Temat interpretacji
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 kwietnia 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 7 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.
Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 5 czerwca 2022 r. (data wpływu 8 czerwca 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wniosek o interpretację dotyczy planowanej sprzedaży gruntów w miejscowości (…), przez małżonków M.G. i E.G.
Drugi egzemplarz wniosku o interpretację w tej samej sprawie został złożony przez męża Wnioskodawczyni Pana M. G. Opis sprawy jest identyczny jak u męża Wnioskodawczyni, jego zapytanie dotyczy tego samego zdarzenia.
Mąż Wnioskodawczyni po śmierci swojej mamy, w darowiźnie w 1993 r. otrzymał od swojego taty grunty rolne w miejscowości N., gmina S. o powierzchni 0,94 ha, tj. działki nr (…), które stanowią głównie grunty rolne i tak są przez męża Wnioskodawczyni wykorzystywane.
12 października 1996 r. Wnioskodawczyni zawarła związek małżeński na zasadach wspólności majątkowej małżeńskiej z Panem.
1 marca 2001 r. mąż Wnioskodawczyni nabył od swojego ciotecznego brata grunt rolny o powierzchni 0,44 ha, tj. działkę 3/1. położoną obok domu taty męża Wnioskodawczyni. Z ziemi tej, tj. działki 3/1 i z posiadanych od 1993 r. gruntów, tj. działek nr (…) mąż Wnioskodawczyni utworzył gospodarstwo rolne o łącznej powierzchni 1,38 ha, które jest wykorzystywane do celów rolniczych (plantacje choinek świerkowych i jodeł, uprawa malin, uprawa zbóż i warzyw itd.).
Wnioskodawczyni z mężem pracują zawodowo i dodatkowo razem prowadzą gospodarstwo rolne.
W 2008 r. wraz z mężem Wnioskodawczyni zakupiła grunty rolne od znajomej w miejscowości S., gmina K., o powierzchni 1,20 ha, tj. działki (…) w celu powiększenia gospodarstwa rolnego.
W 2011 r. grunty te zostały przez gminę K. przekształcone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego w grunty rolne z możliwością zabudowy mieszkaniowej. Po zmianie przez gminę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego grunty były nadal wykorzystywane rolniczo.
28 września 2012 r. mąż Wnioskodawczyni rozszerzył wraz z Wnioskodawczynią wspólność majątkową małżeńską na wszelkie przedmioty majątkowe, które zostały nabyte przez każdego z nich przed zawarciem tej umowy i Wnioskodawczyni stała się formalnie razem z mężem właścicielem prowadzonego przez nich gospodarstwa rolnego.
W roku 2014 grunty w miejscowości S., gmina Kamionka składające się z trzech działek o nr: (…) zostały połączone w działkę o nr 9 o powierzchni 1,1796 ha.
Grunty rolne w m. S. były uprawiane rolniczo od nabycia do końca roku 2020.
W roku 2021 Wnioskodawczyni wraz z mężem podjęli decyzję o zmniejszeniu powierzchni swojego gospodarstwa rolnego, tj. sprzedaży gruntów w miejscowości S., gmina K., czyli działki nr 9.
Na podjęcie tej decyzji miały wpływa dwa czynniki:
1.stan zdrowia męża Wnioskodawczyni, tj. jego postępująca nieuleczalna choroba wielotorbielowość nerek z przerzutami na wątrobę i śledzionę oraz cukrzyca (dokumentację medyczną może Wnioskodawczyni dostarczyć do wglądu);
2.postępująca choroba nowotworowa taty Wnioskodawczyni, który kiedyś im pomagał w gospodarstwie i któremu Wnioskodawczyni w chorobie poświęca coraz więcej czasu (dokumentację medyczną Wnioskodawczyni może dostarczyć do wglądu).
W 2021 roku Wnioskodawczyni wraz z mężem próbowali sprzedać grunty w miejscowości S., gmina K., tj. działkę nr 9, lecz nie było chętnych na zakup gruntu 1,1796 ha w całości. Natomiast zgłosiło się do męża Wnioskodawczyni kilka osób zainteresowanych zakupem gruntu o mniejszej powierzchni. Wobec tego jedynym sposobem sprzedaży okazał się podział tych gruntów, tj. działki nr 9 na działki o mniejszej powierzchni, na których zakup są chętni.
W chwili obecnej jest złożony projekt podziału geodezyjnego działki nr 9 i Wnioskodawczyni wraz z mężem oczekuje na wydanie decyzji zatwierdzającej podział. Jeśli Wnioskodawczyni wraz z mężem otrzymają pozytywną decyzję ze starostwa, to z działki nr 9 powstanie osiem działek rolnych z możliwością zabudowy (sześć działek będzie mieć bezpośredni dostęp do drogi gminnej, a do dwóch działek położonych z tyłu zostanie wytyczona geodezyjnie droga dojazdowa). Na działce nie ma doprowadzonych mediów. Wnioskodawczyni wraz z mężem nie podejmowali działań mających na celu uatrakcyjnienie tych działek, zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działki w miejscowości S., gmina K., została w 2011 roku dokonana przez gminę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a nie na wniosek Wnioskodawczyni i jej męża, nie mieli oni na to wpływu.
Wnioskodawczyni wraz z mężem dokonają wyłącznie podziału działki nr 9.
Wnioskodawczyni i jej mąż nabyli działkę w miejscowości S. do majątku małżeńskiego w celu powiększenia istniejącego gospodarstwa rolnego, miało to miejsce ponad 13 lat temu, a chcą ją sprzedać w wyniku zmiany ich sytuacji życiowej i rodzinnej. Małżonkowie wyzbywają się majątku osobistego.
Działania związane ze sprzedażą działki w Siedliskach są związane ze zwykłym zarządem majątku osobistego małżonków, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży.
Nie było poniesionych nakładów związanych z przygotowaniem działek do sprzedaży, w tym uzbrojenia, ogrodzenia, wystąpienia o warunki zabudowy.
Ponadto, dotychczas Wnioskodawczyni nie dokonywała z mężem sprzedaży żadnych gruntów.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego
Działki nr (…) Wnioskodawczyni nabyła wraz z mężem na podstawie umowy sprzedaży warunkowej z dnia 14 listopada 2008 roku i umowy przeniesienia własności nieruchomości z dnia 27 listopada 2008 roku, transakcja kupna nie była opodatkowana podatkiem VAT, transakcja kupna nie była udokumentowana fakturą z wykazaną kwotą VAT. Był to zakup od osoby prywatnej.
W momencie nabycia działek nr (…) Wnioskodawczyni nie była czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT, w dacie sprzedaży działek powstałych z podziału działki nr 9 również nie będzie czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Z tytułu nabycia działek nr (…) nie przysługiwało Wnioskodawczyni prawo do odliczenia podatku VAT.
Działki nr (…) i powstałą w wyniku ich połączenia działkę nr 9 przez cały okres ich posiadania wykorzystywane były tylko rolniczo. Wnioskodawczyni nie prowadziła i nie prowadzi własnej działalności gospodarczej, nie wykonywała i nie wykonuje czynności opodatkowanych bądź wyłącznie zwolnionych z podatku VAT.
Prowadząc gospodarstwo rolne na działce 9 ( oraz wcześniej działkach (…)) Wnioskodawczyni uzyskiwała płody rolne przeznaczone do dalszej odsprzedaży, oraz wykorzystywała je Pani na własny użytek. Sprzedaż uzyskanych pożytków z gospodarstwa rolnego korzystała ze zwolnienia od podatku VAT, sprzedaż nie była opodatkowana podatkiem VAT.
Wnioskodawczyni nigdy nie była i nie jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego albo jakiejkolwiek innej działalności.
Działki (…) i powstała z ich połączenia działka nr (…) w całym okresie posiadania nie były przedmiotem umów najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
Wnioskodawczyni nie podniosła wartości działki nr 9, z której zostaną wydzielone działki będące przedmiotem sprzedaży, nie uzbrajała działki, nie doprowadzała mediów, nie ogrodziła, dokonała jedynie podziału geodezyjnego działki na 10 mniejszych działek, ponieważ na zakup działki 9 w całości nie było chętnych .
Wnioskodawczyni działkę podzieliła na :
‒osiem mniejszych działek rolnych, działki o projektowanych numerach (…),
‒dziewiąta działka rolna stanowiąca dojazd do dwóch działek położonych z tyłu. Ta dziewiąta działka będzie do sprzedaży podziału razem z dwoma działkami położonymi z tyłu, działka o projektowanym numerze (…),
‒oraz dziesiąta działka rolna wytyczona na potrzeby Gminy w celu poszerzenia drogi gminnej, droga ta obecnie ma 3 m szerokości a w przyszłości ma być poszerzona i w tym celu została wydzielona ta dziesiąta działka rolna, jest to działka o projektowanym numerze (…) . Działka ta (tj. działka na poszerzenie drogi gminnej ) będzie sprzedana razem z bezpośrednio do niej przylegającą działką rolną.
Dla działek (…) i powstałej z ich połączenia działki nr (…) Wnioskodawczyni nie występowała o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i nie występowała o ustanowienie dla niej miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego .
W stosunku do działki nr (…), z której zostaną wydzielone działki będące przedmiotem sprzedaży Wnioskodawczyni nie podejmowała działań reklamowo-marketingowych . W celu znalezienia nabywcy Wnioskodawczyni wraz z mężem zamieścili ogłoszenie o sprzedaży na portalu ogłoszeniowym, oraz skorzystali z pośrednictwa biura nieruchomości.
Z kilkoma nabywcami zainteresowanymi zakupem działek powstałych po podziale działki nr (…) Wnioskodawczyni wraz z mężem zawarli umowy przedwstępne sprzedaży działek. Przyrzeczona umowa sprzedaży zawarta zostanie pod warunkiem zatwierdzenia przez Wójta Gminy K. w terminie do trzydziestego września 2022 r. podziału działki gruntu nr (…). Przedmiotem przyrzeczonej umowy sprzedaży będzie działka gruntu, także w przypadku zmiany jej projektowanego numeru, jak również zmiany jej powierzchni, przy czym cena nie ulegnie zmianie. Dla jednej działki postanowiono, że w przypadku różnicy w powierzchni działki do 5 m cena nie ulegnie zmianie, zaś w przypadku różnicy powierzchni wynoszącej powyżej 5 m cena ulegnie zmianie w ten sposób, że zostanie przeliczona wg ceny za 1 m gruntu .
W przypadku gdyby Wójt Gminy a w terminie do trzydziestego września 2022 roku nie zatwierdził podziału działki gruntu nr (…) umowy przedwstępne sprzedaży zostaną rozwiązane .
W ramach umów przedwstępnych Wnioskodawczyni nie udzieliła nabywcom i nie planuje udzielić jakichkolwiek pełnomocnictw, upoważnień czy zgód do działania na rzecz i w imieniu Wnioskodawczyni .
Po wydzieleniu działek objętych sprzedażą Wnioskodawczyni nie będzie dokonywać na tych działkach inwestycji infrastrukturalnych, które zwiększyły by ich wartość, np. poprzez uzbrojenie ich w media, ogrodzenie, wydzielenie dróg, wystąpienie o warunki zabudowy.
Wnioskodawczyni nigdy wcześniej nie sprzedawała żadnej działki. Razem z mężem posiadają jeszcze inne grunty rolnicze (poza działką nr (…) ), które wykorzystują rolniczo i na dzień dzisiejszy nie planują sprzedaży tych pozostałych gruntów .
Poza działką (…) Wnioskodawczyni posiada :
‒działki nr (…) o powierzchni 0,94 ha są to grunty rolne - grunty te mąż Wnioskodawczyni otrzymał w 1993 roku w darowiźnie od swojego taty w celu uprawy rolniczej,
‒działkę nr 3/1 o powierzchni 0,44 ha tj. grunt rolny zakupiony aktem notarialnym w 2001 roku od ciotecznego brata męża Wnioskodawczyni. Jest to grunt sąsiadujący z domem teścia Wnioskodawczyni (domem rodzinnym męża), grunt ten zakupiony został w celu uprawy rolniczej.
Dla działek wydzielonych z działki 9 stanowiących grunty rolne jest w Gminie K. miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, wynika z niego, że tereny te mogą być przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową niską po wydaniu zgody na odrolnienie i złożeniu wniosku o przekształcenie w teren budowlany.
Przedmiotowa działka nr (…) nie była kiedykolwiek wykorzystywana w działalności gospodarczej. Wnioskodawczyni nigdy nie prowadziła działalności gospodarczej . Na działce (…) nie znajdują się specjalne działy produkcji rolnej. Działka nr (…) od 2021 r. do chwili obecnej ugoruje. Wydzielone działki z działki (…) w związku ich wydzieleniem/ sprzedażą nie utracą charakteru rolnego, są to i nadal będą to grunty rolne .
Na dzień dzisiejszy Wnioskodawczyni nie planuje zakupu kolejnych działek. Środki ze sprzedaży mają być zabezpieczeniem finansowym na wypadek pogorszenia stanu zdrowia męża Wnioskodawczyni oraz mają być na edukację dla syna .
Pytania
1.Czy sprzedaż działek powstałych z podzielenia działki (…) w miejscowości S. gmina K. będzie obciążona podatkiem VAT?
2.Czy sprzedaż działek powstałych z podzielenia działki (…) w miejscowości S. gmina K będzie obciążona podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska w zakresie pytania 2, dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych. Natomiast w zakresie pytania nr 1, dotyczącego podatku od towarów i usług, wniosek został rozpatrzony odrębnie.
Pani stanowisko w sprawie
Ad. 2
W ocenie Wnioskodawczyni sprzedaż działek powstałych z podzielenia działki (...) w miejscowości S. gmina K. nie będzie obciążona podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ sprzedaż ta mieści się w granicach zwykłego zarządu majątkiem prywatnym, a od zakupu sprzedawanego gruntu upłynęło 13 lat.
Do sprzedaży gruntu skłaniają Wnioskodawczynię okoliczności życiowe w jakich ona się znalazła, tj. sytuacja zdrowotna, życiowa i rodzinna Wnioskodawczyni.
Wyprzedaż majątku własnego, zakupionego przed wieloma laty( w opisanym przypadku przed 13 laty) nie powinna być traktowana jako działalność gospodarcza.
Wnioskodawczyni razem z mężem nigdy nie sprzedawali gruntów, będzie to ich pierwsza sprzedaż wynikająca ze zmiany sytuacji życiowej i rodzinnej oraz stanu ich zdrowia.
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.) rozróżnia odrębne źródła przychodów osób fizycznych.
Od tego, z jakiego źródła pochodzą przychody, zależą zasady ich opodatkowania.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy:
Źródłem przychodu jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)–c) ww. ustawy:
Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Odpłatne zbycie to czynność, która polega na przeniesieniu swojego prawa na inny podmiot w zamian za odpłatność. Omawiany przepis dotyczy zbywania nieruchomości, określonych praw rzeczowych do nieruchomości oraz rzeczy innych niż nieruchomości. Przepis stanowi, że odpłatne zbycie tych rzeczy lub praw jest źródłem przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jeżeli:
1)podatnik nie zbywa ich w wykonywaniu działalności gospodarczej (gdyby podatnik zbywał je w wykonywaniu działalności gospodarczej – uzyskiwałby przychody ze źródła z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy), oraz
2)zbywa je przed upływem okresów wskazanych w przepisie (tj. terminu pięcioletniego dla nieruchomości i praw do nieruchomości oraz półrocznego – dla rzeczy innych niż nieruchomości).
Zgodnie z art. 5a pkt 6 ww. ustawy:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:
a. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Dla uznania określonej działalności za działalność gospodarczą, konieczne jest m.in. łączne spełnienie trzech warunków:
‒po pierwsze, dana działalność musi być działalnością zarobkową,
‒po drugie, działalnością wykonywaną w sposób zorganizowany oraz,
‒po trzecie, w sposób ciągły.
Działalność gospodarcza to taka działalność, która:
1.jest prowadzona w celu osiągnięcia dochodu, przy czym nawet ewentualna strata będąca wynikiem tej działalności nie pozbawia jej statusu działalności gospodarczej, bowiem istotny jest sam zamiar osiągnięcia dochodu;
2.wykonywana jest w sposób ciągły. Jednakże przesłanki tej nie należy rozumieć jako konieczność wykonywania działalności bez przerwy. Istotny jest zamiar powtarzalności określonych czynności celem osiągnięcia dochodu np. powtarzalna sprzedaż przedmiotów własności posiadających tożsamy charakter;
3.prowadzona jest w sposób zorganizowany, co oznacza, że podejmowane działania są podporządkowane obowiązującym regułom, normom i służą osiągnięciu celu, mają wpływ na racjonalność gospodarowania posiadanymi środkami, a tym samym uczestnictwa w obrocie gospodarczym.
Każde działanie spełniające wskazane wyżej przesłanki stanowi w rozumieniu przepisów ww. ustawy pozarolniczą działalność gospodarczą niezależnie od tego, czy podatnik dokonał jej rejestracji.
Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć. Jednakże brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, że działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie bowiem działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.
Prowadzenie działalności gospodarczej we własnym imieniu oznacza, że związane z działalnością prawa i obowiązki dotyczą osoby fizycznej, która ją prowadzi; podmiot prowadzący działalność gospodarczą występuje jako podmiot niezależny prawnie od innych podmiotów, a podejmowane przez niego czynności rodzą bezpośrednio dla niego określone prawa i obowiązki.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby działalność gospodarcza wykonywana była w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych.
Na pojęcie „zorganizowanie” w rozumieniu art. 5a pkt 6 ww. ustawy składa się zespół celowych, uporządkowanych czynności o charakterze profesjonalnym, realizowanych w ramach mniej lub bardziej wyodrębnionej struktury, mieszczących się zarówno w tzw. fazie przygotowawczej, związanej z uruchomieniem określonych działalności, jak i w fazie realizacji.
Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.
Przez powtarzalność rozumie się ponadto cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, nie powiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.
Z przytoczonych przepisów wynika, że przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości może stanowić przychód jednego z dwóch źródeł, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy) lub z odpłatnego zbycia nieruchomości, o którym mowa art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ww. ustawy. Ustalenie, z jakiego źródła pochodzi przychód, ma kluczowe znaczenie dla ustalenia sposobu opodatkowania przychodu.
Z informacji przedstawionych przez Panią wynika, że:
1.działka o numerze 9, z której mają zostać wydzielone działki przeznaczone na sprzedaż, nie była nigdy wykorzystywana w działalności gospodarczej;
2.na działce nr 9 nie znajdują się działy specjalne produkcji rolnej;
3.ww. działka była przez cały czas wykorzystywana rolniczo;
4.działki wydzielone z działki nr 9 nie utracą charakteru rolnego;
5.nie ponosiła Pani nakładów związanych z przygotowaniem działek do sprzedaży;
6.posiada Pani inne działki wykorzystywane rolniczo, których na dzień dzisiejszy nie planuje Pani sprzedać.
W celu właściwego zakwalifikowania skutków działań podjętych przez Panią do właściwego źródła przychodu należy ocenić zamiar, okoliczności i cel działań związanych z odpłatnym zbyciem nieruchomości, o których mowa we wniosku.
Okoliczności opisane we wniosku nie wskazują, że planowana przez Panią sprzedaż działek nastąpi w ramach zorganizowanej i ciągłej działalności, która wyczerpywałaby znamiona działalności gospodarczej, określone w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zakres, stopień zaangażowania i cel Pani działania wskazują, że są to działania należące do zakresu zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.
Biorąc pod uwagę powyższe, planowana przez Panią sprzedaż działek nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej, a zatem nie spowoduje powstania przychodu ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust.1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Okoliczności opisane we wniosku wskazują, że skutki podatkowe planowanej sprzedaży należy ocenić również w kontekście przesłanek wynikających z cytowanego wcześniej art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że dokonane poza działalnością gospodarczą odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie skutkuje powstaniem przychodu.
Tak więc, w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment i sposób ich nabycia.
Aby ustalić, czy w przedmiotowej sprawie sprzedaż przez Panią nieruchomości podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, istotne jest również ustalenie, czy jego odpłatne zbycie nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie.
Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że
1.w 2008 r. Wnioskodawczyni wraz z mężem dokonała zakupu działek o nr: (…);
2.w 2012 r. mąż Wnioskodawczyni rozszerzył wspólność majątkową małżeńską na wszelkie przedmioty majątkowe (w tym na działkę nr 9);
3.w 2014 r. działki o numerach (…) zostały połączone w jedną działkę o nr 9;
4.mąż Wnioskodawczyni złożył do starostwa wniosek o podział działki nr 9;
5.Wnioskodawczyni wraz z mężem chce dokonać sprzedaży działek, które mają zostać wydzielone z działki nr 9.
Podkreślenia wymaga, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia „nabycie”, należy zatem odwołać się do przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r., poz. 1740 ze zm.), a w szczególności do art. 155 § 1, który stanowi, że:
Umowa sprzedaży, zamiany, darowizny, przekazania nieruchomości lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły.
Zatem, pojęcie „nabycie” należy rozumieć szeroko, tzn. że nabycie nieruchomości lub praw majątkowych następuje z chwilą uzyskania prawa własności, bez względu na charakter czynności prawnej, na podstawie której doszło do przysporzenia majątkowego. Tym samym, poprzez „nabycie” należy rozumieć każde zwiększenie aktywów podatnika.
W rozpatrywanej sprawie, należy odnieść się do przepisów regulujących stosunki majątkowe małżeńskie, zawartych w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1359 ze zm.).
W świetle art. 31 § 1 ww. ustawy:
Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
Stosownie natomiast do art. 47 § 1 zdanie pierwsze Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:
Małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa), przy czym do ustanowionej umową wspólności majątkowej stosuje się odpowiednio przepisy o wspólności ustawowej, z zachowaniem przepisów art. 49-50 (art. 48 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).
Przedmiotami majątkowymi w rozumieniu powyższych przepisów są wszelkie prawa majątkowe – zarówno bezwzględne (prawo własności rzeczy oraz inne prawa rzeczowe), jak i względne (np. przysługujące małżonkom wierzytelności). Wspólność ustawowa obejmuje wszelkie przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Wspólność małżeńska została ukształtowana jako wspólność łączna. Charakteryzuje się ona tym, że w czasie jej trwania małżonkowie nie mają określonych udziałów w majątku wspólnym, nie mogą więc rozporządzać udziałami, a także nie mogą żądać podziału majątku objętego wspólnością ustawową. Obojgu małżonkom przysługuje pełne prawo do całości majątku wspólnego. Zważywszy na tak ukształtowaną sytuację prawną małżonków objętych wspólnością ustawową, definitywne nabycie w czasie jej trwania nieruchomości oznacza nabycie przez każdego z małżonków tego prawa w całości, a nie w określonym ułamkowo udziale. Konsekwentnie, w przypadku sprzedaży tego prawa, każdy z małżonków zbywałby je w całości, a nie w określonym udziale.
Natomiast umowa rozszerzająca wspólność ustawową małżeńską ma na celu ustanowienie ustroju majątkowego między małżonkami w sposób odmienny od przewidzianego w przepisach o wspólności ustawowej. Umowa ta jest czynnością prawną organizacyjną, która reguluje stosunki majątkowe małżonków podczas trwania ich związku małżeńskiego.
Włączenie do majątku małżonków w drodze umowy rozszerzającej ustawową wspólność majątkową nieruchomości stanowiącej majątek odrębny jednego małżonka na zasadach i w sposób określony przez ustawę Kodeks rodzinny i opiekuńczy, nie jest nabyciem tej nieruchomości przez drugiego małżonka, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W powyższej kwestii wykształciła się jednolita linia orzecznicza sądów administracyjnych potwierdzająca, że rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej poprzez włączenie do majątku wspólnego nieruchomości wchodzącej uprzednio w skład majątku osobistego jednego z małżonków, nie stanowi dla drugiego z małżonków jej nabycia w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Skoro z chwilą objęcia nieruchomości wspólnością majątkową nie następuje jakiekolwiek wydzielenie części nieruchomości, a żadnemu z małżonków (współwłaścicieli) nie przysługuje własność fizycznie wydzielonej części rzeczy, to nie można przyjąć, że z chwilą rozszerzenia wspólności majątkowej (wspólności ustawowej) strona takiej umowy, wyzbyła się prawa do tej rzeczy.
Tym samym, włączenie do majątku małżonków w drodze umowy rozszerzającej ustawową wspólność majątkową nieruchomości stanowiącej majątek odrębny jednego małżonka, nie jest nabyciem tej nieruchomości przez drugiego małżonka, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Datą nabycia nieruchomości przez każdego z małżonków jest data nabycia nieruchomości przez tego małżonka, który nieruchomość włączył do majątku wspólnego.
W przedmiotowej sprawie nieruchomość pierwotnie należała do odrębnego majątku Pani męża, następnie w wyniku rozszerzenia wspólności majątkowej nieruchomość ta została przekazana z majątku osobistego Pani męża do majątku wspólnego małżonków.
Zatem za datę nabycia przez Panią nieruchomości należy przyjąć datę, nabycia nieruchomości przez Pani męża, który nieruchomość włączył do majątku wspólnego.
Z powyższych informacji wynika, że pierwotne działki, z których powstała działka nr 9 nabył Pani mąż w 2008 roku w wyniku umowy kupna-sprzedaży, a więc niewątpliwie upłynął 5-letni termin, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.
Na obowiązek uiszczenia podatku od osób fizycznych od sprzedaży przedmiotowych działek nie wpływa również fakt podziału działki, z której powstaną działki przeznaczone na sprzedaż.
Zatem, planowana przez Wnioskodawczynię wraz z mężem sprzedaż działek wydzielonych z działki nr 9 nie będzie rodziła obowiązku zapłaty podatku dochodowego.
W konsekwencji Pani stanowisko w zakresie pytania nr 2 jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Informacja o zwrocie nadpłaty
W związku z tym, że dokonała Pani opłaty wyższej od kwoty należnej, nadpłatę w wysokości 80 zł zwrócimy Pani na wskazany we wniosku rachunek bankowy.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
‒Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy Ordynacja podatkowa. Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pani sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i musi się Pani zastosować do interpretacji.
‒Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
‒w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
‒w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).