zapisy umowne, stanowiące, iż wynagrodzenie za przeniesienie praw autorskich do programów komputerowych zawiera się w wynagrodzeniu za usługę.

Zgodnie z ww. umowami w przypadku, jeżeli w wyniku świadczenia przez Wykonawcę usług na rzecz Zleceniodawcy, efektem prac Wykonawcy będzie utwór podlegający ochronie prawnoautorskiej (w szczególności program komputerowy) Wykonawca z chwilą przekazania Zleceniodawcy tego utworu (w szczególności programu komputerowego) przenosi na Zleceniodawcę wszelkie prawa majątkowe, w tym całość autorskich praw majątkowych, do tego utworu i jego elementów składowych, a Zleceniodawca prawa te przyjmuje. Dla skuteczności przeniesienia praw, zgodnie ze zdaniem poprzednim, nie jest konieczne składanie jakiegokolwiek dodatkowego oświadczenia. Każdorazowo przenoszone będą autorskie prawa majątkowe do utworu i jego elementów składowych na wszystkich znanych w dniu przeniesienia polach eksploatacji, m.in. wszystkich polach eksploatacji wskazanych w art. 50 i art. 74 ust. 4 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Potwierdzeniem przekazania i odbioru jest dodatkowy załącznik – protokół odbioru funkcjonalności. W cyklach miesięcznych wystawia się fakturę VAT za wykonane usługi oraz sporządzany jest protokół odbioru funkcjonalności z oznaczeniem i opisem wykonanego utworu (programu komputerowego).

W odniesieniu do kosztów/wydatków związanych z kursami/szkoleniami/materiałami naukowymi, których dotyczy złożony wniosek, Wnioskodawca wskazał, że na chwilę obecną nie ma takich wydatków, jednakże Wnioskodawca nie wyklucza pojawienie się takowych.

W odniesieniu do kosztów/wydatków związanych z zakupem wyposażenia biura, których  dotyczy złożony wniosek, Wnioskodawca wskazał, że są to wydatki na m.in. na zakup dwóch telewizorów – telewizory wykorzystywane są jako dodatkowe monitory, co dla pracy programisty jest bardzo charakterystyczne. Inny monitor, pozwala przenieść niektóre karty pracy na osobny monitor, w celu przyspieszenia tworzenia prac. Przykładowo na jednym monitorze tworzy się oprogramowanie, a na drugim wyświetlany jest opis techniczny oprogramowania (koszt z 17.11.2020; 19.08.2020), telefonu (koszt z 10.12.2020). Jest to wyposażenie, niezbędne do fizycznego pisania kodu źródłowego, testowania oprogramowania oraz zdalnego kontaktu ze Zleceniodawcą celem omówienia np. wyników pracy. Wydatki zostały poniesione dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych.

W odniesieniu do kosztów/wydatków związanych z zakupem sprzętu komputerowego, których dotyczy złożony wniosek, Wnioskodawca wskazał, że są to wydatki na m.in. router (17.11.2020), usługi telekomunikacyjne (09.12.2020), głośnik mobilny (24.12.2020). Wydatki zostały poniesione dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych. 

W odniesieniu do kosztów/wydatków związanych z utrzymaniem samochodu osobowego, których dotyczy złożony wniosek, Wnioskodawca wskazał, że na chwilę obecną nie ma takich wydatków, jednakże Wnioskodawca nie wyklucza pojawienie się takowych. Wskazać należy ponadto m.in. na koszt wyjazdu służbowego – biletu (15.09.2020). Wydatek ten został poniesiony dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych.

W odniesieniu do kosztów/wydatków związanych z rowerem, których dotyczy złożony wniosek, Wnioskodawca wskazał, że na chwilę obecną nie ma takich wydatków, jednakże Wnioskodawca nie wyklucza pojawienie się takowych.

Funkcjonalny związek poszczególnych wydatków poniesionych, ponoszonych lub które będą ponoszone z czwartego pytania Wnioskodawcy z poszczególnymi działaniami, które traktuje on jako konkretne prace rozwojowe był, jest lub dopiero będzie w przyszłości następujący:

·    Księgowość, doradztwo prawne/podatkowe – koszt ten jest nieodzowny, dzięki prowadzeniu księgowości i spraw prawno-podatkowych przez specjalistów Wnioskodawca ma więcej czasu na wykonywanie prac programistycznych, co przekłada się na jakość tworzonego programu komputerowego.

·  Kursy, szkolenia, materiały naukowe – oprogramowanie wytwarzane jest na podstawie wiedzy i doświadczenia Wnioskodawcy. Konieczna jest wiedza specjalistyczna i informacje specjalne. Pozyskanie tego rodzaju informacji nie zawsze jest możliwe za pomocą źródeł bezpłatnych, gdyż poziom specjalizacji wymagany przez literaturę przedmiotu i tempo jej zmian sprawia, że zasadne jest korzystanie jedynie z najnowszych, profesjonalnych publikacji/książek.

·   Wyposażenie biura – to jest meble, artykuły papiernicze, toner do drukarki. Do właściwej pracy przy komputerze, która nie będzie uciążliwa dla zdrowia konieczne, są odpowiednie meble zapobiegające wystąpieniu wad postawy, spowodowanych wielogodzinnym siedzeniem. Artykuły papiernicze są zwykłym wydatkiem ponoszonym w ramach wykonywania działalności, tj. segregatory, koszulki, papier do drukarki, przybory do pisania. Do używania drukarki potrzebny jest zakup tonera. Drukarka jest wykorzystywana do drukowania dokumentów, umów, faktur, dokumentów związanych z projektem.

·   Rower – zapewnia sprawne poruszanie się po mieście, dzięki czemu Wnioskodawca omija różnego rodzaju utrudnienia w ruchu drogowym, np. korki. Zaoszczędzony w ten sposób czas Wnioskodawca może przeznaczyć na pracę.

·  Sprzęt komputerowy, telefon – są to konieczne koszty. Tworzenie oprogramowania przy pomocy nowoczesnych wysokopoziomowych języków programowania wymaga konsekwentnego usprawniania posiadanych urządzeń. W szybko zmieniającym się świecie technologii niekorzystanie z nowoczesnych rozwiązań technologicznych prowadziłoby sukcesywnie do spadku wydajności pracy. Telefon oprócz sprawdzania kompatybilności oprogramowania/testowania, umożliwia również konsultację z kontrahentem, co służy personalizacji tworzonego oprogramowania i kodu dostosowania go do indywidualnych potrzeb kontrahenta i jego oczekiwań.

·  Częściowe koszty utrzymania samochodu osobowego – samochód umożliwia sprawny transport, czy to do kontrahenta w celu konsultacji dotyczących tworzonego oprogramowania, czy do specjalistycznego sklepu. Samochód wykorzystywany jest do celów świadczenia usług na rzecz kontrahentów, jak również do czynności wymagających prowadzenia działalności gospodarczej w całym jej zakresie. Samochód nie stanowi środka trwałego w prowadzonej działalności gospodarczej, jest również wykorzystywany dla celów prywatnych. W przeważającym zakresie uzyskiwane przez Wnioskodawcę przychody z działalności gospodarczej pochodzą z przeniesienia praw autorskich do oprogramowania.

Wszystkie wydatki, których dotyczy czwarte pytanie, były, są lub dopiero będą ponoszone w celu prowadzenia przez Wnioskodawcę konkretnych prac rozwojowych (ich przebieg, zakres i wyniki zostały opisane zarówno we wniosku, jak i uzupełnieniu) – Wnioskodawca w tym miejscu wskazuje, że we wniosku opisuje jedynie działalność rozwojową, której celem było, jest i będzie wytworzenie i rozwój Oprogramowania wskazanego we wniosku i uzupełnieniu. Wydatki te jednakże nie są ponoszone wyłącznie w tym celu (w celu prowadzenia prac rozwojowych), lecz Wnioskodawca jest w stanie podać wartość danego wydatku przypadającego na działalność rozwojową. Tym samym koszty te są ponoszone w celu prowadzenia działalności, która obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, której efektem jest wytworzenie oprogramowania wskazanego we wniosku.

Wnioskodawca przyporządkowuje poszczególne wydatki z czwartego pytania do działań, które traktuje jako konkretne prace rozwojowe według kryterium adekwatnego przyczynienia się danego kosztu do prowadzenia prac rozwojowych nad danym kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. Tak, Wnioskodawca zawsze zalicza do wskaźnika nexus wszystkie wydatki, jakie przypisuje do kosztów uzyskania przychodów z konkretnego programu komputerowego, jeśli oczywiście w danym okresie, w którym powstał dany program komputerowy, wszystkie są poniesione.

Wnioskodawca od 19 sierpnia 2020 r. w odrębnej od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencji wyodrębnia koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy podatkowej przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.

Rezultatem pracy Wnioskodawcy jest m.in. wskazana we wniosku dokumentacja techniczna i funkcjonalna oprogramowania rozumiana jako instrukcje przeznaczone do komputera, które pozwalałyby przekształcić je do postaci kodu źródłowego.

W ramach tworzenia dokumentacji technicznej i funkcjonalnej oprogramowania powstają zarówno instrukcje komend adresowanych do komputera jak i zbiory zaleceń dla innych osób.

Dokumentacja techniczna zawiera szczegółowe specyfikacje określające architekturę systemu informatycznego, specyfikacje programu komputerowego, specyfikację interfejsu, specyfikację struktury danych specyfikacji algorytmu.

W przypadku jeżeli w wyniku świadczenia przez Wykonawcę usług na rzecz Zleceniodawcy, efektem prac Wykonawcy będzie utwór podlegający ochronie prawnoautorskiej (w szczególności program komputerowy) Wykonawca z chwilą przekazania Zleceniodawcy tego utworu (w szczególności programu komputerowego) przenosi na Zleceniodawcę wszelkie prawa majątkowe, w tym całość autorskich praw majątkowych, do tego utworu i jego elementów składowych, a Zleceniodawca prawa te przyjmuje.

Wobec tego na Klienta-Zleceniodawcę Wnioskodawca przenosi prawo autorskie do programu komputerowego, w tym funkcjonalne części składowe programu komputerowego (m.in. kod źródłowy, opis procedur operacyjnych, zestawienie danych w informacjach konwersacyjnych i dialogowych oraz kod wynikowy i interfejs) i łącznie – dokumentację techniczną.

Dokumentacja techniczna stanowi program komputerowy i prawa autorskie do tego programu przenoszone są przez Wnioskodawcę na Klienta.

Wytwarzana i aktualizowana dokumentacja techniczna podlega ochronie na podstawie art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1231, z późn. zm.).

Zgodnie z art. 74 ust. 2 ww. ustawy ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia.

Jak podkreśla się w doktrynie, program komputerowy podlega ochronie również wówczas, gdy jest utrwalony w odręcznie sporządzonych notatkach, w dokumentacji projektowej, wytwórczej i użytkowej itd. (...) Oczywiście w tym zakresie, w którym program komputerowy jest wyrażony w dokumentacji – podlega on ochronie według zasad przewidzianych dla ochrony programów (J. Barta, R. Markiewicz, Komentarz do art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, lex 2011).

„Polska ustawa o prawie autorskim nie zawiera definicji programu komputerowego, toteż powstaje pytanie, czy dokumentację i inne materiały dotyczące projektowania programu komputerowego należy traktować jako program komputerowy, czy też jako inny utwór. (…) W związku z obowiązkiem implementacji wspomnianej już wcześniej dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/24/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie ochrony prawnej programów komputerowych (wersja ujednolicona dyrektywy Rady Wspólnot Europejskich nr 91/250 z dnia 14 maja 1991 r. o ochronie prawnej programów komputerowych) należy w tej kwestii udzielić odpowiedzi pozytywnej, tzn. uznać wyżej wskazane materiały za programy komputerowe”. (J. Barta, R. Markiewicz, Rozdział III PRAWO AUTORSKIE [w:] J. Barta, R. Markiewicz, Prawo autorskie, Warszawa 2016.)

Biorąc pod uwagę stanowisko doktryny oraz w związku z tym, że jak wskazał Wnioskodawca, w odpowiedzi na pytanie nr 1 w Polsce oprogramowanie – definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, dokumentacji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów wytwarzana i aktualizowana dokumentacja techniczna podlega ochronie na podstawie art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019 r., poz. 1231 z późn. zm.).

Dokumentacja techniczna tworzona przez Wnioskodawcę podlega ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

W piśmie z 18 sierpnia 2022 r. Wnioskodawca wskazał, że:

Wniosek dotyczy konkretnie następujących kosztów wyposażenia biura: zakup krzesła obrotowego, biurka, szafki pod biurko z szufladami/kontenera z szufladami, szafki z szufladami na dokumenty zamykanej na klucz, regału, stojaku/podstawki na wyświetlacz lub telewizor, telefonów, podkładki (pod stopy), poduszki (pod plecy), podkładki na nadgarstki do klawiatury i myszki. Wnioskodawca nie poniósł jeszcze wymienionych wyżej kosztów – są to planowane przyszłe wydatki. Wydatki te zostaną poniesione dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych. Będą to koszty związane z zapewnieniem Wnioskodawcy optymalnych warunków do prac nad Oprogramowaniem. Wniosek dotyczy też kosztu telefonu (...), który został poniesiony – 10.12.2020. Wydatek ten został poniesiony dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych.

Wniosek dotyczy konkretnie następujących kosztów dotyczących sprzętu komputerowego: router, głośnik mobilny, karta graficzna, procesor, dwa telewizory – telewizory wykorzystywane są jako dodatkowe monitory, co dla pracy programisty jest bardzo charakterystyczne. Telewizory jako dodatkowe monitory, pozwalają przenieść niektóre karty pracy na osobny monitor, w celu przyspieszenia tworzenia prac. Przykładowo na jednym monitorze tworzy się oprogramowanie, a na drugim wyświetlany jest opis techniczny oprogramowania. Koszty te zostały poniesione odpowiednio w datach: router (17.11.2020), głośnik mobilny (24.12.2020), dwa telewizory (koszt z 17.11.2020; 19.08.2020), karta graficzna (14.01.2021) oraz procesor (13.09.2021). Wydatki wymienione wyżej zostały poniesione dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych. Są to koszty niezbędne do fizycznego tworzenia, rozwijania, ulepszania Oprogramowania oraz zdalnego kontaktu ze Zleceniodawcą celem omówienia np. wyników pracy.

Ponadto wniosek dotyczy konkretnie następujących przyszłych kosztów dotyczących sprzętu komputerowego:

·    zakup sprzętu komputerowego, komponentów, podzespołów, laptopów, drukarek 3D (umożliwiających wydruk komponentów do prototypów związanych z urządzeniami mobilnymi zintegrowanymi z kamerami oraz układami opartymi o architekturę (…). Urządzenia służą przy pracach rozwojowych jako niskonapięciowa moc obliczeniowa działająca jako urządzenie (…)),

·    zakup komputera stacjonarnego, karty graficznej, procesora, pamięci RAM, dysku SSD, płyty głównej, zasilacza komputerowego, pakietu office, niezbędnych licencji na programy komputerowe wymaganych do tworzenia oprogramowania, usługi chmurowej płatnej jednorazowo oraz w miesięcznej subskrypcji, głośników, drukarki, skanera, kamery internetowej, słuchawek, urządzeń do telekomunikacji,

·    zakup tabletów (Jednym z kolejnych projektów w ramach prowadzonych prac rozwojowych jest stworzenie aplikacji na smartfony oraz tablety na systemy operacyjne (…). W celu stworzenia tego rodzaju aplikacji i ich testowania niezbędne jest posiadanie urządzeń, które umożliwiają testowanie stworzonych aplikacji w celu wyeliminowania błędów oraz pracy z końcowymi użytkownikami (…)),

·    zakup kamer oraz innych urządzeń do pozyskiwania nagrań wideo (Prace rozwojowe prowadzone w ramach prowadzonej działalności polegają głównie na analizie obrazu za pomocą sztucznej inteligencji oraz wizji maszynowej. W celu realizacji takich prac niezbędne jest posiadanie urządzeń służących do zbierania danych wizualnych/nagrań wideo z różnych scenariuszy rzeczywistych np. fabryka, miasto, droga, autostrada. Dane z nagrań są zamieniane na klatki zdjęciowe i oznaczane w programie (…), a następnie są używane jako dane do uczenia maszynowego. Jest to proces ciągły w trakcie pracy z analizą obrazu),

·    zakup drona (prace rozwojowe oraz badawcze prowadzone w ramach prowadzonej działalności polegają głównie na analizie obrazu za pomocą sztucznej inteligencji oraz wizji maszynowej. W celu realizacji takich prac niezbędne jest posiadanie urządzeń służących do zbierania danych wizualnych/nagrań wideo z różnych scenariuszy rzeczywistych np. fabryka, droga, autostrada. Dron umożliwia szybkie pozyskanie nagrań wideo z właściwych środowisk operacyjnych, które podlegają pracą rozwojowych. Dane z nagrań są zamieniane na klatki zdjęciowe i oznaczane w programie (…), a następnie są używane jako dane do uczenia maszynowego. Jest to proces ciągły w trakcie pracy z analizą obrazu).

Wnioskodawca nie poniósł jeszcze wymienionych wyżej kosztów na zakup sprzętu komputerowego, komponentów, podzespołów, laptopów, drukarek 3D, komputera stacjonarnego, karty graficznej, procesora, pamięci RAM, dysku SSD, płyty głównej, zasilacza komputerowego, pakietu office, niezbędnych licencji na programy komputerowe wymaganych do tworzenia oprogramowania, usługi chmurowej płatnej jednorazowo oraz w miesięcznej subskrypcji, głośników, drukarki, skanera, kamery internetowej, słuchawek, urządzeń do telekomunikacji, laptopów, drukarek 3D, kamer oraz innych urządzeń do pozyskiwania nagrań wideo, zakup drona – są to planowane przyszłe wydatki. Wydatki te zostaną poniesione dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych. Będą to koszty niezbędne do fizycznego tworzenia, rozwijania, ulepszania Oprogramowania oraz zdalnego kontaktu ze Zleceniodawcą celem omówienia np. wyników pracy.

Wnioskodawca wyszczególnia jakiego typu koszty zamierza ponosić w przyszłości (podaje zamknięty katalog kosztów):

·    wniosek dotyczy konkretnie następujących kosztów kursów/szkoleń/materiałów naukowych: koszty wyjazdów na konferencje naukowe oraz branżowe, kursy programistyczne (offline i online) podnoszące kompetencje, kurs licencja pilotażu drona, kursy zarządzania zespołami oraz inne kursy dotyczące rozwoju kompetencji kadry zarządzającej. Wydatki służyć będą do podnoszenia kompetencji w celu zwiększania możliwości realizacji projektów rozwojowych i działalności rozwojowej. Wydatki te zostaną poniesione dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych.

·    wniosek dotyczy konkretnie następujących kosztów utrzymania samochodu osobowego: raty leasingu, koszt paliwa, serwisu, części zamiennych. Będzie to środek lokomocji Wnioskodawcy, potrzebny Wnioskodawcy przede wszystkim celem dojazdu do Zleceniobiorcy, aby omówić wyniki prac nad Oprogramowaniem. Wnioskodawca zamierza ponosić w przyszłości również koszty nabycia samochodu osobowego, odpisów amortyzacyjnych. Wydatki te zostaną poniesione dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych.

·    wniosek dotyczy konkretnie następujących kosztów dotyczących roweru: koszt zakupu, serwisu, części zamiennych, baterii. Będzie to środek lokomocji Wnioskodawcy, potrzebny Wnioskodawcy przede wszystkim celem dojazdu do Zleceniobiorcy, aby omówić wyniki prac nad Oprogramowaniem. Wydatki te zostaną poniesione dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych.

Wnioskodawca zamierza również ponosić w przyszłości koszty dotyczące pojazdu elektrycznego, na które składać się będą: koszt zakupu, serwisu, części zamiennych, baterii. Będzie to środek lokomocji Wnioskodawcy, potrzebny Wnioskodawcy przede wszystkim celem dojazdu do Zleceniobiorcy, aby omówić wyniki prac nad Oprogramowaniem. Wydatki te zostaną poniesione dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych.

Wnioskodawca prowadzi odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów szczegółową ewidencję, o której mowa w art. 30cb ustawy o PIT od 19 sierpnia 2020 r.

Pytania

1. Czy opisane prace wykonywane przez Wnioskodawcę polegające na tworzeniu, rozwijaniu i ulepszaniu Oprogramowania, spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w przepisach ustawy o PIT?

2.  Czy Oprogramowanie, które zostało lub zostanie wytworzone, rozwinięte lub ulepszone przez Wnioskodawcę w ramach umów o świadczenie usług opisanych we wniosku, a także w ramach przyszłych umów realizowanych na analogicznych zasadach stanowi kwalifikowane prawo własności intelektualnej, o których mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych PIT i w konsekwencji dochód z jego komercjalizacji może zostać opodatkowany preferencyjną stawką w wysokości 5% w ramach ulgi IP-Box (art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT)?

3. Czy jeżeli efektem pracy Wnioskodawcy jest Oprogramowanie wraz z powiązaną dokumentacją techniczną, to wytworzenie lub aktualizację dokumentacji technicznej w ramach umowy o świadczenie usług opisanej we wniosku, a także w ramach przyszłych umów realizowanych na analogicznych zasadach, można objąć ulgą IP-Box (art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT)?

4.  Czy ustalając wskaźnik Nexus, Wnioskodawca będzie miał prawo do uwzględniania kosztów, opisanych w złożonym wniosku w lit. a wzoru z art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT?

Pana stanowisko w sprawie

Ad. 1

Na podstawie art. 5a ust. 38 ustawy o PIT, przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą, obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Definiując w art. 5a ust. 39 ustawy o PIT termin badania naukowe oraz definiując pojęcie prace rozwojowe, prawodawca odwołuje się wprost do definicji zawartych w ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2020 r. poz. 85, z późn. zm.).

Stąd, przez badania naukowe w myśl art. 5a ust. 39 w zw. z art. 4 ust. 2 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce rozumie się:

·  badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne, mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

·   badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Z kolei prace rozwojowe, stosownie do treści art. 5a ust. 38 w zw. z art. 4 ust. 3 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, to działalność obejmująca nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zgodnie z opisem stanu faktycznego, Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje prace programistyczne zlecane przez kontrahentów, prowadzące do powstania innowacyjnych, indywidualnych rozwiązań obsługujących dedykowane obszary działalności.

Prace badawczo-rozwojowe są realizowane w sposób ciągły i systematyczny. W celu realizacji prac badawczo-rozwojowych Wnioskodawca wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności z dziedziny nauki i technologii.

Wnioskodawca wyjaśnia jednocześnie, że opisane w stanie faktycznym podejmowane prace, zmierzające do stworzenia Oprogramowania, nie mają charakteru prac rutynowych, a zadania i problemy przed którymi stawiany jest Wnioskodawca wymagają zawsze indywidualnego podejścia i praktycznego zastosowania posiadanej wiedzy i umiejętności. Nawet poprawianie błędów w Oprogramowaniu jest elementem większego procesu tworzenia danego programu, ponieważ są to zmiany dokonywane na bieżąco, w toku pisania danego kodu, zanim dojdzie do komercjalizacji danego autorskiego prawa do programu komputerowego, stąd więc wynika, że tworzenie kodu źródłowego i bieżące zmiany w tym kodzie składają się w całości na proces powstawania programu komputerowego, a tym samym na prace badawczo-rozwojowe prowadzone przez Wnioskodawcę.

Odnosząc się przykładowo do interpretacji indywidualnej o sygnaturze 0114-KDlP3-1.4011.318.2019.3.MG i stanowiska Wnioskodawcy, które zostało w niej przedstawione i zaaprobowane przez Organ podatkowy działalność badawczo-rozwojowa powinna: obejmować badania naukowe lub prace rozwojowe, mieć twórczy charakter, być podejmowana w sposób systematyczny, oraz być podejmowana w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Oprócz tego w Objaśnieniu podatkowym z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczącym preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej – IP BOX w definiowaniu działalności B+R następuje odniesienie do kryteriów z tzw. Podręcznika Frascati (OECD (2018), Podręcznik Frascati 2015: Zalecenia dotyczące pozyskiwania i prezentowania danych z zakresu działalności badawczej i rozwojowej, Pomiar działalności naukowo-technicznej i innowacyjnej, OECD Publishing, Paris/GUS, Warsaw).

Według podręcznika działalność badawczo-rozwojowa musi być: nowatorska, twórcza, nieprzewidywalna, metodyczna, możliwa do przeniesienia lub odtworzenia. Działalność podejmowana przez Wnioskodawcę polega na tworzeniu nowego programu komputerowego w odpowiedzi na zapotrzebowanie biznesowe kontrahentów. Działania te stanowią prace rozwojowe w rozumieniu przedmiotowych ustaw. Polegają one bowiem na wykorzystaniu nowej i istniejącej wiedzy, tj. wiedzy i narzędzi programistycznych, języków programowania, algorytmów, do zaprojektowania nowych i ulepszonych rozwiązań.

Zdaniem Wnioskodawcy, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, jak i kryteria niezbędne do uznania działalności za działalność badawczo-rozwojową, jego działalność spełnia cechy takowej:

a. nowatorskość i twórczość: Wnioskodawca tworzy Oprogramowanie lub części Oprogramowania w zależności od potrzeb Zleceniodawcy. Usługi świadczone przez Wnioskodawcę (w tym, w przypadku realizacji usług opisanych we wniosku) nie mają charakteru odtwórczego, wykazują wysoki stopień innowacyjności;

b. nieprzewidywalność: proces tworzenia danych rozwiązań (oprogramowania), pomimo korzystania z istniejących metod informatycznych i języków programistycznych, powoduje wytworzenie nowego rozwiązania, lub modyfikację archaicznych rozwiązań;

c.  metodyczność: Wnioskodawca może powiedzieć, że w ramach działalności gospodarczej prowadzi prace w sposób systematyczny, zaplanowany i metodyczny w celu tworzenia nowych zastosowań przy wykorzystaniu zasobów wiedzy;

d.  możliwość przeniesienia lub odtworzenia: celem Wnioskodawcy, w ramach wykonywanej przez Niego działalności na rzecz kontrahenta jest przeniesienie autorskich praw majątkowych z Oprogramowania lub części Oprogramowania na kontrahenta, co nierozerwalnie wiąże się z możliwością jego odtworzenia.

Wobec tego, zdaniem Wnioskodawcy realizowane przez Niego prace podejmowane w zakresie tworzenia Oprogramowania, spełniają definicję prac badawczo-rozwojowych, a konkretnie prac rozwojowych, o których mowa w art. 5a ust. 38 ustawy o PIT. Jednakże, aby mieć pewność co do swojego stanowiska (w tym w zakresie tego, że stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 30ca ust. 2 w zw. z art. 5a pkt 38 ustawy o PIT), Wnioskodawca złożył wniosek o wydanie interpretacji i wnosi o potwierdzenie przez Organ podatkowy stanowiska Wnioskodawcy.

Ad. 2

Wnioskodawca jest zdania, że ma prawo opodatkować dochód z prowadzonej działalności polegającej na przenoszeniu praw autorskich z tworzonego oprogramowania stawką 5%, korzystając z ulgi wskazanej w art. 30ca i art. 30cb ustawy o PIT.

Na podstawie art. 30ca ust. 2 ustawy o PIT, kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej jest m.in. autorskie prawo do programu komputerowego. Warunkiem jest, że podlegają one ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw. W odesłaniu do ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w art. 1 ustawodawca wskazuje, że przedmiotem ochrony prawa autorskiego są utwory m.in. wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe). Zgodnie z objaśnieniami podatkowymi MF do IP Box (pkt 80), program komputerowy to w szczególności zestaw instrukcji przeznaczonych do wykonywania bezpośrednio lub pośrednio w komputerze czynności w celu osiągnięcia określonego rezultatu. Stwierdzono ponadto, że pojęcie to należy traktować szeroko.

Wnioskodawca w takim przypadku wytwarza program komputerowy. Nadto jak zostało wyżej podkreślone, podlega ono ochronie prawnej.

Zgodnie z art. 30cb ust. 1 ustawy o PIT, podatnik zobowiązany jest prowadzić ewidencję, która umożliwia wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach – tu podatkowych. Prowadzenie ewidencji pozaksięgowej w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, wyodrębnić koszty przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz dokonywać stosownych zapisów w księgach.

Wnioskodawca spełnia te wszystkie przesłanki, stąd — w Jego ocenie — ma prawo do opodatkowania dochodu z kwalifikowanych praw autorskich w stawce 5%. Oprogramowanie, które zostało lub zostanie wytworzone, rozwinięte lub ulepszone przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, i które stanowi autorskie prawo do programu komputerowego, podlegające ochronie prawnej jest „kwalifikowanym prawem własności intelektualnej” w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT i dochód z jego komercjalizacji może podlegać opodatkowaniu preferencyjną stawką w wysokości 5% w ramach ulgi IP-Box zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT.

W ocenie Wnioskodawcy, bez wpływu na możliwość skorzystania z ulgi IP BOX powinien pozostawać fakt, iż Wnioskodawca wykonuje prace programistyczne jako członek zespołu programistów współpracujących ze Zleceniodawcą. Zasadność stanowiska Wnioskodawcy w tej kwestii znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 20 listopada 2019 r. (nr 0113-KDIPT2-1.4011.492.2019.1.KO) czy z dnia 14 czerwca 2021 r. (nr 0111-KDIB1-3.4011.23.2021.1.AN). W interpretacjach tych Organ wskazał, że z ulgi IP BOX może skorzystać również osoba prowadząca działalność gospodarczą, która działała u swojego zleceniodawcy w ramach większego zespołu, wykonująca zlecone czynności w siedzibie zleceniodawcy.

Aby mieć pewność co do swojego stanowiska, Wnioskodawca złożył wniosek o wydanie interpretacji i wnosi o potwierdzenie przez organ podatkowy stanowiska Wnioskodawcy (w tym w powyższym zakresie).

Ad. 3

W tym miejscu wyjaśnić należy, że pod pojęciem utworu Wnioskodawca rozumie też dokumentację dotyczącą Oprogramowania techniczną lub projektową (wytwarzaną i aktualizowaną w ramach projektów).

Zdaniem Wnioskodawcy w powiązaniu z wytwarzanym, rozwijanym i ulepszanym Oprogramowaniem jest to kwalifikowane prawo własności intelektualnej, o którym mowa art. 30ca ust, 2 pkt 8 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z przyczyn wskazanych we wniosku i poniżej.

Autorskie prawo do programu komputerowego gwarantowane jest na mocy art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z art. 74 ust. 2 powołanej ustawy ochrona przy znana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia.

W związku z tym, że w Polsce oprogramowanie – definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, dokumentacji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oprogramowanie może być, zgodnie z wykładnią celowościową i kontekstualną (w szczególności zgodną z Raportem OECD BEPS Plan Działania nr 5 – a w szczególności jego 34 akapitem dotyczącym tzw. copyrighted software), uznane za kwalifikowane IP w świetle rozszerzającej wykładni art. 30ca ust. 2 pkt 8 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych. Tym samym wytworzenie opisanej dokumentacji technicznej i projektowej w ramach Narzędzi przez Wnioskodawcę jest objęte tzw. IP Boxem.

Wobec tego — zdaniem Wnioskodawcy — wytworzenie i aktualizacja przez Wnioskodawcę opisanej dokumentacji technicznej lub projektowej związane z Oprogramowaniem również powinno być objęte preferencyjną stawką w wysokości 5% w ramach ulgi IP-Box zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w rozstrzygnięciach organów podatkowych. Przykładem takiego rozstrzygnięcia jest interpretacja z dnia 12.06.2020 r., wydana przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (nr 0111KDlB2-1.4011.34.2020.2.AT): „Powstaniu programu komputerowego (oprogramowania) towarzyszy zazwyczaj powstanie dokumentacji technicznej lub projektowej. W tym też zakresie należy zauważyć, że wprawdzie wytworzona przez Wnioskodawcę dokumentacja podlega ochronie prawnej na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jednak nie jest ona samoistnie kwalifikowanym prawem wartości intelektualnej. Jeżeli jednak powstaje ona w związku z wytworzeniem, rozwinięciem, ulepszeniem programu komputerowego, tj. jeżeli efektem pracy Wnioskodawcy jest kod aplikacji wraz z powiązaną dokumentacją techniczną i projektową to oprogramowanie to wraz dokumentacją (bezpośrednio związaną z wytworzonym przez Wnioskodawcę oprogramowaniem) jest kwalifikowanym prawem własności intelektualne”.

Ad. 4 (ostatecznie sformułowane w piśmie z 18 sierpnia 2022 r.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że będzie On mógł zaliczyć wskazane niżej koszty do „lit, a” wzoru wskaźnika Nexus przy jego obliczaniu.

W art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT, wskazuje się, że podatnik chcący skorzystać z preferencyjnej stawki podatkowej, zobowiązany jest obliczyć tzw. wskaźnik nexus. Jedną ze składowych mających zastosowanie w przedmiotowym wskaźników, są koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową, związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.

Jednak nie wszystkie koszty uznać można za kwalifikowane. Nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej wartość odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami. Ustawodawca posłużył się tu katalogiem otwartym takich kosztów. Jednak, wykładnia tego przepisu powinna prowadzić do uznania, że mowa tu o tzw. kosztach pasywnych i to w części finansowej oraz takich, które dotyczą miejsca powstawania prawa własności intelektualnej.

Kosztami Wnioskodawcy w prowadzonej działalności są koszty bezpośrednio związane z działalnością, polegającą na realizacji praw autorskich opisanych szeroko w stanie faktycznym. Wniosek dotyczy konkretnie następujących:

·  kosztów na księgowość, doradztwo prawne/podatkowe – koszt ten jest nieodzowny, dzięki prowadzeniu księgowości i spraw prawno-podatkowych przez specjalistów Wnioskodawca ma więcej czasu na wykonywanie prac programistycznych, co przekłada się na jakość tworzonego programu komputerowego. Wydatki te ponoszone są dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych.

·   kosztów na abonament miesięczny za internet oraz usługi telekomunikacyjne – potrzebne do tworzenia kodu źródłowego, testowania prototypów, zdalnej komunikacji ze Zleceniodawcą celem omówienia wyników świadczenia. Wydatki te ponoszone są dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych.

·    kosztów na bilety komunikacyjne, koszty hotelu, wynajem samochodu – potrzebne do dojazdów do siedziby Zleceniodawcy celem omówienia wyników świadczenia. Wydatki te ponoszone są dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych.

·   kosztów kursów/szkoleń/materiałów naukowych: koszty wyjazdów na konferencje naukowe oraz branżowe, kursy programistyczne (offline i online) podnoszące kompetencje, kurs licencja pilotażu drona, kursy zarządzania zespołami oraz inne kursy dotyczące rozwoju kompetencji kadry zarządzającej. Wydatki służą do podnoszenia kompetencji w celu zwiększania możliwości realizacji projektów rozwojowych i działalności rozwojowej. Wydatki te zostaną poniesione dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych.

·   kosztów wyposażenia biura: krzesło obrotowe, biurko, szafka pod biurko z szufladami/kontener z szufladami, szafka z szufladami na dokumenty zamykana na klucz, regał, stojak/podstawka na wyświetlacz/telewizor, telefony, podkładka pod stopy, poduszka pod plecy, podkładka na nadgarstki do klawiatury i myszki. Wnioskodawca nie poniósł jeszcze wymienionych wyżej kosztów – są to planowane przyszłe wydatki. Wydatki te zostaną poniesione dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych. Będą to koszty związane z zapewnieniem Wnioskodawcy optymalnych warunków do prac nad Oprogramowaniem. Wniosek dotyczy też kosztu telefonu (...), który został poniesiony – 10.12.2020. Wydatek ten został poniesiony dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych.

·    kosztów dotyczących roweru: zakup, serwis, części zamienne, baterie. Będzie to środek lokomocji Wnioskodawcy, potrzebny Wnioskodawcy przede wszystkim celem dojazdu do Zleceniobiorcy, aby omówić wyniki prac nad Oprogramowaniem. Wydatki te zostaną poniesione dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych.

·    kosztów dotyczących sprzętu komputerowego: router, głośnik mobilny, karta graficzna, procesor, dwa telewizory – telewizory wykorzystywane są jako dodatkowe monitory, co dla pracy programisty jest bardzo charakterystyczne. Telewizory jako dodatkowe monitory, pozwalają przenieść niektóre karty pracy na osobny monitor, w celu przyspieszenia tworzenia prac. Przykładowo na jednym monitorze tworzy się oprogramowanie, a na drugim wyświetlany jest opis techniczny oprogramowania. Wydatki te zostały poniesione dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych. Są to koszty niezbędne do fizycznego tworzenia, rozwijania, ulepszania Oprogramowania oraz zdalnego kontaktu ze Zleceniodawcą celem omówienia np. wyników pracy. Wydatki te zostaną poniesione dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych.

Ponadto wniosek dotyczy konkretnie następujących przyszłych kosztów dotyczących sprzętu komputerowego:

·  zakup sprzętu komputerowego, komponentów, podzespołów, laptopów, drukarek 3D (umożliwiających wydruk komponentów do prototypów związanych z urządzeniami mobilnymi zintegrowanymi z kamerami oraz układami opartymi o architekturę (…). Urządzenia służą przy pracach rozwojowych jako niskonapięciowa moc obliczeniowa działająca jako urządzenie (…)),

·  zakup komputera stacjonarnego, karty graficznej, procesora, pamięci RAM, dysku SSD, płyty głównej, zasilacza komputerowego, pakietu office, niezbędnych licencji na programy komputerowe wymaganych do tworzenia oprogramowania, usługi chmurowej płatnej jednorazowo oraz w miesięcznej subskrypcji, głośników, drukarki, skanera, kamery internetowej, słuchawek, urządzeń do telekomunikacji,

·   zakup tabletów (Jednym z kolejnych projektów w ramach prowadzonych prac rozwojowych jest stworzenie aplikacji na smartfony oraz tablety na systemy operacyjne (…). W celu stworzenia tego rodzaju aplikacji i ich testowania niezbędne jest posiadanie urządzeń, które umożliwiają testowanie stworzonych aplikacji w celu wyeliminowania błędów oraz pracy z końcowymi użytkownikami (…)),

·    zakup kamer oraz innych urządzeń do pozyskiwania nagrań wideo (Prace rozwojowe prowadzone w ramach prowadzonej działalności polegają głównie na analizie obrazu za pomocą sztucznej inteligencji oraz wizji maszynowej. W celu realizacji takich prac niezbędne jest posiadanie urządzeń służących do zbierania danych wizualnych/nagrań wideo z różnych scenariuszy rzeczywistych np. fabryka, miasto, droga, autostrada. Dane z nagrań są zamieniane na klatki zdjęciowe i oznaczane w programie (…), a następnie są używane jako dane do uczenia maszynowego. Jest to proces ciągły w trakcie pracy z analizą obrazu),

·   zakup drona (prace rozwojowe oraz badawcze prowadzone w ramach prowadzonej działalności polegają głównie na analizie obrazu za pomocą sztucznej inteligencji oraz wizji maszynowej. W celu realizacji takich prac niezbędne jest posiadanie urządzeń służących do zbierania danych wizualnych/nagrań wideo z różnych scenariuszy rzeczywistych np. fabryka, droga, autostrada. Dron umożliwia szybkie pozyskanie nagrań wideo z właściwych środowisk operacyjnych, które podlegają pracą rozwojowych. Dane z nagrań są zamieniane na klatki zdjęciowe i oznaczane w programie (…), a następnie są używane jako dane do uczenia maszynowego. Jest to proces ciągły w trakcie pracy z analizą obrazu).

Wnioskodawca nie poniósł jeszcze wymienionych kosztów na zakup sprzętu komputerowego, komponentów, podzespołów, laptopów, drukarek 3D, komputera stacjonarnego, karty graficznej, procesora, pamięci RAM, dysku SSD, płyty głównej, zasilacza komputerowego, pakietu office, niezbędnych licencji na programy komputerowe wymaganych do tworzenia oprogramowania, usługi chmurowej płatnej jednorazowo oraz w miesięcznej subskrypcji, głośników, drukarki, skanera, kamery internetowej, słuchawek, urządzeń do telekomunikacji, laptopów, drukarek 3D, kamer oraz innych urządzeń do pozyskiwania nagrań wideo, zakup drona – są to planowane przyszłe wydatki. Wydatki te zostaną poniesione dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych. Będą to koszty niezbędne do fizycznego tworzenia, rozwijania, ulepszania Oprogramowania oraz zdalnego kontaktu ze Zleceniodawcą celem omówienia np. wyników pracy.

·   kosztów nabycia i utrzymania samochodu osobowego: koszt nabycia, odpisów amortyzacyjnych oraz koszty utrzymania samochodu osobowego: raty leasingu, paliwo, serwis, części zamienne. Będzie to środek lokomocji Wnioskodawcy, potrzebny Wnioskodawcy przede wszystkim celem dojazdu do Zleceniobiorcy, aby omówić wyniki prac nad Oprogramowaniem. Wydatki te zostaną poniesione dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych.

Wnioskodawca zamierza również ponosić w przyszłości koszty dotyczące pojazdu elektrycznego, na które składa się będą: koszt zakupu, serwisu, części zamiennych, baterii. Wydatki te zostaną poniesione dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych. Będzie to środek lokomocji Wnioskodawcy, potrzebny Wnioskodawcy przede wszystkim celem dojazdu do Zleceniobiorcy, aby omówić wyniki prac nad Oprogramowaniem.

Wydatki te zostaną poniesione dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych.

Są to koszty bezpośrednie, a więc takie, których wartość powinna zostać zaliczona przy obliczaniu wskaźnika Nexus w „lit. a” wzoru z art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.

Powziął Pan wątpliwość, czy prowadzona przez Pana działalność gospodarcza polegająca na tworzeniu, rozwijaniu i ulepszaniu Oprogramowania stanowi działalność badawczo-rozwojową.

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 5a pkt 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.), zgodnie z którą:

Przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy: ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych – oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478 i 619),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że:

Oznaczają one prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574 ze zm.):

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1.badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2.badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.

W celu stwierdzenia, czy prowadzi Pan działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicję wskazaną w art. 5a pkt 38 updof).

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.: badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu ulgi na działalność badawczo-rozwojową tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Z przedstawionego opisu sprawy i jego uzupełnienia wynika m.in., że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje Pan w Polsce prace programistyczne na rzecz Zleceniodawcy, prowadzące do powstania innowacyjnych, indywidualnych rozwiązań, obsługujących dedykowane obszary działalności. Tworzy Pan programy komputerowe „od zera”, jak również rozwija istniejące programy komputerowe poprzez tworzenie nowych funkcjonalności. Zajmuje się Pan tworzeniem i rozwojem systemu będącego oprogramowaniem, które integruje się z istniejącą infrastrukturą systemu (...). Oprogramowanie wykorzystuje (...) do analizowania materiału w czasie rzeczywistym i do wyciągania wniosków. Wynikiem analizy może być wykrycie zdarzeń i potencjalnych zagrożeń. Koncepcja rozwoju ww. systemu w zakresie pracy nad automatyzacją (...) jest unikatowa w skali światowej. System nie ma bezpośredniej (...). Pana prace nad Oprogramowaniem mają charakter systematyczny, nie mają charakteru jednorazowego, lecz są prowadzone w sposób zorganizowany, z przyjęciem określonych do osiągnięcia celów, harmonogramów i zasobów. Wytwarzanie, rozwijanie i ulepszanie Oprogramowania będzie mieć miejsce w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności o charakterze twórczym, podejmowanej w sposób systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany). Oprogramowanie wytwarzane przez Pana (również na skutek rozwinięcia lub ulepszenia istniejącego oprogramowania) w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności gospodarczej jest rezultatem Pana własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej. W ramach opisanej działalnosci samodzielnie prowadził, prowadzi, będzie prowadził Pan prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Podejmowane przez Pana prace rozwojowe zostały/zostaną zakończone pozytywnym wynikiem. Mają one zawsze formę programu komputerowego napisanego w języku programistycznym.

Pana działania spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż:

a)są podejmowane w sposób systematyczny,

b)mają charakter twórczy,

c)obejmują prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictiwe wyższym i nauce oraz

d)podejmowane są w celu zwiększania zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Tworzenie, rozwijanie i ulepszanie przez Pana Oprogramowania stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji, Pana stanowisko w zakresie pytania nr 1 jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

Pojęcie „kwalifikowane prawo własności intelektualnej” zostało wyjaśnione w art. 30ca ust. 2 ww. ustawy. W myśl tego przepisu :

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1.patent,

2.prawo ochronne na wzór użytkowy,

3.prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4.prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5.dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6.prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7.wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2018 r. poz. 432),

8.autorskie prawo do programu komputerowego

-podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Kolejno art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że:

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Stosownie natomiast do ust. 4 art. 30ca omawianej ustawy:

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a + b) x 1,3 / a + b + c + d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Natomiast art. 30ca ust. 5 ww ustawy stanowi:

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Zgodnie natomiast z art. 30ca ust. 7 powołanej ustawy:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1.z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2.ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3.z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4.z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

W myśl art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1.wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych ;

2.prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3.wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4.dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5.dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

Zgodnie z art. 30cb ust. 3 omawianej ustawy:

W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

W ramach tych rozwiązań podatnik może opodatkować preferencyjną 5% stawką podatkową swoje dochody z praw własności intelektualnej. Warunkiem jest, aby:

·     podatnik był właścicielem, współwłaścicielem, użytkownikiem lub posiada prawa do korzystania z nich na podstawie umowy licencyjnej i

·     prawa te były chronione na podstawie obowiązującego prawa krajowego lub międzynarodowego przez m.in. patent, dodatkowe prawo ochronne na wzór użytkowy czy prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

Prawa takie są zwane „kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej”.

Podatnik może również skorzystać z ulgi Innovation Box, jeśli zakupi kwalifikowane prawa własności intelektualnej, o których mowa powyżej, a następnie poniesie koszty związane z rozwojem lub ulepszeniem nabytego prawa.

Do ulgi Innovation Box kwalifikuje się:

·dochód uzyskany z tytułu należności/opłat licencyjnych lub innych należności związanych z wykorzystywaniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

·dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jak również,

·dochód z tego aktywa uwzględniony w cenie sprzedaży lub usługi określany na  zasadzie ceny rynkowej.

Warunkiem koniecznym dla skorzystania z omawianej preferencji jest prowadzenie przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej bezpośrednio związanej z wytworzeniem, komercjalizacją, rozwojem lub ulepszeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Poziom dochodu kwalifikowanego do zastosowania preferencyjnej stawki opodatkowania jest wyliczany przy zastosowania formuły (wzoru) określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy.

Stosowanie ulgi jest prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Z korzystaniem z ulgi wiążą się, szczególne obowiązki po stronie podatników – w szczególności obowiązek prowadzenia ewidencji, która pozwala na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.

Podatnicy nieprowadzący ksiąg rachunkowych mogą spełnić wymóg dotyczący takiej ewidencji przez sporządzanie kumulatywnego, comiesięcznego zestawienia dokumentów potwierdzających poniesione wydatki dotyczące projektu kwalifikowanego IP. Zestawienie powinno obejmować wydatki od początku działalności badawczo-rozwojowej prowadzącej do wytworzenia kwalifikowanego IP do końca danego miesiąca kalendarzowego. Zestawienie to powinno być sporządzane przez narastające ujęcie wydatków dotyczących poszczególnych zadań. Należy je sporządzać na podstawie zestawienia dokumentów, które potwierdzają poniesione wydatki.

Zgodnie z art. 74 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1062 ze zm.):

Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

Oprogramowanie definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ww. ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP, w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych brzmi:

Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Oznacza to, że IP Box, jest preferencją podatkową, z której można skorzystać po zakończeniu roku podatkowego w zeznaniu rocznym.

Z informacji, które przedstawił Pan we wniosku wynika, że:

1.wytwarza Pan, rozwija oraz ulepsza program komputerowy w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej,

2.tworzy, rozwija i ulepsza Pan Oprogramowanie w ramach bezpośrednio prowadzonej przez Pana działalności badawczo-rozwojowej spełniającej definicje wskazane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych,

3.wytwarzane, rozwijane i ulepszane przez Pana Oprogramowanie podlega ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych,

4.przenosi Pan całość autorskich praw majątkowych na Spółkę w ramach zawartej umowy,

5.uzyskuje Pan wynagrodzenie ze sprzedaży autorskich praw majątkowych do programu komputerowego,

6.od 19 sierpnia 2020 r. prowadzi Pan na bieżąco odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów szczegółową ewidencję, o której mowa w art. 30cb ustawy o PIT.

W celu poprawnego zastosowania preferencji IP Box wobec autorskiego prawa do programu komputerowego należy nadać mu znaczenia funkcjonalne, celowościowe i rozszerzające, w zgodzie z najbardziej istotnym międzynarodowym kontekstem przepisów o IP Box, czyli Raportem OECD BEPS Plan Działania nr 5. Zgodnie z akapitem 34 tego Raportu, copyrighted software, nie tylko program komputerowy chroniony prawem autorskim, ale szerzej oprogramowanie chronione prawem autorskim, może zawierać się w katalogu kwalifikowanych IP jako aktywo funkcjonalnie ekwiwalentne do patentu. OECD wskazuje, że oprogramowanie chronione prawem autorskim dzieli podstawowe cechy patentów, ponieważ jest nowatorskie, nieoczywiste i użyteczne, a zatem zasadniczo wynika z prowadzenia innowacyjnej działalności badawczo-rozwojowej, której prowadzenie powinny stymulować przepisy o IP Box. OECD stwierdza także, że nie wszystkie jurysdykcje zapewniają ochronę patentową oprogramowania i dlatego wielu podatników, którzy wytwarzają oprogramowanie, musi posiadać prawa autorskie, zamiast polegać na ochronie patentowej. Włączenie oprogramowania chronionego prawem autorskim do definicji funkcjonalnie równoważnych kwalifikowanych IP zapewnia również, że różne traktowanie oprogramowania na mocy prawa patentowego różnych jurysdykcji nie ma wpływu na to, czy dochody z oprogramowania mogą korzystać z różnych regulacji IP Box.

Powstaniu programu komputerowego (oprogramowania) towarzyszy zazwyczaj powstanie dokumentacji technicznej lub projektowej. W tym też zakresie należy zauważyć, że wprawdzie wytworzona przez Wnioskodawcę dokumentacja podlega ochronie prawnej na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jednak nie jest ona samoistnie kwalifikowanym prawem wartości intelektualnej. Jeżeli jednak powstaje ona w związku z wytworzeniem, rozwinięciem, ulepszeniem programu komputerowego, tj. jeżeli efektem pracy Wnioskodawcy jest kod aplikacji wraz z powiązaną dokumentacją techniczną i projektową to oprogramowanie to wraz dokumentacją (bezpośrednio związaną z wytworzonym przez Wnioskodawcę oprogramowaniem) jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.

Autorskie prawo do Oprogramowania wraz z powiązaną dokumnetacją techniczną wytwarzane, rozwijane i ulepszane przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odpłatne przeniesienie prawa autorskiego do Oprogramowania wraz z powiązaną dokumnetacją techniczną w ramach wykonywanych przez Pana zleceń programistycznych stanowi sprzedaż kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym osiąga Pan kwalifikowany dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o którym mowa w art. 30ca ww. ustawy.

Dochód ten stanowi kwalifikowany dochód w rozumieniu art. 30ca ust. 4 w związku z art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Może Pan zastosować stawkę 5% od dochodów z powyższego tytułu, osiągniętych w ramach prowadzonej działalności opisanej we wniosku. Z ulgi tej może Pan skorzystać w zeznaniu rocznym w okresie od 19 sierpnia 2020 r. Jeśli Pana sytuacja i obowiązujące prawo nie zmienią się, będzie Pan mógł skorzystać z omawianej preferencji także w zeznaniach za kolejne lata podatkowe.

W konsekwencji, Pana stanowisko w zakresie pytania nr 2 i 3 jest prawidłowe.

Wątpliwości Pana budzi również kwestia uznania wskazanych we wniosku wydatków za koszty do obliczenia wskaźnika nexus.

Jak wskazuje Pan, w ramach prowadzonej działalności ponosi/będzie ponosił Pan koszty na:

a)księgowość, doradztwo prawne/podatkowe – koszt ten jest nieodzowny, dzięki prowadzeniu księgowości i spraw prawno-podatkowych przez specjalistów Wnioskodawca ma więcej czasu na wykonywanie prac programistycznych, co przekłada się na jakość tworzonego programu komputerowego. Wydatki te ponoszone są dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych.

b)  wyposażenie biura: zakup krzesła obrotowego, biurka, szafki pod biurko z szufladami/kontenera z szufladami, szafki z szufladami na dokumenty zamykanej na klucz, regału, stojaku/podstawki na wyświetlacz lub telewizor, telefonów, podkładki pod stopy, poduszki pod plecy, podkładki na nadgarstki do klawiatury i myszki. Wnioskodawca nie poniósł jeszcze wymienionych wyżej kosztów – są to planowane przyszłe wydatki. Wydatki te zostaną poniesione dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych. Będą to koszty związane z zapewnieniem Wnioskodawcy optymalnych warunków do prac nad Oprogramowaniem.

c)telefon (...), który został poniesiony – 10.12.2020. Wydatek ten został poniesiony dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych.

d) na sprzęt komputerowy: router, głośnik mobilny, karta graficzna, procesor, dwa telewizory – telewizory wykorzystywane są jako dodatkowe monitory, co dla pracy programisty jest bardzo charakterystyczne. Telewizory jako dodatkowe monitory, pozwalają przenieść niektóre karty pracy na osobny monitor, w celu przyspieszenia tworzenia prac. Przykładowo na jednym monitorze tworzy się oprogramowanie, a na drugim wyświetlany jest opis techniczny oprogramowania. Koszty te zostały poniesione odpowiednio w datach: router (17.11.2020), głośnik mobilny (24.12.2020), dwa telewizory (koszt z 17.11.2020; 19.08.2020), karta graficzna (14.01.2021) oraz procesor (13.09.2021). Wydatki wymienione wyżej zostały poniesione dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych. Są to koszty niezbędne do fizycznego tworzenia, rozwijania, ulepszania Oprogramowania oraz zdalnego kontaktu ze Zleceniodawcą celem omówienia np. wyników pracy.

e)przyszłe koszty dotyczące sprzętu komputerowego:

·zakup sprzętu komputerowego, komponentów, podzespołów, laptopów, drukarek 3D (umożliwiających wydruk komponentów do prototypów związanych z urządzeniami mobilnymi zintegrowanymi z kamerami oraz układami opartymi o architekturę (…). Urządzenia służą przy pracach rozwojowych jako niskonapięciowa moc obliczeniowa działająca jako urządzenie (…)),

·zakup komputera stacjonarnego, karty graficznej, procesora, pamięci RAM, dysku SSD, płyty głównej, zasilacza komputerowego, pakietu office, niezbędnych licencji na programy komputerowe wymaganych do tworzenia oprogramowania, usługi chmurowej płatnej jednorazowo oraz w miesięcznej subskrypcji, głośników, drukarki, skanera, kamery internetowej, słuchawek, urządzeń do telekomunikacji,

·zakup tabletów (Jednym z kolejnych projektów w ramach prowadzonych prac rozwojowych jest stworzenie aplikacji na smartfony oraz tablety na systemy operacyjne (…). W celu stworzenia tego rodzaju aplikacji i ich testowania niezbędne jest posiadanie urządzeń, które umożliwiają testowanie stworzonych aplikacji w celu wyeliminowania błędów oraz pracy z końcowymi użytkownikami (…)),

·zakup kamer oraz innych urządzeń do pozyskiwania nagrań wideo (Prace rozwojowe prowadzone w ramach prowadzonej działalności polegają głównie na analizie obrazu za pomocą sztucznej inteligencji oraz wizji maszynowej. W celu realizacji takich prac niezbędne jest posiadanie urządzeń służących do zbierania danych wizualnych/nagrań wideo z różnych scenariuszy rzeczywistych np. fabryka, miasto, droga, autostrada. Dane z nagrań są zamieniane na klatki zdjęciowe i oznaczane w programie (…), a następnie są używane jako dane do uczenia maszynowego. Jest to proces ciągły w trakcie pracy z analizą obrazu),

·zakup drona (prace rozwojowe oraz badawcze prowadzone w ramach prowadzonej działalności polegają głównie na analizie obrazu za pomocą sztucznej inteligencji oraz wizji maszynowej. W celu realizacji takich prac niezbędne jest posiadanie urządzeń służących do zbierania danych wizualnych/nagrań wideo z różnych scenariuszy rzeczywistych np. fabryka, droga, autostrada. Dron umożliwia szybkie pozyskanie nagrań wideo z właściwych środowisk operacyjnych, które podlegają pracą rozwojowych. Dane z nagrań są zamieniane na klatki zdjęciowe i oznaczane w programie (…), a następnie są używane jako dane do uczenia maszynowego. Jest to proces ciągły w trakcie pracy z analizą obrazu).

Wnioskodawca nie poniósł jeszcze wymienionych wyżej kosztów na zakup sprzętu komputerowego, komponentów, podzespołów, laptopów, drukarek 3D, komputera stacjonarnego, karty graficznej, procesora, pamięci RAM, dysku SSD, płyty głównej, zasilacza komputerowego, pakietu office, niezbędnych licencji na programy komputerowe wymaganych do tworzenia oprogramowania, usługi chmurowej płatnej jednorazowo oraz w miesięcznej subskrypcji, głośników, drukarki, skanera, kamery internetowej, słuchawek, urządzeń do telekomunikacji, laptopów, drukarek 3D, kamer oraz innych urządzeń do pozyskiwania nagrań wideo, zakup drona – są to planowane przyszłe wydatki. Wydatki te zostaną poniesione dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych. Będą to koszty niezbędne do fizycznego tworzenia, rozwijania, ulepszania Oprogramowania oraz zdalnego kontaktu ze Zleceniodawcą celem omówienia np. wyników pracy.

f)usługi telekomunikacyjne – ponoszone są dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych.

g)koszt wyjazdu służbowego – biletu (15.09.2020 r.) – poniesiony dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych.

h)kursy/szkolenia/materiały naukowe: koszty wyjazdów na konferencje naukowe oraz branżowe, kursy programistyczne (offline i online) podnoszące kompetencje, kurs licencja pilotażu drona, kursy zarządzania zespołami oraz inne kursy dotyczące rozwoju kompetencji kadry zarządzającej. Wydatki służyć będą do podnoszenia kompetencji w celu zwiększania możliwości realizacji projektów rozwojowych i działalności rozwojowej. Wydatki te zostaną poniesione dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych.

i)utrzymanie samochodu osobowego: raty leasingu, koszt paliwa, serwisu, części zamiennych. Będzie to środek lokomocji Wnioskodawcy, potrzebny Wnioskodawcy przede wszystkim celem dojazdu do Zleceniobiorcy, aby omówić wyniki prac nad Oprogramowaniem. Wnioskodawca zamierza ponosić w przyszłości również koszty nabycia samochodu osobowego, odpisów amortyzacyjnych. Wydatki te zostaną poniesione dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych.

j)  rower: koszt zakupu, serwisu, części zamiennych, baterii. Będzie to środek lokomocji Wnioskodawcy, potrzebny Wnioskodawcy przede wszystkim celem dojazdu do Zleceniobiorcy, aby omówić wyniki prac nad Oprogramowaniem. Wydatki te zostaną poniesione dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych.

k)pojazd elektryczny: koszt zakupu, serwisu, części zamiennych, baterii. Będzie to środek lokomocji Wnioskodawcy, potrzebny Wnioskodawcy przede wszystkim celem dojazdu do Zleceniobiorcy, aby omówić wyniki prac nad Oprogramowaniem. Wydatki te zostaną poniesione dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych.

Wysokość dochodu z kwalifikowanego IP ustali Pan jako iloczyn:

·dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym i

·wskaźnika nexus obliczonego według specjalnego wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dla potrzeb obliczenia podstawy opodatkowania podlegającej preferencyjnemu opodatkowaniu stawką 5% zobowiązany jest Pan do wyliczenia dwóch podstawowych wartości:

·dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym oraz

·wskaźnika, którym zostanie przemnożony powyższy dochód.

Istotne jest to, aby ze wskaźnika nexus wykluczyć koszty, które nie są lub ze swej natury nie mogą być, bezpośrednio związane z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem konkretnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Ustalając wskaźnik nexus, należy pamiętać, aby istniał związek między:

·wydatkami poniesionymi przez podatnika w związku z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,

·kwalifikowanym prawem własności intelektualnej oraz

·dochodami uzyskiwanymi z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Ta szczególna metoda ujmowania kosztów we wskaźniku ma zastosowanie jedynie dla celu, jakim jest kalkulacja tego wskaźnika.

Wskaźnik nexus jest obliczany oddzielnie dla dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W związku z tym powinien Pan również ustalić odrębnie koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo-rozwojową związaną z danym prawem.

W przypadku składników majątku, które stanowią podlegające amortyzacji środki trwałe (lub wartości niematerialne i prawne), koszt zakupu takich środków trwałych (wartości niematerialnych i prawnych), które podlegają amortyzacji podatkowej oraz mają związek z wytworzeniem kwalifikowanego IP, mogą zostać uwzględnione we wskaźniku nexus, jednakże uwzględnić można jedynie odpisy amortyzacyjne dokonane w roku podatkowym, w którym będzie Pan korzystał z preferencyjnej stawki podatkowej.

Zgodnie z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty poniesione przez podatnika, uwzględniane pod literą „a” we wzorze na wyliczenie wskaźnika, przez który przemnażany jest dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągnięty w roku podatkowym, to koszty związane z prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, a nie koszty działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 26e ww. ustawy, zawężone do tzw. kosztów kwalifikowanych.

Wskaźnik nexus „(…) służy do określenia tej części dochodu z kwalifikowanego IP, która podlega preferencyjnej 5% stawce podatkowej”, powinien być liczony kumulatywnie na przestrzeni lat.

Może Pan/będzie Pan mógł poniesione wydatki wymienione powyżej w lit. od a do k – ująć we wskaźniku nexus jako koszty bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, związaną z tworzeniem praw własności intelektualnej, tj. w lit. a wzoru z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego, Pana stanowisko w zakresie pytania nr 4 jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

-zaistniałych stanów faktycznych przedstawionych przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia,

-zdarzeń przyszłych przedstawionych przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Należy wskazać, że okoliczność wykazania wartości wynagrodzenia za przeniesienie prawa własności intelektualnej w umowie lub fakturze nie podlega ocenie w drodze interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

W odniesieniu natomiast do powołanych przez Pana interpretacji stwierdzamy, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego niniejszą interpretację.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).