Temat interpretacji
Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box)
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:
-nieprawidłowe – w części dotyczącej zastosowania 5% stawki do opodatkowania dochodów uzyskanych z tytułu sprzedaży efektów Pana pracy, jeżeli efekty te nie będą posiadały cech programu komputerowego i nie podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych,
-prawidłowe – w pozostałej części.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Dnia 31 stycznia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 31 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 28 kwietnia 2022 r. (wpływ 28 kwietnia 2022 r.) oraz pismem z 14 czerwca 2022 r. (wpływ 14 czerwca 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą na terytorium Polski, przedmiotem której jest m.in. działalność związana z oprogramowaniem. Wnioskodawca rozlicza się na podstawie księgi przychodów i rozchodów.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca nawiązał współpracę z przedsiębiorcą, zapewniającym możliwość dokonywania szybkich płatności internetowych. Kontrahent to spółka akcyjna z siedzibą w (…).
Wobec postępujących zmian gospodarczych i informatycznych zachodzi potrzeba tworzenia i ulepszania programów komputerowych, których funkcjonalność umożliwia użytkownikom poszczególnych serwisów internetowych dokonywanie szybkich płatności internetowych, będących często elementem procesu składania zamówienia lub też w wyniku odpowiednich przekierowań, zaś dostawcom usług i towarów, którzy administrują wspomnianymi serwisami, uzyskanie płatności.
Współpraca Wnioskodawcy i wspomnianego przedsiębiorcy obejmuje zobowiązanie Wnioskodawcy do wytworzenia programu komputerowego, opisanego powyżej, w tym poprzez tworzenie jego poszczególnych samodzielnych części (modułów) oraz przeniesienie na kontrahenta praw do programu komputerowego za wynagrodzeniem określonym w umowie. Wnioskodawca, świadcząc usługi dla kontrahenta, występuje jako programista. Program lub jego fragmenty są wytwarzane na indywidualne potrzeby kontrahenta. W przeważającej części praca nad konkretnym modułem, funkcjonalnością, ulepszeniem jest tworzona samodzielnie przez Wnioskodawcę, a nie współtworzona w zespole programistów.
Specyfika oprogramowania obejmującego płatności internetowe wymaga jego ciągłego rozwijania. Praca nad oprogramowaniem obejmującym płatności internetowe cechuje się dynamiką zmian, wynikającą ze zmiany przepisów prawnych, postępu technologicznego, występowania nowych rozwiązań technicznych i dążeń do spełnienia oczekiwań rynku, w tym z uwzględnieniem konkurencji rynkowej.
W toku wykonywania umowy dojdzie do rozwoju już istniejących funkcjonalności, a także powstania rozwiązań dotychczas niewystępujących na rynku, m.in. nakierowanych na przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy.
Zakres prac, jakie będą realizowane przez Wnioskodawcę, obejmuje stworzenie programu, oprogramowania, a także interfejsu API, jak również rozwój już istniejącego interfejsu. Tworzone będą zarówno elementy widoczne dla użytkownika, jak i niewidoczne. Praca nad systemem płatności internetowych obejmuje zarówno modyfikacje istniejących rozwiązań, jak i tworzenie całkowicie nowych oraz wykorzystanie już istniejących komponentów i dopasowanie ich do potrzeb systemu.
Wytworzenie rezultatu ma nastąpić z wykorzystaniem sprzętu komputerowego i specjalistycznego oprogramowania. Umowa będzie w większości wykonywana w trybie zdalnym, z wykorzystaniem sprzętu, osprzętu, oprogramowania i umeblowania Wnioskodawcy. Początek współpracy strony określiły na styczeń 2022.
Przychody z powyżej wskazanej umowy będą stanowić całość lub przeważającą większość przychodów działalności gospodarczej Wnioskodawcy. Działalność Wnioskodawcy będzie obejmować tworzenie programu komputerowego lub programów komputerowych, rozumianych jako kombinacja komend adresowanych do komputera w formie kodu źródłowego i kodu wynikowego, z zachowaniem swobody twórczej Wnioskodawcy, przejawiającej się w samodzielnym określeniu sposobu pisania kodu źródłowego, samodzielnym doborze jego elementów.
Uwzględniając cel i funkcje, jakie ma posiadać program komputerowy oraz z czym ma być kompatybilny, w zakresie pisania programu komputerowego Wnioskodawca nie podlega instrukcjom i poleceniom kontrahenta, nie korzysta z gotowych elementów. Wykonanie umowy obejmuje też poszukiwanie nowych rozwiązań dla bieżących problemów związanych z tworzonym programem komputerowym.
Wnioskodawca w toku wykonywania umowy nie korzysta z wypracowanych schematów działań. Zbycie praw autorskich do stworzonego programu komputerowego (utworu) będzie powodowało powstanie po stronie Wnioskodawcy dochodu. Strony w umowie określiły, iż kontrahent nabywa autorskie prawa majątkowe i prawa pokrewne do wszystkich utworów będących programami komputerowymi w chwili ich przyjęcia.
Nabycie praw następuje w pełnym zakresie, do korzystania i rozporządzania w całości lub części, na zasadzie wyłączności, bez ograniczeń terytorialnych i czasowych, na wszystkich polach eksploatacji znanych w dniu nabycia praw przez Zamawiającego, a w szczególności następujące pola eksploatacji:
a) utrwalanie i zwielokrotnianie (w tym wprowadzanie do pamięci komputera lub innego urządzenia) bez względu na przyjętą i zastosowaną technikę (w tym analogową lub cyfrową), na wszelkich nośnikach (w tym także drukiem, na nośnikach audio i wideo, nośnikach światłoczułych, magnetycznych, optycznych, dyskach twardych, pamięciach typu flash i innych elektronicznych nośnikach zapisu i zwielokrotniania) bez względu na przyjęty i zastosowany system lub format zapisu i zwielokrotniania oraz skalę i zakres dokonywanej eksploatacji;
b) wprowadzanie do obrotu, obrót oryginałem lub kopiami, najem, dzierżawa i użyczanie oryginału albo kopii sporządzonych zgodnie z lit a);
c) inne niż określone w lit. b) sposoby rozpowszechniania, w tym wszelkie sposoby udostępniania, w tym także publicznego, utworów, do których prawa zostały lub zostaną nabyte przez Zamawiającego od Wykonawcy na podstawie niniejszej umowy współpracy, w tym w szczególności w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym, w tym poprzez sieci kablowe, telekomunikacyjne lub multimedialne, bazy danych, serwery lub inne urządzenia i systemy, w tym także osób trzecich, w jakiejkolwiek technice, systemie lub formacie, z lub bez możliwości zapisu; jak również i inne sposoby udostępniania wyżej wskazanych utworów bez względu na przyjętą techniką udostępniania i odbioru przez użytkownika, w tym także za pośrednictwem usług dostępnych tylko dla określonego grona odbiorców, a także w czasie określonym przez podmiot udostępniający;
d) wszelkie formy publicznego odtwarzania, wyświetlania, wykonywania, wystawiania;
e) wykorzystywanie w działalności gospodarczej kontrahenta, w tym przy wykonywaniu usług świadczonych przez kontrahenta;
f) tłumaczenie, przystosowywanie, zmiany układu lub jakichkolwiek inne zmiany oraz używanie utworów jako części innych utworów lub jako elementów współpracujących z innymi utworami;
g) zainstalowanie, uruchamianie, przechowywanie i używanie utworów będących programami komputerowymi.
Przeniesienie praw obejmuje także prawo zezwalania na wykonywanie zależnych praw autorskich, w szczególności w zakresie stworzenia i eksploatacji wszelkiego rodzaju opracowań utworów objętych umową, w tym adaptacji, przeróbek oraz tłumaczeń, a także łączenia i zestawiania wspomnianych utworów z innymi treściami, w tym także innymi utworami, na wszystkich polach eksploatacji, w tym w szczególności tych określonych w umowie. Kontrahent ma prawo korzystania z utworów w dowolnie wybranym przez siebie celu, a szczególnie w zakresie uzasadnionym profilem prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, na wszystkich polach eksploatacji określonych w umowie.
Rozliczenia z kontrahentem mają następować w cyklach miesięcznych. Kontrahent Wnioskodawcy ma dokonywać odbiorów poszczególnych programów komputerowych lub też samodzielnych fragmentów programu komputerowego, wytworzonych w danym okresie rozliczeniowym. Odbiór programu lub jego samodzielnej części będzie podstawą comiesięcznych rozliczeń.
W toku prac Wnioskodawca będzie ponosił następujący koszty: zakup wyposażenia biurowego (mebli biurowe – stolik, fotel), zakup dodatkowych licencji potrzebnych do wytwarzania oprogramowania, zakup dodatkowego sprzętu komputerowego.
W pismach stanowiących uzupełnienie wniosku udzielił Pan odpowiedzi na następujące pytania:
1)doprecyzowanie treści pierwszego pytania, tj. wyjaśnienie, co należy rozumieć pod pojęciem „działalności Wnioskodawcy”; w szczególności wyjaśnienie, czy chodzi o:
a)całość prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej,
b)wyodrębnione zadania realizowane w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej (jeśli tak, proszę wskazać, jakie to konkretnie zadania),
c)całość działań realizowanych przez Pana w ramach umowy z Kontrahentem;
d)wyodrębnione zadania realizowane przez Pana w ramach umowy z Kontrahentem (jeśli tak, jakie to konkretnie zadania)?
Wnioskodawca precyzuje treść pierwszego pytania i wyjaśnia, że użyte w tym pytaniu określenie „działalność Wnioskodawcy” odnosi się do całości działań realizowanych przez Wnioskodawcę dla kontrahenta w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, przedmiotem której jest działalność związana z oprogramowaniem, polegających na: tworzeniu programów komputerowych, ulepszaniu istniejących programów komputerowych, w tym poprzez tworzenie modułów lub części programów komputerowych (np. poszczególnych funkcjonalności) – co Wnioskodawca realizuje poprzez pisanie kodu źródłowego lub samodzielnego elementu kodu źródłowego.
Wnioskodawca dodaje, że określenie „oprogramowanie” jest użyte we wniosku w znaczeniu bardziej złożonego programu komputerowego, zawierającego zaimplementowane i zintegrowane elementy, powstałego wskutek napisania kodu źródłowego w trakcie programowania, z użyciem algorytmów.
Tworzenie Interfejsu API (application programming interface) polega na pisaniu reguł, których zadaniem jest umożliwienie przesyłania danych i komunikacji pomiędzy programami lub elementami oprogramowania, z użyciem odpowiednich frameworków (platformy programistyczne służące budowaniu aplikacji). Rozwój polega na dopisywaniu kodu źródłowego ulepszającego funkcjonalność.
Przez termin „modyfikacje rozwiązań” Wnioskodawca opisał wprowadzanie zmian do istniejących kodów źródłowych, poprzez ich opracowanie lub uzupełnienie albo wprowadzenie nowych kodów.
W niektórych przypadkach stworzenie programu komputerowego obejmuje użycie już gotowego elementu kodu źródłowego, zaś programowanie polega na odpowiednim zastosowaniu tego gotowego elementu i na dopisaniu do niego odpowiedniego kodu, w wyniku czego powstaje nowe zastosowanie.
2)doprecyzowanie opisu sytuacji faktycznej, tj. wskazanie:
a)czy w ramach działalności podejmowanej przez Pana samodzielnie prowadzi Pan albo będzie prowadzić Pan badania naukowe, o których mowa w art. 4 ust. 2 pkt 1 lub 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, jeśli tak, proszę wskazać:
·jakie to badania; co jest/będzie ich przedmiotem i celem; w jakich okresach je Pan prowadzi/od kiedy je Pan będzie prowadzić;
·jakie metody badawcze Pan stosuje/będzie stosować;
·czy badania przyniosą określone efekty (jakie)?
Wnioskodawca nie prowadzi i nie planuje prowadzić badań naukowych.
b)czy w ramach działalności podejmowanej przez Pana samodzielnie prowadzi Pan albo będzie prowadzić Pan prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce; jeśli tak, proszę wskazać:
·w jakich okresach je Pan prowadzi/będzie prowadzić lub od kiedy je Pan prowadzi/będzie prowadzić;
·czego dotyczą/będą dotyczyć te prace rozwojowe; co jest/będzie ich celem lub celami; jakie czynności obejmują/będą obejmować te prace;
·czy Pana prace rozwojowe zostały/zostaną zakończone pozytywnym wynikiem; jeśli tak, co jest/będzie tym wynikiem lub wynikami; czy wynik/wyniki prac rozwojowych mają/będą mieć jakąś ustaloną formę (jaką); w jaki sposób ten wynik/te wyniki będą wykorzystane lub są wykorzystywane na potrzeby Pana działalności;
·czy w wyniku prac rozwojowych zaprojektował/zaprojektuje Pan i stworzył/stworzy nowy, zmieniony lub ulepszony: produkt, proces albo usługę (jeśli tak, proszę wskazać – jaki konkretny produkt, proces bądź jaką usługę); czy oferuje Pan lub będzie Pan oferował produkty, procesy, usługi, które są wynikiem prac rozwojowych, w swojej działalności gospodarczej;
·czy w stosunku do Pana dotychczasowej działalności te produkty, procesy lub usługi mają nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter; jeśli tak – czy nowy, ulepszony charakter produktów, procesów lub usług nie jest wynikiem działalności obejmującej wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian do tych produktów, procesów lub usług?
W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca prowadzi i będzie prowadzić prace rozwojowe:
·od dnia rozpoczęcia współpracy z kontrahentem (od 2 stycznia 2022 roku) do dnia zakończenia współpracy z kontrahentem (umowa zawarta na czas nieoznaczony z jednomiesięcznym okresem wypowiedzenia);
·prace rozwojowe dotyczą tworzenia nowych programów komputerowych, tworzenia nowych elementów do istniejących programów komputerowych; są realizowane poprzez czynności pisania kodów źródłowych; celem prac jest ulepszenie programów i oprogramowania poprzez usprawnienie istniejących funkcjonalności i tworzenie nowych;
·zarówno dotychczas podjęte prace rozwojowe, jak również prognozowane prace rozwojowe kończą się pozytywnym wynikiem, tj. stworzeniem nowych programów komputerowych lub ich elementów, rozwój działania i funkcjonalności oprogramowania. Wynik prac będzie miał formę kodu źródłowego lub jego samodzielnej części. Wynik prac będzie wykorzystany na potrzeby współpracy Wnioskodawcy z kontrahentem (wykonanie umowy);
·w wyniku prac rozwojowych Wnioskodawca stworzył i będzie tworzył zarówno nowe, jak i zmienione oraz ulepszone produkty (programy komputerowe opisane w punkcie 1 powyżej), zaś stworzone programy komputerowe wraz z autorskimi prawami majątkowymi i prawami pokrewnymi Wnioskodawca przekazuje i będzie przekazywał kontrahentowi za wynagrodzeniem określonym w umowie; w stosunku do dotychczasowej działalności Wnioskodawcy te produkty, mają nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter, co nie jest wynikiem działalności obejmującej wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian do tych produktów, procesów lub usług.
c)czy w ramach działalności podejmowanej przez Pana samodzielnie prowadzi Pan albo będzie prowadzić Pan prace o innym charakterze niż badania naukowe lub prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 2 i 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce; jeśli tak – proszę wskazać, jakie to działania i kiedy je Pan prowadził lub od kiedy je Pan prowadzi?
W ramach działalności Wnioskodawca nie prowadzi i nie planuje prowadzić prac innych niż badania naukowe lub prace rozwojowe.
3)doprecyzowanie pytania drugiego i czwartego, tj. wskazanie:
a)co – w kontekście przedstawionego opisu sytuacji faktycznej – należy rozumieć pod pojęciem „program komputerowy”?
Pod pojęciem „program komputerowy”, rozumiany jako kombinacja komend adresowanych do komputera w formie kodu źródłowego i kodu wynikowego, zapisany przy pomocy języka programowania algorytmu rozwiązania określonego zadania, należy rozumieć także oprogramowanie i interfejs API.
b)jakie konkretne „programy komputerowe” Pan wytwarza lub będzie wytwarzać?
Znaczenie pojęć „program komputerowy”, „oprogramowanie”, „interfejs API” zostały wyjaśnione w punkcie 1) niniejszego pisma. Moduły to możliwe do wyodrębnienia części programów komputerowych, które nadają programom samodzielne funkcjonalności (nowe zastosowanie). Użycie tych pojęć we wniosku miało na celu sprecyzowanie na czym polega i będzie polegać proces programistyczny i jakie wytwory powstaną w jego wyniku. Wnioskodawca zaznacza, że tworzone programy komputerowe będą różne i dlatego wskazano je we wniosku.
4)wyjaśnienie, czy w ramach drugiego pytania oczekuje Pan m.in.:
a)oceny, czy na gruncie przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych „programy komputerowe”, o których mowa w Pana pytaniach, są przedmiotem ochrony prawa autorskiego, w szczególności czy podlegają ochronie, o której mowa w art. 74 ustawy o prawie autorskimi prawach pokrewnych (postępowanie w sprawie interpretacji indywidualnej nie daje możliwości takiego rozstrzygnięcia);
b)oceny, czy w opisanej sytuacji faktycznej Pana prawa do „programów komputerowych”, o których mowa w Pana pytaniach, można uznać za kwalifikowane prawa własności intelektualnej (kwalifikowane IP) w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
W ramach drugiego pytania Wnioskodawca oczekuje oceny, czy w opisanej sytuacji faktycznej prawa do „programów komputerowych”, o których mowa we wniosku i w niniejszym piśmie, można uznać za kwalifikowane prawa własności intelektualnej (kwalifikowane IP) w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
5)jeśli oczekuje Pan oceny, czy w opisanej sytuacji faktycznej Pana prawa do „programów komputerowych”, o których mowa w Pana pytaniach, można uznać za kwalifikowane prawa własności intelektualnej (kwalifikowane IP) w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – proszę doprecyzowanie opisu sytuacji faktycznej, tj. wskazanie:
a)czy efekty Pana pracy, które nazywa Pan „programem komputerowym”, zawsze są/będą utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.:
·zawsze odznaczają się/będą odznaczać się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej;
·nie są/nie będą efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny;
·nie są/nie będą jedynie „techniczną”, a „twórczą” realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Kontrahenta?
Tworzone programy komputerowe mają i będą mieć cechy utworu w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych; zawsze odznaczają się/będą odznaczać się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej; nie są/nie będą efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny; nie są/nie będą jedynie „techniczną”, a „twórczą” realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Kontrahenta.
b)czy efekty Pana pracy, które nazywa Pan odpowiednio „programem komputerowym”, zawsze są/będą odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych; czy przysługują/będą przysługiwać Panu osobiste i majątkowe prawa autorskie do tych „programów komputerowych”?
Niektóre efekty pracy są/będą odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych; zaś niektóre efekty pracy będą stanowiły możliwe do wyodrębnienia samodzielne części takich programów komputerowych; zaś niektóre efekty pracy będą stanowiły samodzielne elementy kodu źródłowego, z przeznaczeniem włączenia ich do istniejącego kodu źródłowego, przy czym do powyższych efektów przysługują i będą przysługiwać Wnioskodawcy osobiste i majątkowe prawa autorskie. Jeżeli efekty pracy będą posiadały cechy programu komputerowego będą podlegały ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
c)czy w każdym przypadku tworzenie przez Pana „programu komputerowego” wiąże się/będzie wiązać się z samodzielnym podejmowaniem przez Pana badań naukowych lub prac rozwojowych w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce; czy prowadzi Pan albo będzie prowadzić Pan odrębne badania naukowe lub prace rozwojowe dla celów wytworzenia każdego poszczególnego „programu komputerowego”, który jest/będzie efektem Pana pracy?
W każdym przypadku tworzenie programu komputerowego wiąże się/będzie wiązać się z samodzielnym podejmowaniem przez Wnioskodawcę prac rozwojowych w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, przy czym Wnioskodawca prowadzi i będzie prowadzić odrębne prace rozwojowe dla celów wytworzenia każdego poszczególnego programu komputerowego, który jest lub będzie efektem pracy.
d)czy „programy komputerowe” zawsze są/będą efektem Pana prac rozwojowych lub Pana badań naukowych w rozumieniu przepisów Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce?
Programy komputerowe zawsze są i będą efektem prac rozwojowych w rozumieniu przepisów Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
6)doprecyzowanie opisu sytuacji faktycznej, tj. wskazanie:
a)dochodów, za jaki okres albo okresy dotyczy Pana wniosek?
Wniosek dotyczy dochodów za okres współpracy z kontrahentem, tj. od dnia rozpoczęcia współpracy z kontrahentem (od 2 stycznia 2022 roku) do dnia zakończenia współpracy z kontrahentem (umowa zawarta na czas nieoznaczony z jednomiesięcznym okresem wypowiedzenia).
b)czy ponosi Pan odpowiedzialność za efekty swojej pracy w stosunku do osób trzecich (innych niż Kontrahent)?
Wnioskodawca nie ponosi odpowiedzialności za efekty swojej pracy względem podmiotów trzecich, innych niż kontrahent.
c)w jaki sposób umowa z Kontrahentem reguluje kwestię Pana wynagrodzenia; czy otrzymuje Pan wynagrodzenie:
·wyłącznie z tytułu przenoszenia na Kontrahenta praw do „programu komputerowego” (jeśli tak, proszę wskazać – jakie to prawa);
·także z tytułu innych czynności (jeśli tak, proszę wskazać – jakich)?
Wynagrodzenie jest należne na podstawie umowy za tworzenie programów komputerowych (oprogramowania) i przeniesienie praw do utworów, w tym do programów komputerowych – autorskie prawa majątkowe i prawa pokrewne w najszerszym możliwym zakresie i na polach eksploatacji wskazanych we wniosku.
d)czy wskazanie przez Pana, że rozliczenia z kontrahentem mają następować w cyklach miesięcznych oznacza, że:
·miesiąc jest „okresem rozliczeniowym” przewidzianym w umowie z Kontrahentami; jeśli tak – czy jest to stały okres czasowy,
·czy zakończenie okresu rozliczeniowego ma miejsce po spełnieniu określonych warunków przewidzianych w umowie (np. po zakończeniu przez Pana określonych prac albo etapu prac) – jeśli tak, proszę wskazać, spełnienie jakich warunków lub zaistnienie jakich okoliczności wyznacza koniec okresu rozliczeniowego?
Rozliczenia z kontrahentem następują w cyklach miesięcznych, tj. na koniec miesiąca kalendarzowego, kiedy to następuje odbiór prac wykonanych w ciągu tego okresu rozliczeniowego i przyjęcie utworów stanowiące moment nabycia praw do utworów przez kontrahenta.
e)jak na gruncie umowy z Kontrahentem wygląda relacja między przeniesieniem przez Pana na Kontrahenta praw do konkretnego efektu Pana pracy a upływem okresu rozliczeniowego, momentem wypłaty wynagrodzenia oraz wartością tego wynagrodzenia?
Przeniesienie praw do utworów na kontrahenta następuje na koniec okresu rozliczeniowego (miesiąca kalendarzowego). Wynagrodzenie jest płatne w ciągu 5 dni od dnia otrzymania faktury wystawionej przez Wnioskodawcę po uprzednio dokonanym odbiorze prac w cyklu miesięcznym. Prawa majątkowe i prawa pokrewne do utworów są nabywane przez kontrahenta w chwili ich przyjęcia. Wysokość wynagrodzenia miesięcznego jest stała.
f)czy faktury, które wystawia Pan na rzecz Kontrahenta, wyodrębniają wynagrodzenia z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do poszczególnych efektów Pana prac na Kontrahenta; jeśli nie, proszę wskazać dlaczego?
Faktury wystawiane kontrahentowi nie wyodrębniają wynagrodzenia z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do poszczególnych efektów prac na kontrahenta; ponieważ tworzenie programów i przeniesienie praw są ze sobą ściśle związane, zaś programy komputerowe tworzone na podstawie umowy powstają w celu realizacji indywidualnych potrzeb kontrahenta. Poza tym, sam program komputerowy stworzony w toku wykonywania umowy nie ma dla kontrahenta użyteczności ani waloru gospodarczego. Dopiero nabycie praw do przekazywanego utworu ma dla kontrahenta znaczenie gospodarcze, gdyż umożliwia jego eksploatację, zgodnie z przeznaczeniem gospodarczym takiego utworu.
g)w jaki sposób umowa z Kontrahentem reguluje kwestię sposobu (trybu, zasad) przenoszenia przez Pana na Kontrahenta praw do konkretnych stworzonych przez Pana „programów komputerowych”; w jaki sposób odbywa się wyodrębnienie konkretnego „programu komputerowego” i przeniesienie praw do tego efektu Pana pracy na Kontrahenta (jakie czynności realizujecie odpowiednio Pan i Kontrahent); co potwierdza przeniesienie tych praw?
Przeniesienie praw do utworu następuje z chwilą jego przyjęcia. Potwierdzeniem odbioru prac jest miesięczny protokół odbioru prac, który określa daty wykonania, opis wykonanych prac wskazujący rodzaj utworu, z którego wynika jego zastosowanie.
h)kosztów zakupu jakiego konkretnie dodatkowego sprzętu komputerowego dotyczy Pana wniosek; kiedy poniósł Pan te koszty; czy sprzęt został kupiony dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych lub badań naukowych?
Wnioskodawca planuje kupić sprzęt w postaci routera oraz zasilanie awaryjne.
i)jakich konkretnie kosztów licencji potrzebnych do wytwarzania oprogramowania dotyczy Pana wniosek; kiedy poniósł Pan te koszty; czy koszty te zostały poniesione dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych lub badań naukowych?
W kwietniu 2022 roku Wnioskodawca zakupił licencję do środowiska programistycznego, w cenie 89 euro na rok i planuje kupić ją ponownie po upływie rocznego okresu.
j)jaki jest funkcjonalny związek poszczególnych wydatków z Pana trzeciego pytania z poszczególnymi działaniami, które traktuje Pan jako konkretne prace rozwojowe albo badania naukowe (proszę wyjaśnić kwestię powiązań poszczególnych kosztów z konkretnymi działaniami, które Pan prowadzi albo będzie prowadzić jako konkretne prace rozwojowe albo badania naukowe)?
Związek wydatków z pracami rozwojowymi, polegającymi na tworzeniu oprogramowania wynika z ich zastosowania wyłącznie na te potrzeby. Zakup licencji umożliwia wykonywanie prac w postaci programowania. Sprzęt w postaci routera i zasilania awaryjnego służy wykonywaniu usług programistycznych, w wyniku których powstaje program komputerowy lub jego samodzielna część.
k)czy którekolwiek z opisanych wydatków, których dotyczy Pana trzecie pytanie, były lub są ponoszone wyłącznie w celu prowadzenia przez Pana konkretnych prac rozwojowych albo badań naukowych w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym?
Wszystkie wspomniane wydatki są/będą ponoszone wyłącznie w celu prowadzenia przez Wnioskodawcę prac rozwojowych.
l)w jaki sposób, według jakich kryteriów przyporządkowuje Pan poszczególne wydatki z Pana trzeciego pytania do działań, które traktuje Pan jako konkretne prace rozwojowe albo badania naukowe; czy zawsze zalicza Pan do wskaźnika nexus wszystkie wydatki, jakie przypisuje Pan do kosztów uzyskania przychodów z konkretnego „programu komputerowego”; czy stosuje Pan inne zasady przyporządkowania wydatków do wskaźników nexus (jeśli tak – proszę wyjaśnić te zasady)?
Wydatki są przyporządkowane do prac rozwojowych według kryterium użycia danego zakupionego produktu do danej pracy; Wnioskodawca będzie zaliczać do wskaźnika nexus wszystkie wydatki, jakie przypisze do kosztów uzyskania przychodów z konkretnego „programu komputerowego”; nie będzie stosować innych zasad przyporządkowania wydatków do wskaźników nexus.
m)czy prowadzi Pan odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, która spełnia wymogi określone w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Wnioskodawca prowadzi odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, która spełnia wymogi określone w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Pytania
1.Czy działalność Wnioskodawcy może być zakwalifikowana jako badawczo-rozwojowa?
2.Czy utwór (program komputerowy) wytworzony w toku wykonywania umowy przez Wnioskodawcę stanowi kwalifikowane prawo własności intelektualnej?
3.Czy koszty ponoszone przez Wnioskodawcę świadczącego usługi programistyczne są kosztami kwalifikowanymi w rozumieniu art. 30ca ust. 4 i 5 Ustawy?
4.Czy dochód:
-ze sprzedaży praw do tych utworów (programów komputerowych) oraz
-ze sprzedaży usług wykonywanych na podstawie umowy z kontrahentem, polegających na tworzeniu oprogramowania, których cena uwzględnia sprzedaż praw własności intelektualnej Wnioskodawca może opodatkować stawką podatku 5% na podstawie art. 30ca ust. 1 Ustawy?
Treść pytania nr 4 wynika z uzupełnienia wniosku.
Pana stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy – w odniesieniu do pytania nr 1 – działalność Wnioskodawcy może być zakwalifikowana jako badawczo-rozwojowa.
Jak wskazano w Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 roku dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej – IP BOX (dalej także jako „Objaśnienia”), zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT (odpowiednio art. 5a pkt 38 ustawy o PIT), działalność badawczo-rozwojowa oznacza „działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań”. Użycie przez ustawodawcę spójnika „lub” wskazuje, iż w celu uznania działalności podatnika za działalność badawczo-rozwojową wystarczy, aby podatnik prowadził badania naukowe lub alternatywnie, aby prowadził prace rozwojowe. Jednocześnie może prowadzić badania naukowe i prace rozwojowe. W każdej z tych trzech sytuacji spełniona zostanie definicja działalności badawczo-rozwojowej.
W Objaśnieniach konsekwentnie podkreśla się możliwość prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej tylko w odniesieniu do badań naukowych albo tylko wobec prac rozwojowych.
Działalność Wnioskodawcy spełnia kryteria twórczości, systematyczności, zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań, o czym była mowa szerzej w pierwotnym wniosku. Wnioskodawca dodaje, że w świetle Objaśnień, ze względu na różnice między definicją badań naukowych a pracami rozwojowymi, co do zasady, „zwiększenie zasobów wiedzy” odnosi się do prowadzenia badań naukowych, natomiast „wykorzystanie już istniejącej lub zwiększonej wiedzy odnosi się do tworzenia nowych zastosowań” do prac rozwojowych.
Objaśnienia precyzują, że sformułowanie – prace rozwojowe – oznacza prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli: działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług – z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Powyższy opis pasuje do prac wykonywanych przez Wnioskodawcę.
Działalność badawczo-rozwojowa Wnioskodawcy prowadzi do wytworzenia, rozwinięcia lub ulepszenia kwalifikowanego IP w postaci programów komputerowych.
Zdaniem Wnioskodawcy – w odniesieniu do pytania nr 2 – prawa do programów komputerowych można uznać za kwalifikowane prawa własności intelektualnej (kwalifikowane IP).
Zgodnie z Objaśnieniami, kwalifikowane IP to prawo własności intelektualnej spełniające łącznie trzy warunki:
1)zostało wytworzone, rozwinięte lub ulepszone przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej;
2)należy do jednej z kategorii wymienionych w katalogu w art. 24d ust. 2 ustawy o CIT (odpowiednio art. 30ca ust. 2 ustawy o PIT);
3)podlega ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska.
Program komputerowy podlega ochronie prawnej na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Odnoszą się do niego zwłaszcza przepisy szczególne, zawarte w art. 74 i n. powołanej ustawy. Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Ochrona przysługuje, gdy rezultat stanowi: przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia.
Wytwory prac rozwojowych Wykonawcy spełniają powyższe kryteria.
Wytwory prac Wnioskodawcy to kombinacja komend adresowanych do komputera w formie kodu źródłowego i kodu wynikowego. Wnioskodawca tworzy samodzielne programy komputerowe lub elementy oprogramowania, co następuje poprzez pisanie kodów źródłowych. Wnioskodawca także rozwija i ulepsza programy komputerowe, czego dokonuje poprzez pisanie samodzielnego elementu kodu źródłowego, możliwego do wyodrębnienia.
Powstają one w wyniku prac rozwojowych.
Opisywane prawo własności intelektualnej zawarte jest w katalogu z art. 30ca ust. 2 pkt 8 Ustawy.
Zdaniem Wnioskodawcy – w odniesieniu do pytania nr 3 – koszty ponoszone przez Wnioskodawcę są kosztami kwalifikowanymi.
Koszty wskazane w niniejszym piśmie należy uznać za koszty kwalifikowane, bowiem są one bezpośrednio związane z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem kwalifikowanego IP. Służą one bowiem do prowadzenia prac rozwojowych, mających postać programowania, w wyniku czego powstaje program komputerowy lub jego samodzielny element.
Koszty te nie są związane z niczym innym, a jedynie z tworzeniem, ulepszaniem i rozwijaniem programów komputerowych.
Zdaniem Wnioskodawcy – w odniesieniu do pytania nr 4 – dochód ze sprzedaży praw do tych utworów (programów komputerowych) Wnioskodawca może opodatkować stawką podatku 5% na podstawie art. 30ca ust. 1 w zw. z ust. 7 pkt 2 i 3 Ustawy.
Udzielenie pozytywnej odpowiedzi na powyższe pytania implikuje również udzielenie pozytywnej odpowiedzi na pytanie o możliwość zastosowania stawki podatku 5% na podstawie art. 30ca ust. 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W toku współpracy z kontrahentem dojdzie do wytworzenia przez Wnioskodawcę kwalifikowanego IP w działalności badawczo-rozwojowej, przeniesienia praw własności intelektualnej na kontrahenta za wynagrodzeniem i osiągnięcie w związku z tym dochodu. Wytworzenie kwalifikowanego IP będzie wymagało poniesienia powyżej opisanych kosztów.
Wnioskodawca osiąga i osiągnie dochód ze zbycia praw do tworzonych programów komputerowych lub ich samodzielnych części albo części stanowiących ulepszenia programów na nabywcę (kontrahenta), nie zaś za samo wykonywanie usługi programowania.
Umowa przewiduje jedno wynagrodzenie, obejmujące zarówno wykonanie usług programistycznych, jak i przeniesienie praw do wytworów powstałych w wyniku wykonania tychże usług.
Dla kontrahenta wartość gospodarcza i użyteczność utworów wytworzonych w toku wykonywania usług istnieje dopiero wtedy, gdy nabywa on do nich prawa i może je eksploatować zgodnie z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą. Wobec tego, umowa de facto określa wynagrodzenie za nabycie praw do wytworów zgodnych z umową. Samo tworzenie oprogramowania – bez jego wydania i przeniesienia do niego praw, nie ma dla kontrahenta doniosłego znaczenia gospodarczego i użyteczności. Zaistnieją one dopiero wtedy, gdy kontrahent staje się podmiotem uprawnionych do rozporządzania i korzystania z tych wytworów, powstałych w wyniku świadczenia usług zgodnie z umową.
Zgodnie z art. 30ca ust. 1 Ustawy Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania. Zgodnie zaś z ust. 7 pkt 2 i 3 powołanego przepisu dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty: ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej; z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi.
Należy wskazać w pierwszej kolejności, iż prace prowadzone przez Wnioskodawcę polegające na współtworzeniu i rozwoju programów komputerowych poprzez opracowywanie i wdrożenie architektury oprogramowania i bazy danych mają twórczy charakter, ponieważ służą tworzeniu nowych i oryginalnych rozwiązań, a inwencja i zaprojektowanie tych rozwiązań leży po stronie Wnioskodawcy. Oprogramowanie tworzone w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (w ramach współpracy ze Spółką) stanowi więc oryginalny wytwór twórczej pracy Wnioskodawcy oraz przedmiot ochrony prawa autorskiego. Po drugie, prace wykonywane przez Wnioskodawcę, zdaniem Wnioskodawcy, obejmują wykorzystywanie wiedzy i umiejętności w zakresie sprzętu, narzędzi informatycznych i oprogramowania do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. W związku z tym aplikacje, które Wnioskodawca współtworzy i dostarcza, odpowiadają najwyższym standardom jakości oraz są w duchu najnowszych trendów. Po trzecie, prace nad oprogramowaniem mają systematyczny charakter, ponieważ nie mają charakteru jednorazowego, lecz są prowadzone w sposób zorganizowany, z nastawieniem na ciągły rozwój i ulepszanie w przyszłości.
Wnioskodawca w latach 2019-2020 przenosił na kontrahentów całość majątkowych praw autorskich do wytwarzanego przez siebie oprogramowania i otrzymywał wynagrodzenie z tego tytułu, a zatem – w ocenie Wnioskodawcy – osiągał i osiąga dochody z tytułu sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, a w konsekwencji powyższego dochody, o których mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o PIT.
(Interpretacja indywidualna, sygnatura: 0111-KDIB2-1.4011.74.2021.2.AP z 24-09-2021)
Dochodem kwalifikującym się do ulgi Innovation Box jest dochód uzyskany z tytułu należności/opłat licencyjnych lub innych należności związanych z wykorzystywaniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jak również, co istotne, dochód z tego aktywa uwzględniony w cenie sprzedaży lub usługi określany na zasadzie ceny rynkowej. Należy przyjąć, że dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika. Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym (art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Warunkiem koniecznym dla skorzystania z projektowanej preferencji jest wymóg prowadzenia przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej bezpośrednio związanej z wytworzeniem, komercjalizacją, rozwojem lub ulepszeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, co stanowi wyraz realizacji zasady nexus.
(Interpretacja indywidualna z dnia 13 grudnia 2019 r. sygnatura: 0113-KDIPT2-3.4011.662.2019.1.ST; podobnie: interpretacja indywidualna z dnia 28 lipca 2021 r. sygnatura: 0113-KDWPT.4011.58.2021.5.KU)
Treść własnego stanowiska wynika z uzupełnienia wniosku.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest:
-nieprawidłowe – w części dotyczącej zastosowania 5% stawki do opodatkowania dochodów uzyskanych z tytułu sprzedaży efektów Pana pracy, jeżeli efekty te nie będą posiadały cech programu komputerowego i nie podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych,
-prawidłowe – w pozostałej części.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,
3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którą:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej – oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 5a pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych – oznacza to:
a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478 i 619),
b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Zgodnie z art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych – oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Stosownie do art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 574):
Badania naukowe są działalnością obejmującą:
1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
W myśl art. 4 ust. 3 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:
Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Zatem z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.
Przenosząc powyższe na grunt Pana sprawy, należy wyraźnie podkreślić, że w celu stwierdzenia, czy prowadzi Pan działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicję wskazaną w art. 5a pkt 38 ww. ustawy).
Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.
Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.: (i) badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz (ii) prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.
Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.
Tymczasem z opisu sprawy przedstawionego we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji wynika, że prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą związaną z oprogramowaniem, polegającą na: tworzeniu programów komputerowych, ulepszaniu istniejących programów komputerowych, w tym przez tworzenie modułów lub części programów komputerowych (np. poszczególnych funkcjonalności). Powyższe czynności realizuje Pan przez pisanie kodu źródłowego lub samodzielnego elementu kodu źródłowego. W ramach działalności prowadzi Pan i będzie prowadzić prace rozwojowe od dnia rozpoczęcia współpracy z kontrahentem (od 2 stycznia 2022 r.) do dnia zakończenia współpracy z kontrahentem. Prace rozwojowe dotyczą tworzenia nowych programów komputerowych, tworzenia nowych elementów do istniejących programów komputerowych; są realizowane przez czynności pisania kodów źródłowych; celem prac jest ulepszenie programów i oprogramowania przez usprawnienie istniejących funkcjonalności i tworzenie nowych. Programy komputerowe zawsze są i będą efektem prac rozwojowych w rozumieniu przepisów Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Zarówno dotychczas podjęte prace rozwojowe, jak również prognozowane prace rozwojowe kończą się pozytywnym wynikiem, tj. stworzeniem nowych programów komputerowych lub ich elementów, rozwój działania i funkcjonalności oprogramowania; wynik prac będzie miał formę kodu źródłowego lub jego samodzielnej części i będzie wykorzystany na potrzeby Pana współpracy z kontrahentem (wykonanie umowy). W wyniku prac rozwojowych stworzył Pan i będzie tworzył zarówno nowe, jak i zmienione oraz ulepszone produkty (programy komputerowe), zaś stworzone programy komputerowe wraz z autorskimi prawami majątkowymi i prawami pokrewnymi przekazuje Pan i będzie przekazywał kontrahentowi za wynagrodzeniem określonym w umowie. W stosunku do dotychczasowej Pana działalności te produkty mają nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter, co nie jest wynikiem działalności obejmującej wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian do tych produktów, procesów lub usług. Tworzone programy komputerowe mają i będą mieć cechy utworu w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych; zawsze odznaczają się/będą odznaczać się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej; nie są/nie będą efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny; nie są/nie będą jedynie „techniczną”, a „twórczą” realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez kontrahenta.
Na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy oraz cytowanych przepisów stwierdzamy, że przedstawione we wniosku Pana działania spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż są podejmowane w sposób systematyczny, mają charakter twórczy oraz podejmowane są w celu zwiększania zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Reasumując – podejmowana przez Pana działalność w zakresie wskazanym we wniosku stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Rozpatrując z kolei możliwość skorzystania przez Pana z tzw. ulgi Innovation Box, należy zauważyć, że przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym. Na podstawie art. 1 pkt 25 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 2193), w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych dodano art. 30ca i art. 30cb.
Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.
Stosowanie do art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:
1)patent,
2)prawo ochronne na wzór użytkowy,
3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),
8)autorskie prawo do programu komputerowego
– podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
W myśl art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.
Należy przyjąć, że dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika. Innymi słowy, skorzystanie z preferencji IP Box jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.
Zgodnie z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:
(a + b) * 1,3 |
a + b + c + d |
w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:
a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,
b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,
c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,
d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Stosownie do art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.
W myśl art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:
1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.
Ponadto należy wskazać, że podatnik, który chce skorzystać z ww. preferencji, jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję rachunkową w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.
Zgodnie z art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:
1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;
2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;
4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;
5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.
Stosownie do art. 30cb ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.
W myśl art. 30cb ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.
Powyższe przepisy wprowadzają korzystne rozwiązania podatkowe dla przedsiębiorców, którzy uzyskują dochody z komercjalizacji wytworzonych lub rozwiniętych przez nich praw własności intelektualnej, tzw. Innovation Box. W tym zakresie wpisują się one w realizację „Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”, „Strategii na rzecz doskonałości naukowej, nowoczesnego szkolnictwa wyższego, partnerstwa z biznesem i społecznej odpowiedzialności nauki” oraz „Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” w obszarze innowacyjności. Znowelizowane przepisy mają prowadzić do wzrostu zainteresowania pracami badawczo-rozwojowymi prowadzonymi w Polsce oraz stanowić swoiste „zamknięcie” łańcucha wartości związanego z procesem tworzenia i komercjalizacji innowacyjnych rozwiązań będących efektem prac badawczo-rozwojowych.
Należy także wskazać, że powyższe regulacje polegają na preferencyjnym opodatkowaniu 5% stawką podatkową dochodów uzyskiwanych przez podatnika z praw własności intelektualnej, których podatnik jest właścicielem, współwłaścicielem, użytkownikiem lub posiada prawa do korzystania z nich na podstawie umowy licencyjnej i które są chronione na podstawie obowiązującego prawa krajowego lub międzynarodowego przez m.in. patent, dodatkowe prawo ochronne na wzór użytkowy czy prawo z rejestracji wzoru przemysłowego, zwane „kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej”.
Możliwość skorzystania z ulgi Innovation Box ma miejsce również w sytuacji, gdy podatnik dokona zakupu kwalifikowanych praw własności intelektualnej, o których mowa powyżej, pod warunkiem że następnie poniesie on koszty związane z rozwojem lub ulepszeniem nabytego prawa.
Dochodem kwalifikującym się do ulgi Innovation Box jest dochód uzyskany z tytułu należności/opłat licencyjnych lub innych należności związanych z wykorzystywaniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jak również, co istotne, dochód z tego aktywa uwzględniony w cenie sprzedaży produktu lub usługi określany na zasadzie ceny rynkowej.
Warunkiem koniecznym dla skorzystania z omawianej preferencji jest wymóg prowadzenia przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej bezpośrednio związanej z wytworzeniem, komercjalizacją, rozwojem lub ulepszeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, co stanowi wyraz realizacji zasady nexus. Poziom dochodu kwalifikowanego do zastosowania preferencyjnej stawki opodatkowania będzie wyliczany przy zastosowania formuły (wzoru) wynikającej z raportu nr 5 BEPS. Przewidziano także możliwość zlecenia wykonania prac badawczo-rozwojowych innym podmiotom zarówno niepowiązanym, jak i powiązanym.
Należy podkreślić, że stosowanie tej ulgi (niższej stawki podatku do kwalifikowanych dochodów) będzie prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Jest to o tyle istotne, gdyż z korzystaniem z ulgi wiążą się, bądź co bądź, dodatkowe obowiązki po stronie podatników, w szczególności obowiązek prowadzenia ewidencji pozwalającej na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.
Podatnik będzie miał możliwość stosowania niniejszej ulgi przez cały okres trwania ochrony prawnej kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W przypadku tych aktywów, które podlegają procedurze zgłoszenia/rejestracji, podatnik będzie mógł skorzystać z preferencji podatkowej od momentu zgłoszenia lub złożenia wniosku o rejestrację (obowiązek zwrotu kwoty ulgi w przypadku wycofania wniosku, odmowy udzielenia prawa lub odrzucenia wniosku o rejestrację).
Odnosząc powyższe przepisy podatkowe do przedstawionego opisu sprawy, wskazujemy, że:
1)w ramach indywidualnej działalności gospodarczej tworzy Pan programy komputerowe, ulepsza istniejące programy komputerowe, w tym przez tworzenie modułów lub części programów komputerowych (np. poszczególnych funkcjonalności);
2)wykonuje Pan powyższe czynności w ramach prowadzonej przez Pana działalności badawczo-rozwojowej spełniającej definicję wskazaną w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych;
3)niektóre efekty Pana pracy są/będą odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych; niektóre efekty Pana pracy będą stanowiły możliwe do wyodrębnienia samodzielne części takich programów komputerowych; zaś niektóre efekty pracy będą stanowiły samodzielne elementy kodu źródłowego, z przeznaczeniem włączenia ich do istniejącego kodu źródłowego, przy czym do powyższych efektów przysługują i będą przysługiwać Panu osobiste i majątkowe prawa autorskie; jeżeli efekty pracy będą posiadały cechy programu komputerowego będą podlegały ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych;
4)przenosi Pan za wynagrodzeniem całość praw autorskich do programów komputerowych, co oznacza sprzedaż kwalifikowanych praw własności intelektualnej;w ramach działalności nie prowadzi Pan i nie planuje prowadzić prac innych niż badania naukowe lub prace rozwojowe;tworzenie przez Pana programów i przeniesienie praw są ze sobą ściśle związane, a programy komputerowe tworzone na podstawie umowy powstają w celu realizacji indywidualnych potrzeb kontrahenta;przeniesienie praw do utworu następuje z chwilą jego przyjęcia; Pana rozliczenia z kontrahentem następują w cyklach miesięcznych, tj. na koniec miesiąca kalendarzowego, kiedy to następuje odbiór prac wykonanych w ciągu tego okresu rozliczeniowego i przyjęcie utworów stanowiące moment nabycia praw do utworów przez kontrahenta; potwierdzeniem odbioru prac jest miesięczny protokół odbioru prac, który określa daty wykonania, opis wykonanych prac wskazujący rodzaj utworu, z którego wynika jego zastosowanie; wynagrodzenie jest płatne w ciągu 5 dni od dnia otrzymania faktury wystawionej przez Pana po uprzednio dokonanym odbiorze prac; wysokość wynagrodzenia miesięcznego jest stała;
5)prowadzi Pan odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów szczegółową ewidencję, o której mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wskazujemy też, że oprogramowanie – definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1062). Stąd oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP, w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.
Zgodnie z art. 74 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:
Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.
Na podstawie powyższego stwierdzamy, że w sytuacji gdy wytworzy Pan programy komputerowe, które stanowią utwory – autorskie prawa do programu komputerowego, podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, dochód z tytułu przeniesienia praw do takich programów komputerowych, które zostały wytworzone w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, kwalifikuje się do dochodów z kwalifikowanego IP. To oznacza, że może Pan skorzystać z preferencyjnego opodatkowania dochodów według stawki 5% uzyskanych z tego tytułu.
Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że niektóre efekty Pana pracy są/będą odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Niektóre efekty Pana pracy będą stanowiły możliwe do wyodrębnienia samodzielne części takich programów komputerowych, a niektóre efekty pracy będą stanowiły samodzielne elementy kodu źródłowego, z przeznaczeniem włączenia ich do istniejącego kodu źródłowego. W uzupełnieniu do tych stwierdzeń wskazał Pan, że jeżeli efekty pracy będą posiadały cechy programu komputerowego będą podlegały ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
W takich przypadkach, w ramach prowadzonej przez Pana działalności badawczo-rozwojowej należy każdorazowo ocenić, czy zostały spełnione wszystkie warunki dla skorzystania z preferencji IP Box. W szczególności, oprócz wymogu prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej, czy osiąga Pan dochód z kwalifikowanego IP (np. dochód ze sprzedaży kwalifikowanego IP).
Zatem, w sytuacji, gdy w wyniku podjętych przez Pana czynności efekt Pana pracy nie będzie spełniał cech programu komputerowego i nie będzie podlegał ochronie z art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, to nie powstanie nowe kwalifikowane prawo własności intelektualnej, co oznacza, że dochód z tego tytułu nie jest dochodem z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Tym samym dochód z tytułu wytworzenia takich efektów Pana pracy nie może być opodatkowany preferencyjną 5% stawką.
Zwracamy bowiem uwagę, że opodatkowaniu preferencyjną stawką podatkową w wysokości 5% może podlegać wyłącznie dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnych uzyskany w danym roku podatkowym.
Reasumując – utwór (program komputerowy) wytworzony przez Pana w toku wykonywania umowy, podlegający ochronie z art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, stanowi kwalifikowane prawo własności intelektualnej, o którym mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Tym samym dochód ze sprzedaży praw do tych utworów (programów komputerowych) powstałych w ramach usług wykonywanych na podstawie umowy z kontrahentem, polegających na tworzeniu programów komputerowych, może Pan opodatkować stawką podatku 5% na podstawie art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Natomiast nie będzie Pan mógł skorzystać z opodatkowania stawką w wysokości 5% podatku, zgodnie z art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodu uzyskiwanego z tytułu sprzedaży efektów Pana pracy, które nie będą posiadać cech programu komputerowego podlegającego ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wątpliwości Pana budzi również kwestia uznania wskazanych w opisie sprawy wydatków na:
-zakup wyposażenia biurowego (meble biurowe – stolik, fotel),
-zakup dodatkowych licencji,
-zakup dodatkowego sprzętu komputerowego (router i zasilanie awaryjne),
za koszty prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.
Należy zauważyć, że istotne jest to, aby ze wskaźnika nexus wykluczyć koszty, które nie są lub ze swej natury nie mogą być, bezpośrednio związane z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem konkretnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Ustalając wskaźnik nexus, należy pamiętać, aby istniał związek między:
-wydatkami poniesionymi przez podatnika w związku z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,
-kwalifikowanym prawem własności intelektualnej oraz
-dochodami uzyskiwanymi z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Ta szczególna metoda ujmowania kosztów we wskaźniku ma zastosowanie jedynie dla celu, jakim jest kalkulacja tego wskaźnika.
Należy również pamiętać, że wskaźnik nexus jest obliczany oddzielnie dla dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W związku z tym powinien Pan również ustalić odrębnie koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo-rozwojową związaną z danym prawem.
Należy zatem przyjąć, że jeżeli podatnik poniósł rzeczywiście wydatki, które kwalifikują się jako koszty prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, to wydatki związane z wytworzeniem w ramach tej działalności kwalifikowanego IP należy uznać za koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez niego działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, z zastrzeżeniem art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty poniesione faktycznie przez podatnika, uwzględniane pod literą „a” we wzorze na wyliczenie wskaźnika, przez który przemnażany jest dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągnięty w roku podatkowym, to koszty związane z prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, a nie koszty działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 26e ww. ustawy, zawężone do tzw. kosztów kwalifikowanych.
Jak wskazuje Minister Finansów w objaśnieniach z 15 lipca 2019 r., zgodnie z akapitem 39 Raportu OECD BEPS Plan Działania nr 5:
Koszty kwalifikowane winny być uwzględniane we wskaźniku niezależnie od metody ich ujmowania w kosztach podatkowych, zgodnie z ogólnymi zasadami podatkowymi. Dlatego też koszty dla celów kalkulacji wskaźnika należy rozumieć szerzej (funkcjonalnie w kontekście ww. Raportu OECD), niż w odniesieniu do ustalania kosztów uzyskania przychodów na gruncie pozostałych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Należy także wspomnieć, że wskaźnik nexus „(…) służy do określania tej części dochodu z kwalifikowanego IP, która podlega preferencyjnej 5% stawce podatkowej, powinien być liczony kumulatywnie na przestrzeni lat. Oprócz właściwych przepisów o IP BOX, potwierdzają to wytyczne przedstawione przez OECD w Raporcie BEPS Działanie nr 5 (akapit 45 Raportu OECD BEPS Plan Działania nr 5)”.
Wobec powyższego należy podkreślić, że wysokość dochodu z kwalifikowanego IP ustala się jako iloczyn:
-dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym i
-wskaźnika nexus obliczonego według specjalnego wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zatem dla potrzeb obliczenia podstawy opodatkowania podlegającej preferencyjnemu opodatkowaniu stawką 5% podatnik jest zobowiązany do wyliczenia dwóch podstawowych wartości:
-dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym oraz
-wskaźnika, którym zostanie przemnożony powyższy dochód.
Tym samym, wydatki poniesione przez Pana na:
-zakup wyposażenia biurowego (meble biurowe – stolik, fotel),
-zakup dodatkowych licencji,
-zakup dodatkowego sprzętu komputerowego (router i zasilanie awaryjne),
mogą stanowić koszty, o których mowa w lit. a wzoru z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako koszty prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.
Reasumując – wydatki ponoszone przez Pana na zakup wyposażenia biurowego (meble biurowe – stolik, fotel), zakup dodatkowych licencji oraz zakup dodatkowego sprzętu komputerowego (router i zasilanie awaryjne) można uznać za koszty do obliczenia wskaźnika nexus, o których mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na potrzeby wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Koszty te powinien Pan zaliczyć do litery a tego wskaźnika jako koszty prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Ponadto wyjaśniamy, że okoliczność wykazania wartości wynagrodzenia za przeniesienie prawa własności intelektualnej w umowie lub fakturze nie podlega ocenie w drodze interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.
W odniesieniu do powołanych przez Pana interpretacji stwierdzamy, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego tę interpretację.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).