Temat interpretacji
Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanów faktycznych oraz zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:
-nieprawidłowe w części dotyczącej uznania planowanych wydatków na zakup: systemów wentylacyjnych do serwerowni, paneli akustycznych, czajnika elektrycznego, bieżni, wieszaków ściennych, wieszaków na ubrania z kółkami, antyramy, ramy obrazu, naczyń, sztućców, mikrofalówki, lodówki, tostera, wyciskacza do soków, chemii do zapewnienia czystości, mopa, zmiotki, inteligentnego odkurzacza, ręczników papierowych, papieru toaletowego, chusteczek higienicznych, mydła, środków czystości, pufy, osłony przeciwsłonecznej, farby akrylowej, farby lateksowej, pędzla malarskiego, wałka malarskiego do obliczenia wskaźnika nexus oraz
-prawidłowe w pozostałej części.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 października 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 4 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismami z 17 listopada 2022 r. (wpływ 17 listopada 2022 r.) oraz 15 grudnia 2022 r. (wpływ 15 grudnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanów faktycznych oraz zdarzeń przyszłych (wynikający z wniosku oraz jego uzupełnienia)
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, posiada nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium kraju oraz prowadzi działalność gospodarczą w oparciu o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wnioskodawca wykonuje działalność polegającą na pracach programistycznych, których dotyczy wniosek od 1 stycznia 2022 r.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca wykonuje prace programistyczne zlecane przez Zleceniodawcę, prowadzące do powstania innowacyjnych, indywidualnych rozwiązań obsługujących dedykowane obszary działalności. Jest to oprogramowanie tworzone i rozwijane na potrzeby indywidualne Zleceniodawcy (zwane dalej: „Oprogramowaniem”).
Efekty prac Wnioskodawcy (Oprogramowanie) zawsze są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych tj.:
-zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem;
-zawsze są wykonaniem nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej;
-nie są efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny i rutynowy;
-nie są jedynie „techniczną” ale twórczą realizacją szczegółowych projektów powierzonych do wykonania przez Zleceniodawców.
Wnioskodawca jako przykład tworzonego i rozwijanego Oprogramowania może wskazać (…).
Podkreślenia wymaga fakt, że utwory tworzone lub modyfikowane przez Wnioskodawcę są chronione przez art. 74 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j.: Dz. U. z 2021 r., poz. 1062). Wskazać także należy, że w zakresie rozwoju Oprogramowania Wnioskodawca staje się użytkownikiem takiego rozwiązania na mocy postanowień umowy o świadczenie usług podpisanej ze Zleceniodawcą. Zobowiązuje ona Wnioskodawcę do wytworzenia lub rozwoju Oprogramowania, które po implementacji rozwijanych funkcjonalności stanowi osobny program komputerowy chroniony powołanym wyżej art. 74 ust. 1 i 2 prawa autorskiego.
Działalność prowadzona jest przez Wnioskodawcę w sposób ciągły i systematyczny, a jej efektem jest tworzenie Oprogramowania dopasowanego do indywidualnych potrzeb Zleceniodawcy. Działania Wnioskodawcy zmierzają do zwiększenia oraz wykorzystania zasobów posiadanej przez niego wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych rozwiązań lub nowych zastosowań istniejących już rozwiązań.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca podejmuje aktywność, która obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Wskazane powyżej efekty prowadzonych prac twórczych powinny być kwalifikowane jako prace prowadzące do powstania utworów w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych poprzez stworzenie nowego programu komputerowego lub poprzez twórczą zmianę (opracowanie) istniejącego programu komputerowego (systemu wykorzystywanego przez Zleceniodawcę).
W podsumowaniu należy uznać, że projekty polegające na tworzeniu i rozwoju Oprogramowania mają skomplikowany charakter i każdorazowo wymagają podjęcia wielu czynności o charakterze programistycznym popartych wiedzą i umiejętnościami Wnioskodawcy. Mają one przymiot indywidualności, innowacyjności oraz niepowtarzalny charakter. Wnioskodawca opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, które w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u Wnioskodawcy i jego Zleceniodawcy.
Wnioskodawca przenosi ogół praw autorskich na rzecz Zleceniodawcy na mocy umowy o świadczenie usług. Przeniesienie praw autorskich na rzecz Zleceniodawcy jest odpłatne. Wnioskodawca osiąga dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej z tytułu ich sprzedaży (Przychody IP Box).
Wnioskodawca zamierza skorzystać z preferencyjnego opodatkowania stawką 5% w odniesieniu do kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP Box), uregulowanego w art. 30ca ustawy o PIT, za okres od roku 2022 i w latach kolejnych.
Wymaga podkreślenia jako istotne, że Wnioskodawca w prowadzonej ewidencji pozaksięgowej dokonuje wyodrębnienia kwalifikowanych praw własności intelektualnej (prawa IP Box). Wyodrębnionymi Prawami IP Box są majątkowe prawa autorskie do Oprogramowania.
Wnioskodawca ponosi i może ponosić także szereg kosztów bezpośrednio związanych z tworzeniem i rozwojem Oprogramowania, takie jak:
a)zakup sprzętu komputerowego - potrzebne bezpośrednio do pisania kodu źródłowego, testowania prototypów, drukowania dokumentacji projektowej;
b)zakup wyposażenia biura - potrzebne do tworzenia kodu źródłowego;
c)usługi księgowe - potrzebne do tworzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz ewidencji IP BOX;
d)koszty zakupu telefonu komórkowego - zastosowanie telefonu (smartfona) umożliwia komunikację mailową ze Zleceniodawcą w przypadku braku dostępu do komputera; umożliwia otrzymywanie komunikatów o krytycznych błędach w Oprogramowaniu, ułatwia szybką reakcję w takiej sytuacji, umożliwia kontakt telefoniczny ze Zleceniodawcą;
e)literatura branżowa i szkolenia branżowe - Oprogramowanie wytwarzane jest przede wszystkim na podstawie wiedzy i doświadczenia Wnioskodawcy. Dla jego finalnego rezultatu decydujące znaczenie mają przede wszystkim posiadane przez Niego informacje specjalne i wiedza specjalistyczna. W tym celu Wnioskodawca ustawicznie pogłębia swój zasób wiedzy przez szkolenia oraz materiały edukacyjne. Jednocześnie, Wnioskodawca wskazuje, że pozyskanie tego rodzaju informacji nie zawsze jest możliwe za pomocą źródeł bezpłatnych (biblioteki, źródła internetowe), gdyż poziom specjalizacji wymagany przez literaturę przedmiotu i tempo jej zmian sprawia, że zasadne jest korzystanie jedynie z najnowszych, profesjonalnych publikacji i szkoleń. Wnioskodawca wskazał we wniosku, że w ramach świadczonych usług wytwarza coraz to nowe produkty spełniające nowe funkcje oraz często wymagające zastosowania metod i/lub narzędzi, których jeszcze nie miał sposobności stosować. W celu zdobycia niezbędnej wiedzy na temat nowych narzędzi i technologii kupuje On literaturę specjalistyczną i uczestnictwo w branżowych szkoleniach;
f)koszty abonamentu telefonicznego i abonamentu łącza internetowego - Wnioskodawca wykonując prace musi mieć dostęp do sieci komórkowej i internet jako, że są to zupełnie podstawowe narzędzia pracy Wnioskodawcy zapewniające np. możliwość przesyłania efektów swoich prac. (Koszty IP Box).
Z punktu widzenia prawnego, umowy zawierane przez Wnioskodawcę z Zleceniodawcami, w ramach których Wnioskodawca zobowiązuje się wytworzyć i przenieść na Zleceniodawcę prawa do Oprogramowania (Umowy), kwalifikowane są jako umowy o świadczenie usług.
Efektem, do stworzenia którego zobowiązuje się Wnioskodawca na podstawie zawieranych Umów, jest dedykowane Oprogramowanie. Celem umożliwienia korzystania Zleceniodawcy z wytworzonego Oprogramowania, Wnioskodawca przenosi na Zleceniodawcę całość autorskich praw majątkowych do tworzonego Oprogramowania.
Wnioskodawca nie wyklucza podjęcia współpracy z nowymi Zleceniodawcami (klientami). Rodzaj i funkcjonalności tworzonego Oprogramowania mogą być zróżnicowane, z tym jednak zastrzeżeniem, że opisany we wniosku charakter prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności pozostanie niezmieniony; nie ulegnie zmianie także rodzaj i źródło uzyskiwanych dochodów z tytułu sprzedaży Oprogramowania.
Co istotne, Wnioskodawca ponosi ryzyko gospodarcze prowadzonej działalności gospodarczej. Wskazać należy, że ponosi on również odpowiedzialność kontraktową wynikającą z art. 471 i nast. k.c. W szczególności należy podkreślić, że umowa łącząca Wnioskodawcę ze Zleceniodawcą nie nosi znamion umowy o pracę, w tym Wnioskodawca nie działa pod kierownictwem Zleceniodawcy ani w czasie i miejscu wskazanym przez Zleceniodawcę. Rola Zleceniodawcy ogranicza się do wskazania ogólnych kierunków działań Wnioskodawcy i analizy wymagań w zakresie dedykowanego mu Oprogramowania oraz ram czasowych, w których Wnioskodawca jest zobowiązany skończyć dany projekt, produkt lub proces.
Różnica pomiędzy ustalonymi w powyższy sposób Przychodami IP Box i Kosztami IP Box stanowić będzie dochód Wnioskodawcy z Praw IP Box (Dochód IP Box). Pozostały dochód osiągany przez Wnioskodawcę podlegał będzie opodatkowaniu PIT na zasadach liniowych.
Jak zostało już wspomniane, Wnioskodawca wyodrębnia w prowadzonej ewidencji pozarachunkowej prawa autorskie do Oprogramowania (Prawa IP Box), spełniając tym samym wymóg wynikający z art. 30cb ustawy o PIT. Wnioskodawca w przedmiotowej ewidencji dokonuje wyodrębnienia przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej. Wnioskodawca dokonuje również wyodrębnienia kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT. Stosowanie ewidencji umożliwia ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Ewidencja taka prowadzona jest na bieżąco od 1 stycznia 2022 r.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej (twórczej) Wnioskodawca nie podejmuje działalności obejmującej badania naukowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W piśmie z 17 listopada 2022 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, doprecyzowano opis sprawy o następujące informacje:
Wnioskodawca posiada nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
Modyfikowanie oznacza rozwijanie utworów tj. rozwijanie oprogramowania, w wyniku którego powstaje nowe, niezależne oprogramowanie - program komputerowy, gdyż Wnioskodawca zarówno tworzy, jak i rozwija oprogramowanie. Podsumowując, wskazane we wniosku „modyfikowanie” najczęściej oznacza tworzenie nowych funkcjonalności w istniejących produktach lub dostarczanie zupełnie nowych całościowych produktów.
W każdym przypadku - tj. zarówno w przypadku tworzenia, jak i w przypadku modyfikowania/rozwijania utworów - efekty prac Wnioskodawcy są odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wnioskodawca traktuje i kwalifikuje, że efekty powadzonych prac powinny być kwalifikowane jako prace prowadzące do powstania utworu w rozumieniu powołanego przepisu poprzez stworzenie nowego programu komputerowego bądź twórczą zmianę istniejącego już programu. Jest to stwierdzenie. To Wnioskodawca stwierdza, że są to utwory. Powyższe jest faktem bezspornym i nie jest przedmiotem interpretacji organu.
W efekcie rozwijania Oprogramowania powstają utwory zależne zgodnie z art. 2 ustawy o prawie autorskim i prawa pokrewnych.
Wnioskodawca zamierza opodatkować na zasadach preferencyjnych również dochód z przeniesienia praw majątkowych do takich utworów.
Wskazując na „pozostały dochód” przez Wnioskodawcę osiągany, który będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podatkiem liniowym ma Wnioskodawca na myśli dochód osiągany ze spotkań i szkoleń poimplementacyjnych.
Wnioskodawca wskazuje, że jego działalność, którą Wnioskodawca samodzielnie i bezpośrednio realizuje, której przedmiotem jest tworzenie i rozwój oprogramowania jest działalnością twórczą podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań; oraz jest działalnością obejmującą prace rozwojowe rozumiane jako nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń (art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce).
Wnioskodawca prowadził i prowadzi wiele prac rozwojowych począwszy od 1 stycznia 2022 w okresach miesięcznych, przy czym każde z prac rozwojowych trwały 1 miesiąc, aż do momentu kiedy nie przestanie ich realizacji. Dotyczyły i dotyczą tworzenia i rozwoju oprogramowania (programów komputerowych). Celem tych prac jest stworzenie nowego i ulepszenie oprogramowania (programów komputerowych) wskazanego we wniosku. Wnioskodawca wskazuje, że prace rozwojowe obejmują:
-projektowanie oprogramowania (projektowanie kodu źródłowego programów komputerowych dla klienta);
-tworzenie oprogramowania (tworzenie kodu źródłowego programów komputerowych dla klienta);
-ulepszanie oprogramowania (rozwój kodu źródłowego programów komputerowych dla klienta).
W ramach prac rozwojowych Wnioskodawca tworzy oprogramowanie, tj. podejmuje czynności obejmujące (…). Istotnym elementem prac rozwojowych (…).
Podsumowując, Wnioskodawca realizuje prace w zakresie tworzenia i rozwoju oprogramowania a mianowicie działalność, które obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Podejmowane przez Wnioskodawcę prace rozwojowe zostały/zostaną zakończone pozytywnym wynikiem. Wynikiem było/jest stworzenie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej do programu komputerowego. Mają one zawsze formę programu komputerowego (oprogramowania) napisanego w języku programistycznym. Zostały i zostaną skomercjalizowane poprzez ich sprzedaż. Jeśli przez wykorzystanie rozumiemy ich sprzedaż to Wnioskodawca wykorzystuje stworzone oprogramowanie w swojej działalności do jego sprzedaży, w innym zakresie nie może wykorzystywać gdyż go sprzedaje.
W wyniku prac o cechach prac rozwojowych Wnioskodawca zaprojektował i stworzył i/lub rozwinął nowy, zmieniony lub ulepszony produkt - program komputerowy oraz dokona tego również w przyszłości. Wnioskodawca wskazuje konkretne produkty, a mianowicie oprogramowanie (programy komputerowe) wskazane we wniosku w postaci oprogramowania a mianowicie (…).
W stosunku do dotychczasowej działalności Wnioskodawcy te produkty, mają i będą mieć nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter.
Nowy, ulepszony charakter produktów, nie jest wynikiem działalności obejmującej wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian do tych produktów.
Bez prowadzenia tychże prac rozwojowych nie powstałoby oprogramowanie opisane we wniosku, a zatem nie zostałaby udzielona do niego płatna licencja, a tym samym nie zostałby osiągnięty przychód.
Wnioskodawca w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej wykonuje poboczne działania w zakresie usług informatycznych a mianowicie spotkania i szkolenia poimplementacyjne, natomiast dochodu z ich prowadzenia nie zamierza obejmować preferencyjna stawką podatkową. Usługi takie (wskazane powyżej) są wykonywane od początku prowadzenia działalności gospodarczej opisanej we wniosku tj. od dnia 1 stycznia 2022. Jeśli odnosi się do działalności rozwojowej Wnioskodawcy, to nie realizuje on innych czynności w jej obrębie aniżeli wskazane we wniosku. Podkreślenia wymaga, że prace o innym charakterze niż prace rozwojowe, prowadzone w ramach działalności Wnioskodawcy, nie są przedmiotem wniosku i Wnioskodawca nie domaga się ich oceny.
Działania Wnioskodawcy polegające na rozwijaniu oprogramowania zmierzają do poprawy użyteczności albo funkcjonalności tego oprogramowania.
W przypadku rozwoju oprogramowania - efekt pracy Wnioskodawcy w postaci powstałych rozwiązań, bezpośrednio w wyniku ich stworzenia, przed implementacją, stanowią nowe, odrębne od tego oprogramowania, utwory w postaci oprogramowania podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
W odrębnej od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencji Wnioskodawca wyodrębnia koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.
Efekty pracy Wnioskodawcy, które Wnioskodawca nazywa odpowiednio „Oprogramowaniem” zawsze są odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wnioskodawcy przysługują osobiste i majątkowe prawa autorskie do tych „Oprogramowań”.
W każdym przypadku tworzenie, rozwijanie oraz modyfikowanie przez Wnioskodawcę „Oprogramowania” wiąże się z samodzielnym podejmowaniem przez Wnioskodawcę prac rozwojowych w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Wnioskodawca prowadził i prowadzi odrębne prace rozwojowe dla celów wytworzenia każdego poszczególnego „Oprogramowania”, które jest efektem pracy Wnioskodawcy.
„Oprogramowania” zawsze są efektem prac rozwojowych Wnioskodawcy w rozumieniu przepisów Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Wnioskodawca ponosi odpowiedzialność wobec osób trzecich (innych niż zleceniodawca).
Wynagrodzenie w umowie wskazywane jest kwotowo.
Wnioskodawca nie otrzymuje wynagrodzenia wyłącznie z tytułu przenoszenia na kontrahenta praw do „programu komputerowego. Wypłacane Wnioskodawcy przez Kontrahenta wynagrodzenie obejmuje wynagrodzenie za czynności związane z tworzeniem i/lub ulepszeniem kwalifikowanego IP, oraz również inne czynności niezwiązane z wytworzeniem i/lub ulepszeniem takiego prawa - poboczne usługi informatyczne a mianowicie za spotkania i szkolenia poimplementacyjne. Preferencyjną stawką podatkową Wnioskodawca zamierza objąć tylko tę jego część, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Program komputerowy tworzony przez Wnioskodawcę wersjonowany jest przez niego w odpowiednim systemie, który następnie systematycznie jest synchronizowany z wersją przenoszoną na kontrahenta na platformie, z której korzysta. Przeniesienie następuje z momentem zapłaty należnego Wnioskodawcy wynagrodzenia. Wnioskodawca tworzy dany program komputerowy który podlega ochronie na gruncie prawa autorskiego i przenosi go fizycznie na klienta umieszczając w repozytorium na serwerze klienta. Przeniesienie praw potwierdza umowa i umieszczenie go na serwerze
Wniosek dotyczy następujących kosztów zakupu sprzętu komputerowego:
a)dotychczas poniesione koszty:
-22-03-2022 - zakup telefonu z system android - testowanie oprogramowania na urządzeniach mobilnych z niższej półki;
-22-03-2022 – (…) - rozdzielacz sieciowy - przygotowanie sieci LAN dla wielu urządzeń niezbędnych do realizacji zadań dla kontrahentów (laptopy, hub’y, routery klienta, urządzenia peryferyjne);
-25-05-2022 – (…) - dodatkowa bateria mobilna dla urządzeń niezbędnych do realizacji zadań kontrahentów;
-16-05-2022 - kompresor - konserwacja wszystkich urządzeń elektronicznych (włączając serwerownie);
-03-10-2022 - inteligentne gniazda sieciowe - pomiary poboru energii elektronicznego sprzętu używanego do realizacji zadań kontrahentów;
-26-10-2022 - listwa zasilająca serwerowa - zarządzanie energią urządzeń elektronicznych używanych do realizacji zadań kontrahentów;
-26-10-2022 - switch sieciowy + kabel internetowy;
-26-10-2022 - ładowarka uniwersalna do urządzeń (...) kable zasilające;
-10-11-2022 - dwa smartphony high end - dedykowane testy na urządzeniach mobilnych z systemem (...) - po jednym urządzeniu dla kontrahenta;
-10-11-2022 - SmartWatch - testy utworzonego oprogramowania na inteligentnych urządzeniach „wearable”.
b)planowane wydatki:
-niezbędne elementy składowe komputera: jednostka systemowa (płyta główna, procesor, pamięć operacyjna, zasilacz, obudowa, karty rozszerzeń), monitory (wyświetlacze), klawiatury;
-peryferia wewnętrzne: dyski (…) napęd optyczny, karta graficzna, karta dźwiękowa, karta sieciowa, karta tv, kontroler (…), frame grabber, systemy chłodzące, karta sieciowa, okablowanie niezbędne do wszystkich wymienionych urządzeń;
-peryferia zewnętrzne: ekran dotykowy, TV, klawiatura, mysz, touchpad, slidepad, trackball, trackpoint, tablet, drukarka (ploter), skaner, mikrofon, głośniki, wzmacniacz, mixer, gramofon, cd player, słuchawki, joystick , gamepad, kierownica, hełm wirtualny, ładowarki, baterie zasilające zewnętrzne (…), kamera, dysk typu (…), okablowanie niezbędne do wszystkich wymienionych urządzeń;
-sprzęt sieciowy: modem, router, serwer, switch (rozdzielacz sieciowy), wzmacniacz sygnału (antena kierunkowa) okablowanie niezbędne do wszystkich wymienionych urządzeń (np. światłowód, (…), zasilające, taśmy łączące peryferia wewnętrzne itd.);
-dodatkowy sprzęt komputerowy i elektroniczny: konsole do gier, manipulatory 3D, urządzenia AI (inteligentne: głośniki, żarówki, kamery, czujniki, inteligentne TV, skanery, inteligentne okulary, inteligentne zegary, inteligentne systemy zarządzania (np. energią, ruchem sieciowym, obrazem, dźwiękiem), (…) (przy budowie prototypów robotyki oraz prezentacji architektury rozwiązań), układy scalone, kondensatory, urządzenia świetlne i dźwiękowe do prezentacji multimedialnych, aparat fotograficzny, okablowanie niezbędne do wszystkich wymienionych urządzeń;
-licencje systemów operacyjnych i programów komputerowych.
Wydatki te zostały poniesione w roku 2022 i będą ponoszone w latach kolejnych. Wydatki te zostały poniesione dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych - opisanych szczegółowo we wniosku i uzupełnieniu, które są prowadzone od 1 stycznia 2022 w okresach miesięcznych przy czym każde z prac rozwojowych trwały 1 miesiąc aż do momentu kiedy nie przestanie ich realizacji, których wynikiem było i jest wytworzenie i rozwój oprogramowania wskazanego we wniosku i uzupełnieniu .
Wniosek dotyczy następujących kosztów zakupu wyposażenia biura:
a)dotychczas poniesione koszty:
-26-10-2022 - lampka biurowa;
-07-11-2022 - fotel biurowy ergonomiczny.
b)planowane wydatki:
-szafy rakowe, systemy wentylacyjne do serwerowni, panele akustyczne, podkładki pod monitory, pokrowce na sprzęt, desktop stands, podstawki pod głośniki, czajnik elektryczny, gniazdka sieciowe (floor box), bieżnia, wieszaki ścienne, półki, antyramy, ramy, naczynia, sztućce , mikrofalówka , lodówka, toster, wyciskacz do soków, chemia do zapewnienia czystości, mop, zmiotka, inteligentny odkurzacz, ręczniki papierowe, papier toaletowy, chusteczki higieniczne, mydło i środki czystości, regały, szafki na dokumenty;
-meble biurowe: pufy, podstawki na sprzęt, stół roboczy do konstruowania maszyn cyfrowych, ortopedyczny fotel biurowy, biurko elektrycznie regulowane, osłona przeciwsłoneczna;
-materiały biurowe: długopisy, papier ksero, tusze, farby, zszywacz, nożyczki, ołówki, gumki, nakreślacze, stickery magnetyczne, tablice magnetyczne, jamboardy, zeszyty, bloki techniczne, pędzle, farby, kredki, korektor, cyrkiel, ekierka, linijka, segregator, dziurkacz itd.
Wydatki te zostały poniesione w roku 2022 i będą ponoszone w latach kolejnych. Wydatki te zostały poniesione dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych - opisanych szczegółowo we wniosku i uzupełnieniu, które są prowadzone od 1 stycznia 2022 w okresach miesięcznych przy czym każde z prac rozwojowych trwały 1 miesiąc aż do momentu kiedy nie przestanie ich realizacji, których wynikiem było i jest wytworzenie i rozwój oprogramowania wskazanego we wniosku i uzupełnieniu.
Wniosek dotyczy następujących kosztów zakupu literatury branżowej i szkoleń branżowych:
a)dotychczas poniesione koszty: brak kosztów z tej kategorii;
b)planowane wydatki:
-dostęp do serwisów takich jak: (…);
-dostęp do serwis streamingowych jak: (…);
-serwisy informacyjno-branżowe związane ze światem cyfrowym: (…);
-serwisy związane z poszukiwaniem klientów: (…);
-platformy szkoleniowe typu: (…);
-narzędzia programistyczne: płatne biblioteki kodu, płatne wersje IDE;
-dostęp do serwisów typu: (…).
Wydatki te zostaną poniesione w latach kolejnych i będą ponoszone również w latach kolejnych. Wydatki te zostały poniesione dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych - opisanych szczegółowo we wniosku i uzupełnieniu, które są prowadzone od 1 stycznia 2022 w okresach miesięcznych przy czym każde z prac rozwojowych trwały 1 miesiąc aż do momentu kiedy nie przestanie ich realizacji, których wynikiem było i jest wytworzenie i rozwój oprogramowania wskazanego we wniosku i uzupełnieniu.
Wszystkie z opisanych wydatków zostały poniesione dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych - opisanych szczegółowo we wniosku i uzupełnieniu obejmujących:
-projektowanie oprogramowania (projektowanie kodu źródłowego programów komputerowych dla klienta);
-tworzenie oprogramowania (tworzenie kodu źródłowego programów komputerowych dla klienta);
-ulepszanie oprogramowania (rozwój kodu źródłowego programów komputerowych dla klienta),
które są prowadzone od 1 stycznia 2022 w okresach miesięcznych (każde z prac rozwojowych trwały i trwają miesiąc) aż do momentu kiedy nie przestanie ich realizacji, których wynikiem było i jest wytworzenie i rozwój oprogramowania wskazanego we wniosku i uzupełnieniu
Wnioskodawca przyporządkowuje wymienione we wniosku wydatki do działań, które traktuje jako konkretne prace rozwojowe według kryteriów obiektywnych, stosując proporcję przychodową w dacie poniesienia wydatku. Wnioskodawca zawsze zalicza do danego wskaźnika nexus wszystkie wydatki, jakie Wnioskodawca przypisuje do kosztów uzyskania przychodów z konkretnego „Oprogramowania”. Wnioskodawca nie stosuje innych zasad przyporządkowania wydatków do wskaźników nexus.
Funkcjonalny związek poniesionych kosztów z poszczególnymi działaniami, które Wnioskodawca traktuje jako konkretne prace rozwojowe jest następujący:
1)sprzęt komputerowy (laptop, monitor, mysz, klawiatura) - wykorzystywany był i jest do bezpośredniego tworzenia i rozwijania Oprogramowania, a więc programów komputerowych opisanych we wniosku, powstałych w wyniku działalności obejmującej nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń;
2)prowadzenia księgowości - niezbędne do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz ewidencji IP BOX; posiadanie fachowej księgowości jest niezbędne do prowadzenia działalności per se, i Wnioskodawca traktuje ten koszt jako stały element wykonywanej przez siebie działalności gospodarczej;
3)urządzeń i materiałów biurowych (materiały i sprzęty biurowe i eksploatacyjne)- jako podstawowe elementy wyposażenia stanowiska pracy Wnioskodawcy;
4)koszty Internetu i telefonu (abonamentu za dostęp do Internetu i abonament telefoniczny) - niezbędnego do realizacji prac rozwojowych, łączenia się z serwerami wysyłającymi dane do programu przez Internet, dostępu do wiedzy i narzędzi programistycznych, komunikacji elektronicznej i kontrolowania procesu tworzenia i rozwijania oprogramowania oraz jego testowania;
5)koszty zakupu telefonu komórkowego - zastosowanie telefonu (smartfona) umożliwia komunikację mailową ze Zleceniodawcą w przypadku braku dostępu do komputera; umożliwia otrzymywanie komunikatów o krytycznych błędach w Oprogramowaniu, ułatwia szybką reakcję w takiej sytuacji, umożliwia kontakt telefoniczny ze Zleceniodawcą;
6)literatura branżowa i szkolenia branżowe - Oprogramowanie wytwarzane jest przede wszystkim na podstawie wiedzy i doświadczenia Wnioskodawcy. Dla jego finalnego rezultatu decydujące znaczenie mają przede wszystkim posiadane przez Niego informacje specjalne i wiedza specjalistyczna. W tym celu Wnioskodawca ustawicznie pogłębia swój zasób wiedzy przez szkolenia oraz materiały edukacyjne. Jednocześnie, Wnioskodawca wskazuje, że pozyskanie tego rodzaju informacji nie zawsze jest możliwe za pomocą źródeł bezpłatnych (biblioteki, źródła internetowe), gdyż poziom specjalizacji wymagany przez literaturę przedmiotu i tempo jej zmian sprawia, że zasadne jest korzystanie jedynie z najnowszych, profesjonalnych publikacji i szkoleń. Wnioskodawca wskazał we wniosku, że w ramach świadczonych usług wytwarza coraz to nowe produkty spełniające nowe funkcje oraz często wymagające zastosowania metod i/lub narzędzi, których jeszcze nie miał sposobności stosować. W celu zdobycia niezbędnej wiedzy na temat nowych narzędzi i technologii kupuje On literaturę specjalistyczną i uczestnictwo w branżowych szkoleniach.
Wnioskodawca wskazuje, że przez pojęcie „opisane prace wykonywane przez Wnioskodawcę polegające na tworzeniu i rozwijaniu Oprogramowania” należy rozumieć wyodrębniane zadania realizowane w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej w zakresie projektowania, tworzenie, ulepszania oprogramowania, czyli tworzenie i rozwijanie kodu źródłowego programów komputerowych dla klientów. Zatem zadania te to:
-projektowanie oprogramowania (projektowanie kodu źródłowego programów komputerowych dla klientów);
-tworzenie oprogramowania (tworzenie kodu źródłowego programów komputerowych dla klientów);
-ulepszanie oprogramowania (rozwój kodu źródłowego programów komputerowych dla klientów) Wnioskodawca tworzy i ulepsza programy komputerowe (Oprogramowanie) przy wykorzystaniu zdobytej wiedzy, stosowaniu nowych zastosowań, wytworzeniu nowych funkcjonalności.
Wnioskodawca wskazuje, że jego działalność polega na opracowywaniu nowych lub ulepszonych produktów, procesów, które w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u Wnioskodawcy. Działania Wnioskodawcy opisane we wniosku zmierzają do zwiększenia oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Mają one przymiot indywidualności, innowacyjności oraz niepowtarzalny charakter. Działalność prowadzona jest przez Wnioskodawcę w sposób ciągły i systematyczny tj. uporządkowany oraz według opracowanego harmonogramu, a jej efektem jest tworzenie Oprogramowania dopasowanego do indywidualnych potrzeb klientów, które zostało we wniosku i uzupełnieniu opisane.
W piśmie z 15 grudnia 2022 r. wskazał Pan następujące planowane wydatki dotyczące sprzętu komputerowego:
- Smart TV (…);
-(…) - kanałowy wzmacniacz HiFi, kompatybilny z (…);
-(…) – mikser audio;
-gramofon (…);
-(…) Controller;
-joystick (…);
-(…) Kontroler Bezprzewodowy, (…);
-kierownica (…);
-(…);
-(…) – kamera 360 stopni 1080p HD z mikrofonem i głośnikiem;
-(…) 3-w-1 ładowarka bezprzewodowa (…);
-(…);
-wzmacniacz sygnału Wi-Fi (…);
-konsola (…);
-Manipulator 3D (…);
-głośnik (…);
-Żarówka LED (…);
-(…);
-(…);
-zestawy klocków (…);
-różnego rodzaju układy scalone, np. zestaw (…) (z mikro-kontrolerem, płytką stykową, przewodami, czujnikami i akcesoriami + materiały edukacyjne);
-zestaw kondensatorów elektrolitycznych LV;
-projektor graficzny, monitory odsłuchowe, mikrofon;
-aparat fotograficzny (…);
-licencja (…);
Wskazał Pan do czego służą w/w sprzęty i jak wykorzystuje je w prowadzonej działalności:
-TV - Telewizor do wyświetlania systemów monitorujących jak: (…). TV może też być wykorzystany jako „tańszy” odpowiednik dodatkowego monitora wyświetlającego obraz. Aktualnie pracując nad wieloma aplikacjami jednocześnie, nieodzowny jest posiadanie przynajmniej dwóch wyświetlaczy per aplikacja: jeden do wyświetlenia skompilowanej aplikacji, drugi zaś do programu w którym pisany i modyfikowany jest kod programu, kolejne zaś np. do przeglądania raportów i metryk wydajnościowych na urządzeniach wirtualnych w chmurach;
-wzmacniacz dźwięku - przeznaczony do dedykowanego systemu dźwiękowego - praca nad systemami i aplikacjami „streamującymi” i odtwarzającymi dźwięki;
-mixer – do zarządzania kanałami poszczególnych ścieżek dźwięku w dedykowanych systemach dźwiękowych – praca nad systemami i aplikacjami „streamującymi” i odtwarzającymi dźwięki;
-gramofon - ewentualne prace nad systemami obsługującymi komunikacje typu: laptop, gramofon (...);
-CD player - j.w. tyle, że komunikacja Laptop - CD Player;
-Joystick - urządzenie sterujące programem komputerowym – przeprowadzenie testów funkcjonalnych programu z wykorzystaniem prawdziwych urządzeń (nie symulatorów);
-gamepad - urządzenie sterujące programem komputerowym – przeprowadzenie testów programu z wykorzystaniem prawdziwych urządzeń (nie symulatorów);
-kierownica - urządzenie sterujące programem komputerowym – przeprowadzenie testów programu z wykorzystaniem prawdziwych urządzeń (nie symulatorów);
-hełm wirtualny - urządzenie komunikujące się z programem – przeprowadzenie testów programu z wykorzystaniem prawdziwych urządzeń (nie symulatorów);
-ładowarki - urządzenia niezbędne do ładowania baterii w używanych urządzeniach takich jak : laptop, telefon, joystick, gamepad itp.;
-baterie zasilające zewnętrzne (…) - urządzenie zapewniające ciągłość pracy w sytuacjach braku prądu, pozwala na dokonania tzw. backup’u ostatnich modyfikacji;
-kamera - urządzenie wykorzystywane do komunikacji z Klientami i kontrahentami, jak również posiadające zastosowanie w samym procesie tworzenia oprogramowania (…);
-wzmacniacz sygnału (antena kierunkowa) urządzenie niezbędne do posiadania sklonowanego, dobrego sygnału WIFI, skierowanego w dane miejsce, w którym wykonywane są prace nad oprogramowaniem;
-konsole do gier - przeprowadzenie testów funkcjonalnych programu z wykorzystaniem prawdziwych urządzeń (nie symulatorów);
-manipulatory 3D - przeprowadzenie testów funkcjonalnych programu z wykorzystaniem prawdziwych urządzeń (nie symulatorów);
-urządzenia AI (inteligentne: głośniki, żarówki, kamery, czujniki , Inteligentne TV, skanery, inteligentne okulary, inteligentne zegary, inteligentne systemy zarządzania np. energią, ruchem sieciowym, obrazem, dźwiękiem) - przeprowadzenie testów funkcjonalnych programu (…);
-(…) testy funkcjonalne urządzeń „(…)”, na których zostało zainstalowane wytworzone oprogramowanie. Również tworzenie wizualizacji dla Klienta, w sprawie skomplikowanej architektury systemowej (…). (…)
-układy scalone tworzenie prototypów urządzeń, na których ma być zainstalowane oprogramowanie. (…)
-kondensatory- serwis i wymiana po ewentualnych uszkodzeniach urządzeń komputerowych (…);
-urządzenia świetlne i dźwiękowe do prezentacji multimedialnych – (…)
-aparat fotograficzny - tworzenie aplikacji komputerowych bazujących na obróbce zdjęć i obrazu. (…);
-licencje systemów operacyjnych i programów komputerowych – m.in. licencje na programy typu: (…).
Wnioskodawca wskazuje, że przesłanki świadczące o bezpośrednim powiązaniu każdego z w/w wydatków wymienionych z prowadzoną działalnością̨ badawczo-rozwojową, a w konsekwencji z wytwarzaniem oraz modyfikowaniem/rozwijaniem opisanych oprogramowań są analogiczne do wyjaśnienia zastosowania. Nie da się inaczej opisać przesłanek powiązania poniesionych kosztów z prowadzoną działalnością rozwojową aniżeli poprzez wskazanie do czego Wnioskodawca wykorzystuje poszczególne koszty w jego działalności rozwojowej. Podsumowując, każdy z tych kosztów jest potrzebny do prowadzenia prac rozwojowych, gdyż bez jego poniesienia prace te nie mogłyby być prowadzone wcale lub ich prowadzenie byłoby znacznie utrudnione.
Wnioskodawca wyjaśnił okablowania jakiego konkretnie sprzętu komputerowego w odniesieniu do wskazanych w planowanych wydatkach kosztów dotyczy wniosek w przypadku:
a)peryferii zewnętrznych - np. dłuższe przewody HDMI do podłączenia TV, przewody typu display port – display port do połączenia wielu monitorów, kable zasilające do monitorów, przewody przesyłające dźwięk (połączenie mixer z kartą dźwiękową w komputerze), przewody (…) np. do połączeń z inteligentnymi głośnikami i kamerami, czy do podłączenia telefonu do komputera, który posłużyć ma za maszynę, na której ma być zainstalowane oprogramowanie;
b)peryferii wewnętrznych - stworzenie dedykowanej architektury komputera np. pod kątem wydajnościowym tworzonej aplikacji (potrzeba zastosowania dedykowanej macierzy, karty graficznej, chłodzenia cieczą, czy karty dźwiękowej);
c)sprzętu sieciowego - kable zasilające routery i modemy, dyski sieciowe (…), kable łączące maszyny w sieci (…);
d)dodatkowego sprzętu komputerowego - dodatkowy komputer w danej konfiguracji, z danymi peryferiami wewnętrznymi czy zewnętrznymi wymagać może dedykowanych przewodów łączących dane peryferia zewnętrzne (…), czy wewnętrzne (…).
Wnioskodawca wskazał następujące koszty planowanych wydatków dotyczących wyposażenia biura oraz wyjaśnił do czego służą i jak wykorzystuje je w prowadzonej działalności:
-panele akustyczne np. piramidki akustyczne - panele akustyczne ścienne wykonane z pianki lub biurowe, mobilne ściany akustyczne;
-wieszaki ścienne „(…) Wieszak na ubrania”, wieszak na ubrania z kółkami -podczas spotkań formalnych i nieformalnych wymagany jest rożnego rodzaju ubiór, często Wnioskodawca jest w sytuacji, w której musi pracować w różnych miejscach, dlatego zawsze ma ze sobą mobilny zestaw dwóch rodzajów ubrań, do tego potrzebny jest wieszak oraz pokrowiec na odzież elegancką. Wieszaki ścienne wykorzystuje do wieszania odzieży wierzchniej;
-antyrama 100x70 oraz rama obrazu 100x70 - tworzenie oprogramowania to proces twórczy i wymagający odpowiednio zapewnionych czynników wpływających na kreatywność, do których można zaliczyć: (…);
-(…) odkurzacz (…) – (…) - posiadanie takiego urządzenia daje możliwość zrozumienia rozwiązań w nim zastosowanych, a przede wszystkim (…). Dzięki temu, m.in. Wnioskodawca jest w stanie zrozumieć rozwiązania zastosowane w oprogramowaniu zainstalowanym na takim urządzeniu, uczyć się jego działania i wykorzystać tę wiedzę w innowacjach stosowanych w codziennej pracy. Z drugiej strony zapewnia czystość i brak kurzu, który diametralnie obniża wydajność zespołów i podzespołów komputerowych. Dzięki niemu Wnioskodawca nie musi tracić czasu na odkurzanie samodzielnie i w tym czasie może poświecić się programowaniu. Dodatkowo generuje oszczędności związane z brakiem serwisu sprzątającego. Oprócz tego negatywnie wpływa na zdrowie i może wpływać na wydajność Wnioskodawcy;
-ortopedyczny fotel biurowy - fotel ortopedyczny na kółkach z atestem ortopedycznym - tworzenie oprogramowania to proces wielogodzinny, wymagający skupienia w jednej, niestety niezdrowej pozycji dla kręgosłupa. Fotel biurowy ortopedyczny redukuje konsekwencje wielogodzinnej pracy przy komputerze, wpływa na większą efektywność w pracy;
-osłona przeciwsłoneczna - rolety słoneczne na okna, żaluzje, plisy - pozwala zasłonić światło, które odbija się od monitorów, wpływając negatywnie na wzrok jak i samą jakość pracy. Pozwala to na efektywną i wydajną pracę w każdych warunkach nasłonecznienia, np. rolety antysłoneczne na okna, czy plisy lub żaluzje
-farba akrylowa, farba lateksowa, pędzel malarski, wałek malarski - wielogodzinna praca przy 6 monitorach powoduje szybkie zmęczenie oczu, dlatego otoczenie w którym zamierzam spędzać większość czasu na kodowaniu powinno posiadać zielony kolor odciążający oczy. Wnioskodawca regularnie planuje malować ściany w biurze.
Wnioskodawca wskazuje, że przesłanki o bezpośrednim powiązaniu każdego z w/w kosztów z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową są analogiczne do wyjaśnienia zastosowania. Nie da się inaczej opisać przesłanek powiązania poniesionych kosztów z prowadzoną działalnością rozwojową aniżeli poprzez wskazanie do czego Wnioskodawca wykorzystuje poszczególne koszty w jego działalności rozwojowej. Podsumowując każdy z tych kosztów jest potrzebny do prowadzenia prac rozwojowych, gdyż bez jego poniesienia prace te nie mogłyby być prowadzone wcale lub ich prowadzenie byłoby znacznie utrudnione.
Wnioskodawca wskazał następujące koszty planowanych wydatków dotyczących literatury branżowej i szkoleń branżowych oraz wyjaśnił do czego służą i jak wykorzystuje w prowadzonej działalności:
-dostęp do serwisów takich jak: (…) - abonament miesięczny za dostęp do serwisów chmurowych;
-dostęp do serwisów „streamingowych” jak: (…) - abonament miesięczny za dostęp do serwisów „streamujacych" treści graficzne i dźwiękowe;
-serwisy informacyjno-branżowe związane ze światem cyfrowym: (…) - abonament roczny za dostęp do serwisu (…);
-serwisy związane z poszukiwaniem klientów: (…) – abonament miesięczny za dostęp do serwisów (…), w których pozyskuje się zlecenia i Klientów oraz buduje sieć połączeń (przez polecenia);
- platformy szkoleniowe typu: (…) - abonament i szkolenia jednorazowe na serwisach treningowych typu (…);
- narzędzia programistyczne: płatne biblioteki kodu, płatne wersje IDE - zakup licencji programu (…) zakup płatnej wersji (…);
- dostęp do serwisów typu: (…) - farmy urządzeń́ - zakup książek szkoleniowych z (…) abonament w serwisie (…) lub (…) z dostępem do danej liczby urządzeń wirtualnych i rzeczywistych, (…).
Wnioskodawca wskazał do czego służą w/w serwisy/platformy/narzędzia programistyczne i jak wykorzystuje je w prowadzonej działalności:
-dostęp do serwisów chmurowych – każde oprogramowanie, które Wnioskodawca tworzy musi spełniać wymagania integralności z serwisami chmurowymi. (…)
-dostęp do serwisów „streamingowych” jak: (…) – aby wykonywać prace związane z pisaniem oprogramowania zintegrowanego ze (…), niezbędny jest zakup wersji (…). (…). Serwisy takie tworzone są w najbardziej zaawansowany sposób, jaki do tej pory istnieje na rynku. Poprzez dostęp do serwisu Wnioskodawca jest w stanie śledzić jego rozwój i udoskonalać własne rozwiązania. Dzięki temu, ma również możliwość korzystania z opcji tzw. (…), jakie są przeprowadzane w danym serwisie i dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników;
-serwisy informacyjno-branżowe związane ze światem cyfrowym: (…) – serwis, w którym programiści prowadzą blogi, na których poruszają napotkane przez siebie problemy, czy tworzą szkolenia z nowoczesnych technologii, opisują swoje rozmowy o pracy w miejscach takich jak (…) – serwis, w którym programiści opisują rzeczywiste wykorzystanie ich umiejętności, obrazując realny przypadek użycia ich oprogramowania. Serwis ten służy Wnioskodawcy za bazę wiedzy, z której czerpie inspiracje do tworzenia nowych, lepszych rozwiązań;
-narzędzia programistyczne: płatne biblioteki kodu, płatne wersje (…); zakup licencji programu (…) – niezbędne do efektywnego i szybkiego pisania kodu, zapewnia auto-podpowiedzi dla składni, integracje z bibliotekami zewnętrznymi, systemami wersji etc. Wnioskodawca wykorzystuje je codziennie, (…). Płatne biblioteki kodu przyspieszają integracje z systemami (…), których niekiedy Klient używa. (…) jest serwisem i może być również używany lokalnie, jako biblioteka (…);
-dostęp do serwisów typu: (…) – (…) umożliwiają znakomitą redukcję kosztów podczas wykonywania testów tworzonego oprogramowania. Polega to na wynajmowaniu urządzeń takich jak: smartphony i tablety w różnych konfiguracjach systemowych oraz modelach. Pozwala to zapobiec wielu błędom produkcyjnym przed wydaniem oprogramowania Klientowi. (…)
Wnioskodawca wskazał, że przesłanki świadczące o bezpośrednim powiązaniu każdego z w/w planowanych wydatków z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, a w konsekwencji z wytwarzaniem oraz modyfikowaniem/rozwijaniem opisanych oprogramowani są analogiczne do wyjaśnienia zastosowania. Nie da się inaczej opisać przesłanek powiązania poniesionych kosztów z prowadzoną działalnością rozwojową aniżeli poprzez wskazanie do czego Wnioskodawca wykorzystuje poszczególne koszty w jego działalności rozwojowej. Podsumowując, każdy z tych kosztów jest potrzebny do prowadzenia prac rozwojowych, gdyż bez jego poniesienia prace te nie mogłyby być prowadzone wcale lub ich prowadzenie byłoby znacznie utrudnione.
Wnioskodawca wskazał, że w/w planowane wydatki nie będą ponoszone na np. działania marketingowe, reklamowe mające na celu dotarcie do szerszego grona odbiorców
Wnioskodawca wskazał konkretne „oprogramowania”/„programy komputerowe”, które wytworzył (rozwijał/modyfikował) oraz opisał ich przeznaczenie i funkcjonalności:
(…)
Pytania
1.Czy opisane prace wykonywane przez Wnioskodawcę polegające na tworzeniu i rozwijaniu Oprogramowania spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w przepisach ustawy o PIT?
2.Czy Prawa IP Box, tj. autorskie prawa majątkowe do Oprogramowania wskazane w niniejszym wniosku, będące efektem tworzenia lub rozwijania programów komputerowych, spełniają definicję kwalifikowanych praw własności intelektualnej, o których mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT?
3.Czy Dochód IP Box osiągany z przeniesienia Praw IP Box (autorskich praw majątkowych do Oprogramowania) z tytułu tworzenia i rozwijania programów komputerowych wskazanych we wniosku podlega opodatkowaniu preferencyjną stawką 5%?
4.Czy ustalając wskaźnik Nexus, Wnioskodawca ma prawo do uwzględniania kosztów opisanych w niniejszym wniosku (Koszty IP Box) do litery „a” wskaźnika Nexus?
Pana stanowisko w sprawie (odnośnie pytań nr 1 i nr 4 doprecyzowane w piśmie z dnia 17 listopada 2022 r.)
Ad. 1.
Zdaniem Wnioskodawcy, wyodrębniane zadania (prace) realizowane w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej w zakresie projektowania, tworzenie, ulepszania oprogramowania, czyli tworzenie i rozwijanie kodu źródłowego programów komputerowych dla klientów. Zatem zadania te to: - projektowanie oprogramowania (projektowanie kodu źródłowego programów komputerowych dla klientów); - tworzenie oprogramowania (tworzenie kodu źródłowego programów komputerowych dla klientów) - ulepszanie oprogramowania (rozwój kodu źródłowego programów komputerowych dla klientów) wykonywane przez Wnioskodawcę i polegające na tworzeniu i rozwijaniu Oprogramowania spełniają definicję działalności badawczo rozwojowej, o której mowa w przepisach ustawy o PIT. Stosownie do treści art. 5a ust. 38 ustawy o PIT przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Ustawodawca, definiując w art. 5a ust. 39 ustawy o PIT termin badania naukowe oraz definiując pojęcie prace rozwojowe, odwołuje się wprost do definicji zawartych w ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Tym samym, przez badania naukowe zgodnie z art. 5a ust. 39 w zw. z art. 4 ust. 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, rozumie się: - badania podstawowe określone jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne; - badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń. Natomiast przez prace rozwojowe, stosownie do treści art. 5a ust. 38 w zw. z art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, należy rozumieć działalność obejmującą; nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca jest dostawcą (wykonawcą) usług programistycznych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca wykonuje prace programistyczne powierzane przez Zleceniodawców, prowadzące do powstania innowacyjnych, indywidualnych rozwiązań obsługujących dedykowane obszary działalności Zleceniodawcy. Prace badawczo-rozwojowe są realizowane w sposób ciągły i systematyczny. W celu realizacji prac badawczo-rozwojowych Wnioskodawca wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności z dziedziny nauki i technologii. Należy przy tym podkreślić, że prace opisane w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym, zmierzające do stworzenia Oprogramowania nie mają charakteru prac rutynowych, a zadania i problemy przed którymi stawiany jest Wnioskodawca, wymagają zawsze indywidualnego podejścia i praktycznego zastosowania posiadanej wiedzy i umiejętności.
Ad. 2.
Zdaniem Wnioskodawcy, Prawa IP Box, tj. autorskie prawa majątkowe do Oprogramowania, wskazane w niniejszym wniosku i będące efektem tworzenia lub rozwijania programów komputerowych, spełniają definicję kwalifikowanych praw własności intelektualnej, o których mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT. W art. 30ca ust. 1 ustawy PIT ustawodawca traktuje za takie prawa m.in. autorskie prawo do programu komputerowego. Warunkiem jest ich ochrona prawna na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczypospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, oraz to, że przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo- rozwojowej. W niniejszym wniosku Wnioskodawca wykazał, że przejaw jego działań prowadzonych w ramach działalności gospodarczej stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a ust. 38 ustawy o PIT. Jego praca spełnia bowiem definicję prac rozwojowych zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Wnioskodawca wskazuje, że w ramach działalności m.in. „tworzy” i „rozwija” Oprogramowanie, czego ustawodawca wymaga, żeby uznać jego prace za prace rozwojowe. Utwory realizowane przez Wnioskodawcę są programami komputerowymi, podlegającymi osobnej ochronie prawnej, o której mowa w art. 74 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z objaśnieniami podatkowymi MF dotyczącymi IP Box (pkt 80), program komputerowy to w szczególności zestaw instrukcji przeznaczonych do wykonywania bezpośrednio lub pośrednio w komputerze czynności w celu osiągnięcia określonego rezultatu. Stwierdza się także, że pojęcie to należy traktować szeroko. W konkluzji należy uznać, że Wnioskodawca wytwarza program komputerowy w rozumieniu przedstawionym powyżej. Ponadto podlega on ochronie prawnej.
Ad. 3.
Zdaniem Wnioskodawcy, dochód osiągany z przeniesienia Praw IP Box (autorskich praw majątkowych do Oprogramowania) z tytułu tworzenia i rozwijania programów komputerowych wskazanych we wniosku (Dochód IP Box) podlega opodatkowaniu preferencyjną stawką 5%. Wnioskodawca jest osobą fizyczną, która prowadzi działalność gospodarczą polegającą na tworzeniu i rozwoju programów komputerowych na zlecenie. Wnioskodawca przenosi prawa autorskie do programów komputerowych przez siebie wytworzonych na rzecz Zleceniodawców za wynagrodzeniem. Wnioskodawca ponosi koszty, które powinny być uznane za bezpośrednie, bowiem są związane bezpośrednio z tworzeniem i rozwojem Oprogramowania (Koszty IP Box). W rezultacie Wnioskodawca jest w stanie ustalić wskaźnik Nexus dla tworzonych Praw IP Box. Wnioskodawca ponosi ryzyko gospodarcze prowadzonej przez siebie działalności oraz nie wykonuje tej działalności pod kierownictwem Zleceniodawcy ani w miejscu i czasie wskazanym przez Zleceniodawcę. Zarówno tworzone, jak i rozwijane programy komputerowe (tworzone funkcjonalności implementowane do kodu źródłowego) są chronione przez art. 74 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z art. 30ca ust. 2 ustawy o PIT, kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej jest m.in. autorskie prawo do programu komputerowego. Warunkiem uznania ich za takie prawa jest to, że podlegają one ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw. W art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych ustawodawca wskazuje, że przedmiotem ochrony prawa autorskiego są utwory m.in. wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe). Z mocy art. 30cb ust. 1 ustawy o PIT podatnik zobowiązany jest prowadzić ewidencję, która pozwala wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach, w tym podatkowych. Powołany przepis prawa nakłada na podatnika obowiązek prowadzenia ewidencji pozaksięgowej w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, oraz wyodrębnienia kosztów przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej. Z uwagi na to, że Wnioskodawca spełnia wszystkie wymienione przesłanki, ma prawo do opodatkowania dochodu z kwalifikowanych praw autorskich w stawce 5%.
Ad. 4.
Zdaniem Wnioskodawcy, ustalając wskaźnik Nexus, Wnioskodawca ma prawo do uwzględniania wszystkich kosztów opisanych w niniejszym wniosku do litery „a” wskaźnika. Ustawodawca w art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT wskazuje, że podatnik, który zamierza skorzystać z preferencyjnej stawki podatkowej, zobowiązany jest obliczyć tzw. wskaźnik Nexus. Jedną ze składowych mających zastosowanie w przedmiotowym wskaźniku są koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. Zastrzeżono przy tym, że nie wszystkie koszty uznać można za kwalifikowane. Nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej następujące koszty: wartość odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami. Ustawodawca posłużył się tu katalogiem otwartym takich kosztów. Jednakże wykładnia tego przepisu powinna prowadzić do uznania, że mowa tu o tzw. kosztach pasywnych i to w części finansowej oraz takich, które dotyczą miejsca powstawania prawa własności intelektualnej. Głównymi kosztami poniesionymi przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności lub kosztami, jakie zamierza ponieść, są koszty bezpośrednio związane z działalności polegającą na realizacji praw autorskich opisanych szczegółowo w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym, tj.: zakup sprzętu komputerowego - potrzebne bezpośrednio do pisania kodu źródłowego, testowania prototypów, drukowania dokumentacji projektowej; zakup wyposażenia biura - potrzebne do tworzenia kodu źródłowego; usługi księgowe - potrzebne do tworzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz ewidencji IP BOX; koszty zakupu telefonu komórkowego - zastosowanie telefonu (smartfona) umożliwia komunikację mailową ze Zleceniodawcą w przypadku braku dostępu do komputera; umożliwia otrzymywanie komunikatów o krytycznych błędach w Oprogramowaniu, ułatwia szybką reakcję w takiej sytuacji, umożliwia kontakt telefoniczny ze Zleceniodawcą; literatura branżowa i szkolenia branżowe - Oprogramowanie wytwarzane jest przede wszystkim na podstawie wiedzy i doświadczenia Wnioskodawcy. Dla jego finalnego rezultatu decydujące znaczenie mają przede wszystkim posiadane przez Niego informacje specjalne i wiedza specjalistyczna. W tym celu Wnioskodawca ustawicznie pogłębia swój zasób wiedzy przez szkolenia oraz materiały edukacyjne. Jednocześnie, Wnioskodawca wskazuje, że pozyskanie tego rodzaju informacji nie zawsze jest możliwe za pomocą źródeł bezpłatnych (biblioteki, źródła internetowe), gdyż poziom specjalizacji wymagany przez literaturę przedmiotu i tempo jej zmian sprawia, że zasadne jest korzystanie jedynie z najnowszych, profesjonalnych publikacji i szkoleń. Wnioskodawca wskazał we wniosku, że w ramach świadczonych usług wytwarza coraz to nowe produkty spełniające nowe funkcje oraz często wymagające zastosowania metod i/lub narzędzi, których jeszcze nie miał sposobności stosować. W celu zdobycia niezbędnej wiedzy na temat nowych narzędzi i technologii kupuje On literaturę specjalistyczną i uczestnictwo w branżowych szkoleniach; koszty abonamentu telefonicznego i abonamentu łącza internetowego - Wnioskodawca wykonując prace musi mieć dostęp do sieci komórkowe i internet jako, że są to zupełnie podstawowe narzędzia pracy Wnioskodawcy zapewniające np. możliwość przesyłania efektów swoich prac. Są to koszty bezpośrednie, a więc takie, których wartość powinna zostać zaliczona przy obliczaniu wskaźnika Nexus.
Zdaniem Wnioskodawcy – powinien on ustalać odrębne wskaźniki nexus dla poszczególnych „Praw IP Box”.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):
jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:
za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,
3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy:
ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:
a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478 i 619),
b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że oznaczają one:
prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 574 ze zm.):
badania naukowe są działalnością obejmującą:
1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Natomiast stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy:
prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.
W myśl art. 30ca ust. 2 ww. ustawy:
kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:
1)patent,
2)prawo ochronne na wzór użytkowy,
3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),
8)autorskie prawo do programu komputerowego
-podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
Autorskie prawo do programu komputerowego objęte jest ochroną na mocy art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1062 ze zm.).
Zgodnie z art. 74 ust. 2 powołanej ustawy:
ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.
W związku z tym, że w Polsce oprogramowanie – definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.
Na mocy art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.
Stosownie natomiast do ust. 4 art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:
(a + b) x 1,3 / a + b + c + d
w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:
a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,
b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,
c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,
d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Na podstawie art. 30ca ust. 5 ww. ustawy:
do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.
Artykuł 30ca ust. 6 tej ustawy stanowi:
w przypadku gdy wartość wskaźnika, o którym mowa w ust. 4, jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1.
Stosownie natomiast do treści art. 30ca ust. 7 przywołanej ustawy:
dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:
1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.
W myśl art. 30ca ust. 8 ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych:
do ustalenia dochodów (strat), o których mowa w ust. 7 pkt 3, przepisy art. 23o i art. 23p stosuje się odpowiednio.
Przepis ten w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r. stanowi natomiast, że:
do ustalenia dochodów (strat), o których mowa w ust. 7 pkt 3, przepisy art. 23o i art. 23p stosuje się odpowiednio.
Na mocy art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 tego artykułu są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w których osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).
Ponadto należy wskazać, że podatnik, który ma zamiar skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.
Na podstawie art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:
1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;
2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;
4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;
5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.
Stosownie do treści art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:
podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.
Zgodnie z art. 30cb ust. 3 powołanej ustawy:
w przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.
Odrębna od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencja – zgodnie z art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – ma zatem na celu obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.
Wskazana ewidencja jest bardzo ważna, ponieważ jej prowadzenie w sposób niezapewniający osiągnięcie ww. celów, spowoduje po stronie podatnika obowiązek zapłaty podatku dochodowego według skali bądź stawki liniowej. Podkreślić należy, że w celu skorzystania z opodatkowania dochodów na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik ma obowiązek na bieżąco prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, czyli od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ww. ustawy. Przepisy o IP Box nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.
Z przedstawionych we wniosku okoliczności wynika, że prowadzi Pan działalność opisaną we wniosku polegającą na pracach programistycznych od 1 stycznia 2022 r., przy czym z preferencyjnego opodatkowania stawką 5% w odniesieniu do kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP Box), uregulowanego w art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zamierza Pan skorzystać za okres od 1 stycznia 2022 oraz w latach kolejnych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje Pan prace programistyczne zlecane przez Zleceniodawcę, prowadzące do powstania innowacyjnych, indywidualnych rozwiązań obsługujących dedykowane obszary działalności. Jest to oprogramowanie tworzone i rozwijane na potrzeby indywidualne Zleceniodawcy (zwane dalej: „Oprogramowaniem”).
Efektem Pana pracy są utwory, zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawami pokrewnymi, poprzez stworzenie nowego programu komputerowego bądź twórczą zmianę istniejącego już programu.
Działalność prowadzona jest przez Pana w sposób ciągły i systematyczny, a jej efektem jest tworzenie Oprogramowania dopasowanego do indywidualnych potrzeb Zleceniodawcy. Pana działania zmierzają do zwiększenia oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych rozwiązań lub nowych zastosowań istniejących już rozwiązań.
Projekty polegające na tworzeniu i rozwoju/modyfikowaniu Oprogramowania mają skomplikowany charakter i każdorazowo wymagają podjęcia wielu prac i czynności o charakterze programistycznym popartych wiedzą i umiejętnościami. Mają one przymiot indywidualności, innowacyjności oraz niepowtarzalny charakter. Opracowuje Pan nowe lub ulepszone produkty, procesy, które w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana i Zleceniodawcy.
Wnioskodawca wskazuje, że jego działalność, którą Wnioskodawca samodzielnie i bezpośrednio realizuje, której przedmiotem jest tworzenie i rozwój oprogramowania jest działalnością twórczą podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań; oraz jest działalnością obejmującą prace rozwojowe rozumiane jako nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń (art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce).
Z opisu sprawy wynika, że Pana działalność w zakresie tworzenia i rozwijania/modyfikowania programów komputerowych w okresie, którego dotyczy wniosek jest/była w opisanym zakresie działalnością badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem spełnione są następujące cechy:
-działalność ta ma charakter twórczy,
-obejmuje prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
-podejmowana jest w sposób systematyczny, w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania takich zasobów do tworzenia nowych zastosowań.
Tym samym, przedstawione we wniosku działania podejmowane przez Pana mieszczą się w definicji działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podkreślenia przy tym wymaga, że działalnością badawczo-rozwojową nie jest całość świadczonych przez Pana usług ani też całość prowadzonej działalności programistycznej, ale wyłącznie te działania, które ściśle dotyczą tworzenia innowacyjnych rozwiązań służących stworzeniu nowego produktu.
Jak zaznaczono w opisie sprawy, utwory tworzone i modyfikowane (rozwijane) przez Wnioskodawcę są chronione przez art. 74 ust. 1 i 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz stanowią one odrębne programy komputerowe podlegające ochronie na podstawie tych przepisów.
Na gruncie rozpatrywanej sprawy należy więc stwierdzić, że autorskie prawa do programów komputerowych chronionych z powyższego przepisu, tworzonych i rozwijanych w ramach Pana działalności gospodarczej – w zakresie, w jakim stanowią nowe i indywidualne rozwiązania będące bezpośrednim efektem prac badawczo-rozwojowych – są kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Przechodząc do kwestii, czy wydatki ponoszone przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej należy uznać za koszty do obliczenia wskaźnika nexus, wyjaśniamy, co następuje.
Jako koszty podał Pan wydatki na:
1)zakup sprzętu komputerowego – zakup telefonu z system (…), (…) rozdzielacz sieciowy, powerbank, kompresor, inteligentne gniazda sieciowe, listwa zasilająca serwerowa, switch sieciowy + kabel internetowy, ładowarka uniwersalna do urządzeń (…) kable zasilające, dwa smartphony high end, (…); niezbędne elementy składowe komputera: jednostka systemowa (płyta główna, procesor, pamięć operacyjna, zasilacz, obudowa, karty rozszerzeń), monitory (wyświetlacze), klawiatury, peryferia wewnętrzne: dyski (HDD, SSD) napęd optyczny, karta graficzna, karta dźwiękowa, karta sieciowa, karta tv, kontroler (…), frame grabber, systemy chłodzące, karta sieciowa; peryferia zewnętrzne: ekran dotykowy, TV – (…), klawiatura, mysz, touchpad, slidepad, trackball, trackpoint, tablet, drukarka (ploter), skaner, mikrofon, głośniki, wzmacniacz - (…) - kanałowy wzmacniacz HiFi kompatybilny z (…), mixer – (…), gramofon – (…), CD player – (…), słuchawki, joystick – (…), gamepad –(…) Kontroler Bezprzewodowy (…), kierownica – (…), hełm wirtualny –(…), ładowarki – (…) 3-w-1 ładowarka bezprzewodowa (…), baterie zasilające zewnętrzne, kamera – (…) – kamera 360 stopni 1080p HD z mikrofonem i głośnikiem, dysk typu (…); sprzęt sieciowy: modem, router, serwer, switch (rozdzielacz sieciowy), wzmacniacz sygnału (antena kierunkowa) - Wi-Fi (…); dodatkowy sprzęt komputerowy i elektroniczny: konsole do gier – (…), manipulatory 3D – (…), urządzenia AI - inteligentne: głośniki – (…), żarówki – (…), kamery, czujniki, inteligentne TV, skanery, inteligentne okulary, inteligentne zegary – (…), inteligentne systemy zarządzania (np. energią, ruchem sieciowym, obrazem, dźwiękiem), (…); lego technic, układy scalone (z mikro-kontrolerem, płytką stykową, przewodami, czujnikami i akcesoriami + materiały edukacyjne), zestaw kondensatorów elektrolitycznych LV, urządzenia świetlne i dźwiękowe do prezentacji multimedialnych (projektor graficzny, monitory odsłuchowe, mikrofon), aparat fotograficzny –(…), okablowanie dotyczące peryferii zewnętrznych, okablowanie dotyczące peryferii wewnętrznych, okablowanie dotyczące sprzętu sieciowego (kable zasilające routery i modemy, dyski sieciowe (…), kable łączące maszyny w sieci (…)), okablowanie dotyczące dodatkowego sprzętu komputerowego, licencje systemów operacyjnych i programów komputerowych - licencja (…);
2)zakup wyposażenia biura - lampka biurowa, fotel biurowy ergonomiczny, szafy rakowe, systemy wentylacyjne do serwerowni, panele akustyczne, podkładki pod monitory, pokrowce na sprzęt, desktop stands, podstawki pod głośniki, czajnik elektryczny, gniazdka sieciowe (floor box), bieżnia, wieszaki ścienne, wieszak na ubrania z kółkami, półki, antyrama, rama obrazu, naczynia, sztućce , mikrofalówka , lodówka, toster, wyciskacz do soków, chemia do zapewnienia czystości, mop, zmiotka, (…) odkurzacz (…), ręczniki papierowe, papier toaletowy, chusteczki higieniczne, mydło i środki czystości, regały, szafki na dokumenty; meble biurowe: pufy, podstawki na sprzęt, stół roboczy do konstruowania maszyn cyfrowych, fotel ortopedyczny na kółkach z atestem ortopedycznym, biurko elektrycznie regulowane, osłona przeciwsłoneczna (rolety słoneczne na okna, żaluzje, plisy); materiały biurowe: długopisy, papier ksero, tusze, farba akrylowa, farba lateksowa, zszywacz, nożyczki, ołówki, gumki, nakreślacze, stickery magnetyczne, tablice magnetyczne, jamboardy, zeszyty, bloki techniczne, pędzel malarski, wałek malarski, kredki, korektor, cyrkiel, ekierka, linijka, segregator, dziurkacz;
3)usługi księgowe;
4)koszty zakupu telefonu komórkowego;
5)literatura branżowa i szkolenia branżowe - abonament miesięczny za dostęp do serwisów chmurowych takich jak: (…); abonament miesięczny za dostęp do serwisów streamingowych jak: (…); abonament roczny za dostęp do serwisu (…), abonament miesięczny za dostęp do serwisów (…), zakup licencji programu (…), zakup płatnej wersji (…), abonament i szkolenia jednorazowe na serwisach streamingowych typu (…), zakup książek szkoleniowych z (…), abonament w serwisie (…) lub (…) z dostępem do danej liczby urządzeń wirtualnych i rzeczywistych;
6)koszty abonamentu telefonicznego i abonamentu łącza internetowego.
Należy zauważyć, że istotne jest to, aby ze wskaźnika nexus wykluczyć koszty, które nie są lub ze swej natury nie mogą być, bezpośrednio związane z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem konkretnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Ustalając wskaźnik nexus, należy pamiętać, aby istniał związek między:
-wydatkami poniesionymi przez podatnika w związku z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,
-kwalifikowanym prawem własności intelektualnej oraz
-dochodami uzyskiwanymi z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Ta szczególna metoda ujmowania kosztów we wskaźniku ma zastosowanie jedynie dla celu, jakim jest kalkulacja tego wskaźnika.
Należy również pamiętać, że wskaźnik nexus jest obliczany oddzielnie dla dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W związku z tym Wnioskodawca powinien również ustalić odrębnie koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo-rozwojową związaną z danym prawem.
Należy zatem przyjąć, że jeżeli podatnik poniósł rzeczywiście wydatki, które kwalifikują się jako koszty prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, to wydatki związane z wytworzeniem w ramach tej działalności kwalifikowanego IP należy uznać za koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez niego działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, z zastrzeżeniem art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jak wskazuje Minister Finansów w objaśnieniach z 15 lipca 2019 r., zgodnie z akapitem 39 Raportu OECD BEPS Plan Działania nr 5 koszty kwalifikowane winny być uwzględniane we wskaźniku niezależnie od metody ich ujmowania w kosztach podatkowych, zgodnie z ogólnymi zasadami podatkowymi. Dlatego też koszty dla celów kalkulacji wskaźnika należy rozumieć szerzej (funkcjonalnie w kontekście ww. Raportu OECD), niż w odniesieniu do ustalania kosztów uzyskania przychodów na gruncie pozostałych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Należy także wspomnieć, że wskaźnik nexus „(…) służy do określania tej części dochodu z kwalifikowanego IP, która podlega preferencyjnej 5% stawce podatkowej, powinien być liczony kumulatywnie na przestrzeni lat. Oprócz właściwych przepisów o IP BOX, potwierdzają to wytyczne przedstawione przez OECD w Raporcie BEPS Działanie nr 5 (akapit 45 Raportu OECD BEPS Plan Działania nr 5)”.
Wobec powyższego należy podkreślić, że wysokość dochodu z kwalifikowanego IP ustala się jako iloczyn:
-dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym i
-wskaźnika nexus obliczonego według specjalnego wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zatem dla potrzeb obliczenia podstawy opodatkowania podlegającej preferencyjnemu opodatkowaniu stawką 5% podatnik jest zobowiązany do wyliczenia dwóch podstawowych wartości:
-dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym oraz
-wskaźnika, którym zostanie przemnożony powyższy dochód.
Z objaśnień wynika bowiem, że „Obliczając wysokość dochodu z kwalifikowanego IP, który w dalszej kolejności zostanie przemnożony przez wskaźnik nexus w celu obliczenia końcowego dochodu podlegającego 5% stawce podatku, niezbędne jest określenie związanych z kwalifikowanym IP przychodów oraz kosztów. Konieczne jest więc wskazanie przez podatnika przychodów osiąganych z danego kwalifikowanego IP oraz alokowanie do tych przychodów funkcjonalnie związanych z nimi kosztów, które w sposób bezpośredni i pośredni przyczyniły się do powstania tego przychodu. Zatem, dochodem z kwalifikowanego IP jest nadwyżka sumy przychodów osiągnięta z tego kwalifikowanego IP nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą z kwalifikowanego IP”.
Objaśnienia podatkowe wskazują zatem na możliwość uwzględnienia w kalkulacji dochodu (który następnie zostanie przemnożony przez wskaźnik nexus) również kosztów pośrednich. Nie wskazują natomiast, w jaki sposób koszty pośrednie należy przyporządkować do przychodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej i do pozostałych przychodów.
Zdaniem Organu – w celu alokowania kosztów pośrednich do przychodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej można w drodze analogii zastosować zasadę wynikającą z treści art. 22 ust. 3 i ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z pierwszą regulacją wskazaną w zdaniu poprzednim, jeżeli podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu, oraz koszty związane z przychodami z innych źródeł, a nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przypadających na poszczególne źródła, koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów.
Zasadę, o której mowa w ust. 3, stosuje się również w przypadku, gdy część dochodów z tego samego źródła przychodów podlega opodatkowaniu, a część jest wolna od opodatkowania, z wyłączeniem źródeł przychodów określonych w art. 10 ust. 1 pkt 1 i 2 (art. 22 ust. 3a ww. ustawy).
Zatem w przypadku braku możliwości alokowania konkretnego kosztu poniesionego przez podatnika w ramach działalności gospodarczej do przychodów ze zbycia oprogramowania, można przyporządkować wydatki do przychodów ze zbycia oprogramowania według proporcji ustalonej jako stosunek przychodów ze zbycia oprogramowania do przychodów ogółem z prowadzonej działalności gospodarczej w danym okresie.
Tym samym wydatki poniesione przez Pana na:
1)zakup sprzętu komputerowego – zakup telefonu z system (…), (…) – rozdzielacz sieciowy, powerbank, kompresor, inteligentne gniazda sieciowe, listwa zasilająca serwerowa, switch sieciowy + kabel internetowy; ładowarka uniwersalna do urządzeń (...), kable zasilające, dwa smartphony high end, (…) niezbędne elementy składowe komputera: jednostka systemowa (płyta główna, procesor, pamięć operacyjna, zasilacz, obudowa, karty rozszerzeń), monitory (wyświetlacze), klawiatury; peryferia wewnętrzne: dyski (…) napęd optyczny, karta graficzna, karta dźwiękowa, karta sieciowa, karta tv, kontroler (…), frame grabber, systemy chłodzące, karta sieciowa; peryferia zewnętrzne: ekran dotykowy, TV – (…), klawiatura, mysz, touchpad, slidepad, trackball, trackpoint, tablet, drukarka (ploter), skaner, mikrofon, głośniki, wzmacniacz – (…) - kanałowy wzmacniacz HiFi kompatybilny z (…), mixer – (…), gramofon – (…), CD player – (…), słuchawki, joystick – (…), gamepad – (…), kierownica – (…), hełm wirtualny – (…), ładowarki – (…) 3-w-1 ładowarka bezprzewodowa z (…), baterie zasilające zewnętrzne (…) – (…), kamera – (…) – kamera 360 stopni 1080p HD z mikrofonem i głośnikiem, dysk typu (…); sprzęt sieciowy: modem, router, serwer, switch (rozdzielacz sieciowy), wzmacniacz sygnału (antena kierunkowa) - Wi-Fi (…); dodatkowy sprzęt komputerowy i elektroniczny: konsole do gier – (…), manipulatory 3D – (…), urządzenia AI - inteligentne: głośniki – (…), żarówki - LED (…), kamery, czujniki, inteligentne TV, skanery, inteligentne okulary, inteligentnezegary – (…), inteligentne systemy zarządzania (np. energią, ruchem sieciowym, obrazem, dźwiękiem), (…), układy scalone (z mikro-kontrolerem, płytką stykową, przewodami, czujnikami i akcesoriami + materiały edukacyjne), zestaw kondensatorów elektrolitycznych LV, urządzenia świetlne i dźwiękowe do prezentacji multimedialnych (projektor graficzny, monitory odsłuchowe, mikrofon), aparat fotograficzny- (…), okablowanie dotyczące peryferii zewnętrznych, okablowanie dotyczące peryferii wewnętrznych, okablowanie dotyczące sprzętu sieciowego (kable zasilające routery i modemy, dyski sieciowe (…), kable łączące maszyny w sieci (…), okablowanie dotyczące dodatkowego sprzętu komputerowego, licencje systemów operacyjnych i programów komputerowych - licencja (…);
2)zakup wyposażenia biura - lampka biurowa, fotel biurowy ergonomiczny, szafy rakowe, podkładki pod monitory, pokrowce na sprzęt, desktop stands , podstawki pod głośniki, gniazdka sieciowe (floor box), półki, regały, szafki na dokumenty; meble biurowe: podstawki na sprzęt, stół roboczy do konstruowania maszyn cyfrowych, fotel ortopedyczny na kółkach z atestem ortopedycznym, biurko elektrycznie regulowane, materiały biurowe: długopisy, papier ksero, tusze, zszywacz, nożyczki, ołówki, gumki, nakreślacze, stickery magnetyczne, tablice magnetyczne, jamboardy, zeszyty, bloki techniczne, kredki, korektor, cyrkiel, ekierka, linijka, segregator, dziurkacz;
3)usługi księgowe;
4)koszty zakupu telefonu komórkowego;
5)literatura branżowa i szkolenia branżowe - abonament miesięczny za dostęp do serwisów chmurowych takich jak: (…); abonament miesięczny za dostęp do serwisów streamingowych jak: (…); abonament roczny za dostęp do serwisu (…), abonament miesięczny za dostęp do serwisów (…), zakup licencji programu (…), zakup płatnej wersji (…), abonament i szkolenia jednorazowe na serwisach streamingowych typu (…), zakup książek szkoleniowych z (…), abonament w serwisie (…) lub (…) z dostępem do danej liczby urządzeń wirtualnych i rzeczywistych;
6)koszty abonamentu telefonicznego i abonamentu łącza internetowego
mogą stanowić koszt, o którym mowa w lit. a wzoru z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako koszty prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.
Natomiast nie może Pan ująć we wskaźniku Nexus wydatków na zakup stanowiących wyposażenie biura: systemów wentylacyjnych do serwerowni, paneli akustycznych, czajnika elektrycznego, bieżni, wieszaków ściennych, wieszaków na ubrania z kółkami, antyramy, ramy obrazu, naczyń, sztućców, mikrofalówki, lodówki, tostera, wyciskacza do soków, chemii do zapewnienia czystości, mopa, zmiotki, (…) odkurzacza (…), ręczników papierowych, papieru toaletowego, chusteczek higienicznych, mydła, środków czystości, pufy, osłony przeciwsłonecznej, farby akrylowej, farby lateksowej, pędzla malarskiego, wałka malarskiego. Wskazać należy, że takie wydatki wprawdzie zapewniają odpowiednie przygotowanie miejsca pracy, wpływają na komfort pracy i zapewniają Panu prowadzenie działalności w dogodnych warunkach, to jednakże, kierując się treścią art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wydatku tego nie można uznać za koszt faktycznie poniesiony na działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. Przepis ten literalnie wskazuje, że do kosztów, o których mowa w ust. 4 nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. Trudno racjonalnie stwierdzić, że ww. wymienione wydatki są wprost związane z wytworzeniem lub rozwinięciem oprogramowania. Z opisanych we wniosku i uzupełnieniu okoliczności nie wynika, aby koszty te pozostawały w bezpośrednim związku z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową a w konsekwencji z wytworzeniem konkretnego kwalifikowanego IP.
Kierując się treścią art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wydatków związanych z nieruchomościami dotyczących środków czystości i materiałów budowlanych nie można uznać za koszt faktycznie poniesiony na działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. Przepis ten literalnie wskazuje, że do kosztów, o których mowa w ust. 4 nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej m.in. w szczególności kosztów związanych z nieruchomościami.
W ust. 118 Objaśnień podatkowych opublikowanych przez Ministerstwo Finansów, dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej wyjaśniono, że do kosztów, o których mowa we wskaźniku nexus nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym IP, w szczególności odsetek, opłat finansowych, oraz kosztów związanych z nieruchomościami.
Kosztami nieujętymi we wskaźniku nexus będą na przykład koszty utrzymania nieruchomości, w której prowadzona jest działalność badawczo-rozwojowa zmierzająca do wytworzenia kwalifikowanego IP, czy też odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup tej nieruchomości. Zgodnie z wyjaśnieniami OECD w akapicie 39 Raportu OECD BEPS Plan Działania nr 5 istotne jest to, aby ze wskaźnika nexus wykluczyć koszty, które nie są, lub ze swej natury nie mogą być, bezpośrednio związane z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem konkretnych kwalifikowanych IP. OECD jako przykład braku możliwości ustalenia bezpośredniego związania kosztu z kwalifikowanymi IP podaje koszt budynku (nabycia, utrzymania, etc.), w którym wytwarzane są kwalifikowane IP. Taki koszt jest kosztem pośrednio związanym z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem kwalifikowanego IP i dlatego nie może zawierać się we wskaźniku nexus.
Mając powyższe na uwadze należy uznać, że użycie na końcu listy skrótu etc. w ww. Objaśnieniach ma na celu zobrazowania kosztów związanych z nieruchomościami i zostało zamieszczone, dla zaznaczenia, że inne, podobne elementy nie zostały wymienione, np. koszt najmu budynku lub lokalu, koszty mediów związane z utrzymaniem nieruchomości itp. Należy również zauważyć, że ustawodawca nie zdefiniował na potrzeby ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pojęcia „kosztów związanych z nieruchomościami”, dlatego zasadne jest zastosowanie wykładni językowej dla właściwego zrozumienia tego pojęcia. Zgodnie z wykładnią językową „związany” to „mający coś wspólnego z kimś lub czymś dotyczący tego kogoś lub czegoś”. Zatem do tej kategorii kosztów należy zaliczyć wszystkie ponoszone przez podatnika wydatki pozostające w związku z nieruchomościami w tym również wydatki na środki czystości czy remont biura (materiały budowlane).
W tym miejscu wskazać należy, że koszty związane z nieruchomościami, tj. wymienione przez Pana wydatki dotyczące wyposażenia biura związane np. z zakupem systemów wentylacyjnych, paneli akustycznych, chemii do zapewnienia czystości, mopa, zmiotki, odkurzacza, ręczników papierowych, środków czystości, osłony przeciwsłonecznej, farb, pędzli czy wałków, jako pośrednio związane z wytworzonym kwalifikowanych IP, nie mogą zostać ujęte we wskaźniku nexus stosownie do art. 30ca ust. 5 ustawy o PIT.
Odnosząc się natomiast do kwestii wydatku na zakup czajnika elektrycznego, bieżni, wieszaków ściennych, wieszaków na ubrania z kółkami, antyramy, ramy obrazu, naczyń, sztućców, mikrofalówki, lodówki, tostera, wyciskacza do soków, papieru toaletowego, chusteczek higienicznych, mydła, pufy, tut. organ nie znajduje w opisie sprawy uzasadnienia do uznania tego wydatku za koszt prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 4 ustawy. Należy podkreślić, że w treści wniosku wskazał Pan ogólnie, że wydatki na zakup wyposażenia biura, do których zaliczył Pan wszystkie wymienione powyżej wydatki potrzebne są do tworzenia kodu źródłowego. Natomiast w piśmie uzupełniającym, będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu, nie wykazał Pan bezpośredniego funkcjonalnego związku tych kosztów z wytworzeniem kwalifikowanego IP.
W przedmiotowej sprawie nie można racjonalnie stwierdzić, że występują jakiekolwiek okoliczności wskazujące na bezpośredni związek tych wydatków z wytworzonym IP. Zatem, bez poniesienia ww. wydatków wytworzenie kwalifikowanego IP również byłoby możliwe.
Zatem do kosztu bezpośrednio związanego z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej nie może Pan zaliczyć wydatków na zakup: systemów wentylacyjnych do serwerowni, paneli akustycznych, czajnika elektrycznego, bieżni, wieszaków ściennych, wieszaków na ubrania z kółkami, antyramy, ramy obrazu, naczyń, sztućców, mikrofalówki, lodówki, tostera, wyciskacza do soków, chemii do zapewnienia czystości, mopa, zmiotki, (…) odkurzacza, ręczników papierowych, papieru toaletowego, chusteczek higienicznych, mydła, środków czystości, pufy, osłony przeciwsłonecznej, farby akrylowej, farby lateksowej, pędzla malarskiego, wałka malarskiego, ponieważ nie stanowią one kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z uwagi na wyłączenie zawarte w art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast pozostałe wskazane przez Pana koszty przy zachowaniu odpowiedniej metodyki alokacji, mogą/będą mogły zostać uznane za koszty do obliczania wskaźnika nexus, o których w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Z przedstawionych we wniosku okoliczności wynika też, że przenosi Pan autorskie prawa majątkowe do programów komputerowych na Zleceniodawcę. Dochód osiągany jest ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), a tym samym osiąga Pan kwalifikowany dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o którym mowa w art. 30ca ww. ustawy. Dochód ten stanowi kwalifikowany dochód w rozumieniu art. 30ca ust. 4 w związku z art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jak wskazał Pan wprost we wniosku, wyodrębnia w prowadzonej odrębnej ewidencji pozarachunkowej prawa autorskie do Oprogramowania, spełniając wymóg wynikający z art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W szczególności wskazał Pan, że w przedmiotowej ewidencji dokonuje wyodrębnienia przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, jak również dokonuje wyodrębnienia kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 omawianej ustawy.
Ewidencja taka prowadzona jest na bieżąco od 1 stycznia 2022 r.
Reasumując, może Pan zastosować stawkę 5% od dochodów z powyższego tytułu, osiągniętych w ramach prowadzonej działalności opisanej we wniosku. Z ulgi tej może Pan skorzystać za rok 2022 (od 1 stycznia 2022 r.). Jeśli Pana sytuacja i obowiązujące prawo nie zmienią się, będzie Pan mógł skorzystać z omawianej preferencji także w zeznaniach za kolejne lata podatkowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy:
-zaistniałych stanów faktycznych przedstawionych przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia,
-zdarzeń przyszłych przedstawionych przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Weryfikacja zasadności stosowania opisanej we wniosku metody podziału kosztów według określonej proporcji możliwa jest w postępowaniu dowodowym, które zastrzeżone jest dla innych trybów postępowania organów podatkowych. Wybór metody ustalania odpowiedniej proporcji zależy bowiem od okoliczności faktycznych konkretnej sprawy – nie jest wykluczona możliwość zastosowania innych metod ustalania tej proporcji w przypadku jej weryfikacji w postępowaniu dowodowym przez właściwy organ podatkowy.
Pełna weryfikacja Pana stanowiska może być dokonana jedynie w toku ewentualnego postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego organu kontroli celno-skarbowej będącej poza zakresem instytucji interpretacji indywidualnej, do której mają zastosowanie przepisy określone w art. 14h Ordynacji podatkowej.
Okoliczność wykazania wartości wynagrodzenia za przeniesienie prawa własności intelektualnej w umowie lub fakturze nie podlega ocenie w drodze interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).