Skutki podatkowe wypłaty przez spółkę kapitałową, powstałą w wyniku przekształcenia spółki osobowej, zysku wypracowanego przed zmianą formy prawnej ... - Interpretacja - 0113-KDIPT2-3.4011.643.2020.3.IR

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 01.12.2020, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.643.2020.3.IR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Temat interpretacji

Skutki podatkowe wypłaty przez spółkę kapitałową, powstałą w wyniku przekształcenia spółki osobowej, zysku wypracowanego przed zmianą formy prawnej tej spółki

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 sierpnia 2020 r. (data wpływu 11 sierpnia 2020 r.), uzupełnionym w dniach 6 listopada 2020 r. i 27 listopada 2020 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty przez spółkę kapitałową, powstałą w wyniku przekształcenia spółki osobowej, zysku wypracowanego przed zmianą formy prawnej tej spółki:

  • w części dotyczącej pytania oznaczonego nr 1 jest prawidłowe;
  • w części dotyczącej pytania oznaczonego nr 2 jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 sierpnia 2020 r. do tutejszego Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty przez spółkę kapitałową, powstałą w wyniku przekształcenia spółki osobowej zysku wypracowanego przed zmianą formy prawnej tej spółki.

Z uwagi na braki formalne wniosku Organ podatkowy pismem z dnia 26 października 2020 r. i z dnia 13 listopada 2020 r., (doręczonym w dniu 2 listopada 2020 r. i w dniu 20 listopada 2020 r.) wezwał Wnioskodawcę na podstawie art. 13 § 2a, art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) do jego uzupełnienia, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia. W odpowiedzi na ww. wezwanie w dniu 6 listopada 2020 r. i w dniu 27 listopada 2020 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku (przesłane za pośrednictwem platformy e-Puap).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym. Od wielu lat, do dnia 1 lipca 2020 r. był jednym ze wspólników (komandytariuszem) spółki komandytowej ... Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa (dalej jako: Spółka osobowa).

W dniu 2020 r. w rejestrze przedsiębiorców został dokonany wpis przekształcenia wyżej wskazanego podmiotu w spółkę kapitałową . Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: Spółka kapitałowa). Wnioskodawca po przekształceniu stał się wspólnikiem Spółki kapitałowej.

W czasie działalności Spółki osobowej wspólnicy uzyskiwali dochody opodatkowane podatkiem dochodowym, które nie były im w całości wypłacane jako zysk należny wspólnikom, lecz pozostawały w majątku Spółki.

Zysk Spółki osobowej do czasu przekształcenia Spółki, mimo że nie wypłacony, został już uwzględniony w podstawie opodatkowania wspólników i opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako przychód z udziału w spółce niebędącej osobą prawną (art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych; dalej: ustawa PIT). Dochody uzyskiwane w ramach Spółki osobowej (w tym niewypłacony zysk) podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych według zasad ogólnych opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej wspólników prowadzonej w ramach spółki komandytowej (art. 5b ust. 2 ustawy PIT). Wnioskodawca jeszcze przed przekształceniem Spółki osobowej w Spółkę kapitałową zrealizował swoje prawa majątkowe poprzez zgłoszenie żądania podziału oraz wypłaty zysku Spółki osobowej.

Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, że wobec Niego nie zachodzi okoliczność opisana w art. 52 § 2 Kodeksu spółek handlowych (dalej jako: KSH), tzn. udział kapitałowy wspólnika w Spółce nie został uszczuplony stratą Spółki, a zatem zachodzą wszelkie podstawy do wypłaty wypracowanego przez Spółkę osobową całego zysku w części należnej Wnioskodawcy.

Wypłata zysku Wnioskodawcy nie nastąpiła przed zarejestrowaniem przekształcenia Spółki osobowej w Spółkę kapitałową w rejestrze przedsiębiorców. Stąd, mając na uwadze treść art. 93a § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej, w myśl którego osoba prawna zawiązana w wyniku przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowe prawa i obowiązki przekształcanej spółki, żądanie zgłoszone przez Wnioskodawcę zobowiązana zrealizować jest Spółka kapitałowa. Wypłata ta stanowić będzie realizację roszczenia wspólników Spółki komandytowej, którzy wskutek przekształcenia stali się wspólnikami Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Z uwagi na zgłoszenie przez Wnioskodawcę żądania wypłaty zysku. Spółka osobowa stała się Jego dłużnikiem, a żądaną kwotę należy przeksięgować z kapitału własnego do zobowiązań.

Ponadto przekształcenie Spółki osobowej w Spółkę kapitałową nastąpiło w czasie trwania roku obrotowego, którego koniec pokrywa się z końcem roku kalendarzowego. Spółka osobowa prowadziła działalność i generowała zyski przez pierwsze półrocze 2020 r. do momentu zarejestrowania przekształcenia w rejestrze przedsiębiorców. Zysk ten, podobnie jak zyski z lat ubiegłych, powinien podlegać wypłacie na podstawie art. 52 § 1 KSH, jednakże żądanie jego wypłaty uprzedni wspólnicy Spółki osobowej uprawnieni będą do złożenia już po przekształceniu Spółki osobowej w Spółkę kapitałową.

W uzupełnieniach wniosku wskazano ponadto, że:

  • zysk jaki Spółka osobowa wygenerowała w pierwszym półroczu 2020 r. do momentu zarejestrowania przekształcenia został w księgach rachunkowych Spółki kapitałowej ujęty jako: zysk (strata) netto;
  • zyski Spółki osobowej zostaną wypłacone przez Spółkę kapitałową jako dywidenda na podstawie art. 193 KSH;
  • charakter prawny tej czynności to wypłata dywidendy;
  • czynność prawna, na podstawie której zostanie dokonana wypłata nie wpłynie na zakres uprawnień Wnioskodawcy jako wspólnika Spółki kapitałowej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

Czy wypłata przez spółkę przekształconą (Spółkę kapitałową) należnego wspólnikowi (Wnioskodawcy) zysku w spółce przekształcanej (Spółce osobowej), wskutek zgłoszenia przez wspólnika (Wnioskodawcę) żądania wypłaty zysku przed przekształceniem Spółki komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spowoduje dla Wnioskodawcy jakiekolwiek zobowiązanie podatkowe z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych?

  • Czy wypłata przez spółkę przekształconą (Spółkę kapitałową) należnego wspólnikowi (Wnioskodawcy) zysku w spółce przekształcanej (Spółce osobowej) za okres roku obrotowego przed dokonaniem przekształcenia, w przypadku zgłoszenia przez wspólnika (Wnioskodawcy) żądania wypłaty zysku po dokonaniu przekształcenia, spowoduje dla Wnioskodawcy jakiekolwiek zobowiązanie podatkowe z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych?

  • Zdaniem Wnioskodawcy:

    Ad 1

    Wypłata należnego wspólnikowi zysku w spółce komandytowej, w zakresie kiedy wspólnik zgłosił żądanie wypłaty zysku jeszcze przed przekształceniem, a dokonana przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością powstałą w wyniku przekształcenia tej Spółki komandytowej, nie spowoduje samoistnego zobowiązania podatnika z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych.

    Świadczeniem spełnionym na rzecz byłych wspólników Spółki komandytowej (a obecnych wspólników spółki z o.o.) jest wypłata należnego im zysku w Spółce osobowej, czyli przychodu z udziału w spółce niebędącej osobą prawną. Zysk ten, zgodnie z zasadami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegał opodatkowaniu w czasie trwania spółki jawnej jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej podatnika (art. 5b ust. 2 ustawy PIT).

    O charakterze świadczenia decyduje data jego wymagalności. W tym przypadku jest to data zgłoszenia żądania wypłaty całości wypracowanego w Spółce komandytowej zysku, zgodnie z art. 52 § 1 KSH. Tak wypłacane świadczenie na rzecz wspólników Spółki komandytowej nie podlega dodatkowemu opodatkowaniu z tytułu jego wypłacenia, gdyż zysk ten stanowił podstawę opodatkowania w każdym roku podatkowym trwania spółki, niezależnie od tego czy był faktycznie wypłacony wspólnikowi czy nie. Sytuacji tej nie zmienia fakt przekształcenia Spółki komandytowej w inną formę prowadzenia działalności gospodarczej.

    Wypracowany zysk w Spółce komandytowej po złożeniu przez wspólników żądania wypłaty wejdzie do majątku spółki z o.o. pod tytułem zobowiązania. Niewypłacony, a należny zysk nie zostanie więc przekonwertowany na udziały w kapitale zakładowym, które obejmie wspólnik w spółce przekształconej.

    W rezultacie, wykonanie tego zobowiązania przez spółkę z o.o. nie będzie świadczeniem należnym wspólnikom z tytułu udziału w Spółce kapitałowej, ale świadczeniem spełnionym wierzycielowi spółki przekształcanej, którego należność została już opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

    Otrzymane przez wspólników świadczenie nie będzie więc w ich majątku dochodem, który podlegałby opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zmiana formy prawnej działania spółki nie zmienia bowiem natury prawnej świadczenia, które stało się wymagalne w dniu zgłoszenia przez wspólnika żądania wypłaty. Wnioskodawca wskazuje, że w tej sytuacji w majątku podatników nie dochodzi do żadnego nowego przysporzenia, które stanowiłoby dodatkowy przychód podlegający opodatkowaniu. Wypłacenie zysku w Spółce komandytowej ma w tym wypadku charakter odebrania dochodu, który był już raz opodatkowany. Zgodnie z zasadami przekształcenia spółki osobowej w spółkę kapitałową (zasada kontynuacji), opisane wyżej zobowiązanie Spółki komandytowej (niewykonane wobec wspólników przed przekształceniem) stanie się z mocy prawa zobowiązaniem majątkowym spółki z o.o. Przejście tego zobowiązania znajduje podstawę w art. 553 § 1 KSH, zgodnie z którym spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Przekształcenie spółek w rozumieniu przepisów KSH, powoduje przeniesienie majątku spółki działającej w określonej formie prawnej na inny podmiot, który dalszą działalność ma prowadzić jako spółka handlowa innego typu. Zgodnie z zasadą tożsamości podmiotów biorących udział w przekształceniu, majątek spółki przekształcanej z dniem przekształcenia staje się majątkiem spółki przekształconej.

    Stąd spółka przekształcona przejmuje wszelkie zobowiązania spółki przekształcanej, w tym również zobowiązania wobec jej wspólników z tytułu wypłaty należnego zysku, gdyż żaden przepis nie przewiduje wyłączenia tego typu wierzytelności. Fakt zgłoszenia żądania wypłaty zysku przez wspólników Spółki osobowej tworzy nowy stan prawny skonkretyzowany stosunek zobowiązaniowy, w który wstępuje Spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia Spółki osobowej. Opisany stan faktyczny nie jest też tożsamy ze zwróceniem wspólnikom ich udziału (wykładu) w Spółce osobowej, gdyż nie dochodzi tu do wystąpienia ze spółki w rozumieniu art. 65 KSH, w związku z art. 14 ust. 2 pkt 16 ustawy PIT.

    Wypłacony w tym wypadku zysk nie może być również ujmowany jako przychód z kapitałów pieniężnych w rozumieniu art. 17 ustawy PIT, gdyż wspólnicy nie uzyskają dywidendy, ani udziału w zyskach osoby prawnej. Świadczenie to jest z punktu widzenia wspólników przychodem z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, natomiast z punktu widzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wypłata ta będzie realizacją zobowiązania przejętego w trybie przekształcenia Spółki komandytowej.

    Spółka komandytowa, będąca spółką osobową nieposiadająca osobowości prawnej, nie jest podatnikiem podatków dochodowych. Opodatkowaniu podlegają dochody poszczególnych wspólników Spółki komandytowej. Jeżeli wspólnikiem jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą (w tym wspólnicy spółki komandytowej), opodatkowują dochody uzyskane z tej działalności poprzez uiszczanie w trakcie roku podatkowego zaliczek na podatek, który wcześniej zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy PIT podlegał opodatkowaniu u wspólnika na rzecz którego spółka dokona wypłaty.

    W tym stanie rzeczy, w ocenie Wnioskodawcy, wypłata całości zysku w Spółce komandytowej dokonana przez przekształconą Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, na podstawie żądań wspólników zgłoszonych przed przekształceniem, nie spowoduje dla tych wspólników żadnych konsekwencji podatkowych w postaci zobowiązania podatkowego z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych.

    Ad 2

    Wypłata należnego wspólnikowi zysku za rok obrotowy, w którym dokonano przekształcenia Spółki osobowej w Spółkę kapitałową i za okres prowadzenia działalności gospodarczej przez Spółkę osobową, w przypadku złożenia żądania przez wspólnika wypłaty tego zysku już po dokonaniu przekształcenia, nie spowoduje samoistnego zobowiązania podatnika z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych.

    W odróżnieniu od stanu faktycznego wskazanego w pkt 1, dotychczasowi wspólnicy Spółki osobowej nie mogą przed przekształceniem spółki zgłosić żądania wypłaty zysku za bieżący rok obrotowy przed jego zakończeniem. Żądanie takie byłoby przedwczesne, gdyż niezależnie od dokonania przekształcenia, rok obrotowy trwa 12 miesięcy i pokrywa się z rokiem kalendarzowym (zasada kontynuacji i tożsamości podmiotów). Stąd też sporządzenie sprawozdania finansowego za rok obrotowy, w którymi dokonano przekształcenia, nastąpi dopiero po jego zakończeniu. Dopiero wtedy możliwe będzie ustalenie zysku wygenerowanego przez Spółkę osobową, jak i złożenie przez wspólników żądania wypłaty zysku wypracowanego w okresie, gdy podmiot działał w formie Spółki osobowej.

    Jak już wskazano wyżej, Spółka komandytowa, będąca spółką osobową nieposiadająca osobowości prawnej, nie jest podatnikiem podatków dochodowych. Podatnikami są wspólnicy, zaś opodatkowaniu podlegają ich dochody. Wspólnicy opodatkowują dochody uzyskane z tej działalności poprzez uiszczanie w trakcie roku podatkowego zaliczek na podatek, który wcześniej zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy PIT podlegał opodatkowaniu u wspólnika na rzecz którego Spółka dokona wypłaty.

    W tym stanie rzeczy, podatek dochodowy za okres działania Spółki osobowej w roku obrotowym przed przekształceniem, za który wspólnicy domagają się wypłaty zysku, został już przez nich uiszczony. Wspólnicy zaś nie mieli uprzednio przed przekształceniem możliwości zażądania wypłaty tego zysku (przed zakończeniem roku obrotowego), co powodowałoby powstanie zobowiązania, które w wyniku przekształcenia przeszłoby na Spółkę kapitałową. Niemniej jednak nałożenie na wspólników (obecnych wspólników Spółki kapitałowej) obowiązku kolejnego opodatkowania dochodu, od którego podatek został już przez nich uprzednio uiszczony, nie znajduje oparcia w przepisach prawa, jak i jest sprzeczny z zasadą słuszności.

    W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe w części dotyczącej pytania oznaczonego nr 1, nieprawidłowe w części dotyczącej pytania oznaczonego nr 2.

    Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2020 r., poz. 1526, z późn. zm., dalej: KSH), spółka osobowa to spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.

    W myśl art. 551 § 1 KSH, spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą). Spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną (art. 552 KSH). Z kolei w myśl art. 553 § 1 KSH, spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Natomiast wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej (art. 553 § 3 KSH).

    Przekształcenie spółek w rozumieniu przepisów KSH powoduje przeniesienie majątku jednej spółki działającej w określonej formie prawnej na inny podmiot, który dalszą działalność ma prowadzić jako spółka handlowa innego typu. Zgodnie z zasadą tożsamości podmiotów biorących udział w przekształceniu, majątek spółki przekształcanej z dniem przekształcenia staje się majątkiem spółki przekształconej. Wartość tego majątku zostaje w toku przekształcenia ustalona, poszczególne składniki majątku wycenione (art. 558 § 2 pkt 3 KSH), a plan przekształcenia poddany badaniu przez biegłego rewidenta (art. 559 § 1 KSH). W dniu przekształcenia wiadomo więc dokładnie, jaki jest majątek spółki przekształcanej.

    Kwestię podatkowej sukcesji praw i obowiązków następców prawnych oraz podmiotów przekształcanych reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa. Stosownie do art. 93a § 1 pkt 2 tej ustawy, osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej, wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki. W konsekwencji, jeśli przekształcenie spółki komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością zostanie przeprowadzone według przepisów KSH, to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wstąpi we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego, prawa i obowiązki przekształcanej spółki osobowej.

    Spółka komandytowa, będąca spółką osobową nieposiadającą osobowości prawnej, nie jest podatnikiem podatków dochodowych. Opodatkowaniu podlegają dochody poszczególnych wspólników spółki komandytowej. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce komandytowej uzależniony jest od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

    Kwestia będąca przedmiotem złożonego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczy skutków podatkowych planowanej wypłaty przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (spółkę przekształconą) zysku wypracowanego, lecz niewypłaconego przez spółkę komandytową (spółkę przekształcaną), której wspólnikiem jest Wnioskodawca.

    Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2020 r., poz. 1426, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

    Powyższy przepis ustanawia generalną zasadę opodatkowania podatkiem dochodowym, zgodnie z którą opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wszelkie uzyskane przez podatnika w danym roku korzyści majątkowe, z wyjątkiem tych, które na mocy ustawy wyłączone zostały z tego opodatkowania (np. poprzez wprowadzenie ustawowego zwolnienia z opodatkowania, czy też zaniechanie poboru podatku).

    Stosownie do treści art. 5b ust. 2 ww. ustawy, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3. Przy czym, w myśl art. 5a pkt 26 ww. ustawy, przez spółkę niebędącą osobą prawną należy rozumieć spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.

    W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.

    W konsekwencji, wspólnik spółki osobowej przychody i koszty podatkowe powinien rozliczać w wysokości ustalonej stosownie do jego udziału w spółce i w takim zakresie w jakim, jako wspólnik tej spółki, jest upoważniony i obowiązany do rozliczania przychodów i kosztów uzyskania przychodów tej spółki.

    Zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Co do zasady należą do niego wszystkie przychody osiągane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem przychodów wymienionych w art. 14 ust. 3 tej ustawy.

    Zgodnie z art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14, są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.

    Z treści powołanych przepisów wynika, że podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą (w tym w formie spółki komandytowej), opodatkowują dochody uzyskane z tej działalności poprzez uiszczanie w trakcie roku podatkowego zaliczek na podatek, a następnie dokonują rocznego rozliczenia tego dochodu oraz wpłaconych zaliczek w składanym zeznaniu podatkowym. Jeżeli podatek należny wynikający ze złożonego zeznania jest wyższy od sumy zaliczek wpłaconych za dany rok podatnicy są zobowiązani wpłacić stosowną różnicę.

    Co do zasady, przychodu podlegającego opodatkowaniu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie będzie generowała wypłata zysku, który wcześniej zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegał opodatkowaniu u wspólnika, na rzecz którego spółka dokona tej wypłaty.

    Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że w 2020 r. spółka komandytowa, w której wspólnikiem był Wnioskodawca została przekształcona w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Wnioskodawca jeszcze przed przekształceniem zrealizował swoje prawa majątkowe poprzez zgłoszenie żądania podziału oraz wypłaty zysku Spółki osobowej. Żądanie zgłoszone przez Wnioskodawcę zobowiązana zrealizować jest Spółka kapitałowa. Ponadto, ponieważ przekształcenie Spółki osobowej w Spółkę kapitałową nastąpiło w czasie trwania roku obrotowego, którego koniec pokrywa się z końcem roku kalendarzowego, a Spółka osobowa prowadziła działalność i generowała zyski przez pierwsze półrocze 2020 r. do momentu przekształcenia, żądanie wypłaty tego zysku Wnioskodawca zamierza zgłosić po zakończeniu roku obrotowego, a więc już po przekształceniu Spółki osobowej w Spółkę kapitałową.

    Biorąc pod uwagę przedstawione okoliczności sprawy oraz wskazane regulacje prawne stwierdzić należy, że wypłata przez Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (spółkę przekształconą) zysków wypracowanych przez Spółkę komandytową i opodatkowanych uprzednio po stronie Wnioskodawcy, w sytuacji kiedy żądanie ich wypłaty w trybie art. 52 KSH zostało zgłoszone przed dokonaniem przekształcenia spółki komandytowej w spółkę kapitałową, nie będzie stanowiła dla Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

    Nie można natomiast zaaprobować takiego stanowiska w odniesieniu do sytuacji, w której żądanie wypłaty zysku Wnioskodawca zamierza zgłosić na koniec roku kalendarzowego (roku obrotowego), a więc już po przekształceniu Spółki osobowej w Spółkę kapitałową w stosunku do zysków, jakie spółka komandytowa wypracowała w pierwszej połowie 2020 r.

    Podkreślić należy, że po przekształceniu istnieje spółka, która posiada określony majątek. Wnioskodawca, będący dotychczas wspólnikiem spółki osobowej, staje się wspólnikiem spółki kapitałowej, a jego uprawnienia do majątku tej osoby prawnej są wyrażone w przyznanych Mu udziałach. Wnioskodawca staje się podmiotem uprawnionym do majątku Spółki kapitałowej jedynie w zakresie praw właścicielskich wynikających z posiadanych udziałów, które może realizować wyłącznie w zakresie określonym przepisami KSH. Skoro zatem, jak wskazał Wnioskodawca w uzupełnieniu wniosku, zyski spółki osobowej zostaną wypłacone przez Spółkę kapitałową jako dywidenda, na postawie art. 193 KSH, uznać należy, że będą one stanowiły przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 30a ust. 1 pkt 4 i art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przy czym przez dochód (przychód) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych w rozumieniu tych przepisów należy rozumieć wszelkie przysporzenia, jakie powstają w następstwie posiadanych przez podatnika praw do udziału w zyskach osoby prawnej i które faktycznie zostały przez niego osiągnięte. Wobec powyższego, podstawą prawną uzyskania przychodu z tego źródła jest tytuł prawny do kapitału osoby prawnej, nie ma znaczenia, czy środki te pochodzą z zysków tej osoby prawnej.

    Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

    Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

    Zgodnie z art. 14na § 1 ustawy Ordynacja podatkowa przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

    1. z zastosowaniem art. 119a;
    2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
    3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

    Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

    Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

    Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na tę interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała albo drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

    W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

    Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

    Stanowisko

    w części prawidłowe

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej