Temat interpretacji
Czy na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 21 ust. 1 pkt 131 oraz art. 21 ust. 25 pkt 1 i 2 przychód uzyskany ze sprzedaży mieszkania przeznaczony w najbliższym czasie na spłatę kredytu inwestycyjnego zaciągniętego na budowę budynku mieszkalnego może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 stycznia 2020 r. (data wpływu 29 stycznia 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 24 marca 2020 r. (wpływ do tutejszego organu dnia 26 marca 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 stycznia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego. Z uwagi, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, pismem z dnia 17 marca 2020 r. znak: 0115-KDIT2.4011.114.2020.1.MM wezwano Wnioskodawcę do usunięcia stwierdzonych braków formalnych. Ww. wniosek uzupełniony został pismem z dnia 24 marca 2020 r.
W ww. wniosku oraz w piśmie uzupełniającym przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Zgodnie z umową o kredyt inwestycyjny nr . z dnia 9 lipca 2015 r. Bank udzielił Wnioskodawcy kredytu przeznaczonego na finansowanie zakupu nieruchomości gruntowej niezabudowanej na kwotę 200.000 zł.
Dnia 24 lipca 2018 r. została podpisana umowa o kredyt inwestycyjny nr z Bankiem z przeznaczeniem na całkowitą spłatę kredytu inwestycyjnego udzielonego na podstawie umowy nr . z dnia 9 lipca 2015 r. oraz na finansowanie budowy budynku mieszkalno-usługowego.
Z umowy ww. kredytu wynika, że został on przyznany na finansowanie budowy budynku mieszkalno-usługowego.
Na podstawie aktu notarialnego z dnia 9 lipca 2015 r. Wnioskodawca dokonał zakupu działki numer 100 o obszarze 0.1611 ha. W dniu 22 stycznia 2016 r. uzyskał decyzję Starosty zatwierdzającą projekt budowlany oraz otrzymał pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego na ww. działce.
Dnia 30 września 2019 r. Wnioskodawca uzyskał decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego na użytkowanie inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego.
Wybudowany budynek (na budowę którego Wnioskodawca przeznaczył środki pozyskane z kredytu) jest budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym z częścią usługową. Zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego teren, na którym jest zlokalizowana działka Wnioskodawcy, jest przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną z dopuszczeniem usług towarzyszących na maksymalnie 30% powierzchni całkowitej budynku. Część mieszkalna zajmuje co najmniej połowę całkowitej powierzchni użytkowej. W ww. budynku Wnioskodawca będzie realizował własne cele mieszkaniowe, tzn. w budynku tym będzie zamieszkiwał, jak również będzie w nim realizował inne cele, tj. będzie w tym miejscu prowadził działalność gospodarczą (pracownia projektowa) na części nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej.
Na podstawie aktu notarialnego z dnia 22 maja 2018 r. umowy dożywocia Wnioskodawca otrzymał prawo własności lokalu mieszkalnego w zamian za zapewnienie dożywotniego utrzymania osoby przenoszącej prawo własności.
W najbliższym czasie Wnioskodawca zamierza sprzedać ww. lokal mieszkalny i uzyskane pieniądze przeznaczyć w całości na spłatę kredytu inwestycyjnego zaciągniętego na budowę budynku mieszkalnego.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Czy na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 21 ust. 1 pkt 131 oraz art. 21 ust. 25 pkt 1 i 2 przychód uzyskany ze sprzedaży mieszkania przeznaczony w najbliższym czasie na spłatę kredytu inwestycyjnego zaciągniętego na budowę budynku mieszkalnego może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Zdaniem Wnioskodawcy, przychód uzyskany ze sprzedaży mieszkania (otrzymanego na podstawie umowy dożywocia), który zostanie przeznaczony w najbliższych miesiącach na spłatę kredytu inwestycyjnego będzie korzystał ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 oraz art. 21 ust. 25 pkt 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochody, które w okresie trzech lat od daty odpłatnego zbycia nieruchomości będą przeznaczone na własne cele mieszkaniowe korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego.
W ocenie Wnioskodawcy na podstawie ww. przepisów wydatki na spłatę kredytu inwestycyjnego zaciągniętego przez niego na cele mieszkaniowe spełniają wymagania ustawowe.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1387, z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Natomiast zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
- nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
- prawa wieczystego użytkowania gruntów,
- innych rzeczy,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
W świetle powyższego, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości lub ww. praw majątkowych następuje przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie i nie zostaje dokonane w wykonaniu działalności gospodarczej stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego zgodnie z umową o kredyt inwestycyjny nr . z dnia 9 lipca 2015 r. Bank udzielił Wnioskodawcy kredytu przeznaczonego na finansowanie zakupu nieruchomości gruntowej niezabudowanej na kwotę 200.000 zł. Dnia . 2018 r. została podpisana umowa o kredyt inwestycyjny nr z Bankiem z przeznaczeniem na całkowitą spłatę kredytu inwestycyjnego udzielonego na podstawie umowy nr . z dnia 9 lipca 2015 r. oraz na finansowanie budowy budynku mieszkalno-usługowego. Na podstawie aktu notarialnego z dnia 9 lipca 2015 r. Wnioskodawca dokonał zakupu działki numer 100 o obszarze 0.1611 ha. W dniu 22 stycznia 2016 r. uzyskał decyzję Starosty zatwierdzającą projekt budowlany oraz otrzymał pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego na ww. działce. Dnia 30 września 2019 r. Wnioskodawca uzyskał decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego na użytkowanie inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Wybudowany budynek (na budowę którego Wnioskodawca przeznaczył środki pozyskane z kredytu) jest budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym z częścią usługową. Zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego teren, na którym jest zlokalizowana jego działka, jest przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną z dopuszczeniem usług towarzyszących na maksymalnie 30% powierzchni całkowitej budynku. Część mieszkalna zajmuje co najmniej połowę całkowitej powierzchni użytkowej. W ww. budynku Wnioskodawca będzie realizował własne cele mieszkaniowe, tzn. w budynku tym będzie zamieszkiwał, jak również będzie w nim realizował inne cele, tj. będzie w tym miejscu prowadził działalność gospodarczą (pracownia projektowa) na części nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej. Na podstawie aktu notarialnego z dnia 22 maja 2018 r. umowy dożywocia Wnioskodawca otrzymał prawo własności lokalu mieszkalnego w zamian za zapewnienie dożywotniego utrzymania osoby przenoszącej prawo własności. W najbliższym czasie Wnioskodawca zamierza sprzedać ww. lokal mieszkalny i uzyskane pieniądze przeznaczyć w całości na spłatę kredytu inwestycyjnego zaciągniętego na budowę budynku mieszkalnego.
W sytuacji zatem, gdy sprzedaż lokalu mieszkalnego (który Wnioskodawca nabył w 2018 r. w drodze umowy dożywocia) zostanie dokonana przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie będzie stanowiła źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Stosownie do art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. W myśl natomiast jego ust. 2 podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.
Na mocy art. 30e ust. 4 ww. ustawy, po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:
- dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub
- dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.
W myśl art. 30e ust. 5 tej ustawy, dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł.
Zgodnie z art. 30e ust. 7 ww. ustawy, w przypadku niewypełnienia warunków określonych w art. 21 ust. 1 pkt 131 podatnik jest obowiązany do złożenia korekty zeznania, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3 i do zapłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę; odsetki nalicza się od następnego dnia po upływie terminu płatności, o którym mowa w art. 45 ust. 4 pkt 4, do dnia zapłaty podatku włącznie.
Natomiast z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 r. wynika, że wolne od podatku są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.
Stosownie do art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za wydatki poniesione na cele, o których mowa w art. 21 ust.1 pkt 131 uważa się:
- wydatki
poniesione na:
- nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
- nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
- nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,
- budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,
- rozbudowę, nadbudowę,
przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku
niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub
własnego pomieszczenia niemieszkalnego
-
położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym
państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w
Konfederacji Szwajcarskiej;
- wydatki poniesione
na:
- spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na cele określone w pkt 1,
- spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w lit. a,
- spłatę każdego kolejnego kredytu (pożyczki)
oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika
przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w
art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na spłatę kredytu (pożyczki), o których
mowa w lit. a lub b
- w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej, z zastrzeżeniem ust. 29 i 30.
Z art. 21 ust. 26 tej ustawy wynika, że przez własny budynek, lokal lub pomieszczenie, o których mowa w ust. 25 pkt 1 lit. d i e rozumie się budynek, lokal lub pomieszczenie stanowiące własność lub współwłasność podatnika lub do którego podatnikowi przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takich prawach. Przez własne budynek, lokal lub pomieszczenie, o których mowa w ust. 25 pkt 1 lit. d i e, rozumie się również niestanowiące własności lub współwłasności podatnika budynek, lokal lub pomieszczenie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, podatnik nabędzie ich własność lub współwłasność albo spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takich prawach, jeżeli uprzednio prawo takie mu nie przysługiwało.
W myśl art. 21 ust. 27 ww. ustawy w przypadku ponoszenia wydatków na cele mieszkaniowe w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, stosuje się pod warunkiem istnienia podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, na którego terytorium podatnik ponosi wydatki na cele mieszkaniowe.
Stosownie do art. 21 ust. 28 ww. ustawy za wydatki, o których mowa w ust. 25, nie uważa się wydatków poniesionych na:
- nabycie gruntu lub udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, budynku, jego części lub udziału w budynku, lub
- budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, adaptację lub remont budynku albo jego części
- przeznaczonych na cele rekreacyjne.
Zgodnie z art. 21 ust. 29 ww. ustawy w przypadku gdy kredyt (pożyczka), o którym mowa w ust. 25 pkt 2 lit. a-c, stanowi część kredytu (pożyczki) przeznaczonego na spłatę również innych niż wymienione w tych przepisach zobowiązań kredytowych (pożyczkowych) podatnika, za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się wydatki przypadające na spłatę kredytu (pożyczki) określonego w ust. 25 pkt 2 lit a-c oraz zapłacone odsetki od tej części kredytu (pożyczki), która proporcjonalnie przypada na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w ust. 25 pkt 2 lit. a-c.
Natomiast z przepisu art. 21 ust. 30 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że przepis ust. 1 pkt 131 nie ma zastosowania do tej części wydatków, o których mowa w ust. 25 pkt 2, które podatnik uwzględnił korzystając z ulg podatkowych, w rozumieniu Ordynacji podatkowej, przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym oraz do tej części wydatków, o których mowa w ust. 25 pkt 2, którymi sfinansowane zostały wydatki określone w ust. 25 pkt 1, uwzględnione przez podatnika korzystającego z ulg podatkowych, w rozumieniu Ordynacji podatkowej, przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Odnosząc zatem przedstawione powyżej uregulowania prawne na grunt rozpatrywanej sprawy stwierdzić należy, że z powołanego powyżej art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że okolicznością decydującą o jego zastosowaniu jest przeznaczenie przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości i określonych praw majątkowych począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie trzech lat licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie na własne cele mieszkaniowe, które zgodnie z art. 21 ust. 25 pkt 2 ww. ustawy obejmują m.in. spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na budowę własnego budynku mieszkalnego.
Zatem dla zastosowania ww. zwolnienia istotne jest, by budynek wybudowany został na własne cele mieszkaniowe podatnika (nie zaś w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych innych osób lub też na realizację przez podatnika innych celów niż mieszkaniowe).
Z uwagi na fakt, iż ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia budynku mieszkalnego, należy odwołać się w tym przypadku do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 ze zm.), zgodnie z którą budynki mieszkalne są to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. W przypadku, gdy mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek taki klasyfikowany jest jako niemieszkalny, zgodnie z jego przeznaczeniem.
Tym samym, odnosząc się wprost do zadanego pytania stwierdzić należy, że w sytuacji, gdy wybudowany przez Wnioskodawcę budynek mieszkalno-usługowy zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych kwalifikowany jest jako budynek mieszkalny to przy spełnieniu pozostałych warunków wynikających z zacytowanych przepisów wydatkowanie środków uzyskanych ze sprzedaży lokalu mieszkalnego na spłatę kredytu inwestycyjnego zaciągniętego na budowę tego budynku uprawnia do zastosowania zwolnienia przedmiotowego wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednakże podkreślić należy, że do zastosowania ww. zwolnienia będzie uprawniała jedynie spłata kredytu przeznaczonego na budowę ww. budynku w części, która będzie wykorzystywana przez Wnioskodawcę na realizację jego własnych potrzeb mieszkaniowych. Natomiast ponoszenie wydatków na budowę tego budynku w części przeznaczonej na prowadzenie przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej (pracowni projektowej) nie mieści się w pojęciu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych objętych dyspozycją art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji wydatki na spłatę kredytu inwestycyjnego wydatkowanego na budowę tej części budynku mieszkalno-usługowego nie uprawniają do zastosowania ww. zwolnienia przedmiotowego.
Wobec powyższego zgodzić należy się z twierdzeniem Wnioskodawcy, zgodnie z którym wydatki na spłatę kredytu inwestycyjnego zaciągniętego przez niego na cele mieszkaniowe spełniają wymagania ustawowe co oznacza, że w tej części Wnioskodawca może skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. l pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego opisanego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
- z zastosowaniem art. 119a;
- w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
- z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).
Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy) z zastrzeżeniem art. 15zzs ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374 z późn. zm.).
W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).
Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.
W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.
Stanowisko
prawidłowe
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej