Temat interpretacji
Wnioskodawca jako płatnik jest zobowiązany na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 11b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do poboru 19% zryczałtowanego podatku dochodowego od dochodu z tytułu wypłaty jednorazowej całości środków wypłaconych w sytuacji, o której mowa w art. 99 ust. 2 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych a nie tylko od dochodu z 75% środków zgromadzonych na rachunku PPK.
Na podstawie art. 13
§ 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja
podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z poźn.zm.), Dyrektor Krajowej
Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku
z dnia 6 sierpnia 2020 r. (data wpływu 10 sierpnia 2020 r.) uzupełnione
pismem z dnia 19 października 2020 r. (data nadania 19 października
2020 r., data wpływu 23 października 2020 r.), w odpowiedzi na wezwanie
tut. Organu z dnia 9 października 2020 r. Nr
0114-KDIP3-1.4011.500.2020.1.MK1 (data doręczenia 12 października 2020
r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej
podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika z
tytułu jednorazowej wypłaty środków zgromadzonych na rachunku PPK -
jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 sierpnia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika z tytułu jednorazowej wypłaty środków zgromadzonych na rachunku PPK.
Z uwagi na braki formalne, pismem z dnia 9 października 2020 r. (data nadania 9 października 2020 r., data doręczenia 12 października 2020 r.) Nr 0114-KDIP3-1.4011.500.2020.1.MK1, tut. organ wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych.
Pismem z dnia 19 października 2020 r. (data nadania 19 października 2020 r., data wpływu 23 października 2020 r.) Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe.
Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. [dalej: TFI] jest podmiotem zarządzającym środkami finansowymi z funduszy i programów inwestycyjnych, w tym Pracowniczymi Planami Kapitałowymi [dalej: PPK].
TFI jest organem zarządzającym instytucji finansowej, o której mowa w art. 2 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych [dalej: ustawa PPK], tj. funduszu inwestycyjnego zarządzanego przez towarzystwo funduszy inwestycyjnych.
Specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty [dalej: Fundusz lub Wnioskodawca] jest zarządzany przez TFI i zawiera oraz będzie zawierał umowy o zarządzanie oraz o prowadzenie PPK z podmiotami zatrudniającymi, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 21 ustawy PPK.
W ramach PPK, środki gromadzone na rachunkach osób zatrudnionych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 18 ustawy PPK [dalej: uczestnik PPK], będą lokowane w fundusze inwestycyjne, które różnicują poziom ryzyka w zależności od wieku uczestnika PPK.
Założeniem PPK jest systematyczne gromadzenie oszczędności przez uczestnika PPK z przeznaczeniem na ich wypłatę po osiągnięciu przez niego 60. roku życia oraz na inne cele określone w ustawie (art. 3 ust. 1 ustawy PPK).
Może się zdarzyć, że wypłata środków zgromadzonych na rachunku PPK na wniosek uczestnika PPK po osiągnięciu przez niego 60. roku życia (tj. wypłata określona w art. 97 ust. 1 ustawy PPK) - ze względu na relatywnie niską kwotę środków zgromadzoną w ramach PPK - spełni przesłanki określone w art. 99 ust. 2 ustawy PPK.
W konsekwencji, jeżeli wysokość pierwszej obliczonej raty będzie mniejsza niż 50 złotych, Fundusz dokona jednorazowej wypłaty wszystkich środków zgromadzonych w PPK.
W związku z powyższym, dokonując ww. jednorazowej wypłaty, od dochodu uzyskanego przez uczestnika PPK należny będzie 19% zryczałtowany podatek dochodowy [dalej: PIT], zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 11b ustawy PIT, którego płatnikiem będzie Wnioskodawca.
W związku z powyższym zadano następujące pytania:
Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego oraz w obowiązującym stanie prawnym, mając na względzie treść art. 21 ust. 1 pkt 58c lit. b w zw. z art. 30a ust. 1 pkt 11b) ustawy PIT, 19% zryczałtowany podatek dochodowy w takiej sytuacji należy pobrać od dochodu uczestnika PPK osiągniętego na wszystkich środkach zgromadzonych w PPK, czy też tylko od dochodu uczestnika PPK osiągniętego na 75% środkach zgromadzonych w PPK?
Zdaniem Wnioskodawcy,
W świetle przedstawionego stanu faktycznego oraz w obowiązującym stanie prawnym w przypadku wypłaty środków na wniosek uczestnika PPK po osiągnięciu przez niego 60. roku życia, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 58c lit. b ustawy PIT zwolniony z opodatkowania jest dochód od 25% zgromadzonych środków, niezależnie czy wypłacanych w ratach, czy jednorazowo na podstawie art. 99 ust. 2 ustawy o PPK. Natomiast dochód z pozostałej 75% zgromadzonych środków zgromadzonych na rachunku PPK uczestnika PPK jest zwolniony z opodatkowania, pod warunkiem, że środki te są wypłacane w co najmniej 120 miesięcznych ratach.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 58c lit. b ustawy PIT, wolne od podatku dochodowego są dochody z tytułu uczestnictwa w PPK, w rozumieniu ustawy PPK, w związku z wypłatą środków zgromadzonych na rachunku PPK, w przypadkach określonych w art. 97 ust. 1 ustawy PPK, w myśl którego wypłata środków zgromadzonych na rachunku PPK uczestnika PPK następuje wyłącznie na złożony wybranej instytucji finansowej wniosek:
- uczestnika PPK po osiągnięciu przez niego 60. roku życia;
- uczestnika PPK, zgodnie z art. 98, art. 100 lub art. 101.
Powołany wyżej przepis ustawy PIT stosuje się jednak z zastrzeżeniem art. 30a ust. 1 pkt 11a) i pkt 11b) ustawy PIT. Zgodnie bowiem z treścią art. 30a ust. 1 pkt 11b) ustawy PIT od dochodu Uczestnika PPK z tytułu wypłaty środków, o których mowa w art. 99 ust. 1 pkt 2 ustawy PPK - jeżeli wypłata będzie wypłacana w mniejszej ilości rat niż 120 miesięcznych rat, albo z tytułu wypłaty jednorazowej - w przypadku określonym w art. 99 ust. 2 ustawy PPK, pobiera się 19% zryczałtowany PIT.
Z kolei w myśl art. 99 ust. 2 ustawy PPK jeżeli wysokość pierwszej raty, wyliczona przez podzielenie łącznej wartości wszystkich jednostek uczestnictwa, jednostek uczestnictwa ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego lub jednostek rozrachunkowych zapisanych na rachunku PPK uczestnika PPK w dniu złożenia wniosku przez 120, a jeżeli uczestnik PPK złożył wniosek o wypłatę w mniejszej liczbie rat - przez liczbę odpowiadającą liczbie rat wskazanych we wniosku, jest mniejsza niż 50 zł, środki zapisane na rachunku PPK uczestnika PPK wypłaca się jednorazowo.
Treść art. 30a ust. 1 pkt 11b) ustawy PIT określa, że opodatkowaniu zryczałtowanym PIT podlegają środki pochodzące z wypłat, w przypadku o którym mowa w art. 99 ust. 1 pkt 2 ustawy PPK jeżeli wypłata będzie wypłacana w mniejszej ilości rat niż 120 miesięcznych rat, albo z tytułu wypłaty jednorazowej - w przypadku określonym w art. 99 ust. 2 ustawy PPK.
Mając na uwadze powyższe przepisy, w przypadku wypłaty środków na wniosek uczestnika PPK po osiągnięciu przez niego 60. roku życia, czyli spełnieniu warunku z art. 97 ust. 1 ustawy PPK, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 58c lit. b ustawy PIT zwolniony z opodatkowania jest dochód uzyskany na 25% zgromadzonych środków PPK. Dopiero dochód z pozostałej części 75% zgromadzonych środków na rachunku PPK uczestnika PPK może być opodatkowany, jeżeli środki PPK nie zostaną wypłacone w co najmniej 120 miesięcznych ratach, zgodnie z treścią ustawy PPK.
Zdaniem Wnioskodawcy, powyższe przepisy znajdą zastosowanie w przypadku jednorazowej wypłaty środków PPK dokonywanej na podstawie art. 99 ust. 2 ustawy PPK. Może mieć bowiem miejsce taka sytuacja, że uczestnik PPK złoży wniosek o wypłatę 25% środków PPK jednorazowo, a 75% środków w ilości rat nie mniejszej niż 120 miesięcznych rat (co spełniałoby przesłanki do objęcia dochodu uczestnika PPK zwolnieniem przedmiotowym określonym w art. 21 ust. 1 pkt 58c lit. b ustawy PIT) - przy czym ze względu na relatywnie niską kwotę środków zgromadzoną w ramach PPK, Fundusz dokona jednorazowej wypłaty środków PPK. W takim przypadku, w opinii Wnioskodawcy, opodatkowaniu powinien podlegać dochód wypracowany na 75% wypłacanych środków PPK, a nie dochód uzyskany na całości środków PPK.
Mając na uwadze przepisy ustawy PPK oraz cel, w jakim zostało PPK utworzone, wydaje się, iż po spełnieniu warunku odnośnie wieku uczestnika PPK (czyli ukończenia przez niego 60. roku życia), Wypłata powinna, co do zasady, być uznana za zwolnioną z opodatkowania PIT. Jednakże, należy pamiętać, iż ustawodawca wprowadził jeszcze jeden warunek odnośnie wypłaty części środków zgromadzonych na rachunku PPK. Mianowicie 75% środków przekazywanych jest na konto uczestnika PPK w minimum 120 równych, miesięcznych ratach (czyli przez 10 lat co miesiąc zapewnione są środki na życie). Zmniejszenie liczby rat, w których wypłacane będą pozostałe środki - w tym wypłata całej kwoty jednorazowo (1 rata) - będzie się wiązać z koniecznością zapłaty 19% zryczałtowanego PIT, ale tylko w odniesieniu do dochodu uzyskanego na 75% wypłacanych środkach PPK.
Ponadto z literalnego brzmienia przepisów ustawy PPK wynika, iż dochód z wypłaty środków zgromadzonych na rachunku PPK na wniosek uczestnika, który osiągnął wiek 60 lat, w 25% nie będzie opodatkowany PIT, natomiast odnośnie pozostałej części jest to uzależnione od sposobu ich wypłaty. Jeżeli bowiem środki te zostaną wypłacone w co najmniej 120 miesięcznych ratach, to również te pozostałe 75% zgromadzonych środków na rachunku PPK będzie zwolnione z opodatkowania PIT. A contrario, wypłata w mniejszej liczbie miesięcznej rat, w tym wypłata jednorazowa, skutkować będzie opodatkowaniem dochodu uzyskanego na zgromadzonych środkach PPK, ale w tylko w odniesieniu do 75% środków PPK.
Podsumowując powyższe rozważania, zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku dokonania jednorazowej wypłaty - określonej w art. 99 ust. 1 ustawy PPK - środków zgromadzonych na rachunku PPK na wniosek uczestnika PPK po osiągnięciu przez niego 60. roku życia:
- dochód uczestnika PPK z 25% zgromadzonych środków na rachunku PPK będzie zwolniony z opodatkowania na gruncie przepisów ustawy PIT, natomiast
- dochód uczestnika PPK z 75% zgromadzonych środków na rachunku PPK, co do zasady, będzie podlegać opodatkowaniu 19% zryczałtowanym PIT, jednakże tylko wtedy, gdy środki te nie zostaną wypłacone w co najmniej 120 miesięcznych ratach.
Mając na uwadze powyższe Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie jego stanowiska.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 8 ustawy 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.), płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.
Z uwagi na powyższe na płatniku ciążą trzy podstawowe obowiązki, tj.:
- obliczenie,
- pobranie,
- wpłacenie
- podatku, zaliczki.
Z kolei płatnik, który nie wykonał obowiązków określonych w art. 8 Ordynacji podatkowej, odpowiada za podatek niepobrany lub podatek pobrany a niewpłacony, o czym stanowi art. 30 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz. U. z 2020 r., poz. 1342 ) określa zasady gromadzenia środków w pracowniczych planach kapitałowych, zwanych dalej "PPK", zawierania umów o zarządzanie PPK i umów o prowadzenie PPK, finansowania i dokonywania wpłat do PPK oraz dokonywania wypłat transferowych, wypłat i zwrotu środków zgromadzonych w PPK (art. 1 ww. ustawy).
Jak stanowi art. 2 ust. 1 pkt 41 ww. ustawy określenie wypłata oznacza dokonaną na wniosek uczestnika PPK wypłatę środków zgromadzonych w PPK na wskazany rachunek bankowy lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej w przypadku spełnienia warunków określonych w ustawie.
Natomiast określenie zwrot oznacza wycofanie środków zgromadzonych w PPK przed osiągnięciem przez uczestnika PPK 60. roku życia na wniosek uczestnika PPK, małżonka lub byłego małżonka uczestnika PPK, małżonka zmarłego uczestnika PPK lub osoby uprawnionej (art. 2 ust. 1 pkt 47 ww. ustawy).
Zgodnie z art. 97 ust. 1 ww. ustawy wypłata środków zgromadzonych na rachunku PPK uczestnika PPK następuje wyłącznie na złożony wybranej instytucji finansowej wniosek:
- uczestnika PPK po osiągnięciu przez niego 60. roku życia;
- uczestnika PPK, zgodnie z art. 98, art. 100 lub art. 101.
Stosownie do art. 99 ust. 1 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych w przypadku, o którym mowa w art. 97 ust. 1 pkt 1:
- 25% środków zgromadzonych na rachunku PPK uczestnika PPK wypłacanych jest jednorazowo, chyba że uczestnik PPK złoży wniosek o wypłatę tej części środków w ratach na zasadach określonych w pkt 2;
- 75% środków zgromadzonych na rachunku PPK uczestnika PPK wypłacanych jest w co najmniej 120 ratach miesięcznych, chyba że uczestnik PPK, po otrzymaniu informacji o treści art. 30a ust. 1 pkt 11b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1387, z późn. zm.) i o wynikającej z niej konieczności uiszczenia zryczałtowanego podatku dochodowego, złoży wniosek o wypłatę w mniejszej liczbie rat.
Jeżeli wysokość pierwszej raty, wyliczona przez podzielenie łącznej wartości wszystkich jednostek uczestnictwa, jednostek uczestnictwa ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego lub jednostek rozrachunkowych zapisanych na rachunku PPK uczestnika PPK w dniu złożenia wniosku przez 120, a jeżeli uczestnik PPK złożył wniosek o wypłatę w mniejszej liczbie rat - przez liczbę odpowiadającą liczbie rat wskazanych we wniosku, jest mniejsza niż 50 zł, środki zapisane na rachunku PPK uczestnika PPK wypłaca się jednorazowo (art. 99 ust. 2 ww. ustawy).
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego wynika, że może się zdarzyć, że wypłata środków zgromadzonych na rachunku PPK na wniosek uczestnika PPK po osiągnięciu przez niego 60. roku życia (tj. wypłata określona w art. 97 ust. 1 ustawy PPK) - ze względu na relatywnie niską kwotę środków zgromadzoną w ramach PPK - spełni przesłanki określone w art. 99 ust. 2 ustawy PPK. W konsekwencji, jeżeli wysokość pierwszej obliczonej raty będzie mniejsza niż 50 złotych, Fundusz dokona jednorazowej wypłaty wszystkich środków zgromadzonych w PPK. W związku z powyższym, dokonując ww. jednorazowej wypłaty, od dochodu uzyskanego przez uczestnika PPK należny będzie 19% zryczałtowany podatek dochodowy, zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 11b ustawy PIT, którego płatnikiem będzie Wnioskodawca.
Wątpliwości Wnioskodawcy budzi kwestia czy mając na względzie treść art. 21 ust. 1 pkt 58c lit. b w zw. z art. 30a ust. 1 pkt 11b) ustawy PIT, 19% zryczałtowany podatek dochodowy w takiej sytuacji należy pobrać od dochodu uczestnika PPK osiągniętego na wszystkich środkach zgromadzonych w PPK, czy też tylko od dochodu uczestnika PPK osiągniętego na 75% środkach zgromadzonych w PPK.
Przechodząc na grunt ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2020 r., poz. 1426, z późn. zm.) należy w pierwszej kolejności wskazać na przepis art. 21 ust. 1 pkt 58c, zgodnie z którym wolne od podatku dochodowego są dochody z tytułu uczestnictwa w pracowniczym planie kapitałowym, w rozumieniu ustawy o pracowniczych planach kapitałowych, w związku z:
- gromadzeniem środków na rachunku w pracowniczym planie kapitałowym przez uczestnika pracowniczego planu kapitałowego,
- wypłatą środków zgromadzonych w pracowniczym planie kapitałowym, w przypadkach określonych w art. 97 ust. 1 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych, z zastrzeżeniem art. 30a ust. 1 pkt 11a i 11b,
- wypłatą transferową środków zgromadzonych w pracowniczym planie kapitałowym.
Stosownie do treści art. 30a ust. 1 pkt 11a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodu uczestnika pracowniczego planu kapitałowego uzyskanego w związku z wypłatą dokonaną na podstawie art. 98 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych - w zakresie, w jakim uczestnik pracowniczego planu kapitałowego nie dokonał zwrotu wypłaconych środków w terminie wynikającym z umowy zawartej z wybraną instytucją finansową - pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.
Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 11b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodu uczestnika pracowniczego planu kapitałowego z tytułu wypłaty środków, o których mowa w art. 99 ust. 1 pkt 2 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych - jeżeli wypłata będzie wypłacana w mniejszej ilości rat niż 120 miesięcznych rat, albo z tytułu wypłaty jednorazowej - w przypadku określonym w art. 99 ust. 2 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych - pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.
W myśl art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 r., płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a, 13-16 oraz art. 30a ust. 1 pkt 1-11 oraz 11b-12, z zastrzeżeniem ust. 4d, 5, 10, 12 i 21.
Wskazany wyżej przepis art. 21 ust. 1 pkt 58c lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych co do zasady zwalnia z podatku dochodowego od osób fizycznych dochody z tytułu uczestnictwa w pracowniczym planie kapitałowym, w związku z wypłatą środków zgromadzonych w pracowniczym planie kapitałowym uczestnika PPK po osiągnięciu przez niego 60. roku życia. Jednakże przepis ten zawiera bardzo istotne w przedmiotowej sprawie zastrzeżenie. Przepis ten stosuje się z zastrzeżeniem m. in art. 30a ust. 1 pkt 11b.
Jak już wcześniej wskazano zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 11b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodu uczestnika pracowniczego planu kapitałowego z tytułu wypłaty środków, o których mowa w art. 99 ust. 1 pkt 2 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych - jeżeli wypłata będzie wypłacana w mniejszej ilości rat niż 120 miesięcznych rat, albo z tytułu wypłaty jednorazowej - w przypadku określonym w art. 99 ust. 2 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych - pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.
Z powyższego zastrzeżenia wynika zatem, że przepis art. 30a ust.1 pkt 11b ww. ustawy, (a zatem opodatkowanie 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym) ma zastosowanie do dochodu:
- z 75% środków zgromadzonych na rachunku PPK
uczestnika PPK jeżeli wypłata będzie wypłacana w mniejszej ilości rat
niż 120 miesięcznych rat
albo - z tytułu wypłaty jednorazowej w przypadku określonym w art. 99 ust. 2 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych.
Przytoczony wyżej przepis art. 99 ust. 2 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych stanowi, że jeżeli wysokość pierwszej raty, wyliczona przez podzielenie łącznej wartości wszystkich jednostek uczestnictwa, jednostek uczestnictwa ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego lub jednostek rozrachunkowych zapisanych na rachunku PPK uczestnika PPK w dniu złożenia wniosku przez 120, a jeżeli uczestnik PPK złożył wniosek o wypłatę w mniejszej liczbie rat - przez liczbę odpowiadającą liczbie rat wskazanych we wniosku, jest mniejsza niż 50 zł, środki zapisane na rachunku PPK uczestnika PPK wypłaca się jednorazowo (art. 99 ust. 2 ww. ustawy).
Przepis art. 30a ust. 1 pkt 11b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie wskazuje na dwie sytuacje, w których na mocy tego przepisu następuje opodatkowanie zryczałtowanym 19% podatkiem dochodowym. Oddzielone są one wyraźnie spójnikiem: albo.
Przepis ten odnosi się do dochodu:
- z 75% środków zgromadzonych na rachunku PPK
uczestnika PPK jeżeli wypłata będzie wypłacana w mniejszej ilości rat
niż 120 miesięcznych rat
albo - do wypłaty jednorazowej - w przypadku określonym w art. 99 ust. 2 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych.
Ustawodawca nie łączy zatem tych dwóch sytuacji. Wyraźnie oddziela je spójnikiem albo.
Tym samym nie można zgodzić się z Wnioskodawcą, że w przypadku wypłaty środków na wniosek uczestnika PPK po osiągnięciu przez niego 60. roku życia, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 58c lit. b ustawy PIT zwolniony z opodatkowania jest dochód od 25% zgromadzonych środków, niezależnie czy wypłacanych w ratach, czy jednorazowo na podstawie art. 99 ust. 2 ustawy o PPK. Natomiast dochód z pozostałej 75% zgromadzonych środków zgromadzonych na rachunku PPK uczestnika PPK jest zwolniony z opodatkowania, pod warunkiem, że środki te są wypłacane w co najmniej 120 miesięcznych ratach.
Ustawodawca w art. 30a ust. 1 pkt 11b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi wyraźnie albo z tytułu wypłaty jednorazowej - w przypadku określonym w art. 99 ust. 2 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych - pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy. W przepisie art. 99 ust. 2 mówi się z kolei, że środki zapisane na rachunku PPK uczestnika PPK wypłaca się jednorazowo
W związku z powyższym dochód od całości środków wypłaconych w sytuacji, o której mowa w art. 99 ust. 2 podlega opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych.
Reasumując w świetle przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca jako płatnik jest zobowiązany na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 11b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do poboru 19% zryczałtowanego podatku dochodowego od dochodu z tytułu wypłaty jednorazowej całości środków wypłaconych w sytuacji, o której mowa w art. 99 ust. 2 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych a nie tylko od dochodu z 75% środków zgromadzonych na rachunku PPK.
W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
- z zastosowaniem art. 119a;
- w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
- z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).
Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego () w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43 300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).
W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.
Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.
Stanowisko
nieprawidłowe
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej