Opodatkowanie przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości. - Interpretacja - 0115-KDIT3.4011.379.2020.3.JG

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 09.10.2020, sygn. 0115-KDIT3.4011.379.2020.3.JG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Temat interpretacji

Opodatkowanie przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 28 maja 2020 r. (data wpływu 3 czerwca 2020 r.) uzupełnionym pismem z dnia 13 sierpnia 2020 r. (data wpływu 17 sierpnia 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości:

  • w zakresie niezaliczenia przychodu ze sprzedaży w () r. wycofanych ze spółki nieruchomości do przychodu z działalności gospodarczej, zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od osób fizycznych - jest nieprawidłowe,
  • w zakresie braku opodatkowania przychodu ze sprzedaży w () r. wycofanych ze spółki nieruchomości na zasadach określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku od osób fizycznych z uwagi na upływ 5 letniego terminu jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 czerwca 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 1, ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 29 lipca 2020 r. nr 0115-KDIT3.4011.379.2020.1.G wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania. Wniosek uzupełniono w dniu 17 sierpnia 2020 r.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca wspólnie z bratem na potrzeby działalności gospodarczej prowadzonej przez nich w formie spółki cywilnej (dalej: Spółka) zakupili w () r. nieruchomość składającą się z budynku i działki. W () r. dokupili nieruchomość składającą się również z budynku i działki. Zakupy te udokumentowane były aktami notarialnymi i fakturami VAT wystawionymi na Spółkę.

Na podstawie odpowiednich zezwoleń Spółka w latach () dokonała modernizacji nieruchomości (). Od () r. Wnioskodawca i jego brat nie ponosili już żadnych nakładów na ww. modernizację. Inwestycja nie została zakończona.

Wnioskodawca i jego brat mają w Spółce po 50 % udziałów. Spółka dla celów podatku dochodowego prowadzi przez cały okres działalności podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Przedmiotowa nieruchomość nie widnieje w ewidencji środków trwałych Spółki należącej do Wnioskodawcy i jego brata, bo według przepisów podatku dochodowego nigdy nie spełniała definicji środka trwałego, ().

Obecnie wspólnicy Spółki, postanowili, że nieruchomości tej nie będą nigdy wykorzystywać w działalności gospodarczej tej spółki cywilnej tylko na potrzeby osobiste i postanowili ją wycofać z majątku Spółki. Wycofanie tej nieruchomości z majątku Spółki do majątku prywatnego nastąpi w formie aktu notarialnego. W przyszłości wspólnicy Spółki nie wykluczają też sprzedaży tej nieruchomości.

Ponadto w uzupełnieniu wniosku w odpowiedzi na następujące pytania sformułowane w wezwaniu z dnia 29 lipca 2020 r. nr 0115-KDIT3.4011.379.2020.1.JG Wnioskodawca wskazał:

  1. skoro jak Zainteresowany wskazuje: wspólnie z bratem na potrzeby działalności gospodarczej prowadzonej przez nas w formie spółki cywilnej zakupili w () r. nieruchomość składającą się z budynku () i działki, to w jakim celu wspólnicy dokonali tego zakupu?

    () Zainteresowani zakupili nieruchomość z zamiarem modernizacji i wykorzystywania później jako pomieszczenia do produkcji ().
  2. skoro zakupiona w () roku nieruchomość nie stanowiła środka trwałego w prowadzonej działalności, to czy została zakupiona w celu jej dalszej odsprzedaży, czyli stanowiła w prowadzonej przez spółkę działalności towar handlowy?

    Zakupiona nieruchomość nie stanowiła środka trwałego bo nie spełniała podstawowej definicji środka trwałego, tj. była niezdatna do użytkowania (). Nie została zakupiona w celu odsprzedaży i dlatego nie stanowiła w prowadzonej działalności przez spółkę towaru handlowego.
  3. ()?
  4. jaki był cel zakupu w () r. przez Zainteresowanych - wspólników spółki cywilnej () nieruchomości składającej się również z budynku () i działki?

    W () zakupiliśmy nieruchomość z zamiarem ()i wykorzystywać później pomieszczenia do produkcji ()
  5. ()
  6. czy zakupiona w () r. nieruchomość została zakupiona w celu dalszej odsprzedaży, czyli stanowiła w prowadzonej przez spółkę działalności towar handlowy?

    Zakupiona w ()r. nieruchomość nie została zakupiona w celu odsprzedaży i dlatego nie stanowiła wprowadzonej działalności przez spółkę towaru handlowego.
  7. jak zakupione nieruchomości były używane przez wspólników do () roku?

    Zakupione () nieruchomości nie były używane przez wspólników do () r.
  8. czy zakupione w () nieruchomości były używane przez inne osoby, wskazać ich dane osobowe oraz wskazać na podstawie jakich umów i kiedy zawartych osoby te z nich korzystały?

    Zakupione ()nieruchomości nie były używane przez inne osoby.
  9. ()
  10. od kiedy i jaką działalność gospodarczą prowadzi i prowadziła spółka, w której Zainteresowani są wspólnikami?

    Spółka której jesteśmy wspólnikami prowadzi działalność ()
  11. proszę podać dane ()
  12. () rozbudowana i dlaczego?

    () większego budynku, w której mogliby pracować pracownicy, ()
  13. w związku ze stwierdzeniem, że nie ma też wydanego przez odpowiednie organy pozwolenia na użytkowanie tej nieruchomości lub jej części po modernizacji, proszę wskazać, z jakiego powodu,()?

    Budynek jest w trakcie rozbudowy, żadna jego część nie jest wykończona i w związku z tym brak jest podstaw do odbioru przez odpowiednie organy.
  14. co było celem przeprowadzonej przez spółkę cywilną modernizacji budynku, o którym mowa we wniosku?

    Celem modernizacji budynku było przeniesienie do niego całego zakładu.
  15. na czym miała polegać modernizacja budynku przeprowadzana przez wspólników zgodnie z wydanymi dokumentami (pozwoleniami) na przeprowadzanie prac budowlanych, ze wskazaniem dat ich wydania oraz organu, który je wydał?

    Modernizacja budynku miała polegać ()
  16. dlaczego od () r. Zainteresowani nie ponosili już żadnych nakładów na modernizację budynku,?

    Od () nie ponosiliśmy żadnych nakładów ponieważ ()nie miała już dla naszej spółki ekonomicznego uzasadnienia. Samo przeniesienie zakładu do większego budynku oprócz kosztów związanych z jego dalszą budową spowodowałoby też ponoszenie większych kosztów jego utrzymania, np. ogrzewanie, oświetlenie stanowisk pracy, większy podatek od nieruchomości. ()
  17. na jakim etapie jest wykonana modernizacja oraz czy i jakich prac do jej zakończenia brakuje?

    () Stopień zaawansowania prac ()ok.()%.
  18. kiedy i przez kogo zostanie zakończona modernizacja budynku,()?

    Decyzja Zainteresowanych teraz jest taka, że nie będą oni kończyć modernizacji ()gdybyśmy po wycofaniu nieruchomości z działalności gospodarczej w przyszłości podjęli decyzję o zakończeniu modernizacji budynku, kiedy będzie on stanowił własność prywatną Zainteresowanych.
  19. jakie potrzeby osobiste Zainteresowani będą realizowali na przedmiotowych nieruchomościach lub ich częściach?

    Przedmiotowej nieruchomości będziemy używać do przechowywania rzeczy, które są naszą osobistą własnością, niezwiązanych z działalnością gospodarczą()
  20. czy i w jaki sposób oraz przez kogo nieruchomości te były wykorzystywane w okresie od () roku do chwili obecnej?

    Nieruchomość ta jest używana od () przez wspólnika () na cele wymienione w odpowiedzi na pkt 19 wezwania.
  21. kiedy Zainteresowani planują wycofanie tych nieruchomości ze spółki cywilnej i kiedy (wskazać rok) nastąpi zawarcie aktu notarialnego, mocą którego to wycofanie nastąpi?

    Nieruchomość ()Zainteresowani wycofają w () r. w momencie zawarcia aktu notarialnego mocą którego to wycofanie nastąpi.
  22. czy Zainteresowani będą nadal współwłaścicielami wycofanych nieruchomości, czy też każdy z Zainteresowanych stanie się właścicielem określonej nieruchomości lub jej części (wówczas należy podać jakiej części, który ze współwłaścicieli będzie właścicielem), czy też ich całości?

    Zainteresowani nadal będą współwłaścicielami wycofanej nieruchomości, po 50% każdy.
  23. kiedy Zainteresowani mają zamiar dokonać sprzedaży wycofanych ze spółki cywilnej nieruchomości?

    Jeżeli Zainteresowani zdecydują się tą nieruchomość sprzedać, to sprzedaży dokonają w() r.

W związku z powyższym opisem zdarzenia przyszłego zadano następujące pytania:

  1. Czy przychód ze sprzedaży dokonanej w () r. będzie przychodem z działalności gospodarczej zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od osób fizycznych?
  2. Czy przychód ze sprzedaży dokonanej w () r. będzie źródłem przychodów zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Stanowisko Wnioskodawcy do pytania nr 1:

Według Wnioskodawcy nie [dopisek organu: będzie stanowiła przychodu z działalności gospodarczej,] bo zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami z działalności gospodarczej są również przychody ze zbycia składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej, a w tym przypadku nieruchomość ta nie była nigdy wykorzystywana w działalności gospodarczej.

Stanowisko Wnioskodawcy do pytania nr 2:

Sprzedaż ta nie będzie stanowiła źródła przychodów na podstawie art. 10 ust.1 pkt 8 w/w ustawy, bo upłynęło już 5 lat licząc od końca roku, w którym nieruchomość ta została zakupiona, tj. () r. Sama zmiana przeznaczenia nieruchomości przez wspólników nie ma tu znaczenia bo będą mieć w niej dalej po 50% udziałów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego:

  • w zakresie niezaliczenia przychodu ze sprzedaży w () r. wycofanych ze spółki nieruchomości do przychodu z działalności gospodarczej, zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od osób fizycznych - jest nieprawidłowe,
  • w zakresie braku opodatkowania przychodu ze sprzedaży w () r. wycofanych ze spółki nieruchomości na zasadach określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku od osób fizycznych z uwagi na upływ 5 letniego terminu jest nieprawidłowe.

Zasady działania spółek cywilnych regulują przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2019 r., poz. 1145, z późn. zm.; zwanej dalej: kodeks cywilny).

Zgodnie z art. 860 § 1 ww. ustawy, przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw albo na świadczeniu usług, przy czym domniemywa się, że wkłady wspólników mają jednakową wartość (art. 861 § 1 i § 2 Kodeksu cywilnego). Wniesiony wkład może być pieniężny lub niepieniężny. Z chwilą przeniesienia własności rzeczy na wspólników, staje się ona majątkiem wspólnym wszystkich wspólników.

W myśl art. 863 § 1 Kodeksu cywilnego, wspólnik nie może rozporządzać udziałem we wspólnym majątku wspólników ani udziałem w poszczególnych składnikach tego majątku. Zatem w przypadku wniesienia do spółki cywilnej wkładu w postaci składnika majątku, stanowiącego wyłączną własność jednego wspólnika, bądź też będącego współwłasnością wszystkich wspólników tejże spółki, wyłączna własność wspólnika, bądź współwłasność w częściach ułamkowych z chwilą wniesienia do spółki przekształca się we współwłasność łączną. Współwłasność ta ma charakter bezudziałowy, a każdemu ze wspólników przysługują równe prawa do całego majątku.

Stosownie do art. 867 § 1 kodeksu cywilnego, każdy wspólnik jest uprawniony do równego udziału w zyskach i w tym samym stosunku uczestniczy w stratach, bez względu na rodzaj i wartość wkładu. W umowie spółki można inaczej ustalić stosunek udziału wspólników w zyskach i stratach. Można nawet zwolnić niektórych wspólników od udziału w stratach. Natomiast nie można wyłączyć wspólnika od udziału w zyskach. Ustalony w umowie stosunek udziału wspólnika w zyskach odnosi się w razie wątpliwości także do udziału w stratach (art. 867 § 2 k.c.).

W przeciwieństwie do spółek osobowych prawa handlowego, spółka cywilna nie jest odrębnym podmiotem prawa i stanowi wyłącznie stosunek zobowiązaniowy pomiędzy wspólnikami będącymi stronami umowy spółki cywilnej. Wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony w umowie spółki. Z uwagi na to, że spółka cywilna nie jest podmiotem prawa, nie przysługuje jej w związku z tym również zdolność do czynności prawnych, zdolność sądowa, ani procesowa.

Spółka cywilna nie jest także przedsiębiorcą w rozumieniu art. 431 k.c. oraz art. 4 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2019 r., poz. 1292 z późn. zm.); przedsiębiorcami w myśl tej ustawy są bowiem wspólnicy tej spółki.

Z powyższych przepisów wynika, że spółka cywilna jest umową zawartą przez wspólników w celu dążenia do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego. Właścicielami majątku zarówno wniesionego do spółki jak i zakupionego przez jej wspólników na spółkę cywilną w trakcie jej działalności i wykorzystywanego w prowadzonej w tej formie pozarolniczej działalności gospodarczej są wspólnicy tej spółki w ramach współwłasności łącznej.

Z treści wniosku wynika, że Zainteresowani jako przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej zakupili nieruchomości w ramach działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej, z zamiarem ich wykorzystywania do prowadzonej działalności gospodarczej. Zakup przez wspólników spółki cywilnej nieruchomości do tej spółki skutkuje, tym że wspólnikom tej spółki przysługują równe prawa do nieruchomości, czyli współwłasność ta ma charakter bezudziałowy. W spółce cywilnej właścicielami zakupionych nieruchomości są wspólnicy w ramach współwłasności łącznej.

Okoliczność, że nieruchomości (grunty wraz z budynkami) zostały nabyte w związku z prowadzoną działalnością, oraz późniejsze działania związane z modernizacją i dostosowaniem budynków do potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej wyczerpuje przesłankę stanowiącą o ich wykorzystywaniu na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Podjęcie czynności w zakresie () istniejącej zabudowy bezsprzecznie oznacza, że Wnioskodawca miał zamiar wykorzystywać nieruchomość w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Jak stanowi art. 5a pkt 2) ustawy o PIT ilekroć w ustawie jest mowa o składnikach majątkowych oznacza to aktywa w rozumieniu ustawy o rachunkowości pomniejszone o przejęte długi funkcjonalnie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą zbywcy, o ile długi te nie zostały uwzględnione w cenie nabycia, o której mowa w art. 22g ust. 3;

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 12 ustawy o rachunkowości ilekroć w ustawie jest mowa o aktywach - rozumie się przez to kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, powstałe w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych.

Ustawa o PIT nie zawiera bezpośredniej definicji środków trwałych, dokonuje natomiast ich podziału na podlegające i niepodlegające amortyzacji. Definicja pojęcia środki trwałe wywodzi się z ustawy o rachunkowości, gdzie zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 15 ilekroć w ustawie jest mowa o środkach trwałych - rozumie się przez to, z zastrzeżeniem pkt 17, rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki. Zalicza się do nich w szczególności (lit. a) nieruchomości - w tym grunty, prawo użytkowania wieczystego gruntu, budowle i budynki, a także będące odrębną własnością lokale, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego.

Grunt jest zdatny do użytku z chwilą nabycia. Na jego wartość początkową wpływać będzie wyłącznie cena należna sprzedającemu oraz koszty związane z zakupem (koszty aktu notarialnego, itp.). Co istotne, w przypadku nabycia nieruchomości zabudowanej - oddzielnymi środkami trwałymi będą grunty oraz posadowione na tym gruncie budynki i budowle. W myśl bowiem przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 03 października 2016 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT), grunty klasyfikuje się do grupy 0 "Grunty", a budynki do grupy 1 "Budynki i lokale oraz spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego i spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego". Ponadto oddzielne ujęcie w ewidencji jest konieczne również dlatego, że grunty nie podlegają amortyzacji.

Co istotne przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uzależniają możliwości uznania danego składnika majątku za środek trwały od ujęcia go w ewidencji środków trwałych, ani też dokonywania jego amortyzacji, jak z powyższego wynika zamierzone odpłatne zbycie ww. nieruchomości, dotyczy majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej a nie wpisanego do ewidencji środków trwałych).

W niniejszej sprawie zatem w momencie zakupu nieruchomości, który to zakup udokumentowany został aktem notarialnym oraz fakturą VAT wystawioną dla spółki cywilnej, grunty powinny zostać ujęte w ewidencji środków trwałych, natomiast budynki produkcyjne z uwagi na swój stan stanowiły środki trwałe w budowie. Nie spełniały podstawowej definicji środka trwałego, nie były bowiem kompletne i zdatne do użytku.

Jak wynika z opisanych okoliczności zdarzenia przyszłego wycofanie nieruchomości, na której Wspólnicy rozpoczęli inwestycje polegającą ()w celu stworzenia ()większego budynku, w którym miała być prowadzona ich działalność gospodarcza, a która to inwestycja nie została zakończona, z majątku Spółki do majątku prywatnego nastąpić ma w () r. w formie aktu notarialnego. Wspólnicy Spółki po jej wycofaniu w() r. mają zamiar dokonać jej sprzedaży w () r.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłami przychodów są odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,

  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Natomiast stosownie do art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Z kolei jak stanowi art. 10 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Natomiast zgodnie z brzmieniem art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Podkreślić przy tym należy, że w odniesieniu do składników majątku w spółce cywilnej, właścicielami poszczególnych składników majątku pozostają wspólnicy spółki w ramach współwłasności łącznej. Przepisy prawa nie zabraniają przeniesienia przez wspólników spółki cywilnej własności składników majątkowych wchodzących w skład ich majątku wspólnego do majątku odrębnego wspólników. Wycofanie składnika ze spółki cywilnej sprowadza się do "przekształcenia" współwłasności łącznej tego składnika we współwłasność w częściach ułamkowych. Sama czynność przesunięcia składników majątku z majątku wspólnego wspólników spółki cywilnej do majątków odrębnych tych wspólników bez dokonania przysporzenia przez wspólników na rzecz spółki - nie rodzi skutków w postaci przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Dokonanie bezpłatnego przekazania, w wyniku którego przedmiotowa nieruchomość gruntowa wraz z budynkiem () zostanie wycofana z majątku wspólnego wspólników, objętego umową Spółki cywilnej, do majątku odrębnego Wnioskodawcy (zgodnie z udziałami w zyskach i stratach), nie będzie generować dla niego jako wspólnika Spółki cywilnej przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Natomiast ewentualny dochód może powstać w momencie dokonania odpłatnego zbycia ww. nieruchomości.

W myśl art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisów dotyczących ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Z opisu sprawy wynika, że wycofanie nieruchomości ze spółki do majątku prywatnego w formie aktu notarialnego będzie miało miejsce w () roku. Wspólnicy po ich wycofaniu będą współwłaścicielami wycofanej nieruchomości po 50% każdy. Natomiast sprzedaży udziałów w przedmiotowej nieruchomości mają zamiar dokonać w () roku.

Zatem sprzedaż nieruchomości, na które składają się grunty oraz środki trwałe w budowie w sytuacji gdy sprzedaż ta nastąpi przed upływem 6 lat, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nieruchomości te zostaną wycofane z działalności gospodarczej skutkuje powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, co wynika z art. 10 ust. 2 pkt 3 w zw. z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Innymi słowy w związku z tym, że przedmiotowe nieruchomości zostaną wycofane z działalności gospodarczej (jak wynika z przedstawionych we wniosku okoliczności faktycznych, to mimo, że nie zostały wpisane do ewidencji środków trwałych, stanowią majątek spółki cywilnej wykorzystywany w działalności gospodarczej, podczas gdy grunty przedmiotowych nieruchomości, na których stały zakupione budynki, stanowiły środek trwały, już w momencie zakupu tych nieruchomości) to przychód ze sprzedaży w () r. udziałów w wycofanej ze spółki nieruchomości stanowić będzie zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 3 w związku z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, niezależnie od tego czy w kosztach uzyskania przychodów były/czy niebyły uwzględniane odpisy amortyzacyjne. Wobec powyższego &‒ wbrew twierdzeniom Wnioskodawcy &‒ przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy nie ma w niniejszej sprawie zastosowania.

Reasumując, skoro przedmiotowe wycofywane nieruchomości były wykorzystywane w działalności prowadzonej przez wspólników spółki cywilnej do celów inwestycyjnych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, to sprzedaż tych nieruchomości, po ich wycofaniu z działalności gospodarczej, na którą składają się grunty oraz środki trwałe w budowie, w sytuacji gdy nastąpi przed upływem 6 lat od momentu wycofania, stanowić będzie przychód z działalności gospodarczej na podstawie art. 10 ust. 2 pkt 3 w związku z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przedmiotowej kwestii nie znajdzie natomiast zastosowanie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż zgodnie z brzmieniem art. 10 ust. 2 ww. ustawy, przedmiotowa regulacja nie dotyczy składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat, a ponieważ zbywane udziały nie dotyczą nieruchomości mieszkalnych, wyjątek wskazany w art. 10 ust. 3 ww. ustawy nie będzie miał w przedmiotowej sprawie zastosowania.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej). Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy)

W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Stanowisko

nieprawidłowe

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej