W zakresie ustalenia, czy prowadzone przez Pana prace stanowiły działalność badawczo – rozwojową. - Interpretacja - 0114-KDIP2-1.4011.324.2022.4.MR

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 29 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4011.324.2022.4.MR

Temat interpretacji

W zakresie ustalenia, czy prowadzone przez Pana prace stanowiły działalność badawczo – rozwojową.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie ustalenia, czy prowadzone przez Pana prace stanowiły działalność badawczo – rozwojową - jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

5 kwietnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 5 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową.   Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 8 czerwca 2022 r. (wpływ 8 czerwca 2022 r.), pismem z 6 lipca 2022 r. (data wpływu 6 lipca 2022 r.), oraz pismem z 27 lipca 2022 r. (data wpływu 27 lipca 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

A. P. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Firma jest producentem zapachów samochodowych od 2010 roku. Celem działalności firmy jest wprowadzanie na rynek innowacyjne produkty (również eko). Do tej pory na rynku są produkty tj.;

1.Kolekcja A (…) - kolekcja zawiera 12 różnych kompozycji zapachowych, każdy kolor jest inny, są pakowane w specjalne folie barierowe, zawieszki są w woreczku z organzy, a w środku kulki nasączone kompozycjami zapachowymi. Kolekcja była przebadana, sprawdzona pod każdym względem, grafika, kształty, kolory, kompozycje zapachowe, oraz kulki zapachowe. Obecnie wciąż jest udoskonalana, technika kulek nasączanych, wpływ ich na woreczek i trwałość zapachu. Zawieszki są na sznureczku. Z biegiem, kolekcja A (…) została dodana o:

2.Kolekcję B (…), gdzie posiada 12 różnych zapachów i 12 różnych kolorów, ale pakowana jest w inny sposób.

3.Kolekcja C (…) - to kolekcja z celulozy, 6 różnych kompozycji zapachowych, 6 różnych kolorów, zawieszki na sznureczku. Prowadzone były badania nad kolekcją, wpływ kompozycji zapachowych na strukturę zawieszki, efekt długiego utrzymywania się zapachu na zawieszce. Ilość kompozycji zapachowej w ml. Obecnie produkt ten jest ulepszany poprzez testowania nowej celulozy, grubszej oraz cieńszej, co ma wpływ na utrzymywanie się zapachu jak najdłużej oraz ilość w ml kompozycji zapachowej, która będzie odpowiednia, aby otrzymać zamierzony efekt. Wnioskodawca sprawdza również folię, w którą jest pakowana zawieszka.

4.Kolekcja D (…) - to kolekcja w dyfuzorze, montowana w kratce wentylacyjnej w samochodzie. W trakcie powiewu powietrza uwalniany jest zapach, kolekcja posiada 5 kompozycji zapachowych o różnych kolorach. Obecnie produkt jest testowany z innymi zapachami, zmieniana jest właściwość kompozycji zapachowej co ma znaczenie na trwałość utrzymującego się zapachu oraz testowane są nowe kompozycje zapachowe.

5.Kolekcja E (…) - to kolekcja z celulozy, na sznureczku, posiada 6 perfumowanych kompozycji zapachowych o różnych kolorach, zapachy są intensywne, całkiem nowe na rynku. Obecnie produkt jest ulepszany, badany jest papier (celuloza), grubość i jego wpływ na trwałość zapachu oraz na grafikę.

6.Kolekcja F (…) - to kolekcja z filcu, na sznureczku, posiada 6 różnych kompozycji zapachowych, 6 różnych kolorów, 6 różnych kształtów. Filc, z którego są wykonane zawieszki zapachowe jest grubszy niż inne, do wyboru Wnioskodawca posiada kilkanaście kolorów filcu. Prowadzone są testy na grubość filcu, jego wpływ na utrzymywanie się kompozycji zapachowych, ponieważ nie wszystkie kompozycje utrzymują się jednakowo, w zależności od ich właściwości, testowane są również inne kolory filcu, które również mają wpływ na efekt wizualny zawieszek zapachowych i długość utrzymywania się zapachu na zawieszce.

7.Kolekcja G (…) - to kolekcja z dyfuzorem w buteleczce, montowana na kratce wentylacyjnej. Posiada 5 różnych kompozycji zapachowych, 5 różnych kolorów. Obecnie prowadzone są testy nad trwałością kompozycji zapachowych. Aby wydłużyć utrzymywanie się zapachów oraz testowane są inne rozwiązania uwalniania się kompozycji zapachowej.

8.Kolekcja H (…) - to kolekcja w buteleczkach szklanych, 6 różnych kompozycji zapachowych, 6 różnych kolorów i nazw, na sznureczku, z drewnianym, grawerowanym korkiem. Na buteleczkach widnieje logo. Obecnie testowane są próby dozowania kompozycji zapachowej, jej trwałości w buteleczce. W 2021 roku doszły 3 nowe kompozycje zapachowe o 3 różnych kolorach oraz została dodana możliwość powąchania kompozycji zapachowej przed zakupem.

9.Kolekcja I (…) - kolekcja z drewna i filcu, o diamentowym kształcie, 10 różnych kompozycji zapachowych, 10 różnych kolorów, kolekcja wykonana tylko i wyłącznie z drewna i filcu, o grubości 9 ml. Obecnie sprawdzamy nowe technologie, pozwalające ulepszyć produkt, utrzymać dłużej zapach oraz łatwość w aplikacji kompozycji zapachowych na zawieszkę, bez uszkodzenia jej.

10.Kolekcja J (…) - kolekcja (pierwsza i jedyna na rynku tego typu), piękny kształt, struktura, 10 różnych kompozycji zapachowych, 10 różnych kolorów, unikatowe zapachy, kolekcja wykonana tylko i wyłącznie z drewna i filcu, o grubości 9 ml. Obecnie Wnioskodawca sprawdza nowe technologie, pozwalające ulepszyć produkt, utrzymać dłużej zapach, oraz łatwość w aplikacji kompozycji zapachowych na zawieszkę, bez uszkodzenia jej.

Wnioskodawca pracuje również nad nowymi prototypami, 4 nowe kolekcje są testowane, badane jak zachowają się tworzywa z połączeniem kompozycji zapachowych. Oprócz produktów pod własną marką, firma projektuje grafiki pod nowy produkt i produkuje je, tworzywo z którego zostanie wykonany i łączy je z kompozycjami zapachowymi na zamówienie indywidulane, indywidualne zapytania.

Wedle życzeń, Wnioskodawca testuje różne rozwiązania, różne nowe kompozycje zapachowe, kształty, grafiki, różne całkiem nowe tworzywa. Na wszystkie produkty są potrzebne stałe komponenty, które zbiegiem czasu są ulepszane (zmieniane) oraz technologie, które są udoskonalane. Wszelkie receptury są opracowywane w firmie od podstaw. Właściciel zapisuje wszystkie swoje pomysły, receptury od początku istnienia. Posiada harmonogram prac, prób, testów, wyniki ich. Każde zmiany, w trakcie realizacji procesów testowania i ich kolejność.

Właściciel od 2010 roku sam prowadził wszelkie badania i próby nad swoimi produktami. Produkty, te są innowacyjne. Każdy posiada bogatą kolorystykę, unikatowy zapach. Próby polegają na poszukiwaniu nowych lepszych rozwiązań, aby produkt był inny na rynku niż pozostałe, aby zapach utrzymywał jak najdłużej oraz grafika była jak najlepsza.

Wnioskodawca od początku istnienia działalności sam nabywał wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów jak i procesów i technologii produkcji. Z biegiem lat doświadczeń przybywało. Wnioskodawca wciąż nabywa nowe doświadczenia, techniki, wiedzę itd.

Jako pierwsza i jedyna firma, Wnioskodawca wprowadził na rynek (…).

Wnioskodawca wprowadził na rynek produkty ekologiczne, folię ekologiczną nad którą również są prowadzone próby i badania. Prowadzone są bardzo szczegółowe badania i próby wszystkich komponentów z, których są wytwarzane produkty. Każdy komponent trzeba sprawdzić z każdym. Bywa, że jeden komponent zachowuje się w kilku przypadkach tak samo (np. przy kilku zapachach się sprawdza, a w jednym nie). Każde tworzywo musi zostać poddane próbie jak się zachowa z daną kompozycją zapachową, każda kompozycja zapachowa ma różny skład i wpływ na trwałość, bywa że nie współgra z tworzywem, bądź folią, bądź zapach się nie utrzymuje dostatecznie długo, bądź kolor staje się szybko wyblakły pod wpływem właściwości kompozycji zapachowych. Każdy produkt wymaga czasochłonnych badań i prób, aby uzyskać pożądany efekt końcowy.

Właściciel od czasu otworzenia działalności przeznaczał ponad 60% swojego czasu na badania i próby. Od 2016 roku przeznaczał ok 420 godzin rocznie, a od 2017 roku również jeden z pracowników przeznaczał ok 520 godzin rocznie na badania i rozwój.

Przedmiotem działalności jest produkcja zapachów samochodowych, wytwarzanych w różnych kolorach, kształtach, zapachach oraz są produkowane z różnych tworzyw. Firma tworzy nowe zawieszki zapachowe, które wcześniej nie były na rynkach.

Firma stawia na najwyższą jakość, wciąż udoskonala swoje produkty, poprzez poszukiwanie nowych technologii ich produkcji oraz ich sprawdzaniu, próby stosowania nowych surowców w celu lepszego efektu końcowego produktów, wydłużenia trwania zapachu, uzyskania trwalszych kolorów, tworzenie nowych kompozycji zapachowych i ich oddziaływania na surowce, z którego są produkowane zawieszki zapachowe. Poszukiwanie nowych, trwalszych surowców oraz wykonywanie prób i nowych wzorów z tymi surowcami. Poszukiwanie i stosowanie nowych rozwiązań, urządzeń technologicznych do produkcji już istniejących produktów.

Firma nabywa odpowiednie surowce, (tj. drewno, filc, kompozycje zapachowe, celuloza, woreczki z organzy, kuleczki zapachowe, szklane buteleczki, drewniane koreczki, sznurki, folie i inne), ponosi koszty transportu tych surowców, zużywa energię elektryczną, również każdorazowo przy nowych prototypach potrzebny jest wykrojnik, który jest indywidualny dla nowego kształtu.

Do rozwoju firmy oraz wszelkich badań i prób prowadzonych nad produktami zostały zakupione: 2 x drukarki UV, mieszadło do granulatu, sztanctygiel, plotery laserowe x 4, wiązarki sznurków x3, blistrownica x3, drukarka atramentowa (tzw. plujka), flowpack - maszyna pakująca x , dozownica wagowa do granulatu, zgrzewarka folii do zamykania, robot dozujący, zgrzewarka folii stało-cieplna, tamponiarka (nadruki na butelkach).

Wszystkie maszyny poprawiają jakość wykonywanych produktów, obecnie te maszyny są używane do produkcji zawieszek zapachowych, ale również do badań nad nowymi jak i ulepszania już istniejących. Przed zakupem większości maszyn, zawieszki zapachowe były nasączane ręcznie, ręcznie sznurkowane, ręcznie pakowane itd. Obecnie maszyny usprawniły procesy produkcji, badań i prób nad prototypami. Dwie dodatkowe maszyny (roboty): pompa perystatyczna - używana jest tylko do badań i prób oraz "taśmociąg/nasączarka" - stworzona przez A. P. własnoręcznie służy m.in. do lakierowania drewnianych zawieszek.

Firma cały czas pracuje nad opracowaniem nowych kompozycji zapachowych i poszukuje nowych surowców nad udoskonalaniem produktów. Z biegiem lat właściciel nabył wiedzę i umiejętności, ale wiedza ta wraz z nowymi technologiami musi być "odświeżana", ponieważ wciąż pojawiają się nowe rozwiązania, łatwiejsze i ulepszone. Aby być na "czasie" wiedza jest niezbędna. Planowanie produkcji, oprogramowania, projektowanie nowych wzorów, proces powstawania produktu, badania co z czym powinno się łączyć, aby produkt spełniał swoje zastosowanie, tworzenie zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów, poszukiwania nowych urządzeń technologicznych - wszystkie te czynności są przez właściciela na co dzień przerabiane, testowane.

Uzupełnienia i doprecyzowania opisu stanu faktycznego.

Pismem z 8 czerwca 2022 r.:

1.Wnioskodawca wskazał, że zamierza skorzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową od 1 stycznia 2016 – 31 grudnia 2020 roku.

2.Prace badawczo-rozwojowe są prowadzone w firmie Wnioskodawcy od początku jej istnienia tj. od 2 listopada 2010 roku i wciąż trwają.

3.a) W ramach pytania pierwszego Wnioskodawca oczekuje oceny, czy podejmowana przez niego działalność polega na opracowywaniu nowych kompozycji zapachowych mieści się w kategorii działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako prace rozwojowe.

b) w ramach pytania pierwszego Wnioskodawca oczekuje oceny, czy podejmowana przez niego działalność polega na opracowywaniu nowych kompozycji zapachowych mieści się w kategorii działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako prace rozwojowe.

4.Wnioskodawca wskazał, że w ramach pierwszego pytania oczekuje oceny, czy podejmowana przez niego działalność polegająca na opracowywaniu nowych kompozycji zapachowych mieści się w kategorii działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako prace rozwojowe, o których mowa w art. 5a pkt 40 updof.

- do 30 września 2018 r. - Prace rozwojowe Wnioskodawcy były to prace rozwojowe w rozumieniu art. 5a pkt 40 polegały na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług.

- od 1 października 2018 r. - Prace rozwojowe Wnioskodawcy były to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, tj. jest to działalność obejmująca nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe

zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

5.Wnioskodawca wskazał, że ramach jego działalności są prowadzone prace o charakterze twórczym. W rozumieniu art. 4 ust. 2 i ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce prowadzona przez niego działalność od 1 października 2018 roku to prace rozwojowe.

6.Zgodnie z art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.), Wnioskodawca ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce.

7.W rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców – Wnioskodawca jest małym przedsiębiorcą.

8.Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo – rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 706 z późn. zm.), w ramach którego to centrum prowadzi prace noszące znamiona działalności badawczo-rozwojowej.

9.Wnioskodawca nie uzyskuje przychodów/dochodów na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

10.Wnioskodawca nie korzysta ze zwolnień przedmiotowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a i 63b updof.

11.b) W ramach działalności, Wnioskodawca prowadzi prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

- Wnioskodawca prowadzi prace rozwojowe od początku istnienia jego działalności tj. od 02 listopada 2010 roku i wciąż trwają,

- prace rozwojowe Wnioskodawcy dotyczyły nowych produktów lub już istniejących, które były ulepszane, celem Wnioskodawcy było stworzyć innowacyjny produkt, kompozycje zapachowe, czynności: próby, obserwacje, łączenia poszczególnych składników, nabywaniu składników potrzebnych do stworzenia produktu, do badań i prób nad stworzeniem, łączeniu ich, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług,

- Wnioskodawca wskazał, że nie wszystkie prace rozwojowe zostały zakończone pozytywnym wynikiem. Wyniki prac rozwojowych nie mają ustalonej formy, nie są powtarzalne, są bardzo różnorodne, ponieważ każdy produkt jest inny i czas, który jest poświęcany na prace rozwojowe jest bardzo zróżnicowany w zależności od produktu,

- w wyniku prac rozwojowych Wnioskodawcy, zaprojektowano i stworzono nowy produkt (np. (…) ), stworzono całkowicie nowy proces (łączenie drewna-filcu-kompozycji zapachowej-folii), zmieniono również i ulepszono produkty. Wnioskodawca oferuje obecnie swoje produkty, usługi tworzenia nowych produktów,

- w stosunku do dotychczasowej działalności, produkty Wnioskodawcy, procesy oraz usługi mają bardziej innowacyjny i ulepszony charakter, od momentu istnienia firmy, aż do teraz wszystko zostało ulepszone, pozyskana została większa wiedza oraz doświadczenie i Wnioskodawca wciąż się uczy. Nowy, ulepszony charakter produktów, procesów, usług Wnioskodawcy nie jest wynikiem działalności obejmującej wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian do tych produktów, procesów lub usług,

c) w ramach działalności Wnioskodawcy prowadzone są prace o charakterze twórczym, pracownicy w firmie Wnioskodawcy, również są zaangażowani w proces twórczy, jeśli tylko wyrażą taką chęć. W związku z dobrymi praktykami, kreatywnością pracowników, firma Wnioskodawcy została laureatem konkursu organizowanego (…).

12.Podejmowane przez Wnioskodawcę prace, dotyczyły, dotyczą i będą dotyczyć zastosowania praktycznie nowych, unikalnych i innowacyjnych rozwiązań, prowadzone są prace, które mają udoskonalać istniejące już produkty i tworzyć całkiem nowe lub ulepszone. Cechują się zupełną nowością/innowacyjnością i charakter wszystkich prac jest przejawem działalności twórczej o indywidualnym charakterze.

13.W ramach etapów prac, Wnioskodawca wraz z pracownikiem (gdy został zatrudniony, a wcześniej sam Wnioskodawca) wskazał, że każdorazowo był/jest opracowywany nowy produkt, proces, usługa, był i jest ulepszany oraz modyfikowany, produkty, procesy, usługi nie występowały dotychczas w praktyce gospodarczej Wnioskodawcy, wciąż jest coś ulepszane, sprawdzane i zmieniane.

14.Wszystkie czynności wykonywane w ramach prac noszących znamiona działalności badawczo-rozwojowej były/są/będą działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań i nie stanowiły/nie stanowią/nie będą stanowić:

a) rutynowych i okresowych zmian,

b) czynności wdrożeniowych w zakresie opracowywanych już produktów i usług,

c) produkcji seryjnej/produkcji komercyjnej/,

d) bieżącej operacyjnej działalności gospodarczej,

e) działalności wspomagającej/pomocniczej, wykraczającej poza zakres prac B+R,

f) czynności:

i. testowania produktu/produktów,

ii. wykonanie badań produktu/produktów,

iii. oceny produktu/produktów,

iv. bądź innych tego typu prac, dokonywanych już po zakończeniu prac B+R w ramach danego Projektu,

g) czynności serwisowych,

h) promowania ulepszeń dokonywanych już w Pana działalności,

i) innych prac spoza prac B+R.

15.Prowadzone przez Wnioskodawcę:

- prace są ukierunkowane na nowe odkrycia, każdego dnia Wnioskodawca uczy się czegoś, nie wie do końca jaki będzie wynik, efekt, ma też wiele pomysłów, które stara się wdrażać, tak naprawdę nigdy nie wie co z tego może wyjść. Bywa, że czas poświęcony przez Wnioskodawcę pójdzie w większości na marne, ale zawsze się czegoś nauczy, pracuje i stara się odkryć coś całkiem nowego, innego niż dotychczas,

- prace są oparte na oryginalnych koncepcjach i hipotezach, każdorazowo Wnioskodawca szuka innych koncepcji, nie używanych przez innych na co dzień,

- wszystkie produkty są bardziej innowacyjne, procesy są ulepszane tak jak produkty, za każdym razem są inne i bywa, że efekt nowych pomysłów zaskakuje,

- prowadzą do uzyskania wyników, które mogą być odtwarzane.

16.Działalność prowadzona przez Wnioskodawcę jest prowadzona w sposób metodyczny.

17.Wnioskodawca wskazał jakie konkretnie Projekty realizował/realizuje/będzie realizować, a stanowią przedmiot zapytania zawarty w treści wniosku, tj. Wnioskodawca wskazał, że:

- od początku 2016 roku – 2017 r. realizował Projekty: (…),

- od początku 2017 – 2018 r. projekt (…),

- od roku 2018 projekt (…) ,

- 2018 - 2020 projekt (…),

- 2020 r. projekt (…),

- oraz wszelkie pojedyncze projekty, tj.: (…) i inne.

Projekty te, były innowatorskie, koncepcje były oryginalne, proces tworzenia projektów był nie do końca oczywisty, wciąż dopracowywany, zostały tu zastosowane nowe techniki łączenia czynników tworzących produkt, zostały zastosowane nowe materiały, nieznane na rynku. Każdy nowy projekt przechodzi przez wersje testowe, przedprodukcyjne, zanim wejdzie do produkcji musi minąć przynajmniej 3- 5 tygodni testów, w zależności od produktów, materiałów z jakich jest wykonany. Do tych konkretnych projektów dochodziły pojedyncze (ww.), ciężko jest jednoznacznie wytypować te pojedyncze projekty, ponieważ wszystkie one, a było ich mnóstwo (we wniosku online praz na FV wypisane zostały ich nazwy) były innowacyjne, każdy z pojedynczych projektów był konkretnym projektem i nad każdym trzeba było poświęcić czas, wymyślić cos nowego, sprawdzić technikę czy ją udoskonalać. Także w prowadzeniu działalności każdy projekt, Wnioskodawca uważa za prace badawczo –rozwojowe, według definicji: Działalność badawcza i rozwojowa (B+R) – to praca twórcza podejmowana w sposób metodyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy- w tym wiedzy o rodzaju ludzkim, kulturze i społeczeństwie – oraz w celu tworzenia nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Każdy z tych projektów był/jest i będzie nieprzewidywalny, metodyczny, nowatorski, twórczy, możliwy do przeniesienia lub odtworzenia.

18.Od początku prowadzenia badań i prac, od kiedy powstała firma Wnioskodawcy, tj. 2 listopada 2010 roku, Wnioskodawca sam prowadził wszelkie badania, próby, testy produktów, aż do grudnia 2017 roku, kiedy to została zatrudniona Pani (…), która od czasu zatrudnienia (08.12.2017), aż do dnia dzisiejszego prowadzi z Wnioskodawcą te badania, próby i testy. Pani (…) - pracownik:

- w 2017 r. – w sumie 20h,

- w 2018 r. – 10h tygodniowo – 520h w całym roku,

- w 2019 r. – 10h tygodniowo – 520h w całym roku,

- w 2020 r. – 10h tygodniowo – 520h w całym roku.

19.Kwalifikowane w ramach ulgi badawczo-rozwojowej wydatki nie były zaliczone, w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do kosztów uzyskania przychodów danego roku z pozarolniczej działalności gospodarczej.

20.Ponoszone przez Wnioskodawcę wydatki nie były odpisywane od podstawy opodatkowania na podstawie art. 26e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ale Wnioskodawca planuję je odpisać za okres 2016-2020 r.

21.Koszty realizowanych prac będących przedmiotem zapytania Wnioskodawca ponosi ze środków własnych, które nie były zwracane w jakiejkolwiek formie.

22.Prace Wnioskodawcy noszące znamiona prac B+R realizowane są w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej tj. prace B+R są realizowane „własnymi siłami”, tj. poprzez czynne uczestnictwo pracownika Wnioskodawcy zatrudnionego na umowę o pracę, czyli przez osoby, która faktycznie realizuje prace noszące znamiona prac badawczo-rozwojowych.

23.Wnioskodawca wskazał, że wszystkie wydatki ponoszone na wynagrodzenia, świadczenia / dodatki z tytułu umów o prace oraz składki ZUS poniesione z tytułu tych wynagrodzeń (w części finansowanej przez pracodawcę):

- dotyczyły jego pracownika realizujących prace badawczo-rozwojowe,

- stanowiły po stronie pracownika należności ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

24.Ww. pracownik realizował częściowo prace badawczo-rozwojowe, tygodniowo poświęcał 10h, rocznie 520h w latach 2018-2020, a w roku 2017 poświęcił 20h. Wnioskodawca zamierza odliczyć koszty kwalifikowane jedynie w części, w której pracownik realizował zadania w ramach prac noszących znamiona prac badawczo-rozwojowych.

25.W skład ww. należności nie wchodzą wynagrodzenia za czas choroby, za czas urlopu, za czas opieki nad dzieckiem wynagrodzenie za czas dyżuru pełnionego w domu, Wnioskodawca nie zamierza ich odliczać w ramach ulgi B+R.

26.W przypadku premii, wynagrodzenie pracownika stanowiły/stanowią/będą stanowiły koszt kwalifikowany wyłącznie w części, w jakiej będą powiązane z pracami noszącymi znamiona prac badawczo-rozwojowych, a tym samym nie będą obejmowały wynagrodzenia należnego za czas nieobecności pracownika. Wnioskodawca wskazał, że będą one stanowiły koszt kwalifikowany, ale w części, w jakiej przeznaczył czas na działalność B+R w miesiącu, za który premia jest wypłacana.

27.Pracownik Wnioskodawcy nie jest wysyłany w delegacje, które mają bezpośredni związek z realizowanymi projektami, które Wnioskodawca uważa za prace badawczo-rozwojowe.

28.Wnioskodawca wymienił wydatki, które są przedmiotem zapytania nr 2, tj. wskazał:

a)kompozycje zapachowe: (…),

filc: (…), opakowania, barwniki, bibuła filtracyjna, zatyczki, geowłóknina, nakrętki – koreczki drewniane, sznurowadła specjalne do zawieszek, lakiery, spraye, folie z klejem, sklejka, torebki, granulat, woreczki różnokolorowe, woreczki eco, farby,

usługi: opracowywanie badań, buteleczki, badania palności, pakowanie, badania opracowania kart charakterystyki, sztancowania, wykrojniki do zawieszek, próby etykietek, frezowanie,

- dane koszty, ww. wydatki z posiadanej wiedzy w toku prowadzonych przez Wnioskodawcę prac badawczo rozwojowych Wnioskodawca jest w stanie przyporządkować do katalogu kosztów kwalifikowanych wymienionych w treści art. 26e ust. 2 i ust. 3 updof, do ust. 2 pkt 2, 2a

Oraz koszty uzyskania prawa ochronnego na wzór użytkowy – projekt (…) oraz wzoru przemysłowego (…) art. 26e ust. 2 pkt 5

b)Wnioskodawca wskazał, że jest w stanie wykazać powiązanie każdego z wymienionych w treści pytania ozn. we wniosku 2 kosztu (wydatku) z realizacją prac, które Wnioskodawca uważa za prace badawczo-rozwojowe.

29.Wskazane przez Wnioskodawcę we wniosku materiały i surowce niezbędne do realizacji projektów, są nie tylko wykorzystywane w prowadzonej działalności, którą Wnioskodawca uważa za działalność badawczo-rozwojową. Są wykorzystywane do innej produkcji na zamówienia indywidualne i masowe. Do kosztów kwalifikowanych Wnioskodawca zamierza zaliczyć tylko te materiały i surowce wykorzystywane wyłącznie do prac noszących znamiona prac badawczo-rozwojowych.

30.Wnioskodawca wskazał składniki majątku stanowiące u niego środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne wykorzystywane na potrzeby prowadzonej działalności noszącej znamiona prac badawczo-rozwojowych. Są to maszyny i urządzenia techniczne tj.:

drukarki (...) + wentylatory (...) x 2 szt., tamponiarka (...), wiązarki sznurków półautomaty (...)_max x 2 szt., robot dozujący z pompą (...), maszyny pakujące typu (...) x 3 szt. + pompy perystaltyczne na każdej maszynie pakującej (...) x3 szt., zgrzewarka blistrów (...), mieszadło do granulatów (samoróbka), drukarka (...) x 2 szt., taśmociąg taśmowy 150 cm, 230V, 60W, zgrzewarka folii z taśmociągiem (...), dozownica wagowa (...), plotery laserowe(...) x 8 szt., zszywacze półautomatyczne (...) x 3 szt., wiązarka sznurków automat (...), sztanc tygiel (...), kompresor (...) + osuszacz (...), kompresor śrubowy (...).

31.Koszty, które Wnioskodawca zamierza odliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, nie stanowiły / nie stanowią kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w tym w formie odpisów amortyzacyjnych.

32.Wnioskodawca wskazał, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie stanowią kosztów kwalifikowanych.

33.W celu skorzystania z odliczenia B+R, Wnioskodawca prowadził osobiście nadzór merytoryczny nad realizowanymi pracami, brał czynny udział w realizacji prac B+R na wszystkich etapach, monitorował postępy realizacji projektów, wprowadzał zmiany jeśli była taka potrzeba, reagował na występujące ryzyko, oceniał efekty tych prac, podejmował kluczowe decyzje, w przypadku braku możliwości osiągniecia zakładanych efektów pracy – kończył te prace. Sporządzał receptury mieszanek do prac B+R, analizował uzyskane wyniki tych prac, prowadził próby, testy nad projektami i wszelkie te informacje, spostrzeżenia zapisywał w specjalnych notesach, Wnioskodawca wciąż zajmuje się ww. obowiązkami i będzie się nimi zajmował oraz będzie wyodrębniał w ewidencji, o której mowa w art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Pismem z 6 lipca 2022 r. Wnioskodawca wskazał:

1.W ramach prowadzonej przez niego działalności opisanej we wniosku podejmowane przez Wnioskodawcę czynności były/są/będą badaniami naukowymi. Badania, które Wnioskodawca prowadzi miedzy innymi mają na celu zdobycie wiedzy, której jeszcze nie posiada, zdobycie umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów, usług oraz wprowadzenia znaczących ulepszeń do istniejących już produktów, procesów i usług. Badania te uwzględniają budowę prototypów czy tworzenie elementów składowych systemów złożonych.

Obecnie Wnioskodawca startuje w konkursie w Programie (…) – wsparcie otoczenia i potencjału przedsiębiorstw do prowadzenia działalności B+R+I (Bony na Innowacje). Projekt dotyczy przeprowadzenia prac B+R w celu opracowania nowej technologii i produktu. Zakres tych prac dotyczy możliwości zwiększenia trwałości sklejki do produkcji zapachów oraz określić czy innowacyjne technologie nie pogarszają sklejki.

2.Wnioskodawca wskazał, że nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a i 63b updof.

3.Wnioskodawca wskazał, że w ramach prowadzonej działalności, prowadzi badania naukowe, o których mowa w art. 4 ust. 2 pkt 1 lub 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

  • badania, które Wnioskodawca prowadził, wciąż prowadził i będzie prowadził są to przeważnie badania przemysłowe, które uwzględniają budowę prototypów produktów, przedmiotem tych badań były wszystkie wymienione nasze produkty np. (…), stworzono koncepcję technologii, poszukiwania potencjalnego zastosowania tej technologii. Zasady opisujące nową technologię oparte są na przewidywaniach. Celem jest osiągnięcie oczekiwanego rezultatu, który został zdefiniowany już na wstępie przygotowywania projektu. Raport z wynikami badań, rozwój marki i produktów,
  • Głównie są to obserwacje, poszukiwanie alternatywnych materiałów, urządzeń, produktów, udoskonalanie, opracowywanie nowych procesów, produktów,
  • modyfikacje składu produktu, aby otrzymać zamierzony efekt, opracowywanie nowych receptur tych produktów i specyfikacji procesu produkcji, badania materiałów pod kątem tworzenia nowych produktów, ulepszanie istniejącej linii produkcyjnej,
  • większość badań przyniosła określone efekty – uzyskane prototypy, dzięki, którym zostały stworzone produkty oraz zwiększone zostały zasoby wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

4.Wnioskodawca wskazał, że jego prace noszące znamiona działalności badawczo-rozwojowej obejmują badania naukowe i prace rozwojowe. Ponieważ celem realizacji pracy badawczej jest okrycie czegoś nowego, po czym zastosowanie wyników prac badawczych jest stosowane w pracy rozwojowej na wdrożenie tych efektów.

5.Wnioskodawca wskazał, że prowadzona przez niego działalność nosząca znamiona prac badawczo-rozwojowych jest prowadzona przez Wnioskodawcę w sposób systematyczny, tj. metodyczny, zaplanowany i ciągły.

6.Wnioskodawca doprecyzował, że prace noszące znamiona prac B+R realizowane w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej tj. prace B+R realizowane są „własnymi siłami”, tj. poprzez czynne uczestnictwo pracownika Wnioskodawcy zatrudnionego na umowę o pracę. Wnioskodawca wskazał, że w firmie jest jeden pracownik, którywraz z nim jest zaangażowany w prace B+R. Wnioskodawca wyjaśnił, że w opisie sprawy wystąpiła literówka, tj. że ww. prace wykonywane są przez osoby, które faktycznie realizują prace noszące znamiona prac badawczo-rozwojowych.

7.Wnioskodawca wskazał, że ponoszone przez niego koszty, które przedstawił we wniosku dotyczą kosztów kwalifikowanych. Zostały wyodrębnione cząstkowo, tyle ile faktycznie zostało przeznaczone na badania B+R. W myśl art. 26e ust. 2 za koszty kwalifikowane uznaje się:

  • poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
  • nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;
  • nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych.

I takie też koszty zostały poniesione przez Wnioskodawcę w związku z badaniami B+R.

8.Wnioskodawca wskazał, że przedmiotem pytania nr 2, zadanego we wniosku o interpretacje są to koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (winno być: od osób fizycznych). Są to usługi doradcze i usługi równorzędne, które są świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej.

9.Wnioskodawca wskazał, że ponosi koszty kwalifikowane, o których mowa w przepisie 26e ust. 2 pkt 5. Są to:

a) Koszty uzyskania prawa ochronnego do wzoru użytkowego przyporządkowane jest do art. 26a ust 2 pkt 5 litery przepisu: a i d. Wnioskodawca jest w stanie wykazać, że dany wydatek (koszt) stanowi wydatek związany z danym poszczególnym punktem oraz literą, wskazanego w uzupełnieniu przepisu.

b) Wnioskodawca jest w stanie wykazać powiązanie każdego z wymienionych w treści pytania ozn. we wniosku 2 kosztu (wydatku) z realizacją prac, które uważa za prace badawczo – rozwojowe.

10.Wnioskodawca wskazał, że w ramach realizowanych przez niego prac polegających na opracowywaniu nowych kompozycji zapachowych prowadzi badania naukowe.

a) Koszty, które Wnioskodawca zamierza odliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, stanowiły, stanowią oraz będą stanowić koszty utrzymania (winno być: uzyskania) przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ale nie w formie odpisów amortyzacyjnych.

b) Odpisy amortyzacyjne od środków trwałych nie będą stanowiły kosztów kwalifikowanych. Wartości niematerialne i prawne w tym koszty zakończonych prac rozwojowych stanowią/będą stanowić koszt kwalifikowany, wyłącznie w części, w jakiej środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne były/są/będą wykorzystywane w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności badawczo-rozwojowej i jest on w stanie to wykazać.

11.Wnioskodawca wskazał, że ponoszone przez niego wydatki, w związku z prowadzonymi przez niego pracami rozwojowymi, które chce zaliczyć do kosztów kwalifikowanych, były zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu, w którym zostały poniesione albo począwszy od tego miesiąca w równych częściach w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy.

Ponadto, w uzupełnieniu wniosku z 27 lipca 2022 r.:

1.Wnioskodawca wskazał, że w ramach prowadzonej przez niego działalności opisanej we wniosku podejmowane przez Wnioskodawcę czynności mieszczą się w kategorii działalności badawczo-rozwojowej, o którejmowa w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako pracerozwojowe (o których mowa w art. 5a pkt 40 updof.) oraz badania naukowe (o których mowa w art. 5a pkt 39 ww. ustawy), o których mowa w art. 4 ust. 2 i 3 ustawy z 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

2.Wnioskodawca doprecyzował, że do kosztów kwalifikowanych zamierza zaliczyć wydatki ponoszone na nabycie środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych przez Wnioskodawcęw działalności badawczo-rozwojowej poprzez odpis amortyzacyjny.

3.Mając na uwadze treść pytania nr 2, Wnioskodawca wskazał, że kosztem kwalifikowanym będą ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i równorzędne oraz nabycie materiałów i surowców związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Ponadto Wnioskodawca ponownie przedstawił własne stanowisko w sprawie oceny prawnej w odniesieniu do pytania nr 1.

Pytania

1.Czy działalność prowadzona przez Wnioskodawcę wymieniona we wniosku jest działalnością obejmującą badania naukowe, czy też prace rozwojowe?

2.Czy wydatki ponoszone przez Wnioskodawcę dają prawo do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową zgodnie z art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Niniejsza interpretacja stanowi odpowiedź na pytanie oznaczone numerem 1. W zakresie pytania oznaczonego numerem 2 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pana stanowisko w sprawie

Ad. 1

Wnioskodawca wskazał, że prowadzona przez niego działalność stanowi działalność badawczo-rozwojową, o której  mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako prace  rozwojowe (o których mowa w art. 5a pkt 40 updof.) oraz badania naukowe (o których mowa w art. 5a pkt 39 ww. ustawy), o których mowa w art. 4 ust. 2 i 3 ustawy z 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku w zakresie ustalenia, czy prowadzone przez Pana prace stanowiły działalność badawczo – rozwojową - jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Przedmiotem Pana wątpliwości w zakresie pytania nr 1 jest kwestia, czy opisana we wniosku działalność badawczo-rozwojowa prowadzona przez Pana spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 38 – 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odnosząc się do powyższej kwestii wskazać należy, że w celu skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 5a pkt 38-40 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej – oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Definicje badań naukowych i prac rozwojowych zostały zawarte w art. 5a pkt 39 i 40 powoływanej ustawy.

Treść tych przepisów w brzmieniu obowiązującym do 30 września 2018 r. była następująca.

Jak stanowił art. 5a pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych − oznacza to:

a)badania podstawowe − oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,

b)badania stosowane − prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,

c)badania przemysłowe − badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych.

Natomiast zgodnie z art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych − oznacza to nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:

a)opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,

b)opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.

Z dniem 1 października 2018 r. − na mocy art. 19 pkt 1 ustawy z dnia 3 lipca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę − Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r., poz. 1669, z późn. zm.) − powołane przepisy art. 5a pkt 39 i 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych otrzymały nowe brzmienie.

I tak, w myśl art. 5a pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych − oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. − Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478, 619),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. − Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że:

Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych – oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478 ze zm.):

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)   badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)   badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do art. 4 ust. 3 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zatem z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.: badania naukowe lub prace rozwojowe o których mowa w art. 5a pkt 39 i 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w stanie prawnym do 30 września 2018 r.) lub (w stanie prawnym od 1 października 2018 r.) (i) badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz (ii) prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w przepisach dotyczących działalności badawczo-rozwojowej, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Z opisu sprawy przedstawionego we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji wynika, że:

1.Posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce.

2.Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą od 2 listopada 2010 r.

3.Zamierza Pan skorzystać z ulgi za okres 2016-2020 r.

4.Działalność, w zakresie prac, które Pan uznaje za prace badawczo-rozwojowe objętych wnioskiem i treścią wymienionych w nim pytań stanowiły prace rozwojowe (o których mowa w art. 5a pkt 40 updof):

- do 30 września 2018 r. - były to prace rozwojowe w rozumieniu art. 5a pkt 40, które polegały na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług.

- od 1 października 2018 r. - były to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, tj. działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

5.W ramach prowadzonej przez Pana działalności opisanej we wniosku podejmowane przez Pana czynności mieszczą się w kategorii działalności badawczo-rozwojowej, o którejmowa w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako pracerozwojowe (o których mowa w art. 5a pkt 40 updof.) oraz badania naukowe (o których mowa w art. 5a pkt 39 ww. ustawy), o których mowa w art. 4 ust. 2 i 3 ustawy z 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

6.Podejmowane przez Pana prace dotyczyły, dotyczą i będą dotyczyć zastosowania praktycznie nowych, unikalnych i innowacyjnych rozwiązań. Prowadzone przez Panaprace udoskonalały/udoskonalają istniejące już produkty i tworzyły/tworzą całkiem nowe lub ulepszone produkty/procesy/usługi.

7.Realizowane przez Pana prace noszące znamiona prac badawczo-rozwojowych cechują się zupełną nowością/innowacyjnością i charakter wszystkich podejmowanych przez Pana prac jest przejawem działalności twórczej o indywidualnym charakterze.

8.Wskazał Pan, że w ramach prowadzonych prac każdorazowo był/jest opracowywany nowy produkt, proces, usługa, które nie występowały dotychczas w Pana praktyce gospodarczej.

9.Wszystkie czynności wykonywane przez Pana w ramach prac noszących znamiona działalności badawczo-rozwojowej były/są/będą działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań i nie stanowiły/nie stanowią/nie będą stanowić:

a) rutynowych i okresowych zmian,

b) czynności wdrożeniowych w zakresie opracowywanych już produktów i usług,

c) produkcji seryjnej/produkcji komercyjnej/,

d) bieżącej operacyjnej działalności gospodarczej,

e) działalności wspomagającej/pomocniczej, wykraczającej poza zakres prac B+R,

f) czynności:

i. testowania produktu/produktów,

ii. wykonanie badań produktu/produktów,

iii. oceny produktu/produktów,

iv. bądź innych tego typu prac, dokonywanych już po zakończeniu prac B+R w ramach danego Projektu,

g) czynności serwisowych,

h) promowania ulepszeń dokonywanych już w Pana działalności,

i) innych prac spoza prac B+R.

10.Prowadzona przez Pana działalność nosząca znamiona prac badawczo-rozwojowych jest prowadzona przez Pana w sposób systematyczny, tj. metodyczny, zaplanowany i ciągły.

11.Przedmiotem Pana zapytania nr 1 są wyłącznie prace noszące znamiona prac B+R realizowane w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej tj. prace B+R, które realizowane są „własnymi siłami”, tj. poprzez czynne uczestnictwo Pana i pracownika zatrudnionego na umowy o pracę, czyli przez osobę które faktycznie realizuje prace noszące znamiona prac badawczo-rozwojowych.

Prace, o których mowa w przedstawionym stanie faktycznym, realizowane przez Pana w latach: 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38-40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż są podejmowane w sposób systematyczny, mają charakter twórczy oraz podejmowane są w celu zwiększania zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Tym samym, Pana stanowisko Pana w zakresie pytania nr 1 jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy :

  • stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Końcowo należy zaznaczyć, że przedstawione przez Pana pytanie we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznacza zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, tutejszy Organ informuje, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Pana wniosku (zapytania). Zatem, inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, nie objęte pytaniem, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.

Należy zaznaczyć, że pełna weryfikacja Pana stanowiska może być dokonana jedynie w toku ewentualnego postepowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postepowania kontrolnego organu kontroli celno-skarbowej będącej poza zakresem instytucji interpretacji indywidualnej, do której mają zastosowanie przepisy określone w art. 14h ustawy - Ordynacja podatkowa.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i musi się Pan zastosować do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).