Temat interpretacji
opodatkowania podatkiem liniowym dochodów uzyskiwanych z prowadzonej działalności gospodarczej
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy - przedstawione we wniosku z dnia 7 listopada 2019 r. (data wpływu za pośrednictwem platformy ePUAP 10 listopada 2019 r., identyfikator poświadczenia przedłożenia UPP .) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania podatkiem liniowym dochodów uzyskiwanych z prowadzonej działalności gospodarczej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 listopada 2019 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania podatkiem liniowym dochodów uzyskiwanych z prowadzonej działalności gospodarczej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca z zawodu jest lekarzem o specjalizacji chirurg .. Jest zatrudniony w Szpitalu na podstawie umowy o pracę oraz od dnia 3 grudnia 2013 r. prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą o symbolu PKD 86.22.Z - Praktyka Lekarska Specjalistyczna, podklasa ta obejmuje porady, diagnostykę i leczenie świadczone przez lekarzy specjalistów, włączając chirurgów. Działalność gospodarcza jest opodatkowana na zasadach ogólnych, podatek jest rozliczany według skali podatkowej, prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów (tj. stan na 1 listopada 2019 r.)
Wnioskodawca jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, na cały etat, zawartej z zakładem: Szpital Specjalistyczny, Oddział Urazowo-Ortopedyczny. Jest zatrudniony u tego pracodawcy od 1 października 2002 r., a na Oddziale Urazowo-Ortopedycznym od 1 kwietnia 2006 r. W dniu 1 czerwca 2019 r. podpisał aneks do umowy o pracę, zmieniający częściowo miejsce pracy oraz obowiązki wynikające z ww. umowy. Od 1 czerwca 2019 r. został z tego Oddziału oddelegowany do Poradni Rehabilitacyjnej Szpitala Specjalistycznego, gdzie pracuje w wymiarze 0,5 etatu, a pozostałe 0,5 etatu pozostaje na Oddziale Urazowo Ortopedycznym, tak jak dotychczas. Od 1 stycznia 2014 r. w ramach indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej prowadzi działalność gospodarczą, pracuje w Poradnii Chirurgii ., należącej do Zespołu Poradni Specjalistycznych, podlegającej Szpitalowi Specjalistycznemu. Od 2018 r. w ramach indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej przyjmuje prywatnie jako ortopeda . w Poradni ..
Przykładowy zakres czynności wykonywanych w Szpitalu w Oddziale Urazowo-Ortopedycznym to: kompleksowe leczenie urazów, schorzeń oraz zniekształceń wrodzonych i nabytych w obrębie narządu ruchu, z zastosowaniem nowoczesnych metod diagnostycznych i operacyjnych w zakresie: urazów głowy, kręgosłupa i kończyn, zapaleń narządu ruchu zaburzeń zrostu kostnego chorób kręgosłupa, wad wrodzonych. Oddział dysponuje samodzielną salą operacyjną, wyposażoną w specjalistyczny sprzęt, umożliwiający przeprowadzanie skomplikowanych zabiegów. Najczęściej wykonywane zabiegi to endoprotezoplastyka całkowita (cementowa i bezcementowa) stawu biodrowego, endoprotezoplastyka stawów kolanowych, endoprotezoplastyka bipolarna stawów biodrowych, kapoplastyka, zabiegi rewizyjne protez, zabiegi artroskopowe stawu kolanowego, barkowego i skokowego, leczenie urazów narządu ruchu nowoczesnymi metodami zespoleń (zespolenia śródszpikowe, metodą MIPO z użyciem płyt LCP, DHS, które znacznie skracają okres unieruchomienia), rekonstrukcja więzadła krzyżowego, palucha koślawego, ścięgien ręki oraz dekompresji nerwów obwodowych, stabilizacja kręgosłupa (złamania). Wszystkie działania podejmowane na Oddziale, wynikają z umów zawartych pomiędzy Szpitalem a Narodowym Funduszem Zdrowia. Realizacja przedmiotu umowy obejmuje wykonywanie wszelkich procedur w zakresie chirurgii urazowej a w szczególności: a) kwalifikowanie pacjentów, b) diagnostykę, leczenie i opiekę nad pacjentami hospitalizowanymi, c) wykonywanie operacji oraz zabiegów w trybie planowym i nagłym, d) nadzór nad pacjentami pooperacyjnymi, e) realizację świadczeń zdrowotnych w ramach dyżurów medycznych pełnionych poza godzinami normalnej ordynacji w wymiarze określonym umową i jako dyżurny specjalista, f) odbywanie obchodu lekarskiego pacjentów w terminach przewidzianych dla realizacji przedmiotu zamówienia, tj. zgodnie z harmonogramem udzielania świadczeń, g) wykonywanie innych świadczeń zdrowotnych niezbędnych do prawidłowego oraz zgodnego z aktualną wiedzą medyczną i należytą starannością wykonywania zawodu lekarza.
Przykładowy zakres obowiązków w Poradni Urazowo-Ortopedycznej to: leczenie zachowawcze schorzeń i urazów układu kostno-stawowego, zmian zapalnych, zwyrodnień i zespołów bólowych, leczenie złamań, zwichnięć, skręceń i stłuczeń, leczenie wad postawy i stawów biodrowych u dzieci, diagnostyka i leczenie osteoporozy, blokady stawów, kwalifikacje do leczenia szpitalnego, kontrola leczenia i profilaktyka.
Zakres obowiązków w Poradni Rehabilitacyjnej Poradnia Lekarska Rehabilitacyjna dla Dorosłych i Dzieci obejmuje: 1) ogólną ocenę stanu zdrowia pacjenta - badanie lekarskie; 2) skierowania na konsultacje i badania dodatkowe; 3) określenie zakresu ruchu w stawach; 4) test czynnościowy; 5) ocenę aktywności ruchowej pacjenta; 6) ocenę czucia powierzchownego i głębokiego; 7) ocenę odruchów ścięgnisto-okostnowych; 8) pomiar długości kończyn i obwodów; 9) ocenę chodu i lokomocji; 10) ocenę samoobsługi i samodzielności; 11) ocenę deformacji i zniekształceń; 12) zaplanowanie postępowania rehabilitacyjnego (ustalenie programu usprawnienia leczniczego); 13) wystawienie skierowania na fizjoterapię i leczenie uzdrowiskowe; 14) końcową ocenę procesu usprawniania.
W dniu 1 stycznia 2020 r. zostanie aneksowana umowa o pracę ze Szpitalem Specjalistycznym, Oddział , w której to zostanie zredukowany etat do wymiaru 0,5 etatu, tj.:
- Od 1 stycznia 2020 r. Wnioskodawca będzie pracował w Poradni Rehabilitacyjnej Szpitala Specjalistycznego w wymiarze 0,5 etatu.
- Działalność gospodarcza-kontrakt podpisany z Zespołem Poradni Specjalistycznych,. Usługi świadczone w Poradni ...
- Działalność Gospodarcza-kontrakt podpisany z Ośrodkiem Wczasowo-Rehabilitacyjnym w na stanowisku lekarza, a Jego zadaniem będzie ustalanie i kwalifikowanie kuracjuszy na zabiegi wykonywane w sanatorium.
- Działalność gospodarcza-Poradnia .
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:
Czy na podstawie ww. kontraktów podpisanych z Zespołem Poradni Specjalistycznych oraz z Ośrodkiem Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnym, Wnioskodawca ma prawo począwszy od roku 2020 do opodatkowania osiągniętych z tego tytułu dochodów, jako dochodów z tytułu działalności gospodarczej, podatkiem liniowym w wysokości 19%, zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Zdaniem Wnioskodawcy, dochody osiągnięte przez Niego z tytułu opisanej we wniosku umowy o udzielanie świadczeń zdrowotnych są dochodami osiągniętymi w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, a co za tym idzie ma prawo do ich opodatkowania podatkiem liniowym w wysokości 19%, po złożeniu stosownego oświadczenia w ustawowym terminie.
Przepis art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że źródłem przychodu jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Pojęcie działalności gospodarczej zostało zdefiniowane w art. 5a pkt 6 ww. ustawy. Zgodnie z powyższym przepisem, za pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się działalność zarobkową, wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową, polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż, polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1, 2 i 4-9.
Zauważyć przy tym należy, że stosownie do art. 5b ust. 1 ww. ustawy, za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki: a) odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności, b) są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności, c) wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Z treści wyżej cytowanego przepisu art. 5b ust. 1 ww. ustawy wynika, że wyłączenie określonych czynności z pozarolniczej działalności gospodarczej może nastąpić tylko w przypadku, gdy spełnione są łącznie wszystkie trzy przesłanki w nim wymienione. W niniejszej sprawie, usługi świadczone w ramach zawartej umowy z Zespołem Poradni Specjalistycznych o udzielanie świadczeń zdrowotnych, oraz z Ośrodkiem Wczasowo-Rehabilitacyjnym będą więc usługami świadczonymi w ramach działalności gospodarczej, bowiem nie zachodzą wszystkie przesłanki wskazane w art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ponadto obowiązki zlecone w ramach kontraktów, wykonywane przez lekarza o specjalizacji chirurg ortopeda, nie są tożsame z obowiązkami lekarza rehabilitanta, wykonywanymi dla pracodawcy.
Jak wynika z przytoczonych przepisów, co do zasady, możliwość opodatkowania dochodu z działalności gospodarczej w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, jeżeli usługi te odpowiadają czynnościom, które podatnik, lub przynajmniej jeden z jego wspólników, wykonywał na rzecz tegoż pracodawcy w roku podatkowym (w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy). Ograniczenie do zastosowania podatku liniowego dotyczy tylko przypadku, gdy usługi wykonywane w ramach działalności pokrywają się z obowiązkami, które podatnik wykonuje lub wykonywał, będąc pracownikiem byłego lub obecnego pracodawcy.
W Jego przypadku od roku 2020 usługi świadczone na rzecz obecnego pracodawcy, w Jego przekonaniu, nie są tożsame z usługami wykonywanymi w ramach działalności gospodarczej. Jeżeli podatnik będzie wystawiał faktury z tytułu świadczenia usług zupełnie innych niż te, które świadczył w ramach stosunku pracy, to nie będzie pozbawiony prawa do opodatkowania podatkiem liniowym. Wnioskodawca dodaje, że wykonując usługi jako lekarz specjalista na kontrakcie, spełnia dodatkowe przesłanki świadczące o prowadzeniu działalności gospodarczej, a mianowicie: w odniesieniu do odpowiedzialności za wykonanie przedmiotu umowy jest zobowiązany do podpisania polisy ubezpieczeniowej OC, pracuje w czasie wyznaczonym przez Jego grafik, a nie przez zleceniodawcę, odpowiada sam za prowadzenie stosownej dokumentacji, a także musi we własnym zakresie zabezpieczyć sobie odzież ochronną. Przyjmując zamówienie kontraktowe oświadczył zaś w umowie, że wykonuje niniejszą umowę w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej (działalności regulowanej), na zasadach określonych w stosownych przepisach prawa. Przyjmując zamówienie osobiście rozlicza się z urzędem skarbowym z tytułu obowiązku podatkowego oraz z zakładem ubezpieczeń społecznych.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego - jest prawidłowe.
Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1387, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. Stosownie do przepisów tej ustawy, odrębnymi źródłami przychodów są określone w art. 10 ust. 1 pkt 1 i 3:
- stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta (pkt 1),
- pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3).
Podział ten ma istotny wpływ nie tylko na sposób prowadzenia dokumentacji finansowej, ustalenie podstawy opodatkowania, ale także na sposób opodatkowania i jego wysokość.
Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy w myśl art. 12 ust. 1 ww. ustawy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Definicja pozarolniczej działalności gospodarczej zawarta została w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z jego treścią, działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza to działalność zarobkowa:
- wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,
- polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
- polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,
- prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Jak stanowi art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
- odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
- są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności;
- wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Stosownie do treści art. 9a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym podatnicy mogą złożyć na podstawie przepisów ustawy o CEIDG.
W myśl art. 9a ust. 2 ww. ustawy, podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego.
Stosownie zaś do treści art. 9a ust. 2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dokonany wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, dotyczy również lat następnych, chyba że w kolejnych latach podatnik w terminie określonym w ust. 2 zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania albo złoży w terminie i na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym pisemny wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej albo oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Oświadczenie oraz zawiadomienie, o których mowa w ust. 2-2b, podatnicy mogą złożyć na podstawie przepisów ustawy o CEIDG (art. art. 9a ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Zgodnie z art. 9a ust. 3 pkt 2, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.
Na podstawie art. 30c ust. 1 cytowanej ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29 i art. 30, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.
Deklarując wybór 19% podatku liniowego podatnik musi uwzględnić przesłanki określone w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W świetle powyższych przepisów, możliwość opodatkowania podatkiem liniowym jest wyłączona m.in. w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik, lub przynajmniej jeden z jego wspólników (w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki osobowej) wykonywał, bądź wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. Zauważyć przy tym należy, że wskazany powyżej przepis nie ogranicza możliwości wyłączenia jedynie do sytuacji, gdy wszystkie czynności wykonywane w ramach działalności gospodarczej, odpowiadają czynnościom wykonywanym na rzecz pracodawcy. Oznacza to, że jeśli chociaż część czynności wykonywanych w ramach działalności gospodarczej pokrywa się z czynnościami wykonywanymi na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy w tym samym roku podatkowym, to stanowi to podstawę wyłączenia z opodatkowania dochodów uzyskiwanych w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej tzw. podatkiem liniowym.
Z przedstawionego we wniosku opisu wynika, że Wnioskodawca z zawodu jest lekarzem o specjalizacji chirurg ... Jest zatrudniony w Szpitalu na podstawie umowy o pracę oraz od dnia 3 grudnia 2013 r. prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą o symbolu PKD 86.22.Z-Praktyka Lekarska Specjalistyczna. Od 1 czerwca 2019 r. został oddelegowany do Poradni Rehabilitacyjnej Szpitala Specjalistycznego, gdzie pracuje w wymiarze 0,5 etatu, a pozostałe 0,5 etatu pozostaje na Oddziale . tego Szpitala. Ponadto od 1 stycznia 2014 r. w ramach indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej, pracuje w Poradni Chirurgii należącej do Zespołu Poradni Specjalistycznych, podlegającej Szpitalowi Specjalistycznemu. Od 2018 r. w ramach indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej przyjmuje także prywatnie jako ortopeda traumatolog w Poradni Urazowo-Ortopedycznej. W dniu 1 stycznia 2020 r. zostanie aneksowana umowa o pracę ze Szpitalem Specjalistycznym, Oddział Urazowo Ortopedyczny, w której to zostanie zredukowany etat do wymiaru 0,5 etatu. Od 1 stycznia 2020 r. będzie pracował w Poradni Rehabilitacyjnej Szpitala Specjalistycznego w wymiarze 0,5 etatu. W ramach działalności gospodarczej podpisany zostanie kontrakt z Zespołem Poradni Specjalistycznych usługi świadczone w Poradni . W ramach działalności gospodarczej podpisany zostanie kontrakt z Ośrodkiem Wczasowo Rehabilitacyjnym na stanowisku lekarza, a Jego zadaniem będzie ustalanie i kwalifikowanie kuracjuszy na zabiegi wykonywane w sanatorium. Będzie prowadzona też działalność gospodarcza w Poradni Urazowo-Ortopedycznej.
Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz powyższe uregulowania prawne stwierdzić należy, że jeżeli w istocie jak wskazuje we wniosku Wnioskodawca czynności, które w 2020 r. będzie wykonywał na rzecz pracodawcy Poradni Rehabilitacyjnej Szpitala Specjalistycznego nie będą tożsame z czynnościami, które będą wykonywane w ramach zawartych kontraktów podpisanych z Zespołem Poradni Specjalistycznych i z Ośrodkiem Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnym w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, to Wnioskodawca ma prawo w 2020 r. do opodatkowania dochodu uzyskanego z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej 19% podatkiem liniowym, zgodnie z zasadami określonymi w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, po złożeniu właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania w wymaganym terminie.
W związku z powyższym, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Zgodnie z art. 14na § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
- z zastosowaniem art. 119a;
- w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
- z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Przepisów art. 14k-14n ww. ustawy, nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 ustawy Ordynacja podatkowa).
Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w., za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43 300 Bielsko Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).
Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.
Stanowisko
prawidłowe
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej