Skutki podatkowe sprzedaży udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego. - Interpretacja - 0114-KDWP.4011.61.2022.2.ŁZ

shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 19 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDWP.4011.61.2022.2.ŁZ

Temat interpretacji

Skutki podatkowe sprzedaży udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

25 października 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 12 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych sprzedaży udziału w spółdzielczym prawie do lokalu mieszkalnego.

Uzupełniła go Pani pismem z 9 grudnia 2022 r. (data wpływu 13 grudnia 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Dnia 8 września 1995 roku małżonkowie W. S. oraz H. S. darowali swojemu synowi G. S. mieszkanie będące spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu mieszkalnego nr 1 o powierzchni użytkowej 47.9 m2 składającego się z 3 pokoi, kuchni, przedpokoju, łazienki usytuowanego na pierwszym piętrze w budynku spółdzielni znajdującym się przy ulicy (…) w (…) G. S. darowiznę przyjął i nieprzerwanie mieszkał w tym mieszkaniu aż do śmierci.

Następnie 29 Listopada 2021 roku przed notariuszem dokonano aktu poświadczenia dziedziczenia zgodnie z którym spadek po G. S. nabyli A. S. oraz J. S. po 1/2. W ramach spadku A. S. oraz J. S. nabyli po 1/2 własność wymienionego mieszkania przy ul. (…) w (…) znajdującego się w lokalu nr 1.

Następnie A. S. działając osobiście, jak również w imieniu J. S., dokonała sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu numer 1 znajdującego się przy ulicy (…) w (…). na rzecz kolejnych nabywców: H. O., G. O. i T. O. Czynności sprzedaży dokonano 22 kwietnia 2022 roku przed notariuszem (...) w jego kancelarii.

W międzyczasie pojawił się problem prawny z gruntem, na którym posadowiony jest budynek przy ulicy (…) w (…)., gdzie znajduje się spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Obecnie toczy się spór prawny o grunt na którym posadowiony jest ten budynek. Spółdzielnia wydała zaświadczenie, że nie jest właścicielem przedmiotowego gruntu ani użytkownikiem wieczystym. Zaświadczenie to zostało okazane notariuszowi w trakcie sprzedaży i notariusz w akcie notarialnym wyraźnie zaznaczył, że Spółdzielnia nie jest właścicielem ani użytkownikiem wieczystym nieruchomości położonej w (…). przy ulicy (…) . Mimo to w akcie notarialnym wyraźnie zaznaczył, że następuje sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu numer 1 położonego w budynku przy ulicy (…) w (…).

Pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

Czy sprzedaż przedmiotowego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nabytego w drodze spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Pani stanowisko w sprawie (wynikające z uzupełnienia)

Nie podlega opodatkowaniu. Przede wszystkim właściciele odziedziczonych nieruchomości od 1 stycznia 2019 r. nie muszą czekać 5 lat, by sprzedać je i uniknąć zapłaty podatku dochodowego. Uprzednio sprzedaż odziedziczonych nieruchomości lub ich udziału czy części przed upływem 5 lat od ich nabycia wiązała się z obowiązkiem zapłaty podatku od uzyskanego w ten sposób dochodu.

Termin był liczony od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie praw majątkowych. Nabycie w drodze spadkobrania nieruchomości następuje z chwilą otwarcia spadku, a więc z chwilą śmierci spadkodawcy.

Obecne przepisy podatkowe przewidują, że pięcioletni okres, po upływie którego można sprzedać nieruchomość bez konieczności zapłaty podatku dochodowego liczy się od daty jej nabycia lub wybudowania przez spadkodawcę. Od 1 stycznia 2019 r. nastąpiła także zmiana w przepisach podatkowych polegająca na wydłużeniu z dwóch do trzech lat okresu w którym dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości musi być przez podatnika wydatkowany na własne cele mieszkaniowe celem skorzystania ze zwolnienia w ramach tzw. ulgi mieszkaniowej. Pewien problem pojawia się z nieuregulowanym stanem prawnym gruntów. Decydujące znaczenie jednak dla oceny co było przedmiotem umowy sprzedaży jest treść aktu notarialnego z 22 kwietnia 2022 roku. Jak wynika z tego aktu A. S. działająca w imieniu własnym oraz imieniu i na rzecz swojego brata J. S. oświadcza, że A. S. i J. S. przysługuje udział wynoszący po 1/2 części spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nr 1 położonego w budynku przy ulicy (…) w (…) i takie spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu zostało sprzedane państwu O. Notariusz zaznaczył tylko na marginesie, że spółdzielnia nie jest właścicielem i użytkownikiem wieczystym nieruchomości, jednak dokonał oficjalnie sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Oznacza to, że w rzeczywistości nastąpiła sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, które z całą pewnością korzysta ze zwolnienia od opodatkowania, ponieważ nieprzerwanie było własnością A. S. i J. S. oraz G. S. od 1995 roku. Jak wiadomo upływ ponad 5 lat upoważnia do zwolnienia od opodatkowania sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu położonego w lokalu nr 1 przy ulicy (…) w (…)

Ponadto, co równie istotne, we wszystkich aktach prawnych dotyczących przenoszenia własności tej nieruchomości, zarówno poprzez dziedziczenie, darowiznę jak i sprzedaż zawsze mowa była o spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu. Tylko Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przenoszone było na kolejnych nabywców. Skutkiem tego A. oraz J. S. przenieśli spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu na nowych nabywców, ponieważ takie prawo nabyli poprzez dziedziczenie od spadkodawcy G. S., który wcześniej nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w drodze darowizny od swoich rodziców. Od 1995 roku nieprzerwanie dokonywano obrotu spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu, co oznacza, że chwilowy problem ze stanem prawnym gruntów nie spowodował, że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przestało być tym prawem i stało się jakimś innym, nie korzystającym ze zwolnienia od opodatkowania w chwili sprzedaży 22 kwietnia 2022 roku.

W związku z powyższym sprzedaż przedmiotowego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nabytego w drodze spadku nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w tym konkretnym przypadku.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania wyrażoną w przepisie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz.2647):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz wymienionych praw majątkowych przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw majątkowych następuje po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce nabycie – nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem, przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości i praw majątkowych w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

W myśl art. 10 ust. 5 ww. ustawy:

W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Wobec powyższego, w przypadku odpłatnego zbycia nabytej w spadku nieruchomości istotne znaczenie ma ustalenie daty nabycia tej nieruchomości przez spadkodawcę.

Z przedstawionego wniosku wynika, że nabyła Pani udział w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego w spadku po zmarłym G. S. w 1995 roku tj. z chwilą nabycia przez spadkodawcę.

Zatem 5-letni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 5 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) niewątpliwie minął.

W związku z powyższym sprzedaż 1/2 udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego dokonanej w 2022 roku nastąpiła po upływie 5 lat licząc od końca roku, w którym było nabycie i nie powoduje u Pani powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu. Transakcja ta jest neutralna podatkowo.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Dodatkowo, wskazać należy, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z treści art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. W związku z tym, interpretacje te wywierają skutki prawne jedynie w stosunku do tego podmiotu, do którego są skierowane. Zatem, niniejsza interpretacja indywidualna jest wiążąca dla Pani jako osoby występującej z wnioskiem, natomiast nie wywołuje skutków prawnych dla innych Spadkobierców, którzy chcąc uzyskać interpretację indywidualną, powinni wystąpić z odrębnymi wnioskami o jej wydanie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651).