W przypadku sprzedaży, która stanowi formę odpłatnego, w zamian za uzgodnioną cenę, zbycia udziału w działce nabytego przez Wnioskodawczynię w drodz... - Interpretacja - 0115-KDIT2.4011.146.2019.1.MD

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 27.02.2020, sygn. 0115-KDIT2.4011.146.2019.1.MD, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Temat interpretacji

W przypadku sprzedaży, która stanowi formę odpłatnego, w zamian za uzgodnioną cenę, zbycia udziału w działce nabytego przez Wnioskodawczynię w drodze spadku po tacie przewidziany w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych okres pięciu lat, w myśl art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy liczyć od końca roku, w którym nastąpiło nabycie udziałów w przedmiotowej nieruchomości przez spadkodawcę. Dokonując więc oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego należy uznać, że odpłatne zbycie udziałów w przedmiotowej nieruchomości dokonane w dniu 9 sierpnia 2019 r. nie skutkuje dla Wnioskodawczyni powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu z uwagi na fakt, że od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie udziałów przez ojca Wnioskodawczyni upłynął pięcioletni okres czasu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 oraz art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, Wnioskodawczyni nie jest zobligowana do złożenia formularza PIT-39 za 2019 r. w związku ze sprzedażą ww. nieruchomości.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 grudnia 2019 r. (data wpływu 30 grudnia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 grudnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Właścicielami działki nr , sklasyfikowanej jako grunty orne klasy III a i b, pastwiska trwałe na gruntach klasy IV oraz grunty rolne zabudowane na klasie III b, położonej w obrębie ewid. A, byli dziadkowie Wnioskodawczyni B i C. Wnioskodawczyni nie zna dokładnej daty nabycia nieruchomości przez jej dziadków, natomiast w roku 1991 byli już jej właścicielami.

Dnia 13 lipca 2011 r. w zmarł C (ojciec taty Wnioskodawczyni, jej dziadek). Na podstawie ustawy spadek nabyli:

  • żona B (matka taty Wnioskodawczyni, jej babcia),
  • córka D (córka B i C, siostra taty Wnioskodawczyni),
  • córka E (córka B i C, siostra taty Wnioskodawczyni),
  • syn F (syn C i B, tata Wnioskodawczyni),

każdy w 1/4 części.

Dnia 16 października 2013 r. w G zmarła B (matka taty Wnioskodawczyni, jej babcia). Na podstawie ustawy spadek nabyli:

  • córka D,
  • córka E,
  • syn F,

każdy w 1/3 części.

Dnia 2 listopada 2014 r. zmarł F, tata Wnioskodawczyni. Na podstawie ustawy spadek nabyły dzieci:

  • H (syn F i I),
  • J (córka F i I) Wnioskodawczyni,

każdy po 1/2 części.

Współwłaściciele działki nr , tj. D (udział wynoszący 1/3), E (udział wynoszący 1/3) H (udział wynoszący 1/6) i Wnioskodawczyni (udział wynoszący 1/6) dokonali jej podziału na następujące działki: , , i .

Dnia 9 sierpnia 2019 r. ww. współwłaściciele sprzedali nieruchomość gruntową oznaczoną numerem działki o powierzchni 0,4647 ha.

W związku ze sprzedażą działki o numerze , której Wnioskodawczyni była współwłaścicielem, za swoje udziały, tj. 1/6 otrzymała od kupującego nieruchomość 28.333,33 zł.

Wnioskodawczyni nadmienia, że dnia 13 września 2019 r. wstąpiła w związek małżeński i przyjęła nazwisko męża, tj. K. Opisując powyższe zdarzenia Wnioskodawczyni posługiwała się nazwiskiem panieńskim L, które widnieje w akcie notarialnym.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Czy okres posiadania przez tatę Wnioskodawczyni F spadku po rodzicach wlicza się do 5-cioletniego okresu, po upływie którego nie występuje odpłatne zbycie nieruchomości?
  2. Czy sprzedaż działki nr (nabytej w spadku po F), która miała miejsce dnia 9 sierpnia 2019 r., to w przypadku Wnioskodawczyni, tj. J z domu L, odpłatne czy nieodpłatne zbycie nieruchomości?
  3. Czy Wnioskodawczyni, tj. J z domu L zobligowana jest do złożenia PIT-39 za rok 2019 (w związku ze sprzedażą części spadku po F, który dziedziczył po rodzicach, tj. C i B)?

Zdaniem Wnioskodawczyni, mając na uwadze nowe przepisy podatkowe, które weszły w życie dnia 1 stycznia 2019 r. Wnioskodawczyni uważa, że jest zwolniona ze złożenia zeznania PIT-39 za 2019 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1387, z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W świetle art. 10 ust. 1 pkt 8 powołanej ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Stosownie do art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że jeżeli nieruchomości lub prawa majątkowe określone przez art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ww. ustawy zostały nabyte w drodze spadku, to ich odpłatne zbycie (dokonane poza działalnością gospodarczą) stanowi źródło przychodu podlegającego opodatkowaniu, jeżeli nastąpiło ono przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości bądź nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Do wyliczenia pięcioletniego okresu, od którego uzależnione jest opodatkowanie sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych nabytych w drodze spadku, wliczany jest zatem nie tylko okres posiadania nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkobiercę, który dokonuje sprzedaży, ale także okres posiadania nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkodawcę. Jeżeli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości bądź nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę, do momentu odpłatnego zbycia nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkobiercę upłynęło 5 lat to sprzedaż nie podlega opodatkowaniu.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzuje pojęcia nabycie, nie wskazuje, czy ma to być nabycie odpłatne, czy nieodpłatne. Nie określa również, na podstawie jakiej czynności prawnej może nastąpić nabycie nieruchomości, ich części oraz udziału w nieruchomości lub praw majątkowych. Zatem, pojęcie to należy rozumieć szeroko, co oznacza, że z nabyciem nieruchomości lub praw majątkowych wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mamy do czynienia z chwilą uzyskania prawa własności do nieruchomości lub tych praw, bez względu na charakter czynności prawnej, na podstawie której doszło do przysporzenia majątkowego w postaci własności rzeczy lub praw.

Według zaś art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c podatek dochodowy wynosi 19 % podstawy obliczenia podatku.

Art. 30e ust. 2 powołanej ustawy stanowi, że podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Z art. 30e ust. 4 cytowanej ustawy wynika, że po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:

  1. dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub
  2. dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.

Natomiast zgodnie z art. 45 ust. 1 przywołanej ustawy, podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie od dnia 15 lutego do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Zeznanie złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone w dniu 15 lutego roku następującego po roku podatkowym.

Na podstawie art. 45 ust. 1a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w terminie określonym w ust. 1 podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30e.

W myśl art. 45 ust. 4 pkt 4 ww. ustawy, przed upływem terminu określonego na złożenie zeznania podatnicy są obowiązani wpłacić należny podatek wynikający z zeznania, o którym mowa w ust. 1a pkt 3.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że właścicielami działki nr , sklasyfikowanej jako grunty orne klasy III a i b, pastwiska trwałe na gruntach klasy IV oraz grunty rolne zabudowane na klasie III b, położonej w obrębie ewid. A, byli dziadkowie Wnioskodawczyni B i C. Wnioskodawczyni nie zna dokładnej daty nabycia nieruchomości przez jej dziadków, natomiast w roku 1991 byli już jej właścicielami.

Dnia 13 lipca 2011 r. w zmarł C (ojciec taty Wnioskodawczyni, jej dziadek). Na podstawie ustawy spadek nabyli:

  • żona B (matka taty Wnioskodawczyni, jej babcia),
  • córka D (córka B i C, siostra taty Wnioskodawczyni),
  • córka E (córka B i C, siostra taty Wnioskodawczyni),
  • syn F (syn C i B, tata Wnioskodawczyni),

każdy w 1/4 części.

Dnia 16 października 2013 r. w G zmarła B (matka taty Wnioskodawczyni, jej babcia). Na podstawie ustawy spadek nabyli:

  • córka D,
  • córka E,
  • syn F,

każdy w 1/3 części.

Dnia 2 listopada 2014 r. zmarł F, tata Wnioskodawczyni. Na podstawie ustawy spadek nabyły dzieci:

  • H (syn F i I),
  • J (córka F i I) Wnioskodawczyni,

każdy po 1/2 części.

Współwłaściciele działki nr , tj. D (udział wynoszący 1/3), E (udział wynoszący 1/3) H (udział wynoszący 1/6) i Wnioskodawczyni (udział wynoszący 1/6) dokonali jej podziału na następujące działki: , , .. i . Dnia 9 sierpnia 2019 r. ww. współwłaściciele sprzedali nieruchomość gruntową oznaczoną numerem działki o powierzchni 0,4647 ha. W związku ze sprzedażą działki o numerze , której Wnioskodawczyni była współwłaścicielem, za swoje udziały, tj. 1/6 otrzymała od kupującego nieruchomość 28.333,33 zł. Wnioskodawczyni nadmienia, że dnia 13 września 2019 r. wstąpiła w związek małżeński i przyjęła nazwisko męża, tj. K. Opisując powyższe zdarzenia Wnioskodawczyni posługiwała się nazwiskiem panieńskim L, które widnieje w akcie notarialnym.

W świetle art. 922 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2019 r., poz. 1145) prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.

Według art. 924 i 925 ustawy Kodeks cywilny spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, a spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.

Prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku, czy też akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza, potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia (art. 1025 § 1 ustawy Kodeks cywilny).

Natomiast przepis art. 1035 Kodeksu cywilnego stanowi, że jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. Do momentu zniesienia tej współwłasności lub dokonania działu spadku, spadkobiercy są współwłaścicielami rzeczy i praw wchodzących w skład spadku.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny stwierdzić należy, że w przypadku sprzedaży, która stanowi formę odpłatnego, w zamian za uzgodnioną cenę, zbycia udziału w działce nabytego przez Wnioskodawczynię w drodze spadku po tacie przewidziany w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych okres pięciu lat, w myśl art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy liczyć od końca roku, w którym nastąpiło nabycie udziałów w przedmiotowej nieruchomości przez spadkodawcę.

Dokonując więc oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego należy uznać, że odpłatne zbycie udziałów w przedmiotowej nieruchomości dokonane w dniu 9 sierpnia 2019 r. nie skutkuje dla Wnioskodawczyni powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu z uwagi na fakt, że od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie udziałów przez ojca Wnioskodawczyni upłynął pięcioletni okres czasu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 oraz art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, Wnioskodawczyni nie jest zobligowana do złożenia formularza PIT-39 za 2019 r. w związku ze sprzedażą ww. nieruchomości.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawczyni należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanym przez Wnioskodawczynię w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w X, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Stanowisko

prawidłowe

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej