Obowiązki płatnika w zakresie zastosowania kosztów 50%. - Interpretacja - 0113-KDIPT2-3.1192.2021.2.IR

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 11 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.1192.2021.2.IR

Temat interpretacji

Obowiązki płatnika w zakresie zastosowania kosztów 50%.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:

-prawidłowe – odnośnie braku możliwości zastosowania 50 % kosztów uzyskania przychodów do Pozostałego Wynagrodzenia Nauczycieli Akademickich,

-jest nieprawidłowe – w pozostałej części.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

23 grudnia 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 21 grudnia 2021 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, w zakresie możliwości zastosowania przez płatnika kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50% uzyskanego przychodu. Wniosek został na wezwanie uzupełniony 7 kwietnia 2022 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca – Oddział w Polsce (dalej jako „Wnioskodawca”) prowadzi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność w formie oddziału zagranicznego przedsiębiorcy, tj., na podstawie wpisu do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS ... .

Jednocześnie stosownie do art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce Dz. U. z 2021 r. poz. 478 (dalej: Ustawa) Wnioskodawca jest filią uczelni zagranicznej, do której nie stosuje się przepisów Ustawy poza jej art. 47.

Stosownie do art. 47 Ustawy, Wnioskodawca w drodze decyzji administracyjnej z dnia ... uzyskał pozwolenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na utworzenie filii uczelni zagranicznej z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W ramach postępowania o udzielenie ww. pozwolenia Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego zasięgnął opinii Ministra Spraw Zagranicznych i .... Zarówno Minister Spraw Zagranicznych, jak i ... wyraziły pozytywną opinię w sprawie udzielenia pozwolenia na utworzenie filii w Rzeczypospolitej Polskiej. Powyższe przemawia za tym, że w postępowaniu o udzielenie pozwolenia na utworzenie filii na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Minister Spraw Zagranicznych oraz ... uznały, że Wnioskodawca działając jako filia uczelni zagranicznej (instytucja szkolnictwa wyższego) zgodnie z art. 47 Ustawy może prowadzić na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność polegającą na prowadzeniu studiów, którą to działalność Wnioskodawca realizuje począwszy od .... r.

Dodatkowo, Wnioskodawca został zatwierdzony w drodze decyzji administracyjnej wydanej ... r. przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji jako jednostka prowadząca studia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w trybie art. 144 ust. 4 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, tj. na potrzeby cudzoziemców w celu podjęcia lub kontynuacji studiów. Niezależnie od powyższego uznania ze strony organów administracji publicznej, Wnioskodawca postanowieniem z dnia ... Sądu Rejonowego ... został wpisany do rejestru przedsiębiorców pod firmą ... Oddział w Polsce z siedzibą w ..., pod numerem KRS ....

Jako główną działalność Wnioskodawcy prowadzoną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w KRS wskazano w ramach PKD podklasę nr 85.42.Z – szkoły wyższe (w ramach sekcji edukacja).

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) podklasa ta obejmuje: kształcenie w szkołach wyższych publicznych i niepublicznych prowadzone na poziomie: studiów krótkiego cyklu, opierających się zwykle na praktycznej nauce, właściwej dla wykonywania danego zawodu i przygotowujących studentów do wejścia na rynek pracy lub do innych programów kształcenia wyższego, studiów pierwszego stopnia, na które przyjmowani są kandydaci posiadający świadectwo dojrzałości, kończące się uzyskaniem kwalifikacji pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia, na które przyjmowani są kandydaci posiadający co najmniej kwalifikacje pierwszego stopnia, kończące się uzyskaniem kwalifikacji drugiego stopnia, jednolitych studiów magisterskich, na które przyjmowani są kandydaci posiadający świadectwo dojrzałości, kończące się uzyskaniem kwalifikacji drugiego stopnia, studiów podyplomowych, na które przyjmowani są kandydaci, którzy ukończyli co najmniej studia pierwszego stopnia, kończące się uzyskaniem kwalifikacji podyplomowych, studiów trzeciego stopnia (studiów doktoranckich), na które przyjmowani są kandydaci posiadający kwalifikacje drugiego stopnia, kończące się uzyskaniem kwalifikacji trzeciego stopnia. Kształcenie odbywa się w formie studiów stacjonarnych i niestacjonarnych.

Powyższa rejestracja Wnioskodawcy w ramach tej konkretnej podklasy PKD potwierdza, że Jego działalność na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została uznana zgodnie z prawem polskim jako kształcenie lub szkolenie zawodowe na poziomie szkolnictwa wyższego, a więc działalność prowadzoną przez instytucje szkolnictwa wyższego.

W związku z prowadzoną działalnością Wnioskodawca zatrudnia szereg nauczycieli akademickich, z których część posiada nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dalej jako „Nauczyciele Akademiccy ”). Nauczyciele Akademiccy są zatrudnieni przez Wnioskodawcę na podstawie umów o pracę, a do podstawowego zakresu ich obowiązków należy prowadzenie działalności o charakterze badawczo-dydaktycznym, tj. prowadzenie działalności naukowej, kształcenie i wychowywanie studentów. Działalność Nauczycieli Akademickich jest przedmiotowo analogiczna do zakresu obowiązków wynikających z art. 115 ust. 1 Ustawy.

W ramach swoich obowiązków Nauczyciele Akademiccy realizują następujące obowiązki:

-tworzenie publikacji naukowych,

-tworzenie autorskich prezentacji i materiałów naukowych dla studentów,

-tworzenie niepowtarzalnych programów zajęć dydaktycznych/ sylabusów,

-prowadzenie na rzecz Wnioskodawcy wykładów kursowych objętych programem prowadzonych przez Wnioskodawcę studiów,

-prowadzenie na rzecz Wnioskodawcy wykładów naukowych o charakterze niestandardowym, niepowtarzalnym, jednorazowym (np. wykłady monograficzne),

-wystąpienia/ wykłady konferencyjne na rzecz Wnioskodawcy.

W wyniku powyższej działalności powstają utwory w rozumieniu Ustawy.

Z tytułu świadczonej pracy Nauczyciele Akademiccy otrzymują miesięczne wynagrodzenie, które składa się z wynagrodzenia zasadniczego (dalej jako „Wynagrodzenie Zasadnicze”).

Nauczycielom Akademickim mogą też być też przyznane: dodatek funkcyjny, specjalny, inne dodatki lub nagrody przewidziane umową o pracę.

Wynagrodzenie Zasadnicze Nauczycieli Akademickich jest ustalone w umowie o pracę i przysługuje w szczególności za:

-tworzenie publikacji naukowych,

-tworzenie autorskich prezentacji i materiałów naukowych dla studentów,

-tworzenie niepowtarzalnych programów zajęć dydaktycznych/ sylabusów,

-prowadzenie na rzecz Wnioskodawcy wykładów kursowych objętych programem prowadzonych przez Wnioskodawcę studiów,

-prowadzenie na rzecz Wnioskodawcy wykładów naukowych o charakterze niestandardowym, niepowtarzalnym, jednorazowym (np. wykłady monograficzne),

-wystąpienia/ wykłady konferencyjne na rzecz Wnioskodawcy.

W świetle zawartych przez Wnioskodawcę z Nauczycielami Akademickimi umów o pracę:

-w umowach ustalono, że Wynagrodzenie Zasadnicze zawiera w sobie wynagrodzenie za opracowanie i wykonanie dzieła oraz za przekazanie na rzecz Wnioskodawcy majątkowych praw autorskich (wykonawczych) do dzieła (dalej: Wynagrodzenie autorskie), przy czym Wnioskodawca podkreśla, że na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, pracodawca którego pracownik stworzył utwór (dzieło) w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, nabywa z chwilą przyjęcia utworu (dzieła) autorskie prawa majątkowe do wykonanego utworu (dzieła),

-Wynagrodzenie Zasadnicze Nauczycieli Akademickich nie obejmuje: wynagrodzenia urlopowego, wynagrodzenia z tytułu innych usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych nieobecności. Wnioskodawca prowadzi ewidencję odzwierciedlającą poziom zrealizowanych przez Nauczycieli Akademickich obowiązków (dalej jako „Ewidencja”).

Działalność Nauczycieli Akademickich jest ewidencjonowana w formie rzeczowo-czasowej. Nauczyciele Akademiccy są zobowiązani do wykonywania ww. obowiązków o charakterze twórczym w określonym limitem czasowym zakresie. Wynikiem ww. prac twórczych są m.in. stworzone programy zajęć dydaktycznych, sylabusy, prezentacje, podsumowania wykładów.

Stosownie do przepisów art. 31, art. 32 ust. 2 i art. 41 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako „u.p.d.o.f.”) Wnioskodawca w związku z wypłacanym Nauczycielom Akademickim wynagrodzeniem pełni rolę płatnika i jest zobowiązany do obliczenia, pobrania i odprowadzenia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Stosownie do postanowień interpretacji ogólnej nr DD3.8201.1.2018 Ministra Finansów z dnia 15 września 2020 r. płatnik przy ustalaniu dochodu, od którego zostanie pobrana zaliczka na podatek, jest zobowiązany do określenia wysokości honorarium autorskiego, do którego zastosuje 50% koszty uzyskania przychodów.

Mając na uwadze, iż wszystkie działania Nauczycieli Akademickich do wykonania których zobligowani są oni na podstawie umowy o pracę, w ocenie Wnioskodawcy, są wynikiem lub zmierzają do realizacji działalności badawczo-dydaktycznej (Nauczyciele Akademiccy co do zasady nie wykonują bowiem innych prac niż te o charakterze badawczo-dydaktycznym), Wnioskodawca planuje wdrożyć następujący system rozliczeń Nauczycieli Akademickich (Opcja 1):

1.Wnioskodawca wskaże w umowach o pracę (lub aneksach do umów o pracę), iż Wynagrodzenie Zasadnicze Nauczycieli Akademickich w nich określone– z wyłączeniem: wynagrodzenia urlopowego wynagrodzenia z tytułu innych usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych nieobecności stanowi wynagrodzenie za przeniesienie przez Nauczyciela Akademickiego na rzecz Wnioskodawcy praw autorskich i praw pokrewnych do utworów powstałych w trakcie wykonywania obowiązków pracowniczych.

2.Zgodnie z postanowieniami umów o pracę, jako wynagrodzenie za działalność twórczą Nauczycieli Akademickich nie będzie traktowane wyłącznie wynagrodzenie urlopowe i inne usprawiedliwione i nieusprawiedliwione nieobecności.

3.W związku z powyższym Wnioskodawca nie planuje prowadzić ewidencji prac twórczych wykonywanych przez Nauczycieli Akademickich na rzecz Wnioskodawcy.

Jednocześnie na dzień złożenia wniosku Wnioskodawca wdrożył i stosuje następujący system rozliczeń Nauczycieli Akademickich (Opcja 2):

1.W związku z zakresem świadczonych obowiązków pracowniczych Nauczyciele Akademiccy otrzymują Wynagrodzenie Zasadnicze składające się z części związanej z wykonywaniem obowiązków pracowniczych (Wynagrodzenie Pozostałe) i części honoraryjnej, związanej z korzystaniem z praw autorskich za eksploatację dzieła w określony sposób i na określonym polu (Wynagrodzenie autorskie) – powyższe wynika z umowy o pracę (lub aneksu do umowy o pracę) zawartej pomiędzy Wnioskodawcą a Nauczycielem Akademickim.

2.Metoda wyliczenia Wynagrodzenia autorskiego wynika z umowy o pracę zawartej pomiędzy Wnioskodawcą a Nauczycielem Akademickim.

3.Wysokość Wynagrodzenia autorskiego jest obliczana w sposób odpowiadający udziałowi procentowemu zaangażowania czasowego pracownika w prace twórcze, a na potrzeby powyższego pracownik składa oświadczenie pokazujące wielkość procentową tego zaangażowania czasowego.

4.Ustalony w sposób powyższy procent zaangażowania czasowego stanowi podstawę dla ustalenia wysokości Wynagrodzenia autorskiego.

5.Różnica pomiędzy Wynagrodzeniem Zasadniczym a ustalonym w ww. sposób Wynagrodzeniem autorskim stanowi Wynagrodzenie Pozostałe.

6.Oświadczenie pracownika zawiera wskazanie rodzaju utworów powstałych w wyniku wykonywania prac twórczych.

7.W umowie o pracę są zamieszczone postanowienia wskazujące na przeniesienie przez pracownika praw do korzystania i rozporządzania utworami – stosownie do postanowień art. 12 ust. 1 Prawa autorskiego.

8.Wypłata Wynagrodzenia Zasadniczego (Wynagrodzenia autorskiego i Wynagrodzenia Pozostałego) następuje w okresach miesięcznych i może nastąpić przed powstaniem utworu (lub w trakcie jego tworzenia).

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, że w związku z prowadzoną działalnością ... działająca za pośrednictwem Wnioskodawcy zatrudnia szereg nauczycieli akademickich, z których część posiada nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dalej jako „Nauczyciele Akademiccy”). Nauczyciele Akademiccy są zatrudnieni na podstawie umów o pracę, a do podstawowego zakresu ich obowiązków należy prowadzenie działalności o charakterze dydaktycznym, tj. prowadzenie działalności naukowej, kształcenie i wychowywanie studentów. Działalność Nauczycieli Akademickich jest przedmiotowo analogiczna do zakresu obowiązków wynikających z art. 115 ust. 1 pkt 1 Ustawy.

W ramach swoich obowiązków Nauczyciele Akademiccy realizują następujące obowiązki:

-świadczenie usług wsparcia akademickiego dla studentów uczestniczących w modułach licencjackich lub podyplomowych,

-prowadzenie seminariów i ćwiczeń, warsztatów, zajęć w laboratoriach komputerowych lub innych zajęć edukacyjnych w małych grupach z wykorzystaniem ustalonego programu nauczania i/lub nauczanie umiejętności dla osób indywidualnych lub małych grup,

-ocenianie i przygotowywanie zadań, skryptów egzaminacyjnych lub innych materiałów do oceny w celu ustalenia osiągania efektów uczenia się przez studentów poprzez zadania praktyczne i testy,

-poszukiwanie sposobów poprawy jakości kształcenia studentów poprzez sprawdzanie efektywności i identyfikowanie obszarów poprawy w oparciu o informacje zwrotne z różnych źródeł,

-prowadzenie/wspieranie w małych obszarach projektów specjalnych, np. zarządzanie mediami społecznościowymi Uczelni i/lub obecnością w sieci, wyjazdami studenckimi i wykładami gościnnymi,

-zapewnienie studentom odpowiednich wskazówek i wsparcia oraz zapewnienie, tam gdzie jest to wymagane, właściwego prowadzenia dokumentacji studenta, w tym listy ocen, ewidencji obecności itp.,

-rozwój i realizacja projektów doradczych i/lub profesjonalnych programów uczenia się i rozwoju i/lub wydarzeń związanych z wymianą wiedzy.

W wyniku powyższej działalności powstają utwory w rozumieniu Ustawy, w szczególności Nauczyciele Akademiccy w ramach powyższej działalności wykonują działalność o charakterze twórczym poprzez tworzenie publikacji, autorskich prezentacji i materiałów naukowych dla studentów, niepowtarzalnych programów zajęć dydaktycznych/sylabusów, prowadzenie autorskich wykładów kursowych objętych programem prowadzonych studiów o charakterze niestandardowym, niepowtarzalnym, jednorazowym (np. wykłady monograficzne).

Z tytułu świadczonej pracy Nauczyciele Akademiccy otrzymują miesięczne wynagrodzenie, które składa się z wynagrodzenia zasadniczego (dalej jako „Wynagrodzenie Zasadnicze”).

Nauczycielom Akademickim mogą też być przyznane: dodatek funkcyjny, specjalny, inne dodatki lub nagrody przewidziane umową o pracę.

Wynagrodzenie Zasadnicze Nauczycieli Akademickich jest ustalone w umowie o pracę i przysługuje w szczególności za:

-tworzenie publikacji naukowych,

-tworzenie autorskich prezentacji i materiałów naukowych dla studentów,

-tworzenie niepowtarzalnych programów zajęć dydaktycznych/sylabusów,

-prowadzenie na rzecz Wnioskodawcy wykładów kursowych objętych programem prowadzonych przez Wnioskodawcę studiów,

-prowadzenie na rzecz Wnioskodawcy wykładów naukowych o charakterze niestandardowym, niepowtarzalnym, jednorazowym (np. wykłady monograficzne),

-wystąpienia/ wykłady konferencyjne na rzecz Wnioskodawcy.

W świetle zawartych z Nauczycielami Akademickimi umów o pracę:

-w umowach ustalono, że Wynagrodzenie Zasadnicze zawiera w sobie wynagrodzenie za opracowanie i wykonanie dzieła oraz za przekazanie majątkowych praw autorskich (wykonawczych) do dzieła (dalej: Wynagrodzenie autorskie), przy czym Wnioskodawca podkreśla, że na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, pracodawca którego pracownik stworzył utwór (dzieło) w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, nabywa z chwilą przyjęcia utworu (dzieła) autorskie prawa majątkowe do wykonanego utworu (dzieła),

-Wynagrodzenie Zasadnicze Nauczycieli Akademickich nie obejmuje: wynagrodzenia urlopowego, wynagrodzenia z tytułu innych usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych nieobecności.

Wnioskodawca prowadzi ewidencję odzwierciedlającą poziom zrealizowanych przez Nauczycieli Akademickich obowiązków (dalej jako „Ewidencja”).

Działalność Nauczycieli Akademickich jest ewidencjonowana w formie rzeczowo-czasowej. Nauczyciele Akademiccy są zobowiązani do wykonywania ww. obowiązków o charakterze twórczym w określonym limitem czasowym zakresie. Wynikiem ww. prac twórczych są m.in. stworzone programy zajęć dydaktycznych, sylabusy, prezentacje, podsumowania wykładów.

Stosownie do przepisów art. 31, art. 32 ust. 2 i art. 41 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako „u.p.d.o.f.”) Wnioskodawca w związku z wypłacanym Nauczycielom Akademickim wynagrodzeniem pełni rolę płatnika i jest zobowiązany do obliczenia, pobrania i odprowadzenia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Stosownie do postanowień interpretacji ogólnej nr DD3.8201.1.2018 Ministra Finansów z dnia 15 września 2020 r. płatnik przy ustalaniu dochodu, od którego zostanie pobrana zaliczka na podatek, jest zobowiązany do określenia wysokości honorarium autorskiego, do którego zastosuje 50% koszty uzyskania przychodów.

Mając na uwadze, iż wszystkie działania Nauczycieli Akademickich do wykonania których zobligowani są oni na podstawie umowy o pracę w ocenie Wnioskodawcy są wynikiem lub zmierzają do realizacji działalności dydaktycznej prowadzonej na uczelni (Nauczyciele Akademiccy co do zasady nie wykonują bowiem innych prac niż te o charakterze dydaktycznych prowadzonych na uczelni), planowane jest wdrożenie następującego systemu rozliczeń Nauczycieli Akademickich (Opcja 1):

1.Pracodawca wskaże w umowach o pracę (lub aneksach do umów o pracę), iż Wynagrodzenie Zasadnicze Nauczycieli Akademickich w nich określone- z wyłączeniem:

1.wynagrodzenia urlopowego,

2.wynagrodzenia z tytułu innych usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych nieobecności,

stanowi wynagrodzenie za przeniesienie przez Nauczyciela Akademickiego na rzecz pracodawcy praw autorskich i praw pokrewnych do utworów powstałych w trakcie wykonywania obowiązków pracowniczych.

2.Zgodnie z postanowieniami umów o pracę, jako wynagrodzenie za działalność twórczą Nauczycieli Akademickich nie będzie traktowane wyłącznie wynagrodzenie urlopowe i inne usprawiedliwione i nieusprawiedliwione nieobecności.

3.W związku z powyższym nie jest planowane prowadzenie ewidencji prac twórczych wykonywanych przez Nauczycieli Akademickich na rzecz pracodawcy.

Jednocześnie na dzień złożenia wniosku wdrożono i stosuje się następujący system rozliczeń Nauczycieli Akademickich (Opcja 2):

1.W związku z zakresem świadczonych obowiązków pracowniczych Nauczyciele Akademiccy otrzymują Wynagrodzenie Zasadnicze składające się z części związanej z wykonywaniem obowiązków pracowniczych (Wynagrodzenie Pozostałe) i części honoraryjnej, związanej z korzystaniem z praw autorskich za eksploatację dzieła w określony sposób i na określonym polu (Wynagrodzenie autorskie) – powyższe wynika z umowy o pracę (lub aneksu do umowy o pracę) zawartej pomiędzy pracodawcą a Nauczycielem Akademickim.

2.Metoda wyliczenia Wynagrodzenia autorskiego wynika z umowy o pracę zawartej z Nauczycielem Akademickim.

3.Wysokość Wynagrodzenia autorskiego jest obliczana w sposób odpowiadający udziałowi procentowemu zaangażowania czasowego pracownika w prace twórcze, a na potrzeby powyższego pracownik składa oświadczenie pokazujące wielkość procentową tego zaangażowania czasowego.

4.Ustalony w sposób powyższy procent zaangażowania czasowego stanowi podstawę dla ustalenia wysokości Wynagrodzenia autorskiego.

5.Różnica pomiędzy Wynagrodzeniem Zasadniczym a ustalonym w ww. sposób Wynagrodzeniem autorskim stanowi Wynagrodzenie Pozostałe.

6.Oświadczenie pracownika zawiera wskazanie rodzaju utworów powstałych w wyniku wykonywania prac twórczych.

7.W umowie o pracę są zamieszczone postanowienia wskazujące na przeniesienie przez pracownika praw do korzystania i rozporządzania utworami – stosownie do postanowień art. 12 ust. 1 Prawa autorskiego.

8.Wypłata Wynagrodzenia Zasadniczego (Wynagrodzenia autorskiego i Wynagrodzenia Pozostałego) następuje w okresach miesięcznych i może nastąpić przed powstaniem utworu (lub w trakcie jego tworzenia).

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wyjaśnił ponadto, że złożony wniosek dotyczy roku podatkowego zakończonego w 2021 r. oraz następnych lat podatkowych począwszy od 1 stycznia 2022 r. (opisane we wniosku zdarzenia są częściowo zdarzeniami istniejącymi a częściowo zdarzeniami przyszłymi).

Stroną umowy są pracownik oraz ... działająca za pośrednictwem Wnioskodawcy. Wnioskodawca planuje także samodzielnie zawierać umowy o pracę.

Koszty wynagrodzeń na dzień złożenia wniosku są wypłacane z rachunku bankowego znajdującego się w Wielkiej Brytanii, którego właścicielem jest .... Wnioskodawca planuje aby wynagrodzenia – bez względu na to czy stroną umowy o pracę będzie ... czy ... Oddział w Polsce – były płacone z rachunku bankowego znajdującego się w Polsce, którego właścicielem jest Wnioskodawca.

Na dzień złożonego wniosku oraz udzielonej odpowiedzi uzupełniającej żadna z umów o pracę nie została zawarta z osobą posiadającą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ograniczony obowiązek podatkowy. Nauczyciele akademiccy posiadają nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Wnioskodawca informuje, że na potrzeby rozliczenia z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych stosuje nr NIP ..., który został nadany ... Oddział w Polsce. Status płatnika w podatku dochodowym od osób fizycznych posiada ... Oddział w Polsce.

W ocenie Wnioskodawcy, zatrudniani pracownicy są twórcami w rozumieniu art. 1 ust. 1 Ustawy.

W umowie o pracę nie została wprost wyodrębniona część wynagrodzenia stanowiąca honorarium za przeniesienie praw autorskich do stworzonego utworu. Ww. część wynagrodzenia (honorarium) jest wyodrębniana poprzez odniesienie do zaangażowania czasowego przeznaczanego na pracę twórczą (pracownik wskazuje procentową wielkość czasu pracy przeznaczanego na działalność twórczą, składając stosowne oświadczenie w dziale ...; obowiązek złożenia oświadczenia wynika z zawartej umowy o pracę.

Umowy o pracę do zakresu obowiązków nauczycieli akademickich zaliczają świadczenie usług wsparcia akademickiego dla studentów uczestniczących w modułach licencjackich lub podyplomowych, prowadzenie seminariów i ćwiczeń, warsztatów, zajęć w laboratoriach komputerowych lub innych zajęć edukacyjnych w małych grupach z wykorzystaniem ustalonego programu nauczania i/lub nauczanie umiejętności dla osób indywidualnych lub małych grup, ocenianie i przygotowywanie zadań, skryptów egzaminacyjnych lub inne materiałów do oceny w celu ustalenia osiągania efektów uczenia się przez studentów poprzez zadania praktyczne i testy, poszukiwanie sposobów poprawy jakości kształcenia studentów poprzez sprawdzanie efektywności i identyfikowanie obszarów poprawy w oparciu o informacje zwrotne z różnych źródeł, prowadzenie/wspieranie w małych obszarach projektów specjalnych, np. zarządzanie mediami społecznościowymi Uczelni i/lub obecnością w sieci, wyjazdami studenckimi i wykładami gościnnymi, zapewnienie studentom odpowiednich wskazówek i wsparcia oraz zapewnienie, tam gdzie jest to wymagane, właściwego prowadzenia dokumentacji studenta, w tym listy ocen, ewidencji obecności itp., rozwój i realizacja projektów doradczych i/lub profesjonalnych programów uczenia się i rozwoju i/lub wydarzeń związanych z wymianą wiedzy. W konsekwencji ww. zadań nauczyciele akademiccy w ramach dydaktyki wykonują także zadania administracyjne, takie jak ocena prac studentów, koordynacja modułów.

Nauczyciele Akademiccy (pracownicy) uzyskują następującego rodzaju przychody z działalności, o której mowa w art. 22 ust. 9b pkt 8 u.p.d.o.f., wynagrodzenie w związku z prowadzoną w uczelni działalnością dydaktyczną.

Ewidencja utworów powstałych w związku ze świadczeniem pracy przez nauczycieli akademickich jest prowadzona, albowiem do obowiązków nauczycieli akademickich należy ich zapisywanie w specjalnie dedykowanym do tego celu miejscu (archiwizacja w dedykowanej przestrzeni dyskowej – ...).

Pytania

1.Czy w odniesieniu do opisanej we wniosku Opcji 1 – Wnioskodawca, będący filią uczelni zagranicznej w Polsce, prowadzący działalność jako oddział zagranicznego przedsiębiorcy, działając jako płatnik w myśl art. 31 u.p.d.o.f., kalkulując zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, będzie mógł stosować 50% koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 u.p.d.o.f., od pełnej wysokości wypłacanego Nauczycielom Akademickim Wynagrodzenia Zasadniczego?

2.Czy w odniesieniu do opisanej we wniosku Opcji 1 – Wnioskodawca, będący filią uczelni zagranicznej w Polsce, prowadzący działalność jako oddział zagranicznego przedsiębiorcy, dla zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 u.p.d.o.f., będzie zobowiązany do ewidencjonowania przejawów pracy twórczej Nauczycieli Akademickich oraz ich odbioru (wydanie Wnioskodawcy i przyjęcie przez Wnioskodawcę)?

3.Czy w odniesieniu do opisanej we wniosku Opcji 2 (istniejący stan faktyczny) – Wnioskodawca, będący filią uczelni zagranicznej w Polsce, prowadzący działalność jako oddział zagranicznego przedsiębiorcy, działając jako płatnik w myśl art. 31 u.p.d.o.f., kalkulując zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, może stosować 50% koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 u.p.d.o.f., od Wynagrodzenia autorskiego ustalonego w sposób opisany we wniosku?

4.Czy w odniesieniu do opisanej we wniosku Opcji 2 (istniejący stan faktyczny) – Wnioskodawca, będący filią uczelni zagranicznej w Polsce, prowadzący działalność jako oddział zagranicznego przedsiębiorcy, działając jako płatnik w myśl art. 31 u.p.d.o.f., kalkulując zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, może stosować 50% koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 u.p.d.o.f., od Wynagrodzenia Pozostałego?

Państwa stanowisko w sprawie

Ad 1

W odniesieniu do opisanej we wniosku Opcji 1 – Wnioskodawca, będący filią uczelni zagranicznej w Polsce, prowadzący działalność jako oddział zagranicznego przedsiębiorcy, działając jako płatnik w myśl art. 31 u.p.d.o.f., kalkulując zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, będzie mógł stosować 50% koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 u.p.d.o.f., od pełnej wysokości wypłacanego Nauczycielom Akademickim Wynagrodzenia Zasadniczego.

Ad 2

W odniesieniu do opisanej we wniosku Opcji 1 – Wnioskodawca, będący filią uczelni zagranicznej w Polsce, prowadzący działalność jako oddział zagranicznego przedsiębiorcy, podnosi, że dla możliwości zastosowania przez Wnioskodawcę 50% kosztów uzyskania przychodu, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 u.p.d.o.f., nie jest konieczne ewidencjonowanie przejawów pracy twórczej Nauczycieli Akademickich oraz ich odbiór (wydanie Wnioskodawcy i przyjęcie przez Wnioskodawcę).

Ad 3

W odniesieniu do opisanej we wniosku Opcji 2 (istniejący stan faktyczny) – Wnioskodawca, będący filią uczelni zagranicznej w Polsce, prowadzący działalność jako oddział zagranicznego przedsiębiorcy, działając jako płatnik w myśl art. 31 u.p.d.o.f., kalkulując zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, może stosować 50% koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 u.p.d.o.f., od pełnej wysokości wypłacanego Nauczycielom Akademickim Wynagrodzenia autorskiego.

Ad 4

W odniesieniu do opisanej we wniosku Opcji 2 (istniejący stan faktyczny) – Wnioskodawca, będący filią uczelni zagranicznej w Polsce, prowadzący działalność jako oddział zagranicznego przedsiębiorcy, działając jako płatnik w myśl art. 31 u.p.d.o.f., kalkulując zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, nie będzie mógł stosować 50% kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 u.p.d.o.f., od wypłacanego Nauczycielom Akademickim Wynagrodzenia Pozostałego.

Uzasadnienie do pytania nr 1 i 2

Zgodnie z art. 9 ust. 1 u.p.d.o.f., opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W świetle art. 10 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.f., źródłami przychodów jest m.in. stosunek pracy, a stosownie do art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f., za przychody m.in. ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Stosownie do art. 31 u.p.d.o.f., osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, zwane dalej „zakładami pracy" są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody m.in. ze stosunku pracy.

Jednocześnie za dochód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 i 1a, uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody w rozumieniu art. 12 oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez płatnika, po odliczeniu kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 pkt 1 albo 3 lub w ust. 9 pkt 1-3 oraz pod odliczeniu potrąconych przez płatnika w danym miesiącu składek na ubezpieczenie społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b) lub pkt 2a u.p.d.o.f.

Natomiast zgodnie z art. 22 ust. 1 u.p.d.o.f., kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Stosownie do art. 22 ust. 9 pkt 3 u.p.d.o.f., koszty uzyskania niektórych przychodów określa się z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami – w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z zastrzeżeniem ust. 9a i 9b, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód. W roku podatkowym łączne koszty uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 9 pkt 1-3, nie mogą przekroczyć kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 (art. 22 ust. 9a ww. ustawy).

Jednocześnie w świetle art. 22 ust. 9b pkt 8 u.p.d.o.f., ww. koszty stosuje się do przychodów uzyskiwanych m.in. z tytułu działalności badawczo-rozwojowej, naukowej, naukowo-dydaktycznej, badawczej, badawczo-dydaktycznej oraz prowadzonej w uczelni działalności dydaktycznej. Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w związku z charakterem wykonywanej działalności i zakresem obowiązków Nauczycieli Akademickich jest uprawniony do stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów od całości Wynagrodzenia Zasadniczego Nauczycieli Akademickich.

Z art. 116 ust. 7 Ustawy wynika wprost, że wykonywanie obowiązków nauczyciela akademickiego stanowi działalność twórczą o indywidualnym charakterze, o której mowa w art. 1 ust. 1 Ustawy.

Powyższe wynika wprost z postanowień interpretacji ogólnej nr DD3.8201.1.2018 Ministra Finansów z dnia 15 września 2020 r., w świetle której „zawód nauczyciela akademickiego, mimo dotyczących go ram prawnych, jest zawodem o charakterze zbliżonym do tzw. wolnego zawodu. Nauczyciel akademicki zatem wykonuje swoje zadania jedynie w części w sposób podporządkowany i nadzorowany przez pracodawcę. Znaczna część zadań typowych dla nauczycieli akademickich i uwzględnianych także w ocenach ich pracy to wynik inwencji twórczej i swobodnie prowadzonej działalności badawczej, publikacyjnej. [...] Ustawowy zakres obowiązków nauczycieli akademickich wymaga podejmowania we wszystkich obszarach aktywności zawodowej samodzielnych działań na rzecz tworzenia utworów w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (materiały do zajęć dydaktycznych, sylabusy, wykłady, seminaria, artykuły, monografie, itp. ), w tym pozyskiwania środków na ich realizację (granty, konkursy, stypendia) oraz tworzenia warunków technicznych ich realizacji (np. budowanie aparatury badawczej, laboratoriów i pracowni). Istotny jest również fakt, że nie jest możliwa odrębna jednostkowa wycena powyższej działalności wymaganej i wynagradzanej w ramach stosunku pracy z nauczycielem akademickim, a publikacje w czasopismach naukowych nie tylko nie prowadzą do uzyskania przez nauczyciela akademickiego przychodu (honorarium), ale czasami wymagają wręcz wniesienia opłat przez samych autorów. Ponadto w przypadku publikacji artykułów naukowych nauczyciel akademicki afiliuje swoją publikację na rzecz danej uczelni, nie przenosząc jednak na uczelnię praw autorskich (zatem w tym przypadku nauczyciel akademicki korzysta raczej ze swoich praw, niż rozporządza prawami autorskimi)”.

Odnosząc powyższe do stanu faktycznego należy wskazać, iż zakres obowiązków Nauczycieli Akademickich zatrudnianych przez Wnioskodawcę jest tożsamy z zakresem obowiązków nauczycieli akademickich wynikających z przepisów Ustawy.

W ocenie Wnioskodawcy, pomimo wyłączenia stosowania przepisów Ustawy do filii uczelni zagranicznych, z wyłączeniem art. 47 Ustawy (co wprost wynika z art. 8 ust. 2 Ustawy) możliwym jest stosowanie przez Wnioskodawcę 50% kosztów uzyskania przychodów do całego wynagrodzenia wypłacanego przez Wnioskodawcę Nauczycielom Akademickim. Jedyną bowiem różnicą w działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę w porównaniu z polskimi uczelniami wyższymi jest forma prawna prowadzonej działalności. Wnioskodawca nie jest polską uczelnią wyższą, a jest filią uczelni zagranicznej w Polsce. Natomiast sposób działania i charakter wykonywanej przez Nauczycieli Akademickich pracy na rzecz Wnioskodawcy nie odbiega od podstawowych obowiązków nauczycieli akademickich określonych przepisami Ustawy.

W ocenie Wnioskodawcy, ocenie podlegać powinno jaki jest charakter świadczenia Wnioskodawcy na rzecz Nauczyciela Akademickiego. W okolicznościach przedstawionego stanu faktycznego nie powinno budzić wątpliwości, iż Nauczyciele Akademiccy będą otrzymywać od Wnioskodawcy Wynagrodzenie Zasadnicze za prowadzoną w filii uczelni Wnioskodawcy działalność badawczo-dydaktyczną, którą w ocenie Wnioskodawcy należy zaliczyć w całości do działalności o charakterze twórczym. Powyższe potwierdzają przepisy art. 116 ust. 7 Prawa o szkolnictwie wyższym, który wprost stanowi, że wykonywanie obowiązków nauczyciela akademickiego stanowi działalność twórczą o indywidualnym charakterze, o której mowa w art. 1 ust. 1 Ustawy.

W konsekwencji powyższego, w ocenie Wnioskodawcy, pomimo wyłączenia stosowania przepisów Ustawy do filii uczelni zagranicznych, a więc także do Wnioskodawcy, ma On możliwość stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów do całości Wynagrodzenia Zasadniczego wypłacanego Nauczycielom Akademickim. Skoro bowiem zakres obowiązków Nauczycieli Akademickich nie różni się od zakresu obowiązków nauczycieli akademickich wynikających z przepisów Prawa o szkolnictwie wyższym to tego samego rodzaju działalność powinna być w ramach równości przepisów prawa oceniona analogicznie.

Skoro zatem Minister Finansów w interpretacji ogólnej nr DD3.8201.1.2018 Ministra Finansów z dnia 15 września 2020 r., dopuścił stosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów do całości wynagrodzenia nauczyciela akademickiego to analogicznie taka możliwość powinna odnosić się także do nauczycieli akademickich pracujących na rzecz filii uczelni zagranicznych w Polsce. Powyższe wynika bowiem z okoliczności, iż wykonywane przez Nauczycieli Akademickich na rzecz Wnioskodawcy czynności nie różnią się od czynności nauczycieli akademickich określonych przepisami Ustawy, a w konsekwencji na zasadzie analogii powinny one być także traktowane w sposób kompleksowy jako czynności o charakterze twórczym.

Powyższe nie powodowałoby konieczności prowadzenia przez Wnioskodawcę ewidencji prac twórczych wykonanych na rzecz Wnioskodawcy. Skoro ustawodawca w art. 116 ust. 7 Ustawy wskazał wprost, że wykonywanie obowiązków przez nauczyciela akademickiego stanowi utwór w rozumieniu Ustawy, to te zasady należy odnosić analogicznie do Nauczycieli Akademickich wykonujących rodzajowo takie same obowiązki tylko na rzecz filii uczelni zagranicznych.

Wnioskodawca podkreśla, iż istotą możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów nie jest bowiem to na rzecz jakiego podmiotu są one świadczone, lecz ich rodzaj i zakres. Skoro ustawodawca traktuje tego rodzaju obowiązki za prace twórcze przy ich wykonywaniu na rzecz polskich uczelni wyższych to tym samym ten sam rodzaj obowiązków powinien być traktowany tak samo w odniesieniu do nauczycieli akademickich filii uczelni zagranicznych w Polsce.

Uzasadnienie do pytania nr 3 i 4

Aktualnie Wnioskodawca dokonuje rozliczeń z Nauczycielami Akademickimi w sposób określony w Opcji 2 opisanego stanu faktycznego.

W takim przypadku w związku z zakresem świadczonych obowiązków pracowniczych Nauczyciele Akademiccy otrzymują wynagrodzenie składające się z części związanej z wykonywaniem obowiązków pracowniczych (Wynagrodzenie Pozostałe) i części honoraryjnej, związanej z korzystaniem z praw autorskich za eksploatację dzieła w określony sposób i na określonym polu (Wynagrodzenie autorskie). Na potrzeby powyższego Nauczyciele Akademiccy składają Wnioskodawcy oświadczenie, z którego wynika wysokość udziału procentowego praw autorskich (określona procentowo) w stosunku do całego wynagrodzenia otrzymywanego przez Nauczyciela Akademickiego, a która odnosi się do wykonywania prac o charakterze twórczym związanych z realizacją działalności określonej w art. 22 ust. 9b u.p.d.o.f. (Wynagrodzenie autorskie).

Ww. oświadczenie określa charakter wykonanej pracy twórczej ze wskazaniem jaki utwór powstawał. W ramach wynagrodzenia Nauczycieli Akademickich w umowie o pracę wskazano sposób ustalenia Wynagrodzenia autorskiego.

Wypłata Wynagrodzenia Zasadniczego (Wynagrodzenia autorskiego i Wynagrodzenia Pozostałego) następuje w okresach miesięcznych i może nastąpić przed powstaniem utworu (lub w trakcie jego tworzenia).

Na podstawie art. 31, art. 32 ust. 2 i art. 41 u.p.d.o.f. pracodawca oraz inny podmiot wypłacający dochody z praw autorskich (korzystania lub rozporządzania tymi prawami) ma obowiązek poboru miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy przy ustalaniu dochodu, od którego zostanie pobrana zaliczka na podatek, określenia wysokości honorarium autorskiego, do którego zastosuje 50% koszty uzyskania przychodów.

W ocenie Wnioskodawcy, dla potraktowania Wynagrodzenia autorskiego jako wynagrodzenia, do którego jest możliwe zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów niezbędne jest spełnienie następujących warunków:

1)powstanie w ramach stosunku pracy utworu będącego przedmiotem prawa autorskiego lub wykonywanie obowiązków o charakterze twórczym zmierzających do powstania takich utworów,

2)dysponowanie dowodami potwierdzającymi (i) stworzenie przez pracownika utworu będącego przedmiotem prawa autorskiego lub (ii) wykonywanie prac o charakterze twórczym zmierzających do powstania utworów, przy czym dowodem wystarczającym jest oświadczenie pracodawcy i pracownika stwierdzające, że została wykonana praca twórcza ze wskazaniem utworu lub rodzaju prac twórczych,

3)wyodrębnienie honorarium autorskiego od innych składników wynagrodzenia pracownika – twórcy, przy czym dowodem wystarczającym jest dokonanie wyodrębnienia w postaci oświadczenie pracownika wskazującego poziom procentowy zaangażowania pracownika w prace o charakterze twórczym i odniesienie tej wielkości procentowej do kwoty Wynagrodzenia Zasadniczego. Wnioskodawca wskazaną wielkość procentową zaangażowania czasowego odnosi do całości wynagrodzenia otrzymywanego przez Nauczycieli Akademickich (Wynagrodzenia Zasadniczego).

Tak ustalona wielkość procentowa prowadzi do ustalenia wysokości Wynagrodzenia autorskiego (określenia jego wysokości w sposób proporcjonalny).

Pozostała część Wynagrodzenia Zasadniczego stanowi różnicę pomiędzy Wynagrodzeniem Zasadniczym a Wynagrodzeniem autorskim, do którego Wnioskodawca nie może stosować 50% kosztów uzyskania przychodów. Wnioskodawca podkreśla, że u.p.d.o.f. nie reguluje zasad ustalania wynagrodzenia z tytułu praw autorskich (wynagrodzenia twórców). W orzecznictwie wskazuje się w tym zakresie, że koniecznym jest wyodrębnienie honorarium, natomiast nie została ustawowo wprowadzona metoda tego wyodrębnienia.

Wskazuje się, że:

-        - nie jest wystarczające oświadczenie pracodawcy i pracownika stwierdzające, że została wykonana praca twórcza, bez określenia jaki utwór powstał (powstawał),

-       -  płatnik powinien wyodrębnić w ramach wynagrodzenia dla pracownika honorarium oraz pozostałe składniki wynagrodzenia, przy czym wysokość honorarium może wynikać z umowy o pracę,

-       -  nie jest wystarczające procentowe określenie w umowie o pracę czasu przeznaczonego na pracę twórczą lub ustalenie go na podstawie ewidencji czasu pracy, gdyż z takiego wyróżnienia nie wynika, czy jakikolwiek utwór rzeczywiście powstał (powstawał).

W ocenie Wnioskodawcy metoda ustalenia Wynagrodzenia autorskiego oparta na:

-   wprowadzeniu regulacji w umowie pracy określających metodę jego wyliczenia,

-   obliczeniu Wynagrodzenia autorskiego w sposób odpowiadający udziałowi procentowemu zaangażowania czasowego pracownika w prace twórcze (oświadczenie pracownika pokazujące wielkość procentową tego zaangażowania),

-   wskazaniu przez pracownika w ww. oświadczeniu rodzaju utworów powstałych w wyniku wykonywania ww. prac twórczych,

-   zamieszczeniu w umowie o pracę postanowień wskazujących na przeniesienie przez pracownika praw do korzystania i rozporządzania utworami spełni wszystkie wymogi uprawniające Wnioskodawcę do zastosowania przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych 50% kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 u.p.d.o.f. do limitu wynikającego z art. 22 ust. 9a u.p.d.o.f.

Wnioskodawca wskazuje, że pomimo wydania powołanej powyżej interpretacji ogólnej, skierowanie wniosku o wydanie wiążącej indywidualnej interpretacji podatkowej jest zasadne z perspektywy odmiennego statusu prawnego Wnioskodawcy w relacji do polskich uczelni wyższych. Powyższe wynika z faktu ograniczonego zakresu zastosowania Ustawy do Wnioskodawcy, przy jednoczesnym analogicznym do polskich uczelni wyższych sposobie działania (zakresu realizowanych przez Nauczycieli Akademickich obowiązków).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W treści art. 10 ust. 1 powołanej ustawy zostały określone źródła przychodów, gdzie między innymi, w pkt 1 wymienia się: stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, pracę nakładczą, emeryturę lub rentę.

Stosownie do art. 11 ust. 1 ww. ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W świetle art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Za pracownika w rozumieniu ustawy uważa się osobę pozostającą w stosunku służbowym, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunku pracy (art. 12 ust. 4 ww. ustawy).

W myśl art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, zwane dalej „zakładami pracy”, są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy – wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

Przechodząc do kwestii kosztów uzyskania przychodów, to są one uregulowane w przepisach rozdziału 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z treścią art. 22 ust. 1 ww. ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Osobom posiadającym status pracownika, uzyskującym przychody m.in. ze stosunku pracy przysługuje, co do zasady, zgodnie z przepisami art. 22 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odliczenie jednej pełnej miesięcznej normy kosztów uzyskania przychodów niezależnie od wymiaru czasu pracy.

W odniesieniu do niektórych przychodów ustawodawca dopuścił jednak możliwość ustalania kosztów zryczałtowanych. W przypadku korzystania przez twórców z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów lub rozporządzania przez nich tymi prawami, mają zastosowanie 50% koszty uzyskanego przychodu.

W takim przypadku, koszty uzyskania przychodów ustala się zgodnie z przepisem art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że koszty uzyskania niektórych przychodów określa się z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami – w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z zastrzeżeniem ust. 9a i 9b, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

W myśl art. 22 ust. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w roku podatkowym łączne koszty uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 9 pkt 1-3, nie mogą przekroczyć kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Zgodnie z art. 22 ust. 9b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepis ust. 9 pkt 3 stosuje się do przychodów uzyskiwanych z tytułu:

1)działalności twórczej w zakresie architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, inżynierii budowlanej, urbanistyki, literatury, sztuk plastycznych, wzornictwa przemysłowego, muzyki, fotografiki, twórczości audialnej i audiowizualnej, programów komputerowych, gier komputerowych, teatru, kostiumografii, scenografii, reżyserii, choreografii, lutnictwa artystycznego, sztuki ludowej oraz dziennikarstwa;

2)działalności artystycznej w dziedzinie sztuki aktorskiej, estradowej, tanecznej i cyrkowej oraz w dziedzinie dyrygentury, wokalistyki i instrumentalistyki;

3)produkcji audialnej i audiowizualnej;

4)działalności publicystycznej;

5)działalności muzealniczej w dziedzinie wystawienniczej, naukowej, popularyzatorskiej, edukacyjnej oraz wydawniczej;

6)działalności konserwatorskiej;

7)prawa zależnego, o którym mowa w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1231 oraz z 2020 r. poz. 288), do opracowania cudzego utworu w postaci tłumaczenia;

8)działalności badawczo-rozwojowej, naukowej, naukowo-dydaktycznej, badawczej, badawczo-dydaktycznej oraz prowadzonej w uczelni działalności dydaktycznej.

Powyższa regulacja tworzy zamknięty katalog działalności twórczych, do których można stosować 50% koszty uzyskania przychodów.

Powołany przepis art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że ustalenie, czy określony przychód został osiągnięty z tytułu korzystania z praw autorskich lub pokrewnych (lub rozporządzania tymi prawami), i podatnik jest twórcą, czy też artystą wykonawcą należy ocenić w świetle odrębnych przepisów, czyli przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

O zastosowaniu podwyższonych kosztów uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich decyduje zatem fakt uzyskania przychodu jako wynagrodzenia za korzystanie z praw autorskich i pokrewnych (lub rozporządzania tymi prawami) do utworu, będącego przedmiotem prawa autorskiego w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęć użytych w art. 22 ust. 9 pkt 3 tej ustawy, takich jak „twórca”, „korzystanie przez twórców z praw autorskich” lub pojęć z nimi związanych, jak np. „utwór”, natomiast ustawodawca odsyła w tym względzie do odrębnych przepisów, przez które należy rozumieć ustawę o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1062 ze zm.), wskazuje, że przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).

W świetle art. 1 ust. 2 ww. ustawy, w szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory:

1)wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe);

2)plastyczne;

3)fotograficzne;

4)lutnicze;

5)wzornictwa przemysłowego;

6)architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne;

7)muzyczne i słowno-muzyczne;

8)sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne;

9)audiowizualne (w tym filmowe).

Ochroną objęty może być wyłącznie sposób wyrażenia; nie są objęte ochroną odkrycia, idee, procedury, metody i zasady działania oraz koncepcje matematyczne (art. 1 ust. 21 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych). Utwór jest przedmiotem prawa autorskiego od chwili ustalenia, chociażby miał postać nieukończoną, a ochrona przysługuje twórcy niezależnie od spełnienia jakichkolwiek formalności (art. 1 ust. 3 i ust. 4 cytowanej ustawy).

W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy, prawo autorskie przysługuje twórcy, o ile ustawa nie stanowi inaczej. Natomiast, zgodnie z art. 8 ust. 2 tej ustawy, domniemywa się, że twórcą jest osoba, której nazwisko w tym charakterze uwidoczniono na egzemplarzach utworu lub której autorstwo podano do publicznej wiadomości w jakikolwiek inny sposób w związku z rozpowszechnianiem utworu. Ponadto, w rozumieniu prawa autorskiego jako twórczy traktowany jest taki rezultat działalności, który na tyle związany jest z osobą twórcy, by było mało prawdopodobne, aby inna osoba podejmująca identycznie skierowany wysiłek twórczy uzyskała analogiczny lub zasadniczo zbliżony rezultat.

Ponadto w rozumieniu prawa autorskiego jako twórczy traktowany jest taki rezultat działalności, który na tyle związany jest z osobą twórcy, by było mało prawdopodobne, aby inna osoba podejmująca identycznie skierowany wysiłek twórczy uzyskała analogiczny lub zasadniczo zbliżony rezultat.

Tym samym – aby możliwe było zastosowanie podwyższonych kosztów uzyskania przychodów do wynagrodzenia związanego z korzystaniem przez twórców z praw autorskich lub rozporządzania przez nich prawami autorskimi, muszą zostać spełnione następujące przesłanki:

1)praca wykonywana przez pracownika jest przedmiotem prawa autorskiego, a więc spełnia przesłanki utworu określone w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych,

2)pracownik jest twórcą w rozumieniu tej ustawy i uzyskiwanie przychodu przez pracownika wynika z korzystania przez twórcę z tychże praw lub rozporządzania tymi prawami,

3)przychody muszą być uzyskiwane z tych rodzajów działalności, o których mowa w art. 22 ust. 9b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w tym prowadzonej działalności badawczej, badawczo-dydaktycznej, a także prowadzonej na uczelni działalności dydaktycznej.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca – ... Oddział w Polsce prowadzi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność w formie oddziału zagranicznego przedsiębiorcy, tj. .... Do podstawowych obowiązków zatrudnionych na podstawie umów o pracę Nauczycieli Akademickich należy prowadzenie działalności o charakterze badawczo-dydaktycznym, tj. prowadzenie działalności naukowej, kształcenie i wychowywanie studentów. Stroną umowy są pracownik oraz ...  działająca za pośrednictwem Wnioskodawcy. Koszty wynagrodzeń na dzień złożenia wniosku są wypłacane z rachunku bankowego znajdującego się w Wielkiej Brytanii, którego właścicielem jest ... . Wnioskodawca planuje także samodzielnie zawierać umowy o pracę oraz planuje aby wynagrodzenia – bez względu na to czy stroną umowy o pracę będzie ... czy ... Oddział w Polsce – były płacone z rachunku bankowego znajdującego się w Polsce, którego właścicielem jest Wnioskodawca.

Odnosząc się do wątpliwości Wnioskodawcy przedstawionej w pytaniu nr 1, czy w opisanym we wniosku systemie rozliczeń Nauczycieli Akademickich – Opcja 1 – Wnioskodawca, będący filią uczelni zagranicznej w Polsce, prowadzącą działalność jako oddział zagranicznego przedsiębiorcy, działając jako płatnik w myśl art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kalkulując zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, będzie mógł stosować 50% koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od pełnej wysokości wypłacanego Nauczycielom Akademickim Wynagrodzenia Zasadniczego – należy stwierdzić co następuje.

Wnioskodawca planuje wdrożyć system rozliczeń Nauczycieli Akademickich (Opcja 1), według którego wskaże w umowach o pracę (lub aneksach do umów o pracę),        iż Wynagrodzenie Zasadnicze Nauczycieli Akademickich w nich określone  – z wyłączeniem: wynagrodzenia urlopowego, wynagrodzenia z tytułu innych usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych nieobecności – stanowi wynagrodzenie za przeniesienie przez Nauczyciela Akademickiego na rzecz Wnioskodawcy praw autorskich i praw pokrewnych do utworów powstałych w trakcie wykonywania obowiązków pracowniczych.

W Opcji 1 Wnioskodawca nie planuje prowadzić ewidencji prac twórczych wykonywanych przez Nauczycieli Akademickich na rzecz Wnioskodawcy.

W związku z tym, że Wnioskodawca zamierza w ramach zdarzenia przyszłego wdrożyć opisaną Opcję 1 i równocześnie planuje samodzielnie zawierać umowy o pracę i planuje aby wynagrodzenia były płacone z rachunku bankowego znajdującego się w Polsce, którego właścicielem jest Wnioskodawca należy rozważyć możliwość zastosowania przez Wnioskodawcę – 50% kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od pełnej wysokości wypłacanego Nauczycielom Akademickim Wynagrodzenia Zasadniczego.

Zgodnie z treścią art. 116 ust. 7 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 85 ze zm.), która weszła w życie w dniu 31 sierpnia 2018 r., wykonywanie obowiązków nauczyciela akademickiego stanowi działalność twórczą o indywidualnym charakterze, o której mowa w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1062).

Z postanowień ww. regulacji wynika, że wykonywanie obowiązków nauczyciela akademickiego stanowi działalność twórczą o indywidualnym charakterze, o której mowa w art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Powyższy przepis literalnie wskazuje, że praca nauczyciela akademickiego ma twórczy, indywidualny charakter, a ustawowy zakres obowiązków nauczycieli akademickich wymaga podejmowania we wszystkich obszarach aktywności zawodowej (całość wykonywanych obowiązków nauczyciela akademickiego) działalności twórczej (utwór) w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Według art. 115 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, do podstawowych obowiązków nauczyciela akademickiego będącego pracownikiem:

1)dydaktycznym – należy kształcenie i wychowywanie studentów lub uczestniczenie w kształceniu doktorantów;

2)badawczym – należy prowadzenie działalności naukowej lub uczestniczenie w kształceniu doktorantów;

3)badawczo – dydaktycznym – należy prowadzenie działalności naukowej, kształcenie wychowywanie studentów lub uczestniczenie w kształceniu doktorantów.

Jednocześnie, zgodnie z art. 115 ust. 2 ww. ustawy, nauczyciel akademicki jest również obowiązany do uczestniczenia w pracach organizacyjnych na rzecz uczelni oraz stałego podnoszenia kompetencji zawodowych.

Stosownie do art. 47 powołanej ustawy, uczelnia zagraniczna może tworzyć uczelnie lub filie z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Na podstawie art. 47 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – Wnioskodawca w drodze decyzji administracyjnej z dnia 31 maja 2019 r. uzyskał pozwolenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na utworzenie filii uczelni zagranicznej z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak wynika z treści art. 8 ust. 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawy nie stosuje się do uczelni i filii utworzonych przez uczelnie zagraniczne, z wyjątkiem art. 47. Wnioskodawca jest filią uczelni zagranicznej. Zatem, przepisy ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce poza art. 47 tej ustawy nie mają do Wnioskodawcy zastosowania.

Tym samym, w sprawie przedstawionej we wniosku uregulowania znajdujące się w art. 116 ust. 7 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce w odniesieniu do zatrudnionych Nauczycieli Akademickich, na podstawie którego całość wykonywanych obowiązków nauczyciela akademickiego można byłoby uznać za stanowiącą działalność twórczą o indywidualnym charakterze, nie znajdą zastosowania pomimo nawet, że Wnioskodawca we wniosku wskazuje, iż działalność Nauczycieli Akademickich jest przedmiotowo analogiczna do zakresu obowiązków wynikających z art. 115 ust. 1 Ustawy.

Z powyższych względów Wnioskodawca prowadzący działalność jako oddział zagranicznego przedsiębiorcy, kalkulując zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, nie będzie mógł stosować 50% kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do pełnej wysokości wypłacanego Nauczycielom Akademickim Wynagrodzenia Zasadniczego.

W konsekwencji odnośnie kolejnej wątpliwości Wnioskodawcy przedstawionej w pytaniu nr 2 należy stwierdzić, że w odniesieniu do opisanej we wniosku planowanej Opcji 1 – dla możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych konieczne jest ewidencjonowanie przejawów pracy twórczej Nauczycieli Akademickich oraz ich odbiór (wydanie Wnioskodawcy i przyjęcie przez Wnioskodawcę).

Odnosząc się z kolei do kwestii zawartej w pytaniu nr 3, czy w odniesieniu do opisanego we wniosku systemu rozliczeń Nauczycieli Akademickich – Opcja 2 (istniejący stan faktyczny) – Wnioskodawca, prowadzący działalność jako oddział zagranicznego przedsiębiorcy, kalkulując zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, może stosować 50% koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 tej ustawy, od Wynagrodzenia autorskiego ustalonego w sposób opisany jako Opcja 2 należy stwierdzić co następuje.

Według systemu rozliczeń Nauczycieli Akademickich – Opcja 2 – w związku z zakresem świadczonych obowiązków pracowniczych Nauczyciele Akademiccy otrzymują Wynagrodzenie Zasadnicze składające się z części związanej z wykonywaniem obowiązków pracowniczych (Wynagrodzenie Pozostałe) i części honoraryjnej, związanej z korzystaniem z praw autorskich za eksploatację dzieła w określony sposób i na określonym polu (Wynagrodzenie autorskie).

Podkreślić należy, że płatnikiem zaliczek na podatek od dochodów ze stosunku pracy jest podmiot określony w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako „zakład pracy”. Pojęciem tym posługuje się cytowany wyżej art. 31 tej ustawy.

Podmiot będący zakładem pracy może mieć różną formę prawną. Płatnikiem może być zarówno osoba fizyczna, osoba prawna, jak i jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej.

„Jeżeli mamy do czynienia z zagraniczną osobą prawną, która ma swój oddział w Polsce, to pracodawcą może być zarówno zagraniczna osoba prawna, jak i jej oddział w Polsce. Uznanie oddziału za płatnika wymaga jednak wykazania, iż oddział taki ma przymiot zakładu pracy (pracodawcy)” (wyrok WSA w Warszawie z 26 czerwca 2008 r., sygn. akt III SA/Wa 266/08).

Jak wynika z opisu przedstawionego we wniosku stroną umowy o pracę są pracownik oraz ... działająca za pośrednictwem Wnioskodawcy i Wnioskodawca planuje dopiero samodzielnie zawierać umowy o pracę.

Koszty wynagrodzeń na dzień złożenia wniosku są wypłacane z rachunku bankowego znajdującego się w Wielkiej Brytanii, którego właścicielem jest ... .

Zatem, należy stwierdzić, że w przedstawionym stanie faktycznym, Wnioskodawca nie jest pracodawcą, gdyż nie posiada w Polsce zakładu pracy w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Powyższe wynika z tego, że Wnioskodawca nie posiada na dzień złożenia wniosku prawa samodzielnego zatrudniania pracowników i wynagrodzenia pracowników są ponoszone przez ... , a nie przez Wnioskodawcę jako Oddział w Polsce.

Wobec tego, że w opisanym stanie faktycznym Wnioskodawcy nie można uznać za zakład pracy w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z tym nie jest On uprawniony do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 tej ustawy, od Wynagrodzenia autorskiego ustalonego w sposób opisany we wniosku jako Opcja 2.

W tej sytuacji, nie ma znaczenia dla rozstrzygnięcia w zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów fakt, że działalność Wnioskodawcy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została uznana zgodnie z prawem polskim jako działalność w zakresie kształcenia lub szkolenia zawodowego na poziomie szkolnictwa wyższego na podstawie wskazanej we wniosku decyzji administracyjnej oraz że Wnioskodawca postanowieniem Sądu Rejonowego ... Krajowego Rejestru Sądowego został wpisany do rejestru przedsiębiorców pod firmą ... Oddział w Polsce.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy w odniesieniu do pytania nr 1, nr 2 i nr 3 Organ ocenia jako nieprawidłowe.

Odnosząc się do kolejnej wątpliwości Wnioskodawcy przedstawionej w pytaniu nr 4 dotyczącej możliwości zastosowania 50 % kosztów uzyskania przychodów do Pozostałego Wynagrodzenia Nauczycieli Akademickich – Organ ocenia za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy w odniesieniu do opisanej we wniosku Opcji 2 (istniejący stan faktyczny) według którego kalkulując zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, nie będzie mógł stosować 50% kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od wypłacanego Nauczycielom Akademickim Wynagrodzenia Pozostałego.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia oraz zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).