Dotyczy aport przedsiębiorstwa ZCP do spółki zoo. - Interpretacja - 0114-KDIP3-1.4011.166.2022.4.AK

shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 15 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.166.2022.4.AK

Temat interpretacji

Dotyczy aport przedsiębiorstwa ZCP do spółki zoo.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

2 lutego 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 28 stycznia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych wniesienia aportu w postaci przedsiębiorstwa do Spółki z o.o.

Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 11 kwietnia 2022 r. (data wpływu 14 kwietnia 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą pod firmą (…) (NIP: (…)), której przeważającym przedmiotem gospodarczej są usługi w zakresie technologii informatycznych i komputerowych (62.09.Z). Wnioskodawczyni jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, z siedzibą działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Wnioskodawczyni jest jednocześnie wspólnikiem (…) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (…) (ul. (…)) wpisanej do rejestru przedsiębiorców pod numerem KRS: (…), NIP: (…).

Przeważającym przedmiotem działalności spółki są usługi w zakresie technologii informatycznych i komputerowych (62.09.Z). Wyżej wskazana spółka posiada siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów.

Działalność gospodarcza prowadzona przez Wnioskodawczynię składa się z dwóch aktywności o rozłącznym charakterze:

a)Dział Informatyczno-Szkoleniowy - obejmuje aktywność firmy w sektorze IT oraz szkoleń, którą w całości koordynuje dedykowana osoba zatrudniona na umowę-zlecenie. Ta część przedsiębiorstwa ma charakter stricte usługowy, bazuje na kontraktach z klientami oraz podwykonawcami. Dla Działu Informatyczno-Szkoleniowego prowadzona jest oddzielna Księga Przychodów i Rozchodów, osobny rachunek bankowy (...) oraz wykonywane są oddzielne bieżące analizy finansowe (analiza zyskowności, cashflow).

b)Działalność pozostała - obejmująca:

1)wynajem pomieszczeń na cele mieszkaniowe (przychody osiągane obecnie);

2)wynajem multimedialnych urządzeń biurowych (przychody osiągane w latach 2014-2015);

3)usługi personifikowanego drukowania on-site (przychody w latach 2014-2015);

4)lokalny wynajem wysokokwalifikowanych specjalistów dla korporacji zagranicznych (przychody w latach 2013-2014);

5)wszelkie inne aktywności spoza branży IT, z których potencjalny zysk może zostać osiągnięty w roku bieżącym lub kolejnych.

W tej części działalności przedsiębiorstwa znajduje się większość zasobów technicznych i rzeczowych. Dla tej części prowadzona jest oddzielna Księga Przychodów i Rozchodów, osobny rachunek bankowy (…) oraz wykonywane są oddzielne bieżące analizy finansowe (analiza zyskowności, cashflow).

Wnioskodawczyni zapewnia swoim kontrahentom pełną obsługę serwisową IT - dostarcza sprzęt oraz oprogramowanie, a także sprawuje opiekę sprzętową oraz informatyczną. Wśród głównych usług świadczonych przez Wnioskodawczynię należy wymienić:

a)dostarczanie indywidualnych rozwiązań programistycznych tworzonych na zamówienie klienta;

b)integrację instalacji sieciowych;

c)usługi hostingowe;

d)dostęp do Internetu;

e)sprzedaż, konfigurację oraz obsługę systemów serwerowych oraz systemów archiwizacji danych;

f)dostęp do sieci (...) na zasadzie wypożyczenia;

g)telefonię internetową (...);

h)serwis sprzętu komputerowego w systemie door-to-door wraz z ofertą sprzętu zastępczego;

i)dostęp do komputerowych pracowni językowych;

j)szkolenia IT i inne.

Wnioskodawczyni planuje, w zamian za objęcie nowo utworzonych udziałów, wnieść do (…) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w charakterze wkładu niepieniężnego całość przedsiębiorstwa (…) jako zorganizowanego zespołu składników niematerialnych i materialnych. Na aport składa się w szczególności wskazany powyżej zakres usług oraz:

1)Komputery wraz z oprogramowaniem oraz serwery;

2)Księgi i dokumenty dotyczące świadczonych usług ;

3)Należności i zobowiązania przedsiębiorstwa istniejące na dzień wniesienia aportu;

4)Prawa i obowiązki dotyczące stosunków z osobami współpracującymi i podwykonawcami na podstawie umowy B2B;

5)Środki pieniężne znajdujące się w kasie oraz na rachunkach bankowych;

6)Cesja umowy długoterminowego najmu samochodu osobowego (...);

7)Cesja praw i obowiązków z umów z kontrahentami przedsiębiorstwa;

8)Cesja praw i obowiązków z umów z dostawcami przedsiębiorstwa;

9)Baza danych kontaktowych do partnerów biznesowych oraz do dostawców zorganizowanej przedsiębiorstwa;

10)Materiały marketingowe dotyczące usług w zakresie technologii informatycznych i komputerowych.

Planowana transakcja ma przede wszystkim na celu połączenie podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w podobnym zakresie w jedną strukturę organizacyjną, co pozwoli na:

1)istotne wzmocnienie pozycji rynkowej podmiotów uczestniczących w transakcji - w tym osiągnięcie przewagi konkurencyjnej poprzez stworzenie jednego, silnego podmiotu mogącego konkurować z większymi podmiotami działającymi m.in. w sektorze technologii informatycznej;

2)rozszerzenie zakresu działalności - w szczególności, zwiększenie możliwości sprzedażowych na terenie Polski i za granicą poprzez poszerzenie zakresu oferowanych usług;

3)rozwój nowych kompetencji w zakresie świadczenia usług, a także marketingu;

4)ograniczenie kosztów działalności poprzez wykorzystanie efektu synergii.

Wnioskodawczyni informuje również, że zleciła wycenę części swojego przedsiębiorstwa obejmującej Dział Informatyczno-Szkoleniowy. Wyceny dokonała kancelaria rzeczoznawców majątkowych (…) sp. z o.o. z siedzibą w (…). Autorzy opracowania ustalili rekomendowaną wartość kapitału własnego części przedsiębiorstwa. Obliczenie zostało wykonane metodą zdyskontowanych przepływów pieniężnych i datowane jest na 14.10.2021.

Uzupełnienie i doprecyzowanie zdarzenia przyszłego.

 Działalność gospodarcza pod firmą (…) jest prowadzona w formie jednoosobowej działalności gospodarczej.

W skład przekazywanego aportem do Spółki z o.o. przedsiębiorstwa nie wchodzą nieruchomości.

Prowadzona dotychczas działalność gospodarcza pod nazwą (…) zostanie w wyniku aportu całego przedsiębiorstwa zlikwidowana i wykreślona z CEIDG. W ocenie Wnioskodawczyni, przy założeniu, że umowa wniesienia aportu będzie sporządzona w formie aktu notarialnego i będzie obejmowała godzinę i minutę aportu (np. 13.00), wykreślenie powinno nastąpić z dniem dokonania aportu.

Aport do spółki (…) sp. z o.o. obejmie wszystkie prowadzone przez przedsiębiorstwo aktywności na dzień dokonania aportu. Wnioskodawczyni nadmienia, iż na dzień sporządzania niniejszego pisma prowadzona jest wyłącznie działalność informatyczno- szkoleniowa.

Opisany we wniosku zespół składników materialnych i niematerialnych będący przedmiotem aportu będzie zespołem składników przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Przedmiotem aportu w ramach planowanej transakcji będą majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne, tajemnice przedsiębiorstwa, księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz tajemnice przedsiębiorstwa. Prowadzona dotychczas działalność nie posiada papierów wartościowych, licencji, zezwoleń, patentów czy innych praw własności przemysłowej w związku z czym nie będą one przedmiotem aportu.

W dniu transakcji spółka (…) sp. z o.o. będzie miała faktyczną możliwość nieprzerwanego kontynuowania prowadzonej działalności w oparciu o składniki majątkowe będące przedmiotem aportu.

Spółka (…) sp. z o.o. do której zostanie wniesiony zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych w formie aportu będzie kontynuować działalność bez konieczności angażowania innych/dodatkowych składników.

Na chwilę obecną Wnioskodawczyni nie zatrudnia pracowników w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Jeśli zaś w chwili wniesienia aportu pracownicy byliby zatrudnieni w ramach działalności gospodarczej, to aport przedsiębiorstwa będzie wiązał się z tzw. „przejściem zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę”. W dniu dzisiejszym działalność firmy opiera się na pracy podwykonawców prowadzących swoje własne przedsiębiorstwa.

Na chwilę obecną w jednoosobowej działalności jedynymi obszarami działalności są: działalność informatyczna i szkoleniowa. Poprzednio w ramach firmy Wnioskodawczyni zajmowała się również działalnością w zakresie najmu jednak ten przedmiot działalności nie jest już kontynuowany.

Wszystkie składniki majątkowe posiadane na tą chwilę w ramach działalności gospodarczej są związane z działalnością informatyczno-szkoleniową (znajdują się części informatyczno-szkoleniowej) i tak też będzie w dniu dokonania aportu.

Co do zasady spółka nie będzie musiała podjąć dodatkowych działań faktycznych, ani prawnych w celu prowadzenia/kontynuowania działalności gospodarczej z wyłączeniem dokonania cesji lub aneksowania niektórych umów, w tym z kontrahentami czy dostawcami mediów. Ponadto Spółka będzie musiała zawrzeć stosowne aneksy/cesje umów dotyczących przetwarzania danych osobowych.

Powyższe czynności będę dotyczyć w szczególności:

1.umów o dostawę usług telekomunikacyjnych (…) - będą wymagały cesji;

2.umów z klientami abonamentowymi

3.umowy serwisowe (serwis sprzętu komputerowego, serwis IT, serwis sieci) - będą wymagały cesji lub aneksu,

4.umowy szkoleniowo-konsultacyjne RODO - będą wymagały cesji lub aneksu,

umów z podwykonawcami w celu wypełnienia warunków mikropolityki RODO w Spółce (…) sp. z o.o.

Pytania

1.Czy wniesienie przez wspólnika przedsiębiorstwa jako aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będzie podlegało wyłączeniu od opodatkowania podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług?

2.Czy po stronie Wnioskodawczyni powstanie obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu objęcia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w zamian za aport w postaci przedsiębiorstwa?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie Nr 2. W zakresie pytania Nr 1 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pani stanowisko w sprawie

Wnioskodawczyni uważa, że nie będzie ona zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu objęcia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w zamian za aport w postaci przedsiębiorstwa.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm.) zwanej dalej: ustawa o PIT, przychodem z kapitałów pieniężnych jest wartość wkładu określona w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określona w innym dokumencie o podobnym charakterze - w przypadku wniesienia do spółki albo do spółdzielni wkładu niepieniężnego; jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, za przychód uważa się wartość rynkową takiego wkładu określoną na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego; przepis art. 19 ust. 3 stosuje się odpowiednio.

Jednocześnie zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawa o PIT wolne od podatku dochodowego są przychody, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

A zatem, w przypadku, gdy podatnik obejmuje udziały (akcje) w spółce w zamian za wkład niepieniężny - po jego stronie powstaje przychód, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT, przy czym:

" jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - przychód ten jest wolny od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o PIT;

" jeżeli wkład niepieniężny ma postać inną niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - ustawa nie przewiduje zwolnienia tego przychodu od podatku i przychód taki podlega opodatkowaniu w trybie art. 30b.

Aby ocenić, czy aport wnoszony do spółki jest przedsiębiorstwem albo jego zorganizowaną częścią, należy posłużyć się definicjami z art. 5a ustawy o PIT.

Stosownie do tego przepisu, ilekroć w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych jest mowa o:

a)zorganizowanej części przedsiębiorstwa - oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania (art. 5a pkt 4 ustawy o PIT);

b)przedsiębiorstwie - oznacza to przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego (art. 5a pkt 3 ustawy o PIT).

Wnioskodawczyni chce wnieść w formie aportu całe przedsiębiorstwo w rozumieniu z art. 55(1) Kodeksu Cywilnego.

Należy podkreślić, że zastrzeżenie wskazane w art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o PIT odnoszące się do art. 24 ust. 23 ustawy o PIT nie będzie mieć zastosowania w przedmiotowej sprawie, gdyż Spółka przejmująca majątek podlega opodatkowaniu w Polsce.

Biorąc pod uwagę przytoczony wyżej stan faktyczny i powyższe uzasadnienie, a także że przedmiotem wkładu niepieniężnego jest przedsiębiorstwo, zdaniem Wnioskodawczyni nie będzie ona zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy Ordynacja podatkowa. Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i musi się Pan zastosować do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz.329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 14c§ 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).