W zakresie możliwości opodatkowania dochodu z prowadzonej działalności gospodarczej podatkiem liniowym. - Interpretacja - 0115-KDIT3.4011.385.2020.1.JG

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 07.08.2020, sygn. 0115-KDIT3.4011.385.2020.1.JG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Temat interpretacji

W zakresie możliwości opodatkowania dochodu z prowadzonej działalności gospodarczej podatkiem liniowym.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 30 maja 2020 r. (data wpływu 9 czerwca 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej podatkiem liniowym jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 czerwca 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej podatkiem liniowym.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 13 grudnia 2016 r. Wnioskodawca rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej. Wiodącym przedmiotem działalności Wnioskodawcy było pośrednictwo w obrocie nieruchomościami oraz działalność związana z produkcją filmów i nagrań wideo. Z dniem 12 marca 2020 r. Wnioskodawca zakończył prowadzenie działalności gospodarczej dokonując stosownego wykreślenia z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Dochody osiągane przez Wnioskodawcę w ww. zakresie opodatkowane były na zasadach ogólnych.

W dniu 19 marca 2020 r. Wnioskodawca ponownie rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej dokonując stosownego zgłoszenia w CEIDG. Nowo rozpoczęta przez Wnioskodawcę działalność jest związana z doradztwem w zakresie informatyki (dalej: Działalność Doradcza). Zakres obecnie wykonywanych przez Wnioskodawcę usług nie pokrywa się w żadnym zakresie z zakresem poprzednio prowadzonej działalności.

Dokonując w dniu 19 marca 2020 r. zgłoszenia w CEIDG Wnioskodawca zadeklarował, iż dochody osiągane przez niego z obecnie prowadzonej działalności gospodarczej podlegać będą opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Usługi świadczone w ramach Działalności Doradczej nie są świadczone ani na rzecz obecnego, ani na rzecz byłego pracodawcy. Pierwszy przychód z tytułu Działalności Doradczej został osiągnięty 24 marca 2020 r.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:.

Czy dochody osiągane przez Wnioskodawcę z Działalności Doradczej mogą podlegać w 2020 r. i w następnych latach opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Jak stanowi art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (...) wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Zgodnie natomiast z art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym. W myśl natomiast art. 9a ust. 2a ww. ustawy oświadczenie oraz zawiadomienie, o których mowa w ust 2-2b, podatnicy mogą złożyć na podstawie przepisów ustawy o CEIDG.

Z powyższego, zdaniem Wnioskodawcy w sposób jednoznaczny wynika, że skoro pierwszy przychód z tytułu Działalności Doradczej został przez Wnioskodawcę osiągnięty 24 marca 2020 r. i jednocześnie oświadczenie, co do wyboru zasad opodatkowania na zasadach wynikających z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zostało złożone przez 20 dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnięty został pierwszy przychód z tytułu Działalności Doradczej, to Wnioskodawca jest uprawniony do opodatkowania dochodów osiąganych z Działalności Doradczej na zasadach wynikających z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zarówno w odniesieniu do dochodu uzyskanego z tego tytułu w 2020 r., jak i w latach następnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1387, z późn. zm.): opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Konstrukcja podatku dochodowego od osób fizycznych zakłada zróżnicowanie sposobu opodatkowania poszczególnych rodzajów dochodów (przychodów) osób fizycznych na podstawie systemu przyporządkowywania ich do odpowiedniego źródła przychodów.

Ustawodawca, tworząc system opodatkowania dochodów osób fizycznych, miał na względzie, że przysporzenia uzyskiwane przez osoby fizyczne mogą być skutkiem różnych rodzajów czynności i zdarzeń. Stworzył więc klasyfikację tych przysporzeń na podstawie kryterium źródła przychodów i system ich opodatkowania uwzględniający specyfikę poszczególnych źródeł.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

  • prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

W myśl art. 9a ust. 2 ww. ustawy, podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego.

Zgodnie z brzmieniem art. 9a ust. 2b ww. ustawy, dokonany wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, dotyczy również lat następnych, chyba że w kolejnych latach podatnik w terminie określonym w ust. 2 zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania albo złoży w terminie i na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym pisemny wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej albo oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Jak stanowi art. 9a ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oświadczenie oraz zawiadomienie, o których mowa w ust. 2-2b, podatnicy mogą złożyć na podstawie przepisów ustawy o CEIDG.

Natomiast w myśl art. 9 ust. 3 ww. ustawy, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

  1. (uchylony),
  2. wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

  • w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Jak stanowi art. 9a ust. 4 ww. ustawy, wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 2, dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Zawiadomienie o rezygnacji ze sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, podatnik może złożyć na podstawie przepisów ustawy o CEIDG.

Podkreślić należy, że opodatkowanie według progresywnej skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest - jak wynika z cytowanych przepisów - podstawową formą opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej. Przysługuje z mocy ustawy wszystkim podatnikom i nie muszą oni składać oświadczenia o jej wyborze.

Natomiast możliwość zastosowania liniowej stawki podatku zgodnie z art. 30c cytowanej ustawy zależy od spełnienia, określonych dla tej formy opodatkowania, warunków ustawowych.

Wyboru formy opodatkowania co do zasady dokonuje się na dany rok podatkowy. Jednak jeśli w ciągu roku podatnik skutecznie zlikwiduje pozarolniczą działalność gospodarczą i dopełni wszystkich związanych z tym, nałożonych przepisami prawa obowiązków, a następnie w tym samym roku podatkowym ponownie rozpocznie (po uzyskaniu wpisu do ewidencji) prowadzenie działalności gospodarczej, to również na gruncie omawianej ustawy zyska status podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku. Zatem, jeżeli podatnik taki do dnia uzyskania pierwszego przychodu z nowo otwartej działalności nie złoży oświadczenia lub wniosku, o których mowa w art. 9a ust. 1 i ust. 2 omawianej ustawy, to będzie automatycznie zobowiązany do opodatkowania przychodów z ww. działalności na zasadach ogólnych (określonych w art. 27 ustawy).

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca do dnia 12 marca 2020 r. prowadził działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami oraz działalności związanej z produkcją filmów i nagrań wideo, którą w tym dniu zlikwidował dokonując stosownego wykreślenia z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności gospodarczej (CEIDG).

Natomiast od dnia 19 marca 2020 r. rozpoczął prowadzenie działalności, której przedmiotem jest
doradztwo w zakresie informatyki, dla której wybrał sposób opodatkowania uzyskiwanych z niej dochodów w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jeżeli zatem działalność gospodarcza Wnioskodawcy opodatkowana na zasadach ogólnych została w prawidłowy i trwały sposób zlikwidowana a następnie Wnioskodawca rozpoczął w dniu 19 marca 2020 r. prowadzenie działalności gospodarczej (ze wszelkimi konsekwencjami wynikającymi z przepisów prawnych) i w tym dniu, dokonał zgłoszenia do CEIDG deklarując zgodnie z art. 9 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przedmiotowym zgłoszeniu również wybór sposobu opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c, to jego przychody z działalności gospodarczej rozpoczętej w dniu 19 marca 2020 r., w tym roku, będą opodatkowane zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca zaznaczył bowiem że świadczone w ramach Działalności Doradczej usługi nie są świadczone na rzecz obecnego ani byłego pracodawcy. Dokonany przez Wnioskodawcę wybór sposobu opodatkowania, dotyczy również lat następnych, chyba że w kolejnych latach podatnik w terminie określonym w ust. 2 art. 9a ww. ustawy, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną, przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. Wówczas bowiem zgodnie z art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Wnioskodawca utraci w roku podatkowym, w którym uzyska taki przychód, prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i w tej sytuacji będzie obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Należy jednak zaznaczyć, iż zakończenie i ponowne rozpoczęcie działalności gospodarczej oprócz tego, że wymaga podjęcia przepisanych prawem określonych działań, to musi mieć również charakter faktyczny. Innymi słowy, nie może nosić znamion czynności pozornej, podjętej jedynie w celu uzyskania korzystnych skutków podatkowych.

Z powyższym zastrzeżeniem stanowisko Wnioskodawcy uznać należy za prawidłowe.

Podkreślenia wymaga, że niniejsza interpretacja indywidualna ogranicza się wyłącznie do udzielania pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w okolicznościach stanu faktycznego podanych przez Wnioskodawcę. Nie ocenia jednak faktycznych przyczyn likwidacji i ponownego zarejestrowania działalności gospodarczej a co za tym idzie - tego, czy nowo zarejestrowana działalność nie będzie w rzeczywistości kontynuacją działalności poprzedniej.

Interpretacja dotyczy okoliczności stanu faktycznego przedstawionych przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej). Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Stanowisko

prawidłowe

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej