Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z zakupem aparatu słuchowego. - Interpretacja - 0112-KDIL2-2.4011.609.2022.1.MM

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 24 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.609.2022.1.MM

Temat interpretacji

Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z zakupem aparatu słuchowego.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 26 lipca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 26 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą w oparciu o wpis do CEIDG. Jest Pan czynnym podatnikiem VAT. Podatek dochodowy rozlicza Pan na zasadnych ogólnych, według skali podatkowej.

Głównym przedmiotem działalności gospodarczej są prace brukarskie (m.in. polegające na wykonywaniu utwardzeń terenu na posesjach, zjazdów z dróg publicznych, podjazdów, chodników, infrastruktury ogrodowej, układaniu nawierzchni z kostki brukowej, wykonywaniu odwodnień, instalacji wod-kan). Usługi są opodatkowane 23% lub 8% stawką podatku VAT. Prace wykonywane są u odbiorców indywidualnych, firm oraz na dużych placach budowy na inwestycjach deweloperskich. Prace z uwagi na charakterystykę branży odbywają się zazwyczaj w hałasie ze względu na wykorzystywany sprzęt budowlany, tj.: wibratory, ubijarki, szlifierki, koparki, walce, samochody ciężarowe, które powodują duże natężenie hałasu. Prace budowlane oraz przepisy BHP wymagają zachowania dużej ostrożności i zwracania uwagi na różnego rodzaju systemy ostrzegawcze, w tym dźwiękowe.

Jako właściciel firmy, dokonuje Pan wszelkich ustaleń z klientami, dostawcami, architektami, inżynierami, ogrodnikami, a także w niektórych sytuacjach z pracownikami nadzoru budowlanego lub zarządu dróg. Najczęściej wszystkie ustalenia co do zakresu, sposobu wykonywania prac, wymagań technicznych i prawnych są dokonywane na placu budowy, podczas realizacji prac. W tej sytuacji bardzo istotne jest, aby wszystkie przekazywane informacje były zrozumiałe, aby nie dochodziło do nieporozumień na żadnej płaszczyźnie. Ponadto na Panu, jako przedsiębiorcy, ciążą takie obowiązki jak znalezienie klienta, przeprowadzenie spotkania w celu wyceny prac, przedstawienie mu oferty, zamawianie materiałów budowlanych, organizacja logistyki materiałów i sprzętu, organizacja podwykonawców, organizacja sprzętu budowlanego, kontakt z administracją państwową, itp. Kwestie te najczęściej omawiane są telefonicznie, zarówno na placu budowy, jak i podczas prowadzenia pojazdu. Zaznacza Pan, że część transportów, np. sprzętu lub niektórych materiałów budowlanych, organizuje Pan we własnym zakresie, ponieważ posiada Pan samochód dostawczy.

Ze względu na wadę słuchu, w celu właściwej realizacji pracy niezbędne jest zastosowanie aparatu słuchowego. Aparat słuchowy będzie umożliwiał wykonywanie obowiązków związanych z działalnością gospodarczą oraz prawidłową komunikację z otoczeniem w ramach prowadzonej działalności. Dodatkowo, zakupiony aparat słuchowy będzie posiadał funkcję zestawu słuchawkowego, co umożliwi przeprowadzenie rozmów telefonicznych podczas prowadzenia pojazdu, czy też w dużym hałasie na placu budowy. Do tej pory było to bardzo ograniczone, a wręcz niemożliwe, ponieważ żadne inne zestawy słuchawkowe czy głośnomówiące nie spełniają swojej funkcji w Pana przypadku. Brak aparatu ogranicza Pana konkurencyjność na rynku, nieporozumienia powstałe przy wstępnych rozmowach z potencjalnymi klientami mogą powodować utratę zlecenia. Aparat słuchowy przyczyni się także do minimalizacji ryzyka związanego z błędnym rozumieniem zaleceń klienta czy architekta lub nadzoru budowlanego, a takie nieporozumienia mogą narazić Pana jako przedsiębiorcę na bardzo duże straty finansowe i utratę przychodu.

Ponadto, w celu rozwoju działalności gospodarczej planuje Pan zakup przyczepy do samochodu, o ładowności do 3,5 tony, aby móc zoptymalizować wydajność i opłacalność pracy. Do poruszania się takim zestawem niezbędne jest posiadanie prawa jazdy typ B+E, natomiast do rozpoczęcia kursu oraz do poruszania się samochodem niezbędne jest posiadanie aparatu słuchowego. Tym samym, bez aparatu niemożliwe jest rozwijanie i optymalizacja kosztów działalności gospodarczej, co przekłada się na mniejsze przychody.

Pytanie

Czy wydatki poniesione na zakup aparatu słuchowego z funkcją zestawu słuchawkowego mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem – zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.2022.931 t.j. z dnia 2022.04.29), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Aparat słuchowy, który zamierza Pan kupić, nie został wymieniony w art. 23, natomiast ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera katalogu kosztów, które mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu. Przesłankami są jedynie poniesione wydatki oraz związek wydatku z osiąganiem lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodu. W związku z powyższym koszty mogą być bezpośrednio lub pośrednio związane z uzyskiwaniem lub zabezpieczeniem przychodów, a wydatek na zakup aparatu słuchowego z funkcją zestawu słuchawkowego niewątpliwie taki związek wykazuje.

Bez aparatu naraża się Pan na utratę zleceń, czyli utratę źródła przychodów, lub na konsekwencje prawne lub finansowe, kary związane z niewłaściwym wykonaniem zlecenia lub niezastosowanie się do przepisów BHP obowiązujących na placu budowy. W Pana ocenie wydatek może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wykazu wydatków, który przesądzałby o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, dlatego przyjmuje się, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.

W takim ujęciu kosztami tymi są zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów (w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów), nawet wówczas gdyby z obiektywnych powodów przychód nie został osiągnięty. Jednak, aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, podatnik musi wykazać jego związek z prowadzoną działalnością oraz to, że jego poniesienie miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Ustawodawca wiąże bowiem koszty uzyskania przychodów z celem ich poniesienia, jakim jest osiągnięcie przychodów, ewentualnie zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów.

Podkreślamy, że o tym co jest celowe i potrzebne w prowadzonej działalności, decyduje podmiot prowadzący działalność gospodarczą, a nie organ podatkowy. Na podatniku spoczywa obowiązek wykazania związku poniesionych kosztów z działalnością gospodarczą, w tym okoliczności, że ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia sporu w tej kwestii.

Zatem kosztem uzyskania przychodów nie są wszystkie wydatki, ale tylko takie, które nie są wymienione w art. 23 ww. ustawy i których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem (zwiększeniem) przychodu z danego źródła bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów. Jednak ciężar wykazania owego związku spoczywa na podatniku, który wywodzi z tego określone skutki prawne.

Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu, winien, w myśl powołanego na wstępie przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:

-pozostawać w związku przyczynowo-skutkowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,

-nie znajdować się na liście wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, enumeratywnie wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

-być właściwie udokumentowany.

Wskazany przez Pana we wniosku wydatek nie został wprost wymieniony w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w katalogu wydatków wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów. Jednak fakt, że dany wydatek nie został ujęty w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uprawnia do automatycznego przyjęcia domniemania, że wszystkie pozostałe koszty, które nie są wymienione w tym przepisie, mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 4 kwietnia 2017 r. sygn. II FSK 3526/16: Niezmiennie trzeba mieć na uwadze zasadniczy kwalifikator, jakim jest wpływ wydatku na wielkość osiągniętego przychodu, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu. Wystąpienie tego wpływu (związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy wydatkiem a przychodem) należy oceniać (badać) ad casum.

Do wskazanego związku przyczynowo-skutkowego Naczelny Sąd Administracyjny odniósł się także w wyroku z 8 sierpnia 2017 r. sygn. II FSK 1859/15, gdzie stwierdził, że: Kryterium celowości nie wyznacza w sposób ostry granicy pozwalającej odróżnić wydatki, które można uznać za koszty uzyskania przychodów, od tych, które już nimi nie są. Niemniej jednak kryterium to nie może służyć rekomendowaniu otwartego ciągu zdarzeń, tworząc w ten sposób niekończący się związek skutkowo-przyczynowy.

Ponadto w orzecznictwie sądowo-administracyjnym, wskazuje się, że: (...) zwrot „w celu” oznacza, że nie każdy wydatek poniesiony przez podatnika w związku z prowadzoną działalnością podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania, lecz tylko ten wydatek, który pozostaje w takim związku przyczynowo-skutkowym. Poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodów. Wydatek należy oceniać mając na uwadze racjonalność określonego działania dla osiągnięcia przychodu. Poniesienie wydatku musi zatem być powiązane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, ukierunkowaną na uzyskanie przychodów; wydatek powinien, przynajmniej potencjalnie, wpływać na wielkość uzyskiwanych lub spodziewanych przychodów z tej działalności. Kosztowa kwalifikacja konkretnego wydatku u konkretnego podatnika musi więc uwzględniać charakter i profil prowadzonej działalności gospodarczej oraz ekonomiczną racjonalność poniesionego wydatku – wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 16 października 2012 r. sygn. akt II FSK 430/11 oraz z dnia 17 stycznia 2017 r. sygn. akt II FSK 3813/14.

Skoro jednym z warunków zaliczenia danego wydatku do kosztów uzyskania przychodu jest poniesienie go w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu, kryterium uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu sprowadza się w istocie do ustalenia, czy mógł się on potencjalnie przyczynić do osiągnięcia przychodów, bez względu na to, czy ów skutek się ziści. Wykazywany związek przyczynowo-skutkowy powinien mieć charakter obiektywny.

Odnosząc powyższe do niniejszej sprawy, stwierdzamy, że w przypadku opisanym przez Pana zachodzi odpowiedni związek przyczynowo-skutkowy, dający podstawy do zaliczenia w koszty podatkowe prowadzonej działalności gospodarczej wymienionego przez Pana wydatku.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że głównym przedmiotem Pana działalności gospodarczej są prace brukarskie (m.in. polegające na wykonywaniu utwardzeń terenu na posesjach, zjazdów z dróg publicznych, podjazdów, chodników, infrastruktury ogrodowej, układaniu nawierzchni z kostki brukowej, wykonywaniu odwodnień, instalacji wod-kan). Prace wykonywane są u odbiorców indywidualnych, firm oraz na dużych placach budowy na inwestycjach deweloperskich. Prace z uwagi na charakterystykę branży odbywają się zazwyczaj w hałasie ze względu na wykorzystywany sprzęt budowlany, tj.: wibratory, ubijarki, szlifierki, koparki, walce, samochody ciężarowe, które powodują duże natężenie hałasu. Prace budowlane oraz przepisy BHP wymagają zachowania dużej ostrożności i zwracania uwagi na różnego rodzaju systemy ostrzegawcze, w tym dźwiękowe. Jako właściciel firmy dokonuje Pan wszelkich ustaleń z klientami, dostawcami, architektami, inżynierami, ogrodnikami, a także w niektórych sytuacjach z pracownikami nadzoru budowlanego lub zarządu dróg. Najczęściej wszystkie ustalenia co do zakresu, sposobu wykonywania prac, wymagań technicznych i prawnych są dokonywane na placu budowy, podczas realizacji prac. W tej sytuacji bardzo istotne jest, aby wszystkie przekazywane informacje były zrozumiałe, aby nie dochodziło do nieporozumień na żadnej płaszczyźnie. Ponadto na Panu, jako przedsiębiorcy, ciążą takie obowiązki jak znalezienie klienta, przeprowadzenie spotkania w celu wyceny prac, przedstawienie mu oferty, zamawianie materiałów budowlanych, organizacja logistyki materiałów i sprzętu, organizacja podwykonawców, organizacja sprzętu budowlanego, kontakt z administracją państwową, itp. Kwestie te najczęściej omawiane są telefonicznie zarówno na placu budowy, jak i podczas prowadzenia pojazdu. Jak Pan zaznaczył, część transportów, np. sprzętu lub niektórych materiałów budowlanych, organizuje Pan we własnym zakresie, ponieważ posiada Pan samochód dostawczy. Ze względu na wadę słuchu, w celu właściwej realizacji pracy niezbędne jest zastosowanie aparatu słuchowego. Wskazał Pan, że aparat słuchowy będzie umożliwiał wykonywanie obowiązków związanych z działalnością gospodarczą oraz prawidłową komunikację z otoczeniem w ramach prowadzonej działalności. Dodatkowo, zakupiony aparat słuchowy będzie posiadał funkcję zestawu słuchawkowego, co umożliwi przeprowadzenie rozmów telefonicznych podczas prowadzenia pojazdu, czy też w dużym hałasie na placu budowy. Zaznaczył Pan, że do tej pory było to bardzo ograniczone, a wręcz niemożliwe, ponieważ żadne inne zestawy słuchawkowe czy głośnomówiące nie spełniają swojej funkcji w Pana przypadku. Brak aparatu ogranicza Pana konkurencyjność na rynku, nieporozumienia powstałe przy wstępnych rozmowach z potencjalnymi klientami mogą powodować utratę zlecenia. Aparat słuchowy przyczyni się także do minimalizacji ryzyka związanego z błędnym rozumieniem zaleceń klienta czy architekta lub nadzoru budowlanego, a takie nieporozumienia mogą narazić Pana jako przedsiębiorcę na bardzo duże straty finansowe i utratę przychodu. Ponadto z wniosku wynika, że w celu rozwoju działalności gospodarczej planuje Pan zakup przyczepy do samochodu, o ładowności do 3,5 tony, aby móc zoptymalizować wydajność i opłacalność pracy. Do poruszania się takim zestawem niezbędne jest posiadanie prawa jazdy typ B+E, natomiast do rozpoczęcia kursu oraz do poruszania się samochodem niezbędne jest posiadanie aparatu słuchowego. Tym samym – jak Pan podkreślił – bez aparatu niemożliwe jest rozwijanie i optymalizacja kosztów działalności gospodarczej, co przekłada się na mniejsze przychody.

Wobec powyższego stwierdzamy, że wydatek poniesiony na zakup aparatu słuchowego stanowi koszt uzyskania przychodów w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. Wydatek ten pozostaje w związku przyczynowym z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zakup aparatu słuchowego ma pomóc Panu w prawidłowym wykonywaniu obowiązków w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej oraz w komunikowaniu się z innymi osobami podczas realizacji tej działalności, a także w rozwoju i optymalizacji kosztów działalności gospodarczej. Wydatek ten obiektywnie może w efekcie końcowym przyczynić do osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Reasumując – wydatek poniesiony przez Pana na zakup aparatu słuchowego z funkcją zestawu słuchawkowego może być uznany za koszt uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Jednocześnie informujemy, że Pana wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług podlega odrębnemu rozstrzygnięciu.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).