Temat interpretacji
Skoro przedmiotowa nieruchomość nie służy Wnioskodawcy do prowadzenia działalności gospodarczej i nie wchodzi do majątku przedsiębiorstwa, to odpłatne zbycie działki Nr 22, będącej współwłasnością Wnioskodawcy i Jego małżonki, nie będzie stanowiło przychodu ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji sprzedaż działki Nr 22 należy rozpatrywać w kontekście art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 października 2019 r. (data wpływu 24 października 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości gruntowej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 października 2019 r. do tutejszego Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe:
Wnioskodawca wraz z małżonką nabyli w kwietnia 2007 r. nieruchomość stanowiącą działkę Nr 22 o powierzchni 1 948 m 2, ogrodzoną, uzbrojoną, na której znajdują się fundamenty będące pozostałością po zburzonym budynku oraz zrujnowany budynek starej stróżówki o wymiarach 3 m x 2 m oraz zniszczony blaszak o wymiarach 2,5 m x 5 m. Oba obiekty są nieużytkowane. Działka została nabyta od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, za pieniądze pochodzące z majątku wspólnego małżonków. W małżeństwie obowiązuje ustawowa wspólność majątkowa małżonków.
Wnioskodawca od stycznia 2002 r., jako osoba fizyczna, posiada zarejestrowaną pozarolniczą działalność gospodarczą i jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. Z dniem 18 marca 2011 r. rozszerzył przedmiot zarejestrowanej działalności gospodarczej m.in. o kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek.
Wykonywana działalność gospodarcza wg symboli PKD to:
- 16.23.Z - Produkcja pozostałych wyrobów stolarskich i ciesielskich dla budownictwa,
- 41.20.Z - Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych,
- 43.32.Z - Zakładanie stolarki budowlanej,
- 43.91.Z - Wykonywanie konstrukcji i pokryć dachowych,
- 47.19.Z - Pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach,
- 47.41.Z - Sprzedaż detaliczna komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania, prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach,
- 47.42.Z - Sprzedaż detaliczna sprzętu telekomunikacyjnego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach,
- 47.59.Z - Sprzedaż detaliczna mebli, sprzętu oświetleniowego i pozostałych artykułów użytku domowego, prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach,
- 47.61.Z - Sprzedaż detaliczna książek prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach,
- 47.62.Z - Sprzedaż detaliczna gazet i artykułów piśmiennych, prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach,
- 47.65.Z - Sprzedaż detaliczna gier i zabawek prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach,
- 47.71.Z - Sprzedaż detaliczna odzieży prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach,
- 47.75.Z - Sprzedaż detaliczna kosmetyków i artykułów toaletowych, prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach,
- 47.91.Z - Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet,
- 47.99.Z - Pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona poza siecią sklepową, straganami i targowiskami,
- 55.20.Z - Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania,
- 58.11.Z - Wydawanie książek,
- 58.21.Z - Działalność wydawnicza w zakresie gier komputerowych,
- 58.29.Z - Działalność wydawnicza w zakresie pozostałego oprogramowania,
- 59.20.Z - Działalność w zakresie nagrań dźwiękowych i muzycznych,
- 62.03.Z - Działalność związana z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi,
- 63.11.Z - Przetwarzanie danych; zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność,
- 68.20.Z - Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi,
- 70.21.Z - Stosunki międzyludzkie (public relations) i komunikacja,
- 70.22.Z - Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania,
- 73.11.Z - Działalność agencji reklamowych,
- 73.12.A - Pośrednictwo w sprzedaży czasu i miejsca na cele reklamowe w radiu i telewizji,
- 73.12.B - Pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w mediach drukowanych,
- 73.12.C - Pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w mediach elektronicznych (Internet),
- 73.12.D - Pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w pozostałych mediach,
- 79.90.B - Działalność w zakresie informacji turystycznej,
- 79.90.C - Pozostała działalność usługowa w zakresie rezerwacji, gdzie indziej niesklasyfikowana,
- 93.29.Z - Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna.
Przychody z prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej są opodatkowane na zasadach ogólnych. Dokumentację podatkową prowadzi w postaci podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Prowadzi również dokumentację do celów podatku VAT.
Nabyta przez małżonków nieruchomość została w okresie od 2009-2010 r. do 2017 r., wydzierżawiona z przerwami po kilka miesięcy. Wnioskodawca wraz z małżonką (nieprowadzącą działalności gospodarczej) zamierzają sprzedać w 2019 r. nieruchomość. Kolejnym aktem notarialnym, ze stycznia 2011 r., Wnioskodawca wraz z małżonką nabyli od osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej drugą nieruchomość, stanowiącą 15 działek o łącznej powierzchni 2,0525 ha. Na jednej z działek zlokalizowany jest budynek mieszkalny, na drugiej działce częścią składową jest budynek warsztatu mechanicznego, a pozostałe działki są niezabudowane, znajdują się na terenach lasów i stanowią gospodarstwo rolne w rozumieniu ustawy o podatku rolnym. Na przestrzeni 2011 r. nabyta nieruchomość została scalona i na nowo podzielona na dalsze mniejsze działki. Działka z nabytym starym domem, pozostającym na jednej z nowo wydzielonych działek, została wprowadzona do działalności gospodarczej Wnioskodawcy i sprzedana w ramach tej działalności w 2016 r. Druga z nowo wydzielonych działek została również wprowadzona do działalności gospodarczej Wnioskodawcy, wybudowany został na niej nowy dom mieszkalny, a następnie małżonkowie sprzedali działkę w 2019 r. Obie transakcje sprzedaży zostały przeprowadzone w ramach działalności gospodarczej i opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz 8% stawką podatku od towarów i usług. Następnie, spośród nowo wydzielonych działek niewprowadzonych do działalności gospodarczej Wnioskodawcy (współwłaściciele) sprzedali trzecią działkę, obejmując cenę sprzedaży 2% stawką podatku od czynności cywilnoprawnych. W 2019 r. Wnioskodawca z majątku prywatnego sprzedał dwie działki i zamierza jeszcze sprzedać właśnie działkę Nr 22, nie obejmując podatkiem dochodowym od osób fizycznych i podatkiem od towarów i usług . Na takich samych zasadach Wnioskodawca wraz z małżonką planują sprzedać kolejną działkę pochodząca z nowo wydzielonych działek w 2019 r. Przedmiotem interpretacji będzie planowana w przyszłości sprzedaż działki Nr 22, nabytej w 2007 r. przez Wnioskodawcę i małżonkę, stanowiącej majątek prywatny. Czynności związane ze sprzedażą nieruchomości, stanowiących majątek prywatny, są i będą podejmowane w sposób okazjonalny. Wnioskodawca nie będzie zamieszczać ogłoszeń o sprzedaży przedmiotowej nieruchomości w środkach masowego przekazu, ani w sieci internetowej, prasie, radiu, czy telewizji. Przy sprzedaży działki będzie działać we własnym imieniu w sposób niezależny od innych podmiotów. Nie będzie korzystać z usług pośredników nieruchomości przy sprzedaży.
Przychody uzyskane ze sprzedaży działki Nr 22 Wnioskodawca zaliczy do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. l pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. sprzedaż nieruchomości po upływie pięciu lat od końca roku, w którym nastąpiło nabycie. Ponadto Wnioskodawca wskazał, że ogrodzenie znajdujące się na działce Nr 22, stanowi budowlę w rozumieniu art. 3 ustawy Prawo budowlane, natomiast fundamenty pozostałe po wyburzeniu starego budynku oraz zrujnowany budynek stróżówki i blaszak nie stanowią budowli w rozumieniu tej ustawy. Nabycie nieruchomości (działki Nr 22) stanowiło lokatę kapitału. Znajdujące się na działce obiekty, tj. ogrodzenie i fundamenty po wyburzeniu budynku, jak również budynek stróżówki i blaszak, nie były wykorzystywane przez Wnioskodawcę na cele działalności, w tym zwolnionej z podatku VAT. Wnioskodawca nie wykorzystywał i nie wykorzystuje nieruchomości, stanowiącej działkę Nr 22, ani obiektów, o których mowa we wniosku, w prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Wnioskodawca nie ponosił żadnych wydatków na ulepszenie obiektów znajdujących się na nieruchomości stanowiącej działkę Nr 22, o których mowa we wniosku - w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:
Czy od sprzedaży w przyszłości nieruchomości, stanowiącej działkę Nr 22 w opisanym zdarzeniu przyszłym, należącej do majątku prywatnego małżonków, u Wnioskodawcy powstanie obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych, skoro od daty nabycia nieruchomości upłynęło więcej niż 5 lat?
Przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania Nr 1 dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych, natomiast w zakresie pytania Nr 2 dotyczącego podatku od towarów i usług, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Zdaniem Wnioskodawcy, od sprzedaży nieruchomości, stanowiącej działkę Nr 22, należącej do majątku prywatnego współwłaścicieli, nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż od daty nabycia nieruchomości upłynęło więcej niż 5 lat.
Zgodnie z wyrokiem NSA z dnia 3 lipca 2013 r., sygn. akt II FSK 2110/11, granice pozwalające oddzielić przychody kwalifikowane jako przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości (art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) od przychodów ze zbycia nieruchomości w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) mają charakter płynny. W opisanym zdarzeniu przyszłym działania podatnika (Wnioskodawcy) dotyczące sprzedaży nieruchomości, stanowiącej działkę Nr 22, dokonywane są w ramach czynności związanych ze zwykłym wykonywaniem prawa własności, zatem nie mogą być utożsamiane z pozarolniczą działalnością gospodarczą, w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Aktywność Wnioskodawcy w zakresie obrotu nieruchomością, stanowiącą działkę Nr 22, wykonywana w latach 2007-2019 nie wykracza poza granice normalnych zachowań właścicielskich. Wnioskodawca wraz z małżonką nabyli nieruchomość w 2007 r., celem ulokowania kapitału, na nieruchomości tej nie wykonywali żadnych działań. Dopiero w 2019 r. zamierzają podjąć decyzję o jej sprzedaży po upływie okresu 5-ciu lat od daty nabycia. Zatem wykonywanie zwykłych czynności właścicielskich związanych z nabytą nieruchomością nie kwalifikuje ich do działań związanych z pozarolniczą działalnością gospodarczą Wnioskodawcy - zatem nie powstaje u Niego obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1387, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Treść powyższego przepisu wskazuje, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody uzyskane przez podatnika, z wyjątkiem tych, które zostały enumeratywnie wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych zawartym w powyższej ustawie bądź, od których zaniechano poboru podatku.
Wyszczególnienia źródeł przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne ustawodawca dokonał w art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podział ten ma istotny wpływ nie tylko na sposób prowadzenia dokumentacji finansowej, ustalenie podstawy opodatkowania, ale także na sposób opodatkowania i jego wysokość.
Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
- nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
- prawa wieczystego użytkowania gruntów,
- innych rzeczy,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Należy podkreślić, że przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, zgodnie z którą sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw określonych w tym przepisie przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, jeżeli nie następuje w ramach wykonywania działalności gospodarczej, rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie następuje w ramach wykonywania działalności gospodarczej nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 cytowanej ustawy, a tym samym kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw, w ogóle nie podlega opodatkowaniu.
Wobec tego, przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nie podlega, w świetle ww. przepisu, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:
- odpłatne zbycie nieruchomości lub prawa nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej,
- zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.
Jednocześnie należy wskazać, że odrębnym źródłem przychodów wyszczególnionym w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:
- wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
- polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
- polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
&− prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Użyte w ww. przepisie pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej opiera się na trzech przesłankach:
- zarobkowym celu działalności,
- wykonywaniu działalności w sposób zorganizowany i ciągły,
- prowadzeniu działalności we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek.
Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest przedsiębiorcą prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą od 2002 r., której przedmiotem od 2011 r. jest również kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek. W dniu 24 kwietnia 2007 r. Wnioskodawca wraz z małżonką nabyli do majątku wspólnego nieruchomość, stanowiącą działkę Nr 22 o powierzchni 1 948 m2, która na dzień nabycia była ogrodzona, uzbrojona, na której znajdowały się fundamenty, będące pozostałością po zburzonym budynku. Obecnie na działce znajdują się obiekty nieużytkowane: zrujnowany budynek starej stróżówki oraz zniszczony blaszak. Od momentu nabycia Wnioskodawca nie ponosił żadnych nakładów na przedmiotową działkę, bowiem była ona przedmiotem dzierżawy. Nabycie działki Nr 22 stanowiło lokatę kapitału, a znajdujące się na działce obiekty, tj. ogrodzenie i fundamenty po wyburzeniu budynku, budynek stróżówki i blaszak, nie były wykorzystywane przez Wnioskodawcę na cele działalności gospodarczej, w tym zwolnionej z podatku VAT. W 2019 r. Wnioskodawca sprzedał 2 działki w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Obecnie poza działalnością gospodarczą zamierza jeszcze sprzedać z majątku prywatnego działkę Nr 22. Czynności podejmowane przez Wnioskodawcę związane ze sprzedażą nieruchomości, stanowiących majątek prywatny, są i będą podejmowane w sposób okazjonalny. Wnioskodawca nie będzie zamieszczać ogłoszeń o sprzedaży działki w środkach masowego przekazu, ani w sieci internetowej, prasie, radiu, czy telewizji. Przy sprzedaży działki będzie działać we własnym imieniu w sposób niezależny od innych podmiotów. Nie będzie korzystać z usług pośredników nieruchomości przy sprzedaży. Wnioskodawca nie będzie prowadził także działań marketingowych, celem zwiększenia atrakcyjności nieruchomości.
Wobec powyższego, w celu właściwego zakwalifikowania na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych skutków działań podjętych przez Wnioskodawcę do właściwego źródła przychodu należy ocenić zamiar, okoliczności i cel działań poprzedzających zbycie oraz samego planowanego zbycia działki Nr 22 przez Wnioskodawcę.
W tym celu należy przeanalizować całokształt działań, jakie Wnioskodawca podjął w odniesieniu do nieruchomości w związku z planowaną sprzedażą, tj. rozważyć, czy czynności podjęte przez Wnioskodawcę w związku z planowaną sprzedażą noszą znamiona pozarolniczej działalności gospodarczej.
Na związek uzyskiwanych przychodów ze źródłem wymienionym w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może wskazywać, rozpatrywany całościowo, zespół powiązanych ze sobą działań podatnika, powtarzalnych, uporządkowanych, konsekwentnie prowadzących do osiągnięcia zysku, w szczególności łącznie polegających na wielokrotnym nabywaniu nieruchomości, ich zaawansowanym przygotowaniu do sprzedaży (tzn. w sposób wykraczający poza zwykły zarząd mieniem), wielokrotnym zbywaniu w celu zarobkowym odpowiednio przygotowanych nieruchomości. Brak jest natomiast podstaw, aby podejmowane przez podatnika czynności mieszczące się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mające na celu prawidłowe, racjonalne gospodarowanie tym majątkiem, kwalifikować jako prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 tej ustawy.
Okoliczności dotyczące nabycia działki Nr 22 (w 2007 r.) na podstawie umowy kupna-sprzedaży i planowanej jej sprzedaży nie dają podstaw do przyjęcia, że spełnione zostaną przesłanki wymienione w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie sposób zatem uznać, że w realiach analizowanej sprawy działania podejmowane przez Wnioskodawcę pozwalają na zakwalifikowanie sprzedaży przedmiotowej nieruchomości do kategorii przychodu z działalności gospodarczej.
Mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy prawa podatkowego, stwierdzić należy, że skoro przedmiotowa nieruchomość nie służy Wnioskodawcy do prowadzenia działalności gospodarczej i nie wchodzi do majątku Jego przedsiębiorstwa, to odpłatne zbycie działki Nr 22, będącej współwłasnością Wnioskodawcy i Jego małżonki, nie będzie stanowiło przychodu ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji sprzedaż działki Nr 22 należy rozpatrywać w kontekście art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W świetle powyższego dla opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości podatkiem dochodowym od osób fizycznych istotne znaczenie ma zatem data jej nabycia. Wnioskodawca zamierza sprzedać nabytą w 2007 r. działkę Nr 22, więc pięcioletni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy w niniejszej sprawie, upłynął z końcem 2012 r. W konsekwencji, planowana sprzedaż przedmiotowej działki nie będzie stanowić dla Wnioskodawcy źródła przychodu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie do majątku wspólnego (2007 r.), do chwili obecnej upłynął już okres pięciu lat, o którym mowa w ww. regulacjach.
Reasumując planowane odpłatne zbycie nieruchomości (działki Nr 22) niewykorzystywanej w działalności gospodarczej, stanowiącej majątek prywatny, nie będzie stanowiło przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na upływ 5-letniego okresu od dnia jej nabycia. Tym samym, przychód uzyskany z planowanej transakcji nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Wskazać ponadto należy, że zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Zatem, zarówno przychód jak i koszty uzyskania przychodów z tytułu zbycia niniejszej nieruchomości u każdego małżonka należy określić proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku.
W związku z powyższym, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.
Ponadto wskazać należy, że z uwagi na to, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) niniejsza interpretacja nie dotyczy żony Wnioskodawcy.
Końcowo zaznaczyć należy, że tut. Organ wydając interpretacje w trybie art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa jest związany wyłącznie opisem zdarzenia przyszłego przedstawionym przez Wnioskodawcę i Jego stanowiskiem, tym samym Organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności faktycznych podanych we wniosku.
Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie zgodne ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego organu kontroli celno-skarbowej. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku ww. postępowań okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji indywidualnej.
Zgodnie z art. 14na § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
- z zastosowaniem art. 119a;
- w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
- z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Przepisów art. 14k-14n ww. ustawy, nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 ustawy Ordynacja podatkowa).
Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).
Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.
Stanowisko
prawidłowe
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej