Temat interpretacji
W zakresie ulgi badawczo-rozwojowej
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 września 2021 r. wpłynął wniosek z 29 września 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia :
-czy opisana przez Wnioskodawcę w stanie faktycznym, prowadzona przez niego działalność stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych,
-czy wymienione w pkt 1-4 w stanie faktycznym wydatki ponoszone przez Wnioskodawcę w ramach prac badawczo-rozwojowych, mogą stanowić dla Wnioskodawcy koszty kwalifikowane, podlegające odliczeniu od podstawy opodatkowania Spółki w ramach stosowania ulgi na prace badawczo-rozwojowe.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem które wpłynęło 29 listopada 2021 r. oraz 16 grudnia 2021 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca (dalej także jako: „Spółka”) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, spółką celową zgodnie z art. 149 ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym, organizacją prowadzącą badania i upowszechniającą wiedzę w rozumieniu Rozporządzenia Komisji (UE) 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014.
Spółka jest polskim rezydentem podatkowym oraz od dnia 17 września 2021 r. na podstawie decyzji Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii, posiada status Centrum Badawczo - Rozwojowego w rozumieniu ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej.
Misją Spółki jest dostarczanie klientom innowacyjnych produktów i usług wysokiej jakości, które będą odpowiadały na aktualne potrzeby i wyzwania przemysłu oraz komercjalizacja wyników badań naukowych Politechniki (...).
Wyodrębniony dział Wnioskodawcy, Biuro Transferu Technologii na podstawie zawartych umów z kontrahentami wykonuje usługi doradcze, a także w ramach projektów prowadzi prace badawczo - rozwojowe (B+R).
Prowadzone są prace nad nowymi produktami i ich właściwościami, wprowadzane usprawnienia i ulepszenia do istniejących już rozwiązań.
Prace badawczo- rozwojowe (B+R) obejmują m.in:
-opracowania nowych rozwiązań konstrukcyjnych,
-ulepszanie i wprowadzanie znaczących udoskonaleń do istniejących konstrukcji,
-przeprowadzanie analiz pozwalających na ocenę właściwości konstrukcji przed jej wykonaniem,
-opracowywanie nowych procedur badawczych.
Rozwiązania tworzone przez Spółkę mają charakter prac B+R przede wszystkim z uwagi na fakt tworzenia innowacyjnych oraz niedostępnych na rynku, w pełni spersonalizowanych i dedykowanych rozwiązań na potrzeby przemysłu oraz zaangażowania kadry stanowiącej środowisko akademickie (wykorzystywanie wiedzy akademickiej przy opracowywanych rozwiązaniach).
Wszystkie projekty związane z pracami badawczo - rozwojowymi realizowane są na zlecenie kontrahentów Spółki (Zamawiających) i mają precyzyjnie zdefiniowany cel. Wnioskodawca podpisuje z zamawiającymi umowy na realizację prac B+R, w ramach których określany jest zakres prac, termin realizacji oraz sposób postępowania z autorskimi prawami majątkowymi wytworzonymi w toku prowadzonych przez Spółkę prac (co do zasady następuje przeniesienie autorskich praw majątkowych na rzecz Zamawiającego, jednak zdarzają się również sporadyczne sytuacje, w których udzielane są licencje - zarówno wyłączne jak i niewyłączne - na wykorzystanie powstałych wyników prac). Konsekwencją powyższego, są liczne wydatki powstające po stronie Spółki, związane z działalnością badawczo-rozwojową oraz prowadzonymi pracami projektowymi nad nowymi produktami.
Do kosztów tych należą m.in.:
Ad. 1
Wypłacane osobom fizycznym biorącym udział w pracach badawczo - rozwojowych należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych wraz ze składkami od tych należności określonymi w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych w części finansowanej przez płatnika.
Należy bowiem wskazać, że Wnioskodawca zawiera z wykwalifikowanymi specjalistami z danej dziedziny - osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej umowy (zlecenia, o dzieło), na podstawie których, osoby te zostają bezpośrednio zaangażowane w realizację prac B+R zleconych przez danego Zamawiającego. Zgodnie z zawieranymi umowami, po wykonaniu zleconych prac, osoby zaangażowane w realizację danego projektu B+R, zobowiązane są do przeniesienia na rzecz Wnioskodawcy autorskich praw majątkowych.
Ad. 2
Koszty ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych, świadczone na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, oraz koszty nabycia od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych.
Jak też wymienione w art. 18d ust. 3a pkt 2, koszty ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych, koszty badań wykonywanych na podstawie umowy, wiedzy technicznej i patentów lub licencji na chroniony wynalazek, uzyskanych od podmiotów spoza systemu szkolnictwa wyższego i nauki na warunkach rynkowych i wykorzystywanych wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo- rozwojowej.
Ad. 3
Koszty nabycia materiałów i surowców zużytych podczas projektów B+R.
Ad. 4
Koszty uzyskania patentu na wynalazki oraz innych praw pokrewnych.
Spółka planuje również poniesienie Kosztów B+R związanych z uzyskaniem i utrzymaniem patentów (dalej: „Koszty patentów”), w szczególności koszty:
·przygotowania dokumentacji zgłoszeniowej i dokonania zgłoszenia do Urzędu Patentowego;
·prowadzenia postępowania przez Urząd Patentowy;
·wykonania opracowań, czynności prawnych i faktycznych w badaniach formalnoprawnych;
·badania przez eksperta zdolności patentowej i uzyskania decyzji o udzieleniu prawa z patentu na projekty wynalazcze w kategorii patentu na wynalazki itp.
Wnioskodawca przy realizacji zleconych prac B+R ponosi również inne koszty w tym m.in. koszty odpłatnego korzystania z aparatury naukowo - badawczej w ramach najmu od podmiotu powiązanego. Wydatki te nie stanowią jednak kosztów kwalifikowanych, a zatem Wnioskodawca nie zamierza ich uwzględniać w ramach ulgi B+R i nie są one objęte zakresem niniejszego wniosku.
Po zakończeniu prac, Wnioskodawca przekazuje przedmiot umowy Zamawiającemu (koncepcja, dokumentacja projektowo-wykonawcza, prototyp, raport z opracowanymi wynikami badań, próbki, materiały, wyniki obliczeń - zasadniczo wszystko to, co powstało w trakcie prac). Przekazanie odbywa się na podstawie wystawionego protokołu zdawczo-odbiorczego. Praca może być oddana całościowo lub być oddawana w etapach. Po przekazaniu prac, Wnioskodawca wystawia Zamawiającym faktury VAT.
Wnioskodawca prowadzi w księgach odrębną ewidencję kosztów kwalifikowanych, które są przyporządkowywane do poszczególnych projektów.
Nakłady ponoszone na projekty realizowane przez Spółkę nie są Spółce zwracane w jakiejkolwiek formie. Spółka nie planuje również, aby w przyszłości korzystać z jakiejkolwiek formy zwrotu nakładów. Jednak gdyby wbrew założeniom taki zwrot uzyskała, zwrócona część wydatków nie będzie potraktowana jako koszty kwalifikowane w rozumieniu przepisu art. 18d Ustawy o PDOP.
Powadzone Prace B+R nie stanowią i nie będą stanowić badań podstawowych w rozumieniu art. 4a pkt 27 lit. a) Ustawy o CIT.
Kwota odliczenia w ramach Ulgi B+R nie przekroczy limitów, o których mowa w art. 18d ust. 7 ww ustawy.
Wskazania wymaga również, że Wnioskodawca na dzień składania niniejszego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia lub decyzji o wsparciu.
W uzupełnieniu wniosku które wpłynęło 29 listopada 2021 r. oraz 16 grudnia 2021 r. wskazali Państwo :
Ad. 1
Działalność prowadzona przez Wnioskodawcę jest działalnością o charakterze twórczym, podejmowaną w sposób systematyczny (tj. metodyczny, zaplanowany i uporządkowany), a jej celem jest zwiększenie zasobów wiedzy/wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych rozwiązań.
Prace prowadzone są w sposób metodyczny, realizacja prac odbywa się trójetapowo i zakłada :
- etap koncepcyjny
- etap projektowania
- etap wykonawczy
Wszelkie czynności wykonywane w ramach prowadzonych prac są zaplanowane wcześniej, a ich kolejność jest uporządkowana - wszelkie czynności realizowane w ramach prac B+R, są wykonywane w ciągu logicznym, następującym po sobie. Z tego powodu niejednokrotnie w trakcie prac zachodzi konieczność „cofnięcia się” do uzyskanych w poprzednich etapach wyników, celem naniesienia niezbędnych poprawek na podstawie prowadzonych prac badawczo-rozwojowych.
Dla przykładu: w trakcie opracowania lancy zawierającej układ sterowania procesem mycia na myjniach samochodowych zaplanowano następujące etapy prac;
- etap I - opracowanie koncepcji i projektu urządzenia,
- etap II - opracowanie dokumentacji konstrukcyjnej,
- etap III - wykonanie prototypu,
- etap IV - wykonanie dokumentacji powykonawczej.
Z powyższego wynika, że nie da się zrealizować kolejnego etapu bez zakończenia poprzedniego. W trakcie prac nad prototypem okazało się, że zakładany w koncepcji i dokumentacji konstrukcyjnej element-zawór nie spełnia zakładanej funkcji, w związku z tym nastąpiła konieczność zmodyfikowania koncepcji a tym samym dokumentacji powstałej w etapie II, celem zamiany podzespołu i przeprojektowania urządzenia w celu zachowania jego funkcjonalności. W przedstawiony powyżej sposób analogicznie prowadzone są wszystkie prace badawczo- rozwojowe.
Ad. 2
Wnioskodawca nie prowadzi badań podstawowych rozumianych jako prace empiryczne. Mając na uwadze formę prawną Wnioskodawcy oraz cel w jakim został on powołany, należy wskazać, że prowadzone są badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Ad. 3
Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność w zakresie prac rozwojowych obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnej wiedzy i umiejętności, w tym zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług (taki przykładowy proces został opisany w odpowiedzi na pytanie nr 1).
Jednocześnie wskazali Państwo, że ta działalność nie obejmuje prac związanych z rutynowymi i okresowymi zmianami wprowadzanymi do nich, nawet jeżeli takie zmiany maja charakter ulepszeń.
Ad. 4
Wydatki ponoszone w związku z realizacją prac badawczo - rozwojowych nie są przez Wnioskodawcę odliczane od podstawy opodatkowania, zgodnie z art. 18d ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Ad. 5
Wydatki odliczane przez Wnioskodawcę w ramach ulgi badawczo - rozwojowej stanowią dla Instytutu koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Ad. 6
Wnioskodawca w prowadzonej ewidencji rachunkowej wyodrębnia koszty kwalifikowane (ewidencja umożliwia zidentyfikowanie kosztów odnoszących się do prowadzonych prac B+R).
Ad. 7
Wnioskodawca osobom fizycznym biorącym udział w pracach badawczo-rozwojowych, nie prowadzącym działalności gospodarczej wypłaca należności z tytułu umów zlecenia/o dzieło o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych wraz ze składkami od tych należności określonymi w ustawie o sfinansowanymi przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.
Wynagrodzenie o którym mowa powyżej, nie zawiera żadnych dodatkowych elementów takich jak np. nagrody, premie, dodatki.
Pytania
1.Czy opisana przez Wnioskodawcę w stanie faktycznym, prowadzona przez niego działalność stanowi działalność badawczo- rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych?
2.Czy wymienione w pkt 1-4 w stanie faktycznym wydatki ponoszone przez Wnioskodawcę w ramach prac badawczo-rozwojowych, mogą stanowić dla Wnioskodawcy koszty kwalifikowane, podlegające odliczeniu od podstawy opodatkowania Spółki w ramach stosowania ulgi na prace badawczo-rozwojowe?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy,
Ad. 1
Charakterystyka opisanej działalności pozwala stwierdzić, że stanowi ona działalność badawczo - rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, a w konsekwencji Wnioskodawca jest uprawniony do korzystania z ulgi na badania i rozwój (dalej: „ulga B+R”), o której mowa w art. 18d ustawy o CIT. Powyższe wyraża się możliwością odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów uzyskania przychodu, poniesionych przez Spółkę na działalność badawczo-rozwojową. Jak bowiem wynika z art. 18d ust. 7 ustawy o CIT podatnicy posiadający status centrum badawczo- rozwojowego są uprawnieni do odliczenia 150% kwoty kosztów uzyskania przychodu stanowiących wydatki poniesione na działalność badawczo-rozwojową.
Natomiast, zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Z kolei zgodnie z art. 4a pkt 28 ustawy o CIT, poprzez prace rozwojowe rozumie się prace, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (działalność obejmująca nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.) W świetle powyższego należy podkreślić, że opisana w stanie faktycznym działalność Wnioskodawcy w zakresie prac nad nowymi produktami i ich właściwościami, wprowadzane usprawnienia i ulepszenia do istniejących już rozwiązań, posiada wszystkie niezbędne cechy kwalifikujące ją jako działalność badawczo-rozwojową. Co istotne, nie ma pewności, czy stworzony przez Spółkę produkt będzie spełniał pożądane właściwości i parametry wymagane przez kontrahenta oraz np. konieczne do wymaganych prawem atestacji. Stworzenie innowacyjnego produktu wymaga od Wnioskodawcy przeprowadzenia szeregu badań, testów i analiz. Natomiast, wykonanie ww. czynności lub weryfikacja wyników przeprowadzonych prac wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności, która jest wykorzystywana przez specjalistów współpracujących ze Spółką w podejmowanych projektach, na zlecenie jej kontrahentów. Wnioskodawca wykorzystuje również wiedzę do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych rozwiązań. Wszystkie opisane czynności o charakterze twórczym, polegające na wykorzystaniu specjalistycznej wiedzy i umiejętności, prowadzone są w celu stworzenia nowego bądź ulepszonego produktu lub rozwiązania, indywidualnie dopasowanego do potrzeb konkretnego kontrahenta i zapotrzebowania rynku. Jednocześnie podkreślenia wymaga, że opisywana działalność Wnioskodawcy nie ma charakteru prac rutynowych, polegających na wprowadzeniu okresowych zmian. W pełni skupiona jest bowiem wokół wprowadzania nowatorskich, innowacyjnych rozwiązań, polegających na ciągłym zmienianiu i dostosowywaniu produktów Spółki do oczekiwań i potrzeb jej kontrahentów.
Ad. 2
Odnosząc się do poszczególnych kategorii wydatków, ponoszonych przez Wnioskodawcę na działalność badawczo - rozwojową, wskazania wymaga, że Wnioskodawca zawiera z wykwalifikowanymi specjalistami z danej dziedziny - osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej umowy cywilnoprawne (zlecenia, o dzieło), na podstawie których, osoby te zostają bezpośrednio zaangażowane w realizację prac B+R zleconych przez danego Zamawiającego.
W odniesieniu do powyższego, należy wskazać, że zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 1a ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu. W związku z powyższym, koszty kwalifikowane stanowią m.in. wydatki ponoszone na należności wypłacane osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło. W ramach prowadzonych prac B+R Wnioskodawca ponosi również koszty ekspertyz, badań, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych, świadczone na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1,2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, oraz koszty nabycia od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych a także od podmiotów spoza systemu szkolnictwa wyższego i nauk na warunkach rynkowych W odniesieniu do powyższego, należy wskazać, że wydatki takie mogą stanowić koszty kwalifikowane zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 3 oraz art. 18d ust. 3a pkt 2 ustawy o CIT.
Wnioskodawca ponosi także koszty nabycia materiałów i surowców zużytych podczas realizacji projektów B+R. Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Ww. przepis pozwala zatem na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych, wszelkich kosztów materiałów i surowców niezbędnych do wdrożenia nowego procesu lub znacznej zmiany istniejącego procesu, w tym również materiałów i surowców zużytych w celu przygotowania odpowiednich, dostosowanych stanowisk badawczych, narzędzi i oprzyrządowania, jeżeli bez takich elementów niemożliwe będzie wdrożenie nowego bądź znacznie zmienionego procesu produkcji. Skoro bowiem bez odpowiednich narzędzi i oprzyrządowania niemożliwe byłoby wprowadzenie procesu optymalizacji produkcji i prowadzenie działalności badawczo- rozwojowej, to należy uznać, że zachodzi bezpośredni związek tych materiałów i surowców z działalnością badawczo- rozwojową Wnioskodawcy.
Ponadto, Wnioskodawca planuje również ponosić wymienione w stanie faktycznym koszty związane z uzyskaniem i utrzymaniem patentów (art. 18d ust. 2 pkt 5 ustawy o CIT).
Jednocześnie wyraźnie należy zaznaczyć, że Wnioskodawca spełnia wymóg określony w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, zobowiązującym podatników prowadzących działalność badawczo - rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, do wyodrębnienia w ewidencji rachunkowej, kosztów działalności badawczo - rozwojowej. Podsumowując: ponoszone oraz planowane przez Wnioskodawcę wydatki na działalność badawczo-rozwojową opisane powyżej, w tej części, która związana jest z realizacją działalności B+R, stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 i ust. 3a ustawy o CIT, które Wnioskodawca może odliczać od podstawy opodatkowania, w ramach ulgi na badania i rozwój. Do czasu uzyskania statusu centrum badawczo - rozwojowego, Wnioskodawca może skorzystać z odliczenia 100% kosztów kwalifikowanych, po uzyskaniu statusu centrum badawczo - rozwojowego tj. po dniu 17 września 2021 roku - 150% kosztów, o których mowa w ww. przepisach.
Ponadto, zdaniem Wnioskodawcy jest uprawniony do korzystania z ulgi na badania i rozwój, ponieważ łącznie spełnione są następujące warunki:
-podatnik ponosi koszty na działalność badawczo - rozwojową,
-koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowią dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o CIT,
-koszty na działalność badawczo - rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2-3 Ustawy o CIT,
-ww. koszty uzyskania przychodów stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu Ustawy o CIT, w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b Ustawy o CIT, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo - rozwojowej,
-podatnik wykazuje w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,
-kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w Ustawie o CIT
-koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiekolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym Inie można uznać, że otrzymanie wynagrodzenia od Zamawiającego z tytułu realizacji prac B+R stanowi zwrot kosztów kwalifikowanych - powodowałoby to nieuzasadnione rozróżnienie sytuacji podmiotów uzyskujących bezpośrednio wynagrodzenie w cenie sprzedawanych towarów lub usług).
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2021 r., poz. 1800 ze zm., dalej: „uCIT”, „updop”):
działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 4a pkt 27 uCIT:
ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:
a.badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
b.badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:
badania naukowe są działalnością obejmującą:
a. badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
b. badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Stosownie do treści art. 4a pkt 28 uCIT:
ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:
prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Pamiętać trzeba, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.). Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Zgodnie z art. 18d ust. 1 uCIT:
podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 1a uCIT:
za koszty kwalifikowane uznaje się poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;
W myśl art. 18d ust. 2 pkt 2 uCIT:
za koszty kwalifikowane uznaje się nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.
Stosownie do art. 18d ust. 2 pkt 3 uCIT :
za koszty kwalifikowane uznaje się ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej
Z kolei, zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 5 uCIT:
kwalifikowanymi kosztami działalności badawczo- rozwojowej są koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:
a) przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,
b) prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,
c) odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,
d) opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.
Zgodnie z art. 18d ust. 3a pkt 2 uCIT:
w przypadku podatników posiadających status centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1402 oraz z 2020 r. poz. 568), za koszty kwalifikowane, oprócz kosztów wymienionych w ust. 2-3, uznaje się także koszty ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych, badań wykonywanych na podstawie umowy, wiedzy technicznej i patentów lub licencji na chroniony wynalazek, uzyskanych od podmiotów innych niż wymienione w ust. 2 pkt 3 na warunkach rynkowych i wykorzystywanych wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym (art. 18d ust. 5 uCIT).
Ponadto, zgodnie z treścią art. 18d ust. 6 uCIT:
podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.
Jak stanowi art. 18d ust. 7 uCIT:
kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:
1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
3) w przypadku pozostałych podatników – 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.
Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia (art. 18d ust. 8 uCIT).
Zgodnie z art. 18e uCIT:
podatnicy korzystający z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, oraz podatnicy, którym przysługuje kwota określona w art. 18da, są obowiązani wykazać w zeznaniu poniesione koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu lub stanowiące podstawę do wyliczenia przysługującej podatnikowi kwoty.
Z art. 9 ust. 1b uCIT, wynika ogólny obowiązek wyodrębniania przez podatników, zamierzających skorzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, w prowadzonych przez nich księgach podatkowych, kosztów działalności badawczo-rozwojowej.
Natomiast, stosownie do art. 9 ust. 1 uCIT:
podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczania wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 16a-16m.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 uCIT:
kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Mając na uwadze powołane powyżej przepisy, należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:
-podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,
-koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu uCIT,
-koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2-3 uCIT,
-podatnik, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a, odliczał jedynie koszty kwalifikowane, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia,
-w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b uCIT, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,
-podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,
-kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w uCIT,
-koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiekolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Ad. 1
Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy, wskazać należy, że w celu skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową należy przeprowadzić analizę nakierowaną na:
1. 1. zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicję wskazane w art. 4a pkt 26-28 uCIT);
2 2. określenie kosztów działalności badawczo-rozwojowej (poprzez zidentyfikowanie kosztów spełniających definicję „kosztów kwalifikowanych” o jakich mowa w art. 18d uCIT);
3 3. zidentyfikowanie dokumentacji uzasadniającej prawo do skorzystania z ulgi oraz wypełnienie obowiązków formalnych (przede wszystkim w celu realizacji obowiązku wskazanego w art. 9 ust. 1b uCIT).
Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 uCIT, zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, iż działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Po drugie, z art. 4a pkt 26 uCIT wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.
Kluczowe, jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwie rodzaje aktywności, tj.: (i) badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz (ii) prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.
Należy zwrócić uwagę na podkreślone wyłączenie zawarte w art. 4a pkt 28 uCIT oraz art. 4 ust. 3 ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu ulgi na działalność badawczo-rozwojową tych przejawów aktywności podatnika, które pomimo ulepszenia istniejących usług oraz innych operacji w toku z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość) nie mogą stanowić prac rozwojowych.
Analizując przedstawiony stan faktyczny stwierdzić należy, że opisana przez Wnioskodawcę prowadzona przez niego działalność stanowi działalność badawczo- rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych
Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1, należy uznać za prawidłowe.
Ad. 2
Należy zaznaczyć, że od 1 stycznia 2018 r., przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane, poza należnościami z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (w myśl art. 18d ust. 2 pkt 1 uCIT), również należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (w myśl art. 18d ust. 2 pkt 1a uCIT).
Stosownie do art. 13 pkt 8 lit. a uPIT:
za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.
W sytuacji, gdy w danym miesiącu osoba wykonująca prace na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło otrzyma wyłącznie wynagrodzenie za czas, w którym będzie faktycznie realizował działalność badawczo-rozwojową, wówczas ww. wynagrodzenie wraz ze sfinansowanymi przez płatnika składkami od ww. przychodu, określonymi w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, będzie stanowiło koszt kwalifikowany, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1a uCIT.
Ponadto, ustawodawca w treści art. 18d ust. 2 pkt 1a updop, odnosi się do czasu pracy przeznaczonego na wykonywanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej, a zatem do czasu faktycznie poświęconego na ten cel.
Zatem, koszty poniesione przez Spółkę na wynagrodzenia na rzecz osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia/o dzieło oraz składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez pracodawcę mogą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1a uCIT, o ile ponoszone będą w związku z wykonywaniem prac badawczo-rozwojowych.
W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.
Przedmiotem wątpliwości Wnioskodawcy jest również kwestia ustalenia, czy koszty ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych, świadczone na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, oraz koszty nabycia od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, jak też wymienione w art. 18d ust. 3a pkt 2, koszty ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych, koszty badań wykonywanych na podstawie umowy, wiedzy technicznej i patentów lub licencji na chroniony wynalazek, uzyskanych od podmiotów spoza systemu szkolnictwa wyższego i nauki na warunkach rynkowych i wykorzystywanych wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo- rozwojowej stanowią koszty kwalifikowane, podlegające odliczeniu od podstawy opodatkowania na podstawie art. 18d ust. 1 uCIT.
Zgodnie z cytowanym już art. 18d ust. 2 pkt 3 updop:
za koszty kwalifikowane uznaje się ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez jednostkę naukową w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2016 r. poz. 2045 ze zm.), a także nabycie od takiej jednostki wyników prowadzonych przez nią badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej (brzmienie przepisu obowiązujące do 30 września 2018 r.);
Przytoczony powyżej art. 18d ust. 2 pkt 3 updop, wskazuje, że za koszty kwalifikowane należy uznać ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, nabycie wyników badań naukowych, które są świadczone lub wykonywane jednocześnie:
-na podstawie umowy przez podmiot wskazany w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
-na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Natomiast, w myśl art. 18d ust. 3a pkt 2 uCIT:
w przypadku podatników posiadających status centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 706), za koszty kwalifikowane, oprócz kosztów wymienionych w ust. 2-3, uznaje się także koszty ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych, badań wykonywanych na podstawie umowy, wiedzy technicznej i patentów lub licencji na chroniony wynalazek, uzyskanych od podmiotów innych niż wymienione w ust. 2 pkt 3 na warunkach rynkowych i wykorzystywanych wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Należy zauważyć, że wskazane wydatki poniesione:
-na koszty ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych, świadczone na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, oraz koszty nabycia od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych.
-koszty ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych, koszty badań wykonywanych na podstawie umowy, wiedzy technicznej i patentów lub licencji na chroniony wynalazek, uzyskanych od podmiotów spoza systemu szkolnictwa wyższego i nauki na warunkach rynkowych i wykorzystywanych wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo- rozwojowej.
o ile zostały poniesione w ramach działalności badawczo-rozwojowej Spółki, nie zostały Spółce zwrócone w jakiejkolwiek formie, mogą stanowić koszty kwalifikowane ulgi badawczo-rozwojowej.
W związku z powyższym wskazać należy, że stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie należy uznać za prawidłowe.
Przedmiotem wątpliwości Wnioskodawcy jest również kwestia ustalenia, czy koszty materiałów i surowców zużytych podczas projektów B+R stanowią koszty kwalifikowane, podlegające odliczeniu od podstawy opodatkowania na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 2 uCIT.
Art. 18d ust. 2 pkt 2 uCIT, stanowi, że warunkiem uznania wydatków na nabycie materiałów i surowców jest ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Przepisy omawianej ustawy podatkowej nie precyzują co należy rozumieć pod pojęciem materiałów i surowców. Zatem, przyjmuje się, że materiały i surowce, w przypadku których istnieje możliwość ich przypisania do działalności badawczo-rozwojowej, uznaje się za koszty kwalifikowane w ramach ww. działalności.
Należy zwrócić uwagę, że w art. 18d ust. 2 pkt 2 uCIT, ustawodawca posługuje się pojęciami „materiały” oraz „surowce”, które nie zostały zdefiniowane w przepisach ustawy o CIT, stanowiąc przy tym, że w podstawie obliczania ulgi uwzględnione mogą być wyłącznie materiały i surowce związane bezpośrednio z prowadzoną przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową.
Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w związku z brakiem definicji przedmiotowego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).
Z kolei w zakresie interpretacji pojęcia „materiały”, odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2021 r. poz. 217 ze zm., dalej: „uor”). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 uor, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.
Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek-Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam. Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj. Walińska Anna. Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).
W ocenie tut. Organu, wobec spełnienia przez Wnioskodawcę tego warunku, tj. nabycia materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, należy stwierdzić, że wydatki te stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w ww. przepisach.
W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.
Wątpliwości Wnioskodawcy budzi również kwestia ustalenia, czy koszty uzyskania patentu na wynalazki oraz inne prawa pokrewne stanowią koszty kwalifikowane działalności badawczo - rozwojowej objęte ulgą określoną w art. 18d ust. 2 pkt 5 uCIT.
Jak wynika z opisanego we wniosku stanu faktycznego, Spółka planuje poniesienie Kosztów B+R związanych z uzyskaniem i utrzymaniem patentów („Koszty patentów”), w szczególności koszty:
·przygotowania dokumentacji zgłoszeniowej i dokonania zgłoszenia do Urzędu Patentowego;
·prowadzenia postępowania przez Urząd Patentowy;
·wykonania opracowań, czynności prawnych i faktycznych w badaniach formalnoprawnych;
·badania przez eksperta zdolności patentowej i uzyskania decyzji o udzieleniu prawa z patentu na projekty wynalazcze w kategorii patentu na wynalazki itp.
Mając na uwadze przywołane przepisy wskazać należy, że wszystkie z wyżej wymienionych wydatków mieszczą się w katalogu kosztów uzyskania i utrzymania patentu, zawartego w art. 18d ust. 2 pkt 5 uCIT.
Zatem, stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie należy uznać za prawidłowe.
Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia:
- czy opisana przez Wnioskodawcę w stanie faktycznym, prowadzona przez niego działalność stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, należy uznać za prawidłowe,
- czy wymienione w pkt 1-4 w stanie faktycznym wydatki ponoszone przez Wnioskodawcę w ramach prac badawczo-rozwojowych, mogą stanowić dla Wnioskodawcy koszty kwalifikowane, podlegające odliczeniu od podstawy opodatkowania Spółki w ramach stosowania ulgi na prace badawczo-rozwojowe, należy uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który przedstawili Państwo i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).