Temat interpretacji
Skutki podatkowe sprzedaży lokalu mieszkalnego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowego od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
W dniu 16 lutego 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 14 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 2 maja 2022 r. (wpływ 4 maja 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Dnia 12.07.1994 r. na mocy aktu notarialnego Rep. A numer (…) nabyła Pani wraz z mężem (…), na prawach wspólności ustawowej małżeńskiej, niezabudowane działki gruntu: numer (…) o pow. 0,0115 ha oraz numer (…) o pow. 0,0099 ha, położone w (…). W planie zagospodarowania przestrzennego ww. działki przeznaczone były pod zabudowę w celu prowadzenia działalności gospodarczej usługowo-handlowej oraz gastronomicznej. W roku 1998 został wybudowany budynek mieszkalno-usługowy.
Decyzją z dnia 10.06.1998 r. wydaną przez Kierownika (…) udzielono pozwolenia na użytkowanie pawilonu usługowo-handlowego z częścią mieszkalną. Łączna powierzchnia użytkowa budynku 298,48 m2, w tym część mieszkalna 164,80 m2.
Od dnia 24.05.2001 r. prowadzi Pani indywidualną działalność gospodarczą w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania (PKD 55.20.Z) opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej.
Ponadto, od dnia 04.06.2001 r. jest Pani czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług zarejestrowanym w Polsce.
Budynek oraz grunt, na którym posadowiony jest budynek, nie został wprowadzony do środków trwałych, nie był amortyzowany, nie był kosztem uzyskania przychodów oraz nie odliczano VAT. Obecnie rozważa Pani zamknięcie działalności gospodarczej oraz sprzedaż ww. nieruchomości.
Ponadto w uzupełnieniu do wniosku udzieliła Pani odpowiedzi na następujące pytania:
Czy przedmiotem sprzedaży będzie cała nieruchomość (działki oraz budynek)?
Przedmiotem sprzedaży będzie cała nieruchomość, tj. budynek posadowiony na działkach gruntu.
Czy cały budynek był/jest wykorzystywany w prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej czy tylko część; jeżeli tylko część, to która – usługowo-handlowa czy mieszkalna?
Część usługowa budynku jest wykorzystywana w całości na działalność gastronomiczną przez trzy miesiące w roku, część mieszkalna w 29% na krótkotrwałe zakwaterowanie przez trzy miesiące w roku.
Ile działek jest przedmiotem postępowania interpretacyjnego, czy przedmiotem zapytania są działki wymienione we wniosku, czyli (…)?
Przedmiotem zapytania nie jest autonomiczne zbycie działek, a budynku posadowionego na działkach nr (…).
Czy budynek mieszkalno-usługowy mieści się zarówno na działce nr (…), jak i na działce nr (...); jeśli budynek ten mieści się tylko na jednej działce, to proszę wskazać na której?
Tak, budynek mieszkalno-usługowy mieści się na obu działkach (….).
Czy część mieszkalna budynku (164,80 m2 ) była/jest przez Panią, w całym okresie jej posiadania użytkowana wyłącznie do celów osobistych w ramach majątku osobistego (prywatnego)?
Część mieszkalna była w części 29% na cele krótkotrwałego zakwaterowania w ramach majątku prywatnego, osobistego na zasadach opodatkowania kartą podatkową.
Czy nieruchomość – mająca być przedmiotem sprzedaży, o której mowa we wniosku, jest – w myśl przepisów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) – (Dz. U. z 1999 r. Nr 112 poz. 1316 ze zm.) – budynkiem (lokalem) mieszkalnym?
Nieruchomość, o której mowa we wniosku, zgodnie z wypisem z kartoteki budynków (…) na dzień 28.04.22 r. jest kwalifikowana zgodnie z PKOB jako budynek mieszkalny jednorodzinny PKOB 1110.
Jeżeli nieruchomość ta jest budynkiem użytkowym, prosimy wskazać – czy od likwidacji Pani działalności do momentu sprzedaży nieruchomości upłynie 6 lat?
Zgodnie z PKOB nieruchomość jest budynkiem mieszkalnym, a nie użytkowym.
Pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych
Czy sprzedaż opisanej nieruchomości w trakcie lub po zakończeniu działalności gospodarczej zrodzi obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych od uzyskanego z tytułu sprzedaży nieruchomości przychodu (dochodu)?
Pani stanowisko w sprawie
W Pani ocenie sprzedaż opisanej nieruchomości w trakcie lub po zakończeniu działalności gospodarczej nie zrodzi obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.
Zgodnie z Pani stanowiskiem ewentualny przychód ze zbycia składnika majątku dotyczący wykonywania działalności w formie karty podatkowej i należny od tego zbycia podatek jest immanentną częścią stawki karty podatkowej właściwej rodzajowi, rozmiarowi i miejscu prowadzenia działalności gospodarczej.
W tym miejscu należy przywołać pismo Ministerstwa Finansów opublikowane w Biuletynie Skarbowym Nr 22 (849) z dnia 1 sierpnia 2014 r. oraz interpretacje indywidualne: Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 18 lutego 2011 r., nr ITPB1/415-1105/10/PSZ lub Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 24 marca 2014 r., nr IPPB1/415-7/14-2/AM. Zgodnie ww. interpretacjami – stawki karty podatkowej – „uwzględniają również podatek należny od przychodów uzyskanych ze sprzedaży składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej opodatkowanej w tej formie, jeżeli źródłem tych przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza”.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku, jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Odnosząc się do skutków podatkowych z tytułu sprzedaży przedmiotowej nieruchomości, wskazujemy, że stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 3 i pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):
Odrębnymi źródłami przychodów są m.in.:
-pozarolnicza działalność gospodarcza,
-odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d) innych rzeczy,
– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Powołany wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, skutkuje powstaniem przychodu. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpiło po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie – nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.
Z kolei, w myśl art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochdoowym od osób fizycznych:
Przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.
Jednak zgodnie z art. 10 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.
Na podstawie art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
W myśl art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Przychodem z działalności gospodarczej jest również przychód uzyskany z odpłatnego zbycia składników majątku będących:
a)środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
b)składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1 500 zł,
c)składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,
d)składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych
– wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.
Stosownie do przepisu art. 14 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio.
Z powołanych regulacji jednoznacznie wynika, że do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą m.in. budynku mieszkalnego oraz gruntu z nim związanego. W takim przypadku odpowiednie zastosowanie znajdzie przepis art. 30e ustawy o podatku od osób fizycznych, który określa sposób opodatkowania dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a–c.
Przenosząc powyższe na grunt Pani sprawy, stwierdzamy, że z tytułu odpłatnego zbycia przez Panią opisanej nieruchomości nie powstanie przychód z prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na wyjątek (dotyczący nieruchomości mieszkalnych) zawarty we wskazanym wyżej art. 14 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Skutki podatkowe tej sprzedaży należy ocenić w kontekście przesłanek z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, w przypadku sprzedaży nieruchomości o charakterze mieszkalnym przychód ze źródła wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a powołanej ustawy powstaje wtedy, gdy ich odpłatne zbycie nastąpi przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym je nabyto lub wybudowano.
Z wniosku wynika, że w 1994 r. razem z mężem nabyła Pani na prawach małżeńskiej wspólności ustawowej małżeńskiej dwie niezabudowane działki gruntu, na których w 1998 r. został wybudowany budynek mieszkalno-usługowy. Od 2001 r. prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania, opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej. Budynek oraz grunt, na którym posadowiony jest budynek, nie został wprowadzony do środków trwałych, nie był amortyzowany, nie był kosztem uzyskania przychodów oraz nie odliczono podatku VAT. Nieruchomość, o której mowa we wniosku, zgodnie z PKOB jest kwalifikowana jako budynek mieszkalny jednorodzinny PKOB 1110. Zgodnie z tą klasyfikacją nieruchomość ta jest budynkiem mieszkalnym, a nie użytkowym. Obecnie rozważa Pani zamknięcie działalności gospodarczej i sprzedaż opisanej nieruchomości, rozumianej jako budynek posadowiony na dwóch działkach.
Skoro zatem zbycie nieruchomości mieszkalnej nastąpi po upływie pięcioletniego okresu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to sprzedaż tej nieruchomości nie będzie stanowiła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Reasumując – sprzedaż przez Panią opisanej nieruchomości w trakcie lub po zakończeniu działalności gospodarczej nie będzie stanowić źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc nie wystąpi obowiązek zapłaty podatku dochodowego w związku z taką sprzedażą.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
W odniesieniu do powołanych przez Panią interpretacji stwierdzamy, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego tę interpretację.
W zakresie podatku od towarów i usług zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
· Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).