Powstanie obowiązku podatkowego w związku ze sprzedażą udziału w nieruchomości. Skoro koszt nabycia nieruchomości, w akcie notarialnym potwierdzającym... - Interpretacja - 0114-KDIP3-2.4011.567.2022.2.MT

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 8 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.567.2022.2.MT

Temat interpretacji

Powstanie obowiązku podatkowego w związku ze sprzedażą udziału w nieruchomości. Skoro koszt nabycia nieruchomości, w akcie notarialnym potwierdzającym nabycie udziału w nieruchomości odwołuje się do jej wartości wynikającej z ugody sądowej, to kwota ta jako wartość świadczenia wzajemnego stanowi koszt nabycia przedmiotowego udziału w sprzedanej nieruchomości.

Interpretacja indywidualna stanowisko w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zakresie:

braku powstania obowiązku podatkowego ze sprzedaży opisanego we wniosku udziału w nieruchomości - jest nieprawidłowe,

w pozostałym zakresie - jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

31 maja 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 31 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie podatkowych skutków zbycia nieruchomości.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 27 lipca 2022 r. (wpływ: 27 lipca 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jest Pan jedynym spadkobiercą całości spadku po swojej siostrze T.K. zmarłej 30 grudnia 2012 r. (na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia sporządzonego przez notariusza TK., notariusza w (…) w dniu 5 marca 2013 r. za rep A nr (…)). W skład spadku po zmarłej wchodził udział do praw bezwzględnych i roszczeń przysługujące jej do nieruchomości wywodzących się z nieruchomości dawnych „X3” i „X2” o łącznym obszarze (…) ha, położonych w Gminie (…), woj. (…), które zostały przejęte na rzecz Skarbu Państwa w ramach Dekretu PKWN z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej. T.K. udział w prawach i roszczeniach do ww. nieruchomości nabyła w drodze dziedziczenia po J.W. na podstawie prawomocnego postanowienia Sądu Rejonowego dla (…)., Wydział II Cywilny z dnia 12 sierpnia 1986 r. sygn. (…). J.W. nabył zaś udział do praw bezwzględnych i roszczeń przysługujących do nieruchomości „X3” i „X2” po swojej małżonce Z.W. na podstawie prawomocnego postanowienia Sądu Rejonowego dla (…)., Wydział II Cywilny z dnia 2 maja 1983 r. sygn. akt (…), która to zaś nabyła roszczenia w spadku po swoim ojcu H.E. (zmarłym w 1963 r.) oraz jego bracie R.E. (zmarłym 23 października 1968 r.).

R.E. był pierwotnym właścicielem obu nieruchomości od 1910 r.

W 1939 r. R. E. sprzedał swojemu bratu H.E. „X2”. Orzeczeniem z dnia 20 marca 1947 r. (nr (…)) Wojewódzki Urząd Ziemski w (…) stwierdził, że nieruchomość ziemska „X 2” gminy (…) powiatu (…), własność H.E., o obszarze ogólnym (…) ha, oraz nieruchomość ziemska „X 3” gminy (…) powiatu (…), własność R.E., o obszarze ogólnym (…) ha - nie podpadały pod działanie art. 2 ust. 1 lit. e) dekretu PKWN z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej.

Następnie Minister Rolnictwa i Reform Rolnych orzeczeniem z dnia 14 stycznia 1949 r. (nr (…)):

1)uchylił z urzędu orzeczenie Wojewódzkiego Urzędu Ziemskiego w (…) z dnia 20 marca 1947 r. (nr (…))

2)uznał, że nieruchomość ziemska X. o obszarze (…) ha, w tym (…) ha użytków rolnych, stanowiąca własność R.E., położona w gminie (…), pow. (…), podlegała przejęciu na cele reformy rolnej. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi decyzją z dnia 8 października 2012 r. (znak (…)) prawomocnie i ostatecznie stwierdził nieważność orzeczenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 15 stycznia 1949 r. (znak (…)).

Decyzją z dnia 2 kwietnia 2014 r. (znak: (…)) Minister utrzymał swą decyzję w mocy.

Wojewódzki i Naczelny Sąd Administracyjny w (…) utrzymały ww. decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi skutkiem czego do porządku prawnego powróciło orzeczenie Wojewódzkiego Urzędu Ziemskiego z dnia 20 marca 1947 r. ((…)) orzekające o niepodleganiu przejęciu przez Skarb Państwa nieruchomości X nr 2 i 3 i przywracające ich własność spadkobiercom R. i H. E.

W ramach realizacji swoich praw wynikających z powyższych orzeczeń jeden ze spadkobierców R. i H. E. w 2016 r. złożył przeciwko Gminie (…) do Sądu Rejonowego w (…) (sprawa później została przekazana do Sądu Okręgowego w (…) i prowadzona pod sygn. akt (…) powództwo windykacyjne (art. 222 kc) o wydanie nieruchomości dawnych „X nr 2 i 3” (zwane dalej powództwem windykacyjnym), gdyż Gmina ta wpisana była w księgach wieczystych obejmujących te nieruchomości na podstawie decyzji komunalizacyjnej Wojewody (…) Nr (…) z dnia 22 kwietnia 2011 r. podlegającej unieważnieniu. Działając we własnym imieniu, ale na rzecz pozostałych współwłaścicieli (w tym Pana) uzyskał także zabezpieczenie roszczenia windykacyjnego przez prawomocne 3 postanowienia o zakazie zbywania i obciążania nieruchomości wywodzących się z dawnych X nr 2 i 3 dla których we właściwych księgach wieczystych wpisana była Gmina (…).

W postępowaniu tym w ramach sprawdzenia wartości przedmiotu sporu Sąd zlecił biegłemu sądowemu zbadanie aktualnej wartości rynkowej nieruchomości składających się na dawne „X3” i „X2”.

W 2019 r. wszyscy spadkobiercy R.E. i H.E., a obecni właściciele praw do nieruchomości wywodzących się z nieruchomości dawnych „X3 ” i „X2” o łącznym obszarze (…) ha, mając na uwadze zabezpieczenia hipoteczne w księgach wieczystych ustanowione przy powództwie windykacyjnym wystąpili m.in. wobec Gminy (…) z wnioskiem o zawezwanie do próby ugodowej przed Sąd Rejonowy w (…) (sygn. akt (…)) żądając ugodowego wydania im czyli rzeczywistym właścicielom nieruchomości dawnych „X2” i „X3 ”.

W dniu 29 września 2020 r. przed Sądem Rejonowym w Piasecznie pomiędzy spadkobiercami R. i H. E. i Gminą (…) zawarta została ugoda sądowa w ramach której strony czyniąc sobie wzajemne ustępstwa zobowiązały się do zawarcia umowy w formie aktu notarialnego regulującej ostatecznie prawa rzeczowe do nieruchomości dawnych osad „X2” i „X3 ” w której :

a)Gmina (…) przeniesie m.in. na Pana w udziale 1.746.026.145/10.000.000.000, własność części nieruchomości dawnej „X2” o powierzchni (…) ha (Nieruchomość) w stanie prawym wolnym od obciążeń lub ze złożonymi wnioskami o wykreślnie obciążeń z działów III i IV lub przekazując oświadczenia wierzycieli umożliwiające wykreślenie istniejących obciążeń z działów III i IV.

b)Pan (razem z pozostałymi spadkobiercami), zobowiązał się w tej umowie złożyć oświadczenie, iż przeniesienie na nią własności Nieruchomości odbywa się za zrzeczeniem się jego praw bezwzględnych i roszczeń, które przysługują Panu wobec Gminy (…) do nieruchomości dawnych X2 i X3 co do których Gminie (…) przysługuje prawo własności na postawie decyzji Wojewody (…) Nr (…) z dnia 22 kwietnia 2011 r, zgodnie z przysługującymi udziałami w tych prawach i roszczeniach zaś ostatecznym skutkiem prawomocnego i niepodważalnego wpisu ich praw własności części nieruchomości dawnej X2 do stosownej księgi wieczystej będzie zwolnienie Gminy (…) z wszystkich zobowiązań wobec spadkobierców R. i H. E. wynikających z konsekwencji przywrócenia do porządku prawnego orzeczenia Wojewódzkiego Urzędu Ziemskiego w (…) z dnia 20 marca 1947 r. sygn. nr (…), w którym stwierdzono, że nieruchomości „X2” i „X3 ” nie podpadają pod działanie przepisów art. 2 ust. 1 lit. e) Dekretu PKWN z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej (Dz.U. z 1945 r. Nr 3, poz. 13 ze zm.).

Spadkobiercy R. i H. E. zobowiązali się też wycofać z szeregu innych spraw cywilnych i administracyjnych przeciwko Gminie (…) dotyczących ww. nieruchomości. Strony ugody za zgodą Sądu przyjęły zgodnie, iż ugoda ma charakter wzajemny. Określiły wartość zarówno nieruchomości o pow. (…) ha regulowanej przez Gminę na rzecz Spadkobierców jak też określiły wartość wszystkich bezwzględnych praw i roszczeń spadkobierców R. i H. E.(wg. przysługujących im udziałów) do obecnych nieruchomości pochodzących z „X3 ” i „X2”, których Spadkobiercy zrzekali się wobec Gminy (…) Wartość ta wynikała z opinii biegłego sądowego mgr. Inż. (…) sporządzonej do sprawy sądowej windykacyjnej przed Sądem Okręgowym w (…) pod sygn. akt (…).

Umowa wymieniona w pkt 1 miała zostać zawarta po prawomocnym zakończeniu postępowania o sądowego wywołanego apelacją Skarbu Państwa od wyroku Sądu Okręgowego w (…), XIV Wydział Cywilny, z dnia 15 marca 2017 r. sygnatura akt (…) oddalającego powództwo Skarbu Państwa o stwierdzenie nieważności umowy sprzedaży „X2” zawartej w 1939 r. przez R.E. na rzecz H. E. W dniu 25 lutego 2021 roku zapadł prawomocny wyrok oddalający apelację Skarbu Państwa od wyroku Sądu Okręgowego w (…), XIV Wydział Cywilny, z dnia 15 marca 2017 r. , sygnatura akt (…). W dniu 26 lutego 2021 r. pomiędzy Gminą (…) i spadkobiercami R. i H. E., (w tym Pana) zawarta została umowa notarialna przeniesienia własności nieruchomości w wykonaniu ugody sądowej z dnia 29 września 2020 r. w której Gmina (…) przeniosła na Pana udział 1.746.026.145/10.000.000.000, w części nieruchomości dawnej „X2” o powierzchni około (…) ha (Nieruchomość) w zamian za zrzeczenie się jego praw bezwzględnych i roszczeń, które przysługiwały Panu wobec Gminy (…) do nieruchomości dawnych „X2” i „X3 ”, w takim samym udziale zgodnie z wartością przyjętą opinii biegłego sądowego mgr. Inż. (…).

W dniu 9 kwietnia 2021 r. umową notarialną sprzedał Pan spółce (…) przysługujący Panu udział 1.746.026.145/10.000.000.000, w Nieruchomości o pow. (…) ha będącej częścią dawnej „X2”.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego

Na pytania zawarte w wezwaniu z 6 lipca 2022 r. nr 0114-KDIP3-2.4011.567.2022.1.MT na przytoczone pytania dotyczące okoliczności opisanego stanu faktycznego pismem z 27 lipca 2022 r. udzielił następujących odpowiedzi:

1)Proszę o wyjaśnienie następujących stwierdzeń zamieszczonych we wniosku;

a)„W skład spadku po zmarłej (czyli Pana Spadkodawcy T.K.) wchodził udział do praw bezwzględnych i roszczeń przysługujące jej do nieruchomości wywodzących się z nieruchomości dawnych „X3 ” i „X2” o łącznym obszarze (…) ha, położonych w Gminie (…), woj. (…), które zostały przejęte na rzecz Skarbu Państwa w ramach Dekretu PKWN z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej. T.K. udział w prawach i roszczeniach do ww. nieruchomości nabyła w drodze dziedziczenia po J.K.W. na podstawie prawomocnego postanowienia Sądu Rejonowego dla (…), Wydział II Cywilny z dnia 12 sierpnia 1986 r. sygn. akt (…). J.K.W. nabył zaś udział do praw bezwzględnych i roszczeń przysługujących do nieruchomości „ X3 ” i „X2” po swojej małżonce Z.W. na podstawie prawomocnego postanowienia Sądu Rejonowego dla (…) Wydział II Cywilny z dnia 2 maja 1983 r. sygn.. akt (…), która to zaś nabyła roszczenia w spadku po swoim ojcu H.E. (zmarłym w 1963 r.) oraz jego bracie R.E. (zmarłym 23 października 1968 r.). R.E. był pierwotnym właścicielu obu nieruchomości od 1910 r. W 1939 r. R.E. sprzedał swojemu bratu H.E. „X2”.”

i.Której/których nieruchomości (roszczeń do nich) ojciec spadkodawcy H.E. był właścicielem oraz które nieruchomości Pana spadkodawca T.K. odziedziczyła po R.E. który był pierwotnym właścicielem obu nieruchomości wraz z wskazaniem wysokości odziedziczonych udziałów po każdym z nich?

T.K. odziedziczyła udziały w obu nieruchomościach.

ii.Jakie nieruchomości (roszczenia do jakich nieruchomości) Pana spadkodawca T.K. nabyła po J.K.W. wraz z wskazaniem wysokości odziedziczonych udziałów i daty i nr postanowienia sądu potwierdzającego ww. fakt?

Właścicielami wywłaszczonych bezpodstawnie na podstawie dekretu PKWN w 1949 r. roku byli:

R.E.(X3 ) zmarły 23.10.1968 r. spadkobiercy:

Na podstawie prawomocnego postanowienia Sądu Rejonowego w (…) Wydział I Cywilny z dnia 30 marca 2012 r. sygn. akt (…), spadek po R.E. nabyli na podstawie ustawy:

1)brat M.E. w udziale 3/6

2)bratanica H.S. z domu E. córka H. i K.E.) w udziale 1/6

3)bratanica Z.W. z domu E. (córka H. i K. E.) w udziale 1/6

4)bratanica J.Ś. z domu E. (córka H.i K. E.) w udziale 1/6

H.S. (zmarła 21.02.1981 r) - jej spadkobiercy

Na podstawie prawomocnego postanowienia Sądu Rejonowego dla (…), Wydział I Cywilny z dnia 29 października 1987 r. sygn. akt (…) spadek po H.K.S., na podstawie ustawy nabyły :

1)siostra J.Ś. z domu E. w % części

2)siostra Z.W. z domu E. w % części

Z.W. (zmarła 28.10.1982 r) - jej spadkobiercy

Na podstawie prawomocnego postanowienia Sądu Rejonowego dla (…), Wydział II Cywilny z dnia 2 maja 1983 r. sygn. akt (…) spadek po Z.W. nabyli na podstawie ustawy

1)syn A.W. w % części

2)mąż J.W. w % części

J.W. (zmarły 31.03.1986 r.)- jego spadkobierca

Na podstawie prawomocnego postanowienia Sądu Rejonowego dla (…), Wydział II Cywilny z dnia 12 sierpnia 1986 r. sygn. akt (…) spadek po J.W. nabyła na podstawie testamentu T.K.

T.K. (zmarła 30.12.2012 r.) - jej spadkobierca

Na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia sporządzonego przez notariusza (…) w dniu 5 marca 2013 r. za rep A nr (…) spadek po zmarłej T.K. nabył w całości na podstawie ustawy jej brat L.K.

L.K. jest obecnie właścicielem praw i roszczeń w X3 - po R. E. w udziale 1/8.

H.E. (X2) zmarły 28.05.1963 r.) - spadkobiercy

Na podstawie prawomocnego postanowienia Sądu Rejonowego w (…), Wydział V Cywilno - Nieprocesowy z dnia 30 grudnia 1975 r. sygn. akt (…) spadek po H.E. na podstawie ustawy nabyły

1)wdowa S.E. z domu R. w % części

2)córka H.K.S. z domu E., w % części

3)córka Z.W. z domu E. w % części

4)córka J.Ś. z domu E. w % części

z wyłączeniem jednak udziału spadkodawcy w majątku objętym do chwili jego śmierci wspólnością ustawową. Udział ten dziedziczą tylko dzieci H.S., Z.W i J.Ś. po 1/3 części.

Po K.S., J.Ś. i Z.W. spadkobiercy opisani przy R.E.

PODSUMOWUJĄC

L.K. jest spadkobiercą po R.E. (X3 ) - udział 1/8,

L.K. jest spadkobiercą po H.E. (X2) - udział ¼.

iii.Czy organ dobrze rozumie, że H.E. nabył własność nieruchomości X2 od R.E., czyli po H.E. Pana spadkodawca T.K. odziedziczyła udziały w nieruchomości X2, jeżeli tak to w jakiej wysokości oraz potwierdzonych, jakim postanowieniem sądu wskazać datę i nr tego postanowienia?

Odpowiedź udzielona powyżej.

iv.W związku że stwierdzeniem, że Pana spadkodawca T.K. dziedziczy po R.E., to proszę wskazać udziały w jakich nieruchomości wraz z wskazaniem wysokości odziedziczonych udziałów i daty i nr postanowienia sądu potwierdzającego ww. fakt?

Odpowiedź udzielona powyżej.

b)W związku ze stwierdzeniem „Następnie Minister Rolnictwa i Reform Rolnych orzeczeniem z dnia 14 stycznia 1949 r. (nr (…)): 1/ uchylił z urzędu orzeczenie Wojewódzkiego Urzędu Ziemskiego w (…) z dnia 20 marca 1947 r. (nr (…)); uznał, że nieruchomość ziemska X o obszarze (…) ha, w tym (…) ha użytków rolnych, stanowiąca własność R.E., położona w gminie (…), pow. (…), podlegała przejęciu na cele reformy rolnej”, oznacza to, że nieruchomość X2 i X3 nie podlegała wywłaszczeniu?

Orzeczenie Wojewódzkiego Urzędu Ziemskiego w (…) z dnia 20 marca 1947 r. (nr (…)) wyłączało nieruchomości X2 i X3 z dekretu PKWN z 1944 o reformie rolnej, co oznaczało że nie przeszły one na majątek Skarbu Państwa i pozostały własnością hipoteczną H. i R. E.

Minister Rolnictwa i Reform Rolnych orzeczeniem z dnia 14 stycznia 1949 r. (nr (…)) uchylił to orzeczenie z 1947 i uznał, że nieruchomość ziemska X o obszarze (…) ha, w tym (…) ha użytków rolnych, stanowiąca własność R.E., położona w gminie (…), pow. (…), podlegała przejęciu na cele reformy rolnej. Minister w tym orzeczeniu bezprawnie (co zostało potwierdzone późniejszymi orzeczeniami administracyjnymi i sądowymi) nie uznał ważności umowy sprzedaży X2 z 1939 r. którą H.E. sprzedał R.E., co zmieniało sytuację całości nieruchomości pod kontem podlegania pod przepisy dekretu PKWN o reformie rolnej z 1944 r. ponieważ Skarb Państwa przejmował na własność wszystkie nieruchomości rolne o powierzchni przekraczającej 50 ha, a bez podziału nieruchomości X wynosiły (…) ha.

c)W związku ze stwierdzeniem „skutkiem czego do porządku prawnego powróciło orzeczenie Wojewódzkiego Urzędu Ziemskiego z dnia 20 marca 1947 r. (nr (…)) orzekające o niepodleganiu przejęciu przez Skarb Państwa nieruchomości X nr 2 i 3 i przywracające ich własność spadkobiercom R. i H. E.”, oznacza, że decyzja o wywłaszczeniu została unieważniona?

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi decyzją z dnia 8 października 2012 r. (znak (…)) prawomocnie i ostatecznie stwierdził nieważność orzeczenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 15 stycznia 1949 r. (znak (…)). Tym samym Decyzja o wywłaszczeniu z 1949 r. została wyeliminowana z obrotu prawnego na zasadzie art. 156 kpa, tj. stwierdzono jej nieważność z mocy prawa a nieruchomości X2 i X3 powróciły z mocą wsteczną (ex tunc) do swoich prawowitych właścicieli, którzy zachowali swoje prawa rzeczowe w sposób ciągły od 1944 r. (wejście w życie reformy rolnej PKWN).

d)W związku ze stwierdzeniem, „W ramach realizacji swoich praw wynikających z powyższych orzeczeń jeden ze spadkobierców R. i H. E. w 2016 r. złożył przeciwko Gminie (…) do Sądu Rejonowego w (…) (sprawa później została przekazana do Sądu Okręgowego w (…) i prowadzona pod sygn. akt (…) powództwo windykacyjne (art. 222 kc) o wydanie nieruchomości dawnych X nr 2 i 3 (zwane dalej powództwem windykacyjnym) gdyż Gmina ta wpisana była w księgach wieczystych obejmujących te nieruchomości na podstawie decyzji komunalizacyjnej Wojewody (…) Nr (…) z dnia 22 kwietnia 2011 r. podlegającej unieważnieniu. Działając we własnym imieniu ale na rzecz pozostałych współwłaścicieli (w tym Wnioskodawcy) uzyskał także zabezpieczenie roszczenia windykacyjnego przez prawomocne 3 postanowienia o zakazie zbywania i obciążania nieruchomości wywodzących się z dawnych X nr 2 i 3 dla których we właściwych księgach wieczystych wpisana była własność Gminy (…)”, proszę wyjaśnić jak należy rozumieć to stwierdzenie, wobec wskazania we wniosku, że Wnioskodawca jest jedynym spadkobiercą całości spadku po swojej siostrze T.K. zmarłej 30.12.2012 r. (na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia sporządzonego przez notariusza (…), notariusza w (…) w dniu 5 marca 2013 r. za rep. A nr (…)), czy jest Pan również spadkobiercą po R. i H. E., a jeżeli tak to na mocy jakiego postanowienia sądu kiedy wydanego i jaki udział w masie spadkowej po nich Pan odziedziczył?

Odpowiedź udzielona powyżej w wyjaśnieniu udziałów spadkowych i dziedziczenia.

Tak L.K. jest spadkobiercą po H.E. jak i po R.E. odpowiedź szczegółowa udzielona powyżej.

e)W związku ze stwierdzeniem „W postępowaniu tym ramach sprawdzenia wartości przedmiotu sporu Sąd zlecił biegłemu sądowemu zbadanie aktualnej wartości rynkowej nieruchomości składających się na dawne „X3 ” i „X2”, do którego postępowania toczącego się przed jakim Sądem, to stwierdzenie się odnosi?

Powództwo windykacyjne (art. 222 kc) o wydanie przez Gminę (…) nieruchomości dawnych X nr 2 i 3 przed Sądem Okręgowym w (…) - sprawa prowadzona pod sygn. akt (…).

f)Dlaczego, dla jakich celów „Sąd zlecił biegłemu sądowemu zbadanie aktualnej wartości rynkowej nieruchomości” ?

Do celów sprawdzenia wartości przedmiotu sporu (WPS).

g)W związku ze stwierdzeniem, że „R.E. w 1939 r. sprzedał swojemu bratu H.E. „X2””, czy powyższe oznacza, że w masę spadkową po spadkodawcy H.E. wchodziła jedynie „X2”?

Tak.

h)W związku ze stwierdzeniem „W dniu 29 września 2020 r. przed Sądem Rejonowym w (…) pomiędzy spadkobiercami R.i H. E. i Gminą (…) zawarta została ugoda sądowa w ramach której strony czyniąc sobie wzajemne ustępstwa zobowiązały się do zawarcia umowy w formie aktu notarialnego regulującej ostatecznie prawa rzeczowe do nieruchomości dawnych osad „X2" i „X3 ” w której:

a)Gmina (…) przeniesie m.in. na L.K. w udziale 1.746.026.145/10.000.000.000, własność części nieruchomości dawnej „X2” o powierzchni (…) ha (Nieruchomość) w stanie prawym wolnym od obciążeń lub ze złożonymi wnioskami o wykreślnie obciążeń z działów III i IV lub przekazując oświadczenia wierzycieli umożliwiające wykreślenie istniejących obciążeń z działów III i IV.

b)L.K. razem z pozostałymi spadkobiercami), zobowiązał się w tej umowie złożyć oświadczenie, iż przeniesienie na nią własności Nieruchomości odbywa się za zrzeczeniem się jego praw bezwzględnych i roszczeń, które przysługują mu wobec Gminy (…) do nieruchomości dawnych X2 i X3 co do których Gminie (…) przysługuje prawo własności na postawie decyzji Wojewody (…) Nr (…) z dnia 22 kwietnia 2011 r, zgodnie z przysługującymi udziałami w tych prawach i roszczeniach zaś ostatecznym skutkiem prawomocnego i niepodważalnego wpisu ich praw własności części nieruchomości dawnej X2 do stosownej księgi wieczystej będzie zwolnienie Gminy (…) z wszystkich zobowiązań wobec spadkobierców R. i H. E. wynikających z konsekwencji przywrócenia do porządku prawnego orzeczenia Wojewódzkiego Urzędu Ziemskiego w (…) z dnia 20 marca 1947 r. sygn. (…) w którym stwierdzono, że nieruchomości „X2” i „X3 ” nie podpadają pod działanie przepisów art. 2 ust. 1 lit. e) Dekretu PKWN z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej (Dz.U. z 1945 r. Nr 3, poz. 13 ze zm.)”.

i.Czy zawarta ugoda była realizacją całości Pana roszczeń przysługujących Panu do wywłaszczonych nieruchomości?

Nie, dotyczyła tylko Nieruchomości co do których Gmina (…) wpisana była w księgach wieczystych jako właściciel na mocy decyzji komunalizacyjnej Wojewody (…) Nr (…) (znak: (…)) z dnia 22 kwietnia 2011 r. w której stwierdzone zostało nabycie z mocy prawa w dniu 27 maja 1990 r. przez Gminę (…) własności nieruchomości Skarbu Państwa położonej we wsi (…) w obrębie ewidencyjnym (…), które w części pokrywały się z nieruchomościami X2 i X3 .

Ugoda nie dotyczyła Nieruchomości będących własnością Skarbu Państwa ani osób fizycznych lub prawnych. Ugoda nie dotyczyła też roszczeń odszkodowawczych od Skarbu Państwa - w tej sprawie toczy się obecnie odrębne postępowanie sądowe o odszkodowanie.

ii.Czy też zawarta ugoda była realizacją części Pana roszczeń przysługujących Panu do wywłaszczonych nieruchomości?

Tak, odpowiedź udzielona powyżej.

iii.Co zgodnie z zawartą ugodą sądową Panu przyznano i czy dokonano tego odpłatnie, czy nieodpłatnie?

Zgodnie z ugodą Gmina (…) (będąc wpisana w KW jako właściciel) przeniosła na L.K. (będącego właścicielem nie wpisanym do księgi wieczystej) udział 1.746.026.145/10.000.000.000, w części nieruchomości dawnej „X2” o powierzchni około (…) ha (Nieruchomość) w zamian za zrzeczenie się jego praw bezwzględnych i roszczeń, które przysługiwały mu wobec Gminy (…) do nieruchomości dawnych „X2” i „X3 ”.

Czynność ta była odpłata - świadczenia były wzajemne.

i)W związku ze stwierdzeniem „W dniu 26 lutego 2021 r. pomiędzy Gminą (…) i spadkobiercami R. i H. E., (w tym Wnioskodawczynię) zawarta została umowa notarialna przeniesienia własności nieruchomości w wykonaniu ugody sądowej z dnia 29 września 2020 r. w której Gmina (…) przeniosła na Wnioskodawcę udział 1.746.026.145/10.000.000.000, w części nieruchomości dawnej „X2” o powierzchni około (…)ha (Nieruchomość) w zamian za zrzeczenie się jego praw bezwzględnych i roszczeń, które przysługiwały mu wobec Gminy (…) do nieruchomości dawnych „X2” i „X3 ”, w takim samym udziale zgodnie z wartością przyjętą opinii biegłego sądowego mgr. Inż. (…).”

i.skoro umowa zawarta została W dniu 26 lutego 2021 r. pomiędzy Gminą (…) i spadkobiercami R. i H. E., (w tym Wnioskodawcę) to kogo ma Pan na myśli określając tę osobę jako Wnioskodawczynię?

To jest omyłka pisarska - powinno być „Wnioskodawcą”, prostuję to sformułowanie na „(w tym Wnioskodawcą)”.

ii.Czy Pan uczestniczył w zawarciu tej umowy, a jeżeli tak to jako spadkobierca po kim w umowie tej Pan występował?

L.K. uczestniczył w tej umowie jako spadkobierca H. i R. E.

iii.Skoro w wykonaniu ugody sądowej z dnia 29 września 2020 r. w której Gmina (…) przeniosła na Wnioskodawcę udział 1.746.026.145/10.000.000.000, w części nieruchomości dawnej „X2” o powierzchni około (…) ha (Nieruchomość) w zamian za zrzeczenie się jego praw bezwzględnych i roszczeń, które przysługiwały mu wobec Gminy (…) do nieruchomości dawnych „X2” i „X3 ”, Czy zgodnie z zawartym przez Pana aktem notarialnym w dniu 29 września 2020 r. w którym Gmina (…) przeniosła na Wnioskodawcę udział 753.973.855/10.000.000.000, w części nieruchomości dawnej „X2” o powierzchni około (…) (Nieruchomość) w zamian za zrzeczenie się jego praw bezwzględnych i roszczeń, które przysługiwały mu wobec Gminy (…) do nieruchomości dawnych „X2” i „X3 ”, w takim samym udziale zgodnie z wartością przyjętą opinii biegłego sądowego mgr. Inż. (…), to czy nabył Pan tę nieruchomość nieodpłatnie, czy też za odpłatnością, a jeżeli tak to ile wynoszącą?

Prawo własności nieruchomości o powierzchni około (…) ha od Gminy (…) w udziale 1.753.973.855/10.000.000.000 nabył Pan odpłatnie, a jego świadczeniem wzajemnym było świadczenie rzeczowe w postaci zrzeczenia się jego praw i roszczeń bezwzględnych które przysługiwały mu wobec Gminy (…) do nieruchomości dawnych „X2” i „X3 ”. Prawa i roszczenia wynikały z orzeczeń administracyjnych i sądowych przywracających własność do tych nieruchomości spadkobiercom H.i R. E.(stwierdzenie nieważności orzeczenia z 1949   r.) i były potwierdzone w postępowaniu windykacyjnym (art. 222 kc) o wydanie od Gminy (…) nieruchomości dawnych X nr 2 i 3 przed Sądem Okręgowym w (…) pod sygn. akt (…) w trzech postanowieniach o zabezpieczeniu tych roszczeń przez zakaz zbywania i obciążania nieruchomości przez Gminę (…). Wartość tych praw L.K. odpowiadała wartości obliczonej wg. wyceny tych nieruchomości w opinii biegłego sądowego mgr. Inż. (…) w udziale spadkowym w wysokości 1/4 do X2 i udziale 1/8 X3 . Po zsumowaniu powierzchni nieruchomości wywodzących się z X2 i X3 objętych decyzją komunalizacyjną z 2011 r. i przeliczeniu ich przez udziały dla wszystkich spadkobierców łączny udział L.K. w całej powierzchni został określony w wysokości 1.746.026.145/10.000.000.000. Taki też został przyjęty w § 6 pkt 3 Ugody sądowej z dnia 29 września 2020 r. (cytat) :

3)Strony przyjmują zgodnie, iż Wnioskodawcom przysługują następujące udziały: [...imię i nazwisko...] w udziale 3.492.052.290/10.000.000.000, L.K. w udziale 1.746.026.145/10.000.000.000, [.imię i nazwisko.] w udziale 1.746.026.145/10.000.000.000, [.imię i nazwisko.] w udziale 753.973.855/10.000.000.000, [.imię i nazwisko.] w udziale 753.973.855/10.000.000.000, [...imię i nazwisko.] w udziale 753.973.855/10.000.000.000, [.imię i nazwisko.] w udziale 753.973.855/10.000.000.000 - odnośnie:

a)wartości brutto wszystkich bezwzględnych praw i roszczeń Wnioskodawców (wg. przysługujących im udziałów) do nieruchomości które obecnie stanowią hipoteczną własność Gminy (…) nabytą na podstawie ostatecznej i prawomocnej decyzji Wojewody (…) Nr (…) z dnia 22 kwietnia 2011 r, znak (…) wywodzących się z nieruchomości dawnych pod nazwą „X3 ” i „X2", których zrzeczenie się wobec Gminy (…) następuje w ramach niniejszej ugody, wynosi 130.248.223 zł (sto trzydzieści milionów dwieście czterdzieści osiem dwieście dwadzieścia trzy złote) co wynika z wartości tych nieruchomości wynikającej z opinii biegłego sądowego mgr. Inż. (…) sporządzonej do sprawy sądowej sygn. akt (…) (aktualnie sprawa przed Sądem Okręgowym w (…) pod sygn. akt (…)) i

b)wartości brutto prawa własności Nieruchomości Nr 1, Nr 2 i Nr 3 co do których Gmina (…) zobowiązana jest przenieść prawo własności na rzecz Wnioskodawców w umowie o której mowa w § 4 ust 1, wynosi 60.000.000 (sześćdziesiąt milionów) złotych

Stąd też wartość świadczenia rzeczowego L.K. wykonanego w dniu 26 lutego 2021 r. na rzecz Gminy (…) wynosiła 22.741.680,27 zł.

iv.Co należy rozumieć przez stwierdzenie „w takim samym udziale zgodnie z wartością przyjętą opinii biegłego sądowego mgr. Inż. (…)”, o jakiej wartości i wartości czego przyjętej wg opinii biegłego sądowego tutaj mowa, proszę wyczerpująco i jasno opisać odnoszący się do tego stwierdzenia stan faktyczny, co przez takie stwierdzenie chciał Pan wyrazić?

Prostuję powyższe zdanie ponieważ nie zostało ono sformułowane nieprecyzyjnie. Powinno brzmieć:

„[...] w udziale 1/4 wynikającym z praw spadkowych L.K. do nieruchomości X2 i udziale 1/8 co do X3 , zgodnie z wartością przyjętą opinii biegłego sądowego mgr. Inż. (…)"

Operat szacunkowy biegłej rzeczoznawcy sądowej podawał wartość obecnych nieruchomości wywodzących się z X2 i X3 objętych decyzją komunalizacyjną Wojewody (…) Nr (…) (znak: (…)) z dnia 22 kwietnia 2011 r. co do których prawa posiadał L.K. (i pozostali spadkobiercy) i w stosunku do których skierowane zostało roszczenie windykacyjne przeciwko Gminie (…) w postępowaniu sądowym pod sygn. akt (…) prowadzonym przed Sądem Okręgowym w (…).

A.W. w imieniu własnym ale także na rzecz pozostałych spadkobierców R.i H. E. pierwotnym pozwem złożonym przeciwko Gminie (…) żądał wydania w trybie 222 kc. następujących nieruchomości (podane nr działek) :

(…)

Po ostatecznym sprecyzowaniu pozwu pismem z dnia 8 lipca 2017 r., A.W. dochodził w imieniu własnym ale także na rzecz pozostałych spadkobierców R. i H. E. w tym procesie wydania nieruchomości o łącznej powierzchni (…) ha.

Operat szacunkowy biegłej sądowej z 27 maja 2018 r. określał wartość rynkową 1 m2 nieruchomości dochodzonych pozwem na kwotę 208,56 zł.

Przyjęta w ugodzie wartość 130.248.055,75 zł bazowała właśnie na wycenie z 27 maja 2018 r. i przyjętej w niej wartości 1 m2 na kwotę 208,56 lecz dotyczyła powierzchni (…) ha (korekta powierzchni wynikająca ze zmian granic i powierzchni działek na przestrzeni lat). Powierzchnia ta została przyjęta w ugodzie przez Strony jako rozliczająca wszystkie prawa i roszczenia spadkobierców H. i R. E. wobec nieruchomości wywodzących się z dawnych X nr 2 i nr 3 których właścicielem była Gmina (…) objętych decyzją komunalizacyjną z 2011 r.

j)Jakiej czynność cywilnoprawnej dotyczyła zawarta przez Pana w dniu 26 lutego 2021 r. umowa określona przez Pana we wniosku następująco „(,..)zawarta została umowa notarialna przeniesienia własności nieruchomości w wykonaniu ugody sądowej z dnia 29 września 2020 r. w której Gmina (…) przeniosła na Wnioskodawcę udział 1.746.026.145/10.000.000.000, w części nieruchomości dawnej „X2” o powierzchni około (…) ha (Nieruchomość) w zamian za zrzeczenie się jego praw bezwzględnych i roszczeń, które przysługiwały mu wobec Gminy (…) do nieruchomości dawnych „X2” i „X3 ”, w takim samym udziale zgodnie z wartością przyjętą opinii biegłego sądowego mgr. Inż. (…)”?

Była to umowa datio in solutum (art. 453 kc) tj. świadczenie w miejsce wykonania. Gmina (…) Zgodnie z § 7 tej umowy zawartej w akcie notarialnym rep A nr (…) sporządzonym przez notariusza (…) notariusza w (…) (cytat dotyczący tylko L.K.):

XXXX działając w imieniu i na rzecz Gminy (…) oświadcza, że w wykonaniu uchwały nr (…) Rady Gminy (…) z dnia 31 stycznia 2020 roku oraz ugody zawartej przed Sądem Rejonowym w (…) I Wydział Cywilny w postępowaniu pojednawczym prowadzonym pod sygn. akt (…), mając na uwadze spełnienie się warunku opisanego w § 4 ust 1 i ust. 2 ugody, w celu zwolnienia Gminy (…) z obowiązku wykonania praw bezwzględnych i spełnienia roszczeń, które przysługują Panu L.K., [...tu wymienione inne osoby...] do nieruchomości, co do których Gminie (…) przysługuje prawo własności na podstawie decyzji Wojewody (…) nr (…) z dnia 22 kwietnia 2011 r. przenosi w stanie wolnym o jakichkolwiek praw, roszczeń i obciążeń z wyjątkiem wymienionych w niniejszej umowie, na rzecz: [.tu wymienione inne osoby.] na Pana L.K. udział wynoszący 1.746.026.145/10.000.000.000 części we współwłasności - Nieruchomości nr 1 obejmującą działkę gruntu nr (…) o powierzchni (…) ha, oraz działkę nr (…) o powierzchni (…) położonych w obrębie ewidencyjnym (…) objęte księgą wieczystą nr (…) prowadzoną przez Sąd Rejonowy w (…), IV Wydział Ksiąg Wieczystych,

Nieruchomość nr 2 tj. obejmującą działkę gruntu nr (…) o powierzchni (…) ha, położoną w obrębie ewidencyjnym (…) ha, objętą księgą wieczystą nr (…), prowadzoną przez Sąd Rejonowy w (…), IV Wydział Ksiąg Wieczystych,- Nieruchomość nr 3 tj. obejmującą działkę ewidencyjną nr (…) o powierzchni (…)ha położoną w obrębie ewidencyjnym (…) objętą księgą wieczystą nr (…) prowadzoną przez Sąd Rejonowy w (…), IV Wydział Ksiąg Wieczystych, L.K. oraz [.tu wymienione inne osoby.], oświadczają, że na przeniesienie powyższych udziałów we współwłasności Nieruchomości 1-3 wyrażają zgodę i powyższe udziały we współwłasności Nieruchomości 1-3 nabywają od Gminy (…), przy czym L.K. do majątku osobistego, i w zamian za to przeniesienie zrzekają się wszystkich praw bezwzględnych i roszczeń, które przysługują Im wobec Gminy (…) w opisanych wyżej udziałach do nieruchomości do których nabyła ona prawo własności na postawie decyzji Wojewody (…) Nr (…) z dnia 22 kwietnia 2011 r, znak (…).

Ponadto charakter czynności objętych umową potwierdzony został w § 9 lict c) umowy (cytat) :

c.zawarcie niniejszej umowy następuje w wykonaniu zobowiązań stron zawartych w ugodzie przed Sądem Rejonowym w (…) I Wydział Cywilny w postępowaniu pojednawczym prowadzonym pod sygn. akt (…) w trybie art. 453 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku - Kodeks cywilny (tj. Dz. U. z 2019 roku, poz. 1145) ponieważ Gmina (…) za zgodą [.tu wymienione inne osoby.], Pana L.K. przenosi na nich własność nieruchomości Nr 1, Nr 2 i Nr 3 nabytych przez Gminę na podstawie opisanej powyżej decyzji Wojewody (…) stwierdzającej nabycie z mocy prawa mienia komunalnego nr (…) z dnia 2011-04-22, przez co następuje skutek w postaci wygaśnięcia ich praw bezwzględnych i roszczeń skonkretyzowanych w postaci obowiązku wydania przez Gminę (…) nieruchomości objętych powództwem o wydanie w sprawie prowadzonej przed Sądem Okręgowym w (…) pod sygn. akt (…), co do których następcy prawni H.E.i R.E. wywodzą swój tytuł własności w związku z opisaną powyżej prawomocną i ostateczną decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 października 2012 roku, znak (…)), w której stwierdzono nieważność opisanego wyżej orzeczenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 15 stycznia 1949 roku i która to decyzja przywróciła do porządku prawnego orzeczenie Wojewódzkiego Urzędu Ziemskiego w (…) z dnia 20 marca 1947 r. sygn. nr I(…) stwierdzające, że nieruchomości „X2" i „X3 " nie podpadają pod działanie przepisów art. 2 ust. 1 lit. e) Dekretu PKWN z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej (Dz.U. z 1945 r. Nr 3, poz. 13 ze zm.

k)W związku ze stwierdzeniem, „W dniu 9 kwietnia 2021 r. Wnioskodawca umową notarialną sprzedał spółce (…) przysługujący jej udział 1.746.026.145/10.000.000.000, w Nieruchomości o pow. (…) ha będącej częścią dawnej „X2””.

i.Czy umowa dotyczyła sprzedaży jedynie udziału we współwłasności nieruchomości o pow. (…) ha będącej częścią dawnej „X2”, którą Pan otrzymał?

Tak

ii.Czy przedmiotową umową nabywca nabył udziały od wszystkich spadkobierców, którzy zawarli umowę notarialną przeniesienia własności nieruchomości w wykonaniu ugody sądowej z dnia 29 września 2020 r. z Gminą (…)?

Nie, przedmiotowa umowa została zawarta tylko pomiędzy L.K. i pozostałymi spadkobiercami po R. i H. E. (ale bez udziału A.W.) a spółką (…) A.W. zawarł odrębną umowę w tym samym dniu.

2)W związku ze sformułowanym we wniosku pytaniem nr 2 proszę wskazać, czy kwota wskazana w tej ugodzie, a przyjętą na podstawie opinii biegłego sądowego mgr. inż. (…) sporządzonej do sprawy sądowej windykacyjnej dotyczącej tych nieruchomości została przez Pana uiszczona?

Tak

a jeżeli tak to:

a)co stanowiło zapłatę?

Zgodnie z przytoczonym § 7 umowy z dnia 26 lutego 2021 r. w zamian za przeniesienie własności L.K. i pozostali spadkobiercy zrzekli się wszystkich praw bezwzględnych i roszczeń, które przysługują Im wobec Gminy (…) w opisanych udziałach do nieruchomości do których nabyła ona prawo własności na postawie decyzji Wojewody (…) Nr (…) z dnia 22 kwietnia 2011 r, znak (…).

b)w jakiej wysokości?

Ugoda sądowa określała wartość świadczenia spadkobierców po H. i R. E. tj. zrzeczenia się przez nich się wszystkich praw bezwzględnych i roszczeń, które przysługują Im wobec Gminy (…) do nieruchomości do których nabyła ona prawo własności na postawie decyzji Wojewody (…) Nr (…) z dnia 22 kwietnia 2011 r, znak (…) a wywodzących się z X2 i X3 na kwotę 130.248.223 zł. opartą o wyliczenie wartości 1 m2 nieruchomości (208,56 zł.) przez biegłego sądowego mgr. Inż. (…). Wartość świadczenia A.L.K. wynosiła 22.741.680,27 zł. (§ 6 pkt 3 Ugody sądowej z dnia 29 września 2020 r. - cytowany powyżej).

c)kiedy (wskazać datę)?

W dniu 26.02.2021 r. w dniu złożenia oświadczenia z orzeczeniu się praw w akcie notarialnym zawartym z Gminą (…) (§ 7 umowy, cytowany wyżej).

d)komu (wskazać dane podmiotu, na rzecz którego je Pan uiścił)?

Beneficjentem świadczenia L.K. była Gmina (…).

Z dniem 26.02.2021 r. (złożenie oświadczenia) wygasły wszystkie prawa i roszczenia L.K. do nieruchomości Gminy (…) do których nabyła ona prawo własności na postawie decyzji komunalizacyjnej Wojewody (…) Nr 9…) z dnia 22 kwietnia 2011 r, znak (…). Nieruchomości te zostały uwolnione od roszczeń procesowych i zakazów zbywania ujawnionych w księgach wieczystych. W konsekwencji zrzeczenia dokonanego w akcie notarialnym z 26.02.2021 r. umorzone zostało powództwo o wydanie nieruchomości (222 kc) toczące się przed Sądem Okręgowym w (…) - sygn. akt (…), oraz umorzone zostało postępowanie dotyczące stwierdzenia nieważności decyzji Wojewody (…) nr (…) z dnia 22 kwietnia 2011 roku, znak (…).

e)za co ją Pan uiścił (czyli jaki tytuł prawny zobowiązywał Pana do jej zapłaty na rzecz podmiotu wskazanego przez Pana w odpowiedzi na ww. pytanie zawarte w przedmiotowym wezwaniu nr 2 lit. c)?

Zobowiązanie do uiszczenia wynikało z ugody sądowej zawartej z Gminą (…) (cytat treści : § 4.

1)L.K., [...wymienione osoby...] oraz Gmina (…), zobowiązują się niniejszą ugodą do zawarcia w formie aktu notarialnego umowy przeniesienia własności nieruchomości za zrzeczeniem się i ostatecznym wygaśnięciem roszczeń reprywatyzacyjnych do nieruchomości objętych mapą i rozliczeniem będących własnością Gminy (…). W umowie tej:

a.Gmina 9…) przeniesie na L.K. w udziale 1.746.026.145/10.000.000.000, [.wymienione osoby.] własność Nieruchomości nr 1 obejmującej tj. działkę nr (…) o obszarze (…) ha, oraz działkę nr (…) o obszarze (…) położone w obrębie ewidencyjnym (…) objęte księgą wieczystą nr (…) prowadzoną przez Sąd Rejonowy w (…), IV Wydział Ksiąg Wieczystych, Nieruchomości nr 2 tj. obejmującej działkę nr (…) o obszarze (…) ha, oraz działkę nr (…) o obszarze (…) położone w obrębie ewidencyjnym (…) ha, objęte księgą wieczystą nr (…), prowadzoną przez Sąd Rejonowy w (…), IV Wydział Ksiąg Wieczystych, Nieruchomość nr 3 obejmującej działkę ewidencyjną nr (…) o obszarze (…) ha położoną w obrębie ewidencyjnym (…) objętą księgą wieczystą nr (…) prowadzoną przez Sąd Rejonowy w (…), IV Wydział Ksiąg Wieczystych, w stanie prawym wolnym od obciążeń lub ze złożonymi wnioskami o wykreślnie obciążeń z działów III i IV lub przekazując oświadczenia wierzycieli umożliwiające wykreślenie istniejących obciążeń z działów III i IV.

a.L.K., [.wymienione osoby.] w powyższej umowie złożą oświadczenie, iż przeniesienie na nich własności Nieruchomości nr 1, Nr 2 i Nr 3 odbywa się za zrzeczeniem się ich praw bezwzględnych i roszczeń które przysługują im wobec Gminy (…) do nieruchomości co do których Gminie (…) przysługuje prawo własności na postawie decyzji Wojewody (…) Nr (…) z dnia 22 kwietnia 2011 r, znak (…) zgodnie z przysługującymi im udziałami w tych prawach i roszczeniach zaś ostatecznym skutkiem prawomocnego i niepodważalnego wpisu ich praw własności Nieruchomości nr 1, Nr 2 i Nr 3 do stosownej księgi wieczystej będzie wolnienie Gminy (…) z wszystkich zobowiązań wobec ich osób wynikających z konsekwencji przywrócenia do porządku prawnego orzeczenia Wojewódzkiego Urzędu Ziemskiego w (…) z dnia 20 marca 1947 r. sygn. nr (…) w którym stwierdzono, że nieruchomości „X2" i „X3 " nie podpadają pod działanie przepisów art. 2 ust. 1 lit. e) Dekretu PKWN z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej (Dz.U. z 1945 r. Nr 3, poz. 13 ze zm.)

2)Umowa wymieniona w pkt 1 zostanie zawarta po prawomocnym zakończeniu postępowania o którym mowa w § 3 pkt 2 niniejszej ugody w przypadku wyroku oddalającego apelację Skarbu Państwa od wyroku Sądu Okręgowego w (…), XIV Wydział Cywilny, z dnia 15 marca 2017 r. sygnatura akt (…) lub innego prawomocnego wyroku oddalającego powództwo Skarbu Państwa złożone w tej sprawie przeciwko Wnioskodawcom. Umowa zostanie zawarta w terminie 14 dni od dnia prawomocności orzeczenia. W celu usunięcia wszelkich wątpliwości ewentualne wniesienie skargi kasacyjnej od rozstrzygnięcia Sądu Apelacyjnego nie stanowi przeszkody do zawarcia umowy wymienionej w pkt 1.

f)w jakiej formie (np. pieniężna, rzeczowa)?

Była to forma rzeczowa - zrzeczenia się roszczeń.

3)W jaki sposób używał Pan nieruchomości, której stał się Pan współwłaścicielem w dniu 26 lutego 2021 r. do dnia jej zbycia w dniu 9 kwietnia 2021 r.?

Nieruchomość ta była w posiadaniu zależnym podmiotów z którymi wcześniej Gmina (…) zawarła umowy dzierżawy. Umowy te były kontynuowane i przejęte przez późniejszego nabywcę spółkę (…) od dnia 11 marca 2021 r kiedy nieruchomość tą wydano spółce w posiadanie z prawem pobierania pożytków.

4)Czy przedmiotowa działka była przez Pana używana w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej?

Nie.

5)Jeżeli prowadzi Pan działalność gospodarczą to proszę wskazać od kiedy w jakiej formie prawnej i w jakim zakresie?

Nie prowadzi.

6)Czy i z jakiego tytułu czerpał Pan pożytki z przedmiotowej nieruchomości, której został Pan współwłaścicielem we wskazanym we wniosku udziale (np. najem na jakie cele, dzierżawa na jakie cele itp.)?

Nie czerpał Pan pożytków z przedmiotowej nieruchomości ponieważ zawarte umowy dzierżawy przez Gminę (…) zostały bezpośrednio przejęte przez późniejszego nabywcę spółkę (…) w dniu 11 marca 2021 r.

Dodatkowo uzupełniam stan faktyczny poprzez wskazanie, iż w dniu 9 kwietnia 2021 r. Wnioskodawca umową notarialną sprzedał spółce (…) przysługujący mu udział 1.746.026.145/10.000.000.000, w Nieruchomości o pow. (…) ha będącej częścią dawnej „X2” za kwotę 9 253 938,57 zł. (W poprzednim opisie nie była wskazana kwota sprzedaży).

Pytania:

1)Czy sprzedaż w dniu 9 kwietnia 2021 r. przez Pana udziału 1.746.026.145/10.000.000.000, w Nieruchomości będącej częścią dawnej „X2” o powierzchni (…) ha. której własność została uregulowana na Pana rzecz aktem notarialnym z dnia 26 lutego 2021 r. w wykonaniu ugody sądowej z dnia 29 września 2020 r. - do której odnosi się pozostające w mocy orzeczenie Wojewódzkiego Urzędu Ziemskiego z dnia 20 marca 1947 r. (nr (…)) orzekające o niepodleganiu nieruchomości „X2” i „X3 ” pod przepisy dekretu PKWN z 1944 o reformie rolnej i tym samym wyłączające je z przejęcia przez Skarb Państwa - jest źródłem przychodu o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (u.p.d.o.f.)?

2)Czy kosztem nabycia przez Pana w rozumieniu art. 22 ust. 6c u.p.d.o.f. udziału w wysokości 1.746.026.145/10.000.000.000 w Nieruchomości w dniu 26 lutego 2021 r. aktem notarialnym rep A nr (…) sporządzonym przez notariusza (…) notariusza w (…) jest kwota 22.741.680,27 zł. stanowiąca wartość Pana rzeczowego świadczenia wzajemnego, wynikająca z prawomocnej ugody sądowej zawartej z Gminą (…) w dniu 29 września 2020 r. przed Sądem Rejonowym w (…) I Wydział Cywilny w postępowaniu pojednawczym prowadzonym pod sygn. akt (…), uiszczonego w dniu 26 września 2021 r. poprzez złożenie w § 7 ww. aktu notarialnego rep A nr (…) oświadczenia materialnoprawnego o zrzeczeniu się przez niego wszystkich praw bezwzględnych i roszczeń jakie przysługują mu jako spadkobiercy R. i H. E. do nieruchomości „X3 " i „X2". Zobowiązanie do złożenia tego oświadczenia wynikało z ugody sądowej zawartej z Gminą (…) w § 4?

Pana stanowisko do pytania nr 1:

Zbycie udziału w 2021 r. nie jest źródłem przychodu. Ponieważ ugoda z Gminą (…) i zawarta w jej wykonaniu w dniu 26 lutego 2021 r. umowa notarialna aktem notarialnym rep A nr (…) sporządzonym przez notariusza (…) notariusza w (…) nie prowadziły do nabycia udziału w Nieruchomości do Pana majątku, a tylko realizowały ugodowo, bez procesu sądowego, jego prawa bezwzględne i roszczenia do tego udziału – w tym roszczenie windykacyjne (art. 222 § 1 kc oraz art. 209 kc.) do „X3 ", które zostały przez niego odziedziczone w ramach nabycia spadku po T.K. a które wynikały z prawomocnej i ostatecznej decyzji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 października 2012 roku, znak (…) w której stwierdzono nieważność orzeczenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 15 stycznia 1949 roku i która to decyzja przywróciła do porządku prawnego orzeczenie Wojewódzkiego Urzędu Ziemskiego w (…) z dnia 20 marca 1947 r. sygn. nr (…) stwierdzające, że nieruchomości „X2" i „X3 " nie podpadają pod działanie przepisów art. 2 ust. 1 lit. e) Dekretu PKWN z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej (Dz.U. z 1945 r. Nr 3, poz. 13 ze zm.). W przedmiotowej sprawie istotne jest stwierdzenie braku podstaw do przejęcia nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa i potwierdzenie własności spadkobierców byłego właściciela stanowi jej nabycie w myśl powołanego wyżej artykułu 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Należy mieć tutaj na uwadze nie tylko przepisy prawa podatkowego, ale przede wszystkim przepisy prawa cywilnego dotyczące nabycia, czy też utraty prawa własności. W sytuacji, gdy dochodzi do faktycznego zwrotu bezprawnie przejętej nieruchomości spadkobiercom osoby, której tę nieruchomość odebrano, wówczas prawo do zwrotu znajduje swe źródło w nabyciu spadku. Spadek jest instytucją regulowaną przepisami zawartymi w księdze czwartej ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Artykuł 924 tej ustawy stanowi, że spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy. Natomiast zgodnie z jego art. 925, spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. Mając na uwadze ww. regulacje prawne stwierdzić należy, iż skoro spadek, stanowiący ogół majątkowych praw i obowiązków zmarłego (art. 922 § 1 k.c.) otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy i według tej daty spadkobierca nabywa spadek, za dzień nabycia rzeczy lub praw w drodze spadku należy rozumieć dzień jego otwarcia. Na stan prawny nieruchomości istotny wpływ mogą wywierać, wydawane zarówno na gruncie prawa cywilnego, administracyjnego, jak i karnego - orzeczenia sądowe i decyzje administracyjne, stanowiące dokumenty o szczególnym znaczeniu. Waga tych orzeczeń wynika z pozycji jaką zajmują sądy i organy administracji publicznej. W zaistniałym stanie faktycznym z punktu widzenia konsekwencji podatkowych istotne znaczenie ma stwierdzenie w decyzji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o braku podstaw prawnych do przejęcia na rzecz Skarbu Państwa „X2" i „X3 ". Oznacza to, że Pana poprzednik prawny (H.E.) został bezprawnie w 1949 r. pozbawiony tej części swojego majątku. Tym samym, przejęcie przedmiotowych nieruchomości przez Skarb Państwa było aktem nie znajdującym podstaw w obowiązującym prawie, a więc tytuł własności winien trwać przy prawowitym właścicielu, gdyby żył. Negatywnych skutków bezprawnego postępowania ówczesnych władz nie mogą też ponosić następcy prawni zmarłego właściciela lub jego spadkobiercy. Powyższe oznacza więc, że jakkolwiek „X2" i „X3 " zajęte zostały na rzecz Skarbu Państwa, to było to postępowanie niezgodne z prawem. Skutki działania ówczesnych władz uchylone zostały decyzją właściwego ministra z 2014 r. Konsekwencją powyższego było potwierdzenie Decyzją Ministra Rolnictwa praw pierwotnych właścicieli, a w efekcie ich spadkobierców, do przedmiotowych nieruchomości.

Odnosząc powyższe do przytoczonego powyżej przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, twierdzi Pan, że sprzedaż udziału w uregulowanej ugodą nieruchomości po odziedziczeniu praw do „X3 " która to ugoda wygasiła ostatecznie jego prawa rzeczowe poza zakresem (…) ha nie stanowi podlegającego opodatkowaniu źródła przychodu. Wynika to z faktu, iż zbycie nieruchomości nastąpiło po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym doszło do jej nabycia w ramach dziedziczenia po T.K. W związku z powyższym, otrzymana z tego tytułu kwota nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i nie musi Pan składać w tej sprawie deklaracji PIT-39 za rok 2021.

Jeśli jednak stanowisko wyrażone w pkt 1 zostanie uznane za nieprawidłowe, to:

Pana stanowisko do pytania nr 2:

Wg. Pana jest to koszt nabycia nieruchomości w rozumieniu art. 22 ust. 6c u.p.d.o.f. Ugoda sądowa i umowa notarialna zawarta w jej wykonaniu miały charakter wzajemny, choć nie ekwiwalentny. Nieekwiwalentność wynika z natury ugody, która zgodnie z art. 917 kodeksu cywilnego polega na wzajemnych ustępstwach w zakresie istniejącego między stronami stosunku prawnego, aby uchylić niepewność co do roszczeń wynikających z tego stosunku lub zapewnić ich wykonanie albo by uchylić spór istniejący lub mogący powstać. Ta nierównowaga wartości wzajemnych świadczeń stron wynikała z przeprowadzonych negocjacji ugodowych, skomplikowania pozycji i ról procesowych w postępowaniach sądowych i administracyjnych, które ugoda regulowała po kilkunastoletnim okresie prowadzonych sporów. Zawarcie umowy notarialnej w dniu 26 lutego 2021 r. aktem notarialnym rep A nr (…) sporządzonym przez notariusza (…) notariusza w 9…) nastąpiło w wykonaniu zobowiązań stron zawartych w ugodzie przed Sądem Rejonowym w (…) I Wydział Cywilny w postępowaniu pojednawczym prowadzonym pod sygn. akt (…) w trybie art. 453 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku - Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2019 roku, poz. 1145). Gmina (…) zgodnie z ugodą przeniosła m.in. na Pana za zgodą wszystkich Spadkobierców udział we własności nieruchomości o pow. (…) ha (będących częścią dawnej „X2”) którą to nieruchomość Gmina otrzymała na podstawie decyzji komunalizacyjnej Wojewody (…) z dnia 2011-04-22, która z kolei podlegała nieważności gdyż Skarb Państwa nie mógł skomunalizować nieruchomości do której nie miał praw - co potwierdzała Decyzja Ministra Rolnictwa z 2014 r. Po złożeniu w dniu 26 lutego 2021 r. stosownego oświadczenia materialnoprawnego w § 7 aktu notarialnego za rep A nr (…) przez Spadkobierców (w tym L.K.) nastąpił skutek wygaśnięcia ich praw bezwzględnych i roszczeń skonkretyzowanych w postaci obowiązku wydania przez Gminę (…) nieruchomości objętych powództwem o wydanie w sprawie prowadzonej przed Sądem Okręgowym w (…) pod sygn. akt (…), Prawa te potwierdzała ostateczna decyzja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 października 2012 roku, znak (…)), w której stwierdzono nieważność orzeczenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 15 stycznia 1949 roku i która to decyzja przywróciła do porządku prawnego orzeczenie Wojewódzkiego Urzędu Ziemskiego w (…) z dnia 20 marca 1947 r. sygn. nr (…). stwierdzające, że nieruchomości „X2” i „X3 ” nie podpadają pod działanie przepisów art. 2 ust. 1 lit. e) Dekretu PKWN z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej (Dz.U. z 1945 r. Nr 3, poz. 13 ze zm.). Wartość praw bezwzględnych i roszczeń następców prawnych H.E. i R.E. których zrzeczenie dotyczyło wynika z opinii biegłego sądowego mgr. Inż. (…) i wynosiła ona w przypadku A.W. kwotę 22.741.680,27 zł.

Tym samym w wyniku realizacji ugody w dniu 26 lutego 2021 r. uzyskał Pan niekwestionowany przez Gminę (…) wpis swojego prawa własności (w udziale) w dziale II księgi wieczystej założonej dla 9,3237 ha przez Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych w (…) natomiast kosztem utraty z dniem 26 lutego 2021 r. wszystkich przysługujących Panu praw bezwzględnych i roszczeń jakie posiadał Pan do pozostałych nieruchomości co do których prawo własności wpisane jest aktualnie na rzecz Gminy (…), a wywodzących się z „X2" i „X3 ", które wynikały z dziedziczenia po H.E. i R.E. Prawa te były potwierdzone prawomocnymi orzeczeniami powołanymi w opisie stanu faktycznego. Złożenie oświadczenia materialnoprawnego w § 7 aktu notarialnego za rep A nr (…) w dniu 26 lutego 2021 r. o zrzeczeniu się tych praw o wartości 22.741.680,27 było Pana rzeczowym świadczeniem wzajemnym, odpowiednikiem ceny sprzedaży w umowie sprzedaży nieruchomości. Było warunkiem jaki w ugodzie sądowej z dnia 29 września 2020 r. postawiła Gmina (…) aby uregulować na rzecz Pana własność Nieruchomości o pow. (…) ha. i aby zakończyć wszystkie sporne sprawy sądowe i administracyjne między stronami. Stanowiło to element causy czynności prawnej jaką była ugoda sądowa i umowy datio in solutum z dnia 26 lutego 2021 r. Analogicznie jak w przypadku odpłatnego nabycia nieruchomości, której sprzedaż następuje przed upływem 5 lat od jej nabycia, kosztem w rozumieniu art. 22 ust. 6c u.p.d.o.f. jest zapłacona cena sprzedaży nieruchomości tak w przypadku opisanego nabycia przez Pana od Gminy (…) udziału w (…) ha nieruchomości sprzedanego przed upływem 5 lat, jest wartość Pana wzajemnego świadczenia wzajemnego w udziale na Pana przypadającym. W tym przypadku był to udział w prawach bezwzględnych (czyli własności) i roszczeniach jakie posiadał Wnioskodawca do pozostałych nieruchomości co do których prawo własności wpisane jest na rzecz Gminy (…) a wywodzących się z „X2" i „X3 ". Przyjęcie odmiennego stanowiska i uznanie, że zrzeczenie się w akcie notarialnym w dniu 26 lutego 2021 r. tych praw nie jest kosztem w rozumieniu art. art. 22 ust. 6c u.p.d.o.f. prowadziło by de facto do uznania nabycia do Gminy (…) udziału w (…) ha nieruchomości za darowiznę. Jest to zaś całkowicie sprzeczne z treścią ugody i aktu notarialnego nie mieści się w stanie faktycznym i prawnym obejmującym prawa i roszczenia Spadkobierców R. i H. E. do nieruchomości X nr 2 i nr 3, który istniał przed ugodą i jaki został ukształtowany po jej zawarciu.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku w zakresie:

braku powstania obowiązku podatkowego ze sprzedaży opisanego we wniosku udziału w nieruchomości - jest nieprawidłowe;

w pozostałym zakresie - jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy:

Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,

− jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że nienastępująca w wykonaniu działalności gospodarczej sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw określonych w tym przepisie przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie – nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Zgodnie z opisanym we wniosku stanem faktycznym nabył Pan przedmiotową nieruchomość w dniu 26 lutego 2021 r. umową notarialną zawartą pomiędzy Gminą (…) i spadkobiercami R. i H. E., do grona których się Pan zaliczał.

Nabycie to nastąpiło w trybie art. 453 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku - Kodeks cywilny Dz. U. z 202 roku poz. 1360), który stanowi

[Świadczenie zamiast wykonania] Jeżeli dłużnik w celu zwolnienia się z zobowiązania spełnia za zgodą wierzyciela inne świadczenie, zobowiązanie wygasa. Jednakże gdy przedmiot świadczenia ma wady, dłużnik obowiązany jest do rękojmi według przepisów o rękojmi przy sprzedaży.

Biorąc powyższe pod uwagę Pana stwierdzenie, że sprzedaż udziału w uregulowanej ugodą nieruchomości po odziedziczeniu praw do „X3 ”, która to ugoda wygasiła ostatecznie jego prawa rzeczowe poza zakresem (…) ha nie stanowi podlegającego opodatkowaniu źródła przychodu, w opisanym przez Pana stanie faktycznym nie znajduje uzasadnienia. Skoro bowiem nabycia nieruchomości dokonano w drodze spadku, to w przedmiotowym zakresie nie byłoby konieczne ani zawieranie ugody sądowej ani tym bardziej aktu notarialnego potwierdzającego nabycie w trybie art. 453 Kodeksu cywilnego.

Jednocześnie wskazać należy, że nabycie w drodze spadku ma charakter nieodpłatny, w związku z powyższym biorąc pod uwagę opisany we wniosku stan faktyczny art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie ma w tak opisanym stanie faktycznym zastosowania.

Nabytą w powyższy sposób nieruchomość zbył Pan w dniu 9 kwietnia 2021 r. czyli przed upływem 5 lat od jej nabycia, wobec powyższego stanowiła ono źródło przychodu podlegające opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 30e ust. 1 cyt. ustawy:

Od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

W myśl natomiast art. 30e ust. 2 ww. ustawy:

Podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Stosownie do art. 19 ust. 1 ww. ustawy:

Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.

W stanie faktycznym wniosku stwierdził Pan, że nieruchomość, którą zbył Pan 9 kwietnia 2021 r. została przez Pana nabyta odpłatnie.

W myśl art. 22 ust. 6c ww. ustawy:

Koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.

Pojęcie kosztów odpłatnego zbycia (sprzedaży) nie zostało przez ustawodawcę zdefiniowane w ustawie, należy zatem stosować językowe (potoczne) rozumienie tego wyrażenia, zgodnie z którym za koszty sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych uważa się wszystkie wydatki poniesione przez sprzedającego, które są konieczne, aby transakcja mogła dojść do skutku (wszystkie niezbędne wydatki bezpośrednio związane z tą czynnością).

Koszt nabycia, co do zasady, określa notarialna umowa sprzedaży, na podstawie której podatnik staje się właścicielem nieruchomości. Kosztem nabycia bez wątpienia jest cena, jaką zapłacił nabywca zbywcy za nieruchomość, niezależnie od tego, czym zakup ten był sfinansowany. Koszty nabycia nieruchomości obejmują nie tylko cenę zakupu, ale również inne wydatki związane z tym nabyciem, np. wynagrodzenie notariusza, podatek od czynności cywilnoprawnych.

Jak wynika z wyżej przytoczonych przepisów pojęcie kosztów nabycia, o których mowa w art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy zatem tych wydatków, które zbywca musiał ponieść aby nabyć zbywaną przez siebie nieruchomość lub prawo. Tylko w taki sposób wolno pomniejszyć przychód z odpłatnego zbycia – odejmując tym samym wydatki poniesione uprzednio na nabycie zbywanej nieruchomości lub prawa. Również w doktrynie podkreśla się, że wydatki na nabycie to wyłącznie wydatki bezpośrednio poniesione na nabycie. Kwota tego wydatku powinna wynikać z dokumentu potwierdzającego jego poniesienie.

Z kolei zgodnie z uregulowaniami zawartymi w art. 453 Kodeks cywilny, jeżeli dłużnik w celu zwolnienia się ze zobowiązania spełnia za zgodą wierzyciela inne świadczenie, zobowiązanie wygasa. Jednakże, gdy przedmiot świadczenia ma wady, dłużnik obowiązany jest do rękojmi według przepisów o rękojmi przy sprzedaży.

Przyjmuje się, że umowa, o której mowa w art. 453 przepisie kodeksu cywilnego ma charakter odpłatnej umowy rozporządzającej, gdyż wierzyciel w miejsce dotychczasowego roszczenia uzyskuje inne. Płatność za świadczenie (wynagrodzenie) nie musi mieć bowiem charakteru pieniężnego, może oznaczać również uzyskanie świadczenia wzajemnego w postaci zapłaty w naturze (otrzymanie w zamian innych rzeczy lub praw), działania, zaniechania lub znoszenia.

I tak, przeniesienie na wierzyciela własności rzeczy lub prawa w zamian za zwolnienie zobowiązania, jest odpłatnym zbyciem tej rzeczy lub prawa, czyli nie następuje pod tytułem darmym.

Jak z powyższego wynika wskazany przez Pana koszt jest kosztem nabycia przez Pana w rozumieniu art. 22 ust. 6c u.p.d.o.f. udziału w wysokości 1.746.026.145/10.000.000.000 w nieruchomości wynikającym z zawartego w dniu 26 lutego 2021 r. aktu notarialnego Rep. A nr (…) sporządzonym przez notariusza, jest kwota stanowiąca wartość Pana rzeczowego świadczenia wzajemnego, wynikająca z prawomocnej ugody sądowej zawartej z Gminą (…) w dniu 29 września 2020 r. przed Sądem Rejonowym w 9…) I Wydział Cywilny w postępowaniu pojednawczym prowadzonym pod sygn. akt (…), a uiszczonego w dniu 26 września 2021 r. poprzez złożenie w § 7 ww. aktu notarialnego rep. A nr (…) oświadczenia materialnoprawnego o zrzeczeniu się przez Pana wszystkich praw bezwzględnych i roszczeń jakie przysługują Panu jako spadkobiercy R. i H. E. do nieruchomości „X3 ” i „X2”.

W związku z powyższym Pana stanowisko w zakresie braku powstania obowiązku podatkowego od sprzedaży nieruchomości w dniu 9 kwietnia 2021 nabytej w dniu 26 lutego 2021 r. w sytuacji, gdy zbycie nastąpiło przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie jest nieprawidłowe.

Wobec powyższego zgodnie z brzmieniem art. 30 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:

1) dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub

2) dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.

Natomiast, skoro jak Pan wskazał w opisie stanu faktycznego koszt nabycia nieruchomości, w akcie notarialnym potwierdzającym nabycie udziału w tej nieruchomości zawartym w dniu 26 lutego 2021 r. odwołuje się do jej wartości wynikającej z ugody sądowej zawartej w dniu 29 września 2020 r., to kwota ta jako wartość świadczenia wzajemnego stanowi koszt nabycia przedmiotowego udziału w sprzedanej 9 kwietnia 2021 r. nieruchomości.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu zaistnienia zdarzenia.

Podkreślenia wymaga, że niniejsza interpretacja indywidualna ogranicza się wyłącznie do udzielenia informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w opisanych przez Wnioskodawcę okolicznościach zaistniałego stanu faktycznego.

Zastrzec również należy, że tutejszy organ nie dokonał oceny tej części Pana stanowiska, która wykracza poza treść i zakres sformułowanego przez Pana pytania. Innymi słowy, interpretacja indywidualna przepisów prawa podatkowego dotyczy wyłącznie oceny Pana stanowiska w kwestii będącej przedmiotem sformułowanego pytania.

Organ interpretacyjny nie jest właściwy do przeprowadzenia postępowania dowodowego, które w przedmiotowej sprawie umożliwiłoby weryfikację opisanego stanu faktycznego. Postępowanie w sprawie wydawania interpretacji indywidualnych, z uwagi na przedmiot i charakter wydawanych w jego toku rozstrzygnięć, jest bowiem postępowaniem szczególnym, odrębnym, do którego nie mają bezpośredniego zastosowania inne (poza wskazanymi w ustawie) przepisy Ordynacji podatkowej, w szczególności nie jest postępowaniem dowodowym, które może być prowadzone w toku kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej, czy postępowania podatkowego lub czynności sprawdzających.

Organ wydający interpretację indywidualną nie może więc zbadać w sensie merytorycznym „sprawy podatkowej” wynikającej z przytoczonego we wniosku zdarzenia lecz jedynie pozytywnie lub negatywnie ocenić, z przytoczeniem przepisów prawa podatkowego, czy stanowisko pytającego zawarte we wniosku odnoszące się do regulacji przepisów materialnego prawa podatkowego jest słuszne i znajduje oparcie w okolicznościach przedstawionego zdarzenia. Organ interpretacyjny przedstawia jedynie swój pogląd dotyczący wykładni treści analizowanych przepisów i sposobu ich zastosowania w odniesieniu do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego bądź zdarzenia przyszłego (którego elementy przyjmuje jako podstawę rozstrzygnięcia bez weryfikacji).

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przysżłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

         Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).