Temat interpretacji
Opodatkowanie zasiłku wdowiego z Wielkiej Brytanii.
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
16 grudnia 2021 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – w dniu 10 marca 2022 r. oraz w dniu 15 marca 2022 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
W czerwcu bieżącego roku został Pani przyznany przez instytucję (z tego co Pani rozumie, odpowiednik polskiego ZUS) Wielkiej Brytanii Bereavement Support Payment, czyli tak zwany zasiłek wdowi, który nie ulega tam opodatkowaniu. W całej sumie jest on Pani przelewany w funtach na konto walutowe w Polsce. Podatek nie został więc pobrany przed wypłatą tego zasiłku. Z informacji uzyskanych w banku, w momencie wpływania na konto polskie, taki podatek nie jest również pobierany ze względu na fakt, że to jest zasiłek, a nie renta po mężu. Nie uzyska Pani więc żadnego PIT-u od swojego banku. Księgowy w Wielkiej Brytanii odesłał Panią do następującej strony internetowej https://www.gov.uk/income-tax/taxfree-and-taxable-state-benefits. Oświadczył również, że nie uzyska Pani żadnego dokumentu potwierdzającego, czy rozliczającego te pieniądze, gdyż one tam nie ulegają opodatkowaniu jako zasiłek. Jest on Pani przyznany na rok, ostatni przelew powinien wpłynąć na Pani konto walutowe w czerwcu 2022 roku.
W pismach stanowiących uzupełnienie wniosku wskazała Pani, że zgodnie z adresem zameldowania – rozlicza się w Polsce, Urząd Skarbowy (…). Od początku swojej pracy jest Pani zameldowana i pracuje tylko na terenie Polski i tutaj odprowadza podatki.
Świadczenie Pani wypłacane (zasiłek wdowi) stanowi świadczenie rodzinne otrzymywane na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych obowiązujących w Wielkiej Brytanii. Mąż pracował i odprowadzał podatki w Wielkiej Brytanii. Z powodu choroby nowotworowej i czasowej niezdolności do pracy dostawał on EMPOLYMENT AND SUPPORT ALLOWANCE. Po jego śmierci dostała Pani od urzędu (INTERNATIONAL PENSION CENTRE;THE PENSION SERVICE) wniosek do wypełnienia BEREAVEMENT SUPPORT PAYMENT CLAIM FORM i na jego podstawie zostało Pani przyznane to świadczenie. Podstawę jego wypłacania – jak się Pani wydaje, że to zawierał ten link - („Zasiłek, który pani otrzymuje po mężu to: Bereavement Support Payment. Ten zasiłek nie podlega opodatkowaniu w UK: https://www.gov.uk/income-tax/taxfree-and-taxable-state-benefits. To znaczy również że podatek nie został pobrany przed wypłatą pani tego zasiłku”- to informacja od księgowego męża z Wielkiej Brytanii.). Księgowy z UK powiedział Pani również, że zasiłek wdowi nie podlega żadnemu opodatkowaniu w Wielkiej Brytanii, jak każdy zasiłek i na terenie Wielkiej Brytanii nie ma Pani obowiązku w żaden sposób się z niego rozliczyć, tym bardziej, że nie jest Pani podatnikiem w Wielkiej Brytanii.
Pytanie
Czy i w jaki sposób powinna Pani rozliczyć się w Polsce z tych pieniędzy w momencie składania rocznego PIT-u za rok 2021?
Pani stanowisko w sprawie
Według Pani stanu wiedzy – jako zasiłku – nie powinna się Pani rozliczać z tych pieniędzy.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z treścią art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1128, z późn. zm.):
osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).
Stosownie do treści art. 3 ust. 1a cytowanej ustawy:
za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:
1)posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
2)przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
Natomiast art. 3 ust. 2a cytowanej ustawy stanowi, że:
osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).
Na podstawie art. 4a ustawy:
przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.
Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że po śmierci męża otrzymuje Pani zasiłek wdowi z Wielkiej Brytanii. Posiada Pani w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy. Uzyskiwane świadczenie stanowi świadczenie rodzinne otrzymywane na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych obowiązujących w Wielkiej Brytanii. Powzięła Pani wątpliwość czy z tytułu tego zasiłku winna podlegać opodatkowaniu w Polsce.
Zgodnie z art. 17 ust. 1 Konwencji z dnia 20 lipca 2006 r. między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych (Dz. U. z 2006 r. Nr 250, poz. 1840):
z zastrzeżeniem postanowień artykułu 18 ustęp 2 niniejszej Konwencji, emerytury, renty i inne podobne wynagrodzenia wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie.
Z kolei w myśl art. 21 ust. 1 ww. Konwencji:
części dochodu, inne niż dochód wypłacany przez trust lub z majątku spadkowego w wyniku zarządzania tym majątkiem, bez względu na to gdzie powstają, osiągane przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie, które nie zostały objęte postanowieniami poprzednich artykułów niniejszej Konwencji, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie.
Biorąc pod uwagę opisane we wniosku zdarzenie przyszłe oraz przedstawiony powyżej stan prawny, należy stwierdzić, że zgodnie z postanowieniami Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych, świadczenia w postaci zasiłku wdowiego otrzymywane przez rezydenta podatkowego Polski z Wielkiej Brytanii podlegają opodatkowaniu tylko w Polsce.
Jednocześnie jednak, w sytuacji gdy zasiłek ten został przyznany na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych obowiązujących w Wielkiej Brytanii, to korzysta ze zwolnienia w myśl art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W myśl bowiem ww. przepisu:
wolne od podatku dochodowego są: świadczenia rodzinne otrzymane na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, dodatki rodzinne i pielęgnacyjne, zasiłki dla opiekunów otrzymane na podstawie przepisów o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów, świadczenia pieniężne otrzymane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, zasiłki porodowe otrzymane na podstawie odrębnych przepisów oraz świadczenie wychowawcze otrzymane na podstawie przepisów o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.
Mając na uwadze powyższe oraz fakt, że zasiłek wdowi został Pani przyznany na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych obowiązujących w Wielkiej Brytanii, stwierdzić należy, że korzysta on w Polsce ze zwolnienia na podstawie wskazanego powyżej przepisu art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji nie jest Pani zobowiązana do wykazania uzyskanych kwot w rocznym zeznaniu podatkowym.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).