Temat interpretacji
Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX).
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego we wniosku stanu faktycznego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 grudnia 2021 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 28 marca 2022 r. (data wpływu).Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca zajmuje się pracami programistycznymi zlecanymi przez Zleceniodawcę, prowadzącymi do powstania innowacyjnych, indywidualnych rozwiązań obsługujących dedykowane obszary działalności z branży statystyk ... (na którą składają się pobieranie, wprowadzanie, zapisywanie, edycja, kalkulacje, wyświetlanie tychże statystyk oraz ich usuwanie). Na potrzeby Zleceniodawcy Wnioskodawca realizuje projekt programistyczny na etapach analizy potrzeb, projektowania, implementacji, testów oraz wdrożenia nowych funkcjonalności. W dalszych etapach Wnioskodawca świadczy usługi modernizacji wdrożonego systemu lub jego części. Miejsce oraz czas wykonywania zleceń nie są narzucone, Wnioskodawca ma możliwość wykonywania ich zdalnie. Istnieje możliwość uzgodnienia miejsca oraz czasu wykonywania zleceń.
Zlecenia realizowane są na podstawie posiadanej wiedzy z zakresu technologii informatycznych oraz doświadczenia w zakresie przygotowywania rozwiązań związanych z tworzeniem programów komputerowych, w zawartej umowie Wnioskodawca zobowiązuje się wytworzyć i przenieść na Zleceniodawcę prawa do wytworzonego oprogramowania.
Działalność można podzielić na etapy takie jak:
1.Planowanie, analiza I projektowanie oprogramowania - szczegółowa analiza indywidualnych potrzeb Zleceniodawcy i/lub użytkownika programu, zapoznanie się ze specyfiką jego pracy oraz zbadanie i zaprojektowanie możliwych rozwiązań, dobranie odpowiednich rozwiązań i technologii do wytworzenia oprogramowania i metod jego implementacji;
2.Praca nad wytworzeniem programu i jego implementacja - tworzenie nowych funkcjonalności w oparciu o wyniki analizy potrzeb Zleceniodawcy i/lub użytkownika programu komputerowego, przygotowywanie koncepcji rozwiązania z uwzględnieniem języków programowania i technologii wybranych na etapie projektowania oprogramowania, jak i tworzenie ulepszeń, modyfikacji oraz rozszerzeń dotychczasowych funkcjonalności systemu. Przygotowywanie automatycznych testów jednostkowych oraz integracyjnych weryfikujących poprawność funkcjonalną oprogramowania na etapie Jego tworzenia oraz zapewniające możliwość wykonania testów regresyjnych po wprowadzeniu koniecznych usprawnień, poprawek czy też optymalizacji w kodzie źródłowym zidentyfikowanych na etapie testów systemowych, wydajnościowych, obciążeniowych lub klienckich testów akceptacyjnych. Świadczenie pomocy technicznej w trakcie użytkowania oprogramowania związane z analizą potencjalnych błędów na etapie produkcyjnego działania oprogramowania oraz poprawą tychże błędów.
3.Integracja oprogramowania z innymi systemami Zleceniodawcy lub dostawcami danych oraz wsparcie wdrożenia aktualizacji systemu, kompatybilność wytworzonego programu z różnymi projektami wewnętrznymi Zleceniodawcy.
4.Podnoszenie kwalifikacji poprzez zdobywanie wiedzy na temat używanych technologii programowania i badania możliwości implementacji nowych, lepszych rozwiązań.
Wytwarzanie i ulepszanie oprogramowania lub jego części stanowi przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze (wyraz własnej twórczości intelektualnej).
Realizacja działalności twórczej odbywa się poprzez nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Główne języki programowania wykorzystane do realizacji działalności dla Zleceniodawcy to PHP, JavaScript i SQL. Zlecenia do wykonania przekazywane są poprzez narzędzie udostępnione przez Zleceniodawcę (...).
Przykład realizowanych zleceń:
Analiza potrzeb do realizacji funkcjonalności odbierania danych (takich jak adres email, nazwa firmy, wybrany pakiet) potencjalnych klientów Zleceniodawcy (do przydzielenia próbnego, okresowego dostępu do systemu), zapisywania ich tymczasowo na wstępnym etapie rejestracji oraz zapisywanie w sposób trwały w bazie danych po aktywacji konta. Utworzone konta mają posiadać odpowiednie opcje wybrane w formularzu oraz inne narzucone w celu możliwości korzystania z systemu. W początkowej fazie wykonywania zlecenia analizowane były sposoby realizacji (potrzebne dane, zastosowane technologie, pokrycie wszystkich potrzeb, ogólne etapy przepływu danych), w dalszych fazach znajdowała się już realizacja poszczególnych etapów przy zastosowaniu doświadczenia z zakresu kodowania w językach PHP, SQL i HTML, jak i konkretnej implementacji wyszukanych rozwiązań lub dokumentacji, a to wszystko posłużyło do stworzenia potrzebnej funkcjonalności/nowego modułu (PHP) odbioru danych z wykorzystaniem żądań HTTP (REST), zapisu ich do bazy tymczasowej REDIS, wysyłki maila aktywacyjnego do klienta (HTML), ponownego odebrania żądania aktywacji i zapisu/przeniesienia tymczasowych danych do bazy danych SQL. Potrzebne było też rozszerzenie istniejących modułów systemu o możliwość konfiguracji zapisanych w ten sposób danych. Na realizację zleceń składało się też tworzenie automatycznych testów jednostkowych i funkcjonalnych, sprawdzających poprawność zaimplementowanych rozwiązań, konfigurację nowych funkcjonalności oraz poprawę ewentualnych błędów po testach manualnych. Końcowy etap stanowiło wdrożenie gotowego rozwiązania po weryfikacji poprawności jego działania.
Innym przykładowym zleceniem było dodanie nowej roli systemowej ... dla użytkowników systemu, które składało się z analizy zebranych wymagań pod kątem potrzebnych zmian w systemie, a w dalszych etapach realizacja poprzez dodanie odpowiednich widoków dla nowej roli (różniących się od widoków stron innych ról) na stronach m.in. (...). Realizacja uwzględniała również walidację danych konkretnego użytkownika, aby wyświetlić na ekranie odpowiedni dla niego widok. Funkcjonalność wymagała również implementacji możliwości konfiguracji (zapis, edycja, usuwanie) dla nowej roli, takich ustawień jak np. prawa dostępowe do konkretnych modułów, tak jak i konfiguracji użytkownika, a by było możliwe przypisanie mu dodanej roli. Na realizację składało się również dodanie odpowiednich testów automatycznych i funkcjonalnych sprawdzających nową funkcjonalność, poprawa błędów po testach manualnych i wdrożenie gotowej funkcjonalności na serwer produkcyjny Kontrahenta.
Działalność prowadzona jest w sposób systematyczny, tj. w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny na podstawie przygotowanego harmonogramu prac w celu tworzenia nowych zastosowań przy wykorzystaniu zasobów wiedzy. Każdy z efektów prac stanowi utwór i jest objęty ochroną praw autorskich. Wybrane rozwiązania dedykowane są wyłącznie potrzebą Kontrahenta lub jego klientom, są kompatybilne z jego branżą oraz rzeczywistością jego działalności.
W przypadku rozwijania oprogramowania, Wnioskodawca nie jest właścicielem ani współwłaścicielem tego oprogramowania, nie posiada również osobno zawartej umowy licencji wyłącznej. W wyniku rozwinięcia oprogramowania, tworzone są nowe kody i algorytmy w językach programowania i powstaje nowe prawo własności intelektualnej. Pisany kod przekazywany jest do Kontrahenta zaraz po napisaniu, przy pomocy narzędzia którym jest ... .
Podane prace twórcze i rozwojowe oprogramowania, jak i przekazanie praw autorskich na Kontrahenta (tu - "Zleceniodawcy") zawarte są w podpisanej umowie kontraktowej między Stronami. Dotyczą tego zapisy takie jak: "Zleceniodawca zleca wykonanie, a Zleceniobiorca zobowiązuje się świadczyć na rzecz Zleceniodawcy usługi informatyczne oraz programistyczne w sposób określony niniejszą Umową oraz wszelkie inne czynności związane z programowaniem, na podstawie specyfikacji i wytycznych pochodzących od Zleceniodawcy (dalej - "Zlecenie") obejmujące w szczególności:
a)Tworzenie oprogramowania wg ustalonych założeń;
b)Tworzenie testów jednostkowych oprogramowania;
c)Optymalizacja i refaktoryzacja tworzonego kodu;
d)Przeprowadzanie testów oprogramowania;
e)Tworzenie dokumentacji technicznej i dokumentacji użytkownika ;
f)Projektowanie schematów baz danych i topologii serwerów;
g)Diagnostyka I eliminacja błędów oprogramowania;
h)Sporządzanie analiz dotyczących nowych aplikacji;
i)Wykonywanie innych czynności zleconych przez Zleceniodawcę, a pozostających w związku z wykonywaniem przez Zleceniobiorcę Zlecenia."
1.„Wszelkie majątkowe prawa autorskie, a w szczególności prawo do korzystania, pobierania wynagrodzenia za korzystanie oraz rozporządzania utworami stworzonymi przez Zleceniobiorcę w trakcie i w związku z wykonywaniem przez niego obowiązków wynikających z niniejszej Umowy przysługują Zleceniodawcy.
2.Zleceniodawca nabywa wszelkie prawa autorskie, o których mowa w ust. 1 powyżej z chwilą ich powstania, niezależnie od przyjęcia poszczególnych utworów przez Zleceniodawcę.
3.Zleceniodawca nabywa prawa autorskie na wszelkich polach eksploatacji, a w szczególności:
a)w zakresie utrwalania i zwielokrotniania utworów - wytwarzanie określoną techniką egzemplarzy utworów, w tym techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
b)w zakresie obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwory utrwalono - wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy;
c)w zakresie rozpowszechniania utworów w sposób inny niż kreślony w punkcie b) - publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie utworów w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym;
d)wprowadzenie do pamięci komputerów lub serwerów oraz do sieci teleinformatycznych lub informatycznych;
e)zgłaszanie wniosków o uzyskanie prawa ochronnego na utwory jako znak towarowy oraz korzystanie z utworów w charakterze znaku towarowego; a w zakresie w jakim utwory te stanowią programy komputerowe, Zleceniodawca nabywa je dodatkowo w zakresie następujących pól eksploatacji;
f)trwałe i czasowe utrwalanie i zwielokrotnianie programu komputerowego w całości lub w części, jakimikolwiek środkami I w jakiejkolwiek formie, w tym wprowadzanie, wyświetlanie, stosowanie, przekazywanie i przechowywanie programu komputerowego i jego części;
g)tłumaczenie, przystosowywanie, zmiana układu lub jakiekolwiek zmiany w programie komputerowym lub jego częściach;
h)rozpowszechnianie, w tym użyczenie lub najem programu komputerowego lub jego kopii lub ich części;
i)wykonanie i korzystanie z dowolniej Ilości kopii programu komputerowego lub jego części;
j)sporządzenie i korzystanie z dowolniej ilości kopii zapasowych programu komputerowego lub jego części i ich używanie równocześnie z programem komputerowym lub jego częściami;
k)wprowadzenie do pamięci komputerów lub serwerów oraz do sieci teleinformatycznych lub informatycznych.
4.Z momentem przeniesienia tych praw na Zleceniodawcę, Zleceniobiorca ponadto przenosi prawo do zezwalania na korzystanie i rozporządzanie opracowań utworów, na polach eksploatacji wskazanych w punkcie 3 niniejszego paragrafu, jak również do udzielania dalszych zezwoleń osobom trzecim w tym zakresie.
5.Zleceniobiorca zobowiązuje się do niewykonywania swoich praw osobistych względem utworów stworzonych na podstawie niniejszej Umowy. Ponadto, Zleceniobiorca upoważnia Zleceniodawcę do wykonywania autorskich praw osobistych względem tych utworów oraz do udzielania dalszych upoważnień w tym zakresie osobom trzecim, zobowiązując się zarazem do nieodwoływania tego upoważnienia. Wskutek tych upoważnień, Zleceniodawca w szczególności: (I) będzie uprawniona do dokonywania zmian, opracowań i modyfikacji tych utworów, oraz (li) nie będzie zobowiązana do wskazywania Zleceniobiorcy jako autora tych utworów.
6.Z chwilą otrzymania utworu, Zleceniodawca nabywa również własność nośnika, na którym został on utrwalony.
7.Niniejsza Umowa nie nakłada na Zleceniodawcę zobowiązania do wykorzystywania lub rozpowszechniania utworów stworzonych przez Zleceniobiorcę.
8.W zakresie jakichkolwiek wynalazków, wzorów, wzorów użytkowych lub innych efektów wykonywania obowiązków z niniejszej Umowy przez Zleceniobiorcę, które mogą być chronione prawem własności przemysłowej, z momentem ich utrwalenia, Zleceniobiorca przenosi na Zleceniodawcę prawo do ubiegania się o ochronę tych efektów wykonywania jego obowiązków z niniejszej Umowy, jako zarejestrowanych wzorów przemysłowych, patentów, znaków towarowych lub innych praw własności przemysłowej, na cały okres Ich trwania na całym świecie.
9.W sytuacji, gdy efekt wykonywania obowiązków z niniejszej Umowy przez Zleceniobiorcę może stanowić bazę danych w rozumieniu ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o bazach danych (Dz. U. z 2001 r. Nr 128, poz. 1402 ze zm.), oraz w sytuacji gdyby inne bazy danych zostały stworzone podczas wykonywania niniejszej Umowy, z dniem ich udostępnienia Zleceniodawcy, Zleceniodawca nabywa na całym świecie prawo do gromadzenia danych i ich wtórnego wykorzystania w całości lub w Istotnej części co do ich jakości lub ilości.
10.Wynagrodzenie płatne na podstawie niniejszej Umowy, zgodnie z § 5 powyżej, obejmuje wynagrodzenie za przeniesienie autorskich praw majątkowych na wszelkich polach eksploatacji wskazanych powyżej, jak również za udzielenie wszelkich zgód i upoważnień wskazanych w niniejszym paragrafie. Zleceniobiorca nie będzie uprawniony do żądania dodatkowego wynagrodzenia z tytułu wykorzystania przez Zleceniodawcę efektów wykonywania przez niego obowiązków z niniejszej Umowy."
W piśmie uzupełniającym zawarł Pan następujące informacje:
Wnioskodawca posiada nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium RP w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wnioskodawca działalność prowadzi od 2 lipca 2021 r., od samego początku w zakresie działalności związanej z tworzeniem oprogramowania.
Wybrana forma opodatkowania to zasady ogólne:
‒w 2021 r. podatek liniowy,
‒od 2022 r. wg. skali podatkowej.
Działalność Wnioskodawcy jest działalnością twórczą, prowadzoną systematycznie, w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych opracowań.
Wytworzenie oprogramowania nastąpiło w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Wnioskodawcę działalności o wskazanych cechach.
Wytworzone oprogramowanie oraz nowe funkcjonalności stanowią tak odrębne programy jak i elementy programów już istniejących, gdzie każdy z nich podlega ochronie z art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
W wyniku ulepszania oprogramowania lub jego części rzadko powstaje odrębny program komputerowy, częściej są elementem programów już istniejących, a prawa autorskie Wnioskodawcy są przekazywane, za co Wnioskodawca otrzymuje wynagrodzenie.
W związku z przeniesieniem ww. oprogramowania na Zleceniodawcę Wnioskodawca osiąga dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Sposób przeniesienia każdego z majątkowych praw autorskich do programu komputerowego następuje zgodnie z wymogami przewidzianymi w przepisach ustawy o PAIPP, w szczególności z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 ww. Ustawy, na podstawie pisemnej umowy.
Od początku realizacji działalności badawczo-rozwojowej zmierzającej do wytworzenia, rozwinięcia lub ulepszenia kwalifikowanego IP Wnioskodawca prowadzi na bieżąco odrębną ewidencję zapewniającą wyodrębnienie poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz ustalenie przychodu, kosztów uzyskania przychodów i dochodu przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej.
Pana pytanie:
Czy Wnioskodawca może zastosować ulgę IP BOX, tj. 5% stawkę w podatku dochodowym?
Wnioskodawca wnosi o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie możliwości skorzystania z preferencyjnej stawki opodatkowania 5% na podstawie art. 30ca ustawy o PIT do dochodów wynikających z prowadzonej ewidencji zapewniającej wyodrębnienie poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Pana stanowisko w sprawie
Uważa Pan, że może zastosować „ulgę IP Box”, ponieważ uzyskuje dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Jest Pan w stanie wyodrębnić z całości wykonywanej usługi tą jej część, która dotyczy samej usługi w ramach IP box i przyporządkować koszty z nią związane.
W uzupełnieniu stanowiska wskazał Pan, że:
‒tworzy oprogramowanie w zależności od potrzeb Zleceniodawcy, z którym współpracuje, a Zleceniodawca ma na celu zwiększenie innowacyjności rozwiązań programistycznych w zależności od potrzeb swoich lub użytkowników oprogramowania;
‒zobowiązany jest w ramach danej umowy do ścisłej, zgodnej z harmonogramem współpracy, którą zobowiązany jest należycie udokumentować i wykonywać zgodnie z oczekiwaniami Zleceniodawcy i przedstawionym przez niego planem;
‒Zleceniodawca oczekuje od Wnioskodawcy wykonywania prac, których skutek co prawda jest określony, natomiast proces tworzenia danych rozwiązań (programów i funkcjonalności), pomimo korzystania z istniejących metod i narzędzi informatycznych, powoduje wytworzenie całkowicie nowego rozwiązania lub znaczną modyfikację archaicznych rozwiązań;
‒celem Wnioskodawcy, w ramach wykonywanej bezpośrednio działalności gospodarczej, jest przeniesienie autorskich praw majątkowych z oprogramowania na Zleceniodawcę, co nierozerwalnie wiąże się z koniecznością jego odtworzenia.
Dlatego zdaniem Wnioskodawcy ma On możliwość skorzystania z preferencyjnej stawki opodatkowania 5% na podstawie art. 30ca ustawy o PIT do dochodów wynikających z prowadzonej ewidencji zapewniającej wyodrębnienie poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1128 z późn. zm.) stanowi, że:
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
‒prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:
za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,
3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy:
ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:
a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 478 i 619),
b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że oznaczają one:
prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r., poz. 547 ze zm.):
badania naukowe są działalnością obejmującą:
1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Natomiast stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy:
prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.
W myśl art. 30ca ust. 2 ww. ustawy:
kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:
1)patent,
2)prawo ochronne na wzór użytkowy,
3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2018 r. poz. 432),
8)autorskie prawo do programu komputerowego
‒podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
Autorskie prawo do programu komputerowego objęte jest ochroną na mocy art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1062 ze zm.).
Zgodnie z art. 74 ust. 2 powołanej ustawy:
ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.
W związku z tym, że w Polsce oprogramowanie – definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.
Na mocy art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.
Stosownie natomiast do ust. 4 art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:
(a + b) x 1,3
a + b + c + d
w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:
a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,
b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,
c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,
d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Na podstawie art. 30ca ust. 5 ww. ustawy:
do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.
Artykuł 30ca ust. 6 tej ustawy stanowi:
w przypadku gdy wartość wskaźnika, o którym mowa w ust. 4, jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1.
Stosownie natomiast do treści art. 30ca ust. 7 powołanej ustawy:
dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:
1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.
W myśl art. 30ca ust. 8 ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych:
do ustalenia dochodów (strat), o których mowa w ust. 7 pkt 3, przepis art. 23o i art. 23p stosuje się odpowiednio.
Należy podkreślić, że wskazany przepis do dnia 31.12.2021 r. brzmiał następująco:
do ustalenia dochodów (strat), o których mowa w ust. 7 pkt 3, przepis art. 23o stosuje się odpowiednio.
Na mocy art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 tego artykułu są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).
Ponadto należy wskazać, że podatnik, który ma zamiar skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.
Na podstawie art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:
1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;
2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;
4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;
5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.
Stosownie do treści art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:
podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.
Zgodnie z art. 30cb ust. 3 powołanej ustawy:
w przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.
Odrębna od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencja – zgodnie z art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – ma zatem na celu obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych. Wskazana ewidencja jest bardzo ważna, ponieważ jej prowadzenie w sposób niezapewniający osiągnięcie ww. celów, spowoduje po stronie podatnika obowiązek zapłaty podatku dochodowego według skali bądź stawki liniowej. Podkreślić należy, że w celu skorzystania z opodatkowania dochodów na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik ma obowiązek na bieżąco prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, czyli od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ww. ustawy. Przepisy o IP Box nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.
Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz cytowane wyżej przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, że:
‒w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje Pan prace programistyczne prowadzące do powstania oprogramowania tworzonego na potrzeby indywidualne Zleceniodawcy;
‒Pana działalność, której efektem jest tworzenie oprogramowania, jest działalnością twórczą, prowadzoną systematycznie, w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych opracowań;
‒Pana działalność w zakresie tworzenia i rozwijania oprogramowania spełnia definicję prac rozwojowych wskazaną w art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce ponieważ obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług;
‒w wyniku rozwinięcia oprogramowania, tworzone są nowe kody i algorytmy w językach programowania i powstaje nowe prawo własności intelektualnej;
‒wytworzone przez Pana oprogramowanie oraz nowe funkcjonalności stanowią odrębne programy i elementy programów już istniejących; każdy z nich podlega ochronie z art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych;
‒w związku z przeniesieniem ww. oprogramowania na Zleceniodawcę osiąga Pan dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
W związku z powyższym, prowadzona przez Pana działalność polegająca na tworzeniu programów komputerowych, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Należy przy tym podkreślić, że działalnością badawczo-rozwojową nie jest całość usług świadczonych przez Pana ani też całość prowadzonej działalności programistycznej, ale wyłącznie te działania, które ściśle dotyczą tworzenia innowacyjnych rozwiązań służących stworzeniu nowego produktu.
Mając powyższe na uwadze, skoro prowadzona działalność obejmująca tworzenie i rozwijanie programu komputerowego stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to Oprogramowanie (program komputerowy), które Pan tworzy i rozwija w ramach takiej działalności podlegające ww. ochronie prawnej, stanowić może kwalifikowane prawo własności intelektualnej, o którym mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. autorskie prawo do programu komputerowego.
Od początku realizacji działalności badawczo-rozwojowej zmierzającej do wytworzenia, rozwinięcia lub ulepszenia kwalifikowanego IP prowadzi Pan na bieżąco odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, zawierającą wszelkie elementy wskazane w art. 30cb ustawy pozwalającą na wyodrębnienie wszystkich kategorii wskazanych w tym przepisie.
W konsekwencji, w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzić należy, że może Pan opodatkować sumę kwalifikowanych dochodów z tytułu kwalifikowanych praw własności intelektualnej tj. autorskich praw do programów komputerowych preferencyjną 5% stawką podatkową.
Zastrzeżenia wymaga, że uzyskiwane przez Pana dochody niestanowiące dochodów z przeniesienia praw własności intelektualnej, nie podlegają ocenie przez tutejszy organ.
Zaznaczyć należy w tym miejscu, że o ile podstawą opodatkowania preferencyjną 5% stawką podatkową jest suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym, to wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika Nexus.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Niniejszą interpretację wydano w oparciu o opis stanu faktycznego przedstawionego we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
‒Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.
‒Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 (dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
‒w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
‒w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.)