Temat interpretacji
Ustalenie rezydencji podatkowej i opodatkowania dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Wielkiej Brytanii oraz skutki podatkowe sprzedaży akcji.
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest prawidłowe w części dotyczącej ustalenia rezydencji podatkowej i opodatkowania dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Wielkiej Brytanii oraz nieprawidłowe w części dotyczącej stosowania art. 9 Konwencji MLI i w zakresie skutków podatkowych sprzedaży wskazanych we wniosku akcji.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 października 2021 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia rezydencji podatkowej, opodatkowania dochodów zagranicznych i obowiązku składania zeznań podatkowych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismem z 18 stycznia 2022 r. (data wpływu) i pismem z dnia 18 marca 2022 r. (data wpływu). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Od grudnia 2004 r. do chwili obecnej mieszka i pracuje Pan w Anglii. Przeprowadził się Pan z zamiarem przesiedlenia się na stałe do Wielkiej Brytanii, gdzie umiejscowiona została Pana aktywność dotycząca wydarzeń społeczno-kulturalnych, aktywność obywatelska przejawiająca się przez udział w wyborach lokalnych jak i powszechnych, udział w brytyjskim spisie powszechnym, aktywność osobista przejawiającą się w rozwijaniu hobby czy uczestnictwie w życiu towarzyskim w gronie znajomych w miejscu Pana obecnego zamieszkania.
W Wielkiej Brytanii nie prowadzi i nigdy nie prowadził Pan żadnej działalności gospodarczej. Od ponad szesnastu lat Pana jedynym pracodawcą jest X LTD. Pracę wykonuje Pan na podstawie podpisanego kontraktu o zatrudnienie na pełen etat na czas nieokreślony na stanowisku pomocy kuchennej w hotelu należącym do brytyjskiej sieci hoteli. Dla celów zawodowych i życiowych posiada Pan brytyjskie konto bankowe, opłaca Pan w UK składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne (National Insurance), płaci Pan podatki do HM Revenue & Customs oraz ponosi wszelkie inne koszty związane z wynajmowaniem lokalu mieszkalnego oraz wszelkimi innymi aspektami życia w Wielkiej Brytanii.
Do Polski przyjeżdża Pan tylko czasami w ramach przysługującego rocznego urlopu (28 dni). W Polsce wymeldował się Pan kilkanaście lat temu. Od października 2018 r. posiada Pan obywatelstwo brytyjskie. Nie ma Pan żony ani dzieci. W Polsce nie ma Pan nikogo na utrzymaniu. Na przestrzeni lat część swoich oszczędności za pracę w Wielkiej Brytanii zdeponował Pan w polskich bankach, na kontach lub lokatach terminowych. Ponadto od maja 2020 r. posiada Pan otwarty rachunek maklerski w Banku oraz od kilku lat ma Pan otwarte konto w internetowym kantorze walutowym.
W roku kalendarzowym 2021 nie dokonywał Pan żadnych operacji walutowych, zaprzestał również wszelkiej aktywności inwestorskiej na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych ze względu na niejasną dla Pana sytuację podatkową.
Wszystkie posiadane akcje sprzedał Pan w roku kalendarzowym 2020. Stratę, jaką Pan poniósł w wyniku obrotu akcjami na GPW w roku podatkowym 2020 uwzględnił Pan w rocznym zeznaniu podatkowym wypełniając online (przy użyciu programu e-pity 2020) formularze PIT-8C oraz PIT-38 oraz wysyłając je do polskiego Urzędu Skarbowego.
Niemniej jednak w wyniku sprzedaży ostatnich posiadanych akcji w dniu 29 grudnia 2020 r. uzyskał Pan przychód w przybliżonej wysokości 390 złotych. Jako, że ostatni dzień rozliczeniowy na GPW w roku 2020 był w dniu 28 grudnia, przychód ze zbycia tych akcji w wysokości 390 złotych będzie musiał Pan uwzględnić w zeznaniu podatkowym za rok podatkowy 2021.
Zakupione wcześniej a następnie sprzedane w dniu 29 grudnia 2020 r. akcje należały do spółek: Banku oraz Y. W wyniku zbycia akcji spółki Banku poniósł Pan stratę, natomiast w wyniku zbycia akcji spółki Y ostatecznie uzyskał Pan przychód w wysokości wyżej wymienionych 390 złotych.
Sprzedane w dniu 29 grudnia 2020 r. akcje, o których mowa we wniosku nie dotyczą udziałów (akcji), innych niż akcje, które są przedmiotem znaczącego i regularnego obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, których wartość w całości lub w większej części związana jest bezpośrednio lub pośrednio z majątkiem nieruchomym położonym w Polsce jak i za granicą.
Udział nieruchomości w spółce Y przekracza 50% wartości jej majątku, gdyż jest to firma prowadząca sieć restauracji rozproszonych w wielu krajach (w Polsce, Republice Czeskiej, na Węgrzech, w Rosji, w Bułgarii, w Rumunii, w Serbii, w Słowacji, w Chorwacji, w Hiszpanii, w Niemczech, Francji, Portugalii, Belgii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Luxemburgu, Wielkiej Brytanii, Chinach). Od 1993 r. spółka ta rozwija portfolio marek takich jak (...) w oparciu o franczyzę i współpracę typu joint venture. Siedziba spółki Y znajduje się w ... . Na ... restauracji ogółem będących w posiadaniu holdingu, ... restauracji znajduje się na terenie Polski. Z raportów kwartalnych spółki Y wynika, że dochód uzyskany przez spółkę na terytorium Polski stanowi nieco ponad 20% jej całkowitego dochodu.
Ponadto jest Pan właścicielem domu rodzinnego w Polsce, który został Panu przepisany po śmierci taty. W domu tym obecnie mieszka Pana mama wraz z siostrą. Dom ten udostępniony jest dożywotnio mamie na zasadzie służebności, co formalnie jest zapisane w księdze wieczystej nieruchomości. Z tytułu udostępnienia tej nieruchomości mamie i siostrze nie uzyskuje Pan żadnego przychodu. Oficjalnie jest Pan spod tego adresu wymeldowany od kilkunastu lat. Fakt zmiany miejsca zamieszkania zgłosił Pan w Urzędzie Skarbowym. Z mamą oraz rodzeństwem przebywającym w Polsce ma Pan bardzo sporadyczny kontakt. Na terenie Polski nigdy Pan nie pracował, nie prowadzi i nigdy Pan nie prowadził żadnej działalności gospodarczej. Nie posiada Pan w Polsce żadnych zobowiązań, czy to w formie kredytów, czy jakichkolwiek innych zobowiązań wobec jakichkolwiek instytucji.
Część oszczędności ma Pan zdeponowanych w polskich bankach, jednak nie posiada Pan żadnych kart kredytowych, czy innych kart płatniczych żadnego z tych polskich banków. Jedyną kartą, którą się Pan posługuje, jest angielska karta debetowa. Aby w przyszłości nie mieć najmniejszych wątpliwości co do kraju swojej rezydencji podatkowej, zamierza Pan w roku 2022 polikwidować w Polsce konta bankowe, maklerskie, walutowe i zaoszczędzone środki finansowe, które pochodzą z kilkunastoletniej pracy w Wielkiej Brytanii z powrotem przelać na brytyjskie konto bankowe. Zamierza Pan również zainicjować proces pozbycia się posiadanej przez Pana w Polsce nieruchomości. We wrześniu bieżącego roku złożył Pan zapytanie do brytyjskiej izby skarbowej o status swojej rezydencji podatkowej na rok 2021. 10 października 2021 r. otrzymał Pan oficjalny list potwierdzający rezydencję dla celów podatkowych (Letter of Confirmation of Residence), który stwierdza że za analizowany przez brytyjski HMRC okres od 1 stycznia do 22 września 2021 r. jest Pan rezydentem Wielkiej Brytanii dla celów podatkowych. Niemniej jednak, jeżeli będzie to konieczne, to dla potrzeb polskiego urzędu skarbowego po upływie roku 2021, w styczniu 2022 r., złoży Pan podanie do brytyjskiego HMRC o wydanie brytyjskiego certyfikatu rezydencji podatkowej, za okres od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r. Na chwilę obecną brytyjskiego certyfikatu rezydencji podatkowej za okres od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r. nie można uzyskać ponieważ brytyjski HMRC wydaje takie certyfikaty za okres miniony, a nie za okres przyszły.
Jako, że do końca roku pozostało jeszcze nieco ponad dwa miesiące, więc aplikacje o wydanie takiego certyfikatu za rok 2021 będzie można składać najwcześniej w styczniu 2022 r. Ponieważ nie zamierza Pan dokonywać jakichkolwiek zmian w swojej sytuacji życiowej i nadal zamierza mieszkać i pracować zarówno w tym roku jak i w latach przyszłych w Wielkiej Brytanii i nie zamierza wracać do Polski, to uważa Pan, że zdobycie brytyjskiego certyfikatu rezydencji podatkowej za rok 2021 powinno być tylko formalnością.
Ponadto w przesłanym uzupełnieniu wyjaśnił Pan, że w roku 2021 centrum Pana interesów życiowych znajdowało się na terenie Wielkiej Brytanii. W latach następnych również będzie Pan mieszkać i pracować na terenie Wielkiej Brytanii, gdzie nadal będzie znajdować się Pana centrum interesów życiowych. W 2021 r. na terenie Wielkiej Brytanii przebywał Pan łącznie 344 dni. W latach następnych z całą pewnością na terenie Polski nie będzie Pan przebywał dłużej niż 183 dni. Dyspozycję sprzedaży akcji Banku oraz Y złożył Pan w dniu 29 grudnia 2020 r. Zapis na rachunku papierów wartościowych ze złożonej dyspozycji sprzedaży akcji w dniu 29 grudnia 2020 r. został dokonany dopiero w 2021 r. Stosownie więc do art. 7 ust. 2 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi z dnia 29 lipca 2005 r. (Dz. U. z 2021 r. poz. 328) prawo własności papierów wartościowych przeszło na nabywcę w 2021 roku. PIT-8C za rok 2021 został wygenerowany przez Biuro Maklerskie oraz przesłany do Urzędu Skarbowego. W deklaracji tej zostały uwzględnione przychody ze sprzedaży ww. akcji. Ponieważ w listopadzie 2021 r. definitywnie zamknął Pan jedyne posiadane konto maklerskie w Domu Maklerskim, osobiście deklaracji PIT-8C Pan nie otrzymał, ale po zalogowaniu do e-Urząd Skarbowy był Pan w stanie uzyskać dostęp do niej. Dochód w kwocie 390,18 zł ze sprzedaży ww. akcji był jedynym uzyskanym dochodem z kapitałów pieniężnych. Niestety w wyniku poniesienia znacznej straty na giełdzie w 2020 roku, nie miał Pan możliwości odprowadzenia podatku. W ciągu sześciu lat podatkowych, poprzedzających rok w którym nastąpiło przeniesienie własności ww. akcji na nabywcę lub w jakimkolwiek czasie w ciągu roku podatkowego, w którym własność akcji została przeniesiona nie miał Pan miejsca zamieszkania w Polsce.
Pytania
1)Czy za rok 2021 i w latach przyszłych będzie Pan wyłącznie brytyjskim rezydentem podatkowym i będzie Pan posiadał ograniczony obowiązek podatkowy w Polsce?
2)Czy przy założeniu, że Pana sytuacja w przyszłości będzie taka sama, jaka miała miejsce w okresie grudzień 2004 r. – październik 2021 r., musi Pan w Polsce składać zeznanie podatkowe (PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/ZG) od przychodu uzyskanego z tytułu pracy zarobkowej wykonywanej w Anglii za rok 2021 i w latach przyszłych?
3)Jaki jest wpływ klauzuli nieruchomościowej na powstanie zobowiązań podatkowych wobec państwa źródła (w tym przypadku Polski) wynikających z uzyskania przychodu z obrotu akcjami spółek notowanych na GPW, w których udział nieruchomości w aktywach ogółem spółki przekracza 50 procent? Czy złożenie zeznania podatkowego oraz ewentualną zapłatę podatku od uzyskanego przychodu z obrotu akcjami spółki Y powinien Pan dokonać w Polsce czy w Wielkiej Brytanii?
4)Czy fakt posiadania na terenie Rzeczypospolitej konta bankowego, internetowego konta walutowego, konta maklerskiego oraz nieruchomości w świetle przepisów polskiego prawa podatkowego automatycznie przesądza o tym, że jest Pan polskim rezydentem podatkowym i w konsekwencji podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu?
Pana stanowisko w sprawie
Pana zdaniem – w zakresie pytania Nr 1 – posiada Pan ograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. W świetle brytyjskiego prawa podatkowego uważany jest Pan za rezydenta podatkowego Wielkiej Brytanii, czyli za osobę stale przebywającą i mającą miejsce stałego zamieszkania w Wielkiej Brytanii, gdzie od grudnia 2004 r. do chwili obecnej jest centrum Pana interesów życiowych. Tym samym ma Pan nieograniczony obowiązek podatkowy wobec brytyjskiej izby skarbowej (HMRC) od wszystkich dochodów osiągniętych niezależnie od miejsca ich uzyskania. Podobne rozstrzygnięcie ma miejsce w indywidualnych interpretacjach podatkowych o sygnaturach 0114-KDIP3-2.4011.405.2021.4.JM z dnia 24 sierpnia 2021 r. i 0112-KDIL2.4011.800.2021.2.DJ z dnia 22 września 2021.
Pana zdaniem – w zakresie pytania Nr 2 – nie musi Pan składać rocznego zeznania podatkowego PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/ZG w Polsce od przychodu uzyskanego z pracy zarobkowej na terenie Wielkiej Brytanii za rok 2021 i w latach przyszłych. Podobne rozstrzygnięcie ma miejsce w indywidualnej interpretacji podatkowej o sygnaturze 0114-KDIP3-2.4011.405.2021.4.JM z dnia 24 sierpnia 2021 r.
Pana zdaniem – w zakresie pytania Nr 3 – jako, że większa część majątku spółki Y składa się z majątku nieruchomego (nieruchomości), jakim są restauracje - zyski ze zbycia akcji tej spółki podlegają zgłoszeniu i opodatkowaniu w Polsce. Należy więc za rok podatkowy 2021 złożyć do Urzędu Skarbowego w Polsce PIT-8C i PIT-38 oraz zapłacić należny podatek. Zastosowanie ma tutaj tzw. klauzula nieruchomościowa uprawniająca Państwo źródła do opodatkowania dochodów ze zbycia udziałów/akcji w spółkach, co zostało opisane w artykule 9 Konwencji Wielostronnej (zwana Konwencją MLI) implementującej środki traktatowego prawa podatkowego mające na celu zapobieganie erozji podstawy opodatkowania i przenoszeniu zysku. Dla celów Umowy Podatkowej, do której ma zastosowanie niniejsza Konwencja, zyski uzyskane przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Umawiającej się Jurysdykcji z tytułu przeniesienia własności udziałów lub akcji lub porównywalnych praw, takich jak prawa w spółce osobowej lub truście, mogą być opodatkowane w drugiej Umawiającej się Jurysdykcji, jeżeli w jakimkolwiek momencie w okresie 365 dni poprzedzających przeniesienie własności tych udziałów lub akcji lub porównywalnych praw ich wartość pochodziła bezpośrednio lub pośrednio w więcej niż 50% z majątku nieruchomego (nieruchomości) położonego na terytorium tej drugiej Umawiającej się Jurysdykcji lub pod warunkiem że większa niż określona część majątku tego podmiotu składa się z takiego majątku nieruchomego (nieruchomości).
Pana zdaniem – w zakresie pytania Nr 3 – w minionych latach (w tym również w roku 2021) jak i w latach następnych ośrodek Pana interesów życiowych znajdował się, jak i będzie się znajdował na terenie Wielkiej Brytanii, gdzie każdego roku przebywał Pan i będzie Pan przebywać ponad 300 dni kalendarzowych świadczy o tym, że Pana rezydencja podatkowa nie znajdowała się i nie będzie się znajdować w Polsce. Fakt posiadania kont bankowych, maklerskich, walutowych, czy też nieruchomości w Polsce jest zwykłą formą lokowania kapitału, co mogłoby mieć miejsce niekoniecznie w Polsce, a w innym kraju. W związku z tym nie można uznać na podstawie tych okoliczności, że centrum Pana interesów życiowych jak i gospodarczych występuje w Polsce. Podobne rozstrzygnięcie ma miejsce w indywidualnej interpretacji podatkowej o sygnaturze 0114-KDIP3-2.4011.557.2021.1.MN z dnia 25 sierpnia 2021 r.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe w części dotyczącej ustalenia rezydencji podatkowej i opodatkowania dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Wielkiej Brytanii oraz nieprawidłowe w części dotyczącej stosowania art. 9 Konwencji MLI i w zakresie skutków podatkowych sprzedaży wskazanych we wniosku akcji.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):
osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).
W myśl art. 3 ust. 1a ww. ustawy:
za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:
1)posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
2)przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
Stosownie do art. 3 ust. 2a ww. ustawy:
osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).
Art. 3 ust. 2b ww. ustawy stanowi, że:
za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w ust. 2a, uważa się w szczególności dochody (przychody) z:
1)pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia;
2)działalności wykonywanej osobiście na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia;
3)działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym poprzez położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład;
4)położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości lub praw do takiej nieruchomości, w tym ze zbycia jej w całości albo w części lub zbycia jakichkolwiek praw do takiej nieruchomości;
5)papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych niebędących papierami wartościowymi, dopuszczonych do publicznego obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w ramach regulowanego rynku giełdowego, w tym uzyskane ze zbycia tych papierów albo instrumentów oraz z realizacji praw z nich wynikających;
6)tytułu przeniesienia własności udziałów (akcji) w spółce, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną lub tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym, instytucji wspólnego inwestowania lub innej osobie prawnej i praw o podobnym charakterze lub z tytułu należności będących następstwem posiadania tych udziałów (akcji), ogółu praw i obowiązków, tytułów uczestnictwa lub praw - jeżeli co najmniej 50% wartości aktywów tej spółki, spółki niebędącej osobą prawną, tego funduszu inwestycyjnego, tej instytucji wspólnego inwestowania lub osoby prawnej, bezpośrednio lub pośrednio, stanowią nieruchomości położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa do takich nieruchomości;
6a) tytułu przeniesienia własności udziałów (akcji), ogółu praw i obowiązków, tytułów uczestnictwa lub praw o podobnym charakterze w spółce nieruchomościowej;
7)tytułu należności regulowanych, w tym stawianych do dyspozycji, wypłacanych lub potrącanych, przez osoby fizyczne, osoby prawne albo jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, mające miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, niezależnie od miejsca zawarcia umowy i wykonania świadczenia;
8)niezrealizowanych zysków, o których mowa w art. 30da.
Na podstawie art. 4a ww. ustawy:
przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.
Stosownie do art. 4 ust. 1 podpisanej w Londynie dnia 20 lipca 2006 r. Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych (Dz. U. z 2006 r. Nr 250 poz. 1840 ze zm.):
w rozumieniu niniejszej Konwencji, określenie "osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie" oznacza każdą osobę, która według prawa tego Państwa podlega tam opodatkowaniu, z uwagi na jej miejsce zamieszkania, miejsce stałego pobytu, siedzibę zarządu, miejsce utworzenia albo inne kryterium o podobnym charakterze, i obejmuje również to Państwo oraz jakąkolwiek jego jednostkę terytorialną lub organ lokalny. Jednakże, określenie to nie obejmuje osoby, która podlega opodatkowaniu w tym Państwie tylko dlatego, że osiąga ona dochód lub zyski majątkowe ze źródeł w nim położonych.
Ustalenie miejsca zamieszkania podatnika decyduje o zakresie ciążącego na nim obowiązku podatkowego. Inaczej mówiąc, od miejsca zamieszkania zależy czy podatnik podlega nieograniczonemu, czy ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Nieograniczonym obowiązkiem podatkowym objęci są podatnicy, którzy w Polsce mają miejsce zamieszkania. Podlegają oni obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Natomiast jeśli podatnik będzie miał miejsce zamieszkania za granicą, to w Polsce będzie płacił podatek tylko od dochodów (przychodów) uzyskanych w danym roku podatkowym w Polsce (ograniczony obowiązek podatkowy).
Przepis art. 3 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje na dwa warunki, od spełnienia których uzależnia się kwalifikację danej osoby jako mającej miejsce zamieszkania w Polsce. Powyższe przesłanki są rozdzielone spójnikiem "lub", co jest równoznaczne z tym, że wystarczy spełnienie którejkolwiek z nich, aby uznać, że osoba posiada miejsce zamieszkania w Polsce, a co za tym idzie - podlega w kraju nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, czyli opodatkowaniu od wszystkich osiąganych dochodów.
Jako pierwszy warunek pozwalający na uznanie osoby za mającą miejsce zamieszkania na terytorium RP przepis wskazuje posiadanie centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych). Przesłanka ta została skonstruowana w bardzo szeroki sposób, jeśli chodzi o zakreśloną grupę osób, które na potrzeby podatku dochodowego od osób fizycznych posiadają w Polsce ośrodek interesów życiowych. Wynikać może to z użycia w powołanym powyżej przepisie spójnika "lub" w sformułowaniu "centrum interesów osobistych lub gospodarczych" dla doprecyzowania kiedy uznaje się daną osobę za mającą miejsce zamieszkania na terytorium RP. Tym samym określona osoba, która ma ścisłe powiązania biznesowe czy też gospodarcze w Polsce, a całą rodzinę i znajomych w innym państwie, może w takiej sytuacji podlegać opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów.
Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej uważa się również osobę fizyczną, która przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. W świetle art. 3 ust. 1a analizowany warunek stanowi samodzielną podstawę do uznawania określonej kategorii osób za rezydentów, niezależną od omówionego powyżej posiadania na terytorium RP centrum interesów życiowych.
Wymienione powyżej kryteria stosuje się z uwzględnieniem art. 4 ww. Konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Przy tym wskazać należy, iż według Komentarza do Modelowej Konwencji OECD posiadanie stałego ogniska domowego oznacza, iż osoba fizyczna urządziła je i zastrzegła dla swojego trwałego użytkowania, w przeciwieństwie do przebywania w konkretnym miejscu, ale w takich warunkach, z których wynika, że dany pobyt jest zamierzony na krótki czas. Zgodnie z Komentarzem, istotnym czynnikiem jest trwałość zamieszkania, dbałość o ognisko domowe, co należy rozumieć, że osoba zainteresowana czyni wszystko, co jest niezbędne, aby mieć to mieszkanie do własnej dyspozycji w każdym czasie, w sposób ciągły, a nie od czasu do czasu, na pobyt, który z różnych względów może mieć charakter krótkotrwały. Jeżeli osoba fizyczna posiada ognisko domowe w obu Umawiających się państwach, wówczas pierwszeństwo ma państwo, z którym osobiste i ekonomiczne powiązania danej osoby są ściślejsze. Przez takie powiązania, Komentarz nakazuje rozumieć ośrodek interesów życiowych, przy ustalaniu którego należy wziąć pod uwagę stosunki rodzinne i towarzyskie, zatrudnienie, działalność polityczną, kulturalną i wszelką inną, miejsce działalności gospodarczej i miejsce, z którego zarządza swoim mieniem. Wszystkie te okoliczności należy rozważyć w całości, uwzględniając indywidualne postępowanie danej osoby. Jeśli miejsca zamieszkania nie można ustalić na podstawie tego kryterium, należy ustalić je biorąc pod uwagę przede wszystkim miejsce, w którym osoba fizyczna zwykle przebywa, a następnie obywatelstwo danej osoby.
Tekst Modelowej Konwencji stanowiącej wzór umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania zawieranych przez Polskę, jak i brzmienie Komentarza do niej zostały wypracowane w drodze konsensusu przez wszystkie państwa członkowskie OECD, które zobowiązały się tym samym do stosowania zawartych w nich postanowień.
Modelowa Konwencja, jak i Komentarz do niej, nie są źródłem powszechnie obowiązującego prawa, natomiast stanowią wskazówkę, jak należy interpretować zapisy umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania.
Z opisu zdarzenia wynika, że od grudnia 2004 r. do chwili obecnej mieszka i pracuje Pan w Anglii. Przeprowadził się Pan z zamiarem przesiedlenia się na stałe do Wielkiej Brytanii, gdzie umiejscowiona została Pana aktywność dotycząca wydarzeń społeczno-kulturalnych, aktywność obywatelska przejawiająca się przez udział w wyborach lokalnych jak i powszechnych, udział w brytyjskim spisie powszechnym, aktywność osobista przejawiającą się w rozwijaniu hobby czy uczestnictwie w życiu towarzyskim w gronie znajomych w miejscu Pana obecnego zamieszkania.
Dla celów zawodowych i życiowych posiada Pan brytyjskie konto bankowe, opłaca Pan w UK składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne (National Insurance), płaci Pan podatki do HM Revenue & Customs oraz ponosi wszelkie inne koszty związane z wynajmowaniem lokalu mieszkalnego oraz wszelkimi innymi aspektami życia w Wielkiej Brytanii .
Do Polski przyjeżdża Pan tylko czasami w ramach przysługującego rocznego urlopu (28 dni). W Polsce wymeldował się Pan kilkanaście lat temu. Od października 2018 r. posiada Pan obywatelstwo brytyjskie. Nie ma Pan żony ani dzieci. W Polsce nie ma Pan nikogo na utrzymaniu. Na przestrzeni lat część swoich oszczędności za pracę w Wielkiej Brytanii zdeponował Pan w polskich bankach, na kontach lub lokatach terminowych. Ponadto od maja 2020 r. posiada Pan otwarty rachunek maklerski w Banku oraz od kilku lat ma Pan otwarte konto w internetowym kantorze walutowym.
W roku kalendarzowym 2021 nie dokonywał Pan żadnych operacji walutowych, zaprzestał również wszelkiej aktywności inwestorskiej na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych ze względu na niejasną dla Pana sytuację podatkową.
Wszystkie posiadane akcje sprzedał Pan w roku kalendarzowym 2020. Ponadto jest Pan właścicielem domu rodzinnego w Polsce, który został Panu przepisany po śmierci taty. W domu tym obecnie mieszka Pana mama wraz z siostrą. Dom ten udostępniony jest dożywotnio mamie na zasadzie służebności, co formalnie jest zapisane w księdze wieczystej nieruchomości. Z tytułu udostępnienia tej nieruchomości mamie i siostrze nie uzyskuje Pan żadnego przychodu. Oficjalnie jest Pan spod tego adresu wymeldowany od kilkunastu lat. Fakt zmiany miejsca zamieszkania zgłosił Pan w Urzędzie Skarbowym. Z mamą oraz rodzeństwem przebywającym w Polsce ma Pan bardzo sporadyczny kontakt. Nie posiada Pan w Polsce żadnych zobowiązań, czy to w formie kredytów, czy jakichkolwiek innych zobowiązań wobec jakichkolwiek instytucji.
Część oszczędności ma Pan zdeponowanych w polskich bankach, to jednak nie posiada Pan żadnych kart kredytowych, czy innych kart płatniczych żadnego z tych polskich banków. Jedyną kartą, którą się Pan posługuje, jest angielska karta debetowa. Aby w przyszłości nie mieć najmniejszych wątpliwości co do kraju swojej rezydencji podatkowej, zamierza Pan w roku 2022 polikwidować w Polsce konta bankowe, maklerskie, walutowe i zaoszczędzone środki finansowe, które pochodzą z kilkunastoletniej pracy w Wielkiej Brytanii z powrotem przelać na brytyjskie konto bankowe. Zamierza Pan również zainicjować proces pozbycia się posiadanej przez Pana w Polsce nieruchomości. We wrześniu bieżącego roku złożył Pan zapytanie do brytyjskiej izby skarbowej o status swojej rezydencji podatkowej na rok 2021. 10 października 2021 r. otrzymał Pan oficjalny list potwierdzający rezydencję dla celów podatkowych (Letter of Confirmation of Residence), który stwierdza że za analizowany przez brytyjski HMRC okres od 1 stycznia do 22 września 2021 r. jest Pan rezydentem Wielkiej Brytanii dla celów podatkowych. W roku 2021 centrum Pana interesów życiowych znajdowało się na terenie Wielkiej Brytanii. W latach następnych również będzie Pan mieszkać i pracować na terenie Wielkiej Brytanii, gdzie nadal będzie znajdować się Pana centrum interesów życiowych. W 2021 r. na terenie Wielkiej Brytanii przebywał Pan łącznie 344 dni. W latach następnych z całą pewnością na terenie Polski nie będzie Pan przebywał dłużej niż 183 dni.
Mając zatem na uwadze, że od 2004 r. mieszka Pan na stałe w Wielkiej Brytanii, gdzie posiada Pan centrum interesów życiowych, jak również tam Pan pracuje i wynajmuje mieszkanie, uznać należy, że w 2021 r. i w latach następnych o ile nie ulegnie zmianie stan faktyczny i prawny nie posiada/nie będzie Pan posiadał miejsca zamieszkania dla celów podatkowych na terenie Polski. W konsekwencji w Polsce podlega/będzie podlegał Pan ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. wyłącznie od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W konsekwencji, w związku z uzyskiwaniem dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Wielkiej Brytanii nie jest/nie będzie Pan zobowiązany do składania zeznania podatkowego PIT-36 wraz załącznikiem PIT/ZG za rok 2021 i lata następne.
Należy również zgodzić się z Panem, że w kontekście całokształtu przedstawionych przez Pana okoliczności – fakt posiadania w Polsce nieruchomości, w której zamieszkuje Pana mama, jak również okoliczność posiadania kont bankowych, maklerskich czy walutowych, na których lokuje Pan część środków pieniężnych uzyskanych z tytułu pracy wykonywanej na terytorium Wielkiej Brytanii nie przesądza w Pana przypadku o podleganiu w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.
Przechodząc do kwestii opodatkowania dochodu uzyskanego w Polsce ze sprzedaży wskazanych we wniosku akcji należy zauważyć, że stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych.
Stosownie natomiast do art. 17 ust. 1ab pkt 1 ustawy:
przychód określony w ust. 1 pkt 6 z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych powstaje w momencie przeniesienia na nabywcę własności udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych.
W myśl natomiast art. 30b ust. 1 ww. ustawy, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2022 r.:
od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), z odpłatnego zbycia udziałów w spółdzielni oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.
Na podstawie art. 30b ust. 3 ustawy:
Przepisy ust. 1 i 1a stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niezapłacenie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji.
W myśl natomiast art. 30b ust. 6 ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2021 r.:
Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1, wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z:
1)odpłatnego zbycia papierów wartościowych, w tym również dochody, o których mowa w art. 24 ust. 14, dochody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych, a także dochody z realizacji praw z nich wynikających, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielniach, w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część,
2)odpłatnego zbycia walut wirtualnych
‒i obliczyć należny podatek dochodowy.
Z powyżej wskazanego art. 30b ust. 3 ustawy wynika zatem, że w przypadku dochodów uzyskanych przez nierezydenta ze sprzedaży akcji możliwe jest zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niezapłacenie podatku zgodnie z taką umową w sytuacji udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania certyfikatem rezydencji.
Stosownie do art. 5a ust. 1 pkt 21 ustawy:
ilekroć w ustawie jest mowa o certyfikacie rezydencji - oznacza to zaświadczenie o miejscu zamieszkania podatnika dla celów podatkowych wydane przez właściwy organ administracji podatkowej państwa miejsca zamieszkania podatnika.
Z treści wniosku wynika, że jest Pan w posiadaniu certyfikatu rezydencji wydanego przez Wielką Brytanię w odniesieniu do okresu od 1 stycznia do 22 września 2021 r., i jak Pan wskazał w uzupełnieniu wniosku – przeniesienie własności akcji spółki Y nastąpiło w 2021 r. Stosownie więc do art. 7 ust. 2 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi z dnia 29 lipca 2005 r. (Dz. U. z 2021 r. poz. 328) prawo własności papierów wartościowych przeszło na nabywcę w 2021 roku. PIT-8C za rok 2021 został wygenerowany przez Biuro Maklerskie oraz przesłany do Urzędu Skarbowego. Oznacza to, że w świetle cytowanego powyżej art. 17 ust. 1ab pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychód z odpłatnego zbycia akcji tej spółki uzyskał Pan w 2021 r., tj. w okresie za który posiada Pan certyfikat rezydencji.
W konsekwencji w sprawie znajdą zastosowanie regulacje wynikające z Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych.
Podkreślenia przy tym wymaga, że zarówno Polska, jak i Wielka Brytania notyfikowały ww. Konwencję polsko-brytyjską do objęcia Konwencją wielostronną implementującą środki traktatowego prawa podatkowego mające na celu zapobieganie erozji podstawy opodatkowania i przenoszeniu zysku, sporządzoną w Paryżu dnia 24 listopada 2016 r. (Dz. U. z 2018 r., poz. 1369). Dniem wejścia w życie postanowień Konwencji MLI dla Polski jest dzień 1 lipca 2018 r., natomiast dla Wielkiej Brytanii dzień 1 października 2018 r.
Przepisy Konwencji MLI stosowane są równolegle z przepisami umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (Konwencja MLI nie działa jak protokół zmieniający). W praktyce przepisy Konwencji MLI mają pierwszeństwo przed regulacjami umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (tzn. jeśli przepisy umowy będą sprzeczne z przepisami Konwencji MLI, to przepisy Konwencji MLI będą miały zastosowanie jako akt późniejszy).
Dla celów stosowania prawa, postanowienia Konwencji MLI muszą być interpretowane równolegle z Konwencją między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z uwzględnieniem stanowisk Umawiających się Państw w zakresie przyjęcia Konwencji MLI. Stanowisko Polski zostało przedstawione w oświadczeniu rządowym z dnia 6 czerwca 2018 r. w sprawie mocy obowiązującej Konwencji wielostronnej implementującej środki traktatowego prawa podatkowego mające na celu zapobieganie erozji podstawy opodatkowania i przenoszeniu zysku, sporządzonej w Paryżu dnia 24 listopada 2016 r. (Dz. U. z 2018 r., poz. 1370), natomiast wspólne stanowisko Polski i Wielkiej Brytanii zostało przedstawione w oświadczeniu rządowym z dnia 11 października 2018 r. w sprawie mocy obowiązującej w relacjach między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Konwencji wielostronnej implementującej środki traktatowego prawa podatkowego mające na celu zapobieganie erozji podstawy opodatkowania i przenoszeniu zysku, sporządzonej w Paryżu dnia 24 listopada 2016 r., oraz jej zastosowania w realizacji postanowień Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych, podpisanej w Londynie dnia 20 lipca 2006 r. (Dz. U. z 2018 r., poz. 2253).
Z art. 34 ust. 1 Konwencji MLI wynika, że:
Konwencja wchodzi w życie z pierwszym dniem miesiąca następującego po upływie terminu trzech miesięcy kalendarzowych, następujących po dacie zdeponowania piątego instrumentu ratyfikacji, przyjęcia lub zatwierdzenia.
Na podstawie art. 34 ust. 2 Konwencji MLI:
dla każdego Sygnatariusza, który dokonuje ratyfikacji, przyjęcia lub zatwierdzenia niniejszej Konwencji po zdeponowaniu piątego instrumentu ratyfikacji, przyjęcia lub zatwierdzenia, niniejsza Konwencja wejdzie w życie z pierwszym dniem miesiąca następującego po upływie terminu trzech miesięcy kalendarzowych, rozpoczynającego bieg z datą zdeponowania przez tego Sygnatariusza jego instrumentu ratyfikacji, przyjęcia lub zatwierdzenia.
Z kolei, zasady stosowania jej postanowień w odniesieniu do danej Umowy Podatkowej wynikają z art. 35 ww. Konwencji.
Zgodnie z zasadami ogólnymi określonymi w art. 35 ust. 1 Konwencji MLI
przepisy niniejszej Konwencji będą stosowane przez każdą Umawiającą się Jurysdykcję w odniesieniu do Umowy Podatkowej, do której ma zastosowanie niniejsza Konwencja:
a)w odniesieniu do podatków pobieranych u źródła od kwot wypłacanych lub zaliczanych na rzecz osób niemających miejsca zamieszkania lub siedziby na terytorium Umawiającej się Jurysdykcji, gdy zdarzenie dające prawo do pobrania takiego podatku wystąpi w pierwszym dniu lub po pierwszym dniu kolejnego roku kalendarzowego, który rozpoczyna się w dniu lub po dniu późniejszej z dat, z którą niniejsza Konwencja wchodzi w życie w każdej z Umawiających się Jurysdykcji, która jest stroną Umowy Podatkowej, do której ma zastosowanie niniejsza Konwencja; oraz
b)w odniesieniu do pozostałych podatków nakładanych przez tę Umawiającą się Jurysdykcję, w zakresie podatków nakładanych w okresach podatkowych rozpoczynających się w dniu lub po dniu, w którym upłynął termin sześciu miesięcy kalendarzowych (lub krótszy termin, w przypadku gdy wszystkie Umawiające się Jurysdykcje notyfikowały Depozytariuszowi, że ich zamiarem jest stosowanie takiego krótszego terminu), rozpoczynający bieg z późniejszą z dat, z którą niniejsza Konwencja wchodzi w życie w każdej z Umawiających się Jurysdykcji, która jest stroną Umowy Podatkowej, do której ma zastosowanie niniejsza Konwencja.
Postanowienia Konwencji MLI będą miały zastosowanie w odniesieniu do Umowy podatkowej począwszy od innych dat niż data wejścia w życie. Przy tym, poszczególne postanowienia Konwencji MLI mogą być stosowane w różnych datach, zależnie od rodzaju podatków (podatki pobierane u źródła lub inne podatki) oraz od wyborów dokonanych przez Umawiające się Państwa w ich stanowiskach w zakresie przyjęcia Konwencji MLI.
W konsekwencji, jeżeli również w ww. stanowiskach nie wskazano inaczej, to zgodnie z art. 35 ust. 1 Konwencji MLI, postanowienia art. 3 ust. 1, art. 4 ust. 1, art. 5 ust. 6, art. 6 ust. 1, art. 7 ust. 1 i art. 11 ust. 1 Konwencji MLI będą miały zastosowanie w zakresie stosowania Konwencji polsko-brytyjskiej przez Polskę:
a)w odniesieniu do podatków pobieranych u źródła od kwot wypłacanych lub zaliczanych na rzecz osób niemających miejsca zamieszkania lub siedziby w Polsce, gdy zdarzenie dające prawo do pobrania takiego podatku wystąpi w dniu lub po dniu 1 stycznia 2019 r.; oraz
b)w odniesieniu do pozostałych podatków nakładanych przez Polskę, do podatków nakładanych w okresach podatkowych rozpoczynających się w dniu lub po dniu 1 kwietnia 2019 r.
W kontekście powyższego należy zauważyć, że wskazana przez Pana we wniosku tzw. klauzula nieruchomościowa została zawarta w art. 9 Konwencji MLI. Jednakże z ww. oświadczenia rządowego z dnia 11 października 2018 r. w sprawie mocy obowiązującej w relacjach między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Konwencji wielostronnej implementującej środki traktatowego prawa podatkowego mające na celu zapobieganie erozji podstawy opodatkowania i przenoszeniu zysku wynika, że postanowienia Konwencji MLI zawarte w jej art. 9 nie mają zastosowania w odniesieniu do Konwencji polsko-brytyjskiej, bowiem Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej zastrzegło prawo do niestosowania art. 9 ust. 1 Konwencji MLI w odniesieniu do zawartych przez nie Umów Podatkowych, do których ma zastosowanie niniejsza Konwencja.
Oznacza to, że tzw. klauzula nieruchomościowa zawarta w art. 9 Konwencji MLI nie ma zastosowania w przedmiotowej sytuacji.
Zatem w odniesieniu do dochodów uzyskanych przez Pana z odpłatnego zbycia akcji zastosowanie znajdą regulacje wynikające z ww. Konwencji polsko-brytyjskiej.
Na podstawie art. 13 ust. 1 Konwencji polsko-brytyjskiej:
zyski osiągane przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie, z przeniesienia własności majątku nieruchomego, o którym mowa w artykule 6 niniejszej Konwencji i położonego w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.
Zgodnie z art. 13 ust. 2 tej Konwencji:
zyski osiągane przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie z przeniesienia własności:
a)udziałów (akcji), innych niż akcje, które są przedmiotem znaczącego i regularnego obrotu na giełdzie, których wartość w całości lub w większej części związana jest bezpośrednio lub pośrednio z majątkiem nieruchomym położonym w drugim Umawiającym się Państwie, lub
b)udziału w spółce osobowej lub truście, których aktywa składają się głownie z majątku nieruchomego położonego w drugim Umawiającym się Państwie, lub z udziałów (akcji), o których mowa w punkcie a) niniejszego ustępu,
mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.
W myśl art. 13 ust. 5 Konwencji:
zyski z przeniesienia własności jakiegokolwiek majątku niewymienionego w ustępach 1, 2, 3 i 4 niniejszego artykułu podlegają opodatkowaniu tylko w tym Umawiającym się Państwie, w którym przenoszący własność ma miejsce zamieszkania lub siedzibę.
Na podstawie natomiast art. 13 ust. 6 Konwencji:
postanowienia ustępu 5 niniejszego artykułu nie ograniczają prawa Umawiającego się Państwa do opodatkowania, zgodnie z jego prawem, zysków z przeniesienia własności jakiegokolwiek majątku osiąganych przez osobę która ma i w jakimkolwiek czasie w ciągu poprzednich sześciu lat podatkowych miała miejsce zamieszkania lub siedzibę w tym Umawiającym się Państwie lub osobę, która ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w tym Umawiającym się Państwie w jakimkolwiek czasie w ciągu roku podatkowego, w którym własność majątku została przeniesiona.
Z treści wniosku wynika, że dokonał Pan sprzedaży akcji w spółce Y. W wyniku zbycia akcji spółki Y uzyskał Pan przychód w wysokości 390 złotych. W ciągu sześciu lat podatkowych, poprzedzających rok w którym nastąpiło przeniesienie własności ww. akcji na nabywcę lub w jakimkolwiek czasie w ciągu roku podatkowego, w którym własność akcji została przeniesiona nie miał Pan miejsca zamieszkania w Polsce. Sprzedane akcje, o których mowa we wniosku nie dotyczą udziałów (akcji), innych niż akcje, które są przedmiotem znaczącego i regularnego obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, których wartość w całości lub w większej części związana jest bezpośrednio lub pośrednio z majątkiem nieruchomym położonym w Polsce jak i za granicą.
Udział nieruchomości w spółce Y przekracza 50% wartości jej majątku, gdyż jest to firma prowadząca sieć restauracji rozproszonych w wielu krajach (w Polsce, Republice Czeskiej, na Węgrzech, w Rosji, w Bułgarii, w Rumunii, w Serbii, w Słowacji, w Chorwacji, w Hiszpanii, w Niemczech, Francji, Portugalii, Belgii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Luxemburgu, Wielkiej Brytanii, Chinach). Od 1993 r. spółka ta rozwija portfolio marek takich jak (...) w oparciu o franczyzę i współpracę typu joint venture. Siedziba spółki Y znajduje się w ... . Na ... restauracji ogółem będących w posiadaniu holdingu, ... restauracji znajduje się na terenie Polski. Z raportów kwartalnych spółki Y wynika, że dochód uzyskany przez spółkę na terytorium Polski stanowi nieco ponad 20% jej całkowitego dochodu.
W kontekście przedstawionych we wniosku okoliczności uznać zatem należy, że dochody uzyskane ze sprzedaży w 2021 r. akcji spółki Y będących przedmiotem obrotu na polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, w której co prawda udział nieruchomości przekracza 50% wartości jej majątku, jednakże zdecydowana większość restauracji posiadanych przez spółkę znajduje się poza Polską – będą podlegały opodatkowaniu stosownie do art. 13 ust. 5 Konwencji polsko-brytyjskiej, tj. tylko w Pana miejscu zamieszkania czyli w Wielkiej Brytanii. W związku ze sprzedażą akcji spółki Y nie jest Pan zobowiązany do złożenia zeznania podatkowego PIT-38 za 2021 r., jak również nie jest Pan zobowiązany do zapłaty podatku w Polsce.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy:
‒stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia, oraz
‒zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym oraz opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
‒Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
‒Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; (dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
‒w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
‒w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).