Ustalenie rezydencji podatkowej i opodatkowania dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia akcji. - Interpretacja - 0115-KDIT2.4011.850.2021.3.ENB

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 16 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.850.2021.3.ENB

Temat interpretacji

Ustalenie rezydencji podatkowej i opodatkowania dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia akcji.

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 grudnia 2021 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia rezydencji podatkowej i opodatkowania dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia akcji. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismem z 23 lutego 2022 r. (data wpływu) i 8 marca 2022 r. (data wpływu). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

W roku 2020 przez kilka miesięcy pracował Pan w Polsce. Ze względów finansowych, wraz z partnerką chciał Pan wyjechać do Wielkiej Brytanii. Po złożeniu wypowiedzenia, 3 sierpnia 2020 r. wyjechał Pan wraz z partnerką do pracy w Wielkiej Brytanii. W związku z lockdownem 5 października 2020 r. wrócił Pan z partnerką do Polski, gdzie nie podjął Pan pracy. PIT za rok 2020 został rozliczony, z uwzględnieniem dochodu z Wielkiej Brytanii, dochodu z pracy w Polsce oraz dochodu kapitałowego, od którego zapłacił Pan tzw. podatek Belki. 12 maja 2021 r. wrócił Pan wraz z partnerką do Wielkiej Brytanii, gdzie Państwo mieszkacie i pracujecie zatrudnieni przez brytyjskiego pracodawcę do dziś. Na terytorium UK przebywa Pan wraz z partnerką od ponad 183 dni w roku kalendarzowym 2021. Pracodawca zagwarantował mieszkanie a Pan kupił samochód. W dalszym ciągu inwestuje Pan na rynkach zagranicznych, posiada Pan kredyt w angielskim banku z litewską licencją. Planuje Pan również otworzyć spółkę Ltd w Wielkiej Brytanii i łączyć pracę na etacie ze swoim biznesem. Nie jest Pan żonaty, nie ma Pan dzieci, nie jest Pan właścicielem nieruchomości w Polsce, nie posiada Pan udziałów w żadnej spółce w Polsce. Posiada Pan natomiast kilka starych kont bankowych w Polsce, lecz zarządza Pan nimi z UK. Posiada Pan presettled status w UK oraz wyraża chęć zostania w UK do czasu aż zostanie Mu umożliwione aplikowanie o paszport brytyjski.

W przesłanym uzupełnieniu z dnia 23 lutego 2022 r. wyjaśnił Pan, że pierwsze z zadanych we wniosku pytań dotyczy okresu od początku 2021 r.

Przed wyjazdem do UK w sierpniu 2020 r. Pana stałe miejsce zamieszkania znajdowało się w Polsce. Następnie w okresie od października 2020 r. do 12 maja 2021 r. przebywał Pan w Polsce, lecz było to podyktowane sytuacją pandemiczną na świecie oraz wolą przebywania z rodziną w tym trudnym okresie. Nie chciał Pan przebywać „na siłę” na wyspach, pobierać wynagrodzenia za tzw. „fourlough” i czekać aż skończy się lockdown. Przed sierpniem 2020 r. ośrodkiem Pana interesów życiowych była Polska. W okresie od października 2020 r. do 12 maja 2021 r. czekał Pan na koniec lockdownu by móc wrócić do pracy. Pana gospodarstwo domowe zostało jednak w UK, relacje z przyjaciółmi utrzymywał Pan przez internet, nie uczestniczył Pan w życiu kulturalnym, politycznym ani nie praktykował hobby w Polsce. Uważa Pan, że Pana ośrodkiem interesów gospodarczych była zdecydowanie Wielka Brytania.

Przed 12 maja 2021 r. zazwyczaj przebywał Pan w Polsce. Z zamiarem stałego pobytu wyjechał Pan w sierpniu 2020 r., co jednak utrudniła pandemia. 12 maja 2021 r. wyjechał Pan ponownie, jednak wiedząc, że w przypadku lockdownu będzie jak najszybciej podejmował Pan inną pracę.

Po 12 maja 2021 r. miał/będzie miał Pan stałe miejsce zamieszkania w Wielkiej Brytanii, gdzie znajdowało się/ będzie się znajdowało centrum Pana interesów osobistych i gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) i gdzie zazwyczaj przebywał/będzie Pan przebywał. Po dniu 12 maja 2021 r. nie osiągał/ nie będzie osiągał Pan dochodu z żadnego tytułu na terenie RP.

W okresie od 30 grudnia 2020 r. do 5 kwietnia 2021 r. osiągał Pan dochody z tytułu sprzedaży akcji. Były to inwestycje na rynkach zagranicznych, dokładnie w Stanach Zjednoczonych. Nie korzystał Pan wówczas z żadnej polskiej platformy inwestycyjnej.

Natomiast w uzupełnieniu z dnia 8 marca 2022 r. wyjaśnił Pan, że miejsce zamieszkania do celów podatkowych w Wielkiej Brytanii posiada od 3 sierpnia 2020 r. Zgodnie z Komentarzem do Modelowej Konwencji OECD Pana stałym miejscem zamieszkania w okresie od października 2020 r. do 12 maja 2021 r. była Wielka Brytania. Pana ognisko domowe w tym okresie było w Wielkiej Brytanii. Pana gospodarstwem domowym była Wielka Brytania. To miejsce podawał Pan jako adres korespondencji, otrzymywał Pan listy oraz przesyłki, miał Pan tam swoją siłownię, uczestniczył w życiu publicznym angażując się w sprawy „community” miasteczka w którym mieszkał i pracował.

Odpowiadając na pytanie czy w okresie od października 2020 r. do 12 maja 2021 r. był Pan w Wielkiej Brytanii właścicielem/współwłaścicielem nieruchomości/lokalu, wynajmował Pan nieruchomość/lokal w którym zamierzał Pan zamieszkać po powrocie do Wielkiej Brytanii wskazał Pan, że nie był współwłaścicielem lokalu.

Otrzymał Pan mieszkanie od pracodawcy na czas trwania kontraktu, co jest popularną praktyką w UK.

W okresie od października 2020 r. do 12 maja 2021 r. jedynym źródłem dochodów był dochód kapitałowy ze sprzedaży akcji/kryptowalut. Dochód w tym okresie uzyskiwał Pan przebywając na terytorium Polski. Od 12 maja oraz przed październikiem 2020 r. również uzyskiwał Pan dochody kapitałowe ze sprzedaży akcji/kryptowalut na terenie Wielkiej Brytanii oraz otrzymywał dochody z tytułu umowy o pracę.

W okresie od października 2020 r. do 12 maja 2021 r. w Polsce korzystał Pan z pokoju udostępnionego bezpłatnie przez mamę. Nie wynajmował Pan nieruchomości, jak również nie był Pan właścicielem nieruchomości.

W Wielkiej Brytanii posiada Pan 2 konta oraz jest Pan ubezpieczony przez pracodawcę, kredyt zaciągnął Pan 6 grudnia 2021 r.

W Stanach Zjednoczonych Ameryki nie posiadał Pan zakładu, i nie przebywał Pan w tym kraju przez okres lub okresy sięgające łącznie lub przekraczające 183 dni w ciągu 2020 lub 2021 roku.

Pytania

Czy powyższe okoliczności sprawiają, że Pana rezydencja podatkowa w 2021 r. nie jest w Polsce a wszystkie podatki może Pan płacić w Wielkiej Brytanii?

Czy za okres 30 grudnia 2020 r. – 5 maja 2021 r. powinien Pan rozliczyć w Polsce podatek z tytułu sprzedaży akcji?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zadaniem, ze względu na brak podjęcia pracy w 2021 r. w Polsce, Pana rezydencja podatkowa ma miejsce w Wielkiej Brytanii od początku tego okresu.

Wyjazd do UK w sierpniu 2020 r. był momentem, gdy postanowił Pan o przeprowadzeniu się za granicę. Sytuacja pandemiczna pokrzyżowała Pana plany i postanowił Pan okres lockdownu przeczekać w Polsce. Dlatego też w okresie od października 2020 r. do maja 2021 r. świadomie nie podjął Pan pracy w Polsce. Uważa Pan, że za okres od 30 grudnia 2020 r. do 5 maja 2021 r. nie jest Pan winien rozliczenia podatku z tytułu sprzedaży akcji w Polsce. Pana rezydencją podatkową jest Wielka Brytania i jest to jedyny kraj w którym powinien rozliczać podatki z tytułu dochodów kapitałowych oraz stosunku pracy.

Uważa Pan, że za cały 2021 r. powinien płacić podatek do brytyjskiego HMRC.

W sierpniu 2020 r. postanowił Pan przeprowadzić się i wyjechać za granicę. W momencie wprowadzenia lockdownu w październiku został Pan poinformowany przez brytyjskiego pracodawcę, iż mimo że biznes zostaje tymczasowo zamknięty może Pan zostać, pobierać wynagrodzenie w postaci „furlough” i czekać na zniesienie restrykcji. Odrzucił Pan propozycję i zdecydował się na powrót do kraju by pomóc rodzinie. W październiku 2020 r. otrzymał Pan tzw. pre-settled status by móc wrócić do pracy w 2021 r. Zniesienie restrykcji pozwoliło na powrót do pracy 12 maja 2021 r. Od tego momentu już na stałe przebywa Pan w Wielkiej Brytanii. Uważa Pan, że przebywanie w Polsce w okresie od października 2020 r. do 12 maja 2021 r. nie powinno mieć wpływu na rezydencję podatkową. Kwestia powrotu do Polski w tym okresie była podyktowana nieprzewidywalną sytuacją pandemiczną na świecie, w każdej innej sytuacji zostałby Pan wówczas na wyspach i kontynuował pracę.

Dodatkowo, kwota dochodu z tytułu sprzedaży akcji za okres od 30 grudnia 2020 r. – 5 maja 2021 r. w Wielkiej Brytanii jest kwotą wolną od podatku.

Jednocześnie uważa Pan, że ze względu na wyjazd do UK dopiero w sierpniu 2020 r. postąpił Pan prawidłowo rozliczając podatek PIT za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 r. w Polsce.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):

osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

W myśl art. 3 ust. 1a ww. ustawy:

za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

1)posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

2)przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Stosownie do art. 3 ust. 2a ww. ustawy:

osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Art. 3 ust. 2b ww. ustawy stanowi, że:

za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w ust. 2a, uważa się w szczególności dochody (przychody) z:

1)pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia;

2)działalności wykonywanej osobiście na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia;

3)działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym poprzez położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład;

4)położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości lub praw do takiej nieruchomości, w tym ze zbycia jej w całości albo w części lub zbycia jakichkolwiek praw do takiej nieruchomości;

5)papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych niebędących papierami wartościowymi, dopuszczonych do publicznego obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w ramach regulowanego rynku giełdowego, w tym uzyskane ze zbycia tych papierów albo instrumentów oraz z realizacji praw z nich wynikających;

6)tytułu przeniesienia własności udziałów (akcji) w spółce, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną lub tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym, instytucji wspólnego inwestowania lub innej osobie prawnej i praw o podobnym charakterze lub z tytułu należności będących następstwem posiadania tych udziałów (akcji), ogółu praw i obowiązków, tytułów uczestnictwa lub praw - jeżeli co najmniej 50% wartości aktywów tej spółki, spółki niebędącej osobą prawną, tego funduszu inwestycyjnego, tej instytucji wspólnego inwestowania lub osoby prawnej, bezpośrednio lub pośrednio, stanowią nieruchomości położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa do takich nieruchomości;

6a) tytułu przeniesienia własności udziałów (akcji), ogółu praw i obowiązków, tytułów uczestnictwa lub praw o podobnym charakterze w spółce nieruchomościowej;

7)tytułu należności regulowanych, w tym stawianych do dyspozycji, wypłacanych lub potrącanych, przez osoby fizyczne, osoby prawne albo jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, mające miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, niezależnie od miejsca zawarcia umowy i wykonania świadczenia;

8)niezrealizowanych zysków, o których mowa w art. 30da.

Na podstawie art. 4a ww. ustawy:

przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Ustalenie miejsca zamieszkania podatnika decyduje o zakresie ciążącego na nim obowiązku podatkowego. Inaczej mówiąc, od miejsca zamieszkania zależy czy podatnik podlega nieograniczonemu, czy ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Nieograniczonym obowiązkiem podatkowym objęci są podatnicy, którzy w Polsce mają miejsce zamieszkania. Podlegają oni obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Natomiast jeśli podatnik będzie miał miejsce zamieszkania za granicą, to w Polsce będzie płacił podatek tylko od dochodów (przychodów) uzyskanych w danym roku podatkowym w Polsce (ograniczony obowiązek podatkowy).

Przepis art. 3 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje na dwa warunki, od spełnienia których uzależnia się kwalifikację danej osoby jako mającej miejsce zamieszkania w Polsce. Powyższe przesłanki są rozdzielone spójnikiem "lub", co jest równoznaczne z tym, że wystarczy spełnienie którejkolwiek z nich, aby uznać, że osoba posiada miejsce zamieszkania w Polsce, a co za tym idzie - podlega w kraju nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, czyli opodatkowaniu od wszystkich osiąganych dochodów.

Jako pierwszy warunek pozwalający na uznanie osoby za mającą miejsce zamieszkania na terytorium RP przepis wskazuje posiadanie centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych). Przesłanka ta została skonstruowana w bardzo szeroki sposób, jeśli chodzi o zakreśloną grupę osób, które na potrzeby podatku dochodowego od osób fizycznych posiadają w Polsce ośrodek interesów życiowych. Wynikać może to z użycia w powołanym powyżej przepisie spójnika "lub" w sformułowaniu "centrum interesów osobistych lub gospodarczych" dla doprecyzowania kiedy uznaje się daną osobę za mającą miejsce zamieszkania na terytorium RP. Tym samym określona osoba, która ma ścisłe powiązania biznesowe czy też gospodarcze w Polsce, a całą rodzinę i znajomych w innym państwie, może w takiej sytuacji podlegać opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów.

Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej uważa się również osobę fizyczną, która przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. W świetle art. 3 ust. 1a analizowany warunek stanowi samodzielną podstawę do uznawania określonej kategorii osób za rezydentów, niezależną od omówionego powyżej posiadania na terytorium RP centrum interesów życiowych.

Wymienione powyżej kryteria stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Stosownie do art. 4 ust. 1 podpisanej w Londynie dnia 20 lipca 2006 r. Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych (Dz. U. z 2006 r. Nr 250 poz. 1840 ze zm.):

W rozumieniu niniejszej Konwencji, określenie "osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie" oznacza każdą osobę, która według prawa tego Państwa podlega tam opodatkowaniu, z uwagi na jej miejsce zamieszkania, miejsce stałego pobytu, siedzibę zarządu, miejsce utworzenia albo inne kryterium o podobnym charakterze, i obejmuje również to Państwo oraz jakąkolwiek jego jednostkę terytorialną lub organ lokalny. Jednakże, określenie to nie obejmuje osoby, która podlega opodatkowaniu w tym Państwie tylko dlatego, że osiąga ona dochód lub zyski majątkowe ze źródeł w nim położonych.

Na podstawie art. 4 ust. 2 tej Konwencji:

Jeżeli stosownie do postanowień ustępu 1 niniejszego artykułu osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania w obu Umawiających się Państwach, wówczas jej status określa się zgodnie z następującymi zasadami:

a)osobę uważa się za mającą miejsce zamieszkania tylko w tym Umawiającym się Państwie, w którym ma ona stałe miejsce zamieszkania; jeżeli ma ona stałe miejsce zamieszkania w obu Państwach, wówczas uważa się ją za mającą miejsce zamieszkania tylko w tym Państwie, z którym ma ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze (ośrodek interesów życiowych);

b)jeżeli nie można ustalić, w którym Państwie osoba ma ośrodek interesów życiowych, albo jeżeli nie posiada ona stałego miejsca zamieszkania w żadnym z Państw, to uważa się ją za mającą miejsce zamieszkania tylko w tym Państwie, w którym zwykle przebywa;

c)jeżeli przebywa ona zazwyczaj w obu Umawiających się Państwach lub nie przebywa zazwyczaj w żadnym z nich, to uważa się ją za mającą miejsce zamieszkania tylko w tym Państwie, którego jest obywatelem;

d)jeżeli osoba jest obywatelem obydwu Umawiających się Państw lub nie jest obywatelem żadnego z nich, to właściwe organy Umawiających się Państw rozstrzygną tę sprawę w drodze wzajemnego porozumienia.

Definicja „osoby mającej miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie” odnosi się zatem bezpośrednio do określenia „miejsca zamieszkania” przyjętego w ustawodawstwach wewnętrznych państw i uwzględnia różne formy więzi osobistej z państwem, które we własnym ustawodawstwie ustala podstawę do nieograniczonego obowiązku podatkowego.

Przy tym wskazać należy, iż według Komentarza do Modelowej Konwencji OECD posiadanie stałego ogniska domowego oznacza, iż osoba fizyczna urządziła je i zastrzegła dla swojego trwałego użytkowania, w przeciwieństwie do przebywania w konkretnym miejscu, ale w takich warunkach, z których wynika, że dany pobyt jest zamierzony na krótki czas. Zgodnie z Komentarzem, istotnym czynnikiem jest trwałość zamieszkania, dbałość o ognisko domowe, co należy rozumieć, że osoba zainteresowana czyni wszystko, co jest niezbędne, aby mieć to mieszkanie do własnej dyspozycji w każdym czasie, w sposób ciągły, a nie od czasu do czasu, na pobyt, który z różnych względów może mieć charakter krótkotrwały. Jeżeli osoba fizyczna posiada ognisko domowe w obu Umawiających się państwach, wówczas pierwszeństwo ma państwo, z którym osobiste i ekonomiczne powiązania danej osoby są ściślejsze. Przez takie powiązania, Komentarz nakazuje rozumieć ośrodek interesów życiowych, przy ustalaniu którego należy wziąć pod uwagę stosunki rodzinne i towarzyskie, zatrudnienie, działalność polityczną, kulturalną i wszelką inną, miejsce działalności gospodarczej i miejsce, z którego zarządza swoim mieniem. Wszystkie te okoliczności należy rozważyć w całości, uwzględniając indywidualne postępowanie danej osoby. Jeśli miejsca zamieszkania nie można ustalić na podstawie tego kryterium, należy ustalić je biorąc pod uwagę przede wszystkim miejsce, w którym osoba fizyczna zwykle przebywa, a następnie obywatelstwo danej osoby.

Tekst Modelowej Konwencji stanowiącej wzór umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania zawieranych przez Polskę, jak i brzmienie Komentarza do niej zostały wypracowane w drodze konsensusu przez wszystkie państwa członkowskie OECD, które zobowiązały się tym samym do stosowania zawartych w nich postanowień.

Modelowa Konwencja, jak i Komentarz do niej, nie są źródłem powszechnie obowiązującego prawa, natomiast stanowią wskazówkę, jak należy interpretować zapisy umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania.

Z opisu zdarzenia wynika, że w roku 2020 przez kilka miesięcy pracował Pan w Polsce. 3 sierpnia 2020 r. wyjechał Pan wraz z partnerką do pracy w Wielkiej Brytanii. W związku z lockdownem 5 października 2020 r. wrócił Pan z partnerką do Polski, gdzie nie podjął Pan pracy. 12 maja 2021 r. wrócił Pan wraz z partnerką do Wielkiej Brytanii, gdzie Państwo mieszkacie i pracujecie zatrudnieni przez brytyjskiego pracodawcę do dziś. Na terytorium UK przebywa Pan wraz z partnerką od ponad 183 dni w roku kalendarzowym 2021. Pracodawca zagwarantował mieszkanie a Pan kupił samochód. Planuje Pan również otworzyć spółkę Ltd w Wielkiej Brytanii i łączyć pracę na etacie ze swoim biznesem. Nie jest Pan żonaty, nie ma Pan dzieci, nie jest Pan właścicielem nieruchomości w Polsce, nie posiada Pan udziałów w żadnej spółce w Polsce. Posiada Pan natomiast kilka starych kont bankowych w Polsce, lecz zarządza Pan nimi z UK.

W okresie od października 2020 r. do 12 maja 2021 r. przebywał Pan w Polsce, lecz było to podyktowane sytuacją pandemiczną na świecie oraz wolą przebywania z rodziną w tym trudnym okresie. Przed sierpniem 2020 r. ośrodkiem Pana interesów życiowych była Polska. W okresie od października 2020 r. do 12 maja 2021 r. czekał Pan na koniec lockdownu by móc wrócić do pracy. Pana gospodarstwo domowe zostało jednak w UK, relacje z przyjaciółmi utrzymywał Pan przez internet, nie uczestniczył Pan w życiu kulturalnym, politycznym ani nie praktykował hobby w Polsce. Uważa Pan, że Pana ośrodkiem interesów gospodarczych była zdecydowanie Wielka Brytania.

Przed 12 maja 2021 r. zazwyczaj przebywał Pan w Polsce.

Po 12 maja 2021 r. miał/będzie miał Pan stałe miejsce zamieszkania w Wielkiej Brytanii, gdzie znajdowało się/ będzie się znajdowało centrum Pana interesów osobistych i gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) i gdzie zazwyczaj przebywał/będzie Pan przebywał. Po dniu 12 maja 2021 r. nie osiągał/ nie będzie osiągał Pan dochodu z żadnego tytułu na terenie RP.

W okresie od 30 grudnia 2020 r. do 5 kwietnia 2021 r. osiągał Pan dochody z tytułu sprzedaży akcji. Były to inwestycje na rynkach zagranicznych, dokładnie w Stanach Zjednoczonych. Nie korzystał Pan wówczas z żadnej polskiej platformy inwestycyjnej.

W Wielkiej Brytanii miejsce zamieszkania do celów podatkowych posiada Pan od 3 sierpnia 2020 r. Pana stałym miejscem zamieszkania w okresie od października 2020 r. do 12 maja 2021 r. była Wielka Brytania. Pana ognisko domowe w tym okresie było w Wielkiej Brytanii. Pana gospodarstwem domowym była Wielka Brytania. To miejsce podawał Pan jako adres korespondencji, otrzymywał Pan listy oraz przesyłki, miał Pan tam swoją siłownię, uczestniczył w życiu publicznym angażując się w sprawy „community” miasteczka w którym mieszkał i pracował.

Odpowiadając na pytanie czy w okresie od października 2020 r. do 12 maja 2021 r. był Pan w Wielkiej Brytanii właścicielem/współwłaścicielem nieruchomości/lokalu, wynajmował Pan nieruchomość/lokal w którym zamierzał Pan zamieszkać po powrocie do Wielkiej Brytanii wskazał Pan, że nie był współwłaścicielem lokalu.

Otrzymał Pan mieszkanie od pracodawcy na czas trwania kontraktu, co jest popularną praktyką w UK.

W okresie od października 2020 r. do 12 maja 2021 r. jedynym źródłem dochodów był dochód kapitałowy ze sprzedaży akcji/kryptowalut. Dochód w tym okresie uzyskiwał Pan przebywając na terytorium Polski. W okresie od października 2020 r. do 12 maja 2021 r. w Polsce korzystał Pan z pokoju udostępnionego bezpłatnie przez mamę. W Polsce nie wynajmował Pan nieruchomości, jak również nie był Pan właścicielem nieruchomości.

W Wielkiej Brytanii posiada Pan 2 konta oraz jest Pan ubezpieczony przez pracodawcę, kredyt zaciągnął Pan 6 grudnia 2021 r.

Mając zatem na uwadze, przedstawione przez Pana okoliczności, w szczególności fakt, że w dniu 5 października 2020 r. w związku z lockdownem razem z partnerką wrócił Pan do Polski, gdzie posiadał Pan rodzinę, z którą chciał Pan spędzić trudny okres i której chciał Pan pomagać, uznać należy, że w okresie do momentu powrotu do Wielkiej Brytanii w dniu 12 maja 2021 r. posiadał Pan w Polsce centrum interesów osobistych. Oznacza to, że w tym okresie w Polsce – w świetle art. 3 ust. 1a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych miał Pan miejsce zamieszkania w Polsce.

Jednocześnie mając na uwadze, że – jak Pan wskazuje – od 3 sierpnia 2020 r. posiada miejsce zamieszkania do celów podatkowych w Wielkiej Brytanii, miejsce zamieszkania dla celów podatkowych za okres do 12 maja 2021 r. należy ustalić zgodnie z regułami kolizyjnymi zawartymi w wyżej cytowanym art. 4 ust. 2 Konwencji.

W opisie zdarzenia wskazał Pan, że w okresie od października 2020 do maja 2021 r. posiadał Pan stałe miejsce zamieszkania w Wielkiej Brytanii, gdzie zostało Pana gospodarstwo domowe, ale gdzie nie posiadał Pan w tym okresie nieruchomości i nie osiągał Pan tam dochodów. Jednocześnie jednak z podanych przez Pana okoliczności wynika, że wraz z partnerką przebywał Pan w tym okresie w Polsce, gdzie nadal mieszkała Pana rodzina z którą chciał Pan spędzić trudny czas lockdownu, której chciał Pan pomagać i u której Pan w tym okresie zamieszkiwał. Powyższe wskazuje, że w tym okresie posiadał Pan również stałe miejsce zamieszkania w Polsce. O wyłączności posiadania stałego miejsca zamieszkania w Wielkiej Brytanii, nie może przesądzać podawanie adresu brytyjskiego jako adresu do korespondencji, czy posiadanie w Wielkiej Brytanii swojej siłowni. W przypadku gdy podatnik ma stałe miejsce zamieszkania w dwóch państwach nie jest możliwe ustalenie państwa rezydencji podatkowej w oparciu o pierwsze kryterium wynikające z art. 4 ust. 2 Konwencji. Wobec powyższego – jak wyjaśniono powyżej – należy zastosować kolejne kryterium odnoszące do ściślejszych powiązań osobistych i gospodarczych (ośrodka interesów życiowych).

W treści wniosku wskazał Pan, że w okresie od października 2020 do maja 2021 r. posiadał ośrodek interesów gospodarczych w Wielkiej Brytanii, jednocześnie jednak, z podanych okoliczności wynika, że w analizowanym okresie Pana centrum interesów osobistych – partnerka i rodzina – znajdowały się w Polsce. W żadnym z krajów nie był Pan właścicielem nieruchomości, nie uzyskiwał Pan dochodów. W takiej sytuacji nie sposób ustalić również państwa rezydencji podatkowej w oparciu o drugie kryterium wynikające z art. 4 ust. 2 Konwencji.

Mając zatem na uwadze, że przed 12 maja 2021 r. przebywał Pan zazwyczaj w Polsce, należy przyjąć, iż to właśnie w tym kraju zwykle przebywał Pan w okresie od października 2020 do 12 maja 2021 r. w rozumieniu art. 4 ust. 2 lit. b) Konwencji. Oznacza to, że w okresie od 5 października 2020 do 12 maja 2021 r. miejscem Pana zamieszkania ustalonym w oparciu o metody kolizyjne zawarte w ww. Konwencji była Polska.

W konsekwencji, w okresie od 1 stycznia 2021 r. do 12 maja 2021 r. podlegał Pan w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, tj. podlegał Pan obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł.

Przechodząc do kwestii opodatkowania dochodu uzyskanego w okresie od 30 grudnia 2020 r. do 5 maja 2021 r. ze sprzedaży wskazanych we wniosku akcji należy zauważyć, że stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych.

Stosownie natomiast do art. 17 ust. 1ab pkt 1 ustawy:

przychód określony w ust. 1 pkt 6 z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych powstaje w momencie przeniesienia na nabywcę własności udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych.

W myśl natomiast art. 30b ust. 1 ww. ustawy, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2022 r.:

od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), z odpłatnego zbycia udziałów w spółdzielni oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Zgodnie z art. 30b ust. 2 pkt 4 ww. ustawy:

dochodem, o którym mowa w ust. 1, jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) albo udziałów w spółdzielni a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f oraz art. 23 ust. 1 pkt 38 i 38c osiągnięta w roku podatkowym.

Na podstawie art. 30b ust. 3 ustawy:

Przepisy ust. 1 i 1a stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niezapłacenie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji.

W myśl natomiast art. 30b ust. 6 ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2021 r.:

Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1, wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z:

1)odpłatnego zbycia papierów wartościowych, w tym również dochody, o których mowa w art. 24 ust. 14, dochody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych, a także dochody z realizacji praw z nich wynikających, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielniach, w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część,

2)odpłatnego zbycia walut wirtualnych

i obliczyć należny podatek dochodowy.

W niniejszej sprawie, należy uwzględnić postanowienia Umowy z dnia 8 października 1974 r. między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz. U. z 1976 r. Nr 31 poz. 178).

Stosownie do art. 14 ust. 1 tej Umowy:

Osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym z Umawiających się Państw będzie zwolniona od opodatkowania w drugim Umawiającym się Państwie zysku ze sprzedaży, zamiany lub innej dyspozycji walorami kapitałowymi, chyba że:

a)zysk został osiągnięty przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym z Umawiających się Państw ze sprzedaży, zamiany lub innej dyspozycji mieniem wymienionym w artykule 7 niniejszej Umowy, położonym na terytorium drugiego Umawiającego się Państwa,

b)osoba osiągająca zysk, mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym z Umawiających się Państw, posiada zakład w drugim Umawiającym się Państwie i wartość majątkowa przynosząca zysk jest rzeczywiście związana z tym zakładem lub

c)osoba fizyczna osiągająca zysk, mająca miejsce zamieszkania w jednym z Umawiających się Państw, przebywa w drugim Umawiającym się Państwie przez okres lub okresy, sięgające łącznie lub przekraczające 183 dni w ciągu roku podatkowego.

Na podstawie art. 14 ust. 2 Umowy:

W przypadku zysków wymienionych w ustępie 1, litera a zastosowanie mają postanowienia artykułu 7 niniejszej Umowy. W przypadku zysków wymienionych w ustępie 1, litera b zastosowanie mają postanowienia artykułu 8 niniejszej Umowy.

W myśl art. 3 ust. 2 Umowy:

Każde inne określenie użyte w niniejszej Umowie i w niej nie zdefiniowane, jeżeli z kontekstu nie wynika inaczej, będzie miało takie znaczenie, jakie ono posiada zgodnie z prawem tego Umawiającego się Państwa, którego podatek jest ustalony. Bez względu na poprzednie zdanie, jeżeli znaczenie takiego określenia zgodnie z prawem jednego Umawiającego się Państwa jest różne od znaczenia, jakie temu określeniu nadaje prawo drugiego Umawiającego się Państwa, lub jeżeli ustalenie znaczenia takiego określenia w oparciu o prawo jednego z Umawiających się Państw nastręcza trudności, właściwe władze Umawiających się Państw mogą w celu zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu lub dla realizacji innego celu niniejszej Umowy ustalić wspólne znaczenie określenia dla celów tej Umowy.

Z analizy zapisów Umowy o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu wynika zatem, że przychody z kapitałów pieniężnych otrzymane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce, podlegają opodatkowaniu tylko w Polsce, o ile nie zostaną spełnione warunki o których mowa w art. 14 ust. 1 lit. b) i c) ww. Umowy.

Z przedstawionych okoliczności wynika, że w Stanach Zjednoczonych Ameryki nie posiadał Pan zakładu, jak również nie przebywał Pan w tym kraju powyżej 183 dni w roku kalendarzowym.

Powyższe oznacza, że dochody uzyskane przez Pana w okresie od 30 grudnia 2020 r. do 5 maja 2021 r. ze sprzedaży akcji na rynku zagranicznym w Stanach Zjednoczonych, podlegają opodatkowaniu w Polsce, stosownie do przedstawionych powyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przychód ze sprzedaży powinien zostać zakwalifikowany do przychodów z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przychód z tytułu sprzedaży akcji powinien Pan przeliczyć stosownie do art. 11a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym:

Przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Natomiast stosownie do art. 11a ust. 2 ustawy:

Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Dochód uzyskany ze sprzedaży akcji podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych według stawki 19%, na podstawie cyt. art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dochód uzyskany ze sprzedaży akcji w okresie od 30 grudnia 2020 r. do 5 maja 2021 r. powinien Pan wykazać w zeznaniu rocznym PIT-38 składanym za dany rok podatkowy, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po tym roku podatkowym, w którym doszło do odpłatnego zbycia akcji. W tym samym terminie zobowiązany był/jest Pan odprowadzić podatek z tego tytułu.

Natomiast od momentu ponownego wyjazdu wraz z partnerką do Wielkiej Brytanii w maju 2021 r., gdzie pracuje Pan na rzecz brytyjskiego pracodawcy, zamieszkuje Pan na stałe w mieszkaniu udostępnionym przez pracodawcę, zaciągnął Pan kredyt, a także gdzie znajduje się Pana centrum interesów osobistych i gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) uznać należy, że w Polsce podlegał Pan ograniczonemu obowiązkowi podatkowi, o którym mowa w art. 3 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. wyłącznie od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Oznacza to, że dochody z tytułu pracy wykonywanej w Wielkiej Brytanii uzyskane od dnia powrotu wraz z partnerką do Wielkiej Brytanii w maju 2021 r., i dochody ze sprzedaży akcji na rynkach zagranicznych uzyskane od dnia powrotu wraz z partnerką do Wielkiej Brytanii w maju 2021 r. nie podlegały opodatkowaniu w Polsce.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Końcowo wskazać należy, iż przedmiotem niniejszej interpretacji – zgodnie z zakresem wyznaczonym pytaniami – jest ocena stanowiska w zakresie dotyczącym rezydencji podatkowej w 2021 r. oraz w zakresie skutków podatkowych sprzedaży akcji dokonanych w okresie od 30 grudnia 2020 r. do 5 maja 2021 r.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329; (dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).