Obowiązki płatnika z tytułu wypłaty zysku z kapitału zapasowego w spółce komandytowej. - Interpretacja - 0113-KDIPT2-3.4011.467.2022.2.MS

shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 8 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.467.2022.2.MS

Temat interpretacji

Obowiązki płatnika z tytułu wypłaty zysku z kapitału zapasowego w spółce komandytowej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

6 czerwca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika z tytułu wypłaty zysku z kapitału zapasowego w spółce komandytowej. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 5 sierpnia 2022 r. (data wpływu 5 sierpnia 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

... sp. k. powstała w 2010 r. i prowadzi działalność w zakresie .... W okresie od 2013 r. do 2020 r. środki z wypracowanego zysku Spółki zostały przekazane uchwałą wspólników, częściowo na kapitał zapasowy, a częściowo wypłacone wspólnikom. W świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Spółka komandytowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego, podatnikami są poszczególni wspólnicy takiej spółki.

Stosownie bowiem do art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z udziałów w spółce niebędącej osobą prawną określa się proporcjonalnie do tego prawa do udziału w zysku.

Zasady powyższe stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat. Tym samym środki zgromadzone na kapitale zapasowym zostały już opodatkowane przy rozliczeniu każdego roku podatkowego przez wspólników spółki komandytowej odpowiednio do procentowego udziału w zyskach i stratach.

Od 2013 r. do 2020 r. udziałowcami spółki komandytowej były osoby fizyczne oraz spółka z o.o.( komplementariusz). W tym czasie uległy zmianie również udziały procentowe poszczególnych udziałowców.

Udział w kapitale zapasowym wynosił odpowiednio:

1.W 2013 r.:

-A – sp. z o.o. 5%,

-B – osoba fizyczna 45%,

-C – osoba fizyczna 15%,

-D – osoba fizyczna 35%.

2.W 2014 r.:

-A – sp. z o.o. 1%,

-B – osoba fizyczna 63%,

-C – osoba fizyczna 1%,

-D – osoba fizyczna 35%.

3.W 2015 r.:

-A – sp. z o.o. 1%,

-B – osoba fizyczna 47%,

-C – osoba fizyczna 16%,

-D – osoba fizyczna 36%.

4.W 2016 r.:

-A – sp. z o.o. 1%,

-B – osoba fizyczna 47%,

-C – osoba fizyczna 16%,

-D – osoba fizyczna 36%.

5.W 2017 r.:

-A – sp. z o.o. 1%,

-B – osoba fizyczna 47%,

-C – osoba fizyczna 16%,

-D – osoba fizyczna 36%.

6.W 2018 r.:

-A – sp. z o.o. 1%,

-B – osoba fizyczna 47%,

-C – osoba fizyczna 16%,

-D – osoba fizyczna 36%.

7.W 2019 r.:

-A – sp. z o.o. 1%,

-B – osoba fizyczna 47%,

-C – osoba fizyczna 16%,

-D – osoba fizyczna 36%.

Obecni wspólnicy spółki komandytowej osoby fizyczne z udziałem:

-B – osoba fizyczna (komplementariusz) 85%,

-C – osoba fizyczna (komandytariusz ) 5%,

-D – osoba fizyczna (komandytariusz ) 10%,

zamierzają uchwałą wspólników dokonać zmniejszenia kapitału zapasowego i wypłacić jego część w aktualnych na dzień uchwały proporcjach udziału w zyskach i stratach.

Pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

Czy spółka komandytowa działając na podstawie art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako płatnik, będzie zobowiązana do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłaconych wspólnikom wypłat, na podstawie uchwały o zmniejszeniu kapitału zapasowego utworzonego z dochodów spółki w latach 2013-2020 w wysokości określonej w art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Państwa stanowisko w sprawie (po uzupełnieniu)

Państwa zdaniem, jako płatnik, spółka komandytowa nie będzie zobowiązana do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłaconych wspólnikom wypłat, na podstawie uchwały o zmniejszeniu kapitału zapasowego, o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw wynika, że zysk wypracowany jeszcze przed objęciem podatkiem CIT spółek komandytowych, a wypłacony już po tym zdarzeniu będzie podlegał rozliczeniu zgodnie z zasadami obowiązującymi przed 1 stycznia 2021 r.

Zgodnie z obowiązującymi do 31 grudnia 2020 r. regulacjami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wypłacone świadczenia na rzecz wspólników spółki komandytowej nie podlegały dodatkowemu opodatkowaniu z tytułu wypłat gdyż zysk ten podlegał de facto opodatkowaniu, w każdym roku podatkowym trwania spółki niezależnie czy był faktycznie wypłacony wspólnikom czy nie. Tym samym kapitał zapasowy utworzony z zysków wypracowanych przez Spółkę i opodatkowanych przez Wspólników spółki za lata 2013-2020, wg oceny Wnioskodawcy, również podlega regulacjom ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązujących do 31 grudnia 2020 r. i nie podlega w żadnej części opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w stosunku do obecnych wspólników spółki komandytowej.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 8 ustawy 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz.1540 ze zm.):

Płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Z uwagi na powyższe, na płatniku ciążą trzy podstawowe obowiązki, tj.:

1)obliczenie,

2)pobranie,

3)wpłacenie

– podatku, zaliczki.

Z kolei płatnik, który nie wykonał obowiązków określonych w art. 8 Ordynacji podatkowej, odpowiada za podatek niepobrany lub podatek pobrany a niewpłacony, o czym stanowi art. 30 § 1 Ordynacji podatkowej.

Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Państwa opis sprawy należy wyjaśnić, że od dnia 1 stycznia 2021 r., na mocy ustawy z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 2123; dalej: ustawa zmieniająca) w systemie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych i podatkiem dochodowym od osób prawnych zmienił się status podatkowy spółek komandytowych.

Na gruncie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1426 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2020 r.:

·spółki komandytowe mieściły się w pojęciu „spółki niebędącej osobą prawną” z art. 5a pkt 26 ustawy;

·skutki podatkowe zdarzeń gospodarczych związanych z działalnością spółek były przypisywane jej wspólnikom jako skutki podatkowe posiadania udziału w spółce niebędącej osobą prawną, stosownie do zasad określonych w art. 8 ust. 1-2 ustawy;

·spółki nie miały obowiązków płatnika w odniesieniu do wypłaty zysków na rzecz swoich wspólników – ten rodzaj należności nie był objęty żadnym z przepisów ustawy, który nakłada na określone podmioty obowiązki płatnika podatku (było to uzasadnione podatkowym charakterem takich wypłat).

Wypłaty zysku ze spółek niebędących osobami prawnymi (ustalane w stosunku odpowiadającym jego prawu do udziału w zysku tej spółki) niewątpliwie były otrzymaniem przez wspólnika przysporzenia majątkowego – określona kwota pieniężna była przenoszona z majątku spółki do majątku wspólnika. Niemniej jednak, ponieważ zysk osiągnięty przez spółkę niebędącą osobą prawną był wynikiem jej działalności, a działalność ta (tj. wszystkie zdarzenia gospodarcze, jakie mają miejsce w spółce w toku jej działalności) była na bieżąco opodatkowywana po stronie wspólników, wypłata zysku ze spółki niebędącej osobą prawną była traktowana na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako neutralna podatkowo. Rozwiązanie to było realizacją zasady zakazu podwójnego opodatkowania.

Na gruncie przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2021 r. spółki komandytowe przestały być transparentne podatkowo. Uzyskały status spółki, o której mowa w art. 5a pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji:

·wypłaty zysków z tego rodzaju spółek nie są już neutralne podatkowo i stanowią przychody ze źródła kapitały pieniężne jako przychody z udziału w zyskach osób prawnych (art. 10 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy);

·spółki komandytowe mają obowiązki płatnika podatku w odniesieniu do wypłacanych na rzecz wspólników należności stanowiących przychody z udziału w zyskach osób prawnych (art. 41 ust. 4 ustawy).

Jednocześnie, z uwagi na istotny charakter zmian wprowadzonych w systemie opodatkowania spółek komandytowych i ich wspólników ustawodawca przewidział przepisy o charakterze przejściowym. I tak:

·spółki komandytowe mogły podjąć decyzję, że chcą stać się „spółkami” nie od 1 stycznia, ale od 1 maja 2021 r. (art. 12 ust. 2 ustawy nowelizującej);

·ustawa nowelizująca wprowadziła szczególne regulacje dotyczące rozliczeń wspólników tych spółek.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy zmieniającej:

Do dochodów wspólników spółki komandytowej lub spółki jawnej uzyskanych z udziału w zyskach takiej spółki, osiągniętych przez taką spółkę przed dniem, w którym taka spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, stosuje się przepisy ustaw zmienianych w art. 1 i art. 2, w brzmieniu obowiązującym przed dniem, w którym taka spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Oznacza to, że jeśli spółka komandytowa osiągnęła zyski przed dniem, w którym stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, to przysporzenia wspólników tej spółki z udziału w tych zyskach są rozliczane podatkowo na zasadach, jakie obowiązywały przed 1 stycznia 2021 r.

Zatem w opisanym zdarzeniu przyszłym jeśli wypłacane przez Państwa kwoty faktycznie będą miały charakter wypłaty zysków w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1467) to Spółka nie będzie płatnikiem podatku w odniesieniu do tych wypłat. Wynika to z zasady przyjętej w art. 13 ust. 1 ustawy zmieniającej.

Z powyższych względów Państwa stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie wskazać należy, że zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.), interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, a zatem mając na uwadze powyższe interpretacja indywidualna skierowana jest wyłącznie do Państwa (spółki komandytowej) i skutki prawne wywołuje tylko w stosunku do Państwa, nie dotyczy natomiast Państwa wspólników.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).