Kwalifikacja przychodu uzyskanego przez wspólników spółki cywilnej z dofinansowania do źródła przychodu - Interpretacja - 0113-KDIPT2-1.4011.191.2020.2.MD

shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 04.06.2020, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.191.2020.2.MD, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Temat interpretacji

Kwalifikacja przychodu uzyskanego przez wspólników spółki cywilnej z dofinansowania do źródła przychodu

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy - przedstawione we wniosku z dnia 11 lutego 2020 r. (data wpływu 17 lutego 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 20 maja 2020 r. (data wpływu 26 maja 2020 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia źródła przychodów z tytułu organizowanych szkoleń w ramach działalności gospodarczej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 lutego 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wniosek ten nie spełniał wymogów, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), w związku z czym pismem z dnia 16 kwietnia 2020 r., Nr 0113-KDIPT2-1.4011.191.2020.1.MD, na podstawie art. 13 § 2a, art. 169 § 1 i § 2 w związku z art. 14h powołanej ustawy, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie do uzupełnienia ww. wniosku wysłano za pośrednictwem poczty w dniu 16 kwietnia 2020 r. (data doręczenia 6 maja 2020 r. doręczenie zastępcze). Wnioskodawca uzupełnił powyższy wniosek pismem z dnia 20 maja 2020 r., które wpłynęło w dniu 26 maja 2020 r.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny:

Przedsiębiorcy jednoosobowi:

  • A, zam,
  • B., zam,
  • C., zam;
  • D, zam.;

prowadzący wspólnie działalność gospodarczą w ramach Spółki cywilnej (skupiającej wyłącznie osoby fizyczne) pod nazwą: O.. S.C. (wyłączni wspólnicy), w dniu 22 sierpnia 2018 r. zawarli z Województwem .. - Wojewódzkim Urzędem Pracy w , a, występującym na podstawie Porozumienia w sprawie powierzenia zadań związanych z realizacją RPO W na lata 2014-2020 z dnia 8 czerwca 2015 roku zawartego pomiędzy Zarządem Województwa a Wojewódzkim Urzędem Pracy w, umowę o dofinansowanie projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2014-2020.

Umowa z dnia 22 sierpnia 2018 r. o dofinansowanie projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2014-2020 została zawarta przez wspólników O. S.C. w ramach prowadzonej przez Nich w ramach Spółki cywilnej działalności i tak też jest realizowana.

W ramach tej umowy wspólnicy zobowiązali się do m.in.: realizacji następujących szkoleń:

  1. kurs na prawo jazdy kat. C, CE (kurs łączony) - zajęcia teoretyczne i praktyczne,
  2. kurs kwalifikacji wstępnej, przyspieszonej w ramach kat. C, CE oraz kat. D - zajęcia teoretyczne i praktyczne z egzaminem teoretycznym wewnętrznym,
  3. kurs dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych i pojazdów przewożących wartości pieniężne - zajęcia teoretyczne i praktyczne z egzaminem końcowym,
  4. kurs na prawo jazdy kat. B - zajęcia teoretyczne i praktyczne oraz egzamin wewnętrzny teoretyczny i praktyczny w ramach kat. B,
  5. kurs na certyfikat kompetencji zaw. przewoźnika do transportu rzeczy - zajęcia teoretyczne z egzaminem teoretycznym wewnętrznym,
  6. kurs prawa jazdy kat. D - zajęcia teoretyczne i praktyczne.

W sytuacji, gdy realizacja umowy odbywa się przez osobiste świadczenie usług przez jednego ze wspólników Spółki cywilnej, tj.: A, B, D, płatności z tego tytułu wpływają na rachunek bankowy projektu prowadzony dla O. S.C. i następnie na prywatne konta wspólników, w tym na konta tych, którzy zrealizowali szkolenie, zgodnie z postanowieniami umowy.

W sytuacji, gdy realizacja umowy w zakresie świadczenia usług odbywa się przez osoby trzecie, tj. niebędące wspólnikami Spółki cywilnej, to płatności z tego tytułu wpływają na rachunek bankowy projektu prowadzony dla O. S.C. i następnie przekazywane są na prywatne konta osób, które wykonały szkolenie.

W piśmie z dnia 20 maja 2020 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, wskazano, że Spółka cywilna została założona 17 listopada 1998 r. Wspólnicy prowadzący wspólnie działalność gospodarczą w formie Spółki są opodatkowani - podatkiem liniowym 19% i prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów (dotyczy to w szczególności Wnioskodawcy).

Umowa o dofinansowanie projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2014-2020 (w ramach strategii rozwoju gospodarczego Polski Wschodniej do roku 2020) została zawarta między Województwem - Wojewódzkim Urzędem Pracy w (Instytucja Pośrednicząca), a A., B., C., D., prowadzącymi wspólnie działalność gospodarczą w ramach Spółki cywilnej.

Osobami szkolonymi są osoby fizyczne, korzystające z interwencji EPS (wychowankowie placówek opiekuńczo-wychowawczych, ośrodków wychowawczych i socjoterapeutycznych, osoby zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym w wieku od 18 do 55 lat, w szczególności osoby pozostałe bez zatrudnienia, osoby niepełnosprawne, osoby wychodzące z bezdomności, wychowankowie opuszczający instytucjonalne oraz rodzinne formy pieczy zastępczej.

Projekt jest finansowany (współfinansowany) w ok. 89,473% ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, a w pozostałej części ok 10,527% z budżetu państwa; w ramach strategii rozwoju gospodarczego Polski Wschodniej do roku 2020.

Wspólnicy A., B., D. w ramach prowadzonej wspólnie (także z C.) działalności gospodarczej w ramach Spółki cywilnej (skupiającej wyłącznie osoby fizyczne) - realizują szkolenia - jako wspólnicy Spółki cywilnej.

W sytuacji, gdy realizacja umowy w zakresie świadczenia usług odbywa się przez osoby trzecie - niebędące wspólnikami Spółki cywilnej, to z osobą szkoląca albo pracownikiem zawierana jest w ramach Spółki cywilnej stosowna umowa zlecenia. Z oczywistych powodów (brak podmiotowości prawnej), ww. wspólnicy nie zawierają ze Spółką cywilną żadnych umów w tym zakresie (ani w żadnym innym).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy środki pieniężne wpływające na rachunek bankowy projektu prowadzony dla O.S.C. i następnie przekazywane na prywatne konto Wnioskodawcy, który jako wspólnik - reprezentant powołanej Spółki cywilnej - zrealizował szkolenia, stanowi, z punktu widzenia przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 r.) przychód wspólników O.S.C. w ramach prowadzonej przez nich wspólnie działalności gospodarczej, czy też przychody Wnioskodawcy z działalności wykonywanej osobiście?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Środki pieniężne wpływające na rachunek bankowy projektu prowadzony dla O..S.C. i następnie przekazywane na prywatne konto Wnioskodawcy, który jako wspólnik - reprezentant powołanej Spółki cywilnej - zrealizował (wspólnie z innymi wspólnikami) szkolenie, stanowią, z punktu widzenia przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 8 ust. 1 ustawy o PIT - w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 r.) przychód wspólników O.S.C. w ramach prowadzonej przez Nich wspólnie działalności gospodarczej, nie zaś przychody Wnioskodawcy z działalności wykonywanej osobiście.

Wynika to z tego, że w świetle przepisów o podatkach dochodowych spółka cywilna została przez polskiego ustawodawcę sklasyfikowana jako spółka niebędąca osobą prawną. Tworzą ją co najmniej dwa podmioty (osoby fizyczne lub osoby prawne). W zależności od swojej formy prawnej, wspólnicy spółki cywilnej są zobowiązani rozliczać podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) od dochodów uzyskiwanych w ramach spółki cywilnej.

Zgodnie z treścią art. 8 ust. 1 ustawy o PIT, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną u każdego ze wspólników określa się proporcjonalnie do jego udziału w zysku (udziału). W przypadku braku przeciwnego dowodu, w szczególności braku stosownych zapisów w umowie lub statucie spółki, przyjmuje się, że udziały wspólników są równe. Również proporcjonalnie do udziału w zyskach spółki wspólnicy rozliczają koszty uzyskania przychodów, wydatki niebędące kosztami podatkowymi oraz straty, jak również ulgi podatkowe rozliczane w związku z prowadzeniem działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną.

Wskazać jeszcze trzeba, że umowa z dnia 22 sierpnia 2018 r. o dofinansowanie projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2014- 2020 została zawarta przez O.. S.C. w ramach prowadzonej przez Nich w formie Spółki cywilnej działalności i tak też jest realizowana, stąd też do opisanego wyżej stanu faktycznego w całości znajdzie zastosowanie wspomniane wyżej unormowanie zawarte w art. 8 ust. 1 ustawy o PIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego - jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1387, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W art. 10 ust. 1 ustawy wyszczególniono m.in. jako odrębne źródła przychodów:

  • działalność wykonywaną osobiście (pkt 2),
  • pozarolniczą działalność gospodarczą (pkt 3).

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ww. ustawy, przez działalność gospodarczą albo pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową lub usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 49 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Treść definicji zawartej w wyżej cytowanym art. 5a pkt 6 daje podstawę, by przyjąć, że dla uznania określonej działalności za działalność gospodarczą, konieczne jest m.in. łączne spełnienie trzech warunków: po pierwsze, dana działalność musi być działalnością zarobkową, po drugie, działalnością wykonywaną w sposób zorganizowany oraz, po trzecie, w sposób ciągły.

Zatem, działalność gospodarcza to taka działalność, która:

  • jest prowadzona w celu osiągnięcia dochodu, przy czym nawet ewentualna strata będąca wynikiem tej działalności nie pozbawia jej statusu działalności gospodarczej, bowiem istotny jest sam zamiar osiągnięcia dochodu;
  • wykonywana jest w sposób ciągły; jednakże przesłanki tej nie należy rozumieć jako konieczność wykonywania działalności bez przerwy; istotny jest zamiar powtarzalności określonych czynności celem osiągnięcia dochodu;
  • prowadzona jest w sposób zorganizowany, co oznacza, że podejmowane działania są podporządkowane obowiązującym regułom, normom i służą osiągnięciu celu, mają wpływ na racjonalność gospodarowania posiadanymi środkami, a tym samym uczestnictwa w obrocie gospodarczym.

Ponadto, stosownie do art. 5b ust. 1 ww. ustawy, za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
  2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
  3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Z treści wyżej cytowanego przepisu art. 5b ust. 1 ww. ustawy wynika, że wyłączenie określonych czynności z pozarolniczej działalności gospodarczej może nastąpić tylko w przypadku, gdy spełnione są wszystkie trzy przesłanki w nim wymienione. Nieziszczenie się któregokolwiek z tych warunków powoduje, że nie jest możliwe uznanie określonych czynności za pozarolniczą działalność gospodarczą.

Tak więc działalność gospodarcza to taka działalność, która:

  • jest działalnością zarobkową,
  • jest działalnością wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową, działalnością polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż lub działalnością polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,
  • jest działalnością prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły,
  • nie polega na wykonywaniu czynności, o których mowa w art. 5b ust. 1 ww. ustawy,
  • generuje przychody, które nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2, 4-9 tej ustawy.

Odrębnym źródłem przychodów, wymienionym w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych jest działalność wykonywana osobiście.

Przepis art. 13 pkt 2 ww. ustawy stanowi, że za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych.

Zgodnie z treścią art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

  1. osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
  2. właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością
  3. przedsiębiorstwa w spadku

z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Dla rozstrzygnięcia wątpliwości interpretacyjnych co do rozgraniczenia działalności gospodarczej od innych źródeł przychodów konieczne jest umieszczenie przywołanej powyżej definicji działalności gospodarczej w szerszym, systemowym kontekście. Należy wskazać, że ustawa w szeregu przypadków dopuszcza możliwość kwalifikowania tej samej czynności jako czynności wykonywanej w ramach działalności gospodarczej albo jako czynności realizowanej poza działalnością gospodarczą, konstytuującej wówczas odrębne źródło przychodów. Art. 13 pkt 8 ustawy o PIT nakazuje zakwalifikować usługi wykonywane na podstawie umów cywilnoprawnych jako działalność wykonywaną osobiście, ale jedynie wtedy, gdy nie są świadczone w ramach działalności gospodarczej.

Jak wynika z powyższego, w zależności od okoliczności ta sama aktywność może w zgodzie z ustawą podlegać opodatkowaniu na różnych zasadach, w tym na zasadach właściwych dla działalności gospodarczej.

W świetle powyższego nie powinno budzić wątpliwości, że kwalifikacja określonego przychodu do jednego ze źródeł przychodów wymienionych w ustawie wymaga w pierwszej kolejności ustalenia, czy przychód ten nie jest rezultatem działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 w zw. z art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dopiero wówczas, gdy działalność generująca dany przychód nie spełnia kryteriów właściwych dla działalności gospodarczej, przychód ten powinien być kwalifikowany do innego, odrębnego źródła.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca wraz trzema innymi osobami fizycznymi, prowadzą wspólnie działalność gospodarczą w ramach Spółki cywilnej. W dniu 22 sierpnia 2018 r. zawarli umowę o dofinansowanie projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2014-2020. Umowa ta została zawarta przez wspólników w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej i tak też jest realizowana.

W ramach tej umowy wspólnicy zobowiązali się do m.in.: realizacji następujących szkoleń:

  1. kurs na prawo jazdy kat. C, CE (kurs łączony) - zajęcia teoretyczne i praktyczne,
  2. kurs kwalifikacji wstępnej, przyspieszonej w ramach kat. C, CE oraz kat. D - zajęcia teoretyczne i praktyczne z egzaminem teoretycznym wewnętrznym,
  3. kurs dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych i pojazdów przewożących wartości pieniężne - zajęcia teoretyczne i praktyczne z egzaminem końcowym,
  4. kurs na prawo jazdy kat. B - zajęcia teoretyczne i praktyczne oraz egzamin wewnętrzny teoretyczny i praktyczny w ramach kat. B,
  5. kurs na certyfikat kompetencji zaw. przewoźnika do transportu rzeczy - zajęcia teoretyczne z egzaminem teoretycznym wewnętrznym,
  6. kurs prawa jazdy kat. D - zajęcia teoretyczne i praktyczne.

W sytuacji, gdy realizacja umowy odbywa się przez osobiste świadczenie usług przez jednego ze wspólników, płatności z tego tytułu wpływają na rachunek bankowy projektu prowadzony dla Spółki cywilnej i następnie na prywatne konta wspólników, w tym na konta tych którzy zrealizowali szkolenie, zgodnie z postanowieniami umowy. W sytuacji, gdy realizacja umowy w zakresie świadczenia usług odbywa się przez osoby trzecie, tj. niebędące wspólnikami, to płatności z tego tytułu wpływają na rachunek bankowy projektu prowadzony dla Spółki cywilnej i następnie przekazywane są na prywatne konta osób, które wykonały szkolenie, a z osobą szkolącą albo pracownikiem zawierana jest w ramach Spółki cywilnej stosowna umowa zlecenia. Wspólnicy w tym Wnioskodawca realizują szkolenia jako wspólnicy Spółki cywilnej. Wspólnicy nie zawierają ze Spółką cywilną żadnych umów w tym zakresie.

Spółka cywilna została założona 17 listopada 1998 r. Wspólnicy prowadzący wspólnie działalność gospodarczą w formie Spółki cywilnej są opodatkowani podatkiem liniowym 19% i prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca jako wspólnik Spółki cywilnej, na podstawie umowy o dofinansowanie projektu zawartej w ramach działalności gospodarczej prowadzonej w formie Spółki cywilnej, prowadzi szkolenia, o których mowa we wniosku. Wobec tego przychody uzyskiwane z tego tytułu, jako wchodzące w zakres prowadzonej przez Spółkę cywilną działalności gospodarczej, należy zakwalifikować jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, a więc przychody ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podkreślić należy, że zgodnie z art. 8 ust. 1 powyższej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy).

W konsekwencji stwierdzić należy, że skoro z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, że umowa o dofinansowanie szkoleń, została zawarta w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przez Spółkę cywilną, to środki pieniężne wpływające na rachunek bankowy projektu prowadzony dla Spółki cywilnej, a następnie przekazywane na prywatne konto Wnioskodawcy, który jako wspólnik zrealizował szkolenia, stanowią przychód z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, tj. ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwzględnieniem postanowień zawartych w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto wskazać należy, że z uwagi na to, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) niniejsza interpretacja dotyczy tylko Wnioskodawcy. Nie wywołuje skutków prawnych dla pozostałych wspólników spółki cywilnej.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji indywidualnej.

Zastrzec jednak należy, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. Ponadto nadmienia się, że wydając interpretację w trybie art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa, tutejszy Organ nie przeprowadza postępowania dowodowego, w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do oceny załączonego do wniosku ORD-IN dokumentu jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez Wnioskodawcę i Jego stanowiskiem.

Zgodnie z art. 14na § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  • z zastosowaniem art. 119a;
  • w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  • z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 ustawy Ordynacja podatkowa). Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem Organu, który ją wydał (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Stanowisko

prawidłowe

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej