Opodatkowanie dochodu uzyskanego ze sprzedaży mieszkania i garażu odziedziczonego w spadku po mężu, a wcześniej nabytego w ramach majątku wspólnego ma... - Interpretacja - 0112-KDIL2-1.4011.561.2022.2.AK

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 14 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.561.2022.2.AK

Temat interpretacji

Opodatkowanie dochodu uzyskanego ze sprzedaży mieszkania i garażu odziedziczonego w spadku po mężu, a wcześniej nabytego w ramach majątku wspólnego małżonków.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

13 lipca 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 5 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 6 września 2022 r. (wpływ 8 września 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego Od 40 lat była Pani w związku małżeńskim, a tym samym mieszkanie i garaż stanowiły własność majątkową. W dniu (...) 2021 r. zmarł Pani małżonek. Nie posiadali Państwo dzieci. W wyniku odbytej sprawy spadkowej, notarialnego podziału majątku otrzymała Pani 50% praw własności majątku własnego z tytułu wspólności majątkowej oraz 50% majątku po zmarłym mężu, a pozostała część majątku po zmarłym mężu została podzielona na pozostałych dziewięciu spadkobierców, którzy podczas sprawy spadkowej zostali spłaceni w całości.

Odziedziczone mieszkanie i garaż zamierza Pani w ciągu 6-u miesięcy sprzedać, a otrzymanych środków pieniężnych nie zamierza Pani przeznaczyć na zakup innej nieruchomości.

W uzupełnieniu wniosku udzieliła Pani odpowiedzi na pytania.

Czy nabycie przedmiotowych nieruchomości: mieszkania i garażu nastąpiło do majątku wspólnego Pani i Pani małżonka na zasadzie wspólności majątkowej małżeńskiej, jeśli tak, to prosimy wskazać datę/daty nabycia tych nieruchomości?

Nabycie mieszkania i garażu nastąpiło do majątku wspólnego Pani i Pani małżonka na zasadzie wspólności majątkowej małżeńskiej, mieszkanie zostało nabyte w dniu 11 grudnia 2007 r., natomiast garaż 28 września 2000 r.

Czy nabycie przedmiotowych nieruchomości (mieszkania i garażu) nastąpiło do majątku odrębnego Pani małżonka, jeżeli tak, to prosimy o podanie daty nabycia mieszkania i garażu przez małżonka oraz czy następnie dokonali Państwo rozszerzenia wspólności majątkowej małżeńskiej, jeśli tak to prosimy o podanie daty rozszerzenia Państwa wspólności majątkowej małżeńskiej?

Nabycie nastąpiło od razu do majątku wspólnego.

Czy w skład masy spadkowej po Pani zmarłym małżonku wchodziło tylko mieszkanie i garaż, o których mowa we wniosku, czy też wchodziły inne składniki majątku, jeśli wchodziły też inne składniki majątku, to prosimy wskazać te składniki oraz kto był ich spadkobiercą?

Do masy spadkowej wchodził również samochód osobowy (…) rok produkcji 2007. Spadkobiercami były te same osoby, które zostały wskazane do mieszkania i garażu. Wszyscy spadkobiercy zrzekli się w całości na Pani rzecz prawa własności do ww. pojazdu.

Co stanowiło 50% praw własności majątku własnego z tytułu wspólności majątkowej oraz co stanowiło 50% praw własności majątku po zmarłym małżonku?

50% praw własności majątku własnego stanowi mieszkanie, garaż i samochód, 50% praw własności majątku po zmarłym Pani mężu stanowi mieszkanie, garaż i samochód.

Jakie składniki majątku stanowiły „pozostałą część” majątku po zmarłym Pani mężu, która została podzielona na pozostałych dziewięciu spadkobierców?

Na pozostałych dziewięciu spadkobierców zostało podzielone pozostałe 50% praw własności po Pani zmarłym małżonku.

Czy w związku z prowadzeniem postępowania spadkowego po Pani zmarłym małżonku doszło do działu spadku i zniesienia współwłasności pomiędzy pozostałymi spadkobiercami i czy czynnościom tym towarzyszyły spłaty i dopłaty?

Spadek po Pani zmarłym mężu został podzielony na dziewięciu pozostałych spadkobierców, którzy zostali w całości spłaceni. W związku ze spłatą podatek od czynności cywilnoprawnych został zapłacony.

Czy w sytuacji dokonania działu spadku i zniesieniem współwłasności wartość majątku nabytego przez Panią w wyniku działu spadku i zniesienia współwłasności przekroczyła wartość majątku jaki przysługiwał Pani przed dokonaniem tych czynności.

Po podziale spadku i zniesienia współwłasności wartość nabytego majątku nie przekroczyła wartości jaki Pani przysługiwał przed podziałem.

Pytanie

Czy w takiej sytuacji jest Pani zobowiązana do zapłaty 19% podatku dochodowego od osób fizycznych?

Pani stanowisko w sprawie

W Pani ocenie, nie powinna Pani płacić podatku dochodowego od osób fizycznych, powołując się na nowe przepisy z dnia 1 stycznia 2019 r., które mówią, że w przypadku sprzedaży nieruchomości nabytych w drodze spadku, 5-letni okres liczony jest od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości przez spadkodawcę.

W związku z tym zapisem może mieć miejsce sytuacja, która pozwoli na sprzedaż nieruchomości spadkobierczyni zaraz po jej nabyciu, bez obowiązku płacenia 19% podatku dochodowego.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.prawa wieczystego użytkowania gruntów

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Podkreślić należy, że przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, zgodnie z którą sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw określonych w tym przepisie przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, jeżeli nie następuje w ramach wykonywania działalności gospodarczej, rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie następuje w ramach wykonywania działalności gospodarczej – nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Użyty w ww. przepisie termin „nabycie” oznacza każde uzyskanie tytułu własności (nabycie własności) lub każde uzyskanie określonego prawa (nabycie prawa) bez względu na fakt czy jest to nabycie w części ułamkowej czy w całości. Poprzez „nabycie” należy rozumieć każde zwiększenie aktywów podatnika.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że nabyła Pani wspólnie z mężem w 2000 r. garaż, natomiast w 2007 r. mieszkanie, obie nieruchomości zostały nabyte w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej. (...) 2021 r. zmarł Pani mąż, a spadek po nim nabyła Pani wraz z dziewięciorgiem innych spadkobierców. W skład masy spadkowej wchodziło mieszkanie, garaż oraz samochód osobowy marki (…). Wszystkie ww. składniki masy spadkowej zostały nabyte przez Panią i Pani męża do majątku wspólnego. W związku z dokonaniem działu spadku i zniesieniem współwłasności wartość majątku jaki nabyła Pani w wyniku działu spadku i zniesienia współwłasności nie przekroczyła wartości jaki przysługiwał Pani przed dokonaniem tych czynności.

Wątpliwość Pani budzi kwestia, czy w przypadku sprzedaży mieszkania i garażu będzie Pani zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

W przypadku zbycia nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu dochodu ma moment oraz sposób ich nabycia.

Stosownie natomiast do art. 10 ust. 6 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

w przypadku odpłatnego zbycia po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej, nabytych do majątku wspólnego małżonków lub wybudowanych w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej nieruchomości lub nabytych do majątku wspólnego małżonków praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie do majątku wspólnego małżonków lub ich wybudowanie w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej.

Nadmienić w tym miejscu należy, że stosunki majątkowe pomiędzy małżonkami zostały uregulowane w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1359). Przepis art. 31 § 1 Kodeksu stanowi, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Przedmiotami majątkowymi w rozumieniu tego przepisu są wszelkie prawa majątkowe zarówno bezwzględne (prawo własności rzeczy oraz inne prawa rzeczowe), jak i względne (np. przysługujące małżonkom wierzytelności). Wspólność ustawowa obejmuje wszelkie przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Z ww. przepisu wynika, że wspólność małżeńska została ukształtowana jako wspólność łączna. Charakteryzuje się ona tym, że w czasie jej trwania małżonkowie nie mają określonych udziałów w majątku wspólnym, nie mogą więc rozporządzać udziałami, a także nie mogą żądać podziału majątku objętego wspólnością ustawową. Obojgu małżonkom przysługuje pełne prawo do całości majątku wspólnego. Zważywszy na tak ukształtowaną sytuację prawną małżonków objętych wspólnością ustawową, definitywne nabycie w czasie jej trwania nieruchomości oznacza nabycie przez każdego z małżonków tego prawa w całości, a nie w określonym ułamkowo udziale. Konsekwentnie, w przypadku sprzedaży tego prawa, każdy z małżonków zbywałby je w całości, a nie w określonym udziale.

Biorąc pod uwagę przedstawione we wniosku okoliczności w niniejszej sprawie dla ustalenia roku kalendarzowego, od końca którego należy liczyć pięcioletni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zastosowanie znajdzie obowiązujący od dnia 1 stycznia 2019 r. przytoczony uprzednio przepis art. 10 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym okres ten należy liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości do majątku wspólnego małżonków.

W analizowanej - jak już wcześniej wskazano - nabyła Pani udziały w prawie własności do przedmiotowych nieruchomości, odpowiednio do garażu w 2000 r. i do mieszkania w 2007 r.

Oznacza to, że w przypadku sprzedaży przez Panią garażu, upływ 5-letniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy liczyć od końca 2000 r., tj. od końca roku podatkowego w którym nabyła Pani ten garaż wraz z mężem do majątku wspólnego.

Natomiast w przypadku sprzedaży mieszkania, upływ 5-letniego terminu, należy liczyć od końca od końca 2007 r., tj. od końca roku podatkowego, w którym nabyła Pani to mieszkanie wraz z mężem do majątku wspólnego. Tym samym, data otwarcia spadku oraz późniejszy dział spadku, nie stanowi dla Pani nabycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy.

Zatem, należy zgodzić się zatem z Pani stanowiskiem, zgodnie z którym nie powinna Pani płacić podatku dochodowego w przypadku sprzedaży mieszkania i garażu.

Mając na uwadze wyżej przywołane przepisy prawa oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny należy stwierdzić, że w przypadku sprzedaży przez Panią mieszkania i garażu nie dojdzie do powstania przychodu, z uwagi na fakt, że upłynął pięcioletni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem nie będzie Pani zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych w związku z transakcją sprzedaży ww. nieruchomości.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), za pośrednictwem systemu teleinformatycznego e-Urząd Skarbowy na stronie: https://www.podatki.gov.pl/e-urzad-skarbowy/ (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA) będąc użytkownikiem/wyznaczając użytkownika konta w e-Urzędzie Skarbowym.

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).