Temat interpretacji
Dotyczy możliwości zaliczenia wydatku na dofinansowanie budowy sieci wodociągowo-kanalizacyjnej o określonych, niezbędnych z uwagi na rodzaj prowadzonej działalności parametrach jako pośrednie koszty uzyskania przychodu.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowy Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 lipca 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości zaliczenia wydatku na dofinansowanie budowy sieci wodociągowo-kanalizacyjnej o określonych, niezbędnych z uwagi na rodzaj prowadzonej działalności parametrach jako pośrednie koszty uzyskania przychodu.
Uzupełnił go Pan pismem z 5 października 2022 r. (data wpływu 13 października 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Prowadzi Pan przedsiębiorstwo produkcyjno-budowlane na terenie Polski, gdzie też jest Pan podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. Pana jednoosobowa działalność gospodarcza polega przede wszystkim na produkcji łodzi wycieczkowych i sportowych.
Celem prawidłowego wykonywania czynności stanowiących przedmiot Pana aktywności, jest Panu niezbędny szereg urządzeń oraz rozwiązań technicznych w tym m. in. przyłącze wodne o określonych parametrach. Instalacja obecnie dostarczająca wodę do punktu produkcji łodzi nie spełnia wymogów w zakresie wydajności oraz odpowiedniego ciśnienia, wobec czego, zgłosił Pan swoje zapotrzebowanie Sp. z o.o. w (…) . W odpowiedzi na powyższe, uzyskał Pan informację, że Gmina (…) ani Sp. z o.o. w chwili obecnej nie przewiduje w swych planach finansowych rozbudowy sieci czy też budowy infrastruktury, która spełniałaby oczekiwane przez podatnika parametry.
W związku z okolicznością, że celem zarówno Gminy (…) jak i Sp.z o.o. jest wsparcie lokalnych przedsiębiorców m.in. poprzez zapewnianie im odpowiednich warunków rozwoju, otrzymał Pan od Sp. z o.o. propozycję zawarcia umowy poprzez którą miałby Pan zobowiązać się do częściowego sfinansowania budowy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej (większe użycie wody przez Pana zwiększałoby również ilość ścieków) umożliwiającej dostarczanie do miejsca prowadzonej przez przedsiębiorstwo produkcji, wody o parametrach niezbędnych w jej procesie.
Z uwagi na konieczność modernizacji przyłącza, zamierza Pan skorzystać z w/w oferty. Otrzymał Pan już wstępną treść planowanego porozumienia, wskutek którego miałby Pan przekazać na rzecz Spółki kwotę 250.000 zł. Pozostała część przedsięwzięcia zostałaby sfinansowana przez Sp. z o.o., który zobowiązałby się również do poprowadzenia procesu budowlanego jako inwestor. Zamierzona umowa nie będzie skutkować przekazaniem darowizny na rzecz Spółki. Jej zawarcie ma umożliwić przedsiębiorstwu rozwój oraz zapewnić dogodne warunki do prowadzenia działalności gospodarczej, na co wyraźnie wskazuje treść projektu dokumentu. Ponadto, zaznaczyć należy, że na Pana rzecz nie zostaną przekazane jakiekolwiek prawa ani roszczenia do wybudowanej instalacji.
Uzupełnienie i doprecyzowanie zdarzenia przyszłego
W wykonywanej działalności gospodarczej, prowadzi Pan księgowość w formie ksiąg rachunkowych.
W związku z zapłatą przez Pana kwoty wynikającej z opisanego w treści stanu faktycznego porozumienia, nie zostanie wystawiona faktura VAT. Udokumentowanie wydatku stanowić będzie treść podpisanej umowy pomiędzy Panem, a Spółką oraz potwierdzenie wykonanego przez Pana przelewu.
Prowadzi Pan działalność gospodarczą pod innym adresem niż posiada miejsce zamieszkania. Adresem prowadzenia działalności jest (…) , zaś adresem Pana zamieszkania (…).
Wartość dofinansowania nie zostanie Panu w żaden sposób zwrócona, zaznaczyć należy, że wskazuje na to wprost opisana w stanie faktycznym umowa pomiędzy Panem, a Spółką.
Inwestycja w postaci modernizacji przyłącza będzie miała bezpośredni wpływ na osiągane przez Pana przychody. Jak wspomniano w treści stanu faktycznego wniosku, celem prawidłowego wykonywania czynności stanowiących przedmiot Pana aktywności (produkcji łodzi), jest Panu niezbędny szereg urządzeń oraz rozwiązań technicznych w tym m.in. przyłącze wodne o określonych parametrach. Instalacja obecnie dostarczająca wodę do punktu produkcji łodzi nie spełnia wymogów w zakresie wydajności oraz odpowiedniego ciśnienia. Zbyt niskie ciśnienie przyłącza powodowało częste przestoje w pracy urządzeń technicznych służących do produkcji łodzi tj. przeważającego przedmiotu Pana działalności gospodarczej. Przestoje urządzeń sprawiały, że powstawały opóźnienia w produkcji - powodując tym samym, że Pana przychody kształtowały się na poziomie niższym niż miałoby to miejsce w sytuacji bezawaryjnego działania urządzeń. Wobec powyższego, poczyniona inwestycja, ma wpływ zarówno na osiąganie przez Pana przychodów na bieżąco jak i zabezpieczenie źródła ich osiągania. Ponadto, zaznaczyć należy, że modernizacja przyłącza będzie miała wpływ także na dostosowanie posiadanych przez Pana hydrantów do obowiązujących parametrów przeciwpożarowych, zabezpieczenie miejsca wykonywania działalności jest także zabezpieczeniem źródła przychodów, gdyż to właśnie w miejscu w którym zmodernizowana zostanie instalacja prowadzi Pan produkcję łodzi, stanowiącą źródło osiąganych przez Pana przychodów.
Pytania
1.Czy w przypadku poniesienia przez Pana wydatku na dofinansowanie budowy sieci wodociągowo-kanalizacyjnej o określonych, niezbędnych z uwagi na rodzaj prowadzonej działalności parametrach, wydatek ten stanowić będzie u niego koszt uzyskania przychodu?
2.W przypadku odpowiedzi twierdzącej na pytanie nr 1, czy poniesiony przez Pana wydatek na dofinansowanie budowy sieci wodociągowo-kanalizacyjnej o określonych, niezbędnych z uwagi na rodzaj prowadzonej działalności parametrach, stanowić będzie pośredni koszt uzyskania przychodu, potrącalny w dacie jego poniesienia?
Pana stanowisko w sprawie
Ad 1
W Pana ocenie, w przypadku poniesienia przez Pana wydatku na dofinansowanie budowy sieci wodociągowo-kanalizacyjnej o określonych, niezbędnych z uwagi na rodzaj prowadzonej działalności parametrach, wydatek ten stanowić będzie koszt uzyskania przychodu.
Reguły zaliczania poszczególnych wydatków do kosztów uzyskania przychodów określają art. 22 oraz art. 23 ustawy o PIT. W myśl art. 22 ust 1 ustawy o PIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust 1 ustawy o PIT. Art. 23 ust 1 ustawy o PIT, wskazuje na zamknięty katalog wydatków, które nie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Mając na uwadze zasady ustanowione przez wymienione przepisy, podkreślić należy iż aby wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu musi on spełniać następujące warunki :
‒wydatek nie może mieścić się w katalogu kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT,
‒poniesienie wydatku musi mieć na celu osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów,
‒wydatek musi być faktycznie poniesiony przez podatnika,
‒wartość poniesionego wydatku nie zostanie podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona.
Koszty ponoszone przez podatnika należy ocenić pod kątem ich celowości a więc dążenia do uzyskania przychodów. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu. Odnosząc opisane wyżej warunki do okoliczności niniejszej sprawy, stwierdzić należy, że planowane przekazanie przez Pana na rzecz Sp.z o.o. środków pieniężnych, niewątpliwie stanowić będzie u Pana koszt uzyskania przychodu, gdyż nie wypełnia przesłanek uniemożliwiających takie zaliczenie, o których stanowi art. 23 ust 1 ustawy o PIT. Ponadto, poniesienie wydatku ukierunkowane będzie na osiągnięcie przychodów a także na zachowanie oraz zabezpieczenie źródła przychodów. Z uwagi na rodzaj prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, niezbędnym jest posiadanie przyłącza o określonych parametrach i ciśnieniu wody. Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego sprawy, dokonał Pan zgłoszenia swojego zapotrzebowania, jednakże ani gmina, ani Sp.z o.o. nie są w stanie zapewnić w najbliższym czasie wykonania instalacji na swój koszt, gdyż nie zostało to uwzględnione w planach finansowych żadnego z podmiotów. Partycypacja Pana w kosztach instalacji przyłącza jest jedynym wyjściem, które umożliwiłoby przedsiębiorstwu uzyskanie niezbędnych narzędzi do kontynuacji czynności stanowiących przedmiot jego działalności, bez spowalniania jej tempa oraz zmniejszania rozmiarów. Wskazana okoliczność niewątpliwie świadczy o powiązaniu planowanego wydatku z ewentualnymi przyszłymi przychodami osiąganymi przez Pana. Zaznaczyć należy także iż. co do zasady, poniesienie kosztu związane jest z faktycznym i definitywnym przesunięciem określonej wartości z majątku podatnika do majątku innego podmiotu. Wydatki, które poniesie Pan w związku z realizacją inwestycji zostaną pokryte z jego zasobów. Tym samym powyższy warunek należy uznać za spełniony. Ponadto, przedmiotowe wydatki będą mieć charakter definitywny (wartość poniesionych wydatków nie zostanie Panu w jakikolwiek sposób zwrócona). Jednocześnie, ponoszone przez Pana wydatki zostaną właściwie udokumentowane.
W orzecznictwie podnosi się, że koszty uzyskania przychodów stanowią racjonalne wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów. Ponadto Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 3 września 2019 r, znak 0114-KDIP2-2 4010 288.2019.1.AZ. podkreśla że przesłanka celowości kosztu będzie spełniona "gdy istnieje związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem danego kosztu a powstaniem lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania. Nie ma przy tym znaczenia czy dany wydatek przyniósł oczekiwany skutek w postaci osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenie ich źródła. Istotne jest, czy w momencie jego ponoszenia podatnik mógł obiektywnie oceniając - oczekiwać takiego efektu". Co prawda przytoczona interpretacja dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych, jednakże z uwagi na tożsame brzmienie przedmiotowego przepisu w ustawie o PIT, może mieć ona zastosowanie w mniejszej sprawie w drodze analogi. Mając na uwadze przytoczone stanowisko, w przypadku opisanej w treści stanu faktycznego inwestycii, wypełnione zostaną przesłanki pozwalające na uznanie uiszczonej na jej poczet kwoty za koszt uzyskania przychodu
Pragnie Pan zaznaczyć także, że przekazanie na rzecz Spółki opisanej treścią stanu faktycznego kwoty nie spełnia przesłanek uznania tej czynności za darowiznę, która w oparciu o art. 23 ust. 1 pkl 11 ustawy o PIT nie stanowi kosztu uzyskania przychodu. Zgodnie bowiem z art. 888 Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r Kodeks cywilny (tj. Dz. U z 2020 r poz 1740 z późn zm ) umowa darowizny stanowi zobowiązanie się przez darczyńcę do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Istotą darowizny jest więc nieodpłatność, która oznacza, ze darczyńca nie oczekuje świadczenia wzajemnego ze strony podmiotu obdarowanego. Przekazanie na rzecz Spółki kwoty tytułem dofinansowania budowy sieci wodociągowo-kanalizacyjnej nie ma cech charakterystycznych dla darowizny, gdyż w zamian za wydatkowaną przez siebie sumę pieniężną oczekuje Pan spełnienia określonego świadczenia tj. wybudowania przedmiotowej infrastruktury wodnej. Co więcej, przekazanie wskazanej na wstępie kwoty, nie następuje w intencji nieodpłatnego, charytatywnego przysporzenia na majątku Spółki, lecz po to, aby sfinansować inwestycję, której realizacja jest konieczna celem prawidłowego funkcjonowania Pana działalności. Nie ulega zatem wątpliwości, że stanowiące przedmiot mniejszego wniosku, przekazanie środków pieniężnych przez Wnioskodawcę na rzecz Spółka nie będzie stanowić darowizny, która w myśl przepisów ustawy o PIT nie jest kosztem uzyskania przychodu.
Wobec powyższego, w przypadku poniesienia przez Pana wydatku na dofinansowanie budowy sieci wodociągowo-kanalizacyjnej o określonych niezbędnych z uwagi na rodzaj prowadzonej działalności parametrach, wydatek ten stanowić będzie koszt uzyskania przychodu.
Ad. 2
W Pana ocenie poniesiony wydatek na dofinansowanie budowy sieci wodociągowo-kanalizacyjnej o określonych, niezbędnych z uwagi na rodzaj prowadzonej działalności parametrach, stanowić będzie pośredni koszt uzyskania przychodu, potrącalny w dacie jego poniesienia.
Zgodnie ze stanowiskiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu zawartym w wyroku z dnia 12 maja 2016 r., sygn. akt I SA/Po 264/16 "w przypadku natomiast, gdy dany wydatek dotyczy szerszego spektrum aktywności gospodarczej podatnika i nie można go powiązać ze skonkretyzowanym przychodem, zasadna jest jego kwalifikacja do kosztów innych niż bezpośrednio związane z przychodem". Wydatku na partycypację w kosztach budowy instalacji wodociągowo- kanalizacyjnej nie można przypisać do konkretnego przychodu, będzie miał on wpływ na ogół zysków Podatnika a nie na określony, wyodrębniony z nich. Wobec powyższego, mając na uwadze przytoczone stanowisko WSA, zakwalifikować należy go jako pośredni koszt uzyskania przychodu.
Art. 22 ust. 5c ustawy o PIT stanowi, że koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. W sytuacji gdy koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, stanowią one koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.
W myśl zaś art. 22 ust. 5d ustawy o PIT za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5e, 6ba, 6bb i 7b ustawy, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.
Wobec powyższego, wywnioskować należy, że poniesione przez Pana wydatki na partycypację w kosztach inwestycji wodno-kanalizacyjnej, w związku z okolicznością, iż stanowić będą one pośrednie koszty uzyskania przychodu, potrącalne będą w dacie ich poniesienia.
Potwierdzenie stanowiska Wnioskodawcy, zawarte zostało m.in. w Interpretacji Indywidualnej Dyrektora KIS z dnia 3 kwietnia 2017 r., znak sprawy 2461-IBPB-1-1.4511.62.2017.1.NL.
Reasumując, w przypadku poniesienia przez Pana wydatku na dofinansowanie budowy sieci wodociągowo-kanalizacyjnej o określonych, niezbędnych z uwagi na rodzaj prowadzonej działalności parametrach, wydatek ten stanowić będzie pośredni koszt uzyskania przychodu, potrącalny w dacie jego poniesienia.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które Pan przedstawił we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1128):
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Powyższa definicja ma charakter ogólny. Z tego względu każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach należy natomiast zbadać istnienie związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztu a powstaniem przychodu lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania.
Aby więc wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów winien, w myśl powołanego przepisu spełniać łącznie następujące warunki:
‒został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik);
‒jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona;
‒pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą;
‒poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów;
‒został właściwie udokumentowany;
‒nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 23 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
Jednocześnie wskazać należy, że ustawodawca dokonał podziału kosztów na:
‒bezpośrednio związane z przychodami, których poniesienie przekłada się wprost na uzyskanie konkretnych przychodów (możliwe jest ustalenie, w jakim okresie i w jakiej wysokości powstał związany z nimi przychód) oraz
‒inne niż bezpośrednio związane z przychodami, których nie można w taki sposób przypisać do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione jako prowadzące do ich osiągnięcia (tzw. koszty pośrednie).
Do kosztów uzyskania przychodów podatnik ma prawo zaliczyć wszystkie koszty, zarówno te bezpośrednio, jak i pośrednio związane z przychodami, o ile zostały prawidłowo udokumentowane, za wyjątkiem kosztów ustawowo uznanych za niestanowiące kosztów uzyskania przychodów. Podatnik, zaliczając dany wydatek do kosztów uzyskania przychodów, winien wykazać jego związek z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz to, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu lub, że wydatek ten jest związany z konkretnym przedsięwzięciem gospodarczym.
Przepisy art. 23 ust. 1 ww. ustawy, zawierają enumeratywną listę wyłączeń z kosztów uzyskania przychodów co oznacza, że każdy wydatek dający się zakwalifikować do którejkolwiek z pozycji wymienionej na tej liście nie będzie mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów nawet, jeśli był poniesiony w celu osiągnięcia przychodów, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Ustawodawca przewidział bowiem zamknięty katalog wydatków, które mimo że mają związek z uzyskiwaniem przychodów, z zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów, nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów. Jeżeli więc dany rodzaj wydatków mieści się w katalogu wydatków zawartych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawodawca z mocy prawa wyklucza możliwość ich zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów.
Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że prowadzi Pan przedsiębiorstwo produkcyjno-budowlane na terenie Polski. Pana działalność polega przede wszystkim na produkcji łodzi wycieczkowych i sportowych. Celem prawidłowego wykonywania czynności stanowiących przedmiot Pana aktywności jest Panu potrzebne m.in. przyłącze wodne o określonych parametrach. Obecna instalacja dostarczająca wodę do punktu produkcji łodzi nie spełnia wymogów w zakresie wydajności oraz odpowiedniego ciśnienia. Zgłosił Pan swoje zapotrzebowanie do Sp. z o.o. w (…). Otrzymał Pan odpowiedź, w której uzyskał Pan informacje, że Gmina (...). ani Spółka w chwili obecnej nie przewiduje w swoich planach finansowych rozbudowy sieci czy tez budowy infrastruktury, która spełniała by oczekiwane przez Pana parametry. W związku z okolicznością, że celem zarówno Gminy jak i Spółki jest wsparcie lokalnych przedsiębiorców m.in. poprzez zapewnianie im odpowiednich warunków rozwoju, otrzymał Pan od Spółki propozycje zawarcia umowy poprzez którą miałby Pan zobowiązać się do częściowego sfinansowania budowy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej umożliwiającej dostarczenie do miejsca prowadzonej przez przedsiębiorstwo produkcji, wody o parametrach niezbędnych w jej procesie. Zamierza Pan skorzystać z oferty, a ponadto otrzymał Pan już wstępna treść planowanego porozumienia w skutek którego miałby Pan przekazać na rzecz Spółki kwotę 250.000 zł. Pozostała cześć zostanie sfinansowana przez Sp. z o.o., który zobowiązałby się również do poprowadzenia procesu budowlanego jako inwestor. Zamierzona umowa nie będzie skutkować przekazaniem darowizny na rzecz Spółki. Jej zawarcie ma umożliwić przedsiębiorstwu rozwój oraz zapewnić dogodne warunki do prowadzenia działalności gospodarczej, na co wyraźnie wskazuje treść projektu dokumentu. Ponadto podkreśla Pan, że na Pana rzecz nie zostaną przekazane jakiekolwiek prawa ani roszczenia do wybudowanej instalacji.
Pana wątpliwości budzi możliwość zaliczenia kwoty 250.000 zł wynikającej z porozumienia z Sp. z o.o. do kosztów uzyskania przychodu.
Przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodów, każdy wydatek – poza wyraźnie wskazanym w ustawie – wymaga indywidualnej oceny pod kątem związku z przychodami i racjonalności działania dla osiągnięcia przychodu. Przy czym należy mieć na uwadze, że obowiązek wykazania związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym wydatkiem, a przychodem uzyskanym z działalności gospodarczej, zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów, spoczywa na podatniku.
Mając powyższe na względzie, stwierdzić należy, że w niniejszej sprawie inwestycja w postaci modernizacji przyłącza wodociągowo-kanalizacyjnego będzie miała wpływ na osiągane przez Pana przychody i ich wysokość, a także na zabezpieczenia źródła przychodów. Jak Pan wskazał w opisie stanu faktycznego, zbyt niskie ciśnienie przyłącza powodowało częste przestoje w pracy urządzeń technicznych służących do produkcji łodzi tj. przeważającego przedmiotu Pana działalności gospodarczej. Przestoje urządzeń sprawiały, że powstawały opóźnienia w produkcji - powodując tym samym, że Pana przychody kształtowały się na poziomie niższym niż miałoby to miejsce w sytuacji bezawaryjnego działania urządzeń.
Skoro więc sieć wodociągowa, której dotyczy umowa jest niezbędna do prawidłowego prowadzenia przez Pana działalności i będzie spełniała odpowiednie wymogi dotyczące wydajności i ciśnienia, przez co Pan będzie mógł dogodnie prowadzić działalność gospodarczą i rozwijać przedsiębiorstwo, stwierdzić należy, iż przedmiotowe wydatki mogą stanowić koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Sposób ujęcia w kosztach uzyskania przychodów wydatków związanych z działalnością gospodarczą zależy od rodzaju poniesionych wydatków oraz ich wartości.
W myśl art. 22 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
U podatników prowadzących księgi rachunkowe koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 5a i 5b.
Natomiast zgodnie z art. 22 ust. 5c ww. ustawy,
Koszty uzyskania przychodów inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.
Natomiast, zgodnie z art. 22 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5e, 6ba, 6bb i 7b, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.
Nie ulega wątpliwości, iż wydatki poniesione przez Pana na dofinansowanie budowy sieci wodociągowo-kanalizacyjnej nie mają charakteru kosztów bezpośrednio związanych z uzyskiwanymi przychodami. Będą one przyczyniały się do powstawania przychodów pośrednio - w dłuższym okresie czasu, a nie w konkretnym momencie, wobec czego należy zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów, innych niż koszty bezpośrednio związane z przychodami.
W konsekwencji, stanowisko Pana, w świetle którego przedmiotowe wydatki poniesione na dofinansowanie budowy sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, należy uznać za koszty uzyskania przychodu (jako koszty pośrednie), potrącalne w dacie jego poniesienia uznać należy za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
W interpretacji indywidualnej nie można jednoznacznie przesądzić, jaki dokument będzie zdecydowanie wystarczającym dokumentem do zaksięgowania wydatku w koszty podatkowe. Ostateczna ocena, czy wydatek został przez Pana prawidłowo udokumentowany, leży w kompetencjach organów podatkowych właściwych dla Pana w danej sprawie w toku odpowiedniego postępowania. Organ wydający interpretację indywidualną nie może natomiast dokonać takiej oceny odnośnie sposobu udokumentowania.
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Pana w złożonym wniosku. W przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
‒Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
‒Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
‒w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA),
albo
‒w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).