Temat interpretacji
Ustalenie dochodu z tytułu sprzedaży udziału w nieruchomości.
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
1 grudnia 2021 r. wpłynął Pani wniosek z 19 listopada 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia dochodu z tytułu sprzedaży udziału w nieruchomości. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawczyni (dalej zwana: „ML”) jest osobą fizyczną i prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie usług noclegowych krótkoterminowych i gastronomicznych. Majątek ML nie jest objęty wspólnością majątkową małżeńską. Działalność prowadzona jest pod nazwą „X”. ML prowadzi działalność opodatkowaną na zasadach ogólnych (skala podatkowa), a od 2022 r. rozważa wybór stawki liniowej opodatkowania (19%). ML prowadzi działalność w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów.
Działalność ML prowadzona jest w oparciu o położoną w miejscowości Y (gmina …) nieruchomość, na którą składa się grunt wraz położonym na nim budynkiem wypoczynkowo-szkoleniowym wraz z obiektami pomocniczymi (dalej w całości zwana: „Nieruchomością”). Na udział w Nieruchomości należący do ML składają się: udział w wysokości 1/3 w użytkowaniu wieczystym 4 działek (dalej zwane „Działkami”), pozostających w współużytkowaniu wieczystym ML oraz dwóch innych osób fizycznych (dalej każdy z nich zwany odrębnie oraz oboje łącznie zwani „WSP”) oraz udział w wysokości 1/3 we własności budynku wypoczynkowo-szkoleniowego o charakterze niemieszkalnym wraz z obiektami pomocniczymi służącymi wyłącznie korzystaniu z budynku wypoczynkowo-szkoleniowego, tj. m.in. drewnianymi kioskami, śmietnikami, drogami dojazdowymi (symbol 10 KŚT); dalej zwane łącznie: „Pensjonatem”, stanowiącym współwłasność ML oraz WSP.
ML otrzymała udział w Nieruchomości w lutym 2017 r. w wyniku dokonanej aktem notarialnym darowizny przedsiębiorstwa od swojej matki - MW. MW prowadziła wcześniej na Nieruchomości przedsiębiorstwo „Z” przez ponad 12 lat, jednakże wskutek pogorszenia stanu zdrowia zmuszona była do rezygnacji z dalszego prowadzenia działalności gospodarczej i przekazania przedsiębiorstwa na rzecz córki. MW zmarła w maju 2017 r. Przekazany przez MW na rzecz córki zespół składników majątkowych stanowił przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, w szczególności uwzględniał środki pieniężne, prawa i zobowiązania z umów dotyczących funkcjonowania przedsiębiorstwa, księgi i inne dokumenty przedsiębiorstwa, wartości niematerialne i aktywa niezbędne do prowadzenia przedsiębiorstwa. Składniki majątkowe wchodzące w skład przedsiębiorstwa, w tym udział w Nieruchomości, zostały wskazane w załączniku do aktu notarialnego darowizny według ich wartości rynkowej na chwilę dokonania darowizny. MW nie ujawniała udziału 1/3 w użytkowaniu wieczystym Działek oraz udział 1/3 w własności Pensjonatu jako środków trwałych, ani nie dokonywała od nich odpisów amortyzacyjnych.
Wartość rynkowa należącego do ML udziału w Nieruchomości (udział 1/3 w użytkowaniu wieczystym Działek, łącznie z udziałem 1/3 w własności Pensjonatu) wynosiła na moment dokonania darowizny ok. 1 mln zł, co odpowiadało 1/3 wartości rynkowej całej Nieruchomości (ok. 3 mln zł) należącej do ML oraz pozostałych współwłaścicieli. Wartość udziału w Nieruchomości została wskazana w załączniku do aktu notarialnego. Wartość udziału w Nieruchomości należącego do ML jest nie niższa od różnicy pomiędzy wartością tego przedsiębiorstwa, a wartością składników mienia, niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi, określoną dla celów podatku od spadków i darowizn. Suma wartości rynkowej nabytych w wyniku darowizny środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych ustalona została na poziomie nie wyższym niż różnica pomiędzy wartością całego przedsiębiorstwa z momentu dokonania darowizny, a wartością składników mienia, niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi, określoną dla celów podatku od spadków i darowizn.
Działalność gospodarcza jest prowadzona za zgodą WSP wyłącznie jednoosobowo przez ML. ML korzysta z całości Nieruchomości wykorzystując ją na potrzeby działalności gospodarczej za zgodą WSP, jako pozostałych współwłaścicieli. WSP nie uczestniczą w żaden sposób w prowadzeniu działalności gospodarczej przez ML, a jedynie uzyskują ustalone pomiędzy ML, a WSP płatności związane z korzystaniem przez ML w sposób wyłączny z Nieruchomości. W identyczny sposób działalność prowadzona była na Nieruchomości przez matkę ML - MW, przed przekazaniem przedsiębiorstwa na rzecz ML.
Po otrzymaniu przez ML udziału w Nieruchomości (wraz z przedsiębiorstwem) w ramach darowizny od matki udziału w Nieruchomości - udział 1/3 w użytkowaniu wieczystym Działek oraz udział 1/3 w własności Pensjonatu - zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, jednakże nie były dokonywane przez ML odpisy amortyzacyjne od przedmiotowych składników, pomimo, że udział 1/3 w własności Pensjonatu spełniał warunki dla uznania za środek trwały, a więc były kompletny i zdatny do użytku oraz był planowany do wykorzystania i ostatecznie wykorzystywany przez ML dla prowadzenia działalności gospodarczej przez okres dłuższy niż rok (udział w Działkach nie podlegają amortyzacji z mocy prawa pomimo, że jest środkiem trwałym). ML przyjęła udział w Pensjonacie do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, określając wartość początkową w oparciu o wartości aktywów wskazane w akcie notarialnym darowizny, jednakże ani nie określiła wysokości stawek amortyzacyjnych, ani kwoty odpisu amortyzacyjnego, ani zaktualizowanej wartości początkowej za poszczególne miesiące, ani też zaktualizowanej kwoty odpisów amortyzacyjnych. ML nie naliczała odpisów amortyzacyjnych za kolejne okresy od udziału w Pensjonacie, ani nie rozliczała również w żaden sposób udziału w Pensjonacie w kosztach podatkowych.
Obecna wartość udziału w Nieruchomości wynosi również co najmniej 1 mln zł (z ofert zakupu otrzymanych przez ML od osób trzecich wynika, że wartość ta może być nawet jeszcze wyższa). Od ok 2013 r. Nieruchomość jest wystawiona na sprzedaż (rozważała to jeszcze MW za swego życia). ML wraz z WSP również rozważają w przyszłości wspólnie sprzedaż całej Nieruchomości (ML i WSP przeniosą posiadane przez siebie udziały w Nieruchomości na rzecz nabywcy w zamian za zapłatę na rzecz każdego z nich ceny sprzedaży według posiadanych udziałów w Nieruchomości tj. po 1/3). Sprzedaż nastąpi na rzecz podmiotu (osoby fizycznej) niepowiązanej z ML. Sprzedaż nastąpi po cenie rynkowej. Sprzedaż nie będzie stanowić sprzedaży przedsiębiorstwa lub jego części, lecz wyłącznie sprzedaż aktywów majątkowych. W związku z sprzedażą Nieruchomości ML zaprzestanie całkowicie prowadzenia działalności w zakresie usług noclegowych krótkoterminowych i gastronomicznych świadczonych przy pomocy Nieruchomości i nie będzie korzystała po sprzedaży w żaden sposób z Nieruchomości, w szczególności nie będzie on wynajmowany lub dzierżawiony na Jej rzecz. Przedmiotem interpretacji jest wyłącznie opodatkowanie udziału w Nieruchomości należącego do ML.
Pytanie
W jaki sposób przez ML powinien być ustalony dochód z tytułu sprzedaży udziału w Nieruchomości, tj. udział 1/3 w użytkowaniu wieczystym Działek oraz udział 1/3 we własności Pensjonatu?
Pani stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy dochodem z tytułu sprzedaży:
-udziału w Pensjonacie, będzie różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a wartością początkową Pensjonatu wykazaną przez ML w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (wartość początkowa przed rozpoczęciem dokonywania odpisów amortyzacyjnych, a więc rynkowa wartość udziału w Pensjonacie, nie wyższa niż określona w akcie notarialnym darowizny), powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, jakie winny były być przez ML dokonane w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych od Pensjonatu na podstawie zasad ogólnych, a więc wg stawki liniowej 2,5% amortyzacji począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym udział w Pensjonacie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych do końca tego miesiąca, w którym nastąpi zbycie udziału w Pensjonacie,
-udziału w Działkach, będzie różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a wartością początkową wykazaną przez ML w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (wartość rynkowa udziału w Działkach, nie wyższa niż określona w akcie notarialnym darowizny), bez powiększenia o odpisy amortyzacyjne, z uwagi na to, że udział w Działkach nie podlega amortyzacji.
Zgodnie z art. 22a ust. 1 pkt 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1128, z późn. zm.), amortyzacji podlegają również, z zastrzeżeniem art. 22c, niezależnie od przewidywanego okresu używania:
1)przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych, zwane dalej „inwestycjami w obcych środkach trwałych”,
2)budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie,
3)składniki majątku, wymienione w ust. 1, niestanowiące własności lub współwłasności podatnika, wykorzystywane przez niego na potrzeby związane z prowadzoną działalnością na podstawie umowy określonej w art. 23a pkt 1, zawartej z właścicielem lub współwłaścicielami tych składników - jeżeli zgodnie z przepisami rozdziału 4a odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający
- zwane także środkami trwałymi;
Wobec powyższego, bez wątpienia udział w Pensjonacie stanowi środek trwały, gdyż Pensjonat jest kompletny i zdatny do użytku, był przeznaczony do używania od momentu nabycia na okres dłuższy niż rok i też od momentu otrzymania przez ML był używany na potrzeby działalności gospodarczej.
Zgodnie z art. 22c pkt 1 ww. ustawy, amortyzacji nie podlegają grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów, zwane odpowiednio środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi.
Mając na uwadze powyższe, również udział w użytkowaniu wieczystym Działek - pomimo, że nie są dokonywane od tego udziału odpisy amortyzacyjne - stanowi środek trwały.
Zgodnie z art. 22d ust. 2 ww. ustawy, składniki majątku, o których mowa w art. 22a-22c, z wyłączeniem składników wymienionych w ust. 1, wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 22n, najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Późniejszy termin wprowadzenia uznaje się za ujawnienie środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 4.
Z przepisu powyższego wynika, że zarówno Pensjonat, jak i Działki podlegają wpisowi do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nawet jeżeli nie są dokonywane od nich odpisy amortyzacyjne (Działki). Wpisanie określonych aktywów do ewidencji stanowi zarówno warunek formalny dla zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, na co wskazuje art. 22n ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie jest możliwe naliczanie odpisów bez uwzględnienia danego składnika majątku w ewidencji (nawet jeżeli podatnikowi jest wiadomy, że ten składnik istnieje i jest używany na potrzeby działalności gospodarczej).
Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, sprzedaż składników majątku będących środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (a więc niezależnie, czy nastąpiło ich ostateczne ujęcie, czy też nie w takowej ewidencji), stanowi przychód z działalności gospodarczej. W takiej sytuacji należy odwołać się do regulacji szczególnych wskazujących na sposób określenia dochodu z zbycia takowych składników.
Taką regulacją szczególną jest art. 24 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, zdanie drugie, który wskazuje, że dochodem z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, jest przychód z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. b), a w pozostałych przypadkach dochodem lub stratą jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem pkt 2, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa wart. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od tych środków i wartości.
Przepis ten jest przepisem szczególnym, określającym sposób liczenia dochodu z działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży składników majątkowych, będących środkami trwałymi i powinien być stosowany z pierwszeństwem przed innym zasadami (na co wskazuje choćby tytuł rozdziału, w którym znajduje się przepis art. 24 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a mianowicie - „Rozdział 5 - Szczególne zasady ustalania dochodu”). Szczególny charakter regulacji wynika również z tego, że przy liczeniu dochodu ze sprzedaży składnika majątkowego uwzględniane są wszelkie odpisy amortyzacyjne naliczone od danego składnika, a więc również te, które nie stanowiłyby kosztu uzyskania przychodu: liczenie dochodu opiera się zatem przede wszystkim na zapisach ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Z uwagi na powyższe, konieczne jest ustalenie, według jakiej wartości początkowej powinien być wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych udział w Nieruchomości (udział w Pensjonacie oraz udział w Działkach).
Zgodnie z art. 22g ust. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze spadku lub darowizny, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi suma ich wartości rynkowej, nie wyższa jednak od różnicy pomiędzy wartością tego przedsiębiorstwa albo jego zorganizowaną częścią a wartością składników mienia, niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi, określoną dla celów podatku od spadków i darowizn.
Udział w Pensjonacie oraz udział w Działkach zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z przedmiotowym przepisem, a więc wg wartości rynkowej dla celów podatku od spadków i darowizn, nie wyższej jednak niż różnica pomiędzy wartością całego przedsiębiorstwa a wartością składników mienia niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi.
Mając na uwadze, że ML jest jedynie współwłaścicielką Nieruchomości należy odwołać się do art. 22g ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który wskazuje, że w takiej sytuacji wartość początkowa wynika z przemnożenia udziału we współwłasności z wartością rynkową całej Nieruchomości: „W razie gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, wartość początkową tego składnika ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku; zasada ta nie ma zastosowania do składników majątku stanowiących wspólność majątkową małżonków, chyba że małżonkowie wykorzystują składnik majątku w działalności gospodarczej prowadzonej odrębnie”.
Jak zostało wskazane wartość rynkowa udziału w Działkach oraz Pensjonacie wynosi 1 mln zł i ta wartość odpowiada 1/3 wartości całej Nieruchomości, a więc została ustalona zgodnie z przytoczonymi przepisami. Jednocześnie wartość ta nie przekracza różnicy pomiędzy wartością przedsiębiorstwa nabytego przez ML a wartością składników mienia, niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi. Wartość łączna udziału w Nieruchomości (1 mln zł) zostanie przypisana między udziałem w Działkach oraz udziałem w Pensjonacie wg obiektywnej rynkowej wyceny szacunkowej wartości stosunku wartości Działek do wartości Pensjonatu.
Aby ostatecznie ustalić dochód konieczne jest również określenie wysokości odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dokonanych od udziału w Działkach oraz udziału w Pensjonacie, gdyż odpisy te zgodnie z art. 24 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, wpływają na wartość dochodu z sprzedaży tych składników. Naliczanie odpisów amortyzacyjnych – niezależnie, czy stanowią one koszt uzyskania przychodu, czy nie - może nastąpić dopiero z momentem wprowadzenia danego składnika do ewidencji. W przypadku udziału w Pensjonacie odpisy amortyzacyjne, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, naliczane są dopiero od miesiąca następującego po miesiącu ujawnienia udziału w Pensjonacie w ewidencji (co wynika z art. 22h ust. 1 pkt 4 tej ustawy), a zatem tylko odpisy amortyzacyjne naliczone od tego momentu powiększać będą, zgodnie z art. 24 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochód z sprzedaży udziału w Pensjonacie. Natomiast w przypadku udziału w Działkach, jako że nie podlegają one amortyzacji, nie wystąpią odpisy amortyzacyjne powiększające dochód, zgodnie z art. 24 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zdaniem ML pomimo, że ML nie dokonała w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zapisów dotyczących odpisów amortyzacyjnych, to odpisy takowe w wysokości ustawowej, wynikającej z zasad ogólnych uregulowanych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, powinny zostać uwzględnione w obliczeniu dochodu przy sprzedaży środka trwałego w postaci udziału w Pensjonacie. Wynika to zdaniem ML z faktu, że z momentem wprowadzenia środka trwałego do ewidencji podatnik zobowiązany jest dokonywać, zgodnie z art. 22n ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odpowiednich zapisów w księgach.
Zgodnie z art. 22i ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co do zasady - jeżeli podatnik nie dokonał innego wyboru - naliczenie odpisów amortyzacyjnych odbywa się w oparciu o stawki amortyzacyjne określone w Wykazie stawek amortyzacyjnych oraz w sposób liniowy (w równej wysokości). Zatem zdaniem ML, dochód z sprzedaży udziału w Pensjonacie winien być powiększony o odpisy amortyzacyjne naliczone od momentu wprowadzenia udziału w Pensjonacie do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wg stawki 2,5% na zasadzie liniowej.
Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach podatkowych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w analogicznych sprawach:
-z 10 maja 2019 r., Nr 0114-KDIP3-1.4011.161.2019.3.KS1, dotyczącej opodatkowania przychodu ze sprzedaży zabudowanego gruntu otrzymanego w drodze darowizny:
„Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca na podstawie umowy darowizny z dnia (…) 05.2014 r. otrzymał zabudowaną nieruchomość o powierzchni 0,0553 ha. Przedmiotowa nieruchomość zabudowana jest budynkiem mieszkalnym, dwoma budynkami przemysłowymi oraz budynkiem o funkcji transportu i łączności. Wnioskodawca przeznaczył budynki przemysłowe oraz część gruntu przypisaną tym budynkom do swojej działalności gospodarczej i przyjął je na ewidencję środków trwałych w swojej działalności gospodarczej. Budynki były przez Wnioskodawcę amortyzowane do 12.2017 r. Budynki wraz z gruntem do końca 2018 r. (tj. do czasu zawieszenia działalności gospodarczej) były wykorzystywane przez Wnioskodawcę do wykonywania czynności opodatkowanych w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Nieruchomości wykorzystywane przez Wnioskodawcę nie były nigdy modernizowane ani rozbudowywane w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca, zmuszony jest do sprzedaży całej nieruchomości otrzymanej w drodze darowizny. Biorąc pod uwagę wskazane powyżej uregulowania prawne oraz przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, że kwota uzyskana z tytułu sprzedaży opisanego we wniosku gruntu będzie stanowić dla Wnioskodawcy przychód ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej. Jednocześnie grunt oraz znajdujące się na nim budynki przemysłowe, w świetle przepisów ww. ustawy, będą stanowić odrębne środki trwałe w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Wobec powyższego dochód ze sprzedaży środków trwałych ustalić należy w oparciu o przepis art. 24 ust. 2 ww. ustawy. Mając zatem na względzie, że grunty - z mocy prawa - nie podlegają amortyzacji (art. 22c pkt 1 ww. ustawy), przy ustalaniu dochodu ze sprzedaży gruntu nabytego w drodze darowizny a więc nieodpłatnie), nie można uwzględnić odpisów amortyzacyjnych. Zatem dla Wnioskodawcy dochodem ze sprzedaży środka trwałego w postaci gruntu będzie różnica pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia tego gruntu, a jego wartością początkową wskazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Natomiast dochód z odpłatnego zbycia środków trwałych w postaci budynków przemysłowych znajdujących się na opisanej nieruchomości gruntowej, należy ustalić jako różnicę między uzyskanym przychodem ze sprzedaży, a wartością początkową wskazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, powiększoną o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych.”
-z 29 września 2020 r., Nr 0113-KDIPT2-3.4011.567.2020.4.KS, dotyczącą kosztu uzyskania przychodu ze sprzedaży zabudowanego gruntu otrzymanego w drodze darowizny przedsiębiorstwa, stanowiącego środek trwały w działalności gospodarczej: „Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wnika, że Wnioskodawca jest właścicielem działki zabudowanej budynkiem hotelu oraz wieczystym użytkownikiem działki i właścicielem budynku hotelu z restauracją zlokalizowanego na tej działce. Jest również właścicielem wyposażenia obydwu hoteli i restauracji. Obydwie nieruchomości wraz z wyposażeniem Wnioskodawca nabył w darowiźnie od rodziców w dniu (...) 2012 r., przy czym były to darowizny dwóch przedsiębiorstw, prowadzonych przez Jego rodziców. W akcie notarialnym określono wartości rynkowe poszczególnych składników darowanych przedsiębiorstw, w tym prawa własności gruntów i budynków oraz prawa wieczystego użytkowania działki. Wartości te Wnioskodawca przyjął jako wartości początkowe gruntów i budynków w ewidencji środków trwałych, zgodnie z obowiązującym ówcześnie przepisem art. 22g ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Od tak ustalonej wartości początkowej budynków Wnioskodawca dokonywał odpisów amortyzacyjnych i zaliczał je w koszty uzyskania przychodów, zgodnie z obowiązującym ówcześnie przepisem art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Grunty były wpisane do ewidencji środków trwałych, ale nie podlegały amortyzacji. Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność gospodarcza polegała początkowo na wydzierżawianiu dwóch nabytych w darowiźnie przedsiębiorstw. Dzierżawcą przedsiębiorstwa hotelowego był ojciec Wnioskodawcy, a następnie spółka jawna. Dzierżawcą przedsiębiorstwa restauracyjnego była matka Wnioskodawcy, a następnie prowadził już osobiście Wnioskodawca. Uzyskiwane przychody z tytułu wydzierżawiania przedsiębiorstw, czy też zorganizowanych części przedsiębiorstwa, kwalifikowane były jako przychody z działalności gospodarczej. Obecnie zarówno hotel, jak i restaurację, prowadzi sam Wnioskodawca. W okresie od nabycia przedmiotowych nieruchomości do chwili obecnej Wnioskodawca nie ponosił nakładów zwiększających wartość początkową tych nieruchomości. Obecnie planuje sprzedaż przedmiotowych nieruchomości oraz części ich wyposażenia. Planowana sprzedaż nie będzie sprzedażą przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanych części. Biorąc pod uwagę wskazane powyżej uregulowania prawne oraz przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, że kwota uzyskana z tytułu sprzedaży opisanego we wniosku gruntu będzie stanowić dla Wnioskodawcy przychód ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej. Jednocześnie grunt oraz znajdujące się na nim budynki, w świetle przepisów ww. ustawy, będą stanowić odrębne środki trwałe w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Wobec powyższego dochód ze sprzedaży środków trwałych ustalić należy w oparciu o przepis art. 24 ust. 2 ww. ustawy. Mając zatem na względzie, że grunty - z mocy prawa - nie podlegają amortyzacji (art. 22c pkt 1 ww. ustawy), przy ustalaniu dochodu ze sprzedaży gruntu nabytego w drodze darowizny (a więc nieodpłatnie), nie można uwzględnić odpisów amortyzacyjnych. Zatem dla Wnioskodawcy dochodem ze sprzedaży środka trwałego w postaci gruntu będzie różnica pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia tego gruntu, a jego wartością początkową wskazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Natomiast dochód z odpłatnego zbycia środków trwałych w postaci budynków znajdujących się na opisanej nieruchomości gruntowej, należy ustalić jako różnicę między uzyskanym przychodem ze sprzedaży, a wartością początkową wskazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, powiększoną o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych”.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Odstępuję od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny Pani stanowiska.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu złożenia wniosku o wydanie interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540, ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r., poz. 329; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540, ze zm.).