Temat interpretacji
Wypłata dodatków i nagród spisowych jako przychody z działalności wykonywanej osobiście.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym w dniu 9 września 2020 r. uzupełnionym pismem złożonym w dniu 13 listopada 2020 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 września 2020 r. został złożony do Organu podatkowego ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.
Wniosek ten nie spełniał wymogów, o których mowa m.in. w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.), w związku z czym pismem z dnia 4 listopada 2020 r., nr 0113-KDWPT.4011.179.2020.1.PPK, na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h wymienionej ustawy, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.
Wezwanie do uzupełnienia ww. wniosku wysłano w dniu 4 listopada 2020 r. za pośrednictwem platformy epuap (data doręczenia 4 listopada 2020 r.). Wnioskodawca uzupełnił ww. wniosek pismem złożonym w dniu 13 listopada 2020 r., nadanym za pośrednictwem platformy epuap.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Zgodnie z art. 18 ust. 3 ustawy z dnia 31 lipca 2019 r. o powszechnym spisie rolnym w 2020 r. (Dz. U. z 2019 r., poz. 1728), prace spisowe wykonują pracownicy jednostki samorządu terytorialnego. Prace są finansowane z budżetu państwa i środków Unii Europejskiej. Środki na wykonanie powierzonych zadań przekazuje prezes Głównego Urzędu Statystycznego za pośrednictwem dyrektorów Urzędów Statystycznych, właściwych miejscowo ze względu na położenie gminy w terminach umożliwiających wykonanie prac spisowych - art. 22 ust. 1 i 4 ustawy o powszechnym spisie rolnym w 2020 r. W ramach tych środków pracownikom oddelegowanym w skład Gminnych Biur Spisowych mogą być przyznawane dodatki spisowe i nagrody spisowe, a komisarzom nagrody spisowe.
W uzupełnieniu wniosku złożonym w dniu 13 listopada 2020 r. Wnioskodawca wskazał, że zgodnie z ustawą z dnia 31 lipca 2019 r. o powszechnym spisie rolnym w 2020 r. (Dz. U. z 2019 r., poz. 1728), na terenie całego kraju przeprowadzany jest spis rolny. Zgodnie z brzmieniem art. 16 ust. 4 ww. ustawy na terenie gminy pracami spisowymi kieruje wójt - Gminny Komisarz Spisowy. Powołuje on Gminne Biuro Spisowe, w drodze zarządzenia, tym samym prace na rzecz spisu rolnego wykonują pracownicy jednostki samorządu terytorialnego, oddelegowani do pracy przy spisie przez Gminnego Komisarza Spisowego. Pracownicy samorządowi zatrudniani są na podstawie ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2019r., poz. 1282). Prace spisowe są finansowane z budżetu państwa i Unii Europejskiej, a przekazywane przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za pośrednictwem właściwych miejscowo dyrektorów Urzędów Statystycznych. W ramach tych środków pracownikom wykonującym prace spisowe mogą być przyznawane dodatki lub nagrody spisowe, a Gminnym Komisarzom Spisowym nagrody spisowe. Ich maksymalna wysokość i kryteria przyznawania reguluje art. 23 ustawy o powszechnym spisie rolnym w 2020 r.
Jednocześnie, Zakład Ubezpieczeń Społecznych w piśmie z dnia 18 sierpnia 2020 r., skierowanym do Urzędu Gminy w stwierdził, że obowiązek opłacania składek od dodatków spisowych i nagród wypłacanych pracownikom urzędów administracji rządowej i jednostek samorządowych zależy od kwalifikacji podatkowej dodatków i nagród dokonanej przez organ podatkowy. Do wyjaśnienia wątpliwości ma gruncie podatkowym, kompetentne są jedynie organy podatkowe. Jeśli, właściwy organ podatkowy uzna, że przychody z tytułu nagród i dodatków spisowych stanowią przychody ze stosunku pracy, należy naliczyć składki na ubezpieczenie społeczne. Jeśli, kwalifikacja organu podatkowego będzie taka, że nie stanowią one przychodu ze stosunku pracy, należy zastosować zaliczkę na podatek dochodowy oraz koszty uzyskania przychodu, na podstawie art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie
, ostatecznie sformułowane w
uzupełnieniu wniosku:
Czy dodatki i nagrody spisowe należy
traktować jako przychody ze stosunku pracy, czy z działalności
wykonywanej osobiście z potrąceniem składek na ubezpieczenie społeczne
i zdrowotne?
Zdaniem Wnioskodawcy, ostatecznie doprecyzowanym w uzupełnieniu wniosku, zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródło przychodów stanowi działalność wykonywana osobiście. Natomiast, art. 13 pkt 6 ww. ustawy precyzuje, że do działalności wykonywanej osobiście zalicza się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10, i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej. Dodatki spisowe, a także nagrody spisowe są związane z wykonywaniem zadań zleconych z zakresu administracji rządowej, wynikających z ustawy o powszechnym spisie rolnym.
Podstawę wypłacania wynagrodzeń stanowi Kodeks Pracy i regulamin wynagradzania. Kwestia przyznawania nagród i dodatków spisowych została uregulowana w przepisach ustawy o powszechnym spisie rolnym w 2020 r. - art. 23. Ustawa reguluje wysokość dodatków i nagród oraz kryteria, na podstawie których mogą być przyznane. Świadczenia w postaci dodatków i nagród spisowych, zdaniem Wnioskodawcy, są otrzymywane w związku z wykonywaniem przez te osoby zadań zleconych przez podmiot inny niż pracodawca - Gminnego Komisarza Spisowego, wyznaczanego z mocy ustawy o powszechnym spisie rolnym, który jest jedynie wykonawcą zadań określonych w ustawie, zaś kryteria jego działań oraz środki na zadania są sztywno określone.
Zdaniem Wnioskodawcy, z ww. względów, przychód z tego tytułu należy zaliczyć do kategorii przychodów z działalności wykonywanej osobiście, do której mają zastosowanie przepisy art. 10 ust. 1 pkt 2 i art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do której mają zastosowanie koszty uzyskania przychodu określone w art. 22 ust. 9 pkt 4 ww. ustawy.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2020 r., poz. 1426, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W art. 10 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zostały określone źródła przychodów.
Stosownie do treści art. 12 ust. 1 ustawy za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
W myśl art. 10 ust. 1 pkt 2 wskazanej ustawy, źródłem przychodów jest działalność wykonywana osobiście.
Z przepisu art. 13 pkt 6 ww. ustawy wynika, że za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10, i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9.
Stosownie do treści art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.
Ponadto, art. 41 ust. 1a mówi, że zaliczkę od dochodów, o których mowa w ust. 1, obliczoną w sposób określony w tym przepisie zmniejsza się o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w art. 27b, pobranej ze środków podatnika przez płatnika, o którym mowa w ust. 1.
Płatnicy, o których mowa w art. 41 ustawy, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika wykonuje swoje zadania, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby (art. 42 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Stosownie do treści art. 22 ust. 9 pkt 4 ww. ustawy koszty uzyskania przychodów z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4, 6 i 8 określa się w wysokości 20% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.
Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że zgodnie z art. 18 ust. 3 ustawy o powszechnym spisie rolnym w 2020 r., prace spisowe wykonują pracownicy jednostki samorządu terytorialnego. Prace są finansowane z budżetu państwa i środków Unii Europejskiej. Środki na wykonanie powierzonych zadań przekazuje prezes Głównego Urzędu Statystycznego za pośrednictwem dyrektorów Urzędów Statystycznych, właściwych miejscowo ze względu na położenie gminy w terminach umożliwiających wykonanie prac spisowych - art. 22 ust. 1 i 4 ustawy o powszechnym spisie rolnym w 2020 r.
Zgodnie z ustawą o powszechnym spisie rolnym w 2020 r., na terenie całego kraju przeprowadzany jest spis rolny. Zgodnie z brzmieniem art. 16 ust. 4 ww. ustawy na terenie gminy pracami spisowymi kieruje wójt - Gminny Komisarz Spisowy. Powołuje on Gminne Biuro Spisowe, w drodze zarządzenia, tym samym prace na rzecz spisu rolnego wykonują pracownicy jednostki samorządu terytorialnego, oddelegowani do pracy przy spisie przez Gminnego Komisarza Spisowego. Pracownicy samorządowi zatrudniani są na podstawie ustawy o pracownikach samorządowych. Prace spisowe są finansowane z budżetu państwa i Unii Europejskiej, a przekazywane przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za pośrednictwem właściwych miejscowo dyrektorów Urzędów Statystycznych. W ramach tych środków pracownikom wykonującym prace spisowe mogą być przyznawane dodatki lub nagrody spisowe, a Gminnym Komisarzom Spisowym nagrody spisowe. Ich maksymalna wysokość i kryteria przyznawania reguluje art. 23 ustawy o powszechnym spisie rolnym w 2020 r.
Zasady przeprowadzania powszechnego spisu rolnego w 2020 r. regulują przepisy ustawy z dnia 31 lipca 2019 r. o powszechnym spisie rolnym w 2020 r. (Dz. U. z 2019 r., poz. 1728).
Zgodnie z art. 17 ust. 4 ww. ustawy, Centralne Biuro Spisowe tworzy Generalny Komisarz Spisowy, w drodze zarządzenia, określając jego strukturę organizacyjną i organizację pracy, mając na względzie konieczność zapewnienia prawidłowego i sprawnego wykonywania prac spisowych.
Stosownie do art. 16 ust. 4 ww. ustawy, na terenie gminy pracami spisowymi kieruje odpowiednio wójt, burmistrz, prezydent miasta - jako gminny komisarz spisowy.
Zgodnie z art. 18 ust. 1 ww. ustawy, do wykonywania prac spisowych:
- wojewódzki komisarz spisowy tworzy wojewódzkie biuro spisowe,
- gminny komisarz spisowy tworzy gminne biuro spisowe
-w drodze zarządzenia, określając skład i organizację pracy danego biura spisowego, mając na względzie konieczność zapewnienia prawidłowego i sprawnego wykonywania prac spisowych.
Stosownie do treści art. 18 ust. 2 ww. ustawy, pracą wojewódzkiego biura spisowego kieruje zastępca wojewódzkiego komisarza spisowego, a pracą gminnego biura spisowego - gminny komisarz spisowy. Natomiast, w myśl ust. 3 prace spisowe na rzecz wojewódzkich i gminnych biur spisowych wykonują odpowiednio pracownicy jednostek służb statystyki publicznej i jednostek samorządu terytorialnego.
Zadania z zakresu administracji rządowej wykonywane przez gminę w ramach prac spisowych zostały określone w art. 19 ust. 1 wskazanej ustawy.
Prace spisowe są finansowane z budżetu państwa oraz ze środków Unii Europejskiej (art. 22 ust. 1 ww. ustawy). Środki na wykonanie zadań, o których mowa w art. 19, Prezes Głównego Urzędu Statystycznego przekazuje gminie za pośrednictwem dyrektora urzędu statystycznego właściwego ze względu na miejsce położenia gminy, w terminach umożliwiających wykonanie prac spisowych (art. 22 ust. 4 ww. ustawy).
W myśl art. 23 ust. 1 ww. ustawy, w ramach wydatków osobowych mogą być finansowane:
- wynagrodzenia pracowników jednostek służb statystyki publicznej wykonujących prace spisowe;
- dodatki za wykonywanie prac spisowych, zwane dalej dodatkami spisowymi, lub jednorazowa nagroda za wykonywanie prac spisowych, zwana dalej nagrodą spisową, dla pracowników jednostek służb statystyki publicznej i jednostek samorządu terytorialnego oraz zastępców komisarzy spisowych;
- nagroda spisowa dla komisarzy spisowych.
Zasady i wysokość powyższych nagród określone zostały w art. 23 ust. 2-5 ww. ustawy.
Mając na uwadze przedstawiony opis stanu faktycznego oraz ww. regulacje prawne stwierdzić należy, że wynagrodzenie przyznane członkom Gminnego Biura Spisowego w postaci dodatku spisowego i nagrody spisowej, nie stanowi przychodu ze stosunku pracy. Świadczenia te są otrzymywane w związku z wykonywaniem przez te osoby prac zleconych przez inny podmiot niż pracodawca, dlatego też przychód z tego tytułu należy zaliczyć do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, tj. do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Mając powyższe na uwadze, należy zauważyć, że należności zakwalifikowane jako przychody z działalności wykonywanej osobiście, należy ustalić z uwzględnieniem potrąceń składek na ubezpieczanie społeczne oraz zdrowotne w myśl art. 41 ust. 1 i 1a ww. ustawy.
W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.
Końcowo, mając na uwadze treść przepisu art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.), zauważyć należy, że organ podatkowy wydając interpretację indywidualną przepisów prawa opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę. Do postępowania w sprawie wydania interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego nie mają bowiem zastosowania przepisy o postępowaniu podatkowym, a postępowanie dowodowe jest częścią postępowania podatkowego.
Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa jest sam przepis prawa. Jeżeli zatem przedstawiony we wniosku stan faktyczny będzie różnił się od występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Zgodnie z art. 14na § 1 ustawy Ordynacja podatkowa przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
- z zastosowaniem art. 119a;
- w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
- z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 ustawy Ordynacja podatkowa).
Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała, lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).
Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.
W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.
Stanowisko
prawidłowe
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej