Skutki podatkowe zbycia pożyczonych akcji. - Interpretacja - 0112-KDIL2-1.4011.88.2022.2.AMN

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 24 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.88.2022.2.AMN

Temat interpretacji

Skutki podatkowe zbycia pożyczonych akcji.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

20 stycznia 2021 r. wpłynął Pani wniosek z 20 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 21 kwietnia 2022 r. (wpływ 21 kwietnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Nie prowadzi Pani działalności gospodarczej. Zamierza Pani zawrzeć umowę pożyczki akcji spółki notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych. W niniejszej umowie pożyczki akcji będzie Pani pożyczkobiorcą i w wyniku jej zawarcia nastąpi przeksięgowanie akcji z rachunku maklerskiego pożyczkodawcy na Pani rachunek. Przeniesienie własności będzie wiązać się z dodatkowymi prawami, tj. na przykład prawem do dywidendy dla Pani jako pożyczkobiorcy. Umowa pożyczki akcji ma charakter odpłatny. Umowa pożyczki akcji dopuszcza zwolnienie zwrotu pożyczonych akcji w zamian za świadczenie pieniężne. Kolejno w tym samym roku podatkowym co data zawarcia umowy pożyczki akcji zawiera Pani porozumienie, w którym zobowiązuje się Pani do zapłaty X kwoty w zamian za zwolnienie z obowiązku zwrotu tych akcji pożyczkodawcy. Zapłata za niniejsze akcje miałaby nastąpić w sekwencji: 70% wartości z porozumienia w roku podatkowym w którym zawarto umowę pożyczki akcji Y, 15% w kolejnym roku podatkowym Y+1 i 15% w następnym roku podatkowym Y+2. Następnie po zawarciu porozumienia rozliczającego pożyczone akcje, sprzedaje Pani akcje na Giełdzie Papierów Wartościowych, w roku w którym zawarła Pani porozumienie rozliczające umowę pożyczki akcji. Niniejsza sprzedaż na GPW generuje u Pani przychód ze sprzedaży. W efekcie został poniesiony koszt uzyskania przychodu w celu zachowania/zabezpieczenia źródła przychodu.

Z uzupełnienia wniosku wynika, że:

Transakcja nie będzie umową tzw. krótkiej sprzedaży, o której mowa w art. 2 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 236/2012 z dnia 14 marca 2012 r. w sprawie krótkiej sprzedaży i wybranych aspektów dotyczących swapów ryzyka kredytowego.

Pani jako osoba fizyczna zamierza zawrzeć z inną spółką kapitałową z siedzibą na terytorium Polski (dalej: „Pożyczkodawca”) umowę pożyczki akcji, przenosząc przy tym własność akcji na Pożyczkobiorcę.

W czasie trwania umowy pożyczki, Pożyczkobiorca jako właściciel Akcji, będzie korzystał z tych Akcji w pełnym zakresie, tj. będzie miał prawo m.in. do dywidendy.

Z tytułu zawarcia umowy pożyczki Pożyczkodawcy będzie przysługiwać od Pożyczkobiorcy wynagrodzenie pieniężne. Umowa pożyczki będzie określać termin dokonania zwrotu Akcji.

Pytanie

Czy w roku podatkowym, w którym sprzeda Pani akcje nabyte w ramach porozumienia rozliczającego umowę pożyczki akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych może Pani w całości zaliczyć kwotę z porozumienia rozliczającego umowę pożyczki akcji w koszty uzyskania przychodów niezależnie od tego, iż część zapłaty nastąpi w dwóch kolejnych latach podatkowych zgodnie z metodą memoriałową?

Pani stanowisko w sprawie

W Pani ocenie, sprzedaż akcji, w posiadanie których weszła Pani za pomocą zawartego porozumienia rozliczającego umowę pożyczki akcji pozwala na zaliczenie całej kwoty z porozumienia w koszty uzyskania przychodów w roku podatkowym, w którym sprzeda Pani akcje na Giełdzie Papierów Wartościowych mimo, iż część zapłaty nastąpi w dwóch kolejnych latach podatkowych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1128 z późn. zm.):

opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy ustawodawca wymienił jako odrębne źródło przychodu:

kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c;

Stosownie do treści art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy:

za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych.

Po myśli art. 30b ust. 1 cyt. ustawy:

od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), z odpłatnego zbycia udziałów w spółdzielni oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Zgodnie z dyspozycją przepisu art. 30b ust. 2 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

dochodem, o którym mowa w ust. 1, jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) albo udziałów w spółdzielni a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f oraz art. 23 ust. 1 pkt 38 i 38c.

Przepis ten określa jakie wydatki podatnik uzyskujący przychód z określonych w nim źródeł może zaliczyć w koszty uzyskania tychże przychodów.

Unormowanie to ma charakter szczególny w odniesieniu do przepisów ogólnych regulujących problematykę kosztów uzyskania przychodów, w tym przepisu art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na taki jego charakter wskazuje powiązanie poszczególnych źródeł dochodu z przepisami dotyczącymi kosztów. Każda z grup przychodów określonych w tym przepisie ma swoją grupę kosztów określoną w art. 22 lub art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, charakterystyczną dla tego właśnie źródła.

Regulacja ta ma w określeniu źródła kosztów charakter kompleksowy i wyłączny co oznacza, że w przypadku uzyskania przychodu z danego źródła np. określonego w art. 30b ust. 2 pkt 4 kosztami mogą być tylko wydatki określone w art. 22 ust. 1f albo w art. 23 ust. 1 pkt 38 i 38c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Koszty uzyskania tego przychodu ustala się w zależności od sposobu nabycia akcji. W większości przypadków zbyciu podlegają akcje nabyte za pieniądze. Wówczas kosztami uzyskania przychodów będą wydatki na nabycie, zgodnie z przepisem art. 23 ust. 1 pkt 38. Wydatki na nabycie obejmują nie tylko cenę zakupywanej akcji, ale także wszelkie koszty z tym związane, np. prowizje maklerskie.

W przypadku zatem opodatkowania przychodów określonych w art. 30b ust. 2 pkt 4 koszty będą określane na podstawie art. 22 ust. 1f albo na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38 lub art. 23 ust. 1 pkt 38c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pierwszy człon alternatywy dotyczy sytuacji, gdy sprzedawane są walory nabyte za wkład niepieniężny, zaś drugi w sytuacji, gdy podstawą zapłaty były pieniądze.

Przepis art. 22 ust. 1f określa pewne stałe wartości podając je jako wysokość kosztów.

Stosownie do art. 22 ust. 1f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów (akcji), koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości:

1)określonej zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 7ca albo art. 17 ust. 1 pkt 9 - jeżeli zbywane udziały (akcje) zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, w tym również w zamian za wkład niepieniężny w postaci komercjalizowanej własności intelektualnej;

1a) określonej zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 - jeżeli zbywane udziały (akcje) zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, w przypadku gdy do przychodów takich nie ma zastosowania przepis art. 21 ust. 1 pkt 109;

2)przyjętej dla celów podatkowych wartości składników przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, wynikającej z ksiąg podatkowych, określonej na dzień objęcia tych udziałów (akcji), nie wyższej jednak niż wartość tych udziałów (akcji) z dnia ich objęcia, określona zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 - jeżeli zbywane udziały (akcje) zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, w przypadku gdy do przychodów takich ma zastosowanie przepis art. 21 ust. 1 pkt 109.

Natomiast przepis art. 23 ust. 1 pkt 38 ww. ustawy stanowi, że:

nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia albo umorzenia tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e;

Po myśli przepisu art. 23 ust. 1 pkt 38c ww. ustawy:

nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez wspólnika na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) przekazywanych spółce nabywającej w drodze wymiany udziałów; wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia lub umorzenia otrzymanych za nie udziałów (akcji) spółki nabywającej, ustalony zgodnie z pkt 38 i art. 22 ust. 1f.

Nie każdy jednak wydatek poniesiony w trakcie zakupu waloru będzie wydatkiem w rozumieniu omawianego przepisu art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wydatek ten ma być celowy i bezpośrednio związany z zakupem. Zatem za koszty uzyskania przychodów uznać można wyłącznie poniesione, celowe, bezpośrednie wydatki na nabycie walorów kapitałowych, w szczególności zaś cenę nabycia, opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego. Bezpośredniość związku musi być bowiem rozumiana ściśle. Nie mieszczą się zaś w tym pojęciu wydatki pośrednio służące nabyciu walorów kapitałowych lub wykazujące znikomy nawet pośredni związek z nabyciem. Nie będą więc takimi wydatkami koszty związane z wykonaniem Umowy, dotyczące zwrotu akcji.

Jak Pani wskazała w opisie zdarzenia przyszłego zawarta umowa nie będzie odpowiadała pożyczce papierów wartościowych związanej z tzw. sprzedażą krótką w rozumieniu art. 2 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 236/2012 z dnia 14 marca 2012 r. w sprawie krótkiej sprzedaży i wybranych aspektów dotyczących swapów ryzyka kredytowego, dla której przepisy podatkowe odrębnie regulują sposób ustalenia dochodu z tej transakcji.

W kontekście zapytania ujętego w przedmiotowym wniosku nie można zgodzić się z Pani stanowiskiem, iż przy ustalaniu dochodu ze sprzedaży akcji nabytych na podstawie zawartej Umowy będzie miała Pani prawo do uwzględnienia, jako koszt uzyskania przychodów wydatków wynikających z porozumienia rozliczającego umowę pożyczki akcji. Uzyskany przychód ze sprzedaży przedmiotowych akcji winna Pani opodatkować zgodnie z ww. przepisem art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z dyspozycją ww. przepisu art. 30b ust. 2 pkt 4 ww. ustawy.

Przychód jaki Pani uzyska z obrotu walorami, opodatkowany na podstawie cyt. wyżej art. 30b ust. 1 ww. ustawy, może być jedynie pomniejszony o koszty wymienione w tym artykule, czyli koszty związane z nabyciem tych walorów. Tymczasem wymienione powyżej poniesione przez Panią wydatki (rozliczające umowę pożyczki) – niezależnie w którym roku zostaną poniesione – nie będą związane z nabyciem walorów. Powyższych kosztów nie da się uznać za koszty nabycia zbywanych papierów wartościowych. Ustawodawca katalog kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia walorów zamknął w art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ograniczając go do wydatków na nabycie walorów i katalog ten nie może być dowolnie rozszerzany. W konsekwencji Pani stanowisko należało uznać za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).