Temat interpretacji
Skutki podatkowe zbycia nieruchomości.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
7 marca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 2 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości. Uzupełnił go Pan pismem złożonym 15 czerwca 2022 r. stanowiącym odpowiedź na wezwania. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Interpretacja dotyczy skutków podatkowych odpłatnego zbycia, nabytego w drodze dziedziczenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tego prawa przez spadkobiercę. Wnioskodawca 8 sierpnia 2021 r. nabył w drodze dziedziczenia po zmarłym ojcu (A.) spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego (…) (akt poświadczenia dziedziczenia z 24 sierpnia 2021 r.), jako jedyny spadkobierca. Przedmiotowe ograniczone prawo rzeczowe zostało zaś nabyte przez spadkodawcę (A.) wraz z żoną B. (…) do wspólności majątkowej małżeńskiej. B. była członkiem Spółdzielni Mieszkaniowej, dlatego na mocy umowy nr (…) z 24 sierpnia 1998 r. przysługujące jej lokatorskie prawo do lokalu zostało przekształcone na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. B. zmarła 26 marca 2018 r. W drodze umownego działu spadku po B(…) ww. ograniczone prawo rzeczowe przypadło w całości, bez obowiązku spłat i dopłat A. Umowa o dział spadku została zawarta 28 czerwca 2018 r. (Akt notarialny nr …).
Aktualnie Wnioskodawca planuje zbyć w drodze umowy sprzedaży spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, że A. zmarł 8 sierpnia 2021 r. W 1998 r. powstałe w wyniku przekształcenia lokatorskiego prawa do lokalu spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu zostało nabyte do współwłasności majątkowej małżeńskiej B. i A. Spadek po zmarłej B. nabyli na podstawie ustawy z dobrodziejstwem inwentarza mąż (A.) w udziale 1/2 i syn (Wnioskodawca) w udziale 1/2 części. Przedmiotem spadku był m.in. udział w wysokości 1/2 we spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu.
Przedmiotem umowy o dział spadku po B (…) były:
-1/2 udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu,
-1/2 udziału we współwłasności nieruchomości stanowiącej działkę ewidencyjną nr 2/0 (…) i 2/1 (…).
Stronami umowy o dział spadku z 28 czerwca 2018 r. byli A. i Wnioskodawca. W wyniku dokonanego działu spadku całość ww. przedmiotów majątkowych nabył A., bez obowiązku spłaty Wnioskodawcy. Zatem, A. stał się jedynym właścicielem ww. prawa i nieruchomości. Wnioskodawca nie nabył w drodze działu spadku żadnych rzeczy i praw majątkowych. W związku z tym, w wyniku dokonanego działu spadku nie doszło do zwiększenia wartości majątku Wnioskodawcy, a do jego pomniejszenia. Wnioskodawca zamierza zbyć spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w 2022 r. i zbycie tego prawa nie nastąpi w ramach prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Pytania
1.Czy w takich okolicznościach, przy odpłatnym zbyciu nabytego w drodze dziedziczenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tego prawa przez spadkobiercę, powstanie obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych?
2.Czy mając uwadze nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która obowiązuje od 1 stycznia 2019 r. i przewiduje, że pięcioletni okres po upływie którego „wolno” sprzedać nieruchomość bez opodatkowania, jest liczony od daty nabycia lub wybudowania nieruchomości przez spadkodawcę?
Pana stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, odpłatne zbycie nabytego w drodze dziedziczenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tego prawa przez spadkobiercę w drodze dziedziczenia, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych z następujących przyczyn. Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1128, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W świetle art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) powołanej ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:
a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d)innych rzeczy,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Odpłatne zbycie to czynność, która polega na przeniesieniu swojego prawa na inny podmiot w zamian za świadczenie wzajemne, a zatem jednym z przykładów odpłatnego zbycia jest sprzedaż. Z kolei, zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę. Zdaniem Wnioskodawcy, wykładnia przytoczonego przepisu powinna prowadzić do wniosku, że pięcioletni okres, o którym mówi ustawa w przypadku odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu liczony winien być od daty nabycia tego prawa przez spadkodawcę. Zatem, ważne dla oceny powstania bądź braku powstania obowiązku uiszczenia podatku dochodowego przez Wnioskodawcę jest ustalenie momentu, w którym nabył On spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, w myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie ulega wątpliwości, że źródłem nabycia ww. ograniczonego prawa rzeczowego przez Wnioskodawcę było dziedziczenie po zmarłym ojcu. W tych okolicznościach faktycznych zastosowanie znajdzie art. 10 ust. 5 ww. ustawy. Zgodnie z tym przepisem, termin pięcioletni liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym spadkodawca nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. A zatem kolejnym kluczowym punktem na osi czasu, jest data nabycia tego prawa przez ojca Wnioskodawcy.
Jak opisano we wniosku, ojciec Wnioskodawcy (A.) nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu wraz z żoną 24 sierpnia 1998 r. do wspólności majątkowej małżeńskiej. W tej sytuacji nie ulega wątpliwości, że zastosowanie znajdzie art. 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego odnoszący się do stosunków majątkowych małżonków. Na mocy art. 31 § 1 k.r.o., z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Składnikami majątku wspólnego małżonków w rozumieniu tego przepisu są wszelkie prawa o charakterze majątkowe, m.in. prawo własności rzeczy oraz inne prawa rzeczowe. Wspólność ustawowa obejmuje wszelkie przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Wspólność małżeńska została ukształtowana jako wspólność łączna. Charakteryzuje się ona tym, że w czasie jej trwania małżonkowie nie mają określonych udziałów w majątku wspólnym, nie mogą więc rozporządzać udziałami, a także nie mogą żądać podziału majątku objętego wspólnością ustawową. Obojgu małżonkom przysługuje pełne prawo do całości majątku wspólnego. Wspólność ta jest wspólnością masy majątkowej i obejmuje cały zbiór praw majątkowych, takich jak własność i inne prawa rzeczowe, czy wierzytelności. Dlatego z uwagi na wspólność majątkową - nie można wyodrębnić udziałów, które małżonkowie posiadali w chwili nabycia nieruchomości w małżeństwie i przyjmuje się, że małżonkowie nabyli prawo majątkowe wspólnie w całości (do tzw. „niepodzielnej ręki”). Z dniem ustania małżeństwa po śmierci jednego z małżonków współwłasność łączna przekształca się we współwłasność w częściach ułamkowych. Zatem, nie można liczyć terminu nabycia określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od daty ustania ustawowej majątkowej wspólności małżeńskiej wskutek śmierci jednego z małżonków. W rozumieniu wskazanego przepisu podatkowego jest to bowiem data przekształcenia współwłasności łącznej we współwłasność w częściach ułamkowych, a nie data nabycia prawa majątkowego. „Skoro ze względu na wspólność majątkową nie można wyodrębnić udziałów, które małżonkowie posiadali w chwili nabycia nieruchomości w małżeństwie, to nie można też przyjąć, że pięcioletni termin biegnie od daty nabycia nieruchomości w drodze spadku” (uzasadnienie wyroku NSA z 8 grudnia 2011 r., sygn. akt II FSK 1101/10). „Dla oceny skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości kluczowy jest moment poniesienia wydatku na nabycie tego składnika do majątku wspólnego i to, że tego wydatku - w momencie jego poniesienia - nie można przypisać jednemu bądź drugiemu małżonkowi w udziałach o określonej wielkości” (Uchwała NSA z 15 maja 2017 r., sygn. II FPS 2/17, ONSAiWSA 2017, nr 6, poz. 97).
Z uwagi na panujący w małżeństwie rodziców Wnioskodawcy ustrój małżeńskiej wspólności majątkowej, nie można bowiem wyodrębnić udziałów posiadanych przez nich w momencie nabycia ww. ograniczonego prawa rzeczowego. Z tego względu spadkodawca nie mógł ponownie nabyć udziału w tej nieruchomości, ani w drodze dziedziczenia po zmarłej żonie, ani w drodze działu spadku, na mocy którego udział spadkowy przypadający Wnioskodawcy po zmarłej matce przypadł w całości, bez obowiązku spłaty, ojcu Wnioskodawcy, po którym obecnie spadek w całości (jak jedyny spadkobierca) nabył Wnioskodawca. Tym samym, planowana sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nie jest dla Wnioskodawcy źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ zostanie dokonana po upływie pięciu lat licząc od końca roku, w którym nastąpiło jej nabycie przez spadkodawcę. W konsekwencji, w związku z ww. transakcją, Wnioskodawca nie jest obowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1128, z późn. zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:
a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,
‒ jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Przytoczony przepis formułuje generalną zasadę, zgodnie z którą sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw określonych w tym przepisie przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, skutkuje wystąpieniem przychodu. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie – nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw w ogóle nie podlega opodatkowaniu.
Przepis art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi:
W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.
Z wniosku wynika, że ojciec Wnioskodawcy zmarł 8 sierpnia 2021 r. i Wnioskodawca nabył w drodze dziedziczenia po zmarłym ojcu spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego (akt poświadczenia dziedziczenia z 24 sierpnia 2021 r.) jako jedyny spadkobierca. B. była członkiem Spółdzielni Mieszkaniowej, dlatego na mocy umowy z 24 sierpnia 1998 r. przysługujące jej lokatorskie prawo do lokalu zostało przekształcone na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Przedmiotowe ograniczone prawo rzeczowe zostało zaś nabyte przez spadkodawcę (A.) wraz z żoną (B.) do wspólności majątkowej małżeńskiej. B. zmarła 26 marca 2018 r. Spadek po zmarłej B. nabyli na podstawie ustawy z dobrodziejstwem inwentarza mąż (A.) w udziale 1/2 i syn (Wnioskodawca) w udziale 1/2 części. Umowa o dział spadku po zmarłej B (…) została zawarta 28 czerwca 2018 r.
Przedmiotem umowy o dział spadku po B. były:
-1/2 udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu,
-1/2 udziału we współwłasności nieruchomości stanowiącej działkę ewidencyjną nr 2/0 i 2/1.
W wyniku dokonanego działu spadku całość ww. przedmiotów majątkowych nabył A. bez obowiązku spłaty Wnioskodawcy. Zatem, A. stał się jedynym właścicielem ww. prawa i nieruchomości. Wnioskodawca nie nabył w drodze działu spadku żadnych rzeczy i praw majątkowych. W związku z tym, w wyniku dokonanego działu spadku nie doszło do zwiększenia wartości majątku Wnioskodawcy, a do jego pomniejszenia. Wnioskodawca zamierza zbyć spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w 2022 r. i zbycie tego prawa nie nastąpi w ramach prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r., poz. 1740, z późn. zm.):
Spadek to prawa i obowiązki zmarłego wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, które z chwilą jego śmierci przechodzą na następców prawnych.
W myśl art. 924 i 925 Kodeksu cywilnego:
Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.
Powyższe oznacza, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej. Z kolei, postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia potwierdzają jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.
W myśl art. 1035 Kodeksu cywilnego:
Jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego stosuje się przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. Do momentu zniesienia tej współwłasności lub dokonania działu spadku, spadkobiercy są współwłaścicielami rzeczy i praw wchodzących w skład spadku.
Zgodnie z art. 1037 § 1 i § 2 ww. ustawy:
Dział spadku może nastąpić bądź na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami, bądź na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców. Jeżeli do spadku należy nieruchomość, umowa o dział spadku powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.
W wyniku działu spadku prawa majątkowe objęte spadkiem przyznane poszczególnym spadkobiercom, przechodzą na nich, ustaje więc wspólność majątku spadkowego. Umowa o dział spadku lub prawomocne orzeczenie sądowe o dziale spadku stanowią tytuł własności rzeczy, które w dziale przypadły poszczególnym spadkobiercom. Na skutek działu spadku następuje konkretyzacja składników masy spadkowej przypadających poszczególnym spadkobiercom. Celem postępowania o zniesienie współwłasności w rozumieniu przepisów ustawy Kodeks cywilny jest nowe ukształtowanie prawa własności rzeczy, która stanowi przedmiot współwłasności.
Zgodnie z art. 195 ustawy Kodeks cywilny:
Współwłasność polega na tym, że własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom.
Stosownie do treści art. 196 § 1 i § 2 Kodeksu cywilnego:
Współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną. Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika. Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy Działu IV Księgi drugiej.
Natomiast w myśl art. 210 Kodeksu cywilnego:
Każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności.
Przez zniesienie współwłasności rozumie się likwidację łączącego współwłaścicieli stosunku prawnego, która następuje w drodze umowy lub orzeczenia sądu.
Stosownie do art. 211 i art. 212 Kodeksu cywilnego:
Zniesienie współwłasności może nastąpić przez podział rzeczy wspólnej, a gdy rzeczy nie da się podzielić, przez przyznanie rzeczy jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych bądź przez podział cywilny, polegający na sprzedaży rzeczy wspólnej i podziale uzyskanej ceny stosownie do wielkości udziałów współwłaścicieli. Jeżeli zniesienie współwłasności następuje przez podział rzeczy wspólnej, to co do zasady dokonuje się jej podziału na tyle części ilu jest współwłaścicieli z uwzględnieniem wartości udziałów posiadanych przed zniesieniem współwłasności. W przypadku różnicy pomiędzy wartością utworzonych części rzeczy a wielkością udziałów, wartość poszczególnych udziałów może być wyrównana przez dopłaty pieniężne.
Nadmienić w tym miejscu należy, że stosunki majątkowe pomiędzy małżonkami zostały uregulowane w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1359).
Przepis art. 31 § 1 ww. Kodeksu stanowi, że:
Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa), która obejmuje przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
Przedmiotami majątkowymi w rozumieniu tego przepisu są wszelkie prawa majątkowe zarówno bezwzględne (prawo własności rzeczy oraz inne prawa rzeczowe), jak i względne (np. przysługujące małżonkom wierzytelności). Wspólność ustawowa obejmuje wszelkie przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Z ww. przepisu wynika, że wspólność małżeńska została ukształtowana jako wspólność łączna. Charakteryzuje się ona tym, że w czasie jej trwania małżonkowie nie mają określonych udziałów w majątku wspólnym, nie mogą więc rozporządzać udziałami, a także nie mogą żądać podziału majątku objętego wspólnością ustawową. Obojgu małżonkom przysługuje pełne prawo do całości majątku wspólnego. Zważywszy na tak ukształtowaną sytuację prawną małżonków objętych wspólnością ustawową, definitywne nabycie w czasie jej trwania nieruchomości oznacza nabycie przez każdego z małżonków tego prawa w całości, a nie w określonym ułamkowo udziale. Konsekwentnie, w przypadku sprzedaży tego prawa, każdy z małżonków zbywałby je w całości, a nie w określonym udziale.
Zatem, za datę nabycia przez rodziców Wnioskodawcy (spadkodawców) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego wchodzącego w skład majątku wspólnego małżonków, będącego przedmiotem spadku i działu spadku po śmierci małżonka, należy uznać dzień jego nabycia do majątku wspólnego małżonków, tj. 24 sierpnia 1998 r. Dlatego też data otwarcia spadku, czy też późniejszy dział spadku po zmarłej matce, nie stanowi dla Wnioskodawcy (spadkodawcy) nabycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy. W konsekwencji, termin pięcioletni, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, upłynął. Oznacza to, że planowane odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w 2022 r., nie będzie stanowiło dla Wnioskodawcy źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż zbycie to nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca 1998 r., w którym nastąpiło nabycie przedmiotowego prawa do majątku wspólnego małżonków (spadkodawców). W związku z powyższym, Wnioskodawca z tytułu sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nabytego w spadku po ojcu nie jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.
Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Pana w złożonym wniosku. Interpretacja indywidualna wydawana jest jedynie w oparciu o przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe. Organ wydający interpretację przepisów prawa podatkowego nie prowadzi postępowania, ani nie podejmuje rozstrzygnięć zastrzeżonych dla innego typu orzekania, w tym kontroli podatkowej, czy postępowania podatkowego prowadzonego w oparciu o konkretną dokumentację i zebrane dowody. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
-Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
-Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
-z zastosowaniem art. 119a;
-w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
-z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
-Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2022 r., poz. 329; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).