Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym przygotowanie ewidencji pomocniczej - zestawienia w formie arkusza kalkulacyjnego w form... - Interpretacja - 0111-KDIB1-3.4010.302.2022.1.JG

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 26 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.302.2022.1.JG

Temat interpretacji

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym przygotowanie ewidencji pomocniczej - zestawienia w formie arkusza kalkulacyjnego w formie księgi pomocniczej wszystkich Kosztów kwalifikowanych, na koniec danego roku podatkowego, którego dotyczy odliczenie, wypełnia obowiązek wyodrębnienia kosztów kwalifikowanych w ewidencji zgodnie z art. 9 ust. 1b ustawy o CIT.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe,

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

29 kwietnia 2022 r., wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym przygotowanie ewidencji pomocniczej - zestawienia w formie arkusza kalkulacyjnego w formie księgi pomocniczej wszystkich kosztów kwalifikowanych, na koniec danego roku podatkowego, którego dotyczy odliczenie, wypełnia obowiązek wyodrębnienia kosztów kwalifikowanych w ewidencji zgodnie z art. 9 ust. 1b ustawy o CIT.

Opis stanu zdarzenia przyszłego

Spółka z o.o. (dalej: „Spółka”, „Wnioskodawca”) prowadzi działalność gospodarczą od dnia 27 lutego 2009 r. Spółka prowadzi działalność gospodarczą głównie w zakresie inżynierii i doradztwa technicznego. W ramach prowadzonej działalności zajmuje się  ...  usługami projektowymi dla producentów  ...  wyposażenia na zlecenie, w szczególności w branży samochodowej. W ramach prowadzonej przez siebie działalności, spełniającej przesłanki działalności badawczo-rozwojowej o której mowa w art. 4a ust. 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r., o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm., dalej jako: „ustawa o CIT”), Spółka realizuje poszczególne projekty w zakresie procesu tworzenia oprogramowania i wprowadzania zmian do istniejących programów komputerowych (dalej jako: „działalność B+R").

Z tytułu prowadzonej działalności B+R, Spółka ponosi i będzie ponosić w szczególności następujące koszty należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r., o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez Spółkę, dotyczące pracowników zatrudnionych w Spółce w celu realizacji działalności B+R (dalej łącznie „Koszty kwalifikowane").

Spółka zamierza skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d ustawy o CIT (dalej: „Ulga B+R"). Polegać ono ma na dokonaniu, na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, odliczenia od podstawy opodatkowania ustalonej zgodnie z art. 18 ustawy o CIT kosztów uzyskania przychodów wymienionych w art. 18d ust. 1 oraz ust. 2 ustawy o CIT i poniesionych przez Spółkę na działalność B+R po 1 stycznia 2022 r. W celu, skorzystania z Ulgi B+R Spółka wyodrębni w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o CIT, koszty działalności B+R zgodnie z art. 9 ust. 1b ustawy o CIT. W tym celu Spółka zamierza przygotować na koniec roku podatkowego, za który dokona odliczenia, zestawienie w arkuszu kalkulacyjnym (dalej: „Ewidencja pomocnicza") w formie księgi pomocniczej w rozumieniu art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r., o rachunkowości (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm.; dalej: "UoR") wszystkich Kosztów kwalifikowanych, które miałyby zostać odliczone na podstawie Ulgi B+R w danym roku podatkowym.

Ponadto, Spółka będzie wykazywać w zeznaniu Koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu zgodnie z art. 18e ustawy o CIT, z uwzględnieniem art. 18d ust. 4-8 ustawy o CIT. Spółka zaznacza przy tym, że nie prowadzi i nie zamierza prowadzić w przyszłości działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej oraz że Koszty kwalifikowane nie zostaną zwrócone Spółce w jakiejkolwiek formie.

Pytanie:         

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym przygotowanie ewidencji pomocniczej - zestawienia w formie arkusza kalkulacyjnego w formie księgi pomocniczej wszystkich Kosztów kwalifikowanych, na koniec danego roku podatkowego, którego dotyczy odliczenie, wypełnia obowiązek wyodrębnienia kosztów kwalifikowanych w ewidencji zgodnie z art. 9 ust. 1b ustawy o CIT?

Państwa stanowisko w sprawie

W ocenie Wnioskodawcy prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym przygotowanie Ewidencji pomocniczej na koniec danego roku podatkowego wypełnia obowiązek wyodrębnienia Kosztów kwalifikowanych w ewidencji zgodnie z art. 9 ust. 1b ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o CIT od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 ustawy o CIT, podatnik ma możliwość odliczenia kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność B+R wskazanych w art. 18d ust. 2 oraz 3, z uwzględnieniem treści art. 18d ust. 4-7 ustawy o CIT. W myśl art. 18d ust. 8 ustawy o CIT odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono dane Koszty kwalifikowane.

Ponadto, zgodnie z art. 18e ustawy o CIT podatnicy korzystający z odliczenia, o którym mowa w art. 18d ustawy o CIT, są obowiązani wykazać w zeznaniu koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu. Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o CIT podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, tj. zgodnie z postanowieniami UoR oraz aktami wykonawczymi wydanymi do UoR. Z kolei zgodnie z art. 9 ust. 1b ustawy o CIT podatnicy prowadzący działalność B+R, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności B+R w prowadzonej ewidencji. Zgodnie z art. 13 ust. 1 UoR, księgi rachunkowe obejmują zbiory zapisów księgowych, obrotów (sum zapisów) i sald, które tworzą: (1) dziennik, (2) księgę główną, (3) księgi pomocnicze, (4) zestawienia: obrotów i sald kont księgi głównej oraz sald kont ksiąg pomocniczych, (5) wykaz składników aktywów i pasywów (inwentarz).

Natomiast, zgodnie z art. 16 ust. 1 UoR, konta ksiąg pomocniczych zawierają zapisy będące uszczegółowieniem i uzupełnieniem zapisów kont księgi głównej. Prowadzi się je w ujęciu systematycznym jako wyodrębniony system ksiąg, kartotek (zbiorów kont), komputerowych zbiorów danych, uzgodniony z saldami i zapisami na kontach księgi głównej. Zgodnie z wyżej przywołanymi przepisami podatnicy obowiązani są prowadzić księgi rachunkowe. Służą temu księgi rachunkowe, w tym księgi pomocnicze, prowadzone zgodnie z UoR. Z kolei w celu skorzystania z Ulgi B+R podatnicy obowiązani są wyodrębnić w prowadzonych księgach rachunkowych koszty działalności B+R. W tym miejscu należy wskazać jednak, że przepisy ustawy o CIT nie precyzują, w jakiej formie ma zostać przeprowadzone wyodrębnienie, o którym mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT. W przepisach dotyczących Ulgi B+R nie zostały również określone minimalne wymagania, jakie powinna spełniać ewidencja, w której wyodrębnione powinny zostać wydatki poniesione w związku z działalnością B+R. Z treści art. 18e ustawy o CIT można wywnioskować jedynie, że ww. wyodrębnienie powinno umożliwić wykazanie w zeznaniu Kosztów kwalifikowanych w odpowiedniej wysokości.

Księgi pomocnicze, o których mowa w art. 16 ust. 1 UoR, służą uszczegółowieniu i uzupełnieniu ksiąg księgi głównej. W konsekwencji, księgi pomocnicze mogą posłużyć m.in. do wyodrębnienia w ramach prowadzonych ksiąg rachunkowych określonej grupy wydatków z ich rozbiciem np. na poszczególne kategorie oraz do wykazania ich łącznej wysokości. Zgodnie z powyższym, w ocenie Wnioskodawcy, prowadzenie Ewidencji pomocniczej powinno być wystarczające dla celów wyodrębnienia wydatków mających zostać odliczonych w ramach Ulgi B+R. Ewidencja pomocnicza umożliwi bowiem syntetyczne oraz analityczne przedstawienie poniesionych przez Spółkę w danym roku podatkowym wydatków w ramach działalności B+R oraz ich wykazanie w łącznej wysokości za dany rok podatkowy.

Po drugie, przepisy o Uldze B+R nie regulują, kiedy podatnik powinien przeprowadzić wyodrębnienie wydatków poniesionych w związku z działalnością B+R w odpowiedniej ewidencji. Tym samym, biorąc pod uwagę, iż w przypadku zamiaru skorzystania z odliczenia z tytułu Ulgi B+R Koszty kwalifikowane należy odliczyć, co do zasady, w zeznaniu za rok, w którym wydatki zastały poniesione (art. 18d ust. 8 ustawy o CIT) oraz że podatnik jest zobowiązany wykazać Koszty kwalifikowane w rocznym zeznaniu podatkowym (art. 18e ustawy o CIT), należy uznać, iż dokonanie wyodrębnienia Kosztów kwalifikowanych w ewidencji na zakończenie danego roku podatkowego powinno spełniać wymóg określony w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT. Przepisy o Uldze B+R nie nakazują w szczególności, aby wyodrębniona ewidencja miała być prowadzona w sposób ciągły przez cały rok podatkowy, za który dokonane miałoby zostać odliczenie na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT. Zatem, na gruncie przytoczonych wyżej przepisów zdaniem Wnioskodawcy należy wnioskować, że wyodrębnienie przez podatnika w ewidencji Kosztów kwalifikowanych powinno:

1.zostać przeprowadzone przed złożeniem zeznania podatkowego za dany rok podatkowy,

2.umożliwić wykazanie wysokości Kosztów kwalifikowanych poniesionych w roku podatkowym w zeznaniu, za który to odpowiednio rok podatkowy zostaną wykazane.

W świetle przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego Wnioskodawca zamierza sporządzić Ewidencję pomocniczą na koniec roku podatkowego, za który zamierza dokonać odliczenia Kosztów kwalifikowanych. Zdaniem Wnioskodawcy, Ewidencja pomocnicza spełni wymogi określone w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT oraz 18e ustawy o CIT, ponieważ zostanie sporządzona przed złożeniem zeznania za odpowiedni rok podatkowy oraz umożliwi wykazanie w zeznaniu kwoty Kosztów kwalifikowanych w prawidłowej wysokości.

Końcowo Wnioskodawca pragnie wskazać, iż powyższe stanowisko jest zgodne że stanowiskiem prezentowanym przez organy podatkowe. W interpretacji indywidualnej z 16 sierpnia 2016 r. Znak: IPPB5/4510-640/16-2/MR Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie potwierdził stanowisko podatnika twierdzącego, że: „(...) do wyodrębnienia kosztów działalności badawczo-rozwojowej, o którym mowa w art. 9 ust. 1b ustawy CIT, wystarczy ujęcie tych kosztów, w stosunku do których podatnik zamierza skorzystać z ulgi podatkowej, w odrębnej ewidencji pomocniczej".

Prawidłowość tego stanowiska została potwierdzona:

-w interpretacji indywidualnej z 27 stycznia 2017 r. (2461-IBPB-1-2.4510.1047.2016.1.MM), w której stwierdzono, że „przygotowanie Ewidencji pomocniczej na koniec danego roku podatkowego wypełnia obowiązek wyodrębnienia Kosztów kwalifikowanych w ewidencji zgodnie z art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych".

-w interpretacji indywidualnej z 10 grudnia 2018 r. (0111-KDIB1-3.4010.500.2018.1.MBD), w której potwierdzono prawidłowość stanowiska, zgodnie z którym dla wyodrębnienia kosztów działalności badawczo-rozwojowej, o którym mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, wystarczające jest zidentyfikowanie i wprowadzenie tych kosztów, w stosunku do których Podatnik zamierza skorzystać z ulgi podatkowej, do odrębnej ewidencji pomocniczej;

-w interpretacji indywidualnej z 22 marca 2018 r. (0111-KDIB1-3.4010.502.2017.2.MST), w której potwierdzono dowolność ewidencjonowania kosztów kwalifikowanych, uznając także za prawidłowe stanowisko podatnika, który dokonywał wyodrębnienia kosztów kwalifikowanych w programie Microsoft Excel: „(...) należy podkreślić, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy takiego wyodrębnienia (podziału) części wynagrodzenia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo- rozwojową".

Tym samym, zdaniem Wnioskodawcy, w świetle przywołanych przepisów, Ewidencja pomocnicza będzie spełniać wymóg wyodrębnienia w prowadzonej ewidencji rachunkowej kosztów działalności B+R, o którym mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, oraz umożliwi dokonanie odliczenia w zeznaniu podatkowym za rok, w którym poniesiono Koszty kwalifikowane, zgodnie z art. 18d ust. 8 ustawy o CIT. Innymi słowy, w ocenie Wnioskodawcy prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym przygotowanie Ewidencji pomocniczej na koniec danego roku podatkowego wypełnia obowiązek wyodrębnienia Kosztów kwalifikowanych w ewidencji, zgodnie z art. 9 ust. 1b ustawy o CIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny na podstawie art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.