Temat interpretacji
Dotyczy skutków podatkowych opodatkowania przychodów z najmu.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 stycznia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych opodatkowania przychodów z najmu.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 29 marca 2022 r. (data wpływu 1 kwietnia 2022 r.) oraz pismem z 14 kwietnia 2022 r. ( data wpływu 19 kwietnia 2022 r.).
Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1) Zainteresowany będący stroną postępowania
Pan J.K.
2) Zainteresowana niebędąca stroną postępowania :
Pani G.K.
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca (zainteresowany będący stroną postępowania) oraz jego żona tj. G.K. na podstawie aktu notarialnego dnia 4 maja 1995 roku otrzymali w darowiźnie od brata Wnioskodawcy nowo powstałe działki mieszczące się w (…) o numerach 1 oraz 2. Na działce nr 2 znajdowała się rozpoczęta budowa szkieletu wiaty zadaszonej. W dniu 15 maja 1996 roku Wnioskodawca zawarł wraz ze swoją żoną oraz Spółką (…) Sp. z o.o. umowę spółki cywilnej, używającej nazwy (…) Spółka Cywilna. Wspólnicy wnieśli do Spółki Cywilnej środki finansowe oraz rzeczy do używania tj.:
1.T. sp. z o.o. wniosła prawo używania części (w zakresie niezbędnym dla działania spółki) chłodni usytuowanych na działce gruntu nr 2 w (…); przedmiotowe chłodnie stanowiły środki trwałe T. sp. z o.o.,
2.Wnioskodawca oraz jego żona wnieśli prawo używania działki gruntu nr 2 położonej w (…) oraz część budynku wielofunkcyjnego usytuowanego na działce gruntu nr 2.
Wspólnicy prowadzili działalność w zakresie produkcji, przetwórstwa, konfekcjonowania i handlu mięsem, drobiem oraz wyrobami z mięsa i drobiu oraz innymi artykułami spożywczymi, w tym ich eksportu i importu, usług transportowych oraz chłodniczych. Bieżące kierowanie sprawami Spółki Cywilnej powierzono Wnioskodawcy oraz jego żonie. Spółka Cywilna w celu prowadzenia działalności użytkowała:
1.część budynku wielofunkcyjnego, którego prawo do używania zostało wniesione do Spółki Cywilnej przez Wnioskodawcę oraz jego żonę; ta część budynku znajdowała się na działce Wnioskodawcy oraz jego żony (działka nr 2),
2.pozostałą część budynku wielofunkcyjnego wskazanego w pkt 1 którą Spółka Cywilna używała na podstawie umowy dzierżawy od brata Wnioskodawcy; przedmiotowa część budynku usytuowana była na działce nr 3 należącej do brata Wnioskodawcy,
3.chłodnie, które należały do podmiotu T. sp. z o.o, a których prawo do używania zostało wniesione przez podmiot T. sp. z o.o do Spółki Cywilnej.
Działalność Spółki Cywilnej prowadzona była w w/w budynku wielofunkcyjnym, a przedmiotowe chłodnie znajdowały się wewnątrz tegoż budynku. Działki oraz budynek wielofunkcyjny mieszczą się przy ulicy (…).
W dniu 1 września 2000 roku T. sp. z o.o. wystąpiła ze Spółki Cywilnej. Spółka Cywilna nie została rozwiązana, od tej pory wspólnikami pozostał Wnioskodawca wraz ze swoją żoną, prowadząc w dalszym ciągu działalność gospodarczą w wymienionym wcześniej zakresie. Spółka Cywilna nabyła od podmiotu T. sp. z o.o. chłodnie uprzednio wniesione jako prawo do używania do Spółki Cywilnej.
W dniu 25 października 2001 roku Wnioskodawca oraz jego żona jako wspólnicy Spółki Cywilnej podjęli uchwałę o prowadzeniu działalności gospodarczej w formie spółki jawnej, działającej pod nazwą (…) Spółka Jawna. W tej dacie uchwalony został tekst jednolity umowy Spółki Jawnej. Za dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej Spółki Jawnej ustalono 25 października 2001 roku. Spółkę zawarto na czas nieoznaczony. Siedziba Spółki mieści się przy ulicy (…).Spółka została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem KRS (…) w Sądzie Rejonowym w (…) dnia 19 kwietnia 2002 roku. Spółka jest czynnym podatnikiem VAT, NIP Spółki to (…) a REGON (..). Wspólnicy tj. Wnioskodawca oraz jego żona wnieśli do Spółki Jawnej uprzednio wniesione do Spółki Cywilnej wkłady finansowe oraz prawo użytkowania działki gruntu nr 2 oraz części budynku wielofunkcyjnego posadowionego na tej działce gruntu, w zakresie niezbędnym dla działalności Spółki. Drugą część budynku wielofunkcyjnego, usytuowanego na działce nr 3 (która to do tej pory stanowiła przedmiot dzierżawy) (…) Spółka Jawna zakupiła od osoby fizycznej tj. brata Wnioskodawcy w dniu 28 lipca 2005 roku na podstawie umowy przeniesienia własności zawartej w formie aktu notarialnego. Na podstawie tegoż aktu Spółka Jawna nabyła działkę nr 3, zabudowaną częścią przedmiotowego budynku oraz działki nr 4 i 5.
Przedmiotem działalności Spółki Jawnej była przede wszystkim sprzedaż hurtowa mięsa i wyrobów mięsnych, produkcja mięsa oraz działalność usługowa związana z wytwarzaniem wyrobów mięsnych. W zyskach i stratach Wnioskodawca i jego żona uczestniczyli po 50% każdy.
W 2015 roku podjęto decyzję o zmianie rodzaju prowadzonej działalności przez Spółkę Jawną. Z dniem 4 listopada 2015 roku Spółka Jawna oddała w najem nieruchomość składającą się z:
‒działki nr 2 zbudowaną częścią budynku wielofunkcyjnego, których prawo do używania wnieśli do Spółki Jawnej Wnioskodawca oraz jego żona,
‒działki nr 3 zbudowanej drugą częścią budynku wielofunkcyjnego, których to właścicielem była Spółka Jawna. Najemca wykorzystuje przedmiotowy budynek w prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży hurtowej mięsa i wyrobów z mięsa.
W związku z powyższym Spółka Jawna faktycznie zrezygnowała z doczasowej działalności a tym, samym od tej pory, przedmiotem działalności Spółki Jawnej stanowi wynajem i zarządzanie nieruchomościami.
Ostatni tekst jednolity umowy Spółki Jawnej sporządzony został dnia 2 stycznia 2018 r. Obecnie Spółka Jawna działa pod firmą: (…) Spółka Jawna. Spółka może używać nazwy: (…) Sp. j.. Na dzień dzisiejszy wspólnikami Spółki jest Wnioskodawca, żona Wnioskodawcy a także syn Wnioskodawcy.
Osoby te są rezydentami polskimi mającymi miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Syn Wnioskodawcy wniósł do Spółki wkład polegający na osobistym wykonywaniu pracy.
Rok obrotowy spółki trwa 12 miesięcy i jest równy kalendarzowemu. Spółka Jawna osiąga przychody z tytułu wynajmu nieruchomości. Dochody uzyskiwano z tytułu udziału w Spółce do końca roku 2021. Wnioskodawca oraz jego żona opodatkowywali w formie liniowej, tj. na podstawie art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, natomiast przychody osiągane od 1.01.2022 roku z tytułu udziału w Spółce opodatkowują w formie ryczałtu o przychodów ewidencjonowanych na podstawie ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Wspólnicy złożyli w tym zakresie stosowane oświadczenia oraz spełniają wszystkie warunki do zastosowania tej formy opodatkowania. W odniesieniu do wskazanych przychodów wysokość ryczałtu zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt. 4 w/w ustawy wynosi 8,5% przychodów do kwoty 100 000,00 zł oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100 000,00 zł.
Wnioskodawca oraz żona Wnioskodawcy, nie prowadzą poza udziałem w Spółce Jawnej indywidulanych działalności gospodarczych. Z racji osiągnięcia wymaganego ustawą wieku emerytalnego obecnie oboje pobierają świadczenia emerytalne.
Na wypadek ustąpienia jednego ze wspólników, rozliczenie ze Spółką Jawną może nastąpić poprzez zapłatę występującemu ze Spółki kwoty nominalnej, bądź wyrażonej procentowo do całości majątku. Ustępującemu wspólnikowi zwraca się rzeczy ruchome oddane do nieodpłatnego używania Spółce.
Rozwiązanie Spółki Jawnej może nastąpić na podstawie uchwały wspólników stwierdzonej na piśmie, podjętej jednomyślnie. Przyczyną rozwiązania może być ogłoszenie upadłości, wypowiedzenie umowy spółki, wyrok sądowy lub inny ważny powód. Składniki majątkowe zakupione, wytworzone, powstałe w czasie trwania spółki dzielone będą po jej rozwiązaniu między wspólników zgodnie z określonymi w umowie udziałami w zyskach.
Obecnie wspólnicy planują likwidację Spółki Jawnej. Wnioskodawca oraz jego żona biorą pod uwagę sytuację, iż po likwidacji Spółki Jawnej dokonają wynajmu całej nieruchomości tj. działek wraz z budynkiem wieloużytkowym, w części, której prawo użytkowania wnieśli do Spółki Jawnej oraz w części, która obecnie stanowi własność Spółki Jawnej, a którą otrzymają w związku z jej likwidacją. Wnioskodawca oraz jego żona nie wykluczają również wynajmu opisanej nieruchomości obecnemu najemcy (tj. podmiotowi, któremu obecnie Spółka Jawna wynajmuje całą nieruchomość), ale najemcą może też być inny podmiot. Wnioskodawca i jego żona nie przewidują rotacji najemców. Zainteresowani są tylko umową długoterminową. Wnioskodawca oraz jego żona przewidują, iż transakcja wynajmu zostałaby uregulowana jedną umową najmu w zakresie całej nieruchomości. Czynsz najmu byłby rozliczany w miesięcznych okresach rozliczeniowych. Na podstawie ewentualnej umowy najmu, najemca będzie miał prawo udostępniania przedmiotowych nieruchomości podmiotom trzecim zarówno odpłatnie, jak i nieodpłatnie. Najemca będzie też ponosił wszelkie koszty związane z ww. nieruchomościami, tj. ubezpieczenia, podatki, koszty napraw i remontów. Wszelkie ryzyka związane z zarządzaniem przedmiotowymi nieruchomościami zostaną przeniesione na Najemcę. Nieruchomość nie będzie również dostosowana do potrzeb szczególnych najemcy przez Wnioskodawcę oraz jego żonę. Wszystkich przeróbek, które miałby na celu dostosowanie budynku do własnych potrzeb, dokona najemca, a Wnioskodawca nie będzie partycypował w ich kosztach oraz nie będzie ich wykonawcą. Wnioskodawca oraz jego żona nie zamierzają prowadzić działalności gospodarczej w zakresie najmu, nie zamierzają organizować biura, pracowników, programów komputerowych. Wnioskodawca i jego żona nie będą pełnili żadnych ról administracyjnych w związku z wynajmem nieruchomości. Wszystkie obowiązki w tym zakresie, takie jak ogrzewanie, czy też bieżące dbanie o nieruchomość będą ciążyły na najemcy. Rola Wnioskodawcy ograniczy się głównie do podpisania umowy najmu i pobierania czynszu. Wnioskodawca oraz jego żona z racji osiągnięcia wieku emerytalnego pobierają świadczenia emerytalne i nie chcą podejmować już aktywności zawodowych. Czynsz z najmu miałby być dodatkowym źródłem dochodów do świadczeń emerytalnych w celu zabezpieczenia ich potrzeb.
Przychody z najmu, które będą uzyskiwane przez Wnioskodawcę oraz jego żonę po likwidacji Spółki Jawnej, będą opodatkowane na zasadach określonych w art. 2 ust. 1a, art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Wysokość ryczałtu będzie wyliczana zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt. 4 lit. a w/w ustawy.
Uzupełnienie i doprecyzowanie zdarzenia przyszłego.
Wskazana we wniosku nieruchomość nigdy nie wymagała dokonania klasyfikacji, zgodnie z polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych (PKOB) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. Jednakże w ocenie Wnioskodawcy budynek wielofunkcyjny, który jest budynkiem produkcyjno- magazynowym z zapleczem socjalnym oraz z pomieszczeniami biurowymi mieści się w symbolu PKOB 1251 „Budynki przemysłowe”. W przedmiotowym budynku znajdują się biura, magazyny oraz chłodnie. Chłodnie należą do Spółki Jawnej (chłodnie nabyła Spółka Cywilna od występującego wspólnika tj. I. sp. z o.o., który uprzednio wniósł do Spółki Cywilnej prawo używania chłodni, następnie chłodnie zostały wniesione do Spółki Jawnej przez Wspólników jako mienie nabyte przez Spółkę Cywilną w okresie jej trwania). Cały budynek stanowi konstrukcję stalową z murami. Obecnie budynek jest wynajmowany i używany jako zakład rozbioru i chłodni przez firmę T. Sp. z o.o., która specjalizuje się w pozyskiwaniu surowca (mięsa drobiowe, wieprzowe, wołowe) jego sortowaniu, konfekcji, mrożeniu i dystrybucji. Po zdemontowaniu chłodni budynek może pełnić różnorodne funkcje.
Wskazany we wniosku budynek wielofunkcyjny w całości posiada powierzchnię 1880 m2. Działka nr 2 posiada powierzchnię 0,5259 ha. Na działce 2 znajduje się 1030 m2 powyższego budynku.
W powyższym budynku wielofunkcyjnym znajdują się 32 pomieszczenia. W budynku nie ma prawnie wyodrębnionych lokali.
Jak już zostało wskazane we Wniosku Zainteresowani zamierzają wynajmować budynek jako całość, czyli wszystkie lokale razem (dla jednego Najemcy).
Budynek jako całość jest obecnie wynajmowany przez firmę I. Sp. z o.o. (NIP: (…)), która specjalizuje się w pozyskiwaniu surowca (mięsa drobiowe, wieprzowe, wołowe) jego sortowaniu, konfekcji, mrożeniu i dystrybucji. Siedziba firmy mieści się we (…), natomiast przedmiotowy budynek wykorzystuje jako zakład rozbioru i chłodnia. W/w firma najmuje budynek od dnia 4 listopada 2015 r.
Zainteresowany będący stroną postępowania posiada 50% udziałów w Spółce Jawnej, Zainteresowana niebędąca stroną postępowania posiada 50% udziałów w Spółce Jawnej. We wniosku wskazano, iż wspólnikami są Wnioskodawca, żona Wnioskodawcy oraz syn Wnioskodawcy, jednakże na chwilę obecną jest dwóch wspólników Spółki tj. Wnioskodawca oraz żona Wnioskodawcy (syn Wnioskodawcy wystąpił ze spółki bez wynagrodzenia i nie otrzymał z tego tytułu jakiegokolwiek przysporzenia. Syn Wnioskodawcy wniósł uprzednio do Spółki wkład polegający na osobistym wykonywaniu pracy).
Przedmiotem najmu nie będzie składnik majątku związany z działalnością gospodarczą, umowa najmu wskazanej we wniosku nieruchomości zawarta przez Zainteresowanych nie będzie zawierana w ramach działalności gospodarczej oraz najem nie będzie realizowany w sposób, który wskazuje na spełnienie wszystkich przesłanek prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej wymienionych w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;
W ocenie Zainteresowanych czynności, które będą przez nich podejmowane związane z najmem, jak wskazano już we Wniosku, nie będą podejmowane w sposób ciągły (stały) i zorganizowany, gdyż rola Zainteresowanych ograniczy się głównie do podpisania umowy najmu i pobierania czynszu. Zainteresowani udostępnią tylko najemcy przedmiotową nieruchomość. Wnioskodawca oraz jego żona są zainteresowani tylko i wyłącznie długoterminową umową najmu. A więc podpisywanie umowy i wydanie przedmiotowej nieruchomości będzie się odbywać raz na jakiś dłuższy czas, a więc czynności podnajmowane przez Zainteresowanych będą mieć charakter okazjonalny. Utrzymaniem budynku oraz jego administracją zajmować się będzie Najemca. Wnioskodawca oraz jego żona ma zamiar podjąć jedynie czynności które mieszczą się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, w granicach zwyczajowo przyjętych reguł gospodarności, dążąc jednocześnie do ograniczenia aktywności w tym zakresie do niezbędnego minimum.
Zainteresowani podejmując czynności związane z najmem tj. podpisanie umowy, przekazanie budynku i pobieranie czynszu będą działali we własnym imieniu tzn. w sposób niezależny od innych podmiotów. Oddanie w najem rodzi dla Zainteresowanych prawo do otrzymania czynszu. Po stronie Zainteresowanych nie będzie żadnych obowiązków oprócz przekazania i tym samym udostępnienia nieruchomości. Utrzymaniem budynku, konserwacją oraz jego administracją zajmować się będzie Najemca. Jak wskazano we wniosku, Najemca we własnym zakresie będzie dokonywał niezbędnych przeróbek, aby dostosować nieruchomość do własnych potrzeb.
Zainteresowani nie będą korzystali z obsługi zarządczej w zakresie wynajmu. Jak wskazano to we Wniosku rola Zainteresowanych ograniczy się głównie do podpisania umowy najmu i pobierania czynszu. Zainteresowani nie będą pełnili żadnych ról administracyjnych w związku z wynajmem nieruchomości ani też nie będą korzystać z takich usług od podmiotów trzecich. W zakresie wynajmu nieruchomości Zainteresowani nie będą korzystali ze stałej obsługi księgowej. Jedynie przy rozpoczęciu najmu (w celu uzyskania informacji o sposobie rozliczania) oraz rozliczeniu rocznym PIT-28 nie wykluczają skorzystania z zewnętrznej pomocy. Jednakże na dzień dzisiejszy nic wiedzą czy w ogóle będzie taka potrzeba.
Pytanie
Czy po likwidacji Spółki Jawnej, przychody uzyskane przez Wnioskodawcę oraz jego żonę z tytułu najmu nieruchomości, której:
‒część, była użytkowana przez Spółkę Jawną na podstawie wniesionego przez Wnioskodawcę oraz jego żonę prawa do użytkowania,
‒część stanowiła własność Spółki Jawnej, a którą Wnioskodawca oraz jego żona otrzymają w związku z likwidacją Spółki,
zaliczą do źródła przychodów wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Stanowisko Zainteresowanych w sprawie
Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż po likwidacji Spółki Jawnej, Wnioskodawca i jego żona mogą wynajmować w ramach najmu prywatnego nieruchomość której:
‒część, była użytkowana przez Spółkę Jawną na podstawie wniesionego do Spółki Jawnej przez Wnioskodawcę oraz jego żonę prawa do użytkowania.
‒część stanowiła własność Spółki Jawnej, a którą Wnioskodawca oraz jego żona otrzymają w związku z likwidacją Spółki, zaliczając otrzymane przychody z tytułu najmu do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa o PIT) wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 i 6 ww. ustawy, odrębnymi źródłami przychodów są: ” pozarolnicza działalność gospodarcza”, " najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.
W świetle powyższego działalność gospodarcza i tzw. najem prywatny to dwa odrębne źródła przychodów, które według ustawy o PIT mogą podlegać różnemu i odrębnemu opodatkowaniu
Wnioskodawca oraz jego żona, jako wspólnicy Spółki Jawnej wnieśli do Spółki wkład w postaci prawa użytkowania nieruchomości, w której skład wchodziła działka gruntu nr 2 oraz część budynku wielofunkcyjnego usadowionego na tejże działce gruntu. Grunt oraz część budynku stanowi współwłasność Wnioskodawcy oraz jego żony. Nieruchomość cały czas stanowi ich majątek prywatny, który jest oddzielny od majątku Spółki Jawnej. Co prawda Spółka Jawna ma prawo użytkowania przedmiotowej nieruchomości (tj. działki oraz części budynku wielofunkcyjnego), jednakże nie jest ona majątkiem Spółki Jawnej. Wnioskodawca oraz jego żona nie prowadzą oddzielnych poza udziałem w Spółce Jawnej indywidualnych działalności gospodarczych.
Spółka jawna jest osobową spółką handlową, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą (nazwą spółki). Spółka jawna nie posiada osobowości prawnej, ale posiada zdolność do czynności prawnych, przez co może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym np. własność nieruchomości, zaciągać zobowiązania czy pozywać i być pozywana. Tym samym czyni to ją odrębnym, samodzielnym podmiotem prawa we wszelkich relacjach cywilnoprawnych z innymi podmiotami obrotu gospodarczego. Każdy wspólnik spółki jawnej musi wnieść do spółki wkład. Co do zasady wspólnik może wnieść:
1.wkład pieniężny (określoną kwotę pieniędzy),
2.wkład niepieniężny (własność i inne prawa rzeczowe).
Wkładem w spółce jawnej może być praca własna wspólnika albo świadczenie usług, przy czym nie dotyczy to pracy lub usług wspólnika związanych z prowadzeniem spraw spółki i jej reprezentacją.
Każdy wkład wniesiony przez wspólnika może być przeniesiony na spółkę na własność albo do używania (na przykład przez ustanowienie ograniczonego prawa rzeczowego). W tym ostatnim przypadku właścicielem rzeczy wniesionej jako wkład do spółki pozostaje wspólnik. W wyniku wniesienia do spółki jawnej prawa do użytkowania nieruchomości wówczas nieruchomość nie stanowi własności spółki jawnej lecz pozostaje we własności wspólnika spółki jawnej. Spółka jawna nie jest właścicielem tegoż majątku. W spółce jawnej nie ma majątku stanowiącego współwłasność wszystkich wspólników. Zgodnie z art. 28 ustawy Kodeks Handlowy (dalej KH) Każda spółka jawna posiada swój własny majątek, na który składa się :
1. mienie wniesione jako wkład przez wspólników,
2. mienie nabyte w czasie istnienia spółki.
Nie powstaje jednak współwłasność między wspólnikami. Odpowiedzialność wobec wierzycieli następuje w pierwszej kolejności z majątku spółki, a następnie z całego majątku osobistego wszystkich wspólników Wspólnicy odpowiadają solidarnie za zobowiązania spółki. Spółka jawna jest podatnikiem na potrzebny podatku od towarów i usług (VAT). Co do zasady spółka jawna nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Spółka jawna staje się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych CIT w sytuacji gdy ma ona siedzibę lub zarząd w Polsce i jednocześnie jeżeli wspólnikami tej spółki nie są wyłącznie osoby fizyczne i spółka nie złoży przed rozpoczęciem roku obrotowego informacji o podatnikach podatku CIT oraz podatnikach podatku PIT, posiadających, bezpośrednio lub za pośrednictwem podmiotów niebędących podatnikami podatku dochodowego, prawa do udziału w zysku tej spółki. W spółce niebędącej podatnikiem CIT, podatnikami podatku dochodowego są wyłącznie poszczególni wspólnicy spółki - płacą podatek dochodowy od osób fizycznych lub podatek dochodowy od osób prawnych, gdy wspólnikiem jest podatnik CIT. Dochody z tytułu udziału w spółce jawnej traktowane są na gruncie PIT jako dochody z działalności gospodarczej. Każdy ze wspólników rozpoznaje dochody w spółce jawnej w proporcji do przysługującego mu udziału w zysku spółki jawnej. Wspólnicy będący podatnikami PIT-u, zobowiązani są do comiesięcznego wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Na podstawie zapisów dokonanych w prowadzonej przez spółkę ewidencji księgowej każdy ze wspólników oblicza swój dochód z prowadzonej w formie tej spółki działalności gospodarczej, jako nadwyżkę przypadającej na niego (proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku) kwoty przychodów nad kosztami ich uzyskania (obliczonymi z zachowaniem tej samej proporcji). Podatek dochodowy wspólnicy spółki jawnej mogą rozliczyć także w formie ryczałtu ewidencjonowanego po spełnieniu stosownych warunków.
Spółka jawna może ulec rozwiązaniu. Rozwiązanie spółki polega na tym, że wspólników przestaje wiązać dążenie do osiągnięcia wspólnego celu, jakim jest prowadzenie przedsiębiorstwa. Po podjęciu decyzji o rozwiązaniu spółki celem wspólników powinno być zakończenie i podsumowanie prowadzonej działalności oraz rozliczenie zysków i strat poniesionych przez spółkę.
Może zdarzyć się tak. że w trakcie likwidacji nie dojdzie do całkowitego upłynnienia majątku spółki jawnej. W takiej sytuacji - w ramach podziału majątku likwidowanej spółki - wspólnicy mogą otrzymać inne niż pieniężne składniki majątkowe, w tym nieruchomości. Otrzymane przez wspólnika spółki jawnej będącego osobą fizyczna składniki majątku stanowią jego prywatny majątek. To od wspólnika zależy jak zarządzi majątkiem otrzymanym w związku z likwidacją spółki jawnej. Nie ma przeciwskazań do tego aby osoba fizyczna dokonała najmu majątku otrzymanego po likwidacji spółki jawnej w ramach majątku prywatnego, a tym samym majątku, który cały czas stanowił własność wspólnika, ale był użytkowany przez spółkę jawną na podstawie prawa do użytkowania wniesionego jako wkład do spółki jawnej. Wnioskodawca oraz jego żona nie planują rozpoczęcia działalności gospodarczej, jednakże chcą wynająć swój majtek prywatny podmiotowi gospodarczemu. Przedmiotem najmu miałaby być cała nieruchomość tj. część, której prawo używania zostało wniesione jako wkład przez Wnioskodawcę oraz jego żonę do Spółki Jawnej oraz druga część, którą Spółka Jawna nabyła do swojego majątku od brata Wnioskodawcy. W analizowanej sytuacji Wnioskodawca oraz jego żona osiągną przychody zaliczane do źródła przychodów określonych w art. 10 ust. 1 pkt. 6 ustawy o PIT. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt. 6 źródłami przychodów są najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.
Pojęcie działalności gospodarczej zostało zdefiniowane w art. 5a pkt 6 ww. ustawy. Zgodnie z tym przepisem za pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się działalność zarobkową wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową, polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż, polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Z treści tego przepisu wynika, że pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej użyte w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych opiera się na trzech przesłankach spełnionych łącznie, tzn. że działalność winna być prowadzona:
1.w celu osiągnięcia dochodu - przy czym nawet ewentualna strata będąca wynikiem tej działalności nie pozbawia jej statusu działalności gospodarczej, bowiem istotny jest sam zamiar osiągnięcia dochodu; zarobkowego charakteru nie mają natomiast czynności nastawione wyłącznie na zaspokojenie własnych potrzeb osoby, która je podejmuje;
2.w sposób ciągły - jednakże przesłanki tej nie należy rozumieć jako konieczność wykonywania działalności bez przerwy; istotny jest zamiar powtarzalności określonych czynności celem osiągnięcia dochodu; przy czym o ciągłości, w przypadku najmu, nie przesądza wynajmowanie danej nieruchomości przez kilka lat, lecz powtarzalność podejmowanych działań; ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania, wiąże się z planowym charakterem działań i realizacją w sposób ciągły zamierzeń ukierunkowanych na osiąganie i zwiększanie zysków:
3.w sposób zorganizowany - co oznacza, że podejmowane działania są podporządkowane obowiązującym regułom, normom i służą osiągnięciu celu, mają wpływ na racjonalność gospodarowania posiadanymi środkami, a tym samym uczestnictwa w obrocie gospodarczym; prowadzenie działalności w sposób zorganizowany oznacza działanie metodyczne, systematyczne, uporządkowane, przebiegające według planu, przy udziale specjalnie dobranych środków, służących uzyskaniu dochodu; o takim zorganizowaniu mogą świadczyć (chociaż nie są decydujące) także niektóre czynności, jak na przykład wyodrębnienie pewnych składników materialnych lub niematerialnych służących danej działalności, dopełnienie obowiązków formalnych w zakresie zarejestrowania przedsiębiorcy, współpraca z podmiotami profesjonalnymi, świadczenie dodatkowych usług.
Analizowany przepis zawiera ponadto przesłankę negatywną - uzyskiwane przychody nie mogą być zaliczone do innych źródeł przychodów, wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ustawy o PIT.
Stosownie do treści art. 14 ust. 1 ww. ustawy - za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
W myśl art. 14 ust. 2 pkt 11 ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.
Wyżej wymieniony przepis koreluje z brzmieniem art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczącym źródła przychodu jakim jest najem, wykluczając z tego katalogu składniki majątku związane z działalnością gospodarczą.
W myśl art. 659 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Każda zatem umowa najmu ma charakter zarobkowy i według obowiązującego prawa nie może być inaczej, niezależnie czy to będzie najem jednej nieruchomości czy kilku.
Na tle przedstawionych regulacji prawnych stwierdzić należy, że najem stanowi odrębne od działalności gospodarczej źródło przychodu (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT), choć może także istnieć najem, który prowadzony jest w ramach działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy).
Jednocześnie ustawodawca nie wskazał jednoznacznie kiedy najem stanowi działalność gospodarczą, a kiedy jest odrębnym źródłem przychodów Wskazuje się powszechnie, że jeśli najem faktycznie spełnia obiektywne przesłanki uznania go za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a pkt 6 przywołanej ustawy lub jego przedmiotem są składniki majątku związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, to powinien zostać rozliczony na zasadach właściwych dla tej działalności.
Działalność gospodarczą należy oceniać na podstawie zbadania konkretnych okoliczności faktycznych wypełniających znamiona tej działalności, a wszelkie działania cechujące się fachowością (stałym, nieokazjonalnym, nieamatorskim charakterem), podporządkowaniu regułom opłacalności i zysku lub zasadzie racjonalnego gospodarowania, działaniem na własny rachunek, powtarzalnością działań (np. seryjnością produkcji, stypizowaniem działań, ciągłością współpracy) i uczestnictwem w obrocie gospodarczym są pozarolniczą działalnością gospodarczą, a uzyskiwane w ich wyniku przychody są przychodami ze źródła wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (wyrok NSA z dnia 1 kwietnia 2014 r. sygn. akt II FSK 1393/12).
Należy przy tym podkreślić, że nie ma podstaw, aby kwalifikować do pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 powoływanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podejmowanych przez podatnika czynności, które mieszczą się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mają na celu zwyczajowe gospodarowanie tym majątkiem oraz zaspokajanie potrzeb osobistych podatnika lub jego rodziny. Działań z zachowaniem normalnych, zwyczajowo przyjętych w takich przypadkach reguł gospodarności nie należy utożsamiać z działalnością gospodarczą.
Zdaniem Wnioskodawcy, planowany przez niego i jego żonę najem będzie miał zarobkowy charakter, czyli nastawiony jest na osiągnięcie zysku (dochodu) w postaci czynszu - tak jak w większości umów najmu zawieranych przez osoby fizyczne. Jednakże opisany planowany zakres najmu wskazuje, że nie będzie on prowadzony w sposób zorganizowany. Zorganizowany sposób działania w obrocie gospodarczym oznacza prowadzenie działalności w sposób metodyczny, systematyczny i uporządkowany, który wiąże się z planowanym charakterem działań i realizacją poszczególnych zamierzeń w sposób ciągły. Na pojęcie "zorganizowanie", w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o PIT, składa się zespół celowych, uporządkowanych czynności o charakterze profesjonalnym, realizowanych w ramach mniej lub bardziej wyodrębnionej struktury, mieszczących się zarówno w tzw. fazie przygotowawczej, związanej z uruchomieniem określonych działalności, jak i w fazie realizacji. Wnioskodawca i jego żona udostępnią tylko najemcy przedmiotową nieruchomość. Samym utrzymaniem, koszeniem terenu, bieżącym opłacaniem wszelkich mediów związanych z nieruchomością, wyposażeniem oraz wymianie zużytych elementów wyposażenia będzie zajmował się najemca. Najemca będzie również zobowiązany do zagwarantowania odpowiedniego stanu technicznego nieruchomości przez cały okres trwania umowy. Wnioskodawca oraz jego żona w zakresie przedmiotowego najmu nie będą pełnić żadnych ról administracyjnych. Najemca we własnym zakresie będzie dokonywał niezbędnych przeróbek, aby dostosować nieruchomość do własnych potrzeb, a w czynnościach tych nie będzie partycypował Wnioskodawca ani jego żona Trudno też mówić o profesjonalizmie, gdy Wnioskodawca oraz jego żona poza zawarciem umowy z najemcą nie będzie podejmować innych działań, które wskazywałyby na prowadzenie przez niego oraz jego żonę działalności gospodarczej w zakresie najmu. Nieruchomość będzie przedmiotem najmu długoterminowego, Wnioskodawca oraz jego żona nie zamierzają zmieniać systematycznie najemcy (na co wskazuje sam charakter nieruchomości), a ich czynności związane z najmem ograniczą się jedynie do podpisania umowy najmu i pobierania czynszu. Po oddaniu w najem nieruchomości, wynajmujący nie będzie prowadził żadnych czynności związanych z administrowaniem przedmiotową nieruchomością.
W efekcie działania podatnika, w stosunku do stanowiących jego własność lub współwłasność składników majątkowych (w tym mienia nieruchomego), wykazują cechy zorganizowania i ciągłości, w rozumieniu art. 5a pkt 6 ww. ustawy, gdy podejmowane przez niego czynności, związane z zagospodarowaniem tego mienia i jego rozporządzaniem, będą istotnie odbiegały od normalnego wykonywania prawa własności, a nadto podatnik z operacji tych uczyni sobie lub ma zamiar uczynienia stałego (nie okazjonalnego) źródła zarobkowania. Wnioskodawca oraz jego żona ma zamiar podjąć jedynie czynności, które mieszczą się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, w granicach zwyczajowo przyjętych reguł gospodarności, dążąc jednocześnie do ograniczenia aktywności w tym zakresie do niezbędnego minimum. Czynsz najmu w takim przypadku jako pożytek cywilny będzie związany przede wszystkim z posiadaniem określonego majątku. Ponadto ustawodawca w żaden sposób nie limituje ani w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT ani w innym przepisie tej ustawy ilości rzeczy oddawanych w najem, jak też i ich przeznaczenia na określone cele (np. nieruchomości na mieszkaniowe, zakwaterowania związanego z wykonywaniem pracy, użytkowe, komercyjne). Jedynym wyjątkiem są składniki majątku związane z działalnością gospodarczą.
Z przedstawionego stanu przyszłego nie wynika bowiem, że najem będzie dotyczył składników związanych z działalnością gospodarczą. Wnioskodawca oraz jego żona nie chcą prowadzić działalności gospodarczych, oboje są emerytami, tym samym pragną zaprzestać aktywności zawodowej. Posiadają (część nieruchomości, której prawo użytkowania wnieśli do Spółki Jawnej) oraz będą posiadać (pozostałą część nieruchomości, którą otrzymają w związku likwidacją Spółki Jawnej) majątek. Każda osoba fizyczna może wynająć swój majątek i czerpać z niego korzyści. Wnioskodawca oraz jego żona planują oddać w najem nieruchomość, jednocześnie wymagając od najemcy, iż to on będzie utrzymywał obiekt w stanie przydatnym do użytku. To najemca będzie ponosił bieżące koszty związane z utrzymaniem przedmiotu najmu. Czynsz z wynajmu ma stanowić zabezpieczenie finansowe dla Wnioskodawcy oraz jego żony obok świadczenia emerytalnego już po zakończeniu aktywności zawodowej. Środki uzyskane z najmu przeznaczone będą na zabezpieczenie potrzeb Wnioskodawcy oraz jego żony.
Co do zasady wybór kwalifikacji i sposób rozliczenia przychodów z najmu ustawodawca pozostawił osobie oddającej rzecz w najem. Jedynie w przypadku, gdy przedmiotem najmu są składniki majątku związane z działalnością gospodarczą, albo najem jest przedmiotem tej działalności, zgodnie z treścią cytowanego wcześniej art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wynajmowanie nieruchomości traktowane jest jako pozarolnicza działalność gospodarcza.
Podkreślić należy, że w dniu 24 maja 2021 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów, po rozpoznaniu, na posiedzeniach odmiejscowionych wniosków Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, podjął następującą uchwałę "Przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze są zaliczane bez ograniczeń do źródła przychodów wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2020 r. poz. 1426 ze zm.), chyba, że stanowią składnik majątkowy mienia osoby fizycznej, który został przez nią wprowadzony do majątku związanego z wykonywaniem działalności gospodarczej." - uchwała siedmiu sędziów NSA z dnia 24 maja 2021 r. sygn. akt II FPS 1/21.
W tym stanie rzeczy, w opisanej sytuacji ewentualne, przyszłe uzyskiwane przez Wnioskodawcę oraz jego żonę przychody z najmu całości nieruchomości tj. gruntów wraz z całym budynkiem wielofunkcyjnym nie będą stanowić przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, lecz przychody z najmu określone w art. 10 ust. 1 pkt 6.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.),
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odrębnymi źródłami przychodów są określone w pkt 3 i pkt 6 tego przepisu:
‒pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),
‒najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (pkt 6).
Pojęcie działalności gospodarczej zdefiniowane zostało w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem - za pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się działalność zarobkową wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową, polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż, polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ustawy.
Na podstawie art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
Z zakresu przedmiotowego pozarolniczej działalności gospodarczej wykluczone zostały czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Aby dane przychody zostały zaliczone do źródła, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, muszą być łącznie spełnione trzy podstawowe warunki:
‒zaistniały przesłanki pozytywne, o których mowa w art. 5a pkt 6 powoływanej ustawy pozwalające na stwierdzenie, że mamy do czynienia z działalnością gospodarczą,
‒nie wystąpiły przesłanki negatywne, o których mowa w art. 5b ust. 1 ustawy oraz,
‒wykluczono, że uzyskane przychody są zaliczane do jednego z pozostałych źródeł przychodów wymienionych w art. 10 ust. 1 ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych.
Na podstawie art. 5a pkt 6 ww. ustawy można stwierdzić, że działalność gospodarcza to taka działalność, która:
‒ jest prowadzona w celu osiągnięcia dochodu, przy czym nawet ewentualna strata będąca wynikiem tej działalności nie pozbawia jej statusu działalności gospodarczej, bowiem istotny jest sam zamiar osiągnięcia dochodu,
‒ wykonywana jest w sposób ciągły, jednakże przesłanki tej nie należy rozumieć jako konieczność wykonywania działalności bez przerwy. Istotny jest zamiar, powtarzalność określonych czynności, celem osiągnięcia dochodu, np. powtarzalna sprzedaż przedmiotów własności posiadających tożsamy charakter. Przy czym o ciągłości nie przesądza wynajmowanie danej nieruchomości przez kilka lat, lecz powtarzalność podejmowanych działań,
‒ prowadzona jest w sposób zorganizowany, co oznacza, że podejmowane działania są podporządkowane obowiązującym regułom, normom i służą osiągnięciu celu, mają wpływ na racjonalność gospodarowania posiadanymi środkami, a tym samym uczestnictwo w obrocie gospodarczym.
W Uchwale NSA z 24 maja 2021 r. II FPS 1/21 wskazano: „To zatem podatnik decyduje o tym czy „powiązać” określone składniki swojego mienia z wykonywaniem działalności gospodarczej, czy też zachować je w zarządzie majątkiem niezwiązanym z działalnością gospodarczą i oddać np. w najem. (...)
Przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze są zaliczane bez ograniczeń do źródła przychodów wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, chyba że stanowią składnik majątkowy mienia osoby fizycznej, który został przez nią wprowadzony do majątku związanego z wykonywaniem działalności gospodarczej.
Zasadą jest zatem kwalifikowanie przychodów do źródła - najem, a wyjątkiem sytuacja, w której podatnik, z uwagi na zakwalifikowanie składników majątku do kategorii "związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą" - do przychodów z działalności gospodarczej.”
Skoro zamierzają Państwo zlikwidować działalność gospodarczą i wykorzystywane dotychczas w działalności nieruchomości przejdą do majątku prywatnego, to wówczas przedmiotem najmu nie będzie składnik majątku związany z działalnością gospodarczą. Najem nie będzie realizowany w sposób, który wskazuje na spełnienie wszystkich przesłanek prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej wymienionych w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jak we wniosku wskazano nie zamierzają Państwo prowadzić działalności gospodarczej w zakresie najmu, nie zamierzają organizować biura, pracowników, programów komputerowych. Nie będą Państwo pełnili żadnych ról administracyjnych w związku z wynajmem nieruchomości. Wszystkie obowiązki w tym zakresie, takie jak ogrzewanie, czy też bieżące dbanie o nieruchomość będą ciążyły na najemcy. Rola Pana ograniczy się głównie do podpisania umowy najmu i pobierania czynszu.
Przychody z najmu zamierzają Państwo opodatkować zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
Stosownie do treści art. 9a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
Dochody osiągane przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6, są opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Jak stanowi art. 1 pkt 2 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1993 ze zm.):
Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne, osiągające przychody, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1128, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą o podatku dochodowym”.
W myśl art. 2 ust. 1a ww. ustawy:
Osoby fizyczne osiągające przychody, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym, opłacają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Zgodnie z art. 6 ust. 1a wskazanej ustawy:
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym. Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tych tytułów stosuje się przepisy art. 11 ust. 2-2b ustawy o podatku dochodowym.
Stosownie do art. 71 ust. 1 ustawy z 23 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw – Dz. U. poz. 2105 ze zm.:
Podatnicy osiągający w 2022 r. przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy zmienianej w art. 1, mogą stosować zasady opodatkowania tych przychodów obowiązujące na dzień 31 grudnia 2021 r., z zastrzeżeniem ust. 2.
W myśl art. 71 ust. 2 ww. ustawy:
Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych i podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych mogą, nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2022 r., zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych będących odpowiednio budynkami mieszkalnymi, lokalami mieszkalnymi stanowiącymi odrębną nieruchomość, spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu mieszkalnego lub prawem do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, nabytych lub wytworzonych przed dniem 1 stycznia 2022 r.
Oznacza to, że od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r. podatnicy, którzy osiągają przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze (czyli z tzw. najmu prywatnego), mogą stosować formy opodatkowania obowiązujące na 31 grudnia 2021 r.
Zatem zarówno przychody/dochody z najmu prywatnego podatnika, który takie przychody/dochody osiągał do 31 grudnia 2021 r., jak i podatnika, który pierwszy taki przychód/dochód osiągnie od 1 stycznia 2022 r., mogą podlegać opodatkowaniu w 2022 r.:
a.na zasadach ogólnych według skali podatkowej albo
b.ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Na podstawie art. 9 ust. 1 ww. ustawy,
Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym stanowi, że:
ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a, do kwoty 100.000 zł; od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12,5% przychodów.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. b) ww. ustawy,
ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów do kwoty 100 000 zł oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100 000 zł z tytułu przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym.
Jak wynika z art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. d) cytowanej ustawy,
ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów do kwoty 100 000 zł oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100 000 zł z tytułu świadczenia usług wynajmu i obsługi nieruchomości własnych lub dzierżawionych (PKWiU 68.20.1).
Powyższe oznacza, że zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych można rozliczać zarówno najem prywatny nieruchomości, jak i najem w ramach działalności gospodarczej.
Skoro Zainteresowani nieruchomości, które otrzymali po likwidacji Spółki Jawnej - włączyli do swoich prywatnych majątków i nieruchomości te nie będą składnikami majątku związanymi z działalnością gospodarczą, a najem nie będzie wykonywany w sposób określony w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to uzyskiwane przychody z tytułu zawarcia umowy najmu mogą zostać zaliczone do przychodów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Przychody uzyskiwane z najmu nieruchomości, które otrzymali Państwo po likwidacji Spółki jawnej , których część była użytkowana przez Spółkę Jawną na podstawie wniesionego przez Państwa prawa do użytkowania a część stanowiła własność Spółki Jawnej, a którą Państwo otrzymają w związku z likwidacją Spółki mogą – zgodnie z wolą Państwa – być zakwalifikowane jako przychód ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
‒Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji. .
‒Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
‒z zastosowaniem art. 119a;
‒w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
‒z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
‒Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
J.K. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
‒w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
‒w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).