Temat interpretacji
Obowiązki spoczywające na Spółce, związane z nieodpłatnym przekazaniem mierników panelistom.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
1 września 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 1 września 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia źródła przychodów oraz obowiązków spoczywających na Państwu związanych z nieodpłatnym przekazaniem (…). Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 29 września 2022 r. (wpływ 29 września 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego (wynikający z wniosku oraz jego uzupełnienia)
Wnioskodawca jest (…), której jednym z celów (…) jest wykonywanie badań będących (…). Jednym z rodzajów badań prowadzonych przez Wnioskodawcę są badania (…), przeprowadzane na podstawie danych (…) pozyskanych ze smartfonów (…) (dalej: A). W celu przeprowadzenia badania Wnioskodawca zawiera umowy cywilnoprawne z osobami fizycznymi występującymi w umowie jako osoby nieprowadzące działalności gospodarczej (dalej: Paneliści) na mocy których udostępnia Panelistom A na czas oznaczony (...) miesięcy. Panelista jest zobowiązany do korzystania z A jako swojego głównego narzędzia komunikacji poprzez umieszczenie w nim swojej karty SIM i ponoszenia kosztów połączeń. Panelista ponadto zobowiązany jest do utrzymywania A w stanie gotowości, w szczególności poprzez: jego codzienne ładowanie do stanu pełnego naładowania, utrzymywania A w stanie, który umożliwi zebranie i przekazanie danych o aktywności użytkownika (minimum (...) godzin w ciągu doby) to znaczy utrzymania A włączonego w trybie normalnym, tj. takim, który umożliwia wykonanie połączeń), codziennego połączenia A z Internetem przez minimum (...) minut.
Przekazane Panelistom A, objęte są usługą serwisową oraz ochroną gwarancyjną w okresie uczestnictwa w Badaniu zapewnianą przez Wnioskodawcę. Wnioskodawca również przez okres trwania badania pozostaje właścicielem A. W przypadku utraty lub uszkodzenia A Wnioskodawca w zależności od okoliczności i przyczyn utraty lub uszkodzenia może wymienić A na nowy lub rozwiązać umowę o udział w badaniu, może również wystąpić z roszczeniem do Panelisty o odszkodowanie na zasadach ogólnych. Panelista może w każdej chwili zrezygnować z uczestnictwa w Badaniu. Po zakończeniu okresu trwania badania Wnioskodawca zobowiązuje się przenieść na Panelistę własność A pod warunkiem działania A przez minimum (...)% dni podczas trwania Umowy, w zakresie opisanym powyżej.
W piśmie, stanowiącym uzupełnienie wniosku doprecyzowali Państwo opis zdarzenia przyszłego o następujące informacje:
Wnioskodawca nie zleca Panelistom przeprowadzenia badania, o którym mowa we wniosku, ale to Wnioskodawca przeprowadza badanie przy udziale Panelistów. W celu przeprowadzenia badania Wnioskodawca zawiera z Panelistami „Umowy uczestnictwa w badaniu” - są to umowy nienazwane w Kodeksie cywilnym sformułowane w oparciu o zasadę swobody umów (art. 3531 K.C.)
Na mocy zawartej „Umowy uczestnictwa w badaniu” w celu przeprowadzenia badania pod nazwą „(....)” rozumianym w Umowie jako (…), który opisuje (…) (W projekcie analizowane się dane (…) pozyskiwane z A) Wnioskodawca udostępnia A, zgodny ze specyfikacją określoną w załączniku do Umowy, którego Panelista zobowiązuje się używać przez okres (...) miesięcy od dnia zawarcia Umowy, zgodnie z postanowieniami Regulaminu, stanowiącego również załącznik do Umowy. Panelista wyraża zgodę na udział w Badaniu na zasadach określonych w Umowie oraz Regulaminie Badania.
Dalej umowa zakłada że w przypadku, gdy poszczególne prawa i obowiązki Stron zostały uregulowane w Umowie oraz Regulaminie w sposób rozbieżny - pierwszeństwo znajdą postanowienia Umowy. Zgodnie z postanowieniami Umowy po upływie okresu, na jaki została zawarta Umowa, A przechodzi na własność Panelisty, zgodnie z postanowieniami zawartymi w (…), który stanowi, iż własność A zostanie przeniesiona na Panelistę po zakończeniu Umowy pod warunkiem jego działania przez minimum (...)% dni podczas trwania Umowy, w zakresie opisanym w (…), który z kolei stanowi, iż Panelista będzie uczestniczyć w badaniu osobiście i nie będzie powierzał lub udostępniał A osobom trzecim. Panelista będzie korzystał z A jako swojego głównego narzędzia komunikacji poprzez umieszczenie w nim swojej karty SIM (maksymalnie w ciągu dwóch dni od otrzymania A). Panelista utrzyma A w stanie gotowości, w szczególność poprzez: codzienne ładowanie do stanu pełnego naładowania, będzie utrzymywał A w stanie, który umożliwi zebranie i przekazanie danych o aktywności użytkownika z minimum (…) godzin w ciągu doby (utrzymania A włączonego w trybie normalnym, tzn. takim, który umożliwia wykonanie połączeń), codziennego połączenia A z Internetem przez minimum (…) minut.
Stosownie do kolejnych postanowień umowy Panelista może dobrowolnie przystąpić do Programu (…) (dalej: „Program") i uzyskiwać dodatkowe korzyści za udział w Badaniu. Zasady udziału w Programie reguluje Regulamin Programu „…”. W przypadku, gdy uzyskiwane przez Panelistę korzyści w ramach realizacji Umowy będzie stanowić przychód osoby fizycznej podlegający opodatkowaniu, Wnioskodawca dokona niezbędnych czynności wymaganych prawnie w celu jego rozliczenia. Szczegóły dotyczące zasad udziału w Badaniu zostały określone w Regulaminie.
W kolejnych postanowieniach Umowy Panelista oświadcza, że zapoznał się z Regulaminem i akceptuje jego treść; Panelista przyjmuje do wiadomości, że Regulamin może ulec zmianie. Panelista zostanie poinformowany o wszelkich zmianach Regulaminu z minimum (…)-dniowym wyprzedzeniem za pośrednictwem kanałów używanych w komunikacji z Panelistą, które zostały określone w Regulaminie, w tym za pośrednictwem wiadomości sms wysłanej na numer telefonu wskazany w komparycji Umowy jako numer kontaktowy Panelisty. W przypadku zmiany regulaminu, Paneliście przysługuje prawo do wypowiedzenia Umowy w terminie (...) dni od dnia otrzymania informacji o jego zmianie za pośrednictwem jednego z kanałów komunikacji używanych w komunikacji z Panelistą określonych w Regulaminie. Wypowiedzenie umowy przed terminem, na jaki została zawarta Umowa, nie prowadzi do przeniesienia na Panelistę własności A. W przypadku wypowiedzenia Umowy przez Panelistę w związku okolicznościami określonymi powyżej Panelista zobligowany jest do odesłania A przesyłką rejestrowaną (kurierską lub pocztową) za zwrotnym potwierdzeniem odbioru na adres (…).
Jeżeli Panelista nie zrezygnuje z uczestnictwa w Badaniu w ciągu (...) dni od otrzymania powiadomienia o zmianie regulaminu, zmiana Regulaminu zostanie uznana za zaakceptowaną przez Panelistę. Panelista wyraża zgodę na przetwarzanie danych uzyskanych z A przez Wnioskodawcę na potrzeby prowadzenia Badania. Panelista wyraża zgodę na przetwarzanie jego danych osobowych na zasadach i warunkach określonych w Regulaminie.
Umowa w dalszej części reguluje serwis i ochronę gwarancyjną A, w tym zakresie Umowa stanowi iż: przekazane Paneliście A, objęte są usługą serwisową oraz ochroną gwarancyjną w okresie uczestnictwa w Badaniu. W przypadku uszkodzenia A (Oprogramowania (…) lub otrzymanego urządzenia) Panelista jest zobowiązany do niezwłocznego kontaktu z Wnioskodawcą telefonicznie lub drogą mailową i postępowania zgodnie z wytycznymi przekazanymi przez pomoc techniczną.
Po dokonaniu zgłoszenia, o którym mowa powyżej, w zależności od sytuacji, skali uszkodzenia oraz odpowiedzialności Panelisty za uszkodzenie, Wnioskodawca może podjąć decyzję o trybie naprawy A w jeden z następujących sposobów:
1)aktualizacja Oprogramowania (…);
2)naprawa urządzenia w ramach gwarancji producenta;
3)wymiana A (z zastrzeżeniem, że wymieniony A może nie być urządzeniem fabrycznie nowym);
bądź też - zdecydować o rozwiązaniu Umowy z Panelistą.
O trybie naprawy lub innej decyzji podjętej przez Wnioskodawcę, Panelista zostanie poinformowany w ciągu (…) dni od przyjęcia zgłoszenia od Panelisty.
W przypadku utraty A przez Panelistę umowa stanowi, iż niezależnie od przyczyn utraty, Panelista jest zobowiązany do niezwłocznego kontaktu z Wnioskodawcą telefonicznie lub drogą mailową na adres e-mail: (…) i postępowania zgodnie z wytycznymi przekazanymi przez (…).
W przypadku kradzieży A Panelista zobowiązany jest do zgłoszenia tego faktu Policji i przekazania kopii dokumentu potwierdzającego kradzież pochodzącego od organów ścigania na adres email. W zależności od przyczyn utraty A Wnioskodawca może podjąć decyzję o:
1)kontynuacji Umowy uczestnictwa w Badaniu i przekazaniu Paneliście zastępczego A (z zastrzeżeniem, że zastępczy A nie musi być urządzeniem fabrycznie nowym);
2)rozwiązaniu Umowy z Panelistą.
O decyzji Wnioskodawcy w tym zakresie Panelista zostanie poinformowany w ciągu (…) dni od przyjęcia zgłoszenia od Panelisty. W przypadku utraty A, bądź też jego uszkodzenia ponad normalne zużycie, Wnioskodawca jest uprawniony do dochodzenia odszkodowania za szkodę będąca, bezpośrednią konsekwencją działania lub zaniechania Panelisty, na zasadach ogólnych wynikających z Kodeksu cywilnego.
Dalej umowa stanowi, iż Panelista, zgodnie z wynikającym z Regulaminu obowiązkiem współpracy z Wnioskodawcą, zobowiązany jest zgłaszać Wnioskodawcy każdorazowo:
1)utratę A;
2)uszkodzenie A;
3)brak możliwości korzystania z A;
4)zmianę danych teleadresowych;
5)zmianę numeru telefonu przypisanego do karty SIM włożonej do A;
6)inne, istotne z punktu widzenia Panelisty, informacje;
7)zdarzenia stanowiące podstawę do zgłoszenia wskazane w Regulaminie.
Wszelkie zgłoszenia, o których mowa powyżej, Panelista będzie realizował mailowo bądź telefonicznie (w dni powszednie w godzinach ….).
Postanowienia końcowe umowy stanowią iż: Umowa zawarta została na czas określony, tj. na okres 2 lat od daty zawarcia Umowy. Panelista w każdym momencie może wypowiedzieć Umowę poprzez złożenie rezygnacji w sposób i w formie określonej w Regulaminie. Wnioskodawca może z ważnych powodów zawiesić lub zakończyć uczestnictwo Panelisty w Badaniu i wypowiedzieć Umowę uczestnictwa w Badaniu. Ważne powody obejmują m.in. nieprzestrzeganie Regulaminu lub postanowień Umowy oraz trwałe uszkodzenie A. Wnioskodawca może zawiesić lub zakończyć Badanie. Paneliści będą niezwłocznie poinformowani o takiej decyzji na co najmniej (…) dni przed zawieszeniem lub zakończeniem Badania. Informacja ta będzie przekazana wszystkim Panelistom w formie pisemnej lub dokumentowej.
W przypadku wypowiedzenia Umowy, a także w przypadku zawieszenia lub zakończenia Badania Panelista zobowiązany jest do zwrotu A w stanie niepogorszonym, z uwzględnieniem jego normalnego zużycia przesyłką rejestrowaną (kurierską lub pocztową) za zwrotnym potwierdzeniem odbioru na adres Wnioskodawcy wskazany w (…). Panelista wyraża zgodę, na przeniesienie całości praw i obowiązków wynikających z Umowy na innego Realizatora Badania. O przeniesieniu praw i obowiązków wynikających z Umowy, Panelista zostanie poinformowany na piśmie. Do wszelkich kwestii nieuregulowanych w Umowie mają zastosowanie postanowienia Regulaminu oraz przepisy prawa powszechnie obowiązującego.
Regulamin Badania „…" stanowiący załącznik do umowy zawiera definicje pojęć o których mowa w regulaminie i umowie są one następujące:
(…).
Regulamin w dalszej części zawiera opis Badania (…) z którym w Badaniu mogą wziąć udział tylko te osoby, które bezpośrednio otrzymają zaproszenie od Wnioskodawcy lub podmiotów współpracujących z Wnioskodawcą i zaakceptują warunki uczestnictwa w Badaniu określone Regulaminie. Udział w Badaniu polega na korzystaniu przez Panelistę z A.
Na podstawie informacji z A Wnioskodawca dokonuje analiz i opisu (…). Wyniki Badania będą przedstawiane w formie zbiorczych zestawień statystycznych, uniemożliwiających identyfikację poszczególnych uczestników Badania. Badanie (…) jest realizowane na terenie (…) zgodnie z obowiązującymi przepisami (…) (w tym przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych).
Regulamin w dalszej części reguluje zadania i obowiązki Panelisty stanowiąc iż:
-Panelista jest zobowiązany do korzystania z A;
-Sposób korzystania z A zależy od jego typu i został szczegółowo opisany w Załączniku do Regulaminu;
-Panelista jest zobowiązany do współpracy z Wnioskodawcą w zakresie realizacji Badania, w szczególności do odbierania informacji przekazywanych przez pracowników pomocy technicznej telefonicznie,
-SMSowo, poprzez e-mail oraz wykonywania przekazanych instrukcji.
Panelista zobowiązany jest zgłaszać do Wnioskodawcy następujące zdarzenia:
1)utratę lub uszkodzenie A;
2)problemy z działaniem Oprogramowania (…);
3)brak możliwości korzystania A;
4)zmianę danych teleadresowych i osobowych;
5)inne istotne z punktu widzenia Panelisty informacje.
W przypadku niewywiązywania się z zadań i obowiązków Panelisty określonych w Regulaminie Wnioskodawca zastrzega sobie prawo rozwiązania Umowy zawartej z Panelistą.
Regulamin w dalszej części stanowi iż: udział w Badaniu (…) jest dobrowolny i bezpłatny. Panelista ponosi jedynie koszty związane z utrzymaniem A (koszty eksploatacji). Paneliści mogą przystąpić do Programu (…) i zdobywać nagrody. Zasady funkcjonowania Programu, w tym zasady zdobywania punktów oraz ich wymiany na nagrody, określa Regulamin Programu (…) (stanowiący odrębny dokument).
Regulamin w dalszej części zawiera postanowienie dotyczące przekazywanego A stanowiąc iż:
-Panelista otrzymuje A lub dostęp do Oprogramowania (…) do instalacji na własnym urządzeniu Panelisty;
-A przekazane Paneliście, w okresie obowiązywania Umowy, stanowią własność Wnioskodawcy lub podmiotów realizujących Badanie na zlecenie Wnioskodawcy.
W związku z powyższym faktem Panelista:
1)nie jest uprawniony do przenoszenia własności A, a nadto do ich przekazywania i oddawania do używania osobom trzecim;
2)jest zobowiązany do należytej dbałości o A, w tym do zabezpieczania ich przed uszkodzeniem, zniszczeniem, utratą i kradzieżą,
3)nie będzie utrudniał A działania, w szczególności poprzez:
a)usuwanie lub modyfikowanie Oprogramowania (…), instalowanie oprogramowania blokującego lub utrudniającego działanie A, w tym wpływające na odczyt modułu mikrofonu i lokalizacji;
b)przywracanie ustawień fabrycznych A.
Dalej Regulamin stanowi, iż Panelista wyraża zgodę na zdalne aktualizowanie Oprogramowania (…) przez Wnioskodawcę lub podmioty z nim współpracujące. W przypadku utraty (…), bądź też jego uszkodzenia ponad normalne zużycie, Wnioskodawca jest uprawniony do dochodzenia odszkodowania za szkodę będącą bezpośrednią konsekwencją działania lub zaniechania Panelisty na zasadach ogólnych wynikających z Kodeksu Cywilnego.
Regulamin w dalszej części powiela postanowienia umowy (…) stanowiąc iż:
(…).
Regulamin w dalszej części zawiera postanowienie dotyczące ochrony danych osobowych (…).
Dalej w tym obszarze Regulamin stanowi iż: w celu przesyłania wiadomości e-mail kierowanych do Panelistów oraz newsletterów w postaci zbiorczych informacji, SMS/MMS dotyczących realizacji Badania i udziału w Badaniu, realizacji wsparcia technicznego w zakresie korzystania ze strony (…), użytkowania (…), rozpatrywania skarg, reklamacji i wniosków będziemy przetwarzać dane identyfikujące Panelistę: imię i nazwisko, adres mail, adres zamieszkania oraz numer telefonu. Informacje o danych pozyskiwanych przez Oprogramowanie (…) opisane są w charakterystyce A w Załączniku do Regulaminu. Dane Panelistów traktowane są jako poufne. Udział w Badaniu oznacza zgodę na przetwarzanie ww. danych. Paneliście przysługuje prawo do: wglądu do swoich danych, do ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania danych, sprzeciwu wobec ich wykorzystania, cofnięcia zgody, usunięcia danych, do ich przenoszenia oraz wniesienia skargi. Wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych wiąże się z automatycznym wycofaniem zgody na udział w Badaniu i rozwiązaniem Umowy na udział w Badaniu w trybie i na zasadach opisanych w (…) Regulaminu.
Jeżeli Panelista ma wątpliwości co do bezpieczeństwa swoich danych lub uważa, że miał miejsce nieupoważniony dostęp do nich, proszony jest o natychmiastowy kontakt z (…).
Regulamin w dalszej części zawiera postanowienie dotyczące zakończenia uczestnictwa w Badaniu "(…)" stanowiąc iż: Panelista może w każdej chwili zrezygnować z uczestnictwa w Badaniu zgłaszając rezygnację na adres (…) oraz w formie pisemnej na adres: (…).Wnioskodawca może z ważnych powodów zawiesić lub zakończyć uczestnictwo Panelisty w Badaniu i wypowiedzieć Umowę uczestnictwa w Badaniu. Ważne powody obejmują m.in. nieprzestrzeganie Regulaminu oraz trwałe uszkodzenie A. Wnioskodawca może zawiesić lub zakończyć Badanie. Paneliści będą niezwłocznie poinformowani o takiej decyzji na co najmniej (…) dni przed zawieszeniem lub zakończeniem Badania. Informacja ta będzie przekazana Panelistom w formie pisemnej lub dokumentowej, a także umieszczona na stronie internetowej (…)
Zgłoszenie rezygnacji ze strony Panelisty, wypowiedzenie Umowy uczestnictwa w Badaniu przez Wnioskodawcę, a także w przypadku zawieszenia lub zakończenia Badania, oznacza rozpoczęcie procesu rezygnacji i obowiązek dopełnienia przez Panelistę następujących czynności:
a)zwrot A w stanie niepogorszonym, z uwzględnieniem jego normalnego zużycia przesyłką rejestrowaną (kurierską lub pocztową) za zwrotnym potwierdzeniem odbioru na adres: (…) w ciągu (…) dni od dnia zgłoszenia rezygnacji przez Panelistę lub otrzymania wypowiedzenia;
b)odinstalowanie Oprogramowania (…) z urządzeń będących własnością Panelisty.
Regulamin w dalszej części zawiera postanowienie dotyczące zmian w Regulaminie stanowiąc w tym obszarze iż: Regulamin może być aktualizowany przez Wnioskodawcę. Paneliści będą powiadamiani o zmianach z minimum (…)-dniowym za pośrednictwem kanałów używanych w komunikacji z Panelistą. Zmianę uważa się za zaakceptowaną, jeżeli Panelista nie zakończy uczestnictwa w Badaniu w terminie (…) dni od dnia otrzymania wyżej wymienionego powiadomienia.
Regulamin w dalszej części zawiera postanowienie dotyczące pomocy technicznej stanowiąc iż: Wnioskodawca oferuje pomoc techniczną i pozostaje do dyspozycji Panelisty pod numerem telefonu (…) (w dni powszednie w godzinach …) i adresem mailowym: (…). Komunikacja z Panelistą w sprawach związanych z udziałem w Badaniu będzie odbywać się za pośrednictwem jednego ze wskazanych niżej kanałów komunikacji:
a)telefonicznie;
b)dokumentowe (za pośrednictwem wiadomości e-mail lub sms);
c)pisemnie (za pośrednictwem poczty tradycyjnej, przesyłki kurierskiej);
d)konto (…).
Dalej regulamin stanowi, iż o ile w Umowie lub Regulaminie nie wskazano inaczej - Wnioskodawca będzie prowadził komunikację wychodzącą do Panelisty za pośrednictwem wiadomości sms wysyłanych na numer telefonu wskazany przez Panelistę w Umowie. Za datę przekazania wiadomości Paneliście przyjmuje się dzień wprowadzenia przez Wnioskodawcę wiadomości do środka komunikacji.
Komunikacja prowadzona przez Wnioskodawcę z Panelistą dotyczyć będzie kwestii istotnych z punktu widzenia realizacji Badania, w tym w szczególności:
a)prośby o wykonanie aktywności związanej z A (np. aktualizacja Oprogramowania (…));
b)wyjaśnienia braku/niepełnych/niejasnych danych z A;
c)potwierdzenia/aktualizacji danych kontaktowych, osobowych;
d)przeprowadzenia wywiadów/ankiet;
e)aktualizacji Regulaminu, przekazania innych istotnych informacji o Badaniu;
f)odpowiedzi na pytania Panelistów zadane bezpośrednio Wnioskodawcy lub podmiotom współpracującym z Wnioskodawcą w zakresie realizacji Badania.
Pytanie
Czy przychód osiągany przez Panelistów w postaci przeniesienia na nich nieodpłatnie własności A (telefonu) po zakończeniu umowy należy kwalifikować jako przychód z działalności wykonywanej osobiście, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 i art. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2020.1426), dalej jako "u.p.d.o.f” i wobec tego Wnioskodawca, zgodnie z art. 41 ust. 1 u.p.d.o.f., zobowiązany będzie do potrącania zaliczek na podatek dochodowy od wartości rynkowej A, czy też przychód ten stanowi przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 u.p.d.o.f. i art. 20 u.p.d.o.f. i wobec tego Wnioskodawca nie będzie miał obowiązku potrącenia zaliczki na podatek dochodowy, a jedynie zobowiązany będzie do sporządzenia informacji o wysokości przychodów zgodnie z art. 42a u.p.d.o.f.?
Państwa stanowisko w sprawie (ostatecznie przeformułowane w uzupełnieniu wniosku)
Wnioskodawca podtrzymuje własne stanowisko w sprawie i nie dostrzega wewnętrznych sprzeczności pomiędzy opisem stanu faktycznego a własnym stanowiskiem w sprawie. Wnioskodawca przytaczając we własnym stanowisku w sprawie treść przepisu art. 13 ust. 8 chce podkreślić, iż zdaniem Wnioskodawcy dyspozycja tego przepisu nie znajduje zastosowania do stanu faktycznego opisanego we wniosku, gdyż zdaniem Wnioskodawcy - umowa zawarta z Panelistami jest umową nienazwaną i nie jest to umowa zlecenia ani umowa o dzieło. Jednakże mając na względzie rozszerzony opis stanu faktycznego Wnioskodawca przeformułowuje je w następujący sposób:
Zdaniem Wnioskodawcy wartość telefonu stanowiąca przychód z tytułu uczestnictwa w badaniu będzie stanowić przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 u.p.d.o.f. i art. 20 u.p.d.o.f., wobec czego Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do potrącania zaliczek na podatek dochodowy, a jedynie zobowiązany będzie do sporządzenia informacji zgodnie z art. 42a u.p.d.o.f.
Jak wskazał w wyroku z dnia 17 lutego 2017 r. sygn. II FSK 202/15 Naczelny Sąd Administracyjny - interpretując treść przepisu art. 10 ust. 1 u.p.d.o.f. można dojść do wniosku, że ustawodawca najpierw nakazuje wykluczyć pochodzenie przychodu z któregokolwiek ze źródeł wskazanych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 powołanej ustawy, a dopiero później pozwala zaliczyć go do przychodu z "innego źródła”.
Artykuł 10 ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.f. stanowi, że źródłem przychodów jest działalność wykonywana osobiście. Katalog przychodów z działalności wykonywanej osobiście zawiera art. 13 u.p.d.o.f. Zgodnie z pkt 8 tego przepisu za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło (...).
Należy wskazać, że Wnioskodawca nie zawiera z Panelistami biorącymi udział w badaniach ani umowy o dzieło ani umowy zlecenia. Umowa zawarta z Panelistami pt. ”Umowa uczestnictwa w badaniu" jest umową nienazwaną w Kodeksie cywilnym, która została zawarta na zasadzie swobody umów. Samo obowiązywanie zasady swobody umów jest na gruncie polskiego prawa cywilnego oczywiste i dopuszczalność kreowania umów nienazwanych nie podlega dyskusji. Konstrukcja treści czynności prawnej należy bowiem do stron, a nie do ustawodawcy.
W ramach stosunku prawnego łączącego Wnioskodawcę z Panelistą nie dochodzi do powstania żadnego dzieła, stosunku tego nie można też uznać za umowę rezultatu. Wobec powyższego brak jest podstaw do przyjęcia, że między Wnioskodawcą a Panelistami biorącymi udział w badaniach dochodzi do zawarcia umowy o dzieło.
Stosunku łączącego Wnioskodawcę z Panelistami nie można też uznać ani za umowę zlecenia.
Wobec powyższego, w ocenie Wnioskodawcy, skoro przychód w postaci przeniesienia własności telefonu na Panelistów za udział w badaniu nie może zostać zakwalifikowany do żadnego ze źródeł przychodów wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 u.p.d.o.f., w tym nie może zostać uznane za wynagrodzenie z działalności wykonywanej osobiście w rozumieniu art. 13 u.p.d.o.f., konieczne będzie jego zaklasyfikowanie jako przychodu z innych źródeł w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 u.p.d.o.f. W konsekwencji Wnioskodawca nie będzie miał obowiązku potrącania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych jako płatnik, a jedynie zobowiązany będzie do sporządzenia informacji o wysokości przychodów i jej przesłania podatnikowi i właściwemu urzędowi skarbowemu zgodnie z art. 42a u.p.d.o.f.
Należy wskazać, że prawidłowość zaklasyfikowania gratyfikacji otrzymanych przez respondentów (Panelistów) za udział w badaniach jako przychody z innych źródeł zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 9 u.p.d.o.f. potwierdzają interpretacje indywidualne wydane przez organy podatkowe, m.in. interpretacja z dnia 29 czerwca 2021 r., wydana przez: Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, 0112-KDWL.4011.66.2021.1.JK, interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 1 czerwca 2018 r. sygn. 0112-KDIL3-1.4011.178.2018.1.IM.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Na podstawie art. 11 ust. 1 ww. ustawy:
Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. (...) ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Stosownie do art. 11 ust. 2 ww. ustawy:
Wartość pieniężną świadczeń w naturze, z zastrzeżeniem ust. 2c oraz art. 12 ust. 2-2c, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.
W myśl art. 11 ust. 2a ww. ustawy:
Wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się:
1)jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia - według cen stosowanych wobec innych odbiorców;
2)jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione - według cen zakupu;
3)jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku - według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku;
4)w pozostałych przypadkach - na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.
W świetle przytoczonych powyżej przepisów za przychody należy zatem uznać każdą formę przysporzenia majątkowego, zarówno formę pieniężną jak i niepieniężną, w tym częściowo odpłatne bądź nieodpłatne świadczenia otrzymane przez podatnika.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzuje, co należy rozumieć przez „nieodpłatne świadczenie” czy „świadczenia częściowo odpłatne” ograniczając się jedynie do wskazania, w art. 11 ust. 2 i 2a, sposobu i kryteriów ustalania wartości nieodpłatnych i częściowo odpłatnych świadczeń.
W związku z powyższym wyjaśnieniem zasadne staje się sięgnięcie do prawa cywilnego, gdzie pojęcia te związane są przede wszystkim ze stosunkami prawnymi o charakterze zobowiązaniowym.
W cywilistycznym ujęciu świadczenie nieodpłatne cechuje niewątpliwie brak po stronie świadczącego jakiejkolwiek korzyści majątkowej (zarówno in valuta, jak i in natura) w zamian za dokonane przez niego przysporzenie innej osobie. Odmiennie rzecz się przedstawia przy świadczeniu odpłatnym, gdyż w takim wypadku dokonujący przysporzenia otrzymuje lub ma otrzymać w zamian korzyść majątkową stanowiącą odpowiednik jego świadczenia.
Zatem, aby można było określone świadczenie zaliczyć do kategorii świadczeń nieodpłatnych stanowiących źródło przychodu podlegającego opodatkowaniu, musi dojść do stosunku prawnego, w wyniku którego jeden podmiot dokonuje określonego świadczenia, drugi natomiast to świadczenie otrzymuje nieodpłatnie, zwiększając w ten sposób swoje przychody podatkowe. Dla celów podatkowych za nieodpłatne świadczenia należy przyjmować te wszystkie zdarzenia prawne lub gospodarcze, których skutkiem jest nieodpłatne, tj. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu przysporzenie w majątku podatnika mające konkretny wymiar finansowy. Warunkiem uznania nieodpłatnego świadczenia za przychód jest jego otrzymanie przez podatnika. Aby mówić o otrzymaniu świadczenia przez świadczeniobiorcę, świadczeniodawca musi wyrazić pozytywną wolę tego świadczenia poprzez zobowiązanie się do jego spełnienia. Nie wystarczy samo zawarcie umowy o nieodpłatne świadczenie, lecz konieczne jest jej wykonanie.
Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że są Państwo (tj. …), której jednym z celów (…) jest wykonywanie badań (…). Jednym z rodzajów badań prowadzonych przez Państwa są badania (…), przeprowadzane na podstawie danych (…) pozyskanych ze smartfonów (…)(dalej: A). W celu przeprowadzenia badania zawierają Państwo z osobami fizycznymi występującymi w umowie jako osoby nieprowadzące działalności gospodarczej (dalej: Panelistami) „Umowy uczestnictwa w badaniu” - są to umowy nienazwane w Kodeksie cywilnym sformułowane w oparciu o zasadę swobody umów, na mocy których udostępniają Państwo Panelistom A na czas oznaczony (...) miesięcy. Na mocy zawartej „Umowy uczestnictwa w badaniu” w celu przeprowadzenia badania pod nazwą „(…)” rozumianym w Umowie jako projekt (…), który opisuje (…) (w projekcie analizowane się dane (…) pozyskiwane z A) udostępniają Państwo Paneliście A, zgodny ze specyfikacją określoną w załączniku do Umowy, którego Panelista zobowiązuje się używać przez okres (...) miesięcy od dnia zawarcia Umowy, zgodnie z postanowieniami Regulaminu, stanowiącego również załącznik do Umowy. Panelista wyraża zgodę na udział w Badaniu na zasadach określonych w Umowie oraz Regulaminie Badania. Panelista jest zobowiązany do korzystania z A jako swojego głównego narzędzia komunikacji poprzez umieszczenie w nim swojej karty SIM i ponoszenia kosztów połączeń. Panelista ponadto zobowiązany jest do utrzymywania A w stanie gotowości, w szczególności poprzez: jego codzienne ładowanie do stanu pełnego naładowania, utrzymywania a w stanie, który umożliwi zebranie i przekazanie danych o aktywności użytkownika (minimum (...) godzin w ciągu doby) to znaczy utrzymania A włączonego w trybie normalnym, tj. takim, który umożliwia wykonanie połączeń), codziennego połączenia A z Internetem przez minimum (...) minut. Przekazane Panelistom A, objęte są usługą serwisową oraz ochroną gwarancyjną w okresie uczestnictwa w Badaniu zapewnianą przez Państwa. Państwo również przez okres trwania badania pozostają właścicielem A. W przypadku utraty lub uszkodzenia A w zależności od okoliczności i przyczyn utraty lub uszkodzenia mogą Państwo wymienić A na nowy lub rozwiązać umowę o udział w Badaniu, mogą Państwo również wystąpić z roszczeniem do Panelisty o odszkodowanie na zasadach ogólnych. Panelista może w każdej chwili zrezygnować z uczestnictwa w Badaniu. Po zakończeniu okresu trwania Badania zobowiązują się Państwo przenieść na Panelistę własność A pod warunkiem działania A przez minimum (...)% dni podczas trwania Umowy, w zakresie opisanym powyżej.
Biorąc pod uwagę przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, należy wskazać, że podstawowym kryterium, które powinno być stosowane przy ustalaniu czy dane świadczenie stanowi przychód, jest wystąpienie po stronie podatnika przysporzenia w postaci nabycia wymiernej korzyści majątkowej lub wymiernego zaoszczędzenia wydatku.
Podkreślenia wymaga również fakt, że ustawowe pojęcie nieodpłatnych świadczeń musi być zawsze interpretowane w konkretnym kontekście, a nie w oderwaniu od niego, z pominięciem okoliczności realizacji pewnych uprawnień, zjawisk gospodarczych i zdarzeń prawnych.
W kwestii „nieodpłatnego świadczenia” zasadniczego znaczenia nabrał wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r., sygn. akt K 7/13 (Dz. U. z 2014 r., poz. 947), w którym Trybunał Konstytucyjny dokonał ustalenia, jakie kryteria statuują nieodpłatne świadczenie do zakwalifikowania go jako przychodu. Na tym tle wskazano, że:
za przychód pracownika mogą być uznane świadczenia, które:
·po pierwsze, zostały spełnione za zgodą pracownika (skorzystał z nich w pełni dobrowolnie),
·po drugie, zostały spełnione w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosły mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść,
·po trzecie, korzyść ta jest wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi (nie jest dostępna w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów).
Co prawda, ww. wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczył pracowników, ale ma szersze zastosowanie, tak więc należy odnieść go także do sytuacji przedstawionej w analizowanej sprawie.
A zatem, mając na uwadze opis zdarzenia przyszłego zawarty we wniosku i jego uzupełnieniu, tj. w przypadku, gdy po zakończeniu umowy przekażą/przeniosą Państwo nieodpłatnie własność a (telefonu) na rzecz Panelisty, po jego stronie powstanie przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia, ponieważ Panelista uzyska przysporzenie w postaci nabycia wymiernej korzyści majątkowej, tj. nieodpłatnego nabycia na własność tego A (telefonu). Dochodzi w tym przypadku do stosunku prawnego, w wyniku którego jeden podmiot (Państwo) dokonuje określonego świadczenia, natomiast drugi (Panelista) to świadczenie przyjmuje nieodpłatnie, zwiększając w ten sposób stan swojego posiadania.
Tym samym, w sytuacji mającej miejsce w niniejszej sprawie, tj. w przypadku nieodpłatnego przeniesienia własności A (telefonów) na rzecz Panelistów , niewątpliwie z tego tytułu po stronie Panelistów powstaje przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wątpliwość Państwa budzi kwestia, do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować ww. przychód, tj. czy przychód osiągany po stronie Panelistów w postaci przeniesienia na nich nieodpłatnie A (telefonu) po zakończeniu umowy należy kwalifikować jako przychód z działalności wykonywanej osobiście, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 i art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i wobec tego zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy zobowiązani będą Państwo do potrącania zaliczek na podatek dochodowy od wartości rynkowej A, czy przychód ten stanowi przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 i art. 20 tejże ustawy i wobec tego nie będą mieli Państwo obowiązku potrącenia zaliczki na podatek dochodowy, a jedynie zobowiązani będą Państwo do sporządzenia informacji o wysokości przychodów zgodnie z art. 42a ustawy.
Rodzaje źródeł przychodów zostały określone w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W myśl art. 10 ust. 1 tej ustawy, źródłami przychodów są m.in.:
- działalność wykonywana osobiście (pkt 2);
- inne źródła (pkt 9).
Działalność wykonywana osobiście została określona w art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z tym przepisem:
Za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się:
2) przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, przychody z tytułu udziału w badaniach i eksperymentach prowadzonych przez podmioty tworzące system szkolnictwa wyższego i nauki, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych;
3) przychody z działalności duchownych, osiągane z innego tytułu niż umowa o pracę;
4) przychody z działalności polskich arbitrów uczestniczących w procesach arbitrażowych z partnerami zagranicznymi;
5) przychody otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich, bez względu na sposób powoływania tych osób, nie wyłączając odszkodowania za utracony zarobek, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7;
6) przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10, i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9;
7)przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych;
8)przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:
a)osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
b)właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością,
c)przedsiębiorstwa w spadku
- z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9;
9) przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.
Odnosząc powyższe do analizowanej sprawy, przychody osiągane po stronie Panelistów w postaci przeniesienia na nich nieodpłatnie A (telefonów) po zakończeniu umowy nie kwalifikują się do żadnego z ww. przypadków, wymienionych w zacytowanym wyżej art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Pomiędzy Państwem a Panelistami – jak wynika z opisu okoliczności sprawy – nie została zawarta żadna umowa zlecenia, ani umowa o dzieło, bowiem jak Państwo wskazali w uzupełnieniu sprawy: W celu przeprowadzenia badania Wnioskodawca zawiera z Panelistami „Umowy uczestnictwa w badaniu” są to umowy nienazwane w Kodeksie cywilnym sformułowane w oparciu o zasadę swobody umów (art. 3531K.C.).
Zarówno ustawa, jak i cały system prawny nie zawierają definicji legalnej pojęcia działalności wykonywanej osobiście. Zgodnie z przyjętym w doktrynie poglądem za działalność wykonywaną osobiście należy uznać wszelkie czynności, dla których wykonania istotne są indywidualne cechy wykonującego. (...) Katalog zawarty w art. 13 PDOFizU ma charakter zamknięty. Wszystkie inne przychody, chociaż mogą pochodzić z cywilnoprawnych czynności wykonywanych indywidualnie przez podatnika, nie stanowią przychodów z działalności wykonywanej osobiście w rozumieniu ustawy.
(W. Modzelewski, M. Słomka (red.), Komentarz do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wyd. 17, Warszawa 2022).
W konsekwencji, przychody osiągane przez Panelistów w postaci przeniesienia na nich nieodpłatnie A (telefonów) po zakończeniu umowy nie mają cech i elementów, które kwalifikowałyby je do źródeł przychodów, wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Jednocześnie należy zauważyć, że opisane w przedmiotowym wniosku otrzymanie przez Panelistów A (telefonów) po zakończeniu umowy nie będzie również mieściło się w żadnym ze źródeł przychodów określonych w art. 10 ust. 1 pkt 1-8b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – zatem, należy je rozpatrzyć przez pryzmat art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jak wynika z treści art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, świadczenia otrzymane z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i art. 17.
Użycie w cytowanym przepisie sformułowania „w szczególności” dowodzi, że definicja przychodów z innych źródeł ma charakter otwarty i nie ma przeszkód, aby do tej kategorii zaliczyć również przychody inne niż wymienione wprost w przepisie art. 20 ust. 1 ww. ustawy. Wobec tego przychodem z innych źródeł będzie dla podatnika każde przysporzenie majątkowe, mające konkretny wymiar finansowy, otrzymane jako świadczenie pieniężne, rzeczowe lub też jako świadczenie nieodpłatne, czy częściowo odpłatne.
W myśl art. 42a ust. 1 ww. ustawy:
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a i art. 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i przesłać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika wykonuje swoje zadania, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych wykonuje swoje zadania.
Zgodnie z art. 42g ust. 1 ww. ustawy:
Płatnicy oraz podmioty, o których mowa w art. 42a, przesyłają roczne obliczenie podatku, o którym mowa w art. 34 ust. 7, oraz informacje, o których mowa w art. 34 ust. 8, art. 35 ust. 10, art. 39 ust. 1 i 3, art. 42 ust. 2 pkt 1, art. 42a ust. 1 oraz art. 42e ust. 6:
1)urzędowi skarbowemu - w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym;
2)podatnikowi - w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym.
Analizując całokształt okoliczności sprawy, skoro – co już wyżej wywiedziono – otrzymanie przez Panelistów A (telefonów) po zakończeniu umowy:
-mieści się w pojęciu przychodu w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i
-nie mieści się w żadnym ze źródeł przychodów określonych w art. 10 ust. 1 pkt 1-8b ww. ustawy,
to należy uznać je za przychód z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Reasumując – odnosząc się wprost do Państwa pytania – przychody osiągane po stronie Panelistów w związku z przeniesieniem na nich nieodpłatnie A (telefonów) po zakończeniu umowy należy kwalifikować jako przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i wobec tego z tego tytułu nie będą mieli Państwo obowiązku potrącenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych jako płatnik. W związku z powyższym, na Państwu nie będą ciążyły obowiązki płatnika, natomiast będą Państwo zobowiązani do sporządzenia i przekazania podatnikowi i właściwemu urzędowi skarbowemu stosownej informacji PIT-11, o której mowa w art. 42a ust. 1 oraz 42g cytowanej ustawy podatkowej.
Przy ustalaniu przychodu, jaki Paneliści uzyskają z tytułu nieodpłatnego przekazania im A winni Państwo kierować się postanowieniami art. 11 ust. 2a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. określić go na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Ponadto, odnośnie przywołanych przez Państwa interpretacji organu podatkowego - wskazać należy, że orzeczenia te dotyczą konkretnych, indywidualnych spraw podatników osadzonych w określonym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym i tylko w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329, ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA.
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).