Temat interpretacji
Estoński CIT - zaliczki.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 października 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązków płatnika.
Uzupełnili Państwo wniosek w odpowiedzi na wezwanie 15 grudnia 2022 r. (data wpływu)
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Spółka A. spółka z o.o. (dalej “Wnioskodawca” lub “Spółka”) prowadzi działalność gospodarczą w obszarze transportu, spedycji i logistyki.
Począwszy od 1 stycznia 2022 r. Wnioskodawca rozpoczął korzystanie z rozliczenia podatku dochodowego w mechanizmie ryczałtu od dochodów spółek (dalej „estoński CIT”).
Wspólnikami Spółki (dalej „Wspólnicy”) są wyłącznie osoby fizyczne. Na moment przejścia na estoński CIT, Spółka spełniała i w dalszym ciągu spełnia wszystkie warunki skorzystania z rozliczenia estońskim CIT, określone w art. 28j ustawy o CIT.
Ponadto do Spółki nie znajdują zastosowania wyłączenia wskazane w art. 28k ustawy o CIT.
W ramach kalkulacji przejścia pomiędzy wynikiem księgowym i wynikiem podatkowym 2021 roku, Spółka wykazała m.in. (i) odpisy aktualizujące wartość należności, które stanowiły koszty wyniku finansowego Spółki za 2021 r. i nie stanowiły kosztów uzyskania przychodów – nie doszło do uprawdopodobnienia nieściągalności w rozumieniu art. 16 ust. 2a ustawy o CIT z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej „ustawa o CIT”) oraz (ii) odpisy od przedawnionych wierzytelności, które stanowiły koszty wyniku finansowego Spółki za 2021 r. i nie stanowiły kosztów uzyskania przychodów.
W deklaracji CIT/KW złożonej razem z deklaracją CIT-8 za 2021 r., Spółka dokonała kalkulacji różnic przejściowych, o której mowa w art. 7aa ust. 2 ustawy o CIT
Spółka zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę a ponadto na podstawie umów cywilnoprawnych. Spółka może zawierać umowy cywilnoprawne – umowy zlecenia i umowy o dzieło również ze Wspólnikami lub podmiotami powiązanymi ze Wspólnikami.
Spółka nie jest małym podatnikiem ani podatnikiem rozpoczynającym prowadzenie działalności gospodarczej. Rok obrotowy Spółki jest zgodny z rokiem kalendarzowym.
Spółka zamierza wypłacać w trakcie roku obrotowego na rzecz Wspólników zaliczki na poczet zysku (dywidendy).
Wątpliwości Spółki wzbudziły wybrane kwestie związane z rozliczeniami estońskiego CIT.
W uzupełnieniu wskazali Państwo dodatkowo, że ewentualna wypłata zaliczki na poczet zysku nastąpi po 30 czerwca 2022 r.
Pytania
1.Czy w kalkulacji tzw. różnic przejściowych, o której mowa w art. 7aa ust 2 ustawy o CIT, Spółka jest zobowiązana do wykazania jako kosztów:
a)odpisów aktualizujących wartość należności – zaliczonych w 2021 r. do kosztów wyniku finansowego i niestanowiących kosztów uzyskania przychodów,
b)wierzytelności odpisanych jako przedawnione – zaliczonych w 2021 r. do kosztów wyniku finansowego i niestanowiących kosztów uzyskania przychodów?
2.Czy wartość średniego wynagrodzenia o którym mowa w art. 28m ust. 4 pkt 1) ustawy o CIT, w przypadku umów o dzieło oraz umów zlecenia, które nie zostały zawarte na określony czas, ale w celu wykonania określonego dzieła albo zlecenia, powinna odpowiadać wartości wynagrodzenia za pracę, jakie byłoby należne w celu wykonania tego samego rezultatu na podstawie umowy o pracę?
3.Czy w przypadku wypłaty Wspólnikom w trakcie roku podatkowego zaliczek na poczet zysku, Spółka, działając jako płatnik, od zryczałtowanego podatku obliczonego zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT należnego od Wspólnika z tytułu wypłaty mu zaliczki, może odliczyć 70% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału Wspólnika w zysku Spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty zaliczki i należnego od tej zaliczki ryczałtu od dochodów spółek (estońskiego CIT)?
4.Czy w przypadku wypłaty w 2022 r. zaliczki na poczet zysku, Spółka jest zobowiązana do zapłaty ryczałtu od dochodów Spółek należnego od tej zaliczki w terminie do 20. dnia 7 miesiąca następnego roku podatkowego?
Niniejsza interpretacja stanowi udzielenie odpowiedzi w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych na pytanie nr 3 wniosku, natomiast w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (pytania nr 1,2 i 4 wniosku) zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Państwa stanowisko w sprawie
Ad 3
W przypadku wypłaty Wspólnikom w trakcie roku podatkowego zaliczek na poczet zysku, Spółka, działając jako płatnik, od zryczałtowanego podatku obliczonego zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT należnego od Wspólnika z tytułu wypłaty mu zaliczki, może odliczyć 70% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału Wspólnika w zysku Spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty zaliczki i należnego od tej zaliczki ryczałtu od dochodów spółek (estońskiego CIT).
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 1) opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat).
Równocześnie zgodnie z art. 28m ust. 2, przepis ust. 1 pkt 1 stosuje się odpowiednio do wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy (podzielonego zysku).
Wskazane wyżej regulacji ustawy o CIT nakazują stosowanie tych samych zasad rozliczenia podatku (estońskiego CIT) zarówno od zaliczek na poczet zysku (dywidendy) wypłacanych w trakcie roku obrotowego jak i podzielonego, po zakończeniu roku obrotowego, zysku.
Wobec powyższego, w ocenie Wnioskodawcy, analogiczne zrównanie zaliczek i podzielonego zysku powinno dotyczyć również, kluczowego z punktu widzenia reżimu estońskiego CIT, mechanizmu odliczenia podatku zapłaconego przez spółkę (estońskiego CIT) od podatku należnego od wspólnika w związku z otrzymaniem podzielonego zysku / dywidendy / zaliczki na dywidendę. Takie zrównanie pozwalałoby bowiem zachować identyczne warunki opodatkowania i efektywną stawkę podatku, bez względu na moment w jakim jest wypłacany zysk generowany w spółce korzystającej z estońskiego CIT.
Przyjęcie przeciwnego podejścia prowadziłoby do zaburzenia całego mechanizmu rozliczenia estońskiego CIT i stosowania różnych stawek podatkowych w zależności od momentu, w którym dochód jest wypłacany ze spółki (zaliczka w trakcie roku vs. dochód podzielony po zakończeniu roku obrotowego).
Na gruncie art. 30a ust. 19 pkt 2) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „ustawa o PIT”) w wersji obowiązującej od 1 stycznia 2022 r., zryczałtowany podatek, obliczony zgodnie z ust. 1 pkt 4, od przychodów uzyskiwanych przez wspólnika z wypłat podzielonych zysków spółki osiągniętych przez tę spółkę w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, zgodnie z przepisami rozdziału 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli pochodzą z podziału zysków z tego okresu wyodrębnionych w kapitale własnym spółki, pomniejsza się o kwotę stanowiącą:
2) 70% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany - w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki opodatkowanych zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Przepis ten w przeciwieństwie do jego wersji obowiązującej do 31 grudnia 2021 r. określając kwotę podatku spółki który podlega odliczeniu od podatku wspólnika, nie posługuje się pojęciem „zysku podzielonego” ale pojęciem „udziału wspólnika w zysku spółki”.
Obejmuje on zatem sytuację, w której wypłacana jest zarówno dywidenda po zakończeniu roku obrotowego jak i zaliczka na poczet dywidendy. Potwierdza to Minister Finansów w Przewodniku do Ryczałtu od dochodów spółek z dnia 23 grudnia 2021 r., w którym wskazano: „Dla celów Ryczałtu wypłacone zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy uważa się za dochód z tytułu podzielonego zysku, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 1”.
W konsekwencji, również na moment wypłaty zaliczki na poczet dywidendy, Spółka działając jako płatnik, od zryczałtowanego podatku PIT należnego od Wspólników obliczonego zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT należnego od Wspólnika z tytułu wypłaty mu zaliczki, może odliczyć 70% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału Wspólnika w zysku Spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty zaliczki i należnego od tej zaliczki ryczałtu od dochodów spółek (estońskiego CIT).
Stanowisko takie potwierdza interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 6 czerwca 2022 r. nr 0115-KDIT1.4011.176.2022.1.MR, w której organ wskazał: „Odnosząc się wprost do Państwa wątpliwości zawartych w pytaniu nr 1, w razie wypłaty zaliczki na poczet przyszłej dywidendy Spółka jako płatnik powinna pobrać i wpłacić 19% zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych w oparciu o art. 30a ust. 1 pkt 4 i art. 41 ust. 4ab ustawy. Jednocześnie Spółka zastosuje pomniejszenie, o którym mowa w art. 30a ust. 19 ustawy”.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W myśl art. 11 ust. 1 tej ustawy:
Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Do przychodów podatkowych zalicza się tylko takie przychody, które w danym momencie są trwałe, definitywne i bezwarunkowe. Nie będą to zatem jakiekolwiek przychody, lecz przychody, które stanowić będą trwałe przysporzenie majątkowe. Co do zasady więc, o zaliczeniu danego przysporzenia majątkowego do przychodów podlegających opodatkowaniu decyduje definitywny charakter tego przysporzenia w tym sensie, że w sposób ostateczny faktycznie powiększa ono majątek podatnika (takie, którymi może rozporządzać jak właściciel).
Katalog źródeł przychodów został określony w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a wśród nich art. 10 ust. 1 pkt 7. Zgodnie z jego treścią:
Źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.
Stosownie do treści art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy:
Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym również:
a) dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,
b) oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,
c) podział majątku likwidowanej osoby prawnej lub spółki,
d) wartość dokonanych na rzecz wspólników spółek, nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b.
Zatem do wskazanej kategorii zalicza się również zaliczki na poczet dywidendy.
Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy:
Od dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.
W myśl natomiast art. 30a ust. 19 cyt. ustawy (w brzmieniu obowiązującym w 2022 roku):
Zryczałtowany podatek, obliczony zgodnie z ust. 1 pkt 4, od przychodów uzyskiwanych przez wspólnika z wypłat podzielonych zysków spółki osiągniętych przez tę spółkę w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, zgodnie z przepisami rozdziału 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli pochodzą z podziału zysków z tego okresu wyodrębnionych w kapitale własnym spółki, pomniejsza się o kwotę stanowiącą:
1) 90% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany - w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki opodatkowanych zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, albo
2) 70% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany - w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki opodatkowanych zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Spółki, które dokonują wypłaty należności z tytułu podzielonych zysków spółki osiągniętych w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek zgodnie z przepisami rozdziału 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, są obowiązane jako płatnicy pobierać zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4, z uwzględnieniem zasad określonych w art. 30a ust. 19 (art. 41 ust. 4ab ustawy, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.).
Literalne brzmienie art. 30a ust. 19 ustawy wskazuje, iż wynikająca z niego preferencja może być stosowana wyłącznie w przypadku osiągnięcia przez spółkę objętą ryczałtem tzw. dochodu z podzielonego zysku.
W uzasadnieniu do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw z dnia 29 października 2021 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 2105), druk 1532 wskazano, że:
Projekt zakłada rozszerzenie możliwości zastosowania przepisów dotyczących ryczałtu od dochodów oraz znaczące złagodzenie warunków zarówno rozpoczęcia stosowania owych przepisów, jak i warunków koniecznych do spełnienia w celu pozostania w systemie ryczałtu od dochodów. (…)
Zmiany w zakresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek spowodowały konieczność zmian dostosowujących w przepisach art. 30a ust. 19 i w konsekwencji art. 41 ust. 4ab ustawy o PIT. W wyniku tych zmian zryczałtowany podatek, obliczony zgodnie z ust. 1 pkt 4 ustawy PIT, od przychodów uzyskiwanych przez wspólnika (przez którego należy rozumieć udziałowca spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, akcjonariusza spółki akcyjnej i spółki komandytowo-akcyjnej, oraz komandytariusza i komplementariusza spółki komandytowej) z wypłat podzielonych zysków spółki osiągniętych w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, zgodnie z przepisami rozdziału 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli pochodzą z podziału zysków z tego okresu wyodrębnionych odpowiednio w kapitale własnym spółki, podlega pomniejszeniu.
Z kolei, w objaśnieniach podatkowych z 23 grudnia 2021 r., „Przewodnik do Ryczałtu od dochodów spółek” wskazano, że:
Dla celów Ryczałtu wypłacone zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy uważa się za dochód z tytułu podzielonego zysku, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 1.
W konsekwencji pojęciem należności (wypłat) z tytułu podzielonych zysków spółki, o których mowa w art. 30a ust. 19 i art. 41 ust. 4ab ustawy w aktualnym brzmieniu objęte są także zaliczki na poczet przyszłej dywidendy.
Odnosząc się wprost do Państwa wątpliwości zawartych w pytaniu nr 3, w razie wypłaty zaliczki na poczet przyszłej dywidendy Spółka jako płatnik powinna pobrać i wpłacić 19% zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych w oparciu o art. 30a ust. 1 pkt 4 i art. 41 ust. 4ab ustawy. Jednocześnie Spółka zastosuje pomniejszenie, o którym mowa w art. 30a ust. 19 pkt 2 ustawy.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Niniejsza interpretacja stanowi udzielenie odpowiedzi w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych na pytanie nr 3 wniosku, natomiast w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (pytania nr 1,2 i 4 wniosku) zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
‒Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: sytuacja Państwa musi być zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
‒Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…).
Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
‒w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
‒w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego.
Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).