Temat interpretacji
Wypłata zysku Wspólnikowi s. c. na podstawie uchwały tej spółki dokonana przez spółkę komandytową w którą została przekształcona .
Szanowny Panie,
Stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 grudnia 2021 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zasad opodatkowania środków pieniężnych otrzymanych przez Wnioskodawcę od spółki komandytowej na podstawie uchwały w sprawie wypłaty dotychczas niewypłaconego zysku spółki cywilnej. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca podlega w Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Jest on wspólnikiem spółki cywilnej z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej („spółka cywilna). Oprócz Wnioskodawcy wspólnikiem spółki cywilnej jest inna osoba fizyczna podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.
Spółka cywilna zostanie przekształcona w spółkę komandytową z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej („spółka komandytowa") w trybie art. 551 § 2 Kodeksu spółek handlowych. Wspólnikami spółki komandytowej będą obecni wspólnicy spółki cywilnej. Zgodnie z art. 552 Kodeksu spółek handlowych, przekształcenie nastąpi z dniem przekształcenia, czyli z dniem wpisania spółki przekształconej (tj. Spółki komandytowej) do rejestru („dzień przekształcenia”).
Każdy ze wspólników spółki cywilnej posiada prawo do 50 % jej zysku (jest tak od początku jej istnienia). Stan ten nie ulegnie zmianie do dnia przekształcenia. Począwszy od dnia przekształcenia każdy ze wspólników spółki komandytowej będzie miał prawo do 50 % jej zysku.
Zysk wypracowany przez spółkę cywilną nie został wypłacony jej wspólnikom w całości.
Wspólnicy spółki cywilnej planują podjęcie uchwały w sprawie wypłaty na swoją rzecz całości lub części dotychczas niewypłaconego zysku spółki cywilnej - po 50 % na rzecz każdego z nich („uchwała w sprawie wypłaty dotychczas niewypłaconego zysku spółki cywilnej") podjęcie uchwały w sprawie wypłaty dotychczas niewypłaconego zysku spółki cywilnej nastąpi przed dniem przekształcenia, natomiast wypłata środków pieniężnych na podstawie uchwały w sprawie wypłaty dotychczas niewypłaconego zysku spółki cywilnej nastąpi już po dniu przekształcenia (przedmiotowe środki pieniężne wypłaci zatem spółka komandytowa).
W uzupełnieniu wniosku wskazano ponadto:
‒Wnioskodawca rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w ramach Spółki Cywilnej w dniu (…). Spółka Cywilna miała nazwę: A. spółka cywilna (obecnie Spółka Cywilna uległa już przekształceniu w Spółkę Komandytową )
‒Umowa Spółki Cywilnej została zawarta na czas nieoznaczony.
‒W każdym z lat, którego dotyczy stwierdzenie „Zysk wypracowany przez spółkę cywilną nie został wypłacony jej wspólnikom w całości", Spółka Cywilna ewidencjowała zdarzenia gospodarcze w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.
‒W chwili składania wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przekształcenie Spółki Cywilnej w Spółkę Komandytową nie zostało jeszcze zakończone. Na chwilę obecną procedura przekształcenia jest już natomiast ukończona. Przekształcona Spółka Komandytowa pod nazwą: A. spółka komandytowa została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym w dniu (…) pod numerem KRS: ….
‒Wspólnikiem Spółki Cywilnej oprócz Wnioskodawcy był także (…)
‒W utworzonej Spółce Komandytowej A. spółka komandytowa Wnioskodawca pełni funkcję komplementariusza.
‒Stwierdzenie Zysk wypracowany przez spółkę cywilną nie został wypłacony jej wspólnikom w całości dotyczy lat podatkowych (…)
‒W Spółce Cywilnej środki niewypłacone z wypracowanego zysku nie były księgowane w sposób odrębny, gdyż nie przewiduje tego podatkowa księga przychodów i rozchodów. Przychody i koszty Spółki Cywilnej były księgowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.
‒Zysk jedynie w części wypłacała Spółka Cywilna swoim wspólnikom, tj. Wnioskodawcy oraz B. B.
‒Pozostała po wypłacie część zysku Spółki Cywilnej była kierowana (przeznaczana) na bieżące potrzeby Spółki Cywilnej, głównie na zakup towarów przez Spółkę Cywilną.
‒Na chwilę obecną Uchwała w sprawie wypłaty dotychczas niewypłaconego zysku Spółki Cywilnej została już podjęta. Wspólnicy Spółki Cywilnej uchwalili wypłatę na swoją rzecz części dotychczas niewypłaconego zysku Spółki Cywilnej.
‒Kwota „niewypłaconego zysku Spółki Cywilnej" nie została ujęta w planie przekształcenia ani innym dokumencie związanym z przekształceniem. Sporządzenie planu przekształcenia nie było wymagane, gdyż przekształcenie Spółki Cywilnej w Spółkę Komandytową podlegało procedurze uproszczonej uregulowanej w art. 582 w zw. art. 551 § 3 Kodeksu spółek handlowych.
‒Uchwała w sprawie wypłaty dotychczas niewypłaconego zysku Spółki Cywilnej została już podjęta, co nastąpiło w dniu (…). Uchwałę tę podjęli wspólnicy Spółki Cywilnej, tj. Wnioskodawca oraz B.B.
‒Decyzja o wypłacie została podjęta właśnie w formie Uchwały w sprawie wypłaty dotychczas niewypłaconego zysku Spółki Cywilnej, co nastąpiło w dniu (…) Decyzję tę podjęli wspólnicy Spółki Cywilnej, tj. Wnioskodawca oraz B.B.
‒Samej wypłaty środków pieniężnych dokona natomiast Spółka Komandytowa, jednakże na chwilę obecną nie jest możliwe wskazanie, w jakiej konkretnej dacie to nastąpi (wypłata może następować sukcesywnie).
‒Uchwała o przekształceniu Spółki Cywilnej w Spółkę Komandytową została już podjęta, co nastąpiło w dniu (…) r. Wnioskodawca wyjaśnił przy tym, że podjęcie tej uchwały nie jest jednoznaczne z przekształceniem. Dniem przekształcenia jest dzień wpisu spółki przekształconej do rejestru (art. 552 Kodeksu spółek handlowych).
‒Środki, z których mają zostać wypłacone świadczenia objęte pytaniem sformułowanym we wniosku o wydanie interpretacji, zostaną zaprezentowane w sprawozdaniu finansowym Spółki Komandytowej w pozycji: zobowiązania wobec jednostek powiązanych.
‒Kolejność zdarzeń jest następująca:
‒Podjęcie Uchwały w sprawie wypłaty dotychczas niewypłaconego zysku Spółki Cywilnej - czynność ta już nastąpiła w dniu (…) r.,
‒Rejestracja przekształcenia Spółki Cywilnej w Spółkę Komandytową w Krajowym Rejestrze Sądowym - czynność ta już nastąpiła w dniu (… ).,
‒Zaksięgowanie środków objętych Uchwałą w sprawie wypłaty dotychczas niewypłaconego zysku Spółki Cywilnej w sprawozdaniu finansowym Spółki Komandytowej w pozycji: zobowiązania wobec jednostek powiązanych - czynność ta nastąpi w momencie sporządzenia sprawozdania finansowego Spółki Komandytowej,
‒Wypłata przez Spółkę Komandytową środków objętych Uchwałą w sprawie wypłaty dotychczas niewypłaconego zysku Spółki Cywilnej - na chwilę obecną nie jest możliwe wskazanie, w jakiej konkretnej dacie to nastąpi (wypłata może następować sukcesywnie).
‒Struktura kapitałowa Spółki Komandytowej będzie ukształtowana zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi. W Spółce Komandytowej będzie funkcjonował kapitał podstawowy pokryty wkładami wspólników. W Spółce komandytowej mogą być tworzone także inne kapitały przewidziane przez obowiązujące przepisy - na ten moment nie da się jednak określić ich wysokości ani sposobu pokrycia, gdyż zależy to m. in. od zysku wypracowanego przez Spółkę Komandytową w okresie jej funkcjonowania.
‒Kwota objęta Uchwałą w sprawie wypłaty dotychczas niewypłaconego zysku Spółki Cywilnej nie będzie zaksięgowana na kapitale własnym Spółki Komandytowej, lecz w pozycji: zobowiązania wobec jednostek powiązanych.
‒Wypłata nie nastąpi przez obniżenie kapitału zapasowego Spółki Komandytowej. Wskutek wypłaty obniżeniu ulegnie pozycja: zobowiązania wobec jednostek powiązanych.
‒Wypłata nie nastąpi przez obniżenie kapitału zapasowego Spółki Komandytowej. Uprawnienie do wypłaty omawianych środków nastąpi z chwilą podjęcia Uchwały w sprawie wypłaty dotychczas niewypłaconego zysku Spółki Cywilnej, tj. w dniu (…)
‒Podstawą prawną takiego uprawnienia będzie Uchwała w sprawie wypłaty dotychczas niewypłaconego zysku Spółki Cywilnej.
‒Wnioskodawca wskazał, że charakter prawny dokonywanej na rzecz Wnioskodawcy wypłaty ze Spółki, będzie wykonanie obowiązku wynikającego z Uchwały w sprawie wypłaty dotychczas niewypłaconego zysku Spółki Cywilnej.
‒W Spółce Komandytowej Wnioskodawcaposiada status komplementariusza, natomiast posiadanie tego statusu nie będzie źródłem uprawnienia do wypłaty zysków wypracowanych w ramach Spółki Cywilnej. Źródłem tym będzie Uchwała w sprawie wypłaty dotychczas niewypłaconego zysku Spółki Cywilnej.
‒Spółka Komandytowa wypłaci Wnioskodawcy środki na podstawie Uchwały w sprawie wypłaty dotychczas niewypłaconego zysku Spółki Cywilnej. Środki te otrzyma w trybie wypłaty gotówką lub przelewem na wskazane przez Wnioskodawcę konto bankowe.
‒Czynność prawna, na podstawie której dokonana zostanie wypłata zysków, nie wpłynie na zakres uprawnień Wnioskodawcy jako komplementariusza Spółki Komandytowej. Nie będzie się ona wiązać ze zmniejszeniem ilości ani wartości moich udziałów w Spółce Komandytowej ani nie wpłynie na poziom mojego prawa do udziału w zyskach Spółki Komandytowej.
Pytanie
Czy otrzymanie przez Wnioskodawcę od Spółki Komandytowej środków pieniężnych na podstawie Uchwały w sprawie wypłaty dotychczas niewypłaconego zysku Spółki Cywilnej, podjętej w dniu (…). przez wspólników Spółki Cywilnej (tj. Wnioskodawcę i B.B.), będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Pana stanowisko
Zdaniem Wnioskodawcy, otrzymanie przez niego środków pieniężnych na podstawie uchwały w sprawie wypłaty dotychczas niewypłaconego zysku spółki cywilnej nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Spółka cywilna jest spółką niebędącą osobą prawną w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych („ustawa PIT”), co wynika z art. 5a pkt 26 w zw. z art. 5a pkt 28 ustawy PIT.
Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy PIT, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału).
Analiza tego przepisu prowadzi do wniosku, że dla określenia przychodu podatnika z udziału w spółce niebędącej osobą prawną kluczowe znaczenie ma jego prawo do udziału w zysku, a nie to, czy zysk ten został mu rzeczywiście wypłacony. Innymi słowy: przychody spółki niebędącej osobą prawną w rozumieniu ustawy PIT są opodatkowane na poziomie jej wspólników niezależnie od dokonania wypłaty ze spółki, tzn. niezależnie od tego, czy wspólnicy rzeczywiście uzyskali realne przysporzenia majątkowe. Ustawa PIT nie przewiduje natomiast opodatkowania samych wypłat z zysku spółki niebędącej osobą prawną w rozumieniu tej ustawy.
Powyższe znajduje potwierdzenie w orzecznictwie sądowym. Przykładowo, w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 5 września 2019 r. (II FSK 3716/17) wskazano, że faktyczne przepływy pieniężne między spółką niebędącą osobą prawną a wspólnikami są neutralne podatkowo.
W przeciwnym razie mogłoby dojść do podwójnego opodatkowania - dochód z udziału w spółce niebędącej osobą prawną opodatkowany byłby "na bieżąco" według zasady memoriałowej, a następnie podlegałby ponownemu opodatkowaniu w przypadku faktycznych przepływów pieniężnych między taką spółką a wspólnikiem według zasady kasowej.
Z przytoczonych tu rozważań wynika, że wypłata zysku spółki cywilnej jest dla jej wspólnika neutralna podatkowo - do wysokości wartości zysku przypadającego na wspólnika.
Stosownie do art 551 § 2 Kodeksu spółek handlowych (Ksh”), spółka cywilna może być przekształcona w spółkę handlową, inną niż spółka jawna. W świetle art. 551 § 3 Ksh, do takiego przekształcenia stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące przekształcenia spółki jawnej w inną spółkę handlową, z tym że do skutków przekształcenia stosuje się art. 26 § 5 Ksh. Powyższe oznacza, że po zakończeniu procedury przekształceniowej prawa i obowiązki stanowiące majątek wspólny wspólników spółki cywilnej stają się prawami i obowiązkami przekształconej spółki handlowej (z. Jara (red ), Kodeks spółek handlowych. Komentarz. Wyd. 3, Warszawa 2020, art. 551).
Odnosząc przytoczone przepisy do przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że spółka komandytowa powstała w wyniku przekształcenia ze spółki cywilnej przejmie zobowiązanie do wypłaty na rzecz swoich wspólników kwoty wynikającej z uchwały w sprawie wypłaty dotychczas niewypłaconego zysku spółki cywilnej. Ponieważ źródłem tego zobowiązania będzie zdarzenie mające miejsce przed przekształceniem, otrzymanie przez Wnioskodawcę od spółki komandytowej środków pieniężnych na podstawie uchwały w sprawie wypłaty dotychczas niewypłaconego zysku spółki cywilnej nie będzie stanowiło dla Wnioskodawcy przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, podlegających opodatkowaniu zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 30a ust. 1 pkt 4 i art. 24 ust. 5 ustawy PIT.
Środki pieniężne otrzymane przez wnioskodawcę od spółki komandytowej na podstawie uchwały w sprawie wypłaty dotychczas niewypłaconego zysku spółki cywilnej należy zakwalifikować jako wypłatę zysku wypracowanego przez spółkę cywilną, tj. Spółkę niebędącą osobą prawną. Wypłata tego rodzaju zysku jest neutralna podatkowo, gdyż zysk ten podlegał opodatkowaniu już w momencie jego osiągnięcia przez spółkę cywilną i nie powinien być opodatkowany po raz drugi.
Znajduje to potwierdzenie w stanowiskach organów podatkowych. Przykładowo, w interpretacji indywidualnej z dnia 9 czerwca 2021 r. nr 0113‑KDIPT2‑3.4011.321.2021.1.NM (wydanej na tle bardzo podobnego zagadnienia) wskazano:
„Podsumowując, w sytuacji gdy uchwała o podziale zysku zostanie podjęta przed przekształceniem spółki jawnej - wypłata zysków przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (spółkę przekształconą) wypracowanych przez spółkę jawną i opodatkowanych uprzednio przez wspólników, nie powoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych "
W uzupełnieniu wniosku wskazano:
Wnioskodawca potwierdza, że zaprezentowane w pierwotnym wniosku stanowisko Wnioskodawcy nie uległo zmianie.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Od 1 stycznia 2021 r. spółki komandytowe mające siedzibę na terytorium RP stały się podatnikami podatku dochodowego od osób prawych, z możliwością odroczenia stosowania nowych zasad opodatkowania do 1 maja 2021 r.
Stosownie bowiem do art. 12 ust. 1 ustawy z 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r. poz. 2123; dalej: Ustawa nowelizująca),
w przypadku spółek komandytowych oraz spółek jawnych, które z dniem 1 stycznia 2021 r. uzyskały status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, oraz w zakresie uzyskanych przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatników podatku dochodowego od osób fizycznych przychodów i poniesionych kosztów związanych z uczestnictwem w tej spółce, w tym z tytułu objęcia (nabycia) i zbycia udziałów tej spółki, wystąpienia z tej spółki lub jej likwidacji, przepisy ustaw zmienianych w art. 1 i art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się począwszy od dnia 1 stycznia 2021 r., z zastrzeżeniem ust. 2.
Wraz z nowelizacją przepisów skutkującą zmianą statusu spółek komandytowych na podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, zmianie uległy również zasady opodatkowania wspólników.
W konsekwencji wprowadzonych zmian wszyscy wspólnicy spółki komandytowej kwalifikują uzyskane przez siebie dochody z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowej jako dochody z udziału w zyskach osób prawnych, czyli na zasadach analogicznych, jak ma to miejsce w odniesieniu do dywidendy ze spółek z o.o. czy spółek akcyjnych.
Zgodnie z art. 860 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1963 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2020 r. poz. 1740 ze zm. ),
przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów.
W myśl art. 1 § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2020 r., poz. 1526, ze zm., dalej: „Ksh”),
spółkami handlowymi są: spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna.
Stosownie do zapisu art. 4 § 1 pkt 1 Ksh,
użyte w ustawie określenie spółka osobowa oznacza spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną.
W myśl art. 551 § 2 Ksh.
Spółka cywilna może być przekształcona w spółkę handlową, inną niż spółka jawna. Przepis ten nie narusza przepisów art. 26 § 4-6.
Zgodnie z § 3 art. 551 Ksh
do przekształcenia, o którym mowa w § 2 zdanie pierwsze, stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące przekształcenia spółki jawnej w inną spółkę handlową, z tym że do skutków przekształcenia stosuje się art. 26 § 5.
W myśl art. 551 § 1 KSH,
spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą).
Jak stanowi art. 553 Ksh
Spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną
Z kolei w myśl art. 553 § 1 Ksh,
spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Natomiast wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej (art. 553 § 3 KSH).
Zgodnie z art. 551 § 3 Ksh do przekształcenia spółki cywilnej w handlową spółkę osobową, inną niż spółka jawna, stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące przekształcenia spółki jawnej w inną spółkę handlową. Oznacza to, że art. 582 Ksh znajduje zastosowanie także w przypadku przekształcenia spółki cywilnej, w której wszyscy wspólnicy prowadzili sprawy spółki, w spółkę partnerską, spółkę komandytową albo spółkę komandytowo-akcyjną.
Przekształcenie spółek w rozumieniu przepisów Ksh, powoduje przeniesienie majątku jednej spółki działającej w określonej formie prawnej na inny podmiot, który dalszą działalność ma prowadzić jako spółka innego typu. Zgodnie z zasadą tożsamości podmiotów biorących udział w przekształceniu, majątek spółki przekształcanej z dniem przekształcenia staje się majątkiem spółki przekształconej.
Kwestię podatkowej sukcesji praw i obowiązków następców prawnych oraz podmiotów przekształcanych reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540 ze zm.).
Należy podkreślić, ze zgodnie z art. 93a ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 poz. 1540 ze zm.),
§ 1. Osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:
1)przekształcenia innej osoby prawnej,
2)przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej
‒wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.
§ 2. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do:
1)osobowej spółki handlowej zawiązanej (powstałej) w wyniku przekształcenia:
a)innej spółki niemającej osobowości prawnej,
b)spółki kapitałowej;
Stosownie do art. 93a § 2 pkt 1 tej ustawy odpowiednio, spółka komandytowa zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki cywilnej, wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki.
W konsekwencji, jeśli przekształcenie spółki cywilnej w spółkę komandytową zostanie przeprowadzone według przepisów Ksh, to spółka komandytowa wstąpi we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego, prawa i obowiązki przekształcanej spółki cywilnej.
Kwestia będąca przedmiotem złożonego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczy skutków podatkowych planowanej wypłaty przez spółkę komandytową (spółkę przekształconą), zysku wypracowanego, lecz niewypłaconego przez spółkę cywilną (spółkę przekształcaną), dla ich wspólnika, którym jest Wnioskodawca.
W tej mierze koniecznym jest zatem wskazanie zasad opodatkowania dochodów wspólnika spółki cywilnej.
Spółka cywilna, będąca spółką osobową nieposiadającą osobowości prawnej, nie jest podatnikiem podatków dochodowych. Opodatkowaniu podlegają dochody poszczególnych wspólników spółki cywilnej. Jeżeli wspólnikiem spółki cywilnej jest osoba fizyczna, to dochód z jej udziału w tej spółce podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Powyższy przepis ustanawia generalną zasadę opodatkowania podatkiem dochodowym, zgodnie z którą opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wszelkie uzyskane przez podatnika w danym roku korzyści majątkowe, z wyjątkiem tych, które na mocy ustawy wyłączone zostały z tego opodatkowania (np. przez wprowadzenie ustawowego zwolnienia z opodatkowania, czy też zaniechanie poboru podatku).
W myśl art. 5a pkt 26 ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych: ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną – oznacza to spółkę inną niż określona w pkt 28.
Zgodnie z art. 5a pkt 28 ww. ustawy w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 2 lit. a) Ustawy nowelizującej, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce – oznacza to:
a)spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz. Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),
b)spółkę kapitałową w organizacji,
c)spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
d)spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania,
e)spółkę jawną będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.
Stosownie do treści art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.
W myśl natomiast art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 tej ustawy).
W konsekwencji, wspólnik spółki cywilnej przychody i koszty podatkowe powinien rozliczać w wysokości ustalonej stosownie do jego udziału w spółce i w takim zakresie w jakim, jako wspólnik tej spółki, jest upoważniony i obowiązany do rozliczania przychodów i kosztów uzyskania przychodów tej spółki.
Zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Co do zasady należą do niego wszystkie przychody osiągane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem przychodów wymienionych w art. 14 ust. 3 tej ustawy.
Zgodnie z art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14, są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.
Z treści powołanych przepisów wynika, że podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą (w tym w formie spółki cywilnej), opodatkowują dochody uzyskane z tej działalności poprzez uiszczanie w trakcie roku podatkowego zaliczek na podatek, a następnie dokonują rocznego rozliczenia tego dochodu oraz wpłaconych zaliczek w składanym zeznaniu podatkowym. Jeżeli podatek należny wynikający ze złożonego zeznania jest wyższy od sumy zaliczek wpłaconych za dany rok podatnicy są zobowiązani wpłacić stosowną różnicę.
Co do zasady, przychodu podlegającego opodatkowaniu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie będzie generowała wypłata zysku, który wcześniej zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegał opodatkowaniu u wspólnika, na rzecz którego spółka dokona tej wypłaty.
Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia wynika, że wspólnicy spółki cywilnej przekształcili Spółkę Cywilną w Spółkę Komandytową w dniu (…) Przed tym przekształceniem w dniu (…) r, wspólnicy Spółki Cywilnej (przekształcanej) podjęli uchwałę o wypłacie niewypłaconej części zysków, które zostały wypracowane w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę cywilną w latach (…). Jak wskazano w opisie podział zysków Spółki Cywilnej zostanie dokonany przy uwzględnieniu zasad podziału zysku określonych w umowie spółki. Po podjęciu uchwały kwota zysków Spółki Cywilnej zostanie wykazana dla celów rachunkowych jako zobowiązanie spółki cywilnej wobec jej wspólników. W Uchwale z (…). w sprawie wypłaty dotychczas niewypłaconego zysku Spółki Cywilnej nie została wskazana data kiedy wypłata przez Spółkę Komandytową środków nią objętych nastąpi (zastrzeżono jedynie, że wypłata może następować sukcesywnie). Jak wynika z opisu kwota ta może być wypłacona jednorazowo lub w ratach już po przekształceniu Spółki Cywilnej w Spółkę Komandytową.
Biorąc pod uwagę przedstawione okoliczności sprawy oraz wskazane regulacje prawne stwierdzić należy, że wypłata przez Spółkę Komandytową (spółkę przekształconą) zysku wypracowanych przez Spółkę Cywilną, w przypadającym na Wnioskodawcę udziale nie będzie stanowiła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
‒Skoro zgodnie z art. 93a § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, osobowa spółka handlowa, czyli Spółka Komandytowapowstała w wyniku przekształcenia Spółki Cywilnej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki. Dlatego też w sytuacji gdy uchwała o podziale zysku została podjęta (…)., tj. przed przekształceniem Spółki Cywilnej w Spółkę Komandytową, co nastąpiło (…). to wypłata zysków przez Spółkę Komandytową (spółkę przekształconą) wypracowanych przez Spółkę Cywilną i opodatkowanych uprzednio przez wspólników, nie będzie powodowała powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Nie będzie to bowiem wypłata środków, stanowiących majątek powstałej Spółki Komandytowej. Wnioskodawca w opisie zdarzenia przyszłego wskazał bowiem że wypłata nie nastąpi przez obniżenie kapitału zapasowego Spółki Komandytowej. Wskutek wypłaty obniżeniu ulegnie pozycja: zobowiązania wobec jednostek powiązanych gdyż kwota objęta Uchwałą w sprawie wypłaty dotychczas niewypłaconego zysku Spółki Cywilnej nie będzie zaksięgowana na kapitale własnym Spółki Komandytowej, lecz w pozycji: zobowiązania wobec jednostek powiązanych.
Jednocześnie informuje się, że stosownie do art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Oznacza to, że niniejsza interpretacja została wydana wyłącznie w indywidualnej sprawie Wnioskodawcy i dotyczy skutków podatkowych (opisanego zdarzenia przyszłego) powstałych wyłącznie po stronie Wnioskodawcy. Nie wywołuje skutków prawnych dla pozostałych wspólników spółki cywilnej.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dacie wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
‒Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) i zastosuje się Pan do interpretacji.
‒Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
‒Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi –Dz. U. z 2022 r. poz. 329.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
‒w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
‒w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).