Dotyczy skutków podatkowych otrzymania udziałów Spółki holdingowej w wyniku wniesienia udziałów Spółek z o.o. w formie wkładu niepieniężnego (aport). - Interpretacja - 0114-KDIP3-1.4011.410.2022.1.LS

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 2 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.410.2022.1.LS

Temat interpretacji

Dotyczy skutków podatkowych otrzymania udziałów Spółki holdingowej w wyniku wniesienia udziałów Spółek z o.o. w formie wkładu niepieniężnego (aport).

Interpretacja indywidualna

 stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

6 kwietnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 1 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych otrzymania udziałów Spółki holdingowej w wyniku wniesienia udziałów Spółek z o.o. w formie wkładu niepieniężnego (aport).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

A. H. (dalej: „Wnioskodawca”) jest osobą fizyczną, litewskim rezydentem podatkowym (miejsce zamieszkania na Litwie). Wnioskodawca nie posiada ośrodka interesów życiowych w Polsce ani nie przebywa/nie będzie przebywał na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. Wnioskodawca nigdy nie mieszkał w Polsce.

Wnioskodawca jest 50% udziałowcem kilkunastu spółek z ograniczoną odpowiedzialnością  z siedzibą w Polsce (dalej: „Spółki z o. o.”).

Aktywa żadnej ze Spółek z o. o. nie składają się głównie z majątku nieruchomego  (tj. w żadnej ze Spółek z o.o. na dzień sporządzania niniejszego wniosku, a także na moment opisanej poniżej transakcji, wartość majątku nieruchomego nie stanowi/nie będzie stanowiła 50% i więcej wartości aktywów), zarówno w sposób bezpośredni jak i pośredni (tj. posiadając prawa do podmiotów będących właścicielami nieruchomości). Żadna ze Spółek z o. o. na moment sporządzania niniejszego, a także na moment opisanej poniżej transakcji, nie spełnia/nie będzie spełniała definicji spółki nieruchomościowej w rozumieniu ustaw  o podatku dochodowym.

Wnioskodawca, wraz z drugim wspólnikiem który posiada pozostałe 50% udziałów we wszystkich Spółkach z o. o., planuje utworzenie holdingu poprzez wniesienie jako wkład niepieniężny udziałów wszystkich Spółek z o. o., w tym wszystkich udziałów Wnioskodawcy, do spółki holdingowej w formie spółki z o. o., z siedzibą w Polsce (dalej: „Spółka holdingowa”). Udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki holdingowej zostaną pokryte wkładem niepieniężnym (aportem) w postaci udziałów Wnioskodawcy i drugiego wspólnika w Spółkach z o. o. W konsekwencji dokonanej transakcji Spółka holdingowa nabędzie 100% udziałów w Spółkach z o. o. w zamian za własne udziały - udziały w Spółce holdingowej wydane Wnioskodawcy i drugiemu wspólnikowi. Przy dokonywaniu opisanego aportu nie są planowane żadne dopłaty gotówkowe.

Skutkiem transakcji Wnioskodawca będzie 50% udziałowcem Spółki holdingowej, która to Spółka holdingowa będzie posiadała udziały Spółek z o. o.

Wnioskodawca pragnie poprzez uzyskanie interpretacji podatkowej potwierdzić gdzie wystąpi obowiązek podatkowy w związku z opisaną transakcją.

Pytanie

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym w przypadku wniesienia posiadanych przez niego udziałów Spółek z o. o. w formie wkładu niepieniężnego (aportu) do Spółki holdingowej, ewentualny dochód Wnioskodawcy z tytułu otrzymania udziałów Spółki holdingowej nie będzie podlegał opodatkowaniu w Polsce, a będzie podlegał opodatkowaniu w państwie w którym Wnioskodawca ma miejsce zamieszkania (tj. Litwa), zgodnie z art. 3 ust. 1 -2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych  (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm., dalej: uPIT), art. 3 ust. 2 pkt 6 i 6a uPIT oraz art. 13 umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Litewskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania  w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzona w Warszawie dnia 20 stycznia  1994 r. (Dz. U. z 1995 r. Nr 51, poz. 277 z późn. zm., dalej: UPO pomiędzy Polską a Litwą)?

Pana stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku wniesienia posiadanych przez niego udziałów Spółek  z o. o. w formie wkładu niepieniężnego (aportu) do Spółki holdingowej, ewentualny dochód Wnioskodawcy z tytułu otrzymania udziałów Spółki holdingowej nie będzie podlegał opodatkowaniu w Polsce, a będzie podlegał opodatkowaniu w państwie w którym Wnioskodawca ma miejsce zamieszkania (tj. Litwa), zgodnie z art. 3 ust. 1 -2a uPIT, art. 3  ust. 2b pkt 6 i 6a uPIT oraz art. 13 UPO pomiędzy Polską a Litwą.

UZASADNIENIE

Wnioskodawca jako osoba fizyczna niemająca miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polski, podlega obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej (ma tzw. ograniczony obowiązek podatkowy). Art. 3 ust. 2b pkt 6 i 6a uPIT za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej uważa m.in. dochody (przychody) z:

‒   tytułu przeniesienia własności udziałów (akcji) w spółce, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną lub tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym, instytucji wspólnego inwestowania lub innej osobie prawnej i praw o podobnym charakterze lub z tytułu należności będących następstwem posiadania tych udziałów (akcji), ogółu praw i obowiązków, tytułów uczestnictwa lub praw - jeżeli co najmniej 50% wartości aktywów tej spółki, spółki niebędącej osobą prawną, tego funduszu inwestycyjnego, tej instytucji wspólnego inwestowania lub osoby prawnej, bezpośrednio lub pośrednio, stanowią nieruchomości położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa do takich nieruchomości;

‒   tytułu przeniesienia własności udziałów (akcji), ogółu praw i obowiązków, tytułów uczestnictwa lub praw o podobnym charakterze w spółce nieruchomościowej;

Powyższe oznacza a contario, że przeniesienie własności udziałów innych spółek, gdzie co najmniej 50% wartości aktywów nie stanowią nieruchomości położone na terytorium RP lub spółki te nie spełniają definicji spółki nieruchomościowej, nie konstytuuje powstania ograniczonego obowiązku podatkowego w Polsce dla nierezydentów.

Oprócz powyższego należy wskazać, że zgodnie z art. 4a uPIT przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Polska zawarła taką umowę z Państwem, którego rezydentem podatkowym. Zgodnie z art. 13 UPO pomiędzy Polską a Litwą:

Zyski ze sprzedaży majątku

1. Zyski osiągane przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie z przeniesienia tytułu własności majątku nieruchomego, o którym mowa w artykule 6, położonego w drugim Umawiającym się Państwie, lub z przeniesienia tytułu własności udziałów w spółce, której mienie składa się głównie z takiego majątku, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.

2. Zyski z przeniesienia tytułu własności majątku ruchomego stanowiącego część majątku zakładu, który przedsiębiorstwo Umawiającego się Państwa posiada w drugim Umawiającym się Państwie, albo z przeniesienia tytułu własności majątku ruchomego należącego do stałej placówki, którą osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie dysponuje w drugim Umawiającym się Państwie w celu wykonywania wolnego zawodu, łącznie z zyskami, które pochodzą z przeniesienia tytułu własności takiego zakładu (odrębnie albo razem z całym przedsiębiorstwem) lub takiej stałej placówki, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.

3. Zyski osiągane przez przedsiębiorstwo Umawiającego się Państwa z przeniesienia tytułu własności statków morskich, statków powietrznych lub pojazdów transportu drogowego eksploatowanych w komunikacji międzynarodowej, barek w żegludze śródlądowej oraz  z przeniesienia tytułu własności majątku ruchomego związanego z eksploatacją takich statków morskich, statków powietrznych lub pojazdów transportu drogowego podlegają opodatkowaniu tylko w tym Umawiającym się Państwie.

4. Zyski z przeniesienia tytułu własności jakiegokolwiek majątku nie wymienionego  w ustępach 1, 2 i 3 podlegają opodatkowaniu tylko w tym Umawiającym się Państwie,  w którym przenoszący tytuł własności ma miejsce zamieszkania lub siedzibę.

Uwzględniając powyższe postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, oraz opis zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę, należy stwierdzić, że przeniesienie własności udziałów spółek, której aktywa majątkowe nie składają się głównie  z nieruchomości położonych w Polsce, winno podlegać opodatkowaniu tylko na Litwie, gdzie Wnioskodawca ma miejsce zamieszkania. Zdaniem Wnioskodawcy nie ma tutaj znaczenia forma przeniesienia własności (czy jest to aport do innej spółki jak w niniejszej sprawie czy byłaby to inna forma np. sprzedaż udziałów na rzecz osoby trzeciej). W ocenie Wnioskodawcy udziały Spółki holdingowej, które Wnioskodawca otrzyma w zamian za wkład niepieniężny w postaci udziałów Spółek z o. o., stanowić będą dla Wnioskodawcy właśnie „zysk z przeniesienia własności majątku” uregulowany w art. 13 UPO.

Wzór dla umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania stanowi Modelowa Konwencja OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku, oraz Komentarz do niej. Modelowa Konwencja i Komentarz nie są źródłem powszechnie obowiązującego prawa, natomiast stanowią wskazówkę, jak należy interpretować zapisy umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Zgodnie z Komentarzem do Modelowej Konwencji, artykuł 13 Modelowej Konwencji (o którego treść oparty jest także art. 13 UPO pomiędzy Polską  a Litwą) nie zawiera dokładnej definicji określenia zysków z przeniesienia własności majątku, jednak termin przeniesienie własności majątku należy traktować jako obejmujący m.in. przekazanie składników majątku spółce w zamian za akcje (pkt 5 Komentarza do art. 13 Modelowej Konwencji, strona 292 dostęp online: (...); tłumaczenie własne). Powyższe stanowi dodatkowe potwierdzenie stanowiska Wnioskodawcy, zgodnie z którym transakcja aportu ujęta w opisie zdarzenia przyszłego, będzie opodatkowana wyłącznie  w kraju rezydencji Wnioskodawcy.

Podsumowując powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku wniesienia w formie wkładu niepieniężnego (aportu) udziałów Spółek z o. o. należących do Wnioskodawcy do Spółki holdingowej, ewentualny dochód Wnioskodawcy z tytułu otrzymania udziałów Spółki holdingowej nie będzie podlegał opodatkowaniu w Polsce, a będzie podlegał opodatkowaniu w państwie w którym Wnioskodawca ma miejsce zamieszkania.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):

Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Stosownie do art. 3 ust. 1a tej ustawy:

Natomiast zgodnie z art. 3 ust. 2a ww. ustawy:

Osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Stosownie do art. 3 ust. 2b ww. ustawy:

Za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników,  o których mowa w ust. 2a, uważa się w szczególności dochody (przychody) z:

1) pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia;

2) działalności wykonywanej osobiście na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia;

3) działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym poprzez położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład;

4) położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości lub praw do takiej nieruchomości, w tym ze zbycia jej w całości albo w części lub zbycia jakichkolwiek praw do takiej nieruchomości;

5) papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych niebędących papierami wartościowymi, dopuszczonych do publicznego obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w ramach regulowanego rynku giełdowego, w tym uzyskane ze zbycia tych papierów albo instrumentów oraz z realizacji praw z nich wynikających;

6) tytułu przeniesienia własności udziałów (akcji) w spółce, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną lub tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym, instytucji wspólnego inwestowania lub innej osobie prawnej i praw o podobnym charakterze lub z tytułu należności będących następstwem posiadania tych udziałów (akcji), ogółu praw i obowiązków, tytułów uczestnictwa lub praw - jeżeli co najmniej 50% wartości aktywów tej spółki, spółki niebędącej osobą prawną, tego funduszu inwestycyjnego, tej instytucji wspólnego inwestowania lub osoby prawnej, bezpośrednio lub pośrednio, stanowią nieruchomości położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa do takich nieruchomości;

6a) tytułu przeniesienia własności udziałów (akcji), ogółu praw i obowiązków, tytułów uczestnictwa lub praw o podobnym charakterze w spółce nieruchomościowej;

7) tytułu należności regulowanych, w tym stawianych do dyspozycji, wypłacanych lub potrącanych, przez osoby fizyczne, osoby prawne albo jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, mające miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, niezależnie od miejsca zawarcia umowy i wykonania świadczenia;

8) niezrealizowanych zysków, o których mowa w art. 30da.

W myśl art. 4a ww. ustawy:

Przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Zgodnie z art. 5a pkt 49 ww. ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o:

spółce nieruchomościowej - oznacza to podmiot inny niż osoba fizyczna, obowiązany do sporządzania bilansu na podstawie przepisów o rachunkowości, w którym:

a) na pierwszy dzień roku podatkowego, a w przypadku gdy spółka nieruchomościowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego - na pierwszy dzień roku obrotowego, co najmniej 50% wartości rynkowej aktywów, bezpośrednio lub pośrednio, stanowiła wartość rynkowa nieruchomości położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw do takich nieruchomości oraz wartość rynkowa tych nieruchomości przekraczała 10 000 000 zł albo równowartość tej kwoty określoną według kursu średniego walut obcych, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego pierwszy dzień roku podatkowego - w przypadku podmiotów rozpoczynających działalność,

b) na ostatni dzień roku poprzedzającego rok podatkowy, a w przypadku gdy spółka nieruchomościowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego - na ostatni dzień roku poprzedzającego rok obrotowy, co najmniej 50% wartości bilansowej aktywów, bezpośrednio lub pośrednio, stanowiła wartość bilansowa nieruchomości położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw do takich nieruchomości i wartość bilansowa tych nieruchomości przekraczała 10 000 000 zł albo równowartość tej kwoty określoną według kursu średniego walut obcych, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego odpowiednio rok podatkowy albo rok obrotowy oraz w roku poprzedzającym odpowiednio rok podatkowy albo rok obrotowy przychody podatkowe, a w przypadku gdy spółka nieruchomościowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego - przychody ujęte w wyniku finansowym netto, z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze lub  z przeniesienia własności, których przedmiotem są nieruchomości lub prawa do nieruchomości, o których mowa w art. 3 ust. 2b pkt 6, oraz z tytułu udziałów w innych spółkach nieruchomościowych, stanowiły co najmniej 60% ogółu odpowiednio przychodów podatkowych albo przychodów ujętych w wyniku finansowym netto - w przypadku podmiotów innych niż określone w lit. a.

Z wniosku wynika, że ma Pan miejsce zamieszkania na Litwie, zatem zastosowanie mają przepisy umowy z dnia 20 stycznia 1994 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej  a Rządem Republiki Litewskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania  i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku  (Dz.U. z 1995 r. Nr 51, poz. 277; dalej: umowa polsko-litewska).

Stosownie do art. 13 ust. 1 umowy polsko-litewskiej:

Zyski osiągane przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie z przeniesienia tytułu własności majątku nieruchomego, o którym mowa w artykule 6, położonego w drugim Umawiającym się Państwie, lub z przeniesienia tytułu własności udziałów w spółce, której mienie składa się głównie z takiego majątku, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.

W myśl art. 13 ust. 2 umowy polsko-litewskiej:

Zyski z przeniesienia tytułu własności majątku ruchomego stanowiącego część majątku zakładu, który przedsiębiorstwo Umawiającego się Państwa posiada w drugim Umawiającym się Państwie, albo z przeniesienia tytułu własności majątku ruchomego należącego do stałej placówki, którą osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie dysponuje w drugim Umawiającym się Państwie w celu wykonywania wolnego zawodu, łącznie  z zyskami, które pochodzą z przeniesienia tytułu własności takiego zakładu (odrębnie albo razem z całym przedsiębiorstwem) lub takiej stałej placówki, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.

Na podstawie art. 13 ust. 3 umowy polsko-litewskiej:

Zyski osiągane przez przedsiębiorstwo Umawiającego się Państwa z przeniesienia tytułu własności statków morskich, statków powietrznych lub pojazdów transportu drogowego eksploatowanych w komunikacji międzynarodowej, barek w żegludze śródlądowej oraz  z przeniesienia tytułu własności majątku ruchomego związanego z eksploatacją takich statków morskich, statków powietrznych lub pojazdów transportu drogowego podlegają opodatkowaniu tylko w tym Umawiającym się Państwie.

Przepis art. 13 ust. 4 ww. umowy:

Zyski z przeniesienia tytułu własności jakiegokolwiek majątku nie wymienionego w ustępach  1, 2 i 3 podlegają opodatkowaniu tylko w tym Umawiającym się Państwie, w którym przenoszący tytuł własności ma miejsce zamieszkania lub siedzibę.

Należy także wskazać, że użyte w cytowanych wyżej przepisach sformułowanie „mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie” nie oznacza możliwości wyboru, w którym państwie dochody i zyski podlegają opodatkowaniu. Sformułowanie to oznacza, że drugie państwo ma prawo opodatkować takie dochody lub zyski, jeżeli na podstawie przepisów tego państwa dochody te podlegają w tym państwie opodatkowaniu (umowy są bowiem zawierane między państwami, a nie z poszczególnymi podatnikami). Używane w umowach bilateralnych słowo „mogą” należy rozumieć jako prawo administracji skarbowej danego państwa do opodatkowania określonych rodzajów dochodów. Postanowienia umów o unikaniu podwójnego opodatkowania przyznają więc państwu będącemu stroną umowy prawo do opodatkowania danego rodzaju dochodu, jeżeli ustawodawstwo wewnętrzne nakłada podatek na taki rodzaj dochodu (przychodu).

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że jest Pan 50% udziałowcem kilkunastu spółek z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce (dalej: „Spółki  z o.o.”). Aktywa żadnej ze Spółek z o.o. nie składają się głównie z majątku nieruchomego  (tj. w żadnej ze Spółek z o.o. na dzień sporządzania niniejszego wniosku, a także na moment opisanej poniżej transakcji, wartość majątku nieruchomego nie stanowi/nie będzie stanowiła 50% i więcej wartości aktywów), zarówno w sposób bezpośredni jak i pośredni (tj. posiadając prawa do podmiotów będących właścicielami nieruchomości). Wraz z drugim wspólnikiem który posiada pozostałe 50% udziałów we wszystkich Spółkach z o.o., planuje Pan utworzenie holdingu poprzez wniesienie jako wkład niepieniężny udziałów wszystkich Spółek z o.o.,  w tym wszystkich swoich udziałów, do spółki holdingowej w formie spółki z o.o., z siedzibą  w Polsce (dalej: „Spółka holdingowa”).

Reasumując, w związku z tym, że posiada Pan miejsce zamieszkania na Litwie zatem,  w przypadku wniesienia w formie wkładu niepieniężnego (aportu) udziałów Spółek z o.o. do Spółki holdingowej, której mienie nie składa się z majątku nieruchomego – jako niewymieniony w art. 13 ust. 1-3 umowy polsko-litewskiej, ewentualny dochód z tytułu otrzymania przez Pana udziałów Spółki holdingowej nie będzie podlegał opodatkowaniu  w Polsce.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy Ordynacja podatkowa. Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i musi się Pan zastosować do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

   w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

   w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).