IP-BOX - Interpretacja - 0111-KDIB1-1.4011.239.2022.2.JJ

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 15 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4011.239.2022.2.JJ

Temat interpretacji

IP-BOX

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 września 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 8 września 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 31 października 2022 r. (data wpływu 2 listopada 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca w 2022 roku rozpoczął prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. 15 czerwca 2022 roku zarejestrował działalność gospodarczą w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod firmą (…). Przeważającym przedmiotem jego działalności jest (…) (…) posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowych w rozumieniu art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy PIT.

Wnioskodawca będzie rozliczał się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Wybraną przez niego formą opodatkowania jest podatek liniowy.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca będzie świadczył usługi programistyczne.

Na podstawie zawieranych umów z kontrahentami, (…) będzie zajmował się wytwarzaniem programów komputerowych dla swoich klientów. Prace nad tworzeniem programów komputerowych będą przebiegały według poniższego schematu:

 1. spotkania z kontrahentem/kontrahentami w celu omówienia ich wymagań i wytycznych co do tworzonego oprogramowania zarówno przed etapem stworzenia programu komputerowego jak i w trakcie jego tworzenia tak, aby na bieżąco wdrażać wytyczne klientów;

 2. pisanie kodów źródłowych, tworzenie interfejsów, algorytmów czyli tworzenie programu/programów komputerowych.

Wnioskodawca zatem w ramach współpracy ze swoimi klientami będzie tworzył programy komputerowe, które stanowią utwory chronione w rozumieniu art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Do tych utworów (programów komputerowych) będą przysługiwały mu osobiste i majątkowe prawa autorskie.

Zgodnie z postanowieniami umów, które będą zawierane przez (…) na stworzenie programów komputerowych, (…) będzie przenosił (sprzedawał) autorskie prawa majątkowe do wytwarzanych przez niego utworów — programów komputerowych na wskazanych w umowie polach eksploatacji.

Przeniesienie praw autorskich majątkowych następować będzie z momentem przyjęcia utworu (programu komputerowego) przez klienta (…), nie później niż z chwilą zapłaty całości wynagrodzenia przez klienta na rzecz (…) i w ramach tego wynagrodzenia określonego w umowie.

Wnioskodawca zatem będzie skutecznie zbywał (sprzedawał) za wynagrodzeniem autorskie prawa majątkowe do programów komputerowych swoim klientom i tym samym będzie uzyskiwał kwalifikowane dochody ze sprzedaży kwalifikowanych praw własności intelektualnej zgodnie z art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy PIT.

Zgodnie ze umową/umowami, które będą zawierane przez (…) z klientami:

(…)

Wynagrodzenie Wnioskodawcy za zbycie majątkowych praw autorskich do programu komputerowego będzie ustalane jako iloczyn stawki dziennej i ilości dni poświęconych na wytworzenie tego programu komputerowego. Wobec tego (…) będzie prowadził ewidencję czasu pracy, która potwierdzi czas przeznaczany na wytworzenie oprogramowania komputerowego dla danego klienta. Zgodnie z (…) umowy/umów zawieranych przez (…) z kontrahentami:

(…).

Należy podkreślić, że Wnioskodawca w związku ze świadczonymi usługami na rzecz swoich klientów i w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą będzie ponosił ryzyko gospodarcze. W szczególności Wnioskodawca będzie ponosił odpowiedzialność za szkody wynikłe z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązań podjętych na podstawie zawartych z kontrahentami umów na zasadach ogólnych wynikających z Kodeksu cywilnego.

Wnioskodawca będzie niezależnym wykonawcą programów komputerowych, nie będzie podlegał pod bezpośredni nadzór ze strony swoich klientów. Wnioskodawca będzie miał dowolność w wyborze miejsca i czasu świadczenia usług.

Mając na uwadze powyższe, prowadzona bezpośrednio przez Wnioskodawcę indywidualna działalność gospodarcza będzie obejmowała nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Wnioskodawca w celu tworzenia programów komputerowych (pisania kodu źródłowego, tworzenia interfejsów, algorytmów) będzie nieustanie, przy codziennym świadczeniu usług nabywał i wykorzystywał wiedzę z zakresu narzędzi informatycznych i oprogramowania.

Powstałe programy komputerowe będą efektem jego własnej, samodzielnej działalności twórczej, wynikiem zdobytej wcześniej i wykorzystanej wiedzy w tej dziedzinie. Dzięki powyższemu procesowi każdorazowo powstawać będzie nowy produkt.

Wytwarzane przez Wnioskodawcę programy komputerowe to będą osobne utwory — kody źródłowe, interfejsy, algorytmy tworzone w językach programowania, a więc utwory chronione prawem na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Podkreślić należy, iż zgodnie z objaśnieniami Ministerstwa Finansów pojęcie programu komputerowego należy rozumieć szeroko, a więc „programem komputerowym” jest każdy kod źródłowy, interfejs czy algorytm w języku programowania.

Programy komputerowe, które będzie tworzył (…), będą innowacyjne i oryginalne. Jego działalność będzie miała zatem charakter twórczy. Prowadzona też będzie w sposób systematyczny, tj. metodyczny i uporządkowany, stale poszerzając przy tym zasoby swojej wiedzy, bądź też bazując na wiedzy dotychczasowej w celu tworzenia nowych zastosowań.

Efekty samodzielnej działalności Wnioskodawcy będą rozwiązaniami niewystępującymi dotychczas w obrocie gospodarczym lub będą na tyle innowacyjne, że będą w znacznym stopniu odróżniały się od rozwiązań już funkcjonujących. Czynności Wnioskodawcy nie będą w szczególności obejmowały prac rutynowych, lecz będą zmierzały każdorazowo do ulepszenia i poprawy funkcjonalności tworzonego oprogramowania.

Wobec powyższego, programy komputerowe będą tworzone przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonych przez niego samodzielnie prac rozwojowych w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. — Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Prace te polegać będą na tworzeniu nowych produktów — programów komputerowych czyli kodów źródłowych, interfejsów, algorytmów w języku programowania.

Podkreślić należy, że (…) nie będzie prowadził badań naukowych, o których mowa w art. 4 ust. 2 pkt 1 lub 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. — Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, lecz wyłącznie prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ww. ustawy. Wnioskodawca nie będzie prowadził prac o innym charakterze niż badania naukowe lub prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 2 i 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Ponieważ, jak wskazano powyżej, Wnioskodawca będzie przenosił na kontrahentów w ramach zawartych umów całość autorskich praw majątkowych do wytwarzanych programów komputerowych, Wnioskodawca będzie osiągał kwalifikowane dochody z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągnięte ze sprzedaży kwalifikowanych prawa własności intelektualnej.

W związku z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością w zakresie tworzenia programów komputerowych Wnioskodawca będzie ponosił wydatki bezpośrednio związane z tworzeniem ww. programów komputerowych. Będą to:

 a) wydatki na abonament za telefon i internet — telefon i internet to podstawowe narzędzia pracy (…). Bez telefonu (…) nie mógłby np. konsultować z klientami wytycznych co do tworzonego oprogramowania. Podobnie bez dostępu do sieci internet nie byłoby możliwe wytworzenie żadnego programu komputerowego;

 b) składki na ubezpieczenie społeczne — (…) jako osoba prowadząca działalność gospodarczą opłacać musi składki ZUS; są to obowiązkowe składki; (…) musi prowadzić działalność gospodarczą, aby móc wytwarzać oprogramowanie i sprzedać do niego majątkowe prawa autorskie oraz generować przychody. Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z opłacaniem tych składek;

 c) wydatki na komputer i sprzęt komputerowy taki jak monitor, klawiatura, drukarka, pendrive, słuchawki — sprzęt ten jest używany do wytwarzania programów komputerowych — jest to podstawowe narzędzie/narzędzia pracy (…). Bez komputera i sprzętu komputerowego w ogóle nie byłoby możliwe wytworzenie żadnego programu komputerowego;

 d) dojazdy do siedziby klienta — koszty paliwa lub komunikacji miejskiej — (…) w celu stworzenia programu komputerowego dla danego klienta, będzie jeździł do siedziby klienta, gdzie ustalane będą szczegóły co do tego, jakie funkcjonalności, moduły musi zawierać program komputerowy;

 e) literatura fachowa dotycząca tworzenia programów komputerowych — nabywane w celu pogłębienia wiedzy programistycznej, dzięki czemu (…) może tworzyć/rozwijać coraz bardziej zaawansowane programy komputerowe;

  f) kursy i szkolenia dokształcające w zakresie tworzenia programów komputerowych — nabywane w celu pogłębienia wiedzy programistycznej, dzięki czemu (…) może tworzyć/rozwijać coraz bardziej zaawansowane programy komputerowe.

Powyższe wydatki będą kosztami bezpośrednio związanymi ze świadczeniem usług dla klientów, niezbędnymi do wytwarzania na ich rzecz programów komputerowych, w ramach których powstają programy komputerowe.

Mając na uwadze obowiązujące od 1 stycznia 2019 r. regulacje dotyczące ulgi IP BOX, Wnioskodawca chciałby skorzystać z przepisów art. 30ca i art. 30cb ustawy PIT, które umożliwiają zastosowanie 5% stawki podatku dla dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, tj. autorskiego prawa do programu komputerowego (art. 30ca ust. 1 i ust. 2 pkt 8 ustawy PIT). W konsekwencji, Wnioskodawca chciałby rozliczać kwalifikowany dochód, który będzie uzyskiwał z autorskiego prawa do programu komputerowego/programów komputerowych w ramach opisanej współpracy z kontrahentami z uwzględnieniem stawki podatku dochodowego wynoszącej 5%.

Jednocześnie Wnioskodawca oświadcza, że będzie prowadził na bieżąco odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zgodną z wymogami art. 30cb ustawy PIT ewidencję, pozwalającą na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów oraz dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz na wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy PIT, przypadających na każde prawo własności intelektualnej (na każdy autorski program komputerowy) i zapewniającą określenie kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także na monitorowanie i śledzenie efektów prac, obejmującą wydatki od początku realizacji działalności zmierzającej do wytworzenia kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, do końca danego miesiąca kalendarzowego, poprzez narastające ujęcie wydatków w odniesieniu do poszczególnych zadań.

Wniosek doprecyzował Pan o następujące informacje:

Doprecyzowanie treści pierwszego pytania:

Pod pojęciem działalność, którą będzie podejmował Wnioskodawca, polegającą na tworzeniu programów komputerowych, należy rozumieć całość prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca będzie zajmował się tylko i wyłącznie świadczeniem usług programistycznych dla klientów, polegających na tworzeniu autorskich programów komputerowych.

Prowadzenie „prac rozwojowych”.

W ramach działalności Wnioskodawca będzie prowadził samodzielnie prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. W wyniku prac rozwojowych, prowadzonych przez Wnioskodawcę, (…) będzie tworzył nowe produkty – tj. autorskie programy komputerowe. Te programy to: napisane od podstaw całe oprogramowanie komputerowe jak również moduły, funkcjonalności, kody źródłowe, algorytmy pisane w językach programowania do istniejącego już oprogramowania np. medycznego, który posiada klient. (…) natomiast do tego oprogramowania ma stworzyć nowy moduł, funkcjonalność, kod źródłowy, algorytm – czyli programy komputerowe.W wyniku prac rozwojowych Wnioskodawca będzie projektował i tworzył nowe produkty – programy komputerowe. Wnioskodawca będzie tworzył autorskie programy komputerowe. Każdy z programów komputerowych jest innowacyjny, jego stworzenie wymaga twórczej pracy. Nie ma i nie może być identycznych czy nawet podobnych programów komputerowych, które Wnioskodawca będzie tworzył. Wynika to z tego, że są one dostosowane, zindywidualizowane do potrzeb danego klienta. Za każdy razem powstaje nowy produkt (innowacyjny i twórczy) – program komputerowy. Autorskie programy komputerowe, które (…) będzie tworzył w ramach prowadzonej działalności, nie będą zatem wynikiem działalności obejmującej wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian do tych produktów, procesów lub usług.

Doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego.

Wniosek dotyczy zdarzenia przyszłego – wobec tego wniosek dotyczy dochodów uzyskiwanych przez Wnioskodawcę od dnia rozpoczęcia działalności i zawarcia pierwszych umów z klientami w związku z rozpoczęciem działalności. Pierwszą umowę (…) zawarł w czerwcu 2022. Na podstawie m.in. tej umowy jak i kolejnych, które będą zawierane w przyszłości, Wnioskodawca będzie uzyskiwał kwalifikowany dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (ze sprzedaży praw do autorskich programów komputerowych). Wnioskodawca będzie ponosił odpowiedzialność za efekty swojej pracy w stosunku do swoich klientów, na rzecz których będzie tworzył autorskie programy komputerowe. Wnioskodawca będzie otrzymywał wynagrodzenie wyłącznie z tytułu stworzenia i przeniesienia na kontrahenta praw majątkowych autorskich do programu komputerowego na polach eksploatacji wskazanych w umowie. Trudno jest jednoznacznie przewidzieć Wnioskodawcy, jakie okresy rozliczeniowe będą zawierały wszystkie umowy, które (…) zawrze z klientami. To zależy od konkretnej umowy i danego klienta. Mogą to być:

        - stałe okresy czasowe (np. okresy miesięczne), jeżeli klient nawiąże z Wnioskodawcą stałą współpracę, tj. tworzenie programów komputerowych na rzecz tego klienta stale poprzez ulepszanie czy rozwijanie oprogramowania klienta (umowy zawarte na czas nieokreślony lub określony np. na rok). Wówczas Wnioskodawca będzie fakturował klienta miesięcznie za stworzenie i przeniesienie praw autorskich do programów komputerowych w danym miesiącu;

        - w przypadku jednorazowych zleceń – wynagrodzenie będzie rozliczane po zakończeniu prac nad danym programem komputerowym i przeniesieniem praw do niego na rzecz klienta.

Faktury, które (…) będzie wystawiał klientom będą obejmują jedną pozycję – opis „Rozwój oprogramowania”. Faktury, które Wnioskodawca wystawi na rzecz kontrahentów, nie będą w sposób szczególny wyodrębniały wynagrodzenia z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do poszczególnych efektów prac na rzecz klienta. Powyższe wynika z tego, że strony – Wnioskodawca i kontrahent – będą każdorazowo zawierali umowę na stworzenie programu komputerowego. Umowa będzie stanowiła m.in. o tym, że (…) przenosi na rzecz klienta majątkowe prawa autorskiego do programu komputerowego, za co jest mu należne wynagrodzenie w określonej wysokości. W ocenie (…) nie musi on zatem dodatkowo na fakturze wskazywać, że wynagrodzenie w danej wysokości następuje za przeniesienie majątkowych praw autorskich do programu komputerowego. Będzie to bowiem wynikało z umowy.

Umowy z kontrahentami będą regulować kwestię sposobu (trybu, zasad) przenoszenia przez (…) na kontrahenta praw do konkretnych stworzonych programów komputerowych w następujący sposób:

(…)

Przeniesienie praw do programu komputerowego zgodnie z umową będzie następowało w następujący sposób:

(…)

Każdy program komputerowy jest wyodrębniony – ma ustaloną formę – stanowi zapis kodu źródłowego stworzonego w językach oprogramowania. Ma to formę elektroniczną. Wobec tego w formie elektronicznej będzie „oddawany” program komputerowych przez (…) dla klienta.

Wnioskodawca będzie twórcą całego oprogramowania, ale może też zajmować się ulepszaniem lub rozwijaniem oprogramowania klienta tzn. będzie tworzył nowe moduły, funkcjonalności, kody źródłowe, algorytmy dotyczące oprogramowania już istniejącego. W każdym z tych przypadków powstanie nowy program komputerowy (moduł, funkcjonalność, kod źródłowy, algorytm).

Wnioskodawca będzie właścicielem programu komputerowego tzn. całego oprogramowania (stworzonego w całości przez (…)) lub modułu, funkcjonalności, algorytmu, kodu źródłowego, powstałego w wyniku rozwoju/ulepszenie oprogramowania klienta. Wnioskodawcy będą przysługiwały prawa osobiste i majątkowe do programu komputerowego. Prawa majątkowe do danego programu (…) sprzeda na rzecz klienta, dla którego będzie tworzył program. W wyniku tworzenia/rozwinięcia oprogramowania klienta (zlecającego), będą tworzone nowe moduły, funkcjonalności, kody, algorytmy w językach programowania i powstanie nowe prawo własności intelektualnej czyli autorski program komputerowy.

Wnioskodawcy będą przysługiwać prawa autorskie do ww. programów komputerowych powstałych w wyniku ulepszenia/rozwinięcia oprogramowania klienta. Będą one podlegać ochronie prawnej zgodnie z art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Związek funkcjonalny wydatków ponoszonych przez Wnioskodawcę z prowadzonymi pracami rozwojowymi, w ramach których będą powstawały programy komputerowe, jest bezpośredni, tzn. wydatki te służą bezpośrednio do wytworzenia danego programu komputerowego powstałego w wyniku prac rozwojowych. Bez ponoszenia wydatków, nie mógłby tworzyć programów komputerowych, bo nie miałby do tego narzędzi. I tak:

      - wydatki na księgowość – (…) jako osoba prowadząca działalność gospodarczą prowadzić musi KPIR oraz opłacać podatek dochodowy i VAT. Z drugiej strony (…) musi prowadzić działalność gospodarczą, aby móc wytwarzać oprogramowanie i sprzedać do niego majątkowe prawa autorskie oraz generować przychody. Prowadzenie działalności gospodarczej, w ramach której powstają kwalifikowane prawa własności intelektualnej, wiąże się więc z ponoszeniem wydatków na księgowość. Wydatki te bezpośrednio zatem dotyczą wytwarzania kwalifikowanego IP;

   - wydatki na abonament za telefon i internet – telefon i internet to podstawowe narzędzia pracy (…). Bez telefonu (…) nie mógłby np. konsultować z klientami wytycznych co do tworzonego programu komputerowego. Podobnie bez dostępu do sieci internet nie byłoby możliwe wytworzenie żadnego programu komputerowego;

   - składki na ubezpieczenie społeczne – (…) jako osoba prowadząca działalność gospodarczą opłacać musi składki ZUS; są to obowiązkowe składki. Z drugiej strony (…) musi prowadzić działalność gospodarczą, aby móc wytwarzać oprogramowanie i sprzedać do niego majątkowe prawa autorskie oraz generować przychody. Prowadzenie działalności gospodarczej, w ramach której powstają kwalifikowane prawa własności intelektualnej, wiąże się z opłacaniem tych składek;

   - wydatki na komputer i sprzęt komputerowy taki jak monitor, klawiatura, drukarka, pendrive, słuchawki – sprzęt ten jest używany do wytwarzania programów komputerowych – jest to podstawowe narzędzie/narzędzia pracy (…). Bez komputera i sprzętu komputerowego w ogóle nie byłoby możliwe wytworzenie żadnego programu komputerowego;

   - dojazdy do siedziby klienta – koszty paliwa lub komunikacji miejskiej – (…) w celu stworzenia programu komputerowego dla danego klienta, będzie jeździł do siedziby klienta, gdzie ustalane będą szczegóły co do tego, jakie funkcjonalności, moduły musi zawierać program komputerowy;

   - literatura fachowa dotyczący tworzenia programów komputerowych – nabywane w celu pogłębienia wiedzy programistycznej, dzięki czemu (…) może tworzyć/rozwijać coraz bardziej zaawansowane programy komputerowe;

  - kursy i szkolenia dokształcające w zakresie tworzenia programów komputerowych – nabywane w celu pogłębienia wiedzy programistycznej, dzięki czemu (…) może tworzyć/rozwijać coraz bardziej zaawansowane programy komputerowe.

Wnioskodawca chce uwzględniać wydatki na obsługę księgową w opisie zdarzenia przyszłego wniosku. Wydatki te bezpośrednio dotyczą wytwarzania kwalifikowanego IP. (…) jako osoba prowadząca działalność gospodarczą prowadzić musi KPIR oraz opłacać podatek dochodowy i VAT. Z drugiej strony (…) musi prowadzić działalność gospodarczą, aby móc wytwarzać oprogramowanie i sprzedać majątkowe prawa autorskie do niego oraz generować przychody. Prowadzenie działalności gospodarczej, w ramach której powstają kwalifikowane prawa własności intelektualnej, wiąże się więc z ponoszeniem wydatków na księgowość.

Wnioskodawca prowadzi na bieżąco, tj. od czerwca 2022 r. ewidencję dotyczącą IP BOX. W międzyczasie (od dnia złożenia wniosku o wydanie interpretacji), (…) zawarł już bowiem umowy z klientami na tworzenie programów komputerowych i sprzedaż do nich praw majątkowych autorskich, wobec tego (…) już prowadzi ewidencję IP BOX.

Stanowisko Wnioskodawcy i jego uzasadnienie znajduje się we wniosku, tj.:

a) Działalność, którą będzie podejmował Wnioskodawca, polegającą na tworzeniu programów komputerowych, wypełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 w zw. z art. 5a pkt 38-40 Ustawy PIT. W szczególności Wnioskodawca prowadzić będzie prace rozwojowe (prace twórcze), których wynikiem będzie powstanie nowych twórczych, oryginalnych produktów – chronionych prawem autorskim programów komputerowych (całego oprogramowania komputerowego lub modułów, funkcjonalności, algorytmów, kodów źródłowych do istniejącego oprogramowania klienta).

 b) Wnioskodawca będzie mógł rozliczyć kwalifikowany dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (autorskie prawo do programu komputerowego wytwarzanego na rzecz klientów), osiągnięty ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej z uwzględnieniem stawki podatku dochodowego wynoszącej 5%.

 c) Wskazane we wniosku koszty, które będzie ponosił Wnioskodawca, stanowią koszty, o których mowa w lit. a) wzoru NEXUS z art. 30ca ust. 4 Ustawy PIT, tj. koszty poniesione na prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. Bez ponoszenia tych kosztów, Wnioskodawca nie mógłby tworzyć programów komputerowych.

Pytania

 1. Czy działalność, którą będzie podejmował Wnioskodawca, polegająca na tworzeniu programów komputerowych wypełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 w zw. z art. 5a pkt 38-40 Ustawy PIT?

 2. Czy Wnioskodawca będzie mógł rozliczyć kwalifikowany dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (autorskie prawo do programu komputerowego wytwarzanego na rzecz klientów), osiągnięty ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej z uwzględnieniem stawki podatku dochodowego wynoszącej 5%?

 3. Czy wskazane w zdarzeniu przyszłym koszty, które będzie ponosił Wnioskodawca, stanowią koszty, o których mowa w lit. a) wzoru NEXUS z art. 30ca ust. 4 Ustawy PIT, tj. koszty poniesione na prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej?

Pana stanowisko w sprawie

 1. Działalność, którą będzie podejmował Wnioskodawca, polegająca na tworzeniu programów komputerowych wypełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 w zw. z art. 5a pkt 38-40 Ustawy PIT.

 2. Wnioskodawca będzie mógł rozliczyć kwalifikowany dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (autorskie prawo do programu komputerowego wytwarzanego na rzecz klientów), osiągnięty ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej z uwzględnieniem stawki podatku dochodowego wynoszącej 5%.

 3. Wskazane w zdarzeniu przyszłym koszty, które będzie ponosił Wnioskodawca, stanowią koszty, o których mowa w lit. a) wzoru NEXUS z art. 30ca ust. 4 Ustawy PIT, tj. koszty poniesione na prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.

Uzasadnienie stanowiska

Ad 1.

Działalność, którą będzie podejmował Wnioskodawca, polegająca na tworzeniu programów komputerowych wypełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 w zw. z art. 5a pkt 38-40 Ustawy PIT. Działalność badawczo-rozwojowa została zdefiniowana w art. 5a pkt 38 ustawy o PIT i oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Z kolei badania naukowe (badania podstawowe i badania aplikacyjne) oraz prace rozwojowe winny być zgodnie z art. 5a pkt 39 i 40 ustawy o PIT rozumiane zgodnie z art. 4 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. W myśl tych przepisów:

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1) badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

 2) badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zdaniem Wnioskodawcy, prowadzić on będzie działalność badawczo-rozwojową, tj. prace rozwojowe o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy — Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce w zw. z art. 5a pkt 38 w zw. z art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT. Prace wykonywane przez Wnioskodawcę będą polegały na łączeniu, kształtowaniu oraz wykorzystywaniu dostępnej wiedzy i umiejętności w zakresie narzędzi informatycznych i oprogramowania, do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów/procesów, tj. programów komputerowych.

Programy komputerowe będą stanowiły oryginalny wytwór twórczej pracy (…), a tym samym będą utworem/utworami podlegającymi ochronie prawa autorskiego.

Prace podejmowane przez (…) będą miały charakter systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany), a ich celem ma być rozwój i ulepszanie oprogramowania komputerowego.

Ad 2.

Na gruncie opisanego zdarzenia Wnioskodawca będzie mógł rozliczyć kwalifikowany dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (autorskie prawo do programu komputerowego wytwarzanego na rzecz klientów), osiągnięty ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej z uwzględnieniem stawki podatku dochodowego wynoszącej 5%.

Zdaniem Wnioskodawcy, spełniać on będzie wszystkie wymagania ustawowe dotyczące możliwości skorzystania z preferencyjnej stawki opodatkowania w wysokości 5% od dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT, podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania. Z kolei zgodnie z art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, kwalifikowanym prawem własności intelektualnej jest między innymi autorskie prawo do programu komputerowego — podlegające ochronie prawnej na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, którego przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Programy komputerowe opisane we wniosku podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Zgodnie z objaśnieniami podatkowymi z dnia 15 lipca 2019 r. pojęcie „program komputerowy” nie powinno być rozumiane wąsko, lecz szeroko. Program komputerowy obejmuje więc również jego funkcje składowe, takie jak: kod źródłowy, opis procedur operacyjnych, zestawienie danych w informacjach konwersacyjnych i dialogowych oraz kod wynikowy i interfejs.

Reasumując tworzone przez Wnioskodawcę programy komputerowe — kody źródłowe, interfejsy, algorytmy w językach oprogramowania stanowić będą programy komputerowe, które znajdują się w katalogu kwalifikowanych praw autorskich IP. Zdaniem Wnioskodawcy przenoszenie autorskich majątkowych praw do oprogramowania lub jego części w ramach współpracy z klientami i uzyskiwanie przez niego dochody z tego tytułu kwalifikuje go do skorzystania z ulgi IP BOX.

Wnioskodawca przenosić będzie na kontrahentów całość majątkowych praw autorskich programów komputerowych i będzie otrzymywał wynagrodzenie z tego tytułu. Zatem w ocenie Wnioskodawcy osiągać on będzie kwalifikowane dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, tj. dochody z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, osiągnięte ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o których mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o PIT.

Ad 3.

Wymienione w opisanym zdarzeniu przyszłym koszty, które będzie ponosił Wnioskodawca, stanowić będą, o których mowa w lit. a) wzoru NEXUS z art. 30ca ust. 4 ustawy PIT, tj. koszty poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.

Zdaniem Wnioskodawcy, ponoszone przez niego wydatki takie jak:

a) wydatki na usługi księgowe;

b) wydatki na abonament za telefon i internet;

c) składki na ubezpieczenie społeczne;

d) wydatki na komputer i sprzęt komputerowy taki jak monitor, klawiatura, drukarka, pendrive, słuchawki;

e) dojazdy do siedziby klienta — koszty paliwa lub komunikacji miejskiej;

f) literatura fachowa dotyczący tworzenia programów komputerowych;

g) kursy i szkolenia dokształcające w zakresie tworzenia programów komputerowych;

   - stanowią koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez niego działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, o których mowa w literze a wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 Ustawy PIT.

Wszystkie ponoszone przez Wnioskodawcę ww. wydatki w ramach prowadzonej działalności gospodarczej będą miały bezpośredni związek z prowadzoną przez niego działalnością badawczo-rozwojową, a ich ponoszenie będzie niezbędne do prowadzenia działalności tego rodzaju. Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie zajętego stanowiska.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku i jego uzupełnieniu jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie należy zaznaczyć, że pytania przedstawione przez Pana we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznaczają zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, tutejszy organ informuje, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Pana wniosku (zapytań). Zatem, inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, nie objęte pytaniami, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.),

opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym

Powziął Pan wątpliwość, czy prowadzona przez Pana działalność gospodarcza polegająca na tworzeniu i rozwijaniu programów komputerowych stanowi działalność badawczo-rozwojową.

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 5a pkt 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.), zgodnie z którą:

Przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy: ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych – oznacza to:

a. badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022r. poz. 574 ze zm.),

b. badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o  szkolnictwie wyższym i nauce.

h)

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że:

Oznaczają one prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i  nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574 ze zm.):

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

 1. badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

 2. badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub  wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i  wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zatem z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.

Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy, należy wyraźnie podkreślić, że w celu stwierdzenia, czy prowadzi Pan działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicję wskazaną w art. 5a pkt 38 ww. ustawy).

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona, ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.: (i) badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz (ii) prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Tymczasem z opisu sprawy przedstawionego we wniosku i jego uzupełnieniu o wydanie indywidualnej interpretacji wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą, a w ramach świadczonych usług Pana zadaniem będzie tworzenie programów komputerowych. Jak Pan wskazał –  programy komputerowe będą tworzone przez Pana w ramach prowadzonych przez Pana samodzielnie prac rozwojowych w rozumieniu  art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Prowadzona bezpośrednio przez Pana indywidualna działalność gospodarcza będzie obejmowała nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Pana czynności nie będą w szczególności obejmowały prac rutynowych, lecz będą zmierzały każdorazowo do ulepszenia i poprawy funkcjonalności tworzonego oprogramowania. Programy komputerowe, które będzie Pan tworzył, będą innowacyjne i oryginalne. Pana działalność będzie miała zatem charakter twórczy. Efekty Pana  samodzielnej działalności będą rozwiązaniami niewystępującymi dotychczas w obrocie gospodarczym lub będą na tyle innowacyjne, że będą w znacznym stopniu odróżniały się od rozwiązań już funkcjonujących. Pana działalność prowadzona będzie w sposób systematyczny, tj. metodyczny i uporządkowany, stale poszerzając przy tym zasoby swojej wiedzy, bądź też bazując na wiedzy dotychczasowej w celu tworzenia nowych zastosowań. W celu tworzenia programów komputerowych (pisania kodu źródłowego, tworzenia interfejsów, algorytmów) będzie Pan nieustannie, przy codziennym świadczeniu usług nabywał i wykorzystywał wiedzę z zakresu narzędzi informatycznych i oprogramowania.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis sprawy oraz cytowane przepisy, należy stwierdzić, że przedstawione we wniosku Pana działania spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż są podejmowane w sposób systematyczny, mają charakter twórczy, obejmują prace rozwojowe oraz podejmowane są w celu zwiększania zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Reasumując – podejmowana przez Pana działalność polegająca na tworzeniu/rozwijaniu/ulepszaniu programów komputerowych spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tym samym Pana stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1 należało uznać za prawidłowe.

Rozpatrując z kolei możliwość skorzystania przez Pana z tzw. ulgi Innovation Box, należy zauważyć, że przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym. Na podstawie art. 1 pkt 25 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 2193), w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych dodano art. 30ca i art. 30cb.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

Pojęcie „kwalifikowane prawo własności intelektualnej” zostało wyjaśnione w art. 30ca ust. 2 ww. ustawy. W myśl tego przepisu :

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1. patent,

2. prawo ochronne na wzór użytkowy,

3. prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4. prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5. dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6. prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7. wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2018 r. poz. 432),

8. autorskie prawo do programu komputerowego

  - podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Kolejno art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że:

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Należy przyjąć, że dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika. Innymi słowy, skorzystanie z preferencji IP Box jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.

Stosownie natomiast do ust. 4 art. 30ca omawianej ustawy:

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a + b) * 1,3/a + b + c + d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z  kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w  rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w  rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Natomiast art. 30ca ust. 5 ww. ustawy stanowi:

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

W myśl art. 30ca ust. 6 ww. ustawy ,

W przypadku gdy wartość wskaźnika, o którym mowa w ust. 4, jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1.

Zgodnie natomiast z art. 30ca ust. 7 powołanej ustawy:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z  art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

 1. z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

 2. ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

 3. z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

 4. z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Stosownie do art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Ponadto należy wskazać, że podatnik, który chce skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję rachunkową w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.

W myśl art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

 1. wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych ;

 2. prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej ;

 3.wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

 4. dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a  w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o  których mowa w pkt 2 i 3;

 5. dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o  których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

Zgodnie z art. 30cb ust. 3 omawianej ustawy:

W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie  jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Odrębna od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencja – zgodnie z art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – ma zatem na celu obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych. Wskazana ewidencja jest bardzo ważna, ponieważ jej prowadzenie w sposób niezapewniający osiągnięcie ww. celów, spowoduje po stronie podatnika obowiązek zapłaty podatku dochodowego według skali bądź stawki liniowej. Podkreślić należy, że w celu skorzystania z opodatkowania dochodów na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik ma obowiązek na bieżąco prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, czyli od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ww. ustawy. Przepisy o IP Box nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.

Powyższe przepisy wprowadzają korzystne rozwiązania podatkowe dla przedsiębiorców, którzy uzyskują dochody z komercjalizacji wytworzonych lub rozwiniętych przez nich praw własności intelektualnej, tzw. Innovation Box. W tym zakresie wpisują się one w realizację „Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”, „Strategii na rzecz doskonałości naukowej, nowoczesnego szkolnictwa wyższego, partnerstwa z biznesem i społecznej odpowiedzialności nauki” oraz „Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” w obszarze innowacyjności. Znowelizowane przepisy mają prowadzić do wzrostu zainteresowania pracami badawczo-rozwojowymi prowadzonymi w Polsce oraz stanowić swoiste „zamknięcie” łańcucha wartości związanego z procesem tworzenia i komercjalizacji innowacyjnych rozwiązań będących efektem prac badawczo-rozwojowych.

W ramach tych rozwiązań podatnik może opodatkować preferencyjną 5% stawką podatkową swoje dochody z praw własności intelektualnej. Warunkiem jest, aby:

   - podatnik był właścicielem, współwłaścicielem, użytkownikiem lub posiada prawa do korzystania z nich na podstawie umowy licencyjnej i

  - prawa te były chronione na podstawie obowiązującego prawa krajowego lub międzynarodowego przez m.in. patent, dodatkowe prawo ochronne na wzór użytkowy czy prawo z rejestracji wzoru przemysłowego.

Prawa takie są zwane „kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej”. Podatnik może również skorzystać z ulgi Innovation Box, jeśli zakupi kwalifikowane prawa własności intelektualnej, o których mowa powyżej, a następnie poniesie koszty związane z rozwojem lub ulepszeniem nabytego prawa. Do ulgi Innovation Box kwalifikuje się:

- dochód uzyskany z tytułu należności/opłat licencyjnych lub innych należności związanych z wykorzystywaniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

- dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jak również;

- dochód z tego aktywa uwzględniony w cenie sprzedaży lub usługi określany na zasadzie ceny rynkowej.

Warunkiem koniecznym dla skorzystania z omawianej preferencji jest wymóg prowadzenia przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej bezpośrednio związanej z wytworzeniem, komercjalizacją, rozwojem lub ulepszeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, co stanowi wyraz realizacji zasady nexus. Poziom dochodu kwalifikowanego do zastosowania preferencyjnej stawki opodatkowania będzie wyliczany przy zastosowania formuły (wzoru) wynikającej z raportu nr 5 BEPS. Przewidziano także zlecenia wykonania prac badawczo-rozwojowych innym podmiotom zarówno niepowiązanym, jak i powiązanym.

Należy podkreślić, że stosowanie tej ulgi (niższej stawki podatku do kwalifikowanych dochodów) będzie prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Jest to o tyle istotne, gdyż z korzystaniem z ulgi wiążą się, bądź co bądź, dodatkowe obowiązki po stronie podatników, w szczególności obowiązek prowadzenia ewidencji pozwalającej na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.

Podatnik będzie miał możliwość stosowania niniejszej ulgi przez cały okres trwania ochrony prawnej kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W przypadku tych aktywów, które podlegają procedurze zgłoszenia/rejestracji, podatnik będzie mógł skorzystać z preferencji podatkowej od momentu zgłoszenia lub złożenia wniosku o rejestrację (obowiązek zwrotu kwoty ulgi w przypadku wycofania wniosku, odmowy udzielenia prawa lub odrzucenia wniosku o rejestrację).

Zgodnie z art. 74 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

W celu poprawnego zastosowania preferencji IP Box wobec autorskiego prawa do programu komputerowego należy nadać mu znaczenia funkcjonalne, celowościowe i rozszerzające, w zgodzie z najbardziej istotnym międzynarodowym kontekstem przepisów o IP Box, czyli Raportem OECD BEPS Plan Działania nr 5. Zgodnie z akapitem 34 tego Raportu, copyrighted software, nie tylko program komputerowy chroniony prawem autorskim, ale szerzej oprogramowanie chronione prawem autorskim, może zawierać się w katalogu kwalifikowanych IP jako aktywo funkcjonalnie ekwiwalentne do patentu. OECD wskazuje, że oprogramowanie chronione prawem autorskim dzieli podstawowe cechy patentów, ponieważ jest nowatorskie, nieoczywiste i użyteczne, a zatem zasadniczo wynika z prowadzenia innowacyjnej działalności badawczo-rozwojowej, której prowadzenie powinny stymulować przepisy o IP Box. OECD stwierdza także, że nie wszystkie jurysdykcje zapewniają ochronę patentową oprogramowania i dlatego wielu podatników, którzy wytwarzają oprogramowanie, musi posiadać prawa autorskie, zamiast polegać na ochronie patentowej. Włączenie oprogramowania chronionego prawem autorskim do definicji funkcjonalnie równoważnych kwalifikowanych IP zapewnia również, że różne traktowanie oprogramowania na mocy prawa patentowego różnych jurysdykcji nie ma wpływu na to, czy dochody z oprogramowania mogą korzystać z różnych regulacji IP Box.

W związku z tym, że w Polsce oprogramowanie – definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oprogramowanie może być, zgodnie z wykładnią celowościową i kontekstualną (ww. Raport OECD), uznane za kwalifikowane IP w świetle rozszerzającej wykładni art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Mając powyższe na uwadze, dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, tj. autorskiego prawa do programu komputerowego, Oprogramowania lub jego części, które stanowi utwór prawnie chroniony i zostało wytworzone w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, kwalifikuje się do dochodów z kwalifikowanego IP. Należy w tym miejscu wyeksponować, że opodatkowaniu preferencyjną stawką podatkową w wysokości 5% może podlegać wyłącznie dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnych uzyskany w danym roku podatkowym.

Z informacji, które przedstawił Pan we wniosku wynika, że:

 1) w ramach działalności gospodarczej w ramach świadczonych usług tworzy, ulepsza i rozwija Pan programy komputerowe;

 2) wykonuje Pan powyższe czynności w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej spełniającej definicję wskazaną w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych;

 3) wytwarzane przez Pana programy komputerowe to będą osobne utwory – kody źródłowe, interfejsy, algorytmy tworzone w językach programowania, a więc utwory chronione prawem na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych;

 4) uzyskuje Pan dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, tj. z tytułu sprzedaży autorskich praw majątkowych do wytwarzanych przez Pana utworów. Będzie Pan przenosił na kontrahentów w ramach zawartych umów całość autorskich praw majątkowych do wytwarzanych programów komputerowych;

 5) od czerwca 2022 roku prowadzi Pan na bieżąco ewidencję dotyczącą IP BOX. Wskazał Pan, że będzie Pan prowadził na bieżąco odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zgodną z wymogami art. 30cb ustawy PIT ewidencję, pozwalającą na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów oraz dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz na wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy PIT, przypadających na każde prawo własności intelektualnej (na każdy autorski program komputerowy) i zapewniająca określenie kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także na monitorowanie i śledzenie efektów prac, obejmującą wydatki od początku realizacji działalności zmierzającej do wytworzenia kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, do końca danego miesiąca kalendarzowego, poprzez narastające ujęcie wydatków w odniesieniu do poszczególnych zadań.

Podkreślenia przy tym wymaga, że wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego IP ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika nexus obliczonego według specjalnego wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Uwzględniając zatem powołane przepisy prawa oraz elementy stanu sprawy wskazać należy, że będzie Pan mógł skorzystać z preferencyjnego opodatkowania dochodów z tego tytułu od czerwca 2022 r., tj. od momentu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 30cb ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i będzie Pan mógł skorzystać z preferencyjnego opodatkowania dochodów w zeznaniu rocznym za 2022 rok oraz za lata następne (przy założeniu, że Pana sytuacja i obowiązujące prawo nie zmienią się w istotnym zakresie) według 5% stawki podatku dochodowego.

Tym samym Pana stanowisko w odniesieniu do zadanego pytania oznaczonego we wniosku nr 2, należało uznać za prawidłowe.

Odnosząc się natomiast do Pana wątpliwości dotyczących ustalenia wskaźnika Nexus, tj. możliwości zaliczenia wydatków na:

- księgowość;

- abonament za telefon i internet;

- składki na ubezpieczenie społeczne;

- komputer i sprzęt komputerowy (monitor, klawiatura, drukarka, pendrive, słuchawki);

- dojazdy do siedziby klienta (koszty paliwa, komunikacji miejskiej);

- literaturę fachową dotycząca tworzenia programów komputerowych;

- kursy i szkolenia dokształcające w zakresie tworzenia programów komputerowych,

do litery „a” wzoru z art. 30 ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy zauważyć, że istotne jest to, aby ze wskaźnika nexus wykluczyć koszty, które nie są lub ze swej natury nie mogą być, bezpośrednio związane z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem konkretnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Ustalając wskaźnik nexus, należy pamiętać, aby istniał związek między:

- wydatkami poniesionymi przez podatnika w związku z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,

- kwalifikowanym prawem własności intelektualnej oraz

- dochodami uzyskiwanymi z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Ta szczególna metoda ujmowania kosztów we wskaźniku ma zastosowanie jedynie dla celu, jakim jest kalkulacja tego wskaźnika.

Należy równiez pamiętać, że wskaźnik nexus jest obliczany oddzielnie dla dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W związku z tym powinien Pan również ustalić odrębnie koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo-rozwojową związaną z danym prawem.

Jeżeli podatnik poniósł rzeczywiście wydatki, które kwalifikują się jako koszty prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, to wydatki związane z wytworzeniem w ramach tej działalności kwalifikowanego IP należy uznać za koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez niego działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, z zastrzeżeniem art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty poniesione faktycznie przez podatnika, uwzględniane pod literą „a” we wzorze na wyliczenie wskaźnika, przez który przemnażany jest dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągnięty w roku podatkowym, to koszty związane z prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, a nie koszty działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 26e ww. ustawy, zawężone do tzw. kosztów kwalifikowanych.

Jak wskazuje Minister Finansów w objaśnieniach z 15 lipca 2019 r., zgodnie z akapitem 39 Raportu OECD BEPS Plan Działania nr 5, koszty kwalifikowane winny być uwzględniane we wskaźniku niezależnie od metody ich ujmowania w kosztach podatkowych, zgodnie z ogólnymi zasadami podatkowymi. Dlatego też koszty dla celów kalkulacji wskaźnika należy rozumieć szerzej (funkcjonalnie w kontekście ww. Raportu OECD), niż w odniesieniu do ustalania kosztów uzyskania przychodów na gruncie pozostałych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy także wspomnieć, że wskaźnik nexus „(…) służy do określania tej części dochodu z kwalifikowanego IP, która podlega preferencyjnej 5% stawce podatkowej, powinien być liczony kumulatywnie na przestrzeni lat. Oprócz właściwych przepisów o IP BOX, potwierdzają to wytyczne przedstawione przez OECD w Raporcie BEPS Działanie nr 5 (akapit 45 Raportu OECD BEPS Plan Działania nr 5)”.

Wobec powyższego, wysokość dochodu z kwalifikowanego IP ustala się jako iloczyn:

- dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym i

- wskaźnika nexus obliczonego według specjalnego wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem dla potrzeb obliczenia podstawy opodatkowania podlegającej preferencyjnemu opodatkowaniu stawką 5% podatnik jest zobowiązany do wyliczenia dwóch podstawowych wartości:

- dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym oraz

- wskaźnika, którym zostanie przemnożony powyższy dochód.

Z objaśnień podatkowych z 15 lipca 2019 r. wynika bowiem, że Obliczając wysokość dochodu z kwalifikowanego IP, który w dalszej kolejności zostanie przemnożony przez wskaźnik nexus w celu obliczenia końcowego dochodu podlegającego 5% stawce podatku, niezbędne jest określenie związanych z kwalifikowanym IP przychodów oraz kosztów. Konieczne jest więc wskazanie przez podatnika przychodów osiąganych z danego kwalifikowanego IP oraz alokowanie do tych przychodów funkcjonalnie związanych z nimi kosztów, które w sposób bezpośredni i pośredni przyczyniły się do powstania tego przychodu. Zatem, dochodem z kwalifikowanego IP jest nadwyżka sumy przychodów osiągnięta z tego kwalifikowanego IP nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą z kwalifikowanego IP.

Tym samym, wydatki poniesione przez Pana na:

- księgowość;

- abonament za telefon i internet;

- składki na ubezpieczenie społeczne;

- komputer i sprzęt komputerowy (monitor, klawiatura, drukarka, pendrive, słuchawki);

- dojazdy do siedziby klienta (koszty paliwa, komunikacji miejskiej);

- literaturę fachową dotycząca tworzenia programów komputerowych;

- kursy i szkolenia dokształcające w zakresie tworzenia programów komputerowych,

mogą stanowić koszty, o których mowa w lit. a wzoru z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako koszty prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.

Należy również podkreślić, że przy określaniu tych kosztów ważne jest też zastosowanie właściwej proporcji, jeżeli w ramach działalności badawczo-rozwojowej wytwarzanych jest więcej kwalifikowanych praw IP oraz oprócz dochodów kwalifikowanych uzyskuje Pan także inne dochody z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, które nie mogą zostać opodatkowane w ramach ulgi IP Box.

Zatem wydatki te ponoszone przez Pana, przy zachowaniu właściwej proporcji, mogą stanowić koszty, o których mowa w lit. a wzoru z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako koszty prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.

Reasumując – wydatki ponoszone przez Pana na:

- księgowość;

- abonament za telefon i internet;

- składki na ubezpieczenie społeczne;

- komputer i sprzęt komputerowy (monitor, klawiatura, drukarka, pendrive, słuchawki);

- dojazdy do siedziby klienta (koszty paliwa, komunikacji miejskiej);

- literaturę fachową dotycząca tworzenia programów komputerowych;

- kursy i szkolenia dokształcające w zakresie tworzenia programów komputerowych,

stanowią koszty do obliczenia wskaźnika nexus, o których mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na potrzeby wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Wobec powyższego, Pana stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 3 uznano za prawidłowe.

Ponadto, wskazać należy, że interpretacja indywidualna odnosi się do konkretnych kosztów, które wskazał Pan we wniosku oraz doprecyzował w uzupełnieniu.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanego przez Pana w złożonym wniosku.

W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Zastrzec należy jednak, że tutejszy organ nie dokonał oceny tej części Pana stanowiska, która wykracza poza treść i zakres sformułowanych pytań. Innymi słowy, interpretacja indywidualna przepisów prawa podatkowego dotyczy wyłącznie oceny Pana stanowiska w kwestii będącej przedmiotem sformułowanych zapytań. W szczególności nie dokonano oceny, czy prowadzana przez Pana działalność spełnia kryteria prac rozwojowych oraz czy program komputerowy podlega ochronie, o której mowa w art. 74 ustawy o Prawie autorskimi prawach pokrewnych, co było elementem przedstawionych we wniosku okoliczności.

Zaznaczyć należy, że niniejszą interpretację wydano w oparciu o opis zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie zdarzenia przyszłego, stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego przez Pana w  danej sprawie.

Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w  rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła.

Okoliczność wykazania wartości wynagrodzenia za przeniesienie prawa własności intelektualnej w umowie lub fakturze nie podlega ocenie w drodze interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Natomiast art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej stanowi, że:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...).

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”. 

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA),

albo

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).