Przekształcenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę jawną. - Interpretacja - 0112-KDIL2-2.4011.752.2022.2.IM

shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 2 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.752.2022.2.IM

Temat interpretacji

Przekształcenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę jawną.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

W dniu 23 września 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 21 września 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 28 listopada 2022 r. (wpływ 30 listopada 2022 r.). Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania:

Pan A;

2)Zainteresowana niebędąca stroną postępowania:

Pani B.

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca wskazuje, że jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu

Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pod nazwą C Sp. z o.o. Drugim wspólnikiem oprócz Wnioskodawcy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pod nazwą C Sp. z o.o. jest Pani B.

Spółka powstała w 2009 roku w wyniku podziału majątku innej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH.

Majątek spółki dzielonej został ustalony zgodnie z planem podziału, dokumentacją zawierającą ustalenie majątku spółki dzielonej oraz oświadczeniem zawierającym informację o stanie księgowym spółki dzielonej sporządzonym dla celów podziału.

Wspólnikami spółki dzielonej były cztery osoby fizyczne – w tym dwóch wspólników nowoutworzonej spółki C Sp. z o.o..

W chwili wpisu spółki C Sp. z o.o. do rejestru (dzień wydzielenia) na spółkę Sp. z o.o. zostały przeniesione składniki majątkowe spółki dzielonej tytułem objęcia udziałów przez dwóch wspólników będących osobami fizycznymi w sposób następujący: utworzony został kapitał zakładowy w wysokości (...), zaś z pozostałej części przeniesionego majątku utworzony został kapitał zapasowy spółki – tzw. agio.

Wartość kapitału zapasowego powstałego na dzień utworzenia spółki C Sp. z o.o. wynosiła (...) zł i ulegała zmniejszeniu w poszczególnych latach w wyniku pokrywania strat powstałych z działalności Spółki. Aktualnie kapitał zapasowy spółki wynosi (...) zł.

Spółka kapitałowa C Sp. z o.o. jest polskim rezydentem i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

Wspólnicy spółki kapitałowej rozważają możliwość przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę jawną na zasadzie wynikającej z art. 551 § 1 KSH.

Wspólnicy spółki C Sp. z o.o., po przekształceniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę jawną będą również jednymi wspólnikami spółki jawnej. W momencie przekształcenia majątek spółki z ograniczoną odpowiedzialnością stanie się majątkiem spółki jawnej, która będzie prowadziła działalność gospodarczą tożsamą co do rodzaju i rozmiarów działalności spółki kapitałowej.

Przekształcenie nie będzie nosiło znamion likwidacji spółki.

W wyniku przekształcenia Spółki z o.o. w spółkę jawną nie dojdzie do zwiększenia majątku spółki (wartość kapitałów własnych spółki jawnej nie ulegnie zmianie w związku z przekształceniem).

Przekształcenie formy prawnej spółki z o.o. będzie wynikało z powodów gospodarczych związanych z wyborem najbardziej odpowiedniej dla prowadzonej działalności przez spółkę formy prawnej. Jednocześnie po przekształceniu spółki z o.o. w spółkę jawną wspólnicy spółki jawnej nie planują jej likwidacji.

Opis zdarzenia przyszłego wynika z uzupełnienia wniosku.

Pytanie

Czy w przypadku przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę jawną wartość kapitału zapasowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością utworzonego z nadwyżki wartości wniesionego wkładu niepieniężnego nad wartością nominalną objętych udziałów (agio) będzie stanowiła dochód (przychód) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych dla Wnioskodawcy Pana A oraz drugiego wspólnika Pani B, tj. wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będących osobami fizycznymi, którzy po przekształceniu ww. spółki będą wspólnikami spółki jawnej?

Pytanie wynika z uzupełnienia wniosku.

Państwa stanowisko w sprawie

W Państwa ocenie – w przypadku przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę jawną, wartość kapitału zapasowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością utworzonego z nadwyżki wartości wniesionego wkładu niepieniężnego nad wartością nominalną objętych udziałów (agio) nie będzie stanowiła dochodu (przychodu) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych dla Wnioskodawcy i drugiego wspólnika Pani B, tj. wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będących osobami fizycznymi, którzy następnie zostaną wspólnikami spółki jawnej.

UZASADNIENIE

W przypadku przekształcenia sp. z o.o. w spółkę jawną po stronie Wspólników może powstać dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Sytuacja ta występuje, gdy spółka z o.o. posiada tzw. „niepodzielone zyski” – czyli kwotę, która po opodatkowaniu przez spółkę z o.o. nie została podzielona między wspólników i nie przekazano jej na kapitał zakładowy.

Zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 8 dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość niepodzielonych zysków w spółce oraz wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej - w przypadku przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną; przychód określa się na dzień przekształcenia.

Kwota zgromadzona w kapitale zakładowym nie podlega opodatkowaniu PIT na moment przekształcenia, a opodatkowaniu podlegają jedynie „niepodzielone zyski”. Istotne jest rozważenie, czy kwota agio, z której został utworzony w całości kapitał zapasowy, jest zyskiem, a tym samym czy może stanowić zysk niepodzielony lub zysk przekazany na kapitały inne niż kapitał zakładowy.

Zgodnie z art. 154 § 3 KSH udziały nie mogą być obejmowane poniżej ich wartości nominalnej. Jeżeli udział jest obejmowany po cenie wyższej od wartości nominalnej, nadwyżkę przelewa się na kapitał zapasowy.

W tym miejscu należy wyjaśnić, że agio oznacza nadwyżkę ceny emisyjnej nad wartością nominalną udziału – czyli różnicę między kwotą, za jaką obejmowany jest udział, a ustaloną wartością nominalną danego udziału. W przeciwieństwie do wypracowanego zysku środki pochodzące z agio i zgromadzone na kapitale zapasowym nie podlegają podziałowi. Nie mogą one także zostać udziałowcom zwrócone w jakiejkolwiek formie. Należy więc stwierdzić, że agio odniesione na kapitał zapasowy spółki nie stanowi zysku tej spółki, nie jest zatem „niepodzielonym zyskiem” ani też nie jest zyskiem przekazanym na inny kapitał niż kapitał zakładowy - w rozumieniu art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przypadku zatem, gdy na kapitale zapasowym zgromadzone kwoty stanowić będą w całości nadwyżkę kwoty emisyjnej udziałów ponad ich wartość nominalną, na moment przekształcenia sp. z o.o. w spółkę jawną nie będą podlegać opodatkowaniu PIT.

Powyższe stanowisko jest potwierdzane przez organy podatkowe, przykładowo przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 7 marca 2017 r., sygn. 1061-IPTPB3.4511.901.2016.1.MK2.

Państwa stanowisko wynika z uzupełnienia wniosku.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zasady przekształcania spółek prawa handlowego regulują przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 ze zm.).

Zgodnie z art. 551 § 1 Kodeksu spółek handlowych:

Spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, prosta spółka akcyjna oraz spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą).

Z kolei w myśl przepisu art. 552 Kodeksu spółek handlowych:

Spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną.

W myśl art. 553 § 1 Kodeksu spółek handlowych :

Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej.

Stosownie do treści art. 553 § 2 Kodeksu spółek handlowych:

Spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej.

Z kolei w myśl art. 553 § 3 Kodeksu spółek handlowych:

Spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej.

Przekształcenie spółki kapitałowej (np. spółki z o.o.) w osobową spółkę handlową (np. spółkę jawną) nie jest więc tożsame z jej likwidacją, lecz jest jej kontynuacją w innej formie prawnej. Kontynuacja bytu prawnego oraz to, że wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej oznacza jednocześnie, że majątek spółki przekształcanej staje się majątkiem spółki przekształconej.

Kwestię sukcesji praw i obowiązków podatkowych związanych z transformacjami podmiotowymi reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).

Ogólna zasada w tym zakresie wyrażona została w art. 93a § 2 pkt 1 lit. b w zw. z art. 93a § 1 tej ustawy, zgodnie z którym osobowa spółka handlowa powstała w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej, wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki.

Zgodnie z art. 93a § 1 Ordynacji podatkowej:

Stosownie do art. 93a § 2 pkt 1 lit. b Ordynacji podatkowej:

Taki stan prawny pozwala jednoznacznie stwierdzić, że proces przekształcenia się spółek jest związany z sukcesją podatkową spółki przekształconej. Skutkiem takiego przekształcenia jest utrata podmiotowości prawnej przez spółkę przekształcaną, natomiast spółka przekształcona uzyskuje podmiotowość prawną z dniem wpisu do rejestru sądowego. Sukcesja podatkowa nie obejmuje jedynie tych praw i obowiązków, które mieli wspólnicy spółki kapitałowej, a które nie funkcjonują w spółkach osobowych, w związku z czym prawa te i obowiązki nie mogą przejść po przekształceniu na spółkę osobową, której wspólnicy podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Przewidziana w ustawie – Ordynacja podatkowa zasada następstwa prawnego ma charakter sukcesji uniwersalnej, czyli oznacza przejście praw i obowiązków z jednego podmiotu (względnie dwóch lub więcej, w zależności od rodzaju transformacji) na inny podmiot (podmioty).

Analizując w tej sprawie skutki podatkowe planowanego przekształcenia spółek, należy odnieść się do poniższych przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.).

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Zgodnie natomiast z art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość niepodzielonych zysków w spółce oraz wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej – w przypadku przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną; przychód określa się na dzień przekształcenia.

W myśl art. 5a pkt 26 ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną – oznacza to spółkę inną niż określona w pkt 28.

Zgodnie z art. 5a pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce – oznacza to:

a)spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz. Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),

b)spółkę kapitałową w organizacji,

c)spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

d)spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania,

e)spółkę jawną będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Stosownie natomiast do treści art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Z tego wynika, że kwestia powstania po stronie podatnika przedmiotowego dochodu (przychodu) z tytułu przekształcenia spółki, której podatnik jest wspólnikiem, w spółkę niebędącą osobą prawną jest uzależniona od istnienia – na moment przekształcenia – niepodzielonych zysków spółki lub zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy tej spółki. Istota tego przepisu polega na tym, że opodatkowany w każdym z obu przypadków zostaje zysk – zarówno ten niepodzielony, jak i ten zgromadzony na kapitałach innych niż zakładowy. Jeżeli zatem na kapitały spółki składają się inne wartości niż jej zyski, to nie następuje ich automatyczne opodatkowanie, gdyż przepis nie stanowi o opodatkowaniu kapitałów spółki przekształcanej innych niż zakładowy, ale wyłącznie o opodatkowaniu zysków znajdujących się na tych kapitałach.

Oznacza to, że choć kapitał zapasowy może mieć różne źródła finansowania, to opodatkowaniu na moment przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną podlegać będzie jedynie ta jego część, która pochodzi z zysków wypracowanych przez spółkę z jej działalności. Wynika to z faktu, że tylko one, w przypadku podjęcia uchwały przez zgromadzenie wspólników, mogłyby zostać między nich podzielone.

Z przedstawionego we wniosku opisu wynika, że jest Pan polskim rezydentem podatkowym, podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Jest Pan wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka) powstałej w 2009 roku w wyniku podziału majątku innej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wspólnikami spółki dzielonej były cztery osoby fizyczne – w tym dwóch wspólników nowoutworzonej Spółki. W chwili wpisu Spółki do rejestru (dzień wydzielenia) na Spółkę zostały przeniesione składniki majątkowe spółki dzielonej tytułem objęcia udziałów przez dwóch wspólników będących osobami fizycznymi w sposób następujący: utworzony został kapitał zakładowy w wysokości (...), natomiast z pozostałej części przeniesionego majątku utworzony został kapitał zapasowy Spółki – tzw. agio. Wartość kapitału zapasowego powstałego na dzień utworzenia Spółki wynosiła (...) zł i ulegała zmniejszeniu w poszczególnych latach w wyniku pokrywania strat powstałych z działalności Spółki. Aktualnie kapitał zapasowy Spółki wynosi (...) zł. Spółka jest polskim rezydentem i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Wspólnicy Spółki rozważają możliwość przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę jawną. Wspólnicy Spółki, po jej przekształceniu będą również jednymi wspólnikami spółki jawnej. W momencie przekształcenia majątek Spółki stanie się majątkiem spółki jawnej, która będzie prowadziła działalność gospodarczą tożsamą co do rodzaju i rozmiarów działalności Spółki. Przekształcenie nie będzie nosiło znamion likwidacji Spółki. W wyniku przekształcenia Spółki w spółkę jawną nie dojdzie do zwiększenia majątku spółki (wartość kapitałów własnych spółki jawnej nie ulegnie zmianie w związku z przekształceniem). Przekształcenie formy prawnej Spółki będzie wynikało z powodów gospodarczych związanych z wyborem najbardziej odpowiedniej dla prowadzonej działalności przez spółkę formy prawnej. Jednocześnie po przekształceniu Spółki w spółkę jawną wspólnicy spółki jawnej nie planują jej likwidacji.

W tym miejscu wyjaśniam, że agio, tj. nadwyżka ceny emisyjnej udziałów nad ich wartością nominalną, jest odrębnym od wypracowanego zysku źródłem finansowania kapitału zapasowego. W przeciwieństwie do wypracowanego zysku, środki pochodzące z agio i zgromadzone na kapitale zapasowym nie podlegają podziałowi. Nie mogą one także zostać udziałowcom zwrócone w jakiejkolwiek formie. Dlatego też stwierdzam, że agio odniesione na kapitał zapasowy spółki nie stanowi w ogóle zysku tej spółki.

Stąd wspólnicy Spółki nie uzyskają dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, który podlegałby opodatkowaniu na moment jej przekształcenia w spółkę jawną w takim zakresie, w jakim kapitał zapasowy odpowiada wartości agio.

Odnosząc przedstawione powyżej uregulowania prawne na grunt Państwa sprawy, stwierdzam, że zgromadzone na kapitale zapasowym Spółki agio nie jest zyskiem niepodzielonym ani też zyskiem przekazanym na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej, o którym mowa w art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując – w przypadku przekształcenia Spółki w spółkę jawną wartość kapitału zapasowego Spółki utworzonego z nadwyżki wartości wniesionego wkładu niepieniężnego nad wartością nominalną objętych udziałów (agio) nie będzie stanowiła Państwa dochodu (przychodu) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, tj. wspólników Spółki, którzy po przekształceniu Spółki będą wspólnikami spółki jawnej.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa, i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto wskazuję, że powołana przez Państwa interpretacja zapadła w indywidualnej sprawie i nie jest wiążąca dla organu wydającego tę interpretację.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

Pan A (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).