Temat interpretacji
1. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym prowadzone przez niego prace w ramach Zleceń stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 i pkt 28 Ustawy o CIT? 2. Czy Koszty B+R ponoszone przez Spółkę w ramach Zleceń stanowią koszty kwalifikowane do Ulgi B+R zgodnie z art. 18 ust 1 Ustawy o CIT?
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
16 grudnia 2021 r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia :
-czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym prowadzone przez niego prace w ramach Zleceń, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 i pkt 28 Ustawy o CIT,
-czy Koszty B+R ponoszone przez Spółkę w ramach Zleceń stanowią koszty kwalifikowane do Ulgi B+R zgodnie z art. 18 ust 1 Ustawy o CIT.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie z 11 lutego 2022 r. i 1 kwietnia 2022 r. pismem z dnia 4 marca 2022 r. oraz 20 kwietnia 2022 r., które wpłynęło do tut. Urzędu poprzez platformę e puap, w tym samym dniu.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) funkcjonuje w branży producentów elementów wytworzonych z tworzyw sztucznych, w tym również tworzyw konstrukcyjnych, o różnym stopniu przetworzenia. Głównym profilem działalności Spółki jest świadczenie usług dla odbiorców polskich i zagranicznych w dziedzinie przetwórstwa tworzyw sztucznych.
W konsekwencji przeprowadzanych w ostatnich latach inwestycji w park maszynowy, innowacyjne technologie produkcji elementów z tworzyw sztucznych oraz innowacyjne systemy procesów produkcyjnych, Spółka spozycjonowała się na polskim rynku jako dostawca artykułów z tworzyw sztucznych dla przemysłów wymagających wysokiej precyzji i jakości wytwarzanych detali, w szczególności motoryzacyjnego, zabawkarskiego, AGD i meblowego.
W ramach prowadzonej działalności Spółka współpracuje z jednostkami naukowymi, w zakresie m.in. opracowywania nowych materiałów tworzywowych, nowych metod badań materiałów, wykonywania ekspertyz i badań w zakresie procesów wytwarzania, a także opracowywania podstaw nowych technologii z zakresu przetwórstwa tworzyw, modyfikowania warstwy wierzchniej materiałów tworzywowych, recyklingu i rozdrabniania materiałów.
Potencjalna działalność badawczo-rozwojowa Spółki obejmuje tworzenie form wtryskowych na zlecenie klienta oraz modyfikację już wytworzonych form (dalej również: „Forma”), w ramach których prowadzone są działania mające na celu zaprojektowanie oraz tworzenie nowych bądź ulepszonych produktów (dalej: „Zlecenia”).
Projekty z obszaru Zlecenia realizowane są według następującej metodologii:
- Spółka otrzymuje od Klienta zlecenie na zaprojektowanie oraz zbudowanie Formy, która będzie dostosowana do seryjnej produkcji detalu. Klient przedstawia projekt prototypu detalu, w postaci pliku 3D PDF lub modelu wypraski, dla których Spółka następnie ma zaprojektować oraz wytworzyć formę wtryskową. Klient dodatkowo może określać ogólne wymogi / wytyczne dot. formy wtryskowej np. określając krotność (liczba detali produkowanych w ramach jednego cyklu produkcyjnego na Formie) lub oczekiwaną wielkość produkcji w ciągu roku, jak również techniczne warunki zewnętrzne, które Spółka musi uwzględnić w procesie tworzenia Formy, np. rodzaj wtryskarki, na której Forma będzie pracowała, rodzaj przyłączy wody, hydrauliki czy elektryki. Klient może również z góry określić akceptowany przez niego budżet na formę wtryskową.
- Otrzymywane od Klienta informacje zawierają parametry oraz wytyczne, które dotyczą samego detalu, a nie formy wtryskowej, która jest produktem zamawianym przez Klienta. Po stronie Spółki pozostaje opracowanie wszystkich procesów odnoszących się do Formy począwszy od zaprojektowania po skonstruowanie Formy, która będzie zapewniała możliwość seryjnego formowania detalu.
- Po otrzymaniu zlecenia wraz ze specyfikacją detalu Spółka dokonuje wstępnej analizy wykonalności, która jest elementem analizy ryzyka dla wykonania danej Formy. Pracownicy Spółki badają podczas wstępnej analizy możliwości techniczne wykonania Formy oraz ogólną możliwość stworzenia danej Formy, która seryjnie formowałaby detale zgodne z wytycznymi przesłanymi przez Klienta. W sytuacji, gdy w wyniku dokonanej analizy konstruktor potwierdzi możliwość zaprojektowania oraz wytworzenia formy wtryskowej dla specyficznego detalu, project manager wycenia koszty wykonania Formy i przesyła te dane do Klienta po konsultacji z konstruktorem lub kierownikiem narzędziowni. Jeśli wycena jest zaakceptowana przez Klienta, konstruktor przystępuje do tworzenia dokumentacji 3D oraz 2D Formy.
- Po przygotowaniu dokumentacji konstrukcyjnej formy technolog opracowuje strategie obróbcze (czyli określenie procesu technologicznego wykonania poszczególnych części - np. frezowanie zgrubne, toczenie, obróbka cieplna, drążenie) i programuje wszystkie elementy składowe Formy. Następnie technolog przygotowuje program określający pracę centrum obróbczego, które wytwarza detal z bloków metalowych. Do każdej części tworzy kartę technologiczną procesu i przekazuje ją do warsztatu. Frezerzy, drążącze i szlifierz tworzą na maszynach elementy składowe Formy, nadając im kształt oraz odpowiednią chropowatość powierzchni.
- Gotowe elementy po obróbce skrawaniem trafiają na kontrolę celem weryfikacji poprawności wykonania. Elementy są mierzone na skanerach 3D lub współrzędnościowej maszynie pomiarowej.
- Elementy określone jako zgodne z dokumentacją, zaakceptowane przez kontrolę jakości, trafiają do wyznaczonego ślusarza prowadzącego, który montuje je w całość według dokumentacji konstrukcyjnej Formy. Ślusarz ustala części pasowane tak, aby zamknięcie Formy odbywało się bezkolizyjnie. Ewentualne występowanie kolizji pomiędzy elementami sprawdza się podczas tuszowania (czynność polegająca na zamknięciu złożonej Formy barwionej z jednej strony tuszem, który w miejscu styku odbija się na drugiej części Formy). Następnie ślusarz nadaje odpowiednią chropowatość powierzchni formującej. Pieczę nad doborem odpowiedniej technologii, narzędzi, terminowością oraz poprawnością wykonania formy pełni kierownik.
- Złożona w całość Forma trafia na próby i jest testowana na wtryskarce. Detale prototypowe są mierzone na skanerze 3D lub współrzędnościowej maszynie pomiarowej celem weryfikacji wymiarów z modelem 3D lub rysunkiem detalu. Jeżeli występują odchylenia pomiędzy wynikami pomiarów, a modelem detalu, to na podstawie pomiarów konstruktor wprowadza poprawki w dokumentacji konstrukcyjnej (rewizja).
- Zdarza się, że po przygotowaniu Formy wtryskowej, przy wykorzystaniu której Spółka wytwarza detale zgodne z modelem, Formy są modyfikowane, aby zapewnić zgodność detalu z innymi częściami produktu.
Czynności podejmowane w celu realizacji projektów w ramach Zleceń są prowadzone w sposób systematyczny, według metodologii i harmonogramów określanych przez dedykowanych pracowników posiadających wiedzę, niezbędne doświadczenie oraz specjalistyczne wykształcenie zawodowe. Wydatki są dokumentowane w ewidencji Wnioskodawcy, również w przypadku, gdy projekt nie zostanie zakończony sukcesem. Zlecenia dotyczą opracowywania i wytworzenia nowych produktów lub zmian w istniejących produktach, mają one charakter twórczy i podejmowane są w celu wykorzystania już istniejącej lub zdobytej wiedzy do tworzenia nowych zastosowań oraz dotyczą tworzenia innowacyjnych w skali przedsiębiorstwa rozwiązań.
Spółka ponosi następujące rodzaje kosztów kwalifikowanych z katalogu art. 18d ust. 2 i ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: CIT):
- wynagrodzenia pracowników z tyt. umowy o pracę oraz sfinansowane przez Spółkę jako płatnika składki ZUS (w części, w jakiej dotyczą prac badawczo-rozwojowych), stanowiące koszt podatkowy danego roku (w szczególności wynagrodzenia oraz składnika ZUS: kierownika, project managera, technologów, frezerów, ślusarzy, drążaczy i szlifierzów);
- nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową (m.in. części do form, elektrody, oringi, uszczelki, przewody, grzałki, klucze, szlifierki, przyłącza, pasy itp.);
- ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez jednostkę naukową lub badawczą (m.in. uczelnie, instytuty naukowe, instytuty badawcze), a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;
- koszty uzyskania i utrzymania patentu,
- dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej (przede wszystkim maszyn i urządzeń);
dalej łącznie jako: „Koszty B+R”.
W odpowiedzi na wezwanie w piśmie z dnia 4 marca2022 r. Spółka wskazała:
1.Spółka wyodrębnia koszty kwalifikowane w odrębnej ewidencji rachunkowej określonej w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT. Wyodrębnienie dokonywane jest w następujący sposób:
-Spółka przyporządkowuje koszty kwalifikowane do kosztów Zleceń w prowadzonej ewidencji pomocniczej. W ewidencji tej wyodrębniane są dokumenty zakupowe ujmowane bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodów Spółki.
-Spółka prowadzi również pomocniczą ewidencję, pozwalającą na przyporządkowanie do kosztów Zleceń kosztów wynagrodzeń oraz kosztów związanych z wykorzystaniem maszyn i urządzeń (na podstawie czasu pracy pracowników oraz czasu pracy maszyn i urządzeń związanych ze Zleceniami).
2.Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego.
3.Spółka nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej i nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a ustawy o CIT.
4.Spółka nie uwzględnia w kosztach kwalifikowanych do Ulgi B+R wydatków zwróconych Spółce w jakiejkolwiek formie oraz wydatków, które zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. W sytuacji zakupu środków trwałych (np. maszyn), na których zakup Spółka uzyskała częściowo dofinansowanie od innego podmiotu, wydatki w sfinansowanej części nie stanowią dla Spółki kosztów kwalifikowanych. Spółka w kosztach kwalifikowanych uwzględnia odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych w wyłącznie niesfinansowanej (niezwróconej) części.
5.W skład wynagrodzeń pracowników wykonujących prace badawczo-rozwojowe wchodzą następujące elementy:
-wynagrodzenie zasadnicze,
-wynagrodzenie za godziny nadliczbowe,
-dodatki, nagrody,
-ekwiwalenty za niewykorzystany urlop, wynagrodzenie za czas choroby, za czas urlopu,
-zwrócone pracownikowi koszty z tyt. podróży służbowych związanych z wykonywaniemobowiązków w ramach Zleceń (przekraczające limit zwolnienia z opodatkowania PIT, wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a ustawy o PIT),
-wszelkie świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika,
-wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
6.W odpowiedzi na pytanie, czy w skład wynagrodzeń, które chcą Państwo zaliczyć do kosztów kwalifikowanych, wchodzi wynagrodzenie za czas nieobecności np. za czas urlopu, choroby lub innych nieobecności. Wnioskodawca wskazał, że:
„Zgodnie z jednolitą linią orzeczniczą sądów administracyjnych Spółka zaliczy do kosztów kwalifikowanych wynagrodzenie wypłacane pracownikom za czas nieobecności, np. za czas urlopu, choroby lub innych nieobecności.
Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach z dnia 5 lutego 2021 r., sygn. II FSK 1038/19 oraz z dnia 20 kwietnia 2021 r., sygn. II FSK 186/21 uznał, że wszystkie sfinansowane przez płatnika przychody pracownika z tytułu stosunku pracy, związane z wykonywaniem prac badawczo-rozwojowych, w tym należności z tytułu urlopu lub choroby, mogą zostać zaliczone do kosztów kwalifikowanych na potrzeby Ulgi B+R - w proporcji czasu wykonywania umowy o pracę do faktycznego czasu wykonywania czynności w zakresie prac badawczo-rozwojowych.
Ze względu na jednolitą linię orzeczniczą sądów administracyjnych w tym zakresie, przedstawione tezy powinny być uwzględniane przez Dyrektora KIS przy wydawaniu indywidualnych interpretacji prawa podatkowego, co wynika z treści art. 14e § 1 Ordynacji Podatkowej.
Jak wywiódł NSA w wyroku z dnia 21 listopada 2012 r., sygn. akt II FSK 545/11: „Obowiązujący od dnia 1 lipca 2007 r. art. 14e § 1 ord. pod. wychodzi poza zasadę związania wyrokiem tylko w sprawie, w której on zapadł i nadaje orzecznictwu sądów administracyjnych walor normatywny także w stosunku do innych indywidualnych spraw załatwianych w drodze interpretacji przepisów prawa podatkowego (interpretacji indywidualnych). Od tej daty orzecznictwo to stało się istotnym miernikiem legalności wydawanych interpretacji indywidualnych. Jego nieuzasadnione zaś pomijanie narusza wyrażoną w art. 121 § 1 ord. pod. zasadę prowadzenia postępowania podatkowego w sposób budzący zaufanie do organów podatkowych.”
Powyższy pogląd prawny został potwierdzony w wyroku WSA z Łodzi z dnia 28 lutego 2019 r., sygn. I SA/Łd 790/18, zaskarżonym do NSA skargą kasacyjną przez Dyrektora KIS, oddaloną przez NSA w wyroku z dnia 8 lutego 2022 r. sygn. II FSK 1336/19.
7.Ww. koszty, tj.:
·wynagrodzenie zasadnicze,
·wynagrodzenie za godziny nadliczbowe,
·dodatki, nagrody,
·ekwiwalenty za niewykorzystany urlop, wynagrodzenie za czas choroby, za czas urlopu,
·zwrócone pracownikowi koszty z tyt. podróży służbowych związanych z wykonywanie
·obowiązków w ramach Zleceń (przekraczające limit zwolnienia z opodatkowania PIT, wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a ustawy o PIT);
·wszelkie świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika,
·wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
stanowią należności pracowników z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT.
W odpowiedzi na wezwanie w piśmie z dnia 20 kwietnia 2022 r. Spółka wskazała:
Patent, w związku z którym Spółka ponosi koszty opłat okresowych, został uzyskany w związku z wytworzeniem wynalazku (nr zgłoszenia P.414565) w wyniku prac B+R prowadzonych w latach 2014-2015. Patent obecnie jest wykorzystywany do prac badawczo-rozwojowych będących przedmiotem wniosku o interpretację. Spółka ponosi koszty opłat okresowych koniecznych do utrzymania ważności patentu, który wykorzystywany jest do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych będących przedmiotem wniosku o interpretację.
Pytania
1.Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym prowadzone przez niego prace w ramach Zleceń stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 i pkt 28 Ustawy o CIT?
2.Czy Koszty B+R ponoszone przez Spółkę w ramach Zleceń stanowią koszty kwalifikowane do Ulgi B+R zgodnie z art. 18 ust 1 Ustawy o CIT?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, prowadzone przez Spółkę prace w ramach Zleceń stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 i pkt 28 Ustawy o CIT.
Zgodnie z art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT działalność badawczo-rozwojowa to działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Definicja badań naukowych i prac rozwojowych została przedstawiona w Prawie o szkolnictwie wyższym (dalej: „PSWiN”).
Przez badania naukowe zgodnie z art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 PSWiN:
-badania podstawowe - prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
-badania aplikacyjne - rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Natomiast, zgodnie z art. 4 ust. 3 PSWiN przez prace rozwojowe należy rozumieć:
-nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Jak wynika z powyższego, czynności podejmowane przez Spółkę, aby być uznane za działalność B+R, muszą spełniać następujące przesłanki:
·prace muszą mieć charakter twórczy,
·działalność B+R prowadzona przez Spółkę, w tym w ramach poszczególnych Zleceń, musi mieć charakter systematyczny,
·Spółka nabywa i wykorzystuje wiedzę i umiejętności do tworzenia nowych produktów, procesów lub usług,
·prace w ramach projektu spełniają definicję działalności B+R z PSWiN, która nie jest działalnością rutynową i okresową.
Twórczy charakter prac
Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego (www.sjp.pl) słowo „twórczy” oznacza „mający na celu tworzenie, odkrywczy, kreatywny”. W Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP Box (dalej: „Objaśnienia”) we fragmencie odnoszącym się do wykładni słowa „twórczy” wskazano:
„W doktrynie prawa autorskiego cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”.
W ocenie Wnioskodawcy realizacja prac w ramach Zleceń spełnia warunek „twórczości” - pracownicy Spółki dążą do stworzenia narzędzia - formy wtryskowej, które każdorazowo posiada cechę nowości. Pracownicy Spółki wypracowują nowe rozwiązania w zakresie prowadzonej działalności, uwzględniając zmienne czynniki takie jak odmienne wymagania stawiane przez Klientów przy każdorazowej realizacji Zlecenia.
Jednocześnie, rezultat działalności podejmowanej przez Spółkę:
-jest odpowiednio ustalony (uzewnętrzniony) - w postaci wytworzonej Formy wtryskowej (jak również odpowiedniej dokumentacji do Formy);
-ma charakter indywidualny - nie jest wynikiem wyłącznie mechanicznych działań, lecz określonych procesów myślowych, wymagających od pracowników Spółki kreatywności;
-ma charakter oryginalny - każda Forma wtryskowa w znacznym stopniu różni się od innych wytwarzanych Form.
Prace realizowane przez cały zespół projektowy mają więc charakter twórczy i są ukierunkowane na opracowywanie nowych rozwiązań oraz koncepcji w postaci Form wtryskowych.
Działalność o charakterze systematycznym
Zgodnie z Objaśnieniami, przypisanie systematyczności danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona, ani też od istnienia planu, co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczającym jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt B+R, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby (budżet).
Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Spółka stale prowadzi prace ukierunkowane na tworzenie nowych Form wtryskowych. Prace przebiegają według ustalonego uporządkowanego procesu i zaplanowanego wcześniej budżetu, do każdego Zlecenia tworzona jest osobna dokumentacja techniczna.
W ocenie Wnioskodawcy prowadzone prace spełniają przesłankę systematyczności.
Realizacja celu w postaci zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań
Pracownicy Spółki w trakcie realizacji prac wykorzystują wiedzę z zakresu m.in. właściwości fizykochemicznych materiałów i tworzyw, procesu wtrysku oraz konstrukcji Form. Posiadana i zdobyta wiedza wykorzystywana jest do opracowania i tworzenia nowych Form wtryskowych, co w ocenie Spółki spełnia przesłankę działalności B+R tj. zwiększania zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Prace w ramach projektu mają charakter badań naukowych /prac rozwojowych
W ocenie Wnioskodawcy działalność Spółki spełnia przede wszystkim definicję prac rozwojowych - Spółka stale wykorzystuje dostępną wiedzę i umiejętności do projektowania i tworzenia nowych produktów w postaci Form wtryskowych. W zakresie, w jakim działania Spółki nakierowane są na zdobycie nowej wiedzy koniecznej do realizacji Zlecenia, działalność Spółki wypełnia również definicję badań naukowych aplikacyjnych.
Jednocześnie, celem prac nie jest wprowadzenie rutynowej/okresowej zmiany w tworzonych Formach wtryskowych - każdorazowo działania Spółki mają charakter twórczy i kreatywny oraz prowadzą do tworzenia narzędzi posiadających cechę nowości, również w sytuacji, gdy Spółka w ramach Zlecenia wprowadza zmiany do istniejących Form.
Reasumując, w ocenie Wnioskodawcy Spółka spełnia wszystkie przesłanki działalności badawczo- rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26 i pkt 28 Ustawy o CIT oraz wynikające z definicji badań naukowych i prac rozwojowych w PSWiN.
Reasumując, projekty realizowane w ramach Zleceń wpisują się w definicje prac badawczo- rozwojowych zawartą w Ustawie o CIT, ponieważ mają charakter twórczy, nie wprowadzają zmian o charakterze rutynowym bądź okresowym, są prowadzone w sposób systematyczny według określonych harmonogramów i wytycznych, przez pracowników posiadających odpowiednie kompetencje i wykształcenie.
Ad.2
Zdaniem Wnioskodawcy Koszty B+R ponoszone przez Spółkę w ramach Zleceń stanowią koszty kwalifikowane.
Zgodnie z art. 18d ust. 2 i 3 Ustawy o CIT za koszty kwalifikowane uznaje się:
-poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
-poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;
-nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;
-nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;
-ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 PSWiN, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;
-odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;
-nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;
-koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:
×przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,
×prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,
×odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,
×opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.
-dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.
Spółka ponosi następujące rodzaje Kosztów B+R z katalogu art. 18d ust. 2 i ust. 3 Ustawy o CIT:
a.wynagrodzenia pracowników z tyt. umowy o pracę oraz sfinansowane przez Spółkę jako płatnika składki ZUS (w części, w jakiej dotyczą prac badawczo-rozwojowych), stanowiące koszt podatkowy danego roku (w szczególności wynagrodzenia oraz składnika ZUS: kierownika, project managera, technologów, frezerów, ślusarzy, drążaczy i szlifierzów);
b.nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową (m.in. części do form, elektrody, oringi, uszczelki, przewody, grzałki, klucze, szlifierki, przyłącza, pasy itp.);
c.ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez jednostkę naukową lub badawczą (m.in. uczelnie, instytuty naukowe, instytuty badawcze), a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;
d.koszty uzyskania i utrzymania patentu,
e.dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej (przede wszystkim maszyn i urządzeń).
Koszty pracownicze
W ramach tych należności Spółka do kosztów kwalifikowanych będzie może zaliczyć w szczególności następujące należności pracownicze:
·wynagrodzenia zasadnicze,
·wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, premie,
·ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona,
·koszty podróży służbowych związanych z wykonywaniem obowiązków w ramach projektów B+R,
·składki PPK,
·składki ZUS finansowane przez pracodawcę,
·świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika oraz
·wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Do kosztów kwalifikowanych Spółka będzie zaliczać jedynie ww. należności wypłacane pracownikom Spółki zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, którzy faktycznie wykonują określone czynności w zakresie działalności B+R, w części proporcjonalnej do czasu pracy pracownika poświęconego na realizację działalności B+R w danym miesiącu.
Spółka zatrudnia na podstawie umowy o pracę pracowników do projektów B+R (Zleceń), którzy wykonują czynności w ramach tych projektów. W przypadku, gdy pracownicy Spółki w ramach swoich czynności wykonują obowiązki związane nie tylko z działalnością B+R, Spółka odpowiednio wyodrębnia część wynagrodzenia każdego pracownika, która dotyczy konkretnych zadań wykonywanych w ramach Zleceń i tylko ta część zalicza do kosztów kwalifikowanych.
Wyodrębnienie będzie dokonane na podstawie ewidencji czasu pracy pracowników, która umożliwia alokację czasu pracy do Zleceń.
W zakresie składek ZUS - Spółka rozliczając Ulgę B+R uwzględni tylko te składki (w części przypadającej na czas pracy związany z działalnością B+R), które stanowią koszt podatkowy danego roku.
W związku z powyższym Spółka może uwzględniać w kosztach kwalifikowanych wynagrodzenie i składki ZUS pracowników zaangażowanych w Zlecenia, tj. zarówno pracowników odpowiedzialnych za przygotowanie niezbędnej dokumentacji, wytycznych, projektów, konstrukcji danej Formy, jak również pracowników odpowiedzialnych za fizyczne zbudowanie Formy, a także pracowników kontroli jakości, którzy odpowiadają za kontrolę Formy na każdym etapie jej budowy.
Koszty materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością B+R
Art. 18d ust. 2 pkt 2 Ustawy o CIT stanowi, że warunkiem uznania wydatków na nabycie materiałów i surowców jest ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością badawczo- rozwojową. Przyjmuje się, że materiały i surowce, w przypadku których istnieje możliwość ich przypisania do działalności badawczo-rozwojowej, uznaje się za koszty kwalifikowane w ramach ww. działalności.
Przepisy Ustawy o CIT nie precyzują, co należy rozumieć pod pojęciem materiałów i surowców. Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w związku z brakiem definicji pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania Ulgi B+R można posłużyć się potocznym znaczeniem pojęcia „surowce”: materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii (www.sjp.pwn.pl). Z kolei w zakresie pojęcia „materiały” - na gruncie przepisów Ustawy o rachunkowości (art. 3 ust. 1 pkt 19) rozumie się przez to składniki majątku zużywane na własne potrzeby. W doktrynie podkreśla się, że materiały to składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej.
Z powyższego wynika, że Spółka do kosztów kwalifikowanych może zaliczyć wszelkie koszty związane z nabyciem składników majątku zużywanych do tworzenia Form w ramach Zleceń, w tym materiałów, surowców, jak i narzędzi, bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, w szczególności części do form, elektrody, oringi, uszczelki, przewody, grzałki, klucze, szlifierki, przyłącza, pasy itp.
Ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez m.in. uczelnie, instytuty naukowe, instytuty badawcze, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo- rozwojowej.
Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 3 Ustawy o CIT oraz art. 7 ust. 1 PSWiN, za koszty kwalifikowane do Ulgi B+R można uznać wydatki na ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, jak również wydatki na nabycie wyników prowadzonych badań naukowych od następujących podmiotów:
-uczelni;
-federacji podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki,
-instytutów naukowych PAN,
-instytutów badawczych,
-międzynarodowych instytutów naukowych utworzonych na podstawie odrębnych ustaw działających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
-Centrum Łukasiewicz,
-instytutów działających w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz,
-Polskiej Akademii Umiejętności,
-innych podmiotów prowadzących głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły.
Spółka nabywa ekspertyzy, opinie, usługi doradcze oraz usługi równorzędne od podmiotów wskazanych w powyższym artykule, które mają siedzibę na terytorium RP i wykorzystuje je do wykonywania Zleceń. W rezultacie Spółka może zaliczyć przedmiotowe koszty do kosztów kwalifikowanych.
Odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej
W ramach prowadzonej działalności B+R Spółka wykorzystuje środki trwałe (w szczególności są to: ploter, drukarka 3D do tworzyw sztucznych, maszyna pomiarowa, frezarki 3-osiowe, frezarki 5-osiowe, prasa do tuszowania, drążarki wgłębne i drutowe, spawarki laserowe). W przypadku niektórych sprzętów - Spółka wykorzystuje je wyłącznie do Zleceń, ale zdarzają się sytuacje, że maszyna wykorzystywana jest również do innych czynności.
Dyrektor KIS w wydawanych interpretacjach indywidualnych wskazuje, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w całości stanowią koszt kwalifikowany, jeżeli składniki te są rzeczywiście wykorzystywane jedynie do działalności badawczo-rozwojowej.
Natomiast, w sytuacji, gdy ww. składniki będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo- rozwojowej, a częściowo do bieżącej działalności, to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych stanowią koszty kwalifikowane tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe i wartości niematerialne i prawne służą prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Spółka ponosi koszty w postaci odpisów amortyzacyjnych od maszyn i urządzeń wykorzystywanych do wykonywania Zleceń (działalności B+R). Spółka wyodrębnia maszyny wykorzystywane wyłącznie do Zleceń. W sytuacji mieszanego użytku Spółka prowadzi ewidencję czasu pracy maszyn, na podstawie której jest w stanie wydzielić czas maszyny spędzony na pracy B+R, a w rezultacie wyodrębnić koszt odpisu amortyzacyjnego jako koszt kwalifikowany.
W rezultacie, w ocenie Spółki odpisy amortyzacyjne dokonywane od środków trwałych (maszyn i urządzeń) wykorzystywanych do wykonywania Zleceń stanowią koszt kwalifikowany do Ulgi B+R.
Koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego
Zgodnie z brzmieniem art. 18d ust. 2 pkt 5 Ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:
-przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,
-prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,
-odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,
-opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.
Spółka ponosi koszt opłat okresowych koniecznych dla utrzymania ważności patentu do wynalazku pod tytułem „Sposób wytwarzania (…..) z powłoką (….)” (nr zgłoszenia(…)).
Wynalazek dotyczy opracowanego przez Spółkę w toku zrealizowanych prac B+R procesu wykonywania aplikacji metodą wtrysku z tworzywa kompozytowego z wypełniaczem w postaci włókien drzewnych tj. celulozy (tzw. WPC) w celach estetycznych dodatkowo pokrywanych powłoką nieelektrostatyczną. Przedstawione w wynalazku rozwiązania technologiczne dotyczą likwidacji funkcjonujących dotychczas barier w wytwarzaniu detali z WPC metodą wtrysku i swoim zakresem obejmują cały proces wytwarzania wyprasek z tego materiału począwszy od ustawienia parametrów procesu wykonania wypraski z WPC (na podstawie posiadanych danych dot. tworzywa w postaci charakterystyki WPC w formie plików mtr) poprzez wykonanie zaawansowanych symulacji przepływów Teologicznych oraz parametrów fizycznych w formie wtryskowej włączając w to możliwość samodzielnego wygenerowania i skorygowania siatki MES w technologiach - Midplane, DualDomain oraz 3D, dzięki którym jest to sposób wytwarzania dostosowany do wymagań branż przemysłu precyzyjnego, aż po wykonanie wypraski i następnie przygotowanie i nałożenie powłoki nieelektrostatycznej (materiałowej lub papierowej) na jej powierzchnię.
Opatentowana technologia wykorzystywana jest przez Spółkę do wykonywania Zleceń. Koszty ponoszone przez Spółkę stanowią w rezultacie koszty kwalifikowane do Ulgi B+R.
Podsumowując, Spółka przyporządkowuje koszty materiałów i surowców do kosztów Zleceń, a także jest w stanie wyodrębnić koszt wynagrodzeń osób zatrudnionych przy wykonywaniu Zleceń. Spółka identyfikuje również maszyny, które może wykorzystywać wyłącznie do wykonywania Zleceń (działalności B+R) oraz dokonuje odpowiedniej alokacji w sytuacji, gdy maszyny wykorzystywane są również do innych czynności. Spółka ponosi również dodatkowe koszty, takie jak koszty ekspertyz i koszty utrzymania patentu, które są wykorzystywane wyłącznie do prowadzenia działalności badawczo- rozwojowej. W sytuacji, w której powyższe wydatki związane byłyby również z działalnością niezwiązaną z B+R, Spółka odpowiednio wyodrębnia takie wydatki i wyłącza je w części z kosztów kwalifikowanych do Ulgi B+R.
W rezultacie, wszystkie wskazane wydatki poniesione przez Spółkę, które są wykorzystywane do realizacji Zleceń stanowią koszty kwalifikowane do Ulgi B+R.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest w części prawidłowe a w części nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1800 ze zm., dalej: „uCIT”),
działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 4a pkt 27 uCIT w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r.,
ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:
a.badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
b.badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
(Dz. U. z 2022 r. poz. 576 ze zm.)
badania naukowe są działalnością obejmującą:
a. badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
b. badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Stosownie do treści art. 4a pkt 28 uCIT,
ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Zgodnie z art. 18d ust. 1 uCIT,
podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
W myśl art. 18d ust. 2 uCIT, za koszty kwalifikowane uznaje się:
1. poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
1a. poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;
2. nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;
2a.nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;
3. ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;
4. odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;
4a.nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;
5. koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:
a. przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,
b. prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,
c. odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,
d. opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.
Zgodnie z art. 18d ust. 3uCIT,
za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.
Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym (art. 18d ust. 5 uCIT).
Ponadto, zgodnie z treścią art. 18d ust. 6 uCIT,
podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.
Jak stanowi art. 18d ust. 7 uCIT, w brzmieniu obowiązującym do końca 2021 r.
kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:
1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
3) w przypadku pozostałych podatników – 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.
W myśl art. 18d ust. 7 updop, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.
kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć
1)w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
2)w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
3)w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.
Stosownie do art. 18d ust. 8 updop, w brzmieniu obowiązującym do końca 2021 r.
odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.
Natomiast, stosownie do art. 18d ust. 8 updop, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.
odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.
Zgodnie z art. 18e uCIT,
podatnicy korzystający z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, oraz podatnicy, którym przysługuje kwota określona w art. 18da, są obowiązani wykazać w zeznaniu poniesione koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu lub stanowiące podstawę do wyliczenia przysługującej podatnikowi kwoty.
Z art. 9 ust. 1b uCIT, wynika ogólny obowiązek wyodrębniania przez podatników, zamierzających skorzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, w prowadzonych przez nich księgach podatkowych, kosztów działalności badawczo-rozwojowej.
Natomiast, stosownie do art. 9 ust. 1 uCIT,
podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczania wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 16a-16m.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 uCIT,
kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Mając na uwadze powołane powyżej przepisy, należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:
1.podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,
2.koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu updop,
3.koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2 - 3 updop,
4.ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu updop, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,
5.jeżeli w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,
6.w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b updop, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,
7.podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,
8.kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w updop,
9.koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Ad. 1
W tym miejscu wskazać należy, że aby działalność Wnioskodawcy spełniała przesłanki działalności badawczo-rozwojowej, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26 updop).
Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 updop, zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Po drugie, z art. 4a pkt 26 updop wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.
Pamiętać trzeba, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.). Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Analizując treść powołanych wyżej przepisów, a także opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego należy uznać, że, prowadzone przez Spółkę prace w ramach Zleceń stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 i pkt 28 Ustawy o CIT. Zatem, stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.
Ad. 2.
Odnosząc się natomiast do możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych wynagrodzeń pracowników, należy zaznaczyć, że przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane m.in. należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe. Istotne jest aby pracownik faktycznie wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych, wówczas wynagrodzenie takiego pracownika oraz koszty świadczeń poniesionych na jego rzecz będą mogły stanowić dla Wnioskodawcy koszt kwalifikowany w całości.
Zatem, w przypadku, gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności B+R.
Ponadto, ustawodawca w treści art. 18d ust. 2 pkt 1 updop, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r., odnosi się do czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, a zatem do czasu faktycznie poświęconego na ten cel.
W przypadku, gdy pracownik nie wykonuje czynności w ramach prac B+R, będąc na zwolnieniu lekarskim, czy na urlopie, a w ramach należności ze stosunku pracy otrzymywał m.in.: wynagrodzenie za czas urlopu oraz inne usprawiedliwione nieobecności, itp. - zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych należności, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, które nie są związane z realizacją działalności B+R.
Powyższe wynika z faktu, że choć ww. wynagrodzenia stanowią należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1128 ze zm., dalej: „updof”), to jeśli będą obejmowały okres, w którym pracownicy nie wykonywali faktycznie czynności związanych z realizacją działalności badawczo-rozwojowej, będąc np.: na urlopie, zwolnieniu lekarskim, itp. nie mogą podlegać odliczeniu, jako koszt kwalifikowany w ramach ulgi, o której mowa w treści art. 18d ust. 2 pkt 1 w zw. z art. 18d ust. 1 updop. Nieobecność pracownika oznacza, że nie wykonywał on wówczas faktycznie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej.
Należy podkreślić, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy takiego podziału/wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego, wskazane jest, aby dla celów dowodowych, ewidencja czasu pracy, poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową, była prowadzona przez podatnika korzystającego z ulgi.
Dodatkowo wskazać należy, że w komunikacie Ministerstwa Finansów z 18 maja 2017 r. o Uldze B+R zostało wyraźnie wskazane, że (…) prowadzenie tego rodzaju ewidencji przewidziane jest wprost w propozycji legislacyjnej przedstawionej w «projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej». Ustawodawca proponuje tam, aby wynagrodzenia i składki stanowiły koszty kwalifikowane (stanowiące bazę do wyliczenia ulgi B+R) – w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracownika (...).
Natomiast, użyty w art. 12 ust. 1 updof, zwrot „w szczególności” oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ww. katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.
Choć ww. składniki wynagrodzenia stanowią należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 updof, to z uwagi na fakt, że pracownicy otrzymujący wynagrodzenie za czas przebywania na płatnych urlopach wypoczynkowych, wynagrodzenie chorobowe, nie wykonywali/nie realizowali/nie realizują na rzecz Spółki w tym okresie prac badawczo-rozwojowych, nie mogą zostać uznane za koszt kwalifikowany możliwy do odliczenia w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową, na zasadach określonych w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop. Zatem, w tym zakresie stanowisko Wnioskodawcy jest nieprawidłowe.
Z wniosku wynika także, że Spółka planuje odliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej wpłaty na pracownicze plany kapitałowe.
W tym miejscu wskazać należy, że zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz. U. z 2020 r., poz. 1342, ze zm., dalej: „ustawa PPK”), ustawa określa zasady gromadzenia środków w pracowniczych planach kapitałowych, zwanych dalej „PPK”, zawierania umów o zarządzanie PPK i umów o prowadzenie PPK, finansowania i dokonywania wpłat do PPK oraz dokonywania wypłat transferowych, wypłat i zwrotu środków zgromadzonych w PPK.
W myśl art. 2 ust. 1 pkt 18 ustawy PPK, przez osoby zatrudnione należy rozumieć m.in.:
a.pracowników, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z. U. z 2019 r. poz. 1040, 1043 i 1495), z wyjątkiem pracowników przebywających na urlopach górniczych i urlopach dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla, o których mowa w art. 11b ustawy z dnia 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1821), oraz młodocianych w rozumieniu art. 190 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy,
- podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tych tytułów w Rzeczypospolitej Polskiej, w rozumieniu ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 266, 321, 568, 695 i 875);
Natomiast, w myśl art. 2 ust. 1 pkt 21 tej ustawy, przez podmiot zatrudniający należy rozumieć m.in.:
a.pracodawcę, o którym mowa w art. 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy – w stosunku do osób zatrudnionych, o których mowa w pkt 18 lit. a,
Stosownie do art. 26 ust. 1 ustawy PPK,
wpłata podstawowa finansowana przez podmiot zatrudniający wynosi 1,5% wynagrodzenia. Natomiast, w myśl art. 27 ust. 1 PPK, wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika PPK wynosi 2% wynagrodzenia, z zastrzeżeniem ust. 2.
W myśl art. 27 ust. 9 ustawy PPK,
wpłaty finansowane przez uczestnika PPK są potrącane z wynagrodzenia po jego opodatkowaniu.
W tym miejscu warto wskazać, że system PPK zakłada powszechność oraz dobrowolność, a wpłaty finansowane są ze środków własnych uczestnika i podmiotu zatrudniającego. Wpłaty na PPK finansowane przez pracodawcę są obliczane jako ustalony procent od wynagrodzenia brutto. Pracodawca realizując obowiązek ustawowy, nie może sam zrezygnować z dokonywania tej wpłaty. Nie wolno mu też potrącać tej kwoty z wynagrodzenia pracownika. Dodatkowo zgodnie z treścią materiałów informacyjnych zamieszczonych na stronie https://www.gov.pl/web/finanse/ppk-pracownicze-plany-kapitalowe „Wpłaty, które w ramach PPK finansuje pracodawca, stanowią w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód pracownika podlegający opodatkowaniu. Pracodawca będzie zobowiązany potrącić stosowny podatek z wynagrodzenia pracownika”. Wpłaty dokonywane przez pracodawcę/zleceniodawcę stanowić będą przychód pracownika jako dodatkowy element wynagrodzenia.
Uwzględniając powyższe należy uznać, że wpłata na PPK w części finansowanej przez pracodawcę, jako dodatkowy element wynagrodzenia pracownika wypełnia przesłankę do jej kwalifikacji do kosztów kwalifikowanych działalności B+R, jako należność z tytułów o których mowa w art. 12 ust. 1 updof, na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.
Należy dodatkowo zaznaczyć, że w odniesieniu do części składki do PPK sfinansowanej przez pracownika, należy mieć na uwadze, że nie podlega ona odrębnemu (dodatkowemu) zaliczeniu do kosztów kwalifikowanych, gdyż składka taka nie została wymieniona w zamkniętym katalogu wydatków kwalifikowanych działalności B+R zawartym w art. 18d ust. 2 updop. W tym przypadku pracownik finansuje część składki do PPK z własnych środków, pochodzących z wynagrodzenia. Obowiązek potrącenia z wynagrodzenia składek do PPK finansowanych przez tzw. uczestnika PPK, wynika wprost z art. 27 ust. 9 ustawy o PPK, który wskazuje, że wpłaty finansowane przez uczestnika PPK są potrącane z wynagrodzenia po jego opodatkowaniu.
Jako koszt kwalifikowany w takim przypadku należy uznać jedynie wynagrodzenia (należności), o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop, z których po opodatkowaniu pracownik finansuje swoją część składki do PPK. Zatem, wpłaty na Pracownicze Plany Kapitałowe, Spółka może uznać za koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.
Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie zaliczenia do kosztów kwalifikowanych o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu w części dotyczącej:
-wynagrodzenia wraz z należnymi składkami za czas choroby i urlopu jest nieprawidłowe,
-w pozostałym zakresie jest prawidłowe.
Przedmiotem wątpliwości Wnioskodawcy jest również kwestia ustalenia, czy do kosztów o których mowa w art. 18d ust. 2 ustawy o CIT, Wnioskodawca może zaliczyć, wszelkie koszty związane z nabyciem składników majątku zużywanych do tworzenia Form w ramach Zleceń, w tym materiałów, surowców, jak i narzędzi, bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, w szczególności części do form, elektrody, oringi, uszczelki, przewody, grzałki, klucze, szlifierki, przyłącza, pasy itp.
Art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, stanowi, że warunkiem uznania wydatków na nabycie materiałów i surowców jest ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Przepisy omawianej ustawy podatkowej nie precyzują co należy rozumieć pod pojęciem materiałów i surowców. Zatem, przyjmuje się, że materiały i surowce, w przypadku których istnieje możliwość ich przypisania do działalności badawczo-rozwojowej, uznaje się za koszty kwalifikowane w ramach ww. działalności.
Należy zwrócić uwagę, że w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, ustawodawca posługuje się pojęciami „materiały” oraz „surowce”, które nie zostały zdefiniowane w przepisach ustawy o CIT, stanowiąc przy tym, że w podstawie obliczania ulgi uwzględnione mogą być wyłącznie materiały i surowce związane bezpośrednio z prowadzoną przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową.
Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w związku z brakiem definicji przedmiotowego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).
Z kolei w zakresie interpretacji pojęcia „materiały”, odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2021 r., poz. 217 ze zm., dalej: „uor”). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 uor, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.
Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek-Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam. Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj. Walińska Anna. Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).
Mając na względzie opisany stan sprawy i powyższe przepisy prawa podatkowego wydatki, związane z nabyciem składników majątku zużywanych do tworzenia Form w ramach Zleceń, w tym materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, w szczególności części do form, elektrody, oringi, uszczelki, przewody, grzałki, klucze, szlifierki, przyłącza, pasy itp., można zaliczyć do kosztów kwalifikowanych na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT.
Reasumując, za prawidłowe należy uznać stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie.
W następnej kolejności, przedmiotem wątpliwości Wnioskodawcy jest kwestia ustalenia, czy koszty ponoszone przez Wnioskodawcę na ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez jednostkę naukową lub badawczą, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo- rozwojowej, mogą być uznane za koszty kwalifikowane w ramach nabycia ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych od podmiotów wymieniony w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 lub 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2022 r., poz. 576 ze zm., dalej: „PrSzkWyż”).
Zgodnie z cytowanym już art. 18d ust. 2 pkt 3 updop,
za koszty kwalifikowane uznaje się ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 PrSzkWyż, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, system szkolnictwa wyższego i nauki tworzą:
1.uczelnie;
2.federacje podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki, zwane dalej „federacjami”;
3.Polska Akademia Nauk, działająca na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. z 2019 r. poz. 1183, 1655 i 2227), zwana dalej „PAN”;
4.instytuty naukowe PAN, działające na podstawie ustawy, o której mowa w pkt 3, zwane dalej „instytutami PAN”;
5.instytuty badawcze, działające na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1350 i 2227);
6.międzynarodowe instytuty naukowe utworzone na podstawie odrębnych ustaw działające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwane dalej „instytutami międzynarodowymi”;
6a. Centrum Łukasiewicz, działające na podstawie ustawy z dnia 21 lutego 2019 r. o Sieci Badawczej Łukasiewicz (Dz. U. poz. 534 i 2227);
6b. instytuty działające w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz, zwane dalej „instytutami Sieci Łukasiewicz”;
7.Polska Akademia Umiejętności, zwana dalej „PAU”;
8.inne podmioty prowadzące głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły.
Przytoczony powyżej art. 18d ust. 2 pkt 3 updop, wskazuje, że za koszty kwalifikowane należy uznać ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 PrSzkWyż, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej.
Zatem, za koszty kwalifikowane należy uznać ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, nabycie wyników badań naukowych, które są świadczone lub wykonywane jednocześnie:
-na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 PrSzkWyż,
-na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Wobec powyższego, Wnioskodawca może zaliczyć przedmiotowe koszty do kosztów kwalifikowanych na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 lub 4-8 PrSzkWyż o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT.
Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie należy uznać za prawidłowe.
Odnosząc się do kwestii możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych kosztów uzyskania i utrzymania patentu, stwierdzić należy, że stanowiska Wnioskodawcy w tym zakresie nie można uznać za prawidłowe.
Zgodnie z cytowanym już powyżej art. 18d ust. 2 pkt 5 ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:
a)przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,
b)prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,
c)odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,
d)opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.
Jak wynika z uzasadnienia do ustawy wprowadzającej możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych kosztów uzyskania patentu „W niniejszym projekcie ustawy zawarta jest propozycja rozszerzenia listy o koszty uzyskania patentu na wynalazek, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:
1)przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy;
2)prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe oraz koszty zastępstwa prawnego i procesowego;
3)odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie;
4)wnoszenie opłat okresowych, opłat za odnowienie, wykonywania tłumaczeń oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentów europejskich lub rejestracji jednolitego skutku.
Rozwiązanie to ma być zachętą do ponoszenia wydatków w tym zakresie (które często opiewają na kwoty znaczące – szczególnie w przypadku uzyskiwania ochrony w kilku krajach świata). Należy podkreślić, że możliwość uzyskania ochrony patentowej jest ważnym bodźcem działalności innowacyjnej, gdyż pozwala długofalowo czerpać z niej zyski. Ponadto są to koszty łatwe do udokumentowania, co ograniczy trudności interpretacyjne przed właściwymi organami skarbowymi.
Z powyższego wynika, że podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową mogą do kosztów kwalifikowanych o których mowa w art. 18d ust. 2 ustawy o CIT, zaliczyć koszty związane z uzyskaniem i utrzymaniem patentów wytworzonych w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych o których mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT.
Zatem, w przypadku opisanym we wniosku koszty uzyskania i utrzymania patentu uzyskanego w związku z wytworzeniem wynalazku w wyniku prac badawczo-rozwojowych prowadzonych w latach 2014-2015, a wykorzystywanego w pracach badawczo-rozwojowych będących przedmiotem wniosku, nie mogą zostać zaliczone do kosztów kwalifikowanych.
Przepis będący przedmiotem analizy dotyczy bowiem wyłącznie kosztów wymienionych w literach a-d poniesionych w związku z uzyskaniem patentu będącego wynikiem prowadzonych prac w wyniku których patent ten został wytworzonych.
Zatem, stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za nieprawidłowe.
W myśl art. 15 ust. 6 ustawy o CIT,
kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisem art. 16a–16m, z uwzględnieniem art. 16.
Odnosząc się do treści zadanego pytania w pierwszej kolejności wskazać należy, że co do zasady, odpisy amortyzacyjne dokonane od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w działalności badawczo-rozwojowej, mogą być objęte omawianą ulgą badawczo-rozwojową przy spełnieniu warunków wskazanych w art. 18d ustawy o CIT.
Zatem, istnieje możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 18d ust. 3 ustawy o CIT, w ramach limitów, odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są one rzeczywiście wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej.
Choć ustawodawca nie użył w treści art. 18d ust. 3 ustawy o CIT, sformułowania „wyłącznie”, to jednoznacznie wskazał, że za ww. koszty kwalifikowane podatnicy mogą uznać dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, jak i wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są one wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Wyjaśnić zatem należy, że powyższe sformułowanie oznacza, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, w całości stanowią koszt kwalifikowany, w myśl ww. przepisu, jeżeli składniki te są rzeczywiście wykorzystywane jedynie do działalności badawczo-rozwojowej. Natomiast, w sytuacji, gdy ww. składniki będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej, a częściowo do bieżącej działalności, to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe i wartości niematerialne i prawne będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Zatem, stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie należy uznać za prawidłowe.
Podsumowując stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia:
- czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym prowadzone przez niego prace w ramach Zleceń stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 i pkt 28 Ustawy o CIT jest prawidłowe,
- czy Koszty B+R ponoszone przez Spółkę w ramach Zleceń stanowią koszty kwalifikowane do Ulgi B+R zgodnie z art. 18 ust. 1 Ustawy o CIT w części dotyczącej:
-wynagrodzenia wraz z należnymi składkami za czas choroby i urlopu jest nieprawidłowe,
-kosztów uzyskania i utrzymania patentu jest nieprawidłowe,
-w pozostałym zakresie jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym/opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w ... . Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).