Dotyczy ustalenia możliwości korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej. - Interpretacja - 0114-KDIP3-1.4011.203.2022.2.AK

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 26 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.203.2022.2.AK

Temat interpretacji

Dotyczy ustalenia możliwości korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej.

Interpretacja indywidualna  – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że stanowisko Pana w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie ustalenia czy :

-podejmowana przez Spółkę działalność stanowi działalność badawczo-rozwojową - jest prawidłowe;

-można uznać za koszty kwalifikowalne o których mowa jest w art. 26e ust. 2 i 3 updof, poniesione na działalność badawczo-rozwojową następujące wydatki:

1.wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w oparciu o umowy o pracę i umowy zlecenie/dzieło wraz ze składkami ZUS, jak również wynagrodzenia za czas choroby/niezdolności do pracy oraz urlopów, a także za dni wolne z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem i inne zwolnienia od pracy dotyczące konkretnego pracownika (urlop okolicznościowy), ekwiwalenty za niewykorzystany urlop, nagrody, premie, szkolenia które Spółka będzie zobowiązana dokonywać, w części dotyczącej:

wynagrodzenia za czas choroby, urlopu, niewykorzystanego urlopu, sprawowania opieki nad dzieckiem, urlopu okolicznościowego, inne zwolnienia od pracy , a także kosztów składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez pracownika dotyczących tych składników wynagrodzenia – jest nieprawidłowe,

w pozostałej części – jest prawidłowe,

2.wydatki poniesione na wynagrodzenie osób współpracujących z Wnioskodawcą na podstawie umów B2B (tj. umów o współpracę pomiędzy przedsiębiorcami) - jest nieprawidłowe,

3.wydatki poniesione na szkolenia pracowników dotyczące sfery działalności badawczo-rozwojowej jest prawidłowe,

4.wydatki poniesione na remont budynku i adaptację studia nagrań, wyposażenie techniczne studia nagrań - zakup infrastruktury tj. serwera danych, zakupu sprzętu i specjalistycznego oprogramowania do studia nagrań w tej części, która dotyczy działalności badawczo-rozwojowej, a nie działalności podstawowej Wnioskodawcy - jest prawidłowe,

5.odpisy amortyzacyjne dokonywane od inwestycji w obcym środku trwałym w tej części, która dotyczy działalność badawczo-rozwojowej a nie działalności podstawowej Wnioskodawcy - jest prawidłowe,

6.odpisy amortyzacyjne od oprogramowania (wartości niematerialnych i prawnych) - wykorzystywanego do działalności badawczo - rozwojowej - jest prawidłowe,

7.odpisy amortyzacyjne od oprogramowania (wartości niematerialnych i prawnych) - wykorzystywanego do prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności podstawowej - jest nieprawidłowe,

8.zakup sprzętu i serwera danych niestanowiących środków trwałych oraz specjalistycznego oprogramowania i programu (...), który/które Wnioskodawca wykorzystuje tyko do prowadzonej działalności podstawowej - jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 lutego 2022 r. wpłynął wniosek Pana o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia możliwości korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej. Uzupełnił go Pan w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 26 kwietnia 2022 r. (data wpływu 26 kwietnia 2022 r.) oraz pismem z dnia 23 maja 2022 r. (data wpływu 23 maja 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym i prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 Ustawy PIT. Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy są wyspecjalizowane usługi tłumaczeniowe świadczone zarówno na rzecz polskich jak i zagranicznych klientów.

W szczególności Wnioskodawca specjalizuje się w takich obszarach działalności jak:

1.Usługi lokalizacji gier,

2.Usługi tłumaczenia książek,

3.Usługi tłumaczenia filmów,

4.Usługi tłumaczenia biznesowego.

Usługa lokalizacji gier obejmuje następujące usługi:

tłumaczenie, redakcja i korekta tekstów,

adaptacja kulturowa,

lokalizacja skryptów dialogowych (dubbing, a w nim lip-sync, pliki z ograniczeniami czasowymi),

nagrania (własne studio oraz współpraca ze studiami w całej Europie oraz USA),

przygotowanie i implementacja loc-kitów,

przerysowywanie grafik,

testy językowe od wersji beta do master (...).

Usługa tłumaczenia książek obejmuje następującej usługi:

tłumaczenie, redakcja i korekta,

adaptacja kulturowa, jeśli dana pozycja książkowa tego wymaga,

redakcja merytoryczna, wsparcie ekspertów z danej dziedziny,

opracowanie makiety graficznej książki,

lokalizacja czcionek na potrzeby DTP,

projekt okładki

skład i kompleksowe przygotowanie do druku.

Usługa tłumaczenia filmów obejmuje następujące usługi:

tłumaczenie, redakcja i korekta tekstów filmowych pod lektora,

tłumaczenie, redakcja i korekta tekstów filmowych pod napisy,

tłumaczenia ze słuchu,

przygotowanie wersji napisowych dla niesłyszących,

rozstawianie napisów,

dodawanie gotowych napisów do materiału filmowego,

wbijanie napisów do kaset beta,

nagrania lektora do przygotowanego materiału.

Usługa tłumaczenia biznesowego obejmuje następujące usługi:

tłumaczenia pisemne z zakresu ekonomii, finansów, prawa, IT, medycyny, reklamy i PR, sportu,

tłumaczenia ustne: konsekutywne, symultaniczne: kabinowe i szeptane, wsparcie podczas negocjacji i spotkań biznesowych (np. poprowadzenie prezentacji), prowadzenie w języku obcym konferencji i eventów (np. sportowych).

Wnioskodawca prowadzi działalność na innowacyjnym i szybko rozwijającym się rynku. Zakres merytoryczny usług realizowanych przez Wnioskodawcę jest uzależniony przede wszystkim od charakteru wsparcia oczekiwanego przez klienta. Konieczność poszukiwania nowej wartości oczekiwanej przez usługobiorców wymusza ciągłe zmiany w zakresie oferowanych usług po stronie Wnioskodawcy i rozwijanie nowych kompetencji rynkowych.

Ponadto, dynamiczny rozwój rynku, na którym działa Wnioskodawca wymaga nieustannego śledzenia trendów na rynku i podejmowania działań zmierzających do zaspokojenia zapotrzebowania na nowe rozwiązania oraz poszerzania usług z zastosowaniem nowych rozwiązań technologicznych. W związku z tym uznać należy, że usługi świadczone przez Wnioskodawcę mają charakter twórczy. Pracownicy i współpracownicy Wnioskodawcy, wykonują działalność kreacyjną, twórczą i stale podnoszą swoje kompetencje w zakresie usług oferowanych przez Wnioskodawcę.

Wnioskodawca realizuje szereg projektów wewnętrznych, które są ukierunkowane przede wszystkim na nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do projektowania i tworzenia ulepszonych lub nowych procesów w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy. Taka działalność badawczo- rozwojowa jest i będzie przez Wnioskodawcę rozgraniczana od pozostałej działalności (prace rutynowe).

Projekty wewnętrzne prowadzone są na własne potrzeby Wnioskodawcy. Projekty wewnętrzne podejmowane są w wyniku wewnętrznej inicjatywy Wnioskodawcy i prowadzone są one przede wszystkim na podstawie przeprowadzonej analizy wewnętrznego zapotrzebowania Wnioskodawcy na nowe rozwiązania oraz w celu zidentyfikowania nowych możliwości technologicznych, które zostaną wykorzystane w działalności Wnioskodawcy. Poza opracowaniem nowych zastosowań wybranych technologii, w ramach projektów wewnętrznych Wnioskodawca opracowuje również rozwiązania wykorzystywane wewnętrznie, których celem jest optymalizacja kwestii organizacyjnych w jego przedsiębiorstwie.

W projekty zaangażowani są pracownicy Wnioskodawcy, tj. osoby otrzymujące od niego należności z tytułu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 Ustawy PIT (dalej: „pracownicy”), a także współpracownicy Wnioskodawcy, tj. osoby otrzymujące od niego należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a Ustawy PIT (tj. wykonujące usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło) (dalej: „współpracownicy”).

W ostatnich latach Wnioskodawca realizował wymienione poniżej projekty wewnętrzne, przy czym w ramach każdego z tych projektów Wnioskodawca ponosił (i w niektórych wypadkach nadal ponosi) m.in. wydatki na wynagrodzenie pracowników/współpracowników zaangażowanych w realizację projektu. Wydatki związane z wynagrodzeniem pracowników/współpracowników zaangażowanych w realizację danego projektu są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w okresie, w którym zostały poniesione.

Każdy projekt realizowany był/jest przez dedykowanych pracowników/współpracowników. Wnioskodawca zaangażowanie pracownika/współpracownika w realizację projektu, ustalał/ustala na podstawie miesięcznej ewidencji czasu pracy prowadzonej dla danego projektu.

W przedsiębiorstwie Wnioskodawcy realizowane były/są następujące projekty wewnętrzne:

1. Tabele dla administracji - jest to narzędzie służące do oceny pracy poszczególnych tłumaczy współpracujących z Wnioskodawcą zaangażowanych w projekty realizowane dla zewnętrznych klientów. Narzędzie to wykorzystywane jest do pomiaru efektywności tłumaczeń i zaangażowania poszczególnych tłumaczy, co pozwala na efektywne wykorzystanie posiadanych przez Wnioskodawcę zasobów ludzkich w realizowanych przez Wnioskodawcę projektach.

Prace przeprowadzone w celu realizacji projektu to: opracowanie koncepcji, analiza biznesowa projektu, wybór danych do analizy, zaprojektowanie i wdrożenie narzędzia. Projekt był realizowany i wdrożony w 2018 roku.

2. System bookowania autorów - to system rezerwacyjny autorów tłumaczeń. System bookowania pozwala na efektywne wykorzystanie posiadanych przez Wnioskodawcę zasobów ludzkich w świadczeniu oferowanych przez Wnioskodawcę usług, poprzez weryfikację dostępności autorów tłumaczeń i śledzenie postępów prac nad danym projektem.

Ponadto System bookowania autorów jest narzędziem IT, zapewniającym administratorom kontrolę nad dostępem do danych oraz gwarantującym wydajne mechanizmy zabezpieczenia tych danych. System pozwala też na sprawne przywrócenie infrastruktury do pracy po wystąpieniu losowego przestoju, a także na dodanie zdalnego dostępu dla pracowników firmy lub podwykonawców w razie zaistnienia takiej potrzeby.

Prace przeprowadzone w ramach realizacji projektu to: projekt rozwiązania, przygotowanie konfiguracji istniejącej infrastruktury pod zmiany oraz wdrożenie rozwiązania. Projekt realizowany był w okresie od listopada 2018 do maja 2019. Rozwiązanie zostało wdrożone w maju 2019 r.

Oprócz kosztów wynagrodzeń, Wnioskodawca poniósł wydatki na przeszkolenie pracowników IT z administrowania danymi oraz z zakresu bezpieczeństwa i prawidłowego wykorzystywania infrastruktury.

3. (...} - jest narzędziem on-line, które ma za zadanie wsparcie kadry managerskiej, realizatorów oraz reżyserów w zarządzaniu pracą studia nagrań. (...) stanowi bazę danych kontaktowych aktorów współpracujących z Wnioskodawcą przy realizacji usług tłumaczeń.

Prace wykonywane w ramach realizacji projektu to zaprojektowanie, wykonanie, wdrożenie podstawowej wersji programu, zakup infrastruktury (serwer danych). Projekt realizowany jest od 2019 i obecnie jest na kolejnym etapie realizacji.

W ramach tego projektu Wnioskodawca - oprócz kosztów wynagrodzeń - poniósł koszty przeszkolenia pracowników/ współpracowników i zakupu infrastruktury (serwer danych).

4. Studio nagrań - jest narzędziem służącym do opracowania skryptów/skrótów klawiszowych do automatyzacji pracy realizatorów dźwięku. Dzięki projektowi Studio nagrań możliwe jest szybsze przygotowanie, przeprowadzenie i dokonanie postprodukcji nagrań.

Prace wykonywane w ramach realizacji projektu to praca koncepcyjna, wywiady z realizatorami, napisanie skryptów. Projekt realizowany jest od 2020 i jest obecnie na kolejnym etapie realizacji.

W ramach tego projektu Wnioskodawca - oprócz kosztów wynagrodzeń - poniósł koszty przeszkolenia pracowników/ współpracowników.

5. (...) - jest to narzędzie służące analizie zysku ze sprzedaży usług tłumaczeniowych. Narzędzie to pozwala na analizę współpracy z poszczególnymi klientami i opracowanie strategii dalszej współpracy na podstawie marży zrealizowanej w poszczególnych latach.

Prace wykonywane w ramach projektu to opracowanie koncepcji, analiza biznesowa, wybór danych do analizy, zaprojektowanie i wdrożenie rozwiązania. Projekt był realizowany i wdrożony w 2020 r.

6. (...) - narzędzie, które ma na celu wsparcie pracy Projekt Managerów poprzez automatyzację danych dotyczących realizowanych projektów tj. narzędzie śledzi postępy pracy nad projektem i poprawność zafakturowania klientów i rozliczenie z tłumaczami.

Prace wykonywane w ramach projektu to opracowanie koncepcji, analiza biznesowa, wybór danych do analizy, zaprojektowanie i wdrożenie rozwiązania. Projekt realizowany jest od 2017 r. obecnie realizowane są kolejne etapy projektu.

7. (...) - narzędzie służące do oceny danych historycznych tłumaczeń pod kątem pracochłonności dla każdej pary językowej w celu oszacowania zapotrzebowania na dodatkowe zasoby ludzkie.

Prace nad projektem obejmowały: opracowanie koncepcji, analizę biznesowa, wybór danych do analizy, zaprojektowanie i wdrożenie rozwiązania. Projekt został zrealizowany i wdrożony w 2019 r.

8. X i spięcie dwóch lokalizacji - projekt powstał w odpowiedzi na konieczność przebudowania i poszerzenia działalności Wnioskodawcy prowadzonej w Studio Nagrań. Projekt miał na celu uruchomienie nowego modelu biznesowego i poszerzenie działalności Wnioskodawcy o nagrania dźwiękowe, poprzez opracowanie procedur, w tym związanych z infrastrukturą IT, do funkcjonowania zespołu w dwóch lokalizacjach w bezpiecznym i efektywnym środowisku.

Prace nad projektem obejmowały inwentaryzację zasobów, remont, modernizację sprzętu, stworzenie środowiska sieciowego na jednym serwerze. Projekt został zrealizowany i wdrożony w 2019 r.

Wnioskodawca oprócz wynagrodzeń poniósł wydatki na zakup studia nagrań, wymianę sprzętu i oprogramowania, remont budynku, adaptację akustyczną pomieszczeń.

9. Serwerowe wdrożenie Y - w związku z potrzebą optymalizacji pracy Project

Managerów, poprawą jakości tłumaczeń, komunikacji z klientami i tłumaczami Wnioskodawca zakupił oraz wdrożył program Y mający na celu usprawnienie procesowe w powyższym zakresie poprzez opracowanie procedur realizacji projektów.

Prace nad projektem obejmowały: zakup, konfigurację i wdrożenie programu, a także opracowanie harmonogramu przejścia z wcześniej stosowanych rozwiązań na program Y. Projekt był realizowany i wdrażany w czerwcu 2019 r.

10. Wdrożenie systemu do testowania - narzędzie mające na celu wsparcie pracy Projekt Managerów oraz zespołów projektowych odpowiedzialnych za Quality Assurence. Narzędzie umożliwia szefom poszczególnych zespołów nadzorowanie pracy podległych im pracowników. Ponadto, celem projektu była poprawa komunikacji pomiędzy Zespołami a klientem zewnętrznym w związku z realizowanymi zleceniami w celu zwiększenia jakości świadczonych usług i otrzymania produktu końcowego spełniającego wymagania klienta. Ponadto, system umożliwia monitorowanie kosztów realizacji zleconych projektów.

Prace wykonywane w ramach projektu to uruchomienie testowego rozwiązania na potrzeby Proof of koncept, konfigurowanie oprogramowania zgodnie z procedurami firmy, częściowe uruchomienie rozwiązania i wprowadzanie poprawek, pełne uruchomienie rozwiązania, roczny przegląd rozwiązania i opracowanie planu poprawek, wdrożenie zaproponowanych rozwiązań, roczny przegląd rozwiązania i opracowanie planu poprawek, wdrożenie zaproponowanych rozwiązań.

Projekt realizowany jest od 2019 r. obecnie realizowane są kolejne etapy projektu tj. wdrożenie systemu do testowania.

W ramach projektu Wnioskodawca - oprócz wydatków na wynagrodzenia - poniósł koszty szkoleń pracowników/współpracowników.

Podsumowując wskazać należy, że prace realizowane w ramach poszczególnych projektów, ukierunkowane były i są na nowe, innowacyjne odkrycia i ustalenia. Wnioskodawca prowadzi je na podstawie oryginalnych, unikatowych i nietuzinkowych założeń. Prace dotyczące projektów mają charakter twórczy. Pracownicy i współpracownicy Wnioskodawcy zaangażowani w projekty wykonują działalność kreacyjną, której rezultaty mają indywidualny i oryginalny charakter. Zdarza się, że zdobyta w ramach jednego projektu wiedza i umiejętności są następnie rozwijane i udoskonalane przy wykonywaniu kolejnego projektu. Opracowanie rozwiązań w ramach projektów wymaga połączenia wiedzy z zakresu informatyki i wiedzy eksperckiej z dziedzin, w których produkty i rozwiązania Wnioskodawcy mają znaleźć zastosowanie.

Końcowo, Wnioskodawca pragnie wskazać, że:

przedmiotem niniejszego wniosku jest możliwość uznania projektów wykonywanych przez Wnioskodawcę za spełniające definicję działalności badawczo-rozwojowej zgodnie z art. 5a ust. 38 Ustawy PIT,

celem Wnioskodawcy jest skorzystanie z ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 26e Ustawy PIT,

Wnioskodawca nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej w oparciu o zezwolenie, jak również działalności gospodarczej w oparciu o decyzję o wsparciu,

Wnioskodawca nie będzie korzystał z ulgi B+R w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, jeżeli zostaną/zostały one Wnioskodawcy zwrócone w jakiejkolwiek formie bądź odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym,

‒  Wnioskodawca nie posiada status centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności  innowacyjnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 706),

w prowadzonych księgach rachunkowych Wnioskodawca wyodrębnia koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego.

Czy opłaca Pan podatek dochodowy na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych według skali podatkowej czy przy zastosowaniu 19% stawki liniowej?

Wnioskodawca opłaca podatek dochodowy na zasadach określonych w art. 30c Ustawy PIT tj. przy zastosowaniu 19% stawki linowej.

Czy prowadzi Pan działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny (tj. metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań? Proszę wskazać, od kiedy prowadzi Pan taką działalność?

Wnioskodawca prowadzi działalność twórczą obejmującą prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny (tj. metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Działalność ta prowadzona jest od 2017 roku do chwili obecnej.

Czy w ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzi Pan badania naukowe, o których mowa w art. 4 ust. 2 pkt 1 lub 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, czy też prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ww. ustawy oraz w jakich okresach badania/prawce powyżej wymienione były/są prowadzone?

W ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzone są prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ww. ustawy. Prace rozwojowe prowadzone są od 2017 roku do chwili obecnej.

Który z opisanych we wniosków projektów wewnętrznych realizowanych przez Pana był/jest realizowany w ramach działalności twórczej obejmującej prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce?

Proszę wskazać, który oraz opisać i odpowiedzieć na poniższe pytania:

Czego dotyczyły/dotyczą te prace rozwojowe? Co było/jest ich celem lub celami? Jakie czynności obejmowały/obejmują te prace?

Czy Pana prace rozwojowe zostały/ zostaną zakończone pozytywnym wynikiem? Jeśli tak, co jest/będzie tym wynikiem lub wynikami? Czy wynik/wyniki prac rozwojowych mają/będą miały jakąś ustaloną formę (jaką)? W jaki sposób ten wynik/te wyniki będą wykorzystane lub są wykorzystywane na potrzeby Pana działalności?

Czy w wyniku prac rozwojowych zaprojektował Pan i stworzył nowy, zmieniony lub ulepszony: produkt, proces albo usługę (jeśli tak, proszę wskazać jaki konkretny produkt, proces bądź jaką usługę)? Czy oferuje Pan lub będzie Pan oferował produkty, procesy, usługi, które są wynikiem prac rozwojowych, w swojej działalności gospodarczej?

Czy w stosunku do Pana dotychczasowej działalności te produkty, procesy lub usługi mają nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter? Jeśli tak, czy nowy, ulepszony charakter produktów, procesów lub usług nie jest wynikiem działalności obejmującej wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian do tych produktów, procesów lub usług?

Wszystkie realizowane przez Wnioskodawcę projekty, które zostały opisane we wniosku o interpretację, były/są realizowane w ramach działalności twórczej obejmującej prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

1.Tabele dla administracji

Prace rozwojowe prowadzone w związku z realizacją tego projektu polegały na zaprojektowaniu (m.in. opracowaniu koncepcji, przeprowadzeniu analizy biznesowej), wykonaniu (m.in. dokonaniu wyboru danych do analizy, stworzeniu wersji testowej) i testowaniu (testowanie i wprowadzanie niezbędnych zmian i modyfikacji), a następnie wdrożeniu narzędzia, jakim są Tabele dla administracji.

Prace zostały zakończone wynikiem pozytywnym. W wyniku prac rozwojowych został zaprojektowany i stworzony nowy proces.

Celem i finalnym efektem ww. prac było stworzenie nowego narzędzia w formie Tabel dla administracji tj. narzędzia wykorzystywanego w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej do pomiaru efektywności tłumaczeń i zaangażowania poszczególnych tłumaczy, które pozwala na efektywne wykorzystanie posiadanych przez Wnioskodawcę zasobów ludzkich w realizowanych przez Wnioskodawcę projektach. Usługi oferowane obecnie przez Wnioskodawcę w jego działalności gospodarczej uległy w wyniku tych prac ulepszeniu.

W stosunku do dotychczasowej działalności Wnioskodawcy proces ten ma nowy, bardziej innowacyjny charakter.

Nowy, ulepszony charakter tych ww. procesu i usług Wnioskodawcy nie jest wynikiem działalności obejmującej wprowadzenie rutynowych i okresowych zmian do procesów, bowiem prace realizowane w ramach projektu ukierunkowane były na stworzenia nowego innowacyjnego narzędzia wykorzystywanego w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.

Wnioskodawca realizował i wdrożył projekt w 2018 roku.

2.System bookowania autorów

Prace rozwojowe prowadzone w związku z realizacją tego projektu polegały na zaprojektowaniu, (m.in. opracowaniu koncepcji, przeprowadzeniu analizy biznesowej), wykonaniu (m.in. stworzeniu wersji testowej, prace nad kompatybilnością oprogramowania do istniejącej infrastruktury) i testowaniu (testowanie i wprowadzanie niezbędnych zmian i modyfikacji), a następnie wdrożeniu oprogramowania.

Prace zostały zakończone wynikiem pozytywnym. W wyniku prac rozwojowych został zaprojektowany i stworzony nowy proces.

Celem i finalnym efektem ww. prac było stworzenie Systemu bookowania autorów tj. systemu rezerwacyjnego autorów tłumaczeń, pozwalającego na efektywne wykorzystanie posiadanych przez Wnioskodawcę zasobów ludzkich w świadczeniu oferowanych przez Wnioskodawcę usług, poprzez weryfikację dostępności autorów tłumaczeń i śledzenie postępów prac nad danym projektem. Usługi oferowane obecnie przez Wnioskodawcę w jego działalności gospodarczej uległy w wyniku tych prac ulepszeniu.

System bookowania autorów jest narzędziem IT, zapewniającym administratorom kontrolę nad dostępem do danych oraz gwarantującym wydajne mechanizmy zabezpieczenia tych danych. System pozwala też na sprawne przywrócenie infrastruktury do pracy po wystąpieniu losowego przestoju, a także na dodanie zdalnego dostępu dla pracowników firmy lub podwykonawców w razie zaistnienia takiej potrzeby.

Projekt realizowany był w okresie od listopada 2018 do maja 2019. Rozwiązanie zostało wdrożone w maju 2019 r.

W stosunku do dotychczasowej działalności Wnioskodawcy proces ten ma nowy, bardziej innowacyjny charakter.

Nowy, ulepszony charakter tych ww. procesu i usług Wnioskodawcy nie jest wynikiem działalności obejmującej wprowadzenie rutynowych i okresowych zmian, bowiem prace realizowane w ramach projektu ukierunkowane były na stworzenia nowego innowacyjnego narzędzia wykorzystywanego w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.

3. (...)

Prace rozwojowe prowadzone w związku z realizacją tego projektu polegały na zaprojektowaniu, (m.in. opracowaniu koncepcji, przeprowadzeniu analizy biznesowej), wykonaniu (m.in. stworzeniu wersji testowej) i testowaniu (testowanie i wprowadzanie niezbędnych zmian i modyfikacji), a następnie wdrożeniu oprogramowania. Elementem niezbędnym do wdrożenia oprogramowania był zakup infrastruktury w postaci serwera danych.

Prace zostały zakończone wynikiem pozytywnym. W wyniku prac rozwojowych został zaprojektowany i stworzony nowy proces.

Obecnie trwa kolejny etap realizacji prac, mający na celu ulepszenie stworzonego procesu. Etap ten zostanie także zakończony wynikiem pozytywnym.

Celem i efektem ww. prac jest narzędzie on-line, które ma za zadanie wsparcie kadry managerskiej, realizatorów oraz reżyserów w zarządzaniu pracą studia nagrań. (...) stanowi bazę danych kontaktowych aktorów współpracujących z Wnioskodawcą przy realizacji usług tłumaczeń. Usługi oferowane obecnie przez Wnioskodawcę w jego działalności gospodarczej uległy w wyniku tych prac ulepszeniu.

Projekt realizowany jest od 2019 i obecnie jest na kolejnym etapie realizacji.

W stosunku do dotychczasowej działalności Wnioskodawcy proces ten ma nowy, bardziej innowacyjny charakter.

Nowy, ulepszony charakter tych ww. procesu i usług Wnioskodawcy nie jest wynikiem działalności obejmującej wprowadzenie rutynowych i okresowych zmian, bowiem prace realizowane w ramach projektu ukierunkowane były na stworzenia nowego innowacyjnego narzędzia wykorzystywanego w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.

4.Studio nagrań

Prace rozwojowe prowadzone w związku z realizacją tego projektu polegały na zaprojektowaniu, (m.in. opracowaniu koncepcji, przeprowadzeniu analizy biznesowej), wykonaniu (m.in. opracowywanie skryptów skrótów klawiszowych) i testowaniu (testowanie i wprowadzanie niezbędnych zmian i modyfikacji), a następnie wdrożeniu narzędzia, jakim jest Studio nagrań.

Prace zostały zakończone wynikiem pozytywnym. W wyniku prac rozwojowych został zaprojektowany i stworzony nowy proces.

Obecnie trwa kolejny etap realizacji prac, mający na celu ulepszenie stworzonego procesu. Etap ten zostanie także zakończony wynikiem pozytywnym.

Celem i efektem ww. prac jest narzędzie informatyczne służące do opracowania skryptów/skrótów klawiszowych do automatyzacji pracy realizatorów dźwięku. Dzięki projektowi Studio nagrań możliwe jest szybsze przygotowanie, przeprowadzenie i dokonanie, postprodukcji nagrań. Usługi oferowane obecnie przez Wnioskodawcę w jego działalności gospodarczej uległy w wyniku tych prac ulepszeniu.

Projekt realizowany jest od 2020 i jest obecnie na kolejnym etapie realizacji.

W stosunku do dotychczasowej działalności Wnioskodawcy proces ten ma nowy, bardziej innowacyjny charakter.

Nowy, ulepszony charakter tych ww. procesu i usług Wnioskodawcy nie jest wynikiem działalności obejmującej wprowadzenie rutynowych i okresowych zmian, bowiem prace realizowane w ramach projektu ukierunkowane były na stworzenia nowego innowacyjnego narzędzia wykorzystywanego w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.

5. A.

Prace rozwojowe prowadzone w związku z realizacją tego projektu polegały na zaprojektowaniu, (m.in. opracowaniu koncepcji, przeprowadzeniu analizy biznesowej), wykonaniu (m.in. wyboru danych do analizy, stworzeniu wersji testowej tj. algorytmu działania interaktywnego arkusza kalkulacyjnego) i testowaniu (testowanie i wprowadzanie niezbędnych zmian i modyfikacji), a następnie wdrożeniu narzędzia, jakim jest A.

Prace zostały zakończone wynikiem pozytywnym. W wyniku prac rozwojowych został zaprojektowany i stworzony nowy proces.

Celem i finalnym efektem ww. prac było stworzenie narzędzia informatycznego Plankton, służącego analizie zysku ze sprzedaży usług tłumaczeniowych. Narzędzie to pozwala na analizę współpracy z poszczególnymi klientami i opracowanie strategii dalszej współpracy na podstawie marży zrealizowanej w poszczególnych latach. Usługi oferowane obecnie przez Wnioskodawcę w jego działalności gospodarczej uległy w wyniku tych prac ulepszeniu.

Projekt był realizowany i wdrożony w 2020 r.

W stosunku do dotychczasowej działalności Wnioskodawcy proces ten ma nowy, bardziej innowacyjny charakter.

Nowy, ulepszony charakter tych ww. procesu i usług Wnioskodawcy nie jest wynikiem działalności obejmującej wprowadzenie rutynowych i okresowych zmian, bowiem prace realizowane w ramach projektu ukierunkowane były na stworzenia nowego innowacyjnego narzędzia wykorzystywanego w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.

6. (...)

Prace rozwojowe prowadzone w związku z realizacją tego projektu polegały na zaprojektowaniu, (m.in. opracowaniu koncepcji, przeprowadzeniu analizy biznesowej), wykonaniu (m.in. wyboru danych do analizy, stworzeniu wersji testowej tj. arkusza do śledzenia realizacji projektów i poprawność zafakturowania klientów i rozliczenie z tłumaczami) i testowaniu (testowanie i wprowadzanie niezbędnych zmian i modyfikacji), a następnie wdrożeniu narzędzia, jakim jest (...)

Prace zostały zakończone wynikiem pozytywnym. W wyniku prac rozwojowych został zaprojektowany i stworzony nowy proces.

Obecnie trwa kolejny etap realizacji prac, mający na celu ulepszenie stworzonego procesu. Etap ten zostanie także zakończony wynikiem pozytywnym.

Celem i efektem ww. prac jest narzędzie informatyczne, które ma na celu wsparcie pracy Projekt Managerów poprzez automatyzację danych dotyczących realizowanych projektów tj. narzędzie śledzi postępy pracy nad projektem i poprawność zafakturowania klientów i rozliczenie z tłumaczami. Usługi oferowane obecnie przez Wnioskodawcę w jego działalności gospodarczej uległy w wyniku tych prac ulepszeniu.

Projekt realizowany jest od 2017 r. obecnie realizowane są kolejne etapy projektu.

W stosunku do dotychczasowej działalności Wnioskodawcy proces ten ma nowy, bardziej innowacyjny charakter.

Nowy, ulepszony charakter tych ww. procesu i usług Wnioskodawcy nie jest wynikiem działalności obejmującej wprowadzenie rutynowych i okresowych zmian, bowiem prace realizowane w ramach projektu ukierunkowane były na stworzenia nowego innowacyjnego narzędzia wykorzystywanego w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.

7.(...)

Prace rozwojowe prowadzone w związku z realizacją tego projektu polegały na zaprojektowaniu, (m.in. opracowaniu koncepcji, przeprowadzeniu analizy biznesowej), wykonaniu (m.in. dokonaniu wyboru danych do analizy, stworzeniu wersji testowej tj. tabel językowych służących do oceny danych historycznych tłumaczeń pod kątem pracochłonności) i testowaniu (testowanie i wprowadzanie niezbędnych zmian i modyfikacji), a następnie wdrożeniu narzędzia, jakim jest (...)

Prace zostały zakończone wynikiem pozytywnym. W wyniku prac rozwojowych został zaprojektowany i stworzony nowy proces.

Celem i finalnym efektem ww. prac było stworzenie (...), narzędzia informatycznego służącego do oceny danych historycznych tłumaczeń pod kątem pracochłonności dla każdej pary językowej w celu oszacowania zapotrzebowania na dodatkowe zasoby ludzkie. Usługi oferowane obecnie przez Wnioskodawcę w jego działalności gospodarczej uległy w wyniku tych prac ulepszeniu.

Projekt został zrealizowany i wdrożony w 2019 r.

W stosunku do dotychczasowej działalności Wnioskodawcy proces ten ma nowy, bardziej innowacyjny charakter.

Nowy, ulepszony charakter tych ww. procesu i usług Wnioskodawcy nie jest wynikiem działalności obejmującej wprowadzenie rutynowych i okresowych zmian, bowiem prace realizowane w ramach projektu ukierunkowane były na stworzenia nowego innowacyjnego narzędzia wykorzystywanego w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.

8. (...) i spięcie dwóch lokalizacji

Prace rozwojowe prowadzone w związku z realizacją tego projektu polegały na zaprojektowaniu, (m.in. opracowaniu koncepcji, przeprowadzeniu analizy biznesowej, inwentaryzacji zasobów), wykonaniu (m.in. dokonaniu wyboru danych do analizy, stworzeniu środowiska sieciowego na jednym serwerze, dokonaniu remontu studia nagrań, modernizacji sprzętu) i testowaniu (testowanie i wprowadzanie niezbędnych zmian i modyfikacji), a następnie wdrożeniu narzędzia, jakim jest (...).

Prace zostały zakończone wynikiem pozytywnym. W wyniku prac rozwojowych został zaprojektowany i stworzony nowy proces.

Projekt powstał w odpowiedzi na konieczność przebudowania i poszerzenia działalności Wnioskodawcy prowadzonej w studiach nagrań. Projekt miał na celu uruchomienie nowego modelu biznesowego i poszerzenie działalności Wnioskodawcy o nagrania dźwiękowe, poprzez opracowanie procedur, w tym związanych z infrastrukturą IT, do funkcjonowania zespołu w dwóch lokalizacjach w bezpiecznym i efektywnym środowisku. Efektem prac było stworzenie w pełni wyposażonego w sprzęt oraz specjalistyczne oprogramowanie studio nagrań. Usługi oferowane obecnie przez Wnioskodawcę w jego działalności gospodarczej uległy w wyniku tych prac ulepszeniu.

W związku z realizacja projektu Wnioskodawca poniósł wydatki na najem pomieszczenia na studio nagrań oraz wymianę sprzętu i oprogramowania, remont budynku, adaptację akustyczną pomieszczeń zgodnie ze spersonalizowanym projektem adaptacji pomieszczeń.

Projekt został zrealizowany i wdrożony w 2019 r.

W stosunku do dotychczasowej działalności Wnioskodawcy proces ten ma nowy, bardziej innowacyjny charakter.

Nowy, ulepszony charakter tych ww. procesu i usług Wnioskodawcy nie jest wynikiem działalności obejmującej wprowadzenie rutynowych i okresowych zmian, bowiem prace realizowane w ramach projektu ukierunkowane były na stworzenia nowego innowacyjnego narzędzia wykorzystywanego w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.

9.Serwerowe wdrożenie (...)

Prace rozwojowe prowadzone w związku z realizacją tego projektu polegały na zaprojektowaniu, (m.in. opracowaniu koncepcji, przeprowadzeniu analizy biznesowej, opracowaniu przejścia z wcześniej stosowanych rozwiązań na nowy program (...), wykonaniu (m.in. zakup programu (...), prace nad konfiguracją i wdrożeniem oprogramowania do istniejącej infrastruktury) i testowaniu (testowanie i wprowadzanie niezbędnych zmian i modyfikacji), a następnie wdrożeniu narzędzia, jakim jest (...)

Prace zostały zakończone wynikiem pozytywnym. W wyniku prac rozwojowych został zaprojektowany i stworzony nowy proces.

W związku z potrzebą optymalizacji pracy Project Managerów, poprawą, jakości tłumaczeń, komunikacji z klientami i tłumaczami Wnioskodawca zakupił oraz wdrożył program (...) mający na celu usprawnienie procesowe w powyższym zakresie poprzez opracowanie procedur realizacji projektów. Usługi oferowane obecnie przez Wnioskodawcę w jego działalności gospodarczej uległy w wyniku tych prac ulepszeniu.

Projekt był realizowany i został wdrożony w czerwcu 2019 r.

W stosunku do dotychczasowej działalności Wnioskodawcy proces ten ma nowy, bardziej innowacyjny charakter.

Nowy, ulepszony charakter tych ww. procesu i usług Wnioskodawcy nie jest wynikiem działalności obejmującej wprowadzenie rutynowych i okresowych zmian, bowiem prace realizowane w ramach projektu ukierunkowane były na stworzenia nowego innowacyjnego narzędzia wykorzystywanego w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.

10.Wdrożenie systemu do testowania

Prace wykonywane w ramach projektu obejmowały: uruchomienie testowego rozwiązania na potrzeby Proof of koncept, konfigurowanie oprogramowania zgodnie z procedurami firmy, częściowe uruchomienie rozwiązania i wprowadzanie poprawek, pełne uruchomienie rozwiązania, roczny przegląd rozwiązania i opracowanie planu poprawek, wdrożenie zaproponowanych rozwiązań, roczny przegląd rozwiązania i opracowanie planu poprawek, wdrożenie zaproponowanych rozwiązań.

System do testowania jest narzędziem mającym na celu wsparcie pracy Projekt Managerów oraz zespołów projektowych odpowiedzialnych za Quality Assurence. Narzędzie umożliwia szefom poszczególnych zespołów nadzorowanie pracy podległych im pracowników. Ponadto, celem projektu była poprawa komunikacji pomiędzy Zespołami, a klientem zewnętrznym w związku z realizowanymi zleceniami w celu zwiększenia, jakości świadczonych usług i otrzymania produktu końcowego spełniającego wymagania klienta. Ponadto, system umożliwia monitorowanie kosztów realizacji zleconych projektów. Usługi oferowane obecnie przez Wnioskodawcę w jego działalności gospodarczej ulegną w wyniku tych prac ulepszeniu.

Projekt realizowany jest od 2019 r., w następującej kolejności:

Uruchomienie testowego rozwiązania na potrzeby Proof of koncept - Luty 2019.

Konfigurowanie oprogramowania zgodnie z procedurami firmy - Marzec 2019 do Sierpień 2019.

Częściowe uruchomienie rozwiązania i wprowadzanie poprawek- Wrzesień 2019.

Pełne uruchomienie rozwiązania - Październik 2019.

Roczny przegląd rozwiązania i opracowanie planu poprawek Wrzesień 2020. Wdrożenie zaproponowanych rozwiązań - Listopad 2020 do Styczeń 2021.

Roczny przegląd rozwiązania i opracowanie planu poprawek Wrzesień 2021.

Wdrożenie zaproponowanych rozwiązań - Listopad 2021 do I połowa 2022 r.

Prace zostaną zakończone wynikiem pozytywnym. W wyniku prac rozwojowych zostanie zaprojektowany i stworzony nowy proces.

W stosunku do dotychczasowej działalności Wnioskodawcy proces ten ma nowy, bardziej innowacyjny charakter.

Nowy, ulepszony charakter tych ww. procesu i usług Wnioskodawcy nie jest wynikiem działalności obejmującej wprowadzenie rutynowych i okresowych zmian, bowiem prace realizowane w ramach projektu ukierunkowane były na stworzenia nowego innowacyjnego narzędzia wykorzystywanego w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.

Czy nie prowadzi/prowadził Pan badań podstawowych, zdefiniowanych w art. 5a pkt 39 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

W ramach realizowanych projektów nie były prowadzone badania podstawowe zdefiniowane w art. 5a pkt 39 lit. a Ustawy PIT, tj. badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478 i 619) rozumiane, jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne.

Czy w ramach działalności gospodarczej opracowuje Pan nowe, modyfikuje oraz ulepsza produkty, procesy, usługi niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej lub na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już w Pana firmie funkcjonujących a charakter tych prac stanowi przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze (wyraz własnej twórczości intelektualnej)?

Tak, w ramach działalności gospodarczej Wnioskodawca opracowuje nowe, modyfikuje oraz ulepsza procesy i usługi na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już w jego firmie funkcjonujących, a charakter tych prac stanowi przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze (wyraz własnej twórczości intelektualnej).

Prace realizowane w ramach poszczególnych projektów, ukierunkowane były i są na nowe, innowacyjne odkrycia i ustalenia. Wnioskodawca prowadzi je na podstawie oryginalnych, unikatowych i nietuzinkowych założeń. Prace dotyczące projektów mają charakter twórczy. Pracownicy i współpracownicy Wnioskodawcy zaangażowani w projekty wykonują działalność kreacyjną, której rezultaty mają indywidualny i oryginalny charakter. Zdarza się, że zdobyta w ramach jednego projektu wiedza i umiejętności są następnie rozwijane i udoskonalane przy wykonywaniu kolejnego projektu. Opracowanie rozwiązań w ramach projektów wymaga połączenia wiedzy z zakresu informatyki i wiedzy eksperckiej z dziedzin, w których produkty i rozwiązania Wnioskodawcy mają znaleźć zastosowanie.

Czy koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojową zostały zaliczone, w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do kosztów uzyskania przychodów danego roku z pozarolniczej działalności gospodarczej, prowadzonej przez Pana?

Koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojową zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 22 Ustawy PIT w zw. z art. 22 ust. 4 Ustawy PIT.

Czy koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojową zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku?- proszę podać w jakich latach?

Koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojową nie zostały jeszcze odliczone od podstawy obliczenia podatku.

Jaki rodzaj dokumentacji podatkowej dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych Pan prowadzi: księgi rachunkowe, podatkową księgę przychodów i rozchodów?

Wnioskodawca dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzi księgi rachunkowe.

Czy w prowadzonej podatkowej księdze przychodów albo w prowadzonych księgach rachunkowych, wyodrębnia koszty działalności badawczo-rozwojowej (koszty kwalifikowane) tj. czy prowadzi Pan ewidencję zgodnie z art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozwalającą wyodrębnić koszty działalności badawczo- rozwojowej? Proszę wskazać, od kiedy?

Wnioskodawca w prowadzonych księgach rachunkowych wyodrębnia koszty działalności badawczo rozwojowej tj. prowadzi ewidencje zgodnie z art. 24a ust. 1b Ustawy PIT pozwalającą wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej. Ewidencja pozwalająca wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej prowadzona jest od 2017 r.

Czy koszty, które zamierza Pan odliczyć w ramach ulgi są związane wyłącznie z działalnością badawczo-rozwojową prowadzoną przez Pana? Czy też były wykorzystywane również do działalności podstawowej prowadzonej przez Pana?

Koszty, które Wnioskodawca zamierza odliczyć w ramach ulgi były wykorzystywane wyłącznie do działalności badawczo-rozwojowej. W przypadku, gdy dany koszt w szerszym ujęciu służył różnym celom, Wnioskodawca dokona wyodrębnienia jego części związanej wyłącznie z działalnością badawczo-rozwojową.

Np. koszty poniesione przez Wnioskodawcę na wynagrodzenia pracowników i współpracowników wraz ze składkami ZUS, zaangażowanych w realizację projektów, będą kosztem kwalifikowanym w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika lub odpowiednio w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

Jakich konkretnie wydatków (w zakresie: wynagrodzeń osób zaangażowanych w działalność badawczo-rozwojową) dotyczą Pana wątpliwości co do możliwości uznania ich za kwalifikowane koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojową?

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą możliwości uznania za koszty kwalifikowane wynagrodzenia osób zaangażowanych w działalność badawczo-rozwojową w następującym zakresie:

wynagrodzeń osób zaangażowanych w projekty z tytułu umów o pracę tj. należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 Ustawy PIT oraz sfinansowane przez Wnioskodawcę składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r. poz. 423 ze. zm.; dalej: "ustawa o SUS").

wynagrodzenia:

osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, współpracujących z Wnioskodawcą w oparciu o umowę o dzieło/umowę zlecenie tj. należności o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a Ustawy PIT oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie o SUS:

osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą (tj. pozarolniczą działalność gospodarczą, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 Ustawy PIT) współpracujących z Wnioskodawcą w ramach tzw. umów B2B (tj. umów o współpracę pomiędzy przedsiębiorcami).

Czy w skład należności dotyczących pracowników otrzymujących należności z tytułów art.

12 i art. 13 pkt 8 lit. a wchodzą również:

wynagrodzenia za czas przebywania ww. pracownika na płatnych urlopach wypoczynkowych?

ekwiwalenty za niewykorzystany urlop wypoczynkowy?

wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy?

wynagrodzenia za dni wolne na opiekę nad dzieckiem?

wynagrodzenia za inne zwolnienia od pracy przysługujące w związku ze szczególną sytuacją dotyczącą konkretnego pracownika, zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, przepisami wykonawczymi do tego Kodeksu albo z innych przepisów prawa, w tym wynagrodzenie za urlop okolicznościowy?

inne?

proszę jednoznacznie wskazać, czy są to należności z tytułów wskazanych w ww. przepisach?

W skład należności dotyczących pracowników otrzymujących należności z tytułów art. 12 i art. 13 pkt 8 lit. a wchodzą również:

wynagrodzenia za czas przebywania ww. pracownika na płatnych urlopach wypoczynkowych,

ekwiwalenty za niewykorzystany urlop wypoczynkowy,

wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy;

wynagrodzenia za dni wolne na opiekę nad dzieckiem,

wynagrodzenia za inne zwolnienia od pracy przysługujące w związku ze szczególną sytuacją dotyczącą konkretnego pracownika, zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, przepisami wykonawczymi do tego Kodeksu albo z innych przepisów prawa, w tym wynagrodzenie za urlop okolicznościowy,

inne np. premie, nagrody.

Jakie elementy wynagrodzenia ww. osób zamierza Pan zaliczyć do kosztów działalności badawczo-rozwojowej?

Do kosztów działalności badawczo-rozwojowej Wnioskodawca zamierza zaliczyć wynagrodzenia pracowników i współpracowników wraz ze składkami ZUS, zaangażowanych w realizację projektów wewnętrznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo- rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika lub odpowiednio w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

W skład należności dotyczących pracowników otrzymujących należności z tytułów art. 12 i art. 13 pkt 8 lit. a wchodzą następujące elementy:

wynagrodzenia za czas przebywania ww. pracownika na płatnych urlopach wypoczynkowych,

ekwiwalenty za niewykorzystany urlop wypoczynkowy,

wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy;

wynagrodzenia za dni wolne na opiekę nad dzieckiem,

wynagrodzenia za inne zwolnienia od pracy przysługujące w związku ze szczególną sytuacją dotyczącą konkretnego pracownika, zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, przepisami wykonawczymi do tego Kodeksu albo z innych przepisów prawa, w tym wynagrodzenie za urlop okolicznościowy,

inne np. premie, nagrody

i Wnioskodawca zamierza wszystkie te elementy zaliczyć do kosztów działalności badawczo- rozwojowej.

Czy wykonywane przez zatrudnionych pracowników czynności będą miały charakter twórczy, będą obejmować badania naukowe lub prace rozwojowe, będą podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań?

Wykonywane przez zatrudnionych pracowników czynności będą miały charakter twórczy, będą obejmować prace rozwojowe, będą podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Czy usługi wykonywane na podstawie umowy zlecenia i umowy będą zawierane w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez zaangażowane przez Pana osoby (dotyczyć będą wynagrodzeń z tytułu umów cywilnoprawnych zawartych z podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą - w ramach tej działalności)?

Usługi wykonywane na podstawie umowy zlecenia i umowy będą zawierane z:

- osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej, współpracującymi z Wnioskodawcą w oparciu o umowę o dzieło/umowę zlecenie tj. należności o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a Ustawy PIT oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie o SUS oraz

- osobami fizycznymi prowadzącymi jednoosobową działalność gospodarczą (tj. pozarolniczą działalność gospodarczą, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 Ustawy PIT) współpracującymi z Wnioskodawcą w ramach tzw. umów B2B (tj. umowy o współpracę pomiędzy przedsiębiorcami).

Czy zakupione studio nagrań jest budynkiem czy lokalem użytkowym?

Studio nagrań zlokalizowane jest w budynku wynajmowanym od podmiotu trzeciego. Budynek ma charakter użytkowy.

Co należy rozumieć pod pojęciem „wydatki na zakup studia nagrań” - proszę wskazać czy chodzi o sam lokal, czy też lokal z wyposażeniem, jakim?

Wnioskodawca wynajmuje budynek, w którym zlokalizowane jest studio nagrań. Poniósł natomiast wydatki na wymianę sprzętu i oprogramowania, remont budynku, adaptację akustyczną pomieszczeń. W szczególności były to wydatki na osprzętowanie studia nagrań, sprzęt elektroniczny, licencje komputerowe do bibliotek dźwięków, architekturę wnętrza studia nagrań dostosowaną do prowadzenia na szeroką skalę nagrań, całe wyposażenie technicznie: osprzęt, monitory, konsole, komputery, reżyserka.

Czy budynek lub lokal, w którym prowadzone jest studio, stanowi środek trwały w prowadzonej działalności?

W związku z wynajmem budynku, w którym prowadzone jest studio, sam budynek nie stanowi środka trwałego. Jednakże wykończenie i wyposażenie studia stanowi inwestycją w obcym środku trwałym.

Jakie wydatki zostały poniesione na adaptację akustyczną pomieszczeń?

Wnioskodawca na adaptacje akustyczną pomieszczeń poniósł następujące wydatki: wydatki na elementy wygłuszenia, wykładziny oraz wydatki na wyposażenia studia tj. osprzętowanie studia nagrań, sprzęt elektroniczny, licencje komputerowe do bibliotek dźwięków, architekturę wnętrza studia nagrań dostosowaną do prowadzenia na szeroką skalę nagrań, całe wyposażenie technicznie: osprzęt, monitory, konsole, komputery, reżyserka.

Kiedy zostały poniesione wydatki na remont budynku (jakiego), adaptację akustyczna pomieszczeń, czy wydatki te zwiększyły wartość środka trwałego, czy też były/są zaliczana przez Pan bezpośrednio w koszty prowadzonej działalności gospodarczej?

Wydatki na remont studia nagrań oraz adaptację akustyczną pomieszczeń Wnioskodawca poniósł w okresie listopad 2019 - styczeń 2020. Wydatki te, jako inwestycja w obcym środku trwałym podlegają amortyzacji, w związku, z czym nie zostały zaliczane bezpośrednio w koszty prowadzonej działalności gospodarczej.

Czy sprzęt, serwer i oprogramowanie- proszę wskazać jakie to oprogramowanie i sprzęt stanowią środki trwałe, czy też wartości niematerialne i prawne w Pana działalności?

Część wyposażenia studia nagrań m.in. system nagraniowy do studia stanowi środek trwały, ponadto, licencje do specjalistycznego oprogramowania wykorzystywanego w studio nagrań m.in. (...) oraz licencje do bibliotek dźwięku, klucze sprzętowe do sprzętu audio, wydatki licencyjne logotypu Roboto Sound, stanowią wartości niematerialne i prawne.

Czy odpisy amortyzacyjne od oprogramowania, stanowią/będą stanowić koszt kwalifikowany, wyłącznie w części, w jakiej były/są/będą wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej?

Wydatki na oprogramowanie (specjalistyczne oprogramowanie do obsługi studia nagrań m.in. (...), zostały poniesione w związku z realizowanymi przez Wnioskodawcę projektem „Saint-Tropez i spięcie dwóch lokalizacji”. Odpisy amortyzacyjne od oprogramowania stanowią koszty uzyskania przychodów prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. Oprogramowanie wykorzystywane w studiu nagrań służy prowadzonej przez Wnioskodawcę podstawowej działalności gospodarczej. Wnioskodawca zamierza uznać odpisy amortyzacyjne od oprogramowania w całości za koszty kwalifikowane, bowiem oprogramowanie to nabyte zostało w ramach działalności badawczo-rozwojowej.

Czy wydatki poniesione na zakup, konfigurację i wdrożenie programu- proszę wskazać, jakiego, do czego służył/służy czy związane były tylko z działalnością badawczo-rozwojową?

W związku z realizacja projektu prowadzonego w ramach prac badawczo - rozwojowych „Serwerowe wdrożenie (...)” Wnioskodawca zakupił oraz wdrożył program (...) w związku z potrzebą optymalizacji pracy Project Managerów, poprawą, jakości tłumaczeń, komunikacji z klientami i tłumaczami.

Program (...) służy prowadzonej przez Wnioskodawcę podstawowej działalności gospodarczej. Wnioskodawca zamierza uznać odpisy amortyzacyjne od oprogramowania w całości za koszty kwalifikowane, bowiem oprogramowanie to nabyte zostało w ramach działalności badawczo- rozwojowej.

W przypadku kosztu dotyczącego sprzętu, oprogramowania, serwera nie stanowiących środków trwałych - czy chodzi o koszt zakupu tych sprzętów? Proszę o szczegółowe wyjaśnienie.

W przypadku sprzętu, oprogramowania, serwera, które nie stanowią środków trwałych, kosztem kwalifikowanym będzie koszt zakupu ww. sprzętu.

Czy ww. koszty, które zamierza Pan odliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, będą stanowiły dla Pana koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Wydatki na zakup sprzętu, oprogramowania, serwera danych, które nie stanowią środków trwałych/WNiP i które Wnioskodawca zamierza odliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, stanowiły dla Wnioskodawcy koszty uzyskania przychodów zgodnie art. 22 ust. 1 Ustawy PIT.

Czy przedmiotem zapytań, nie są:

czynności wdrożeniowe w zakresie opracowywanych produktów i usług,

produkcja seryjna,

serwisowanie,

itp. prace spoza prac badawczo-rozwojowych

Przedmiotem zapytań nie są czynności wdrożeniowe w zakresie opracowywanych produktów i usług, produkcja seryjna, serwisowanie, itp. prace spoza prac badawczo-rozwojowych.

Wnioskodawca doprecyzował pytanie Nr 2 oraz przedstawił własne stanowisko w sprawie tego pytania, co zostało przedstawione poniżej.

W nadesłanej odpowiedzi z 23 maja 2022 r. wskazał Pan, że wszystkie zakupione programy stanowią wartości niematerialne i prawne.

Przedstawił Pan szczegółową lista sprzętów niestanowiących środków trwałych,

zakupionych na potrzeby studia nagrań oraz w ujęciu tabelarycznym wymienił te sprzęty z nazwy, klasyfikacji oraz ich roli.

Wskazał również Pan, że Oprogramowanie wykorzystywane w studiu nagrań oraz program (...) służą tylko prowadzonej przez Wnioskodawcę podstawowej działalności gospodarczej.

Pytania

1.Czy projekty wewnętrzne realizowane przez Wnioskodawcę (Tabele dla administracji, System bookowania autorów, (...) i spięcie dwóch lokalizacji, Serwerowe wdrożenie (...), Wdrożenie systemu do testowania) wypełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 38 Ustawy PIT?

2.Które z wydatków poniesionych na realizację projektów wewnętrznych (Tabele dla administracji, System bookowania autorów, (...) i spięcie dwóch lokalizacji, Serwerowe wdrożenie (...), Wdrożenie systemu do testowania) Wnioskodawca może odliczyć od podstawy opodatkowania na podstawie art. 26e Ustawy PIT:

1)wydatki na wynagrodzenia pracowników i współpracowników wraz ze składkami ZUS, zaangażowanych w realizację projektów wewnętrznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika lub odpowiednio w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

2)wydatki poniesione w ramach projektów wewnętrznych i bezpośrednio związane z prowadzoną w ramach tych projektów działalnością-badawczo rozwojową wskazane w opisie stanu faktycznego, tj. szkolenia pracowników, zakup infrastruktury (serwer danych), wydatki na studio nagrań: zakup sprzętu, specjalistycznego oprogramowania do studia nagrań i remont budynku studia nagrań?

Pana stanowisko w sprawie

1.W ocenie Wnioskodawcy projekty wewnętrzne realizowane przez Wnioskodawcę (Tabele dla administracji, System bookowania autorów, (...) i spięcie dwóch lokalizacji, Serwerowe wdrożenie (...), Wdrożenie systemu do testowania) wypełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 38 Ustawy PIT.

2.W związku z powyższym, Wnioskodawca jest uprawniony do odliczenia od podstawy obliczenia podatku kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 26e Ustawy PIT, poniesionych na realizację projektów wewnętrznych (Tabele dla administracji, System bookowania autorów, (...) i spięcie dwóch lokalizacji, Serwerowe wdrożenie (...)Q, Wdrożenie systemu do testowania).

W odniesieniu do kosztów wynagrodzeń należy wyróżnić dwie sytuacje:

W odniesieniu do projektów realizowanych w 2017 r. kosztami kwalifikowanymi poniesionymi przez Wnioskodawcę będą wydatki na wynagrodzenia pracowników wraz ze składkami ZUS, zaangażowanych w realizację projektów wewnętrznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo- rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

W odniesieniu zaś do projektów realizowanych w trakcie 2018 r. i w latach następnych, kosztami kwalifikowanymi poniesionymi przez Wnioskodawcę będą wydatki na wynagrodzenia pracowników i współpracowników wraz ze składkami ZUS, zaangażowanych w realizację projektów wewnętrznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika lub odpowiednio w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

Ponadto kosztami kwalifikowanymi wszystkich realizowanych projektów będą także inne wydatki poniesione w ramach projektów wewnętrznych i bezpośrednio związane z prowadzoną w ramach tych projektów działalnością-badawczo rozwojową wskazane w opisie stanu faktycznego, tj. szkolenia pracowników, zakup infrastruktury (serwer danych), zakup studia nagrań, zakup sprzętu i oprogramowania do studia nagrań i remont budynku studnia nagrań.

UZASADNIENIE:

Zgodnie z art. 5a pkt 38 Ustawy PIT przez działalność badawczo-rozwojową rozumie się działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Definiując zaś, czym są badania naukowe i prace rozwojowe przepisy Ustawy PIT odsyłają do regulacji ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym.

Zgodnie z art. 4 ust. 2 Prawa o szkolnictwie wyższym, badania naukowe są działalnością obejmującą:

1.badania podstawowe rozumiane, jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2.badania aplikacyjne rozumiane, jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Z kolei prace rozwojowe, zgodnie z art. 4 ust. 3 Prawa o szkolnictwie wyższym, są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet, jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Z powyższego wynika, że przez działalność badawczo-rozwojową rozumie się działalność, która spełnia łącznie następujące warunki:

ma charakter twórczy,

prowadzona jest w sposób systematyczny,

ma na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet, jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń).

Powyższe kryteria kwalifikacji prac jako działalności badawczo-rozwojowej oraz ich szczegółowa analiza została przedstawiona w objaśnieniach podatkowych Ministerstwa Finansów z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP Box (dalej: „Objaśnienia”). Objaśnienia, co prawda, dotyczą stosowania przepisów przyznających preferencyjne opodatkowanie 5% stawką podatkową dochodów uzyskiwanych przez podatnika z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP Box) tj. art. 30ca i 30cb Ustawy PIT, z uwagi jednak na fakt, że elementem konstrukcyjnym obu preferencji podatkowych jest prowadzenie przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 38 Ustawy PIT, w ocenie Wnioskodawcy, wnioski z analizy definicji działalności badawczo- rozwojowej można odnieść nie tylko do korzystania przez podatnika z IP Box, ale również do korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej.

Ponadto, wyróżnienie wskazanych trzech kryteriów kwalifikacji prac jako działalności badawczo- rozwojowej znalazło potwierdzenie w stanowisku Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wyrażonym w interpretacji indywidualnej z 23 września 2019 r. (sygn. 0113-KDIPT2- 3.4011.402.2019.2.IR).

Twórczy charakter prowadzonej działalności

W Objaśnieniach czytamy, że „Pierwszym i zarazem najszerszym kryterium uznania działalności podatnika za działalność badawczo-rozwojową, jest jej twórczy charakter. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). (...) Ponadto, uznać należy, iż na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, w stopniu minimalnym, wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa, tzn. przedsiębiorca we własnym zakresie (w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych) opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, usługi, nawet jeżeli podobne rozwiązanie zostało już opracowane przez inny podmiot. Zatem twórczość działalności badawczo rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika. (...)." Ponadto „(...) Twórczy charakter prac to między innymi opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidacje nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony.”

Przekładając powyższe na grunt analizowanej sprawy, w ocenie Wnioskodawcy działalność prowadzona w ramach projektów wewnętrznych wpisuje się w kryterium twórczego charakteru prowadzonej działalności, albowiem prace prowadzone w ramach tych projektów podejmowane są przez pracowników/współpracowników Wnioskodawcy w celu opracowania nowych koncepcji oraz rozwiązań niewystępujących dotychczas w jego przedsiębiorstwie lub rozwiązań znacząco odróżniających się od rozwiązań dotychczas funkcjonujących w tym przedsiębiorstwie.

Ponadto, zdaniem Wnioskodawcy, prowadzona przez niego w ramach projektów wewnętrznych działalność wpisuje się w to kryterium z uwagi na fakt, że realizowane projekty prowadzone są na podstawie przeprowadzonej analizy wewnętrznego zapotrzebowania Wnioskodawcy na nowe rozwiązania oraz w celu zidentyfikowania nowych możliwości technologicznych, które zostaną wykorzystane w działalności Wnioskodawcy.

Systematyczność podejmowanej działalności

W Objaśnieniach czytamy, że „Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny" występuje w sformułowaniu „podejmowaną [działalność] w sposób systematyczny", a więc odnosi się do „działalności", czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo - rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. (.) Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. Nie ma również wymogu ciągłego lub długotrwałego prowadzenia działalności przez podatnika, by uznać daną działalność za działalność spełniającą kryterium systematyczności, albo też by podatnik musiał planować tego rodzaju działalność na przyszłość."

Przekładając powyższe na grunt analizowanej sprawy, w ocenie Wnioskodawcy działalność prowadzona w ramach projektów wewnętrznych wpisuje się w kryterium systematyczności, bowiem prace prowadzone w ramach tych projektów podejmowane i prowadzane są w określonym okresie, w którym realizowane są poszczególne etapy projektu zgodnie z harmonogramem prac (w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany).

Zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań

W Objaśnieniach czytamy, że „W konsekwencji, głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.”

Przekładając powyższe na grunt analizowanej sprawy, w ocenie Wnioskodawcy działalność prowadzona w ramach projektów wewnętrznych wpisuje się w kryterium zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań, ponieważ pracownicy/współpracownicy Wnioskodawcy stale rozwijają posiadaną wiedzę specjalistyczną, a zdobywana wiedza umożliwia im opracowywanie nowych rozwiązań procesowych oraz innowacji procesowych.

Podsumowując powyższe, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że realizowane przez niego projekty wewnętrzne mają charakter działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu Ustawy PIT.

Odnosząc się natomiast do możliwości skorzystania przez Wnioskodawcę z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 26e Ustawy PIT, w pierwszej kolejności wskazać należy, że zgodnie z art. 26e ust. 1 Ustawy PIT podatnik uzyskujący przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza) odlicza od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej "kosztami kwalifikowanymi". Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Z powyższego wynika, że podatnik prowadzący działalność badawczo-rozwojową ma możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów podatkowych, które spełniają kryterium kosztów kwalifikowanych poniesionych na działalność badawczo-rozwojową.

Zamknięty katalog kosztów kwalifikowanych określa art. 26e ust. 2 Ustawy PIT.

Zgodnie z tym przepisem za koszty kwalifikowane uważa się m.in.:

1) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu [dodano w 2018 r.]

2)nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo- rozwojową;

2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych [dodano w 2018 r.]

3)  ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej.

W ocenie Wnioskodawcy wszystkie wydatki ponoszone na realizację projektów wewnętrznych wskazane w opisie stanu faktycznego spełniają kryteria uznania ich za koszty kwalifikowane w rozumieniu przywołanych przepisów.

Powyższa kwalifikacja wydatków jest zbieżna z kwalifikacją wydatków jako kosztów kwalifikowanych dokonaną przez organy podatkowe w wydanych interpretacjach indywidualnych. I tak:

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 7 lipca 2020 r. o sygn. 0112-KDIL2-2.4011.311.2020.KP wskazał, że: „Należy zwrócić uwagę, że w art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca posługuje się pojęciami "materiały" oraz "surowce", które nie zostały zdefiniowane w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowiąc przy tym, że w podstawie obliczania ulgi uwzględnione mogą być wyłącznie materiały i surowce związane bezpośrednio z prowadzoną przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową. Jeżeli chodzi o pojęcie "surowce", w związku z brakiem definicji tego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi należy posłużyć się znaczeniem pojęcia "surowce" funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie "surowce" to "materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii" (www.sjp.pwn.pl). Z kolei w zakresie interpretacji pojęcia "materiały" należy odwołać się do interpretacji niniejszego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 351 z późn. zm.) W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 tej ustawy - materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby. Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to "składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp." (Walińska Ewa (red.), Bek-Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam. Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj. Walińska Anna. Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016). Zatem konstrukcja przepisu art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozwala również na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych kosztów wszelkich materiałów i surowców (kosztów uzyskania przychodów) niezbędnych do wytworzenia nowych i ulepszonych produktów. Skoro bez tych materiałów i surowców niemożliwe byłoby zrealizowanie projektu, to należy uznać, że zachodzi bezpośredni związek tych materiałów i surowców z działalnością badawczo-rozwojową. Należy także zauważyć, że z opisu sprawy oraz jego uzupełnienia wynika, że zostały spełnione wszystkie przesłanki uprawniające do skorzystania z omawianej ulgi. Zatem, mając na uwadze przedstawiony opis sprawy, należy stwierdzić, że koszty materiałów i surowców, jako że są/będą bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, mogą zostać zakwalifikowane do kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i odliczone przez Wnioskodawcę - w części przypadającej na niego jako wspólnika Spółki - w ramach ulgi badawczo-rozwojowej."

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 17 lutego 2021 r. o sygn. 0115-KDIT3.4011.654.2020.2.MK „Kolejna kwestia wskazana przez Wnioskodawcą (pytania oznaczonego we wniosku nr 3) dotyczy ustalenia, czy wydatki, które planuje ponieść na zakup sprzętu specjalistycznego (w tym oprogramowania), niebędącego środkami trwałymi, wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej stanowią koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 26e ust. 2 pkt 2a ww. ustawy. Biorąc pod uwagę cytowane przepisy stwierdzić należy, że konstrukcja wskazanego przepisu, pozwala na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych wydatków na nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej. Zatem, nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w przypadku którego istnieje możliwość przypisania go do działalności badawczo-rozwojowej, uznaje się za koszty kwalifikowane w ramach ww. działalności. Wobec powyższego, należy uznać wymienione we wniosku koszty będącą przedmiotem zapytania za koszty kwalifikowane, o ile zostaną one poniesione na działalność badawczo-rozwojową, którą Wnioskodawca poprowadzi na wskazanych wyżej zasadach. Tym samym za prawidłowe należy uznać stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 3, tj. dotyczącego możliwości uznanie za koszt kwalifikowany, o którym mowa art. 26e ust. 2 pkt 2a ustawy o PIT, wydatków poniesionych na zakup sprzętu specjalistycznego (w tym oprogramowania), wykorzystywanych bezpośrednio w opisanej w zdarzeniu przyszłym działalności. Lista nie obejmuje współpracowników zatrudnionych na umowach B2B, więc wydatki ponoszone przez przedsiębiorców na wynagrodzenia dla tych osób nie mogą być rozliczane w ramach ulgi B+R.”.

W ocenie Wnioskodawcy wydatki ponoszone na realizację projektów wewnętrznych:

wydatki na wynagrodzenia pracowników i współpracowników wraz ze składkami ZUS, zaangażowanych w realizację projektów wewnętrznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika lub odpowiednio w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

wydatki poniesione w ramach projektów wewnętrznych i bezpośrednio związane z prowadzoną w ramach tych projektów działalnością-badawczo rozwojową wskazane w opisie stanu faktycznego, tj. szkolenia pracowników, zakup infrastruktury (serwer danych), wydatki na studio nagrań: zakup sprzętu, specjalistycznego oprogramowania do studia nagrań i remont budynku studia nagrań, spełniają kryteria uznania ich za koszty kwalifikowane. W związku, z czym Wnioskodawca ma możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania ww. kosztów podatkowych, które spełniają kryterium kosztów kwalifikowanych poniesionych na działalność badawczo-rozwojową, zgodnie z art. 26e Ustawy PIT.

Ocena stanowiska

 Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku w zakresie ustalenia czy :

-podejmowana przez Spółkę działalność stanowi działalność badawczo-rozwojową - jest prawidłowe;

-można uznać za koszty kwalifikowalne o których mowa jest w art. 26e ust. 2 i 3 updof, poniesione na działalność badawczo-rozwojową następujące wydatki:

1.wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w oparciu o umowy o pracę i umowy zlecenie/dzieło wraz ze składkami ZUS, jak również wynagrodzenia za czas choroby/niezdolności do pracy oraz urlopów, a także za dni wolne z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem i inne zwolnienia od pracy dotyczące konkretnego pracownika (urlop okolicznościowy), ekwiwalenty za niewykorzystany urlop, nagrody, premie, szkolenia które Spółka będzie zobowiązana dokonywać, w części dotyczącej:

wynagrodzenia za czas choroby, urlopu, niewykorzystanego urlopu, sprawowania opieki nad dzieckiem, urlopu okolicznościowego, inne zwolnienia od pracy , a także kosztów składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez pracownika dotyczących tych składników wynagrodzenia – jest nieprawidłowe,

w pozostałej części – jest prawidłowe,

2.wydatki poniesione na wynagrodzenie osób współpracujących z Wnioskodawcą na podstawie umów B2B (tj. umów o współpracę pomiędzy przedsiębiorcami) - jest nieprawidłowe,

3.wydatki poniesione na szkolenia pracowników dotyczące sfery działalności badawczo-rozwojowej jest prawidłowe,

4.wydatki poniesione na remont budynku i adaptację studia nagrań, wyposażenie techniczne studia nagrań - zakup infrastruktury tj. serwera danych, zakupu sprzętu i specjalistycznego oprogramowania do studia nagrań w tej części, która dotyczy działalności badawczo-rozwojowej, a nie działalności podstawowej Wnioskodawcy - jest prawidłowe,

5.odpisy amortyzacyjne dokonywane od inwestycji w obcym środku trwałym w tej części, która dotyczy działalność badawczo-rozwojowej a nie działalności podstawowej Wnioskodawcy - jest prawidłowe,

6.odpisy amortyzacyjne od oprogramowania (wartości niematerialnych i prawnych) - wykorzystywanego do działalności badawczo - rozwojowej - jest prawidłowe,

7.odpisy amortyzacyjne od oprogramowania (wartości niematerialnych i prawnych) - wykorzystywanego do prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności podstawowej - jest nieprawidłowe,

8.zakup sprzętu i serwera danych niestanowiących środków trwałych oraz specjalistycznego oprogramowania i programu (...), który/które Wnioskodawca wykorzystuje tyko do prowadzonej działalności podstawowej - jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 26e ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):

Podatnik uzyskujący przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 odlicza od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej "kosztami kwalifikowanymi". Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którą:

Przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 2032 ze zm.), w stanie prawnym obowiązującym do 30 września 2018 r.:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

a.badania podstawowe - oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,

b.badania stosowane - prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,

c.badania przemysłowe - badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych.

Stosownie do treści art. 5a pkt 40 ww. ustawy,

Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:

a.opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,

b.opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.

Ustawa z dnia 3 lipca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r. poz. 1669, dalej: „Ustawa wprowadzająca”), znowelizowała definicję badań naukowych oraz prac rozwojowych zawartą w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z treścią Ustawy wprowadzającej, nowelizacja powyższych pojęć weszła w życie 1 października 2018 r.

W myśl art. 5a pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r.:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych - oznacza to:

a) badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2020 r. poz. 85, 374, 695, 875 i 1086),

b) badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2020 r. poz. 85):

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że

Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych -oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zgodnie z art. 26e ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu od 1 stycznia 2018 r. do chwili obecnej:

Za koszty kwalifikowane uznaje się:

1) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a i c, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

2) nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

3) ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;

4) odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;

4a) nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;

5) koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:

a) przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,

b) prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,

c) odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,

d) opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

Zgodnie z art. 26e ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2016 r.:

Za koszty kwalifikowane uznaje się:

1) należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, jeżeli te należności i składki dotyczą pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej;

2) nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

3) ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, a także nabycie wyników badań naukowych, świadczonych lub wykonywanych na podstawie umowy przez jednostkę naukową w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2014 r. poz. 1620, z 2015 r. poz. 249 i 1268 oraz z 2016 r. poz. 1020, 1311 i 1933) na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej;

4) odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 25 ust. 1 i 4.

Od 1 stycznia 2017 r. ustawą z dnia 4 listopada 2016 r. o zmianie niektórych ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1933) w art. 26e w ust. 2 dodała pkt 5 w brzmieniu:

Koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione przez podatnika będącego mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, na:

a) przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,

b) prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,

c) odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,

d) opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.",

Zgodnie z art. 26e ust. 3 ww. ustawy w stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2017 r.. :

Za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością. Do kosztów, o których mowa w zdaniu pierwszym, przepisu art. 23 ust. 1 pkt 45 nie stosuje się.

Co istotne, stosownie do art. 26e ust. 3 ww. ustawy w aktualnie obowiązującym stanie prawnym od 1 stycznia 2018r.:

Za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Zgodnie z art. 26e ust. 5 ww. ustawy:

Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.

W myśl art. 26e ust. 6 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2017 r.:

Prawo do odliczenia nie przysługuje podatnikowi, jeżeli w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia.

W myśl art. 26e ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r. do 29 czerwca 2018 r.:

Podatnikowi, który w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia.

Natomiast, od 30 czerwca 2018 r. ww. art. 26e ust. 6 ww. ustawy otrzymał brzmienie:

Podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Art. 26e ust. 7 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2017 r.

Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1)w przypadku gdy podatnik jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej - 50% kosztów, o których mowa w ust. 2 i 3

2)w przypadku pozostałych podatników:

a)50% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1,

b)30% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-4 i ust. 3.

Art. 26e ust. 7 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r. do 29 kwietnia 2018 r.:

Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1)w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2)w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3)w przypadku pozostałych podatników – 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Natomiast, w myśl powyższego przepisu, w brzmieniu obowiązującym od 30 kwietnia 2018 r., który został zmieniony na podstawie art. 27 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej (Dz. U. 2018, poz. 650):

Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1)w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2)w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3)w przypadku pozostałych podatników – 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Art. 26e ust. 7 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r. wskazuje, że:

Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3) w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

Zgodnie z art. 26e ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2021:

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

Zgodnie natomiast z nowym brzmieniem art. 26e ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022:

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 26eb ust. 1.

Zgodnie natomiast z ust. 9 ww. artykułu;

Przepisu ust. 8 zdanie drugie i trzecie nie stosuje się, jeżeli podatnik wykaże w zeznaniu kwotę przysługującą mu zgodnie z art. 26ea.

Należy mieć na uwadze brzmienie przepisu art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym:

Podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 26e, są obowiązani w prowadzonej księdze albo w prowadzonych księgach rachunkowych, o których mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Ulga B+R polega na możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania określonej kwoty kosztów podatkowych poniesionych przez podatnika na działalność badawczo-rozwojową, czyli tzw. „kosztów kwalifikowanych”. Oznacza to, że koszty związane z działalnością badawczo- rozwojową dwukrotnie wpływają na wysokość podstawy obliczenia podatku dochodowego u przedsiębiorcy inwestującego w taką działalność (raz jako koszty uzyskania przychodu, a drugi raz jako koszty kwalifikowane) i w efekcie znacznie pomniejszają wysokość opłacanego podatku dochodowego.

W oparciu o wskazane wyżej przepisy, należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób fizycznych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

1.podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

2.koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o PIT,

3.koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 26e ust. 2 - 3 ustawy o PIT,

4.ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy o PIT, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,

5.jeżeli w roku podatkowym podatnik prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,

6.w ewidencji, o której mowa w art. 24a ust. 1b ustawy o PIT, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

7.podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

8.kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o PIT,

9.koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Z opisu sprawy można uznać, że przedstawione we wniosku działania, spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, w rozumieniu art. 5a pkt 38-40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Działalność prowadzona jest przez Pana w sposób ciągły i systematyczny. Od roku 2017 prowadzi Pan działalność twórczą, która obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych procesów w Pana przedsiębiorstwie. Wnioskodawca prowadzi tę działalność systematycznie (w sposób metodyczny zaplanowany i uporządkowany) w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów do tworzenia nowych zastosowań. W ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzi Pan prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Prace rozwojowej prowadzone są od 2017 roku do chwili obecnej.

W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że wszystkie projekty realizowane są w ramach prac rozwojowych. Prace te zostały zakończone lub zostaną zakończone pozytywnym wynikiem. W stosunku do dotychczasowej działalności prace te mają nowy, bardziej innowacyjny charakter. Nowy ulepszony charakter nie wynika z działalności obejmującej wprowadzenie rutynowych, okresowych zmian.

Stanowisko Pana w zakresie uznania realizowanych projektów za działalność badawczo-rozwojową - pytania nr 1 należało uznać za prawidłowe.

Wątpliwości Pana dotyczą także możliwości uznania za kwalifikowalne koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojową wydatków na:

1) wynagrodzenia pracowników i współpracowników wraz ze składkami ZUS, zaangażowanych w realizację projektów wewnętrznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika lub odpowiednio w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

2) szkolenia pracowników, zakup infrastruktury (serwer danych), wydatki na studio nagrań: zakup sprzętu, specjalistycznego oprogramowania do studia nagrań i remont budynku studia nagrań.

W odniesieniu do możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych, wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w oparciu o umowy o pracę stwierdzić należy, że przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe.

W przypadku gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Ustawodawca w treści art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odnosi się do czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, a zatem do czasu faktycznie poświęconego na ten cel.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ww. ustawy:

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za nadgodziny, dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop, zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1 ww. ustawy jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ww. ustawy.

Wynagrodzenia zasadnicze pracowników realizujących prace badawczo-rozwojowe zatrudnionych w oparciu o umowy o pracę, obejmujące również, nagrody, premie, dodatki, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop, mogą stanowić dla Pana koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu według ustalonej proporcji i mogą podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania w ramach stosowania ulgi na prace badawczo-rozwojowe.

Użyty w art. 12 ust. 1 ww. ustawy, zwrot „w szczególności” oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ww. katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.

Pojęcie czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, o którym mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, odnosi się do czasu faktycznie poświęconego. W przypadku, gdy pracownik nie wykonuje czynności w ramach prac B+R, będąc na zwolnieniu lekarskim, czy na urlopie, a w ramach należności ze stosunku pracy otrzymywał m.in.: wynagrodzenie za czas urlopu oraz inne usprawiedliwione nieobecności, itp. - zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych należności, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, które nie są związane z realizacją działalności B+R. Odliczeniu nie będą podlegały kwoty wynagrodzeń proporcjonalnie przypisanych do dni nieobecności pracownika tj. wynagrodzeń za czas urlopu, wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy, wynagrodzenia za dni wolne na opiekę nad dzieckiem, oraz wynagrodzenie za inne zwolnienia od pracy. Choć ww. wynagrodzenia stanowią należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych to jeśli będą obejmowały okres, w którym pracownicy nie wykonywali faktycznie czynności związanych z realizacją działalności badawczo-rozwojowej, będąc np.: na urlopie, zwolnieniu lekarskim, itp. nie mogą podlegać odliczeniu, jako koszt kwalifikowany w ramach ulgi. Nieobecność pracownika oznacza, że nie wykonywał on wówczas faktycznie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej.

W sytuacji, gdy w danym miesiącu pracownik otrzyma wyłącznie wynagrodzenie za czas, w którym nie będzie faktycznie realizował działalności badawczo-rozwojowej (wynagrodzenia za czas choroby oraz urlopu), wówczas ww. wynagrodzenie, nie będzie stanowiło kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ww. ustawy.

Cytowane powyżej przepisy art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wskazują, na możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych należności w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Koszty obliczone od wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych w oparciu o umowy o pracę, obejmujące, nagrody, premie, dodatki, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i składki na ubezpieczenia społeczne, w części finansowanej przez pracodawcę, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu według ustalonej proporcji, stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Koszty składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez pracownika nie stanowią kosztów kwalifikowanych o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy.

Również składki na ubezpieczenia społeczne obliczone od wynagrodzenia za czas choroby, urlopu, opieki nad dzieckiem, inne zwolnienia odpracy, nie stanowią kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ww. ustawy.

Od 1 stycznia 2018 r., przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane, poza należnościami z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 updof, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (w myśl art. 26e ust. 2 pkt 1 updof), również należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (w myśl art. 26e ust. 2 pkt 1a updof).

Stosownie do art. 13 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o PIT:

Za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Wynagrodzenia osób wykonujących usługi na Pana rzecz na podstawie umów cywilnoprawnych wraz z kosztami związanymi z ubezpieczeniami społecznymi w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu stanowią koszt kwalifikowany o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1a ww. ustawy.

Na podstawie powyższego przyjmujemy zatem, że to faktyczne wykonywanie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej przesądza o tym, czy wynagrodzenie oraz składki od wynagrodzenia (w całości lub w części) stanowią koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 i 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wynagrodzenia na rzecz współpracowników ponoszone na podstawie umów o współpracę w ramach prowadzonych przez te osoby działalności gospodarczych (B2B) nie mogą zostać uznane za koszty kwalifikowane, ponieważ nie zostały wymienione w katalogu kosztów wskazanym w cytowanych przepisach art. 26e ust. 2 pkt 1 i 1a ww. ustawy.

Odnośnie kosztów szkoleń pracowników, związanych z pracami wykonywanymi w ramach działalności-badawczo-rozwojowej należy wskazać, że mogą zostać one uznane za koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 omawianej ustawy, jeżeli uczestnictwo pracowników w ww. szkoleniach wiąże się z wykonywaną przez nich działalnością badawczo-rozwojową i jednocześnie pokrycie kosztów uczestnictwa pracowników w ww. szkoleniach, stanowi dla pracowników przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w ww. art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w postaci nieodpłatnego świadczenia.

Należy wskazać, że kryteria uznania nieodpłatnych świadczeń ponoszonych przez pracodawcę na rzecz pracownika za przychód ze stosunku pracy sformułował Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 8 lipca 2014 r. sygn. akt K 7/13. Kierując się wytycznymi określonymi w tym wyroku, należałoby uznać, że wydatki poniesione przez pracodawcę na uczestnictwo jego pracowników w szkoleniach, konferencjach, delegacjach służbowych itp. stanowią przychód pracowników w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o ile te nieodpłatne świadczenia zostały spełnione za zgodą pracownika (skorzystał z nich w pełni dobrowolnie), zostały spełnione w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosły mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść, oraz gdy korzyść ta jest wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi (nie jest dostępna w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów).

Ponoszone przez Pana koszty szkoleń pracowników będą stanowić koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 2 pkt 1 i pkt 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegające odliczeniu w ramach ulgi badawczo-rozwojowej.

Wskazał Pan , że wynajmuje budynek w którym zlokalizowane jest studio nagrań, budynek nie stanowi środka trwałego a wykończenie i wyposażenie studia stanowi inwestycję w obcym środku trwałym. Wydatki te podlegają amortyzacji i nie zostały zaliczone bezpośrednio w koszty prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. Poniósł pan również wydatki na specjalistyczne oprogramowanie (licencje), które stanowią wartości niematerialne i prawne w Pana działalności.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Stosownie do treści art. 22 ust. 8 ww. ustawy:

Kosztem uzyskania przychodów są odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) - dokonane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 22a-22o z uwzględnieniem art. 23.

Zgodnie z art. 22a ust. 1 pkt 1 ustawy:

Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1.budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2.maszyny, urządzenia i środki transportu,

3.inne przedmioty

– o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

W myśl art. 22a ust. 2 pkt 1 wymienionej ustawy:

Amortyzacji podlegają również, z zastrzeżeniem art. 22c, niezależnie od przewidywanego okresu używania przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych, zwane dalej „inwestycjami w obcych środkach trwałych”- zwane także środkami trwałymi.

Nakłady poniesione do dnia oddania lokalu do użytku na jego ulepszenie należy uznać za odrębny środek trwały, zwany „inwestycją w obcym środku trwałym”, o którym mowa w art. 22a ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia „inwestycji w obcym środku trwałym". Wyjaśnienie tego terminu można odnaleźć w doktrynie oraz orzecznictwie sądowym. Za „inwestycję w obcym środku trwałym” uznaje się ogół wydatków, poniesionych na ulepszenie, tzn. polegają na jego przebudowie rozbudowie, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji już istniejącego (w dacie przekazania go podatnikowi), stanowiącego własność innego podatnika środka trwałego.

Ulepszeniem jest trwałe unowocześnienie środka trwałego, które podnosi jego wartość techniczną, jak i przystosowanie składnika majątkowego do wykorzystania go w innym celu niż pierwotne jego przeznaczenie lub nadanie temu składnikowi nowych cech użytkowych, wyrażające się w poprawie standardu użytkowego lub technicznego lub obniżce kosztów eksploatacji. Efektem ulepszenia środka trwałego ma być zwiększenie jego wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środka trwałego do używania, wyrażające się wydłużeniem okresu jego używania. Przykładem ponoszenia nakładów w obcych środkach trwałych jest konieczność dostosowania używanych na podstawie umowy najmu czy dzierżawy lub innej umowy obcych budynków albo lokali do potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej użytkownika.

Innymi słowy inwestycja w obcym środku trwałym to nakłady poniesione na obcy środek trwały, który jest wykorzystywany na cele prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie umowy, np. najmu, dzierżawy lub innej o podobnym charakterze. Nakłady te mają na celu przystosowanie obcego środka trwałego do potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Inwestycją w obcym środku trwałym nie są wydatki na remont obcego środka trwałego, lecz nakłady powodujące jego ulepszenie.

Nakłady o charakterze modernizacyjnym tworzą inwestycję w obcym środku trwałym, którą należy uznać za środek trwały podlegający amortyzacji. O tym, czy poniesione nakłady stanowią nakłady na ulepszenie obcego środka trwałego i będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodów przez odpisy amortyzacyjne - zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami - decyduje zakres przeprowadzonych robót. Ulepszenie dąży do podwyższenia bądź istotnej zmiany cech użytkowych danego składnika majątkowego.

Zatem, jeżeli poniósł Pan nakłady na przystosowanie obcego środka trwałego do potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej powodujące ulepszenie bądź istotne zmiany cech użytkowych danego składnika majątkowego – wydatki te będą mogły być uznane za

„inwestycję w obcym środku trwałym”.

Dokonane odpisy amortyzacyjne od powyższego składnika będą stanowiły koszty uzyskania przychodów. Wartość odpisów amortyzacyjnych jest funkcją wartości początkowych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych oraz rocznych stawek amortyzacyjnych, wyznaczających okres (liczbę lat) przewidzianych na ich użytkowanie.

Wartość początkową „inwestycji w obcych środkach trwałych” ustala się w wysokości kosztu wytworzenia, co oznacza, że wartością początkową będzie suma wartości: w cenie nabycia, zużytych rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzenia za pracę wraz z pochodnymi i innych kosztów dających się zaliczyć do „inwestycji w obcym środku trwałym”. Przy wartości początkowej „inwestycji w obcym środku trwałym” nie uwzględnia się wartości obcego obiektu (środka trwałego), który został poddany odpowiedniemu przystosowaniu przez podatnika na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

Przepisy prawa podatkowego nie definiują wprost, co należy rozumieć przez inwestycje w obcych środkach trwałych, ale definiują pojęcie inwestycji.

Zgodnie z art. 5a pkt 1 ww. ustawy:

inwestycje to środki trwałe w budowie w rozumieniu ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2021 r. poz. 217), zwanej dalej „ustawą o rachunkowości”.

Stosownie do art. 22g ust. 7 ww. ustawy:

Wartość początkową inwestycji w obcych środkach trwałych oraz budynków i budowli wybudowanych na obcym gruncie ustala się, stosując odpowiednio ust. 3-5.

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych wprost wskazano, że wartość początkową inwestycji w obcym środku trwałym ustala się stosując odpowiednio przepisy dot. ceny nabycia i kosztu wytworzenia, z uwzględnieniem korekt wynikających z różnic kursowych (art. 22g ust. 3 do 5 i ust. 7 ww. ustawy).

Z literalnej wykładni cytowanych powyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że odpisy amortyzacyjne od inwestycji w obcym środku trwałym przy spełnieniu pozostałych warunków, mogą stanowić koszt kwalifikowany na potrzeby ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

W przypadku ponoszenia wydatków na odpisy amortyzacyjne dokonywane od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej przez Pana działalności należy wskazać na przepis art. 26e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, mówi, że:

Za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Choć ustawodawca nie użył w treści art. 26e ust. 3 ustawy sformułowania „wyłącznie”, to jednoznacznie wskazał, że za ww. koszty kwalifikowane podatnicy mogą uznać dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, jak i wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są one wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Powyższe sformułowanie oznacza, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, w całości, stanowią koszt kwalifikowany, w myśl ww. przepisu, jeżeli składniki te są rzeczywiście wykorzystywane jedynie do działalności badawczo-rozwojowej.

Natomiast w sytuacji, gdy ww. składniki będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej a częściowo do bieżącej działalności, działalności podstawowej nie związanej z działalnością badawczo rozwojową, to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe i wartości niematerialne i prawne będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Można zaliczyć do kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 26e ust. 3 ww. ustawy w ramach limitów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych opisanych we wniosku i wykorzystywanych w prowadzonej przez Pana działalności jeżeli są rzeczywiście wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej prowadzonej przez Pana.

Zatem, jak wskazał Pan w uzupełnieniu wniosku jeżeli oprogramowanie wykorzystywane w studiu nagrań służy prowadzonej przez Pana działalności podstawowej, niezwiązanej z działalnością badawczo-rozwojową, to odpisy amortyzacyjne nie będą stanowiły kosztów kwalifikowanych.

Odnośnie kosztów zakupu sprzętu, serwera danych oraz program MemoQ które nie stanowią środków trwałych w prowadzonej przez Pan działalności oraz wykorzystywane są tylko do prowadzonej działalności podstawowej należy wskazać, że koszty te nie mogą zostać uznane za koszty kwalifikowane, ponieważ nie są kosztami wskazanymi w cytowanych przepisach art. 26e ust. 2 pkt 2 i 2a ww. ustawy.

Należy przeanalizować treść art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Warunkiem uznania wydatków na nabycie materiałów i surowców jest ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. W art. 26e ust. 2 pkt 2 ww. ustawy ustawodawca posługuje się pojęciami „materiały” oraz „surowce”, które nie zostały zdefiniowane w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowiąc przy tym, że w podstawie obliczania ulgi uwzględnione mogą być wyłącznie materiały i surowce związane bezpośrednio z prowadzoną przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową.

Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w związku z brakiem definicji przedmiotowego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).

W zakresie interpretacji pojęcia „materiały”, odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2018 r., poz. 395 ze zm).

W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 tej ustawy:

Materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek-Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam. Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj. Walińska Anna. Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).

Zgodnie z przepisem art. 26e ust. 2 pkt 2a ww. ustawy:

Za koszty kwalifikowane uznaje się nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

Przyjmuje się, że nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w przypadku którego istnieje możliwość przypisania go do działalności badawczo-rozwojowej, uznaje się za koszty kwalifikowane w ramach ww. działalności.

W związku z brakiem definicji pojęcia sprzętu specjalistycznego na gruncie przepisów podatkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem pojęcia „sprzęt” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie sprzęt oznacza

„1. przedmiot użytkowy

2. przedmioty używane do jakichś prac lub w jakichś okolicznościach” (www.sjp.pwn.pl).

Pojęcie „specjalistyczny” wg Słownika języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego oznacza „związany z pewną specjalnością; dotyczący specjalisty lub specjalizacji; specjalny”.

Trudno zatem zakwalifikować koszty zakupu sprzętu, serwera danych oraz programy MemoQ które nie stanowią środków trwałych, jako kosztów kwalifikowanych wskazanych w treści art. 26e ust. 2 pkt 2 i 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. koszty związane z nabyciem materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową oraz jako koszty związane z nabyciem niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych.

Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego stanowisko uznano w części za prawidłowe i w części za nieprawidłowe – zgodnie z uzasadnieniem przedstawionym powyżej.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy :

stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

W odniesieniu do powołanych przez Pana interpretacji indywidualnych, tutejszy Organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego, czy też zdarzenia przyszłego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: sytuacja Pana musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i musi się Pan zastosować do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).