Określenie konieczności sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych dla transakcji objęcia przez Nowego Wspólnika 15% praw do zysku Spółki w ... - Interpretacja - 0115-KDIT3.4011.847.2021.1.PS

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 5 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.847.2021.1.PS

Temat interpretacji

Określenie konieczności sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych dla transakcji objęcia przez Nowego Wspólnika 15% praw do zysku Spółki w zamian za wniesienie wkładu pieniężnego oraz do złożenia w tym zakresie informacji o cenach transferowych (TPR) i oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie braku konieczności sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych dla transakcji objęcia przez Nowego Wspólnika 15% praw do zysku Spółki w zamian za wniesienie wkładu pieniężnego oraz braku obowiązku złożenia informacji o cenach transferowych oraz oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

5 października 2021 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie konieczności sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych oraz obowiązku złożenia informacji o cenach transferowych i oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych.

Opis zdarzenia przyszłego

Informacje podstawowe

A (dalej: Wnioskodawca) jest osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym.

Wnioskodawca jest wspólnikiem B spółka jawna (dalej: Spółka) będącej spółką jawną z siedzibą w Polsce.

Obecnie, oprócz Wnioskodawcy, Spółka posiada jeszcze trzech innych wspólników, będących również osobami fizycznymi, polskimi rezydentami podatkowymi (Wnioskodawca oraz pozostali obecni wspólnicy będący osobami fizycznymi będą dalej łącznie określani jako: Dotychczasowi Wspólnicy). Spółka działa w branży elektronicznej i elektrotechnicznej. Zajmuje się m.in. ….

Spółka posiada rozbudowane zaplecze techniczne w postaci m.in. …, a także personalne …. Ponadto, Spółka dysponuje …. Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej współpracuje z C (dalej: Kontrahent), adres siedziby: …. Kontrahent jest spółką nieposiadającą osobowości prawnej z siedzibą w Niemczech, będącą dostawcą usług … dla branży elektronicznej.

Obecnie w ramach stałej współpracy gospodarczej Kontrahent nabywa od Spółki:

usługi na majątku powierzonym - towary, na których świadczone są usługi produkcyjne, są przewożone z terytorium Niemiec (od Kontrahenta) do Polski (do Spółki), gdzie Spółka świadczy na nich przedmiotowe usługi. Po wykonaniu usług towary są wysyłane do Niemiec do Kontrahenta lub do miejsca (magazynu) wskazanego przez Kontrahenta;

określone produkty wykonane przez Spółkę z materiałów będących własnością Spółki;

Obecnie Kontrahent posiada 100% udziałów w spółce kapitałowej z siedzibą w Niemczech C, adres siedziby:, która planuje nabyć 15% praw do udziału w zysku Spółki w zamian za wkład pieniężny (dalej: Nowy Wspólnik).

Planowane przystąpienie do Spółki Nowego Wspólnika jest jednym z elementów rozwoju wzajemnej współpracy pomiędzy Kontrahentem, Nowym Wspólnikiem oraz Spółką.

Obecnie Kontrahent i Wnioskodawca (jak również Spółka), a także Nowy Wspólnik i Wnioskodawca (jak również Spółka) nie stanowią podmiotów powiązanych, o których mowa w art. 23m ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT (odpowiednio w art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT).

Przystąpienie Nowego Wspólnika do Spółki będzie wiązało się ze zmianą umowy Spółki (dalej: Umowa).

Po planowanym przystąpieniu Nowego Wspólnika do Spółki Kontrahent nadal będzie posiadał 100% udziałów Nowego Wspólnika.

Kontrahent, Nowy Wspólnik oraz Dotychczasowi Wspólnicy planują zawarcie umowy inwestycyjnej (dalej: Umowa inwestycyjna) stanowiącej - obok Umowy - podstawę do uregulowania ich wzajemnych relacji biznesowych w związku z przystąpieniem do Spółki Nowego Wspólnika. Umowa inwestycyjna zostanie zawarta na czas nieokreślony.

Po przystąpieniu do Spółki Nowego Wspólnika każdy z Dotychczasowych Wspólników będzie posiadał 21,25% praw do udziału w zysku Spółki. Natomiast Nowy Wspólnik obejmie 15% praw do udziału w zysku Spółki w zamian za wniesienie do Spółki wkładu pieniężnego.

Wkład pieniężny jaki wniesie Nowy Wspólnik do Spółki będzie określony w następujący sposób:

w dniu zawarcia Umowy inwestycyjnej i zmiany Umowy, Nowy Wspólnik wniesie wkład pieniężny w kwocie nieprzekraczającej 2 000 000 zł,

natomiast:

w przypadku, gdy w terminie 12 miesięcy od dnia przystąpienia Nowego Wspólnika, Spółka uzyska określony w Umowie inwestycyjnej poziom zysku (EBITDA), Nowy Wspólnik będzie zobowiązany do wniesienia do Spółki dodatkowego wkładu pieniężnego. W takim przypadku łączna wartość wkładu pieniężnego wniesionego przez Nowego Wspólnika do Spółki z tytułu nabycia 15% praw do udziału w zysku przekroczy kwotę 2 000 000 zł;

w przypadku natomiast, gdy w terminie 12 miesięcy od dnia przystąpienia Nowego Wspólnika, Spółka nie uzyska określonego w Umowie inwestycyjnej poziomu zysku (EBITDA), Nowy Wspólnik nie będzie zobowiązany do wniesienia drugiej części wkładu pieniężnego, o którym mowa powyżej.

Po przystąpieniu Nowego Wspólnika do Spółki decyzje dotyczące Spółki przekraczające zakres zwykłego zarządu będą zapadały w formie uchwał podejmowanych przez Dotychczasowy Wspólników (w tym Wnioskodawcę) oraz Nowego Wspólnika jednogłośnie na posiedzeniach wspólników.

Planowane jest, iż następujące czynności wymagające jednomyślnej uchwały Dotychczasowych Wspólników (w tym Wnioskodawcy) oraz Nowego Wspólnika i będą należały do spraw przekraczających zakres zwykłego zarządu:

zatwierdzanie rocznych planów finansowych;

ustanawianie dyrektorów zarządzających oraz prokurentów Spółki, a także zatrudnianie kierowników (menedżerów) Spółki;

zmiana lub uzupełnienie umowy Spółki;

rozwiązanie Spółki, likwidacja (zbycie) wszystkich aktywów istotnych dla prowadzenia działalności Spółki;

istotna zmiana zakresu przedmiotu działalności Spółki;

podwyższenie lub obniżenie wkładów lub udziałów kapitałowych poszczególnych lub wszystkich wspólników (tj. Dotychczasowych Wspólników i/lub Nowego Wspólnika);

połączenie lub przekształcenie Spółki;

nabywanie lub zbywanie przedsiębiorstw lub zakładów w całości bądź ich części oraz nabywanie, obejmowanie lub zbywanie akcji albo udziałów (ogółu praw i obowiązków) w innych spółkach lub podmiotach;

nabywanie lub zbywanie nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego lub udziału w nieruchomości;

udzielenie przez Spółkę poręczenia, darowizny lub zwolnienia ze zobowiązania;

wyrażenie zgody na prowadzenie działalności konkurencyjnej lub przedsiębiorstwa konkurencyjnego przez Dotychczasowych Wspólników i/lub Nowego Wspólnika,

zaciąganie zobowiązań lub rozporządzanie prawem o wartości przekraczającej 10% kwot przewidzianych w rocznym planie finansowym, przy założeniu, że przekroczenie będzie wyższe niż 750 000,00 zł;

realizowanie inwestycji przekraczających kwotę wydatków zaplanowanych w rocznym planie finansowym o ponad 750 000,00 zł;

zawieranie umów pomiędzy Dotychczasowymi Wspólnikami i/lub Nowym Wspólnikiem a Spółką lub pomiędzy podmiotami powiązanymi z Dotychczasowymi Wspólnikami i/lub Nowym Wspólnikiem a Spółką.

Dotychczas, z uwagi na fakt, że dotychczasowymi Wspólnikami Spółki były wyłącznie osoby fizyczne, Spółka w celu zachowania statusu podmiotu transparentnego podatkowo, tj. podmiotu do którego nie znajdują zastosowania przepisy ustawy o CIT, nie miała obowiązku złożenia informacji, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1a ustawy o CIT (dalej: Informacja).

Po przystąpieniu do Spółki Nowego Wspólnika, Spółka planuje nadal pozostać podmiotem transparentnym podatkowo (do którego nie będą znajdowały zastosowania przepisy ustawy o CIT) i w związku z tym Spółka złoży do odpowiednich organów podatkowych Informację w wymaganym w tych przepisach terminie.

Spółka będzie również w przyszłości składała Informacje CIT-15J każdorazowo przed rozpoczęciem roku obrotowego, tj. zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 1a lit. a ustawy o CIT.

Składane Informacje będą zawierały wszelkie dane określone w art. 1 ust. 4 ustawy o CIT.

Pytanie

Czy w przedstawionym we Wniosku zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca będzie zobowiązany do sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych dla transakcji objęcia przez Nowego Wspólnika 15% praw do zysku Spółki w zamian za wniesienie wkładu pieniężnego oraz do złożenia w tym zakresie informacji o cenach transferowych (TPR) i oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych?

Pana stanowisko w sprawie

W przedstawionym we Wniosku zdarzeniu przyszłym, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych dla transakcji objęcia przez Nowego Wspólnika 15% praw do zysku Spółki w zamian za wniesienie wkładu pieniężnego oraz do złożenia w tym zakresie informacji o cenach transferowych (TPR) i oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych.

Zgodnie z art. 23w ust. 1 ustawy o PIT (odpowiednio art. 11k ust. 1 ustawy o CIT ) podmioty powiązane są obowiązane do sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych za rok podatkowy (obrotowy) w celu wykazania, że ceny transferowe zostały ustalone na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane.

Zgodnie z ust. 2 i ust. 3 art. 23w ustawy o PIT (odpowiednio art. 11k ust. 2 i 3 ustawy o CIT), cyt.:

2. Lokalna dokumentacja cen transferowych jest sporządzana dla transakcji kontrolowanej o charakterze jednorodnym, której wartość, pomniejszona o podatek od towarów i usług, przekracza w roku podatkowym następujące progi dokumentacyjne:

1) 10 000 000 zł - w przypadku transakcji towarowej;

2) 10 000 000 zł - w przypadku transakcji finansowej;

3) 2 000 000 zł - w przypadku transakcji usługowej;

4) 2 000 000 zł - w przypadku innej transakcji niż określona w pkt 1-3.

3. Progi dokumentacyjne są ustalane odrębnie dla:

1) każdej transakcji kontrolowanej o charakterze jednorodnym niezależnie od przyporządkowania transakcji kontrolowanej do transakcji towarowych, finansowych, usługowych albo innych transakcji;

2) strony kosztowej i przychodowej.

Przy czym, zgodnie z art. 23m ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT (odpowiednio art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT) podmioty powiązane oznaczają, cyt.:

a) podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub

b) podmioty, na które wywiera znaczący wpływ:

ten sam inny podmiot lub

małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot, lub

c) spółkę niemającą osobowości prawnej i jej wspólników, lub

d) podatnika i jego zagraniczny zakład (...).

Podmiot oznacza natomiast, cyt. „osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej oraz zagraniczny zakład;” (art. 23m ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT; odpowiednio art. 11a ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT).

Jednocześnie w świetle brzmienia przepisu art. 23m ust. 2 ustawy o PIT (odpowiednio art. 11a ust. 2 ustawy o CIT) przez wywieranie znaczącego wpływu, o którym mowa w ww. przepisach rozumie się, cyt.:

1)posiadanie bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 25%:

a)udziałów w kapitale lub

b)praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub

c)udziałów lub praw do udziału w zyskach lub majątku lub ich ekspektatywy, w tym jednostek uczestnictwa i certyfikatów inwestycyjnych, lub

1)faktyczną zdolność osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, lub

2)pozostawanie w związku małżeńskim albo występowanie pokrewieństwa lub powinowactwa do drugiego stopnia.

Przy czym, jak wskazano w art. 23m ust. 3 ustawy o PIT (odpowiednio w art. 11a ust. 3 ustawy o CIT), cyt.:

3.Posiadanie pośrednio udziału lub prawa, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, oznacza sytuację, w której jeden podmiot posiada w drugim podmiocie udział lub prawo za pośrednictwem innego podmiotu lub większej liczby podmiotów, przy czym wielkość posiadanego pośrednio udziału lub prawa odpowiada:

1)wielkości udziału albo prawa łączącego dowolne dwa podmioty spośród wszystkich podmiotów uwzględnianych przy ustalaniu posiadania pośrednio udziału lub prawa - w przypadku gdy wszystkie wielkości udziałów lub praw łączących te podmioty są równe;

2)najniższej wielkości udziału lub prawa łączącego podmioty, pomiędzy którymi wielkość posiadanego pośrednio udziału lub prawa jest ustalana - w przypadku gdy wielkości udziałów lub praw łączących te podmioty są różne;

3)sumie wielkości posiadanych pośrednio udziałów lub praw - w przypadku gdy podmioty, pomiędzy którymi wielkość posiadanego pośrednio udziału lub prawa jest ustalana, łączy więcej niż jeden posiadany pośrednio udział lub prawo.

Zgodnie z art. 23y ust. 1 ustawy o PIT (odpowiednio w art. 11m ust. 1 ustawy o CIT) podmioty powiązane, które są obowiązane do sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych, składają urzędom skarbowym oświadczenie o jej sporządzeniu, w terminie do końca dziewiątego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego (obrotowego).

Jednocześnie, jak stanowi art. 23zf ust. 1 ustawy o PIT (odpowiednio art. 11t ust. 1 ustawy o CIT), cyt.:

1.Podmioty powiązane:

1)obowiązane do sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych - w zakresie transakcji kontrolowanych objętych tym obowiązkiem lub

2)realizujące transakcje kontrolowane (...)

przekazują Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej, w terminie do końca dziewiątego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, informację o cenach transferowych za rok podatkowy, sporządzoną na podstawie wzoru dokumentu elektronicznego zamieszczonego w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych.

Mając na uwadze wyżej zacytowane przepisy ustawy o PIT należy wskazać, iż umiejscowione są one w Rozdziale zatytułowanym „Ceny transferowe” (podobnie jak w przypadku analogicznych przepisów ustawy o CIT).

Zgodnie z definicją zawartą w art. 23m ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT (odpowiednio w art. 11a ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT) cena transferowa oznacza, cyt.:

rezultat finansowy warunków ustalonych lub narzuconych w wyniku istniejących powiązań, w tym cenę, wynagrodzenie, wynik finansowy lub wskaźnik finansowy.

Przy czym, „powiązanie” oznacza ściśle określone, wymienione w wyżej wskazanych przepisach art. 23m ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT (odpowiednio art. 11 a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT), relacje występujące pomiędzy podmiotami powiązanymi.

W kontekście powyższego należy wskazać, że do ustalenia ceny transferowej - do której odnosi się Rozdział 4b ustawy o PIT (odpowiednio Rozdział 1a ustawy o CIT), w którym uregulowany jest m.in. obowiązek sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych dochodzi w przypadku dokonywania transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi.

Jednocześnie, zasadniczo dopiero obowiązek sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych implikuje również obowiązek:

złożenia oświadczenia o jej sporządzeniu, oraz

przekazania Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informacji o cenach transferowych (TPR).

Przy czym, aby wystąpił obowiązek sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych, oprócz dokonywania transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi muszą zostać przekroczone odpowiednie progi dokumentacyjne wskazane w przytoczonym ust. 2 art. 23w ustawy o PIT (odpowiednio w art. 11k ust. 2 ustawy o CIT).

Na podstawie art. 23w ust. 2 pkt 4 ustawy o PIT (odpowiednio art. 11k ust. 2 pkt 4 ustawy o CIT) - dla transakcji innych aniżeli towarowe, finansowe i usługowe - progiem kwotowym transakcji obligującym do sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych jest kwota 2 000 000 zł, a zatem ewentualnie ten próg kwotowy mógłby znaleźć zastosowanie w odniesieniu do transakcji objęcia przez Nowego Wspólnika 15% praw do udziału w zysku Spółki w zamian za wniesienie wkładu pieniężnego.

W konsekwencji, aby po stronie Wnioskodawcy, jako jednego z Dotychczasowych Wspólników Spółki biorących udział w ustalaniu warunków transakcji objęcia przez Nowego Wspólnika 15% praw do udziału w zysku Spółki w zamian za wniesienie wkładu pieniężnego, powstał obowiązek sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych dla tej transakcji muszą zostać spełnione łącznie poniższe warunki:

w transakcji musi wystąpić cena transferowa,

transakcja taka musi zostać dokonana pomiędzy podmiotami powiązanymi,

wartość transakcji (wniesionego wkładu) przekroczy w roku podatkowym kwotę 2 000 000 zł.

W przedstawionym we Wniosku zdarzeniu przyszłym planowane jest objęcie przez Nowego Wspólnika (spółkę kapitałową z siedzibą w Niemczech, którego 100% właścicielem będzie Kontrahent) 15% praw do udziału w zysku Spółki (spółce jawnej z siedzibą w Polsce).

Obecnie Kontrahent i Wnioskodawca (jak również Spółka), a także Nowy Wspólnik i Wnioskodawca (jak również Spółka) nie stanowią podmiotów powiązanych, o których mowa art. 23m ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT (odpowiednio w art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT).

Na mocy Umowy inwestycyjnej stanowiącej - obok Umowy - podstawę do uregulowania wzajemnych relacji jej stron w związku z przystąpieniem do Spółki Nowego Wspólnika, Nowy Wspólnik obejmie 15% praw do udziału w zyskach Spółki w zamian za wniesiony do Spółki wkład pieniężny. Przy czym, zgodnie z Umową inwestycyjną:

w dniu zawarcia Umowy inwestycyjnej i zmiany Umowy, Nowy Wspólnik wniesie wkład pieniężny nieprzekraczający kwoty 2 mln PLN,

natomiast:

w przypadku, gdy w terminie 12 miesięcy od dnia przystąpienia Nowego Wspólnika, Spółka uzyska określony w Umowie inwestycyjnej poziom zysku (EBITDA), Nowy Wspólnik będzie zobowiązany do wniesienia do Spółki dodatkowego wkładu pieniężnego. W takim przypadku łączna kwota wkładów pieniężnych wniesionych przez Nowego Wspólnika do Spółki przekroczy kwotę 2 min PLN. Wniesienie dodatkowego wkładu nastąpi poprzez zmianę Umowy;

w przypadku natomiast, gdy w terminie 12 miesięcy od dnia przystąpienia Nowego Wspólnika, Spółka nie uzyska określonego w Umowie inwestycyjnej poziomu zysku (EBITDA), Nowy Wspólnik nie będzie zobowiązany do wniesienia dodatkowego wkładu pieniężnego, o którym mowa powyżej.

Jak wynika z wyżej zacytowanych przepisów przez cenę transferową rozumie się rezultat finansowy warunków, które zostały ustalone lub narzucone w wyniku istniejących powiązań, w tym cenę, wynagrodzenie, wynik finansowy lub wskaźnik finansowy.

W zdarzeniu przyszłym przedstawionym we Wniosku wszystkie ustalenia dotyczące przystąpienia Nowego Wspólnika do Spółki, w których Wnioskodawca brał udział razem z pozostałymi Dotychczasowymi Wspólnikami, w tym w szczególności wysokość wkładu pieniężnego jaki ma być wniesiony w zamian za objęcie 15% praw do udziału w zysku Spółki, były uzgadniane i negocjowane przez zupełnie niezależne podmioty, pomiędzy którymi nie występowały żadne z powiązań, o których mowa w art. 23m ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT (odpowiednio w art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT).

W konsekwencji nie można uznać, iż ustalona w związku z przystąpieniem Nowego Wspólnika do Spółki wartość wkładu pieniężnego będzie spełniała definicję ceny transferowej w rozumieniu przepisu art. 23m ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT (odpowiednio art. 11a ust.1 pkt 1 ustawy o CIT), ponieważ nie jest ona „rezultatem finansowym warunków, które zostały ustalone lub narzucone w wyniku istniejących powiązań”.

Jak zostało już wskazane, do momentu zmiany Umowy Spółki (objęcia przez Nowego Wspólnika 15% praw do udziału w zysku Spółki), pomiędzy Kontrahentem i Wnioskodawcą (jak również Spółką), a także Nowym Wspólnikiem i Wnioskodawcą (jak również Spółką) nie będą występowały żadne powiązania kapitałowe. To dopiero w wyniku dokonania zmiany Umowy dojdzie do sytuacji, w której Nowy Wspólnik będzie posiadał 15% praw do udziału w zysku Spółki. Wszystkie jednak ustalenia finansowe omawianej transakcji zostały ustalone przed tym momentem.

Należy więc uznać, iż w omawianej transakcji nie wystąpi cena transferowa, w stosunku do której mógłby wystąpić obowiązek dokumentacyjny i tym samym, nie będzie spełniony pierwszy ze wskazanych powyżej warunków dla powstania po stronie Wnioskodawcy, jako jednego z Dotychczasowych Wspólników Spółki biorącego udział w ustalania warunków przedmiotowej transakcji, obowiązku dokumentacyjnego.

W ocenie Wnioskodawcy w omawianej transakcji nie zostanie również spełniony drugi ze wskazanych warunków - transakcja nie będzie dokonana przez podmioty powiązane. Należy tutaj bowiem wskazać, iż o ile wniesienie wkładu pieniężnego nastąpi już po objęciu przez Nowego Wspólnika 15% praw do udziału w zysku Spółki, to wszelkie ustalenia w zakresie warunków finansowych tej transakcji, w których Wnioskodawca brał udział (w tym w szczególności określenie wysokości wnoszonego wkładu), zostały ustalone w chwili, kiedy pomiędzy Nowym Wspólnikiem i Wnioskodawcą (jak również Spółką) nie występowały żadne powiązania kapitałowe.

Jak wynika z art. 23w ust. 1 ustawy o PIT (odpowiednio art. 11k ust. 1 ustawy o CIT), celem sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych za rok podatkowy (obrotowy) jest wykazanie, że cyt. „ceny transferowe zostały ustalone na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane". Dokumentacja cen transferowych ma zatem dowodzić, że cena w transakcjach pomiędzy podmiotami powiązanymi została ustalona na takich samych warunkach, które ustaliłyby podmioty od siebie niezależne.

Natomiast w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we Wniosku wszystkie warunki przystąpienia Nowego Wspólnika do Spółki (w tym wysokość wnoszonego do Spółki wkładu pieniężnego) zostały ustalone przez podmioty nieposiadające żadnych powiązań kapitałowych. Tym samym, Wnioskodawca, jako jeden z Dotychczasowych Wspólników Spółki, biorący udział w ustalaniu i negocjowaniu warunków transakcji objęcia przez Nowego Wspólnika 15% praw do udziału w zysku Spółki w zamian za wniesienie wkładu do Spółki, nie powinien podlegać obowiązkowi sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych.

W konsekwencji należy uznać, iż w analizowanym przypadku nie wystąpi element dokonania transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi i, tym samym, nie zostanie spełniony drugi ze wskazanych powyżej warunków dla powstania po stronie Wnioskodawcy obowiązku dokumentacyjnego.

W zakresie spełnienia trzeciego z wymienionych powyżej warunków należy wskazać, iż w dniu zawarcia Umowy inwestycyjnej i zmiany Umowy, Nowy Wspólnik wniesie wkład pieniężny nieprzekraczający kwoty 2 000 000 zł. Tym samym, na moment wniesienia pierwszej części wkładu należnego z tytułu objęcia przez Nowego Wspólnika 15% praw do udziału w zysku Spółki, wartość wniesionego wkładu będzie poniżej 2 000 000 zł.

Wartość tego wkładu może natomiast ulec podwyższeniu wyłącznie w przypadku, gdy w terminie 12 miesięcy od dnia przystąpienia Nowego Wspólnika, Spółka uzyska określony w Umowie inwestycyjnej poziom zysku (EBITDA). W takim przypadku dopiero Nowy Wspólnik będzie zobowiązany do wniesienia do Spółki dodatkowego wkładu pieniężnego. Dodatkowy wkład pieniężny będzie również poniżej 2 000 000 zł. Natomiast łączna kwota obu części wkładu pieniężnego wniesionego przez Nowego Wspólnika do Spółki przekroczy kwotę 2 000 000 zł.

Należy jednak wskazać, iż dodatkowy wkład zostanie wniesiony w innym roku podatkowym (obrotowym) niż pierwsza część wkładu wniesiona w dniu objęcia przez Nowego Wspólnika 15% praw do udziału w zysku Spółki.

Tym samym, niezależnie od faktu niespełnienia dwóch pierwszych przesłanek (brak występowania ceny transferowej oraz podmiotów powiązanych w transakcji) obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych dla Wnioskodawcy, jako jednego z Dotychczasowych Wspólników Spółki biorącego udział w ustalaniu warunków transakcji przystąpienia Nowego Wspólnika do Spółki, nie wystąpi również z uwagi na fakt, iż nie dojdzie do przekroczenia wymaganych progów wartości analizowanej transakcji - wartość wniesionych wkładów w żadnym z lat podatkowych (obrotowych) nie będzie wyższa niż 2 000 000 zł. Tym samym, nie zostanie spełniona trzecia ze wskazanych przesłanek.

W konsekwencji, w związku z realizacją analizowanej transakcji przystąpienia Nowego Wspólnika do Spółki, Wnioskodawca, jako jeden z Dotychczasowych Wspólników Spółki biorący udział w ustalaniu jej warunków, nie będzie zobowiązany również do złożenia oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych oraz przekazania Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informacji o cenach transferowych (TPR).

Podsumowując, mając na uwadze, iż:

na moment ustalania warunków i kwoty wnoszonego przez Nowego Wspólnika do Spółki wkładu pieniężnego, w zamian za który obejmie on 15% praw do udziału w zysku Spółki, Wnioskodawca (jak również Spółka) i Nowy Wspólnik byli niezależnymi podmiotami (w szczególności nie posiadali żadnych powiązań kapitałowych) i tym samym:

w analizowanej transakcji nie wystąpiła cena transferowa w rozumieniu przepisu art. 23m ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT (odpowiednio w art. 11a ust.1 pkt 1 ustawy o CIT),

transakcja nie została dokonana pomiędzy podmiotami powiązanymi w rozumieniu przepisów art. 23m ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT (odpowiednio w art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT);

wartość wkładu wnoszonego do Spółki przez Nowego Wspólnika z tytułu objęcia 15% praw do udziału w zysku Spółki nie będzie w żadnym roku podatkowym (obrotowym) wyższa niż 2 000 000 zł,

przystąpienie Nowego Wspólnika do Spółki nie będzie rodziło po stronie Wnioskodawcy o obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych oraz złożenia informacji o cenach transferowych (TPR) i oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie wskazać należy, że ustawą z dnia 23 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 2105) zmieniono niektóre przepisy m.in. w zakresie cen transferowych.

Zgodnie z art. 23w ust. 1 ustawy z dnia ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.) podmioty powiązane są obowiązane do sporządzania w postaci elektronicznej lokalnej dokumentacji cen transferowych, za rok podatkowy, w terminie do końca dziesiątego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego, w celu wykazania, że ceny transferowe zostały ustalone na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane.

Zgodnie z art. 23w ust. 2 ww. ustawy lokalna dokumentacja cen transferowych jest sporządzana dla transakcji kontrolowanej o charakterze jednorodnym, której wartość przekracza w roku podatkowym następujące progi dokumentacyjne:

1)10 000 000 zł - w przypadku transakcji towarowej;

2)10 000 000 zł - w przypadku transakcji finansowej;

3)2 000 000 zł - w przypadku transakcji usługowej;

4)2 000 000 zł - w przypadku innej transakcji niż określona w pkt 1-3.

Zgodnie z art. 23w ust. 3 tej ustawy progi dokumentacyjne są ustalane odrębnie dla:

1)każdej transakcji kontrolowanej o charakterze jednorodnym niezależnie od przyporządkowania transakcji kontrolowanej do transakcji towarowych, finansowych, usługowych albo innych transakcji;

2)strony kosztowej i przychodowej.

Stosownie do art. 23m ust. 1 pkt 4 ustawy ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o podmiotach powiązanych - oznacza to:

a)podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub

b)podmioty, na które wywiera znaczący wpływ:

ten sam inny podmiot lub

małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot, lub

c)spółkę niebędącą osobą prawną i jej wspólnika, lub,

ca) spółkę, o której mowa w art. 5a pkt 28 lit. c, i jej komplementariusza, lub

cb) spółkę, o której mowa w art. 5a pkt 28 lit. e, i jej wspólnika, lub

d)podatnika i jego zagraniczny zakład.

Art. 23m ust. 2 ustawy stanowi, że przez wywieranie znaczącego wpływu, o którym mowa w ust. 1 pkt 4 lit. a i b, rozumie się:

1)posiadanie bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 25%:

a)udziałów w kapitale lub

b)praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub

c)udziałów lub praw do udziału w zyskach, stratach lub majątku, lub ich ekspektatywy, w tym jednostek uczestnictwa i certyfikatów inwestycyjnych, lub,

2)faktyczną zdolność osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, lub

3)pozostawanie w związku małżeńskim albo występowanie pokrewieństwa lub powinowactwa do drugiego stopnia.

Ilekroć w niniejszym rozdziale mowa jest o transakcji kontrolowanej - oznacza to identyfikowane na podstawie rzeczywistych zachowań stron działania o charakterze gospodarczym, w tym przypisywanie dochodów do zagranicznego zakładu, których warunki zostały ustalone lub narzucone w wyniku powiązań (art. 23m ust. 1 pkt 6 ustawy).

Ilekroć w niniejszym rozdziale mowa jest o cenie transferowej - oznacza to rezultat finansowy warunków ustalonych lub narzuconych w wyniku istniejących powiązań, w tym cenę, wynagrodzenie, wynik finansowy lub wskaźnik finansowy (art. 23m ust. 1 pkt 1 ustawy).

Stosownie do treści art. 23o ust. 1 omawianej ustawy, podmioty powiązane są obowiązane ustalać ceny transferowe na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane. Jeżeli w wyniku istniejących powiązań zostaną ustalone lub narzucone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane, i w wyniku tego podatnik wykazuje dochód niższy (stratę wyższą) od tego, jakiego należałoby oczekiwać, gdyby wymienione powiązania nie istniały, organ podatkowy określa dochód (stratę) podatnika bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań (art. 23o ust. 2).

W tym miejscu wskazać należy, że cytowane regulacje są przepisami szczególnymi i dotyczą podmiotów powiązanych osobowo lub kapitałowo. Pozostawanie w związku kapitałowym lub osobowym nie jest w jakikolwiek sposób sankcjonowane. Znaczenie podatkowe ma natomiast wykorzystywanie powiązań i związków do zmiany poziomu opodatkowania wbrew obowiązkowi ustawowemu. Przesłanką zastosowania art. 23o ustawy nie jest tylko sam fakt wystąpienia powiązań, o których mowa w art. 23m ust. 1 i 2, lecz wykorzystywanie tych powiązań do zmiany poziomu opodatkowania (uchylania się od opodatkowania). U podstaw regulacji zawartej w tym przepisie leży założenie, by wszelkie transakcje były zgodne z warunkami rynkowymi, tj. warunkami, jakie uzgodniłyby podmioty niezależne, znajdujące się w takiej samej lub w zbliżonej sytuacji.

Celem regulacji prawnej art. 23o ustawy jest zabezpieczenie interesów Skarbu Państwa przed takimi działaniami podatników, które polegają na stosowaniu we wzajemnych transakcjach cen odbiegających od rynkowych po to, aby osiągnąć korzystny dla siebie rezultat podatkowy. Przysługująca organowi podatkowemu, na podstawie art. 23o ustawy, kompetencja do szacunkowego ustalania dochodów podatnika stanowi odstępstwo od ogólnych zasad dotyczących ustalania podstawy opodatkowania.

Zauważyć należy, że w stanie prawnym obowiązującym do końca 2021 r. na podstawie art. 23y ust. 1 omawianej ustawy podmioty powiązane, które są obowiązane do sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych, miały obowiązek składania urzędom skarbowym oświadczenie o jej sporządzeniu, w terminie do końca dziewiątego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego.

Przepis ten wskazaną na wstępie ustawą zmieniającą został jednak uchylony. Uchylenie art. 23y ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych skutkuje likwidacją obowiązku sporządzenia oświadczenia jako odrębnego dokumentu.

Jednocześnie ustawodawca zmienił treść art. 23zf omawianej ustawy w zakresie informacji o cenach transferowych przenosząc obowiązek składania oświadczenia do informacji o cenach transferowych jako elementu tej informacji.

Zgodnie z treścią ww. art. 23zf ust. 1 podmioty powiązane:

1)obowiązane do sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych - w zakresie transakcji objętych tym obowiązkiem lub

2)realizujące transakcje kontrolowane określone w art. 23z pkt 1-2 lub 9-11

- składają naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu dla podatnika, w terminie do końca jedenastego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego, informację o cenach transferowych za rok podatkowy, sporządzoną według wzoru dokumentu elektronicznego zamieszczonego w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych.

Stosownie do ust. 1a ww. regulacji, w przypadku spółki niebędącej osobą prawną informacja o cenach transferowych jest składana naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według:

1)miejsca prowadzenia działalności;

2)miejsca siedziby - w przypadku prowadzenia działalności w więcej niż jednym miejscu;

3)miejsca zamieszkania lub siedziby jednego ze wspólników - w przypadku gdy nie jest możliwe ustalenie właściwości na podstawie pkt 1 i 2.

Informacja o cenach transferowych jest składana za pomocą środków komunikacji elektronicznej zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej (art. 23zf ust. 1b ustawy).

Stosownie do art. 23zf ust. 2 pkt 7 ustawy, informacja o cenach transferowych zawiera między innymi oświadczenie podmiotu o tym, że lokalna dokumentacja cen transferowych została sporządzona zgodnie ze stanem rzeczywistym, a ceny transferowe objęte tą dokumentacją są ustalane na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że

Wnioskodawca jest wspólnikiem B spółka jawna (dalej: Spółka) będącej spółką jawną z siedzibą w Polsce;

obecnie, oprócz Wnioskodawcy, Spółka posiada jeszcze trzech innych wspólników, będących również osobami fizycznymi, polskimi rezydentami podatkowymi;

Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej współpracuje C (dalej: Kontrahent), który jest spółką nieposiadającą osobowości prawnej z siedzibą w Niemczech, będącą dostawcą usług … dla branży elektronicznej;

obecnie Kontrahent posiada 100% udziałów w spółce kapitałowej z siedzibą w Niemczech, która planuje nabyć 15% praw do udziału w zysku Spółki w zamian za wkład pieniężny (dalej: Nowy Wspólnik);

obecnie Kontrahent i Wnioskodawca (jak również Spółka), a także Nowy Wspólnik i Wnioskodawca (jak również Spółka) nie stanowią podmiotów powiązanych, o których mowa w art. 23m ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT (odpowiednio w art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT);

po planowanym przystąpieniu Nowego Wspólnika do Spółki Kontrahent nadal będzie posiadał 100% udziałów Nowego Wspólnika;

po przystąpieniu do Spółki Nowego Wspólnika każdy z dotychczasowych Wspólników będzie posiadał 21,25% praw do udziału w zysku Spółki. Natomiast Nowy Wspólnik obejmie 15% praw do udziału w zysku Spółki w zamian za wniesienie do Spółki wkładu pieniężnego;

w dniu zawarcia Umowy inwestycyjnej i zmiany Umowy, Nowy Wspólnik wniesie wkład pieniężny w kwocie nieprzekraczającej 2 000 000 zł.

Mając zatem na względzie powołane przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz fakt, że:

na moment ustalania warunków i kwoty wnoszonego przez Nowego Wspólnika do Spółki wkładu pieniężnego, w zamian za który obejmie on 15% praw do udziału w zysku Spółki, Wnioskodawca (jak również Spółka) i Nowy Wspólnik byli niezależnymi podmiotami (w szczególności nie posiadali żadnych powiązań kapitałowych), a w konsekwencji w analizowanej transakcji nie wystąpi cena transferowa w rozumieniu przepisu art. 23m ust. 1 pkt 1 omawianej ustawy;

transakcja nie zostanie dokonana pomiędzy podmiotami powiązanymi w rozumieniu przepisów art. 23m ust. 1 pkt 4 ustawy oraz

wartość wkładu wnoszonego do Spółki przez Nowego Wspólnika z tytułu objęcia 15% praw do udziału w zysku Spółki nie będzie w żadnym roku podatkowym (obrotowym) wyższa niż 2 000 000 zł,

- to zgodzić należy się z Wnioskodawcą, że przystąpienie Nowego Wspólnika do Spółki nie będzie rodziło po stronie Wnioskodawcy obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych oraz złożenia informacji o cenach transferowych (TPR) i oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych.

Niezależnie więc od zmiany niektórych przepisów w zakresie cen transferowych na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowisko Wnioskodawcy jest – co do zasady – prawidłowe.

Informacje dodatkowe

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpetacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie organ zauważa, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretacje opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa jest sam przepis prawa. Jeżeli zatem przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie różniło się od występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie rzeczywiście zaistniałego zdarzenia przyszłego.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (zdarzeniem przyszłym) podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Zgodnie z art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej:

Interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 oraz art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).