1. Czy uznać należy, że Wnioskodawca będzie wytwarzał, ulepszał i rozwijał oprogramowanie w ramach działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. ... - Interpretacja - 0115-KDIT3.4011.15.2022.2.MJ

shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 14 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.15.2022.2.MJ

Temat interpretacji

1. Czy uznać należy, że Wnioskodawca będzie wytwarzał, ulepszał i rozwijał oprogramowanie w ramach działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 w zw. z art. 5a pkt 38-40 ustawy o PIT? 2. Czy Wnioskodawca będzie mógł zastosować stawkę 5% w stosunku do dochodu uzyskiwanego z tytułu przenoszenia autorskich praw majątkowych do oprogramowania?

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

5 stycznia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 29 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (IP Box). Uzupełnił Pan wniosek, na wezwanie organu, pismem z 28 lutego 2022 r. (wpływ 3 marca 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której planuje wytwarzać, rozwijać i ulepszać (dalej również jako: Prace) oprogramowanie komputerowe (dalej: Oprogramowanie). Prace dot. Oprogramowania będą zaczynać się od etapu projektowania poprzez wytwarzanie kodu, po testowanie i wdrażanie. Całość Prac będzie wykonywana osobiście przez Wnioskodawcę. Oprogramowanie będzie stanowiło utwór podlegający ochronie na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Wnioskodawca nie będzie posiadał statusu centrum badawczo-rozwojowego określonego w ustawie z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej.

Prace dot. Oprogramowania będą wykonywane bezpośrednio przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Prace będą miały charakter twórczy, będą podejmowane w sposób systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) w celu zwiększania zasobów wiedzy lub wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Prace będą wykonywane w ramach nabywania, łączenia, kształtowania i wykorzystywania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności do planowania tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów w postaci Oprogramowania. Prace nie będą mały charakteru rutynowego i okresowego, np. w zakresie zmian Oprogramowania.

Wnioskodawca nie będzie nabywał wyników prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez inne podmioty ani praw autorskich od innych podmiotów. Wnioskodawca będzie prowadził podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Wnioskodawca będzie spełniał warunki, o których mowa w art. 30cb ust. 1 w zw. z ust. 2 ustawy PIT, co oznacza m.in., że będzie: wyodrębniał każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w odrębnej ewidencji, wyodrębniał koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy PIT oraz dokonywał zapisów w ewidencji we wskazany – w omawianym przepisie - sposób.

Prace dot. Oprogramowania będą wykonywane w oparciu o wieloletnie nauki i doświadczenie w pisaniu aplikacji mobilnych, serwerowych oraz klienckich, jak również projektowaniu i implementowaniu zaawansowanych systemów komputerowych. Dla przykładu, Wnioskodawca będzie używał języków oprogramowania Python oraz Terraform służących do tworzenia i zarządzania środowiskami infrastrukturalnymi.

Wnioskodawca za każdym razem wytwarzać będzie zatem nowy, unikalny kod w zw. ze świadczeniem usług na rzecz Odbiorcy. W ramach swoich obowiązków, Wnioskodawca będzie pomagał również innym osobom w projekcie w razie zaistnienia określonych problemów. W każdym z projektów Wnioskodawca integruje aplikacje z zewnętrznymi źródłami informacji oraz z programistycznymi interfejsami aplikacyjnymi. Każdy etap rozwoju i budowania Oprogramowania oraz pisania nowego kodu będzie poprzedzony etapem badań i analiz. Oprócz pisania oraz udoskonalania kodu, Wnioskodawca tworzyć będzie również procedury testowe oraz wdrożeniowe, które zapewniają poprawność pracy napisanego Oprogramowania. Oprócz tego, każdego dnia Wnioskodawca będzie nabywał, łączył, kształtował i wykorzystywał nową wiedzę dla celów wykonania Prac dot. Oprogramowania.

Na co dzień Wnioskodawca będzie korzystał głównie ze środowisk pracy do pisania kodu dla systemów Unix/Linux. Będą to przede wszystkim komputery wyposażone w systemy Windows oraz Linux z zainstalowanymi narzędziami (...), maszyny wirtualne (...), zdalne maszyny (servers) oraz urządzenia loT. Cały kod będzie wersjonowany oraz zarządzany na platformach chmurowych (...). Wnioskodawca będzie wykorzystywał m.in. zewnętrzne interfejsy aplikacji (API), lokalne i zewnętrzne bazy danych, integracje z środowiskami chmurowymi (np. ...), rozwiązania loT oraz repozytoria kodu i narzędzia ciągłej integracji.

Oprogramowanie będzie spersonalizowane i tworzone na podstawie wymagań, projektów graficznych oraz na podstawie najnowszych rozwiązań technologicznych.

W ramach zawieranych w przyszłości umów z klientem (Odbiorca), Wnioskodawca będzie zobowiązany do stałego świadczenia usług wytwarzania Oprogramowania, co może obejmować:

usługi tworzenia Oprogramowania na rzecz Odbiorcy,

usługi wprowadzania modyfikacji i ulepszeń w Oprogramowaniu,

usługi wdrażania Oprogramowania na rzecz Odbiorcy lub jego klienta,

usługi serwisowania Oprogramowania na rzecz Odbiorcy lub jego klienta

inne usługi świadczone na podstawie pisemnych zleceń.

Tworząc oprogramowanie Wnioskodawca będzie bazował na wiedzy i doświadczeniu zdobytym w trakcie wielu lat funkcjonowania w branży IT, a często też wymagane będzie od Wnioskodawcy poznanie nowej wiedzy dziedzinowej oraz przygotowywanie prototypów i przeprowadzanie badań na potrzeby wykonywanych usług.

Tworzenie Oprogramowania polegać będzie na tworzeniu odrębnego kodu komputerowego, który następnie posiada funkcjonalności oraz elementy wymagane przez Odbiorcę lub jego klienta. Tworzenie Oprogramowania polegać będzie na dostarczeniu całkowicie nowych funkcjonalności bądź ulepszeniu, bądź rozwinięciu istniejących już fragmentów Oprogramowania w celu osiągnięcia uzgodnionych z Odbiorcą efektów.

W wyniku tych czynności będzie powstawać odrębne Oprogramowanie. Przygotowany kod będzie każdorazowo unikalny, niepowtarzalny i stanowić będzie w całości własność Wnioskodawcy. Oznacza to, że nie zdarzą się sytuacje, w których Wnioskodawca mógłby wykorzystać już wcześniej stworzony kod źródłowy/Oprogramowanie do innego projektu, gdyż każdorazowo, nawet jeżeli program jest zbliżony, to będzie różnił się różnymi funkcjami od poprzednich, co w rezultacie przekreśla możliwość korzystania z już gotowych rozwiązań.

Dodatkowo Wnioskodawca celem poprawnego świadczenia usług na rzecz przyszłych klientów, cały czas będzie poszerzać swoją wiedzę z dziedziny informatyki, systemów informatycznych, technologii programowania oraz architektury tworzenia oprogramowania. Tym samym będzie uczył się korzystać z nowych, wcześniej nieużywanych narzędzi oraz tworzenia lepszej architektury Oprogramowania.

Autorskie prawa majątkowe do Oprogramowania, które Wnioskodawca będzie wytwarzał w ww. sposób będą przenoszone na rzecz Odbiorców w zamian za wynagrodzenie.

Przeniesienie tych praw będzie następować w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. Wynagrodzenie będzie zaliczane do źródła przychodów - pozarolnicza działalność gospodarcza.

Wszystkie ww. okoliczności, w szczególności te związane z wytwarzaniem, ulepszaniem i rozwijaniem Oprogramowania będą miały miejsce nie wcześniej niż od dnia 1 kwietnia 2022 roku.

Wnioskodawca podkreśla, że będzie prowadził ewidencję, o której mowa w art. 30cb ust. 2 zawierającą informacje, o których mowa w art. 30cb ust. 1 ustawy PIT.

Ponadto w uzupełnieniu wniosku podał Pan następujące informacje:

1.Na pytanie organu: - Czy podejmowana bezpośrednio przez Pana działalność, o której mowa we wniosku, w okresie którego ma on dotyczyć będzie działalnością twórczą i będzie obejmowała prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478 ze zm.), tj. nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń (…)? odpowiedział Pan: - Element zdarzenia przyszłego: jak wskazano we wniosku - działalność jest i będzie działalnością twórczą oraz obejmowała i będzie obejmować prace rozwojowe, o których mowa w pytaniu.

a)Prace dot. Oprogramowania są wykonywane w oparciu o wieloletnie nauki i doświadczenie w pisaniu aplikacji serwerowych oraz klienckich, jak również projektowaniu i implementowaniu zaawansowanych systemów komputerowych.

Prace dot. Oprogramowania są wykonywane bezpośrednio przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Prace mają charakter twórczy, są podejmowane w sposób systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) w celu zwiększania zasobów wiedzy lub wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Prace są wykonywane w ramach nabywania, łączenia, kształtowania i wykorzystywania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności do planowania tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów w postaci Oprogramowania. Prace nie mają charakteru rutynowego i okresowego np. w zakresie zmian Oprogramowania.

Prace dot. Oprogramowania są wykonywane w oparciu o wieloletnie nauki i doświadczenie w pisaniu aplikacji mobilnych. Dla przykładu, wnioskodawca używa języków oprogramowania Python oraz Terraform służących do tworzenia i zarządzania środowiskami infrastrukturalnymi. Wnioskodawca za każdym razem wytwarza zatem nowy, unikalny kod w zw. ze świadczeniem usług na rzecz Odbiorcy. W ramach swoich obowiązków, Wnioskodawca pomaga również innym osobom w projekcie w razie zaistnienia określonych problemów. W każdym z projektów Wnioskodawca integruje aplikacje z zewnętrznymi źródłami informacji oraz z programistycznymi interfejsami aplikacyjnymi. Każdy etap rozwoju i budowania Oprogramowania oraz pisania nowego kodu jest poprzedzony etapem badań i analiz. Oprócz pisania oraz udoskonalania kodu, Wnioskodawca tworzy również procedury testowe oraz wdrożeniowe, które zapewniają poprawność pracy napisanego Oprogramowania. Oprócz tego każdego dnia Wnioskodawca nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje nową wiedzę dla celów wykonania Prac dot. Oprogramowania.

Metody badawcze: Eksperymenty programistyczno-operacyjne przeprowadzane na syntetycznych środowiskach wykonawczych, samodzielnie konstruowanych na potrzeby badania. Implementacja i testy dowodów koncepcji (PoC) w postaci prototypów aplikacji i skryptów.

b)W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Wnioskodawca opracowuje nowe oprogramowanie, modyfikuje je, a także na dalszych etapach ulepsza. Są to produkty, które nigdy wcześniej nie występowały w mojej praktyce gospodarczej.

Wszystkie wytworzone oraz rozwijane Oprogramowania w ramach zawartych umów z Odbiorcami stanowią oraz będą stanowić w latach następnych odrębne oprogramowania, podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Rozwijanie oraz ulepszanie Oprogramowania stanowi przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze oraz wyraz własnej twórczości intelektualnej.

W swojej pracy Wnioskodawca stale wytwarza nowe oprogramowanie, a w późniejszych etapach je rozwija i ulepsza. Cały kod źródłowy/Oprogramowanie, jest rezultatem wyłącznie własnej pracy twórczej. Cały kod źródłowy/Oprogramowanie, jest rezultatem wyłącznie własnej pracy intelektualnej, a zatem Wnioskodawca nie ulepsza oprogramowania autorstwa innych osób. Aplikacje, programy i kody źródłowe, które są nowe i niepowtarzalne.

Wyniki przeprowadzanych badań, na wysokim poziomie ogólności, to prototypy aplikacji, skrypty oraz wiedza zapisana w postaci dokumentacji, notatek lub procedur. Materiał wynikowy musi być i jest wystarczający do tego, aby autor był w stanie skorzystać z owoców badań podczas docelowej implementacji/usługi.

c)Wnioskodawca będzie oferował w swojej działalności gospodarczej wyniki prac rozwojowych w postaci oprogramowania o produkcyjnej jakości, bazującego na przygotowanych wcześniej prototypach lub usługach informatycznych implementujących wcześniej opracowane koncepcje podparte dowodami, z czego owe dowody często będą zawarte w wykonywanej usłudze z racji swojej programistycznej formy.

2.Na pytanie organu: - Czy wszystkie efekty Pana prac, w związku z którymi będzie Pan uzyskiwał dochody, których dotyczy wniosek, zostaną przez Pana wytworzone w związku z działalnością obejmującą ww. działania? Odpowiedział Pan: Nie będą to wszystkie dochody, dochody obejmujące prace objęte niniejszym wnioskiem będą stanowiły około 90%.

3.Wnioskodawca będzie ponosił ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością.

4.Wszystkie efekty prac, o których mowa w niniejszym wniosku będą stanowić utwory podlegające ochronie prawnej, o której mowa w art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

5.Na pytanie organu: - Czy w okresie, którego dotyczy wniosek, będzie Pan uzyskiwał dochody:

a.ze sprzedaży autorskich praw do programu komputerowego?

b.z autorskich praw do programu komputerowego uwzględnionych w cenie sprzedaży produktu lub usługi? - Jeśli tak, to czy w wynagrodzeniu będzie wyodrębniona tą część, która dotyczy tych praw?

odpowiedział Pan: ze sprzedaży autorskich praw do oprogramowania/systemu informacyjnego/projektu architektury systemów.

6.Około 10% dochodów będę uzyskiwał z innych usług informatycznych, nie objętych preferencyjna stawką.

7.Na pytanie organu: - Czy w przypadku, gdy Wnioskodawca będzie rozwijał/ulepszał oprogramowanie komputerowe, to czy będzie Pan właścicielem lub współwłaścicielem rozwijanego oprogramowania, albo użytkownikiem posiadającym prawo do jego użytkowania na podstawie licencji wyłącznej, tj. umowy, w której zastrzeżono wyłączność korzystania przez Wnioskodawcę z autorskiego prawa do programu komputerowego, bądź czy Wnioskodawca działał będzie na zlecenie podmiotu będącego właścicielem tego oprogramowania? Odpowiedział Pan: Tak będę właścicielem rozwijanego oprogramowania.

8.Na pytanie organu: - Czy w wyniku rozwijania/ulepszania oprogramowania, tworzone będą nowe kody, algorytmy w językach programowania i powstaną nowe prawo własności intelektualnej? odpowiedział Pan: Tak. Będzie wytwarzany nowy, unikalny kod programistyczny stanowiący nowe prawo własności intelektualnej. Podobnie w przypadku implementacji systemów informacyjnych oraz infrastruktur informatycznych powstawać będzie unikalny kod i opracowania tekstowe na potrzeby konkretnej usługi, bazując na wynikach przeprowadzanych wcześniej badań.

9.Na pytanie organu: - Czy w przypadku, gdy Wnioskodawca będzie rozwijał/ulepszał oprogramowanie komputerowe, to czy w wyniku podjętych przez Pana czynności powstanie odrębny od tego oprogramowania utwór, podlegający po stronie Wnioskodawcy ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych? Opowiedział Pan: - Tak.

10.Na pytanie organu: - Z jakich elementów będzie się składało Pana wynagrodzenie, w jaki sposób będzie ono ustalane? Odpowiedział Pan: Wynagrodzenie będzie kalkulowane w oparciu o stawkę godzinową i ilość przepracowanych godzin koniecznych do wytworzenia danego oprogramowania/algorytmu.

11.Na pytanie organu: - W jaki sposób majątkowe prawa autorskie do programów komputerowych będą przez Pana przenoszone na Odbiorców (proszę wskazać, jak będzie wyglądało przeniesienie tych praw, jakie czynności będzie obejmowało)? Odpowiedział Pan: Przeniesienie praw nastąpiło i następować będzie na podstawie pisemnej umowy. Fizyczne przekazanie programu następuje drogą elektroniczną za pomocą szyfrowanych kanałów dedykowanych klientowi.

12.Na pytanie organu: - Czy sposób przeniesienia każdego z majątkowych praw autorskich do programu komputerowego będzie następowało zgodnie z wymogami przewidzianymi w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 ww. ustawy? Odpowiedział Pan: Tak.

13.Na pytanie organu: - Czy czynności, które planuje Pan wykonywać będą prowadzone pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności? Odpowiedział Pan: Nie, Wnioskodawca prowadzi samodzielną działalność gospodarczą i nie podlega żadnemu kierownictwu osób/podmiotów trzecich.

14.Na pytanie organu: - Czy w odrębnej od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencji, będzie wyodrębnia Pan każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, czy ewidencja ta będzie pozwalała na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadających na każde ww. prawo w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu? Odpowiedział Pan: Tak.

15.Na pytanie organu: - Od kiedy będzie prowadzi Pan odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, o której mowa w art. 30cb ustawy PIT, czy będzie ona prowadzona na bieżąco, od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w ww. art. 30ca ust. 4? Odpowiedział Pan: Będzie prowadzona od poniesienia pierwszych kosztów.

16.Na pytanie organu: - Dochody osiągnięte z jakiego tytułu określonego w art. 30ca ust. 7 pkt 1-4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Wnioskodawca zamierza, w okresie którego dotyczy wniosek, objąć preferencyjną pięcioprocentową stawką podatku? Odpowiedział Pan: We wniosku jest wskazano, że chodzi o przeniesienie prawa autorskiego do oprogramowania.

Pytania

1.Czy w opisanym stanie faktycznym [winno być: zdarzeniu przyszłym – dopisek organu], uznać należy, że Wnioskodawca będzie wytwarzał, ulepszał i rozwijał Oprogramowanie w ramach działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 w zw. z art. 5a pkt 38-40 ustawy o PIT?

2.Czy w opisanym stanie faktycznym [winno być: zdarzeniu przyszłym – dopisek organu], Wnioskodawca będzie mógł zastosować stawkę 5% w stosunku do dochodu uzyskiwanego z tytułu przenoszenia autorskich praw majątkowych do Oprogramowania?

Pana stanowisko w sprawie

Ad.1.

W opinii Wnioskodawcy, odpowiedź na pyt. nr 1 powinna być pozytywna.

W myśl art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT, kwalifikowanym prawem własności intelektualnej jest autorskie prawo do programu komputerowego, podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, którego przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o PIT, działalność badawczo-rozwojowa, oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Z kolei w myśl art. 5a pkt 40 ustawy o PIT, w związku z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Jak zostało wskazane w stanie faktycznym [winno być: zdarzeniu przyszłym – dopisek organu] niniejszego wniosku, przedmiotem umów z Odbiorcami będzie m.in. tworzenie Oprogramowania i przenoszenie do niego na rzecz Odbiorców autorskich praw majątkowych.

Zdaniem Wnioskodawcy, tworzone przez niego Oprogramowanie, które będzie powstawało w ramach prowadzonej bezpośrednio działalności o charakterze twórczym, to jest działalności nastawionej na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, które nie mają charakteru odtwórczego. Prace wykonywane przez Wnioskodawcę będą wymagały kreatywnego podejścia, nie będą wykonywane na schematach lub w sposób automatyczny, lecz każdorazowo wymagać będą dokonywania rozwiązań koncepcyjnych. Algorytmy rozwiązań dot. Oprogramowania nie będą powielać prostych i funkcjonujących na rynku koncepcji. W konsekwencji, Odbiorcy będą nabywać od Wnioskodawcy zindywidualizowane, nowoczesne i innowacyjne Oprogramowanie.

Co więcej Prace dot. Oprogramowania będą obejmować zdobywanie, poszerzanie oraz wykorzystywanie wiedzy i umiejętności w zakresie sprzętu, narzędzi informatycznych i oprogramowania do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Działalność ta będzie przyczyniała się do tworzenia, rozwoju i ulepszania Oprogramowania przy wykorzystaniu wiedzy Wnioskodawcy z zakresu szeroko pojętego wytwarzania oprogramowania.

Dodatkowo, działalność Wnioskodawcy podejmowana będzie w sposób systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany). Prace jakie Wnioskodawca będzie realizował w ramach umowy nie będą miały incydentalnego charakteru.

Ponadto, w ramach prowadzonej działalności, Wnioskodawca w celu wytworzenia, rozwijania oraz ulepszania Oprogramowania będzie nabywał, łączył, kształtował i wykorzystywał dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym między innymi z zakresu narzędzi informatycznych i oprogramowania. Czynności te będą podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, autorskie prawo do programu komputerowego będzie wytwarzane, ulepszane i rozwijane w ramach bezpośrednio prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności badawczo-rozwojowej.

Ad. 2.

W opinii Wnioskodawcy, będzie on uprawniony do opodatkowania dochodu z prowadzonej działalności gospodarczej osiągniętego z przenoszenia praw autorskich do Oprogramowania stawką 5%, o której mowa w art. 30ca ust. 1 ustawy PIT.

Wynika to z następujących okoliczności.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której będzie tworzył, rozwijał i ulepszał Oprogramowanie. Jak wskazano powyżej, zadaniem Wnioskodawcy Oprogramowanie będzie tworzone, rozwijane i ulepszane w ramach działalności badawczo-rozwojowej prowadzącej do powstania indywidualnych, twórczych i innowacyjnych utworów - Oprogramowania. Co więcej, Prace Wnioskodawcy będą zmierzały do powstania utworu (programu komputerowego), chronionego na mocy art. 74 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wnioskodawca będzie przenosił prawa autorskie na Odbiorcę na mocy odpowiedniej umowy. Przeniesienie tych praw będzie miało charakter odpłatny.

Mając zatem na uwadze, że zgodnie z art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT, kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej jest m.in. autorskie prawo do programu komputerowego podlegającego ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, to uznać należy, że w przypadku Wnioskodawcy warunek wskazany w art. 30ca ust. 1 i ust. 2 pkt 8 będzie spełniony. Dodatkowo, Wnioskodawca wskazuje, że spełnione będą warunki, o których mowa w art. 30cb ust. 1 w zw. z ust. 2 ustawy PIT.

Reasumując, autorskie prawo do Oprogramowania wytworzone, rozwinięte lub ulepszone przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej będzie kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy PIT.

Dochód ze zbycia tego prawa będzie stanowił kwalifikowany dochód w rozumieniu art. 30ca ust. 4 w związku z art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy PIT.

W konsekwencji, Wnioskodawca będzie uprawniony do zastosowania stawki 5% do przedmiotowego dochodu uzyskanego z tytułu przenoszenia autorskich praw majątkowych do Oprogramowania.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.) jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 5a pkt 6 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 tej ustawy, za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 ww. ustawy, kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej (czyli tzw. kwalifikowanymi IP) są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2018 r. poz. 432 oraz z 2020 r. poz. 288),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Autorskie prawo do programu komputerowego objęte jest ochroną na mocy art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1062).

Zgodnie z art. 74 ust. 2 powołanej ustawy, ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, nie podlegają ochronie.

W Polsce oprogramowanie – definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. poz. 1668),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że oznaczają one prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 478), badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym (art. 30ca ust. 3 ustawy).

Stosownie natomiast do ust. 4 art. 30ca tej ustawy, wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika [tzw. nexus – dopisek organu] obliczonego według wzoru:

[(a+b) x 1,3] / (a+b+c+d)

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a - prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d - nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami (art. 30ca ust. 5 ww. ustawy).

Na podstawie art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji (art. 30cb ust. 2 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 30cb ust. 3 powołanej ustawy, w przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Jak wynika z powyższych regulacji podatnicy, którzy opodatkowują dochody z kwalifikowanych IP stawką 5%, mają obowiązek prowadzenia wyodrębnionej ewidencji dla wszystkich operacji finansowych związanych z uzyskiwaniem tych dochodów. Przepisy o IP Box nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.

W opisie sprawy Wnioskodawca potwierdził,że jego działalność jest i będzie działalnością twórczą oraz obejmowała i będzie obejmować prace rozwojowe, w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, tj. nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Również w opisie sprawy Wnioskodawca podał, że jego Prace będą miały charakter twórczy, będą podejmowane w sposób systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) w celu zwiększania zasobów wiedzy lub wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis sprawy oraz cytowane wyżej przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, że przedstawione we wniosku działania podejmowane przez Wnioskodawcę mieszczą się w definicji działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy przy tym podkreślić, że działalnością badawczo-rozwojową nie będzie całość usług, które będą świadczonych przez Wnioskodawcę ani też całość prowadzonej przez niego działalności programistycznej, ale wyłącznie te działania, które ściśle będą dotyczyć tworzenia innowacyjnych rozwiązań służących stworzeniu nowego produktu.

Również w opisie sprawy Wnioskodawca wskazał, że w okresie, którego dotyczy wniosek, będzie uzyskiwał dochody ze sprzedaży autorskich praw do oprogramowania oraz, że preferencyjną stawką podatku chce objąć dochody ze sprzedaży prawa autorskiego do oprogramowania.

Na gruncie rozpatrywanej sprawy należy stwierdzić, że tworzone w ramach działalności Wnioskodawcy oprogramowanie podlegające ochronie prawnej na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych – w zakresie w jakim będzie stanowić nowe i indywidualne rozwiązania będące bezpośrednim efektem prac badawczo-rozwojowych Wnioskodawcy – jest kwalifikowanym IP w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odpłatne przeniesienie prawa autorskiego do programu komputerowego w ramach wykonywanych usług stanowi dochód, o którym mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 2, tj. dochód osiągnięty ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Z przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego Wnioskodawca podał, że będzie on spełniał warunki, o których mowa w art. 30cb ust. 1 w zw. z ust. 2 ustawy PIT, co oznacza m.in., że będzie: wyodrębniał każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w odrębnej ewidencji, wyodrębniał koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy PIT oraz dokonywał zapisów w ewidencji we wskazany – w omawianym przepisie - sposób. Wnioskodawca potwierdził, że w odrębnej od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencji, będzie wyodrębniał każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, ewidencja ta będzie pozwalała na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadających na każde ww. prawo w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu. Ewidencja będzie prowadzona na bieżąco od poniesienia pierwszych kosztów.

W konsekwencji Wnioskodawca będzie uprawniony do zastosowania do sumy kwalifikowanych dochodów uzyskanych z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjnego opodatkowania wg stawki 5%.

Podkreślić w tym miejscu należy, że o ile podstawą opodatkowania preferencyjną stawką podatkową jest suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych IP osiągniętych w roku podatkowym, to wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego IP ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika nexus obliczonego według wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Co istotne, podatnik ma obowiązek ustalenia odrębnych wskaźników nexus dla poszczególnych kwalifikowanych IP.

Zaznaczenia przy tym również wymaga, że opodatkowaniu 5% stawką nie będzie podlegał cały uzyskany przez Wnioskodawcę dochód, lecz suma przemnożonych przez wskaźniki nexus dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego oraz stanu prawnego obowiazującego w dniu wydania rozstrzygnięcia.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Końcowo należy wskazać, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe jest zgodne ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. Pełna weryfikacja prawidłowości stanowiska Wnioskodawcy może być dokonana jedynie w toku ewentualnego postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego organu kontroli celno-skarbowej, będącego poza zakresem instytucji interpretacji indywidualnej, do której zastosowanie mają przepisy określone w art. 14h (w zamkniętym katalogu) ustawy Ordynacja podatkowa.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i musi się Pan zastosować do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).