Skutki podatkowe darowizny nieruchomości córce. - Interpretacja - 0113-KDIPT2-1.4011.1273.2021.2.MM

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 15 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.1273.2021.2.MM

Temat interpretacji

Skutki podatkowe darowizny nieruchomości córce.

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

29 grudnia 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 21 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych darowizny nieruchomości córce. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 5 kwietnia 2022 r. (wpływ 12 kwietnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania w Polsce oraz podlegającą w  Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Wnioskodawca nie prowadzi indywidualnej działalności gospodarczej i tym samym nie jest wpisany do Rejestru Ewidencji Działalności Gospodarczej. Wnioskodawca nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

27 kwietnia 2004 r. Wnioskodawca nabył na podstawie aktu notarialnego nieruchomość składającą się z działki nr .... o powierzchni 0,85 ha, zabudowanej jednokondygnacyjnym murowanym budynkiem szkoły, położonej w ... (dalej jako: „Nieruchomość). Dla Nieruchomości prowadzona jest przez Sąd Rejonowy dla ... księga wieczysta o numerze .... Nieruchomość została nabyta przez Wnioskodawcę wraz z małżonką na  zasadzie wspólności majątkowej małżeńskiej do majątku wspólnego.

Sprzedającym była Gmina ... Zgodnie z aktem notarialnym, żona Wnioskodawcy nabyła Nieruchomość dla celów prowadzonej przez nią wówczas indywidualnej działalności gospodarczej. Wnioskodawca nie nabył Nieruchomości dla celów prowadzonej działalności gospodarczej, gdyż nie prowadził wówczas i dalej nie prowadzi indywidualnej działalności gospodarczej. Nieruchomość nie stanowiła więc u Wnioskodawcy środka trwałego w  podatku dochodowym od osób fizycznych, nie była też amortyzowana. Wnioskodawcy nie  przysługiwało przy nabyciu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (nie był i dalej nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług).

Nieruchomość zabudowana była i nadal jest budynkiem mieszkalno-usługowym w  miejscowości .... W ww. budynku wydzielone są dwa lokale: lokal mieszkalny oraz lokal o przeznaczeniu innym niż mieszkalne. Opisane lokale wydzielone są w ww. budynku trwałymi ścianami i odpowiadają wymogom określonym w ustawie z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. Wobec tego, stanowią one samodzielne lokale w rozumieniu tej ustawy. Samodzielność ww. lokali została stwierdzona w 2015 r. stosownym zaświadczeniem Starosty. W obecnym stanie faktycznym nie jest ustanowiona odrębna własność ww. samodzielnych lokali i nie są założone dla nich księgi wieczyste.

Z tego zakupu została wydzielona wartość przypadająca na budynek w kwocie 112 500,00 zł. Budynek jako kompletny i zdatny do użytkowania w części produkcyjnej został oddany do  użytku w grudniu 2004 r., i w tym samym roku rozpoczęła się u żony Wnioskodawcy amortyzacja budynku dla celów podatkowych. Amortyzacja zakończyła się w grudniu 2014 r. U Wnioskodawcy Nieruchomość nie była amortyzowana, nie była środkiem trwałym. Wnioskodawca nie prowadził indywidualnej działalności gospodarczej.

W okresie od kwietnia 2004 r. do grudnia 2004 r. budynek był remontowany w celu przystosowywania go do funkcji zakładu produkcyjnego, na co została wydatkowana kwota ..... zł na rzecz zewnętrznych wykonawców. W stosunku do tych wydatków żona Wnioskodawcy miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego i z tego prawa skorzystała. Wnioskodawca nie korzystał w tym zakresie z prawa do odliczenia podatku od towarów i usług, gdyż nie był podatnikiem tego podatku.

Ww. prace obejmowały jedynie przywrócenie ścian budynku, podłóg, instalacji, itd., do stanu używalności. Prace zmierzały do podtrzymania, odtworzenia wartości użytkowej Nieruchomości i były rodzajem naprawy, wymiany zużytych elementów. Prace nie  obejmowały unowocześnienia lub przystosowania budynku do spełniania innych, nowych funkcji, Nieruchomość nie zyskała w wyniku ww. prac remontowych zasadniczej zmiany cech użytkowych. Prace umożliwiły jedynie umieszczenie w budynku maszyn produkcyjnych i rozpoczęcie produkcji w ramach działalności gospodarczej żony Wnioskodawcy.

Obecnie żona Wnioskodawcy planuje, w okolicach połowy 2022 r., wycofanie Nieruchomości z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Nieruchomość zostanie alokowana do majątku żony Wnioskodawcy niezwiązanego z działalnością gospodarczą, która po tym będzie dalej współwłaścicielem Nieruchomości wraz z Wnioskodawcą (we wspólności majątkowej małżeńskiej).

Przy wycofaniu Nieruchomości nastąpi:

·wykreślenie Nieruchomości z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych żony Wnioskodawcy,

·przygotowanie protokołu likwidacji środka trwałego z zaznaczeniem wycofania środka trwałego na cele osobiste podatnika,

·sporządzenie protokołu przekazania.

Protokół przekazania środka trwałego będzie zawierał:

·datę sporządzenia protokołu (dzień przekazania środka trwałego),

·dane przedsiębiorcy - nazwa, adres, NIP,

·określenie składnika majątku, który jest przekazywany - nazwa, numer w  dotychczasowej ewidencji środków trwałych, inne dane, np. miejsce dotychczasowego użytkowania,

·podpis przedsiębiorcy,

·dane dotyczące opodatkowania VAT (czy przekazanie środka trwałego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i według jakiej stawki).

Uzasadnieniem wyżej opisanej reorganizacji majątkowej jest to, że żona Wnioskodawcy planuje w 2022 r.  wygaszenie jej działalności gospodarczej, a następnie jej formalną likwidację. W związku z tym, między wygaszeniem działalności a jej formalną likwidacją nastąpi uporządkowanie majątku prywatnego Wnioskodawcy i Jego żony oraz majątku żony Wnioskodawcy związanego z jej działalnością gospodarczą.

Po wykonaniu tych kroków, czyli już z majątku prywatnego Wnioskodawcy i Jego żony, własność Nieruchomości, na podstawie przewidzianej w Kodeksie cywilnym umowy darowizny, zostanie przeniesiona przez Wnioskodawcę i Jego żonę na ich pełnoletnią córkę. Córka stanie się więc jedynym właścicielem Nieruchomości. Córka zamierza mieszkać w  wydzielonym w ww. budynku lokalu mieszkalnym oraz prowadzić swoją indywidualną działalność gospodarczą w wydzielonym w budynku lokalu użytkowym.

Celem Wnioskodawcy jest upewnienie się, że przeniesienie własności Nieruchomości tytułem darowizny na córkę, po uprzednim wycofaniu Nieruchomości do majątku prywatnego żony Wnioskodawcy w opisany wyżej sposób, będzie neutralne na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Podkreślenia wymaga to, że w ramach opisanej darowizny, między Wnioskodawcą a Jego córką nie nastąpi jakiekolwiek rozliczenie (pieniężne lub niepieniężne). Darowizna będzie więc spełniała wszystkie wymienione w Kodeksie cywilnym cechy umowy darowizny, w szczególności będzie bezpłatnym świadczeniem darczyńcy na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku.

Między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym Nieruchomość zostanie wycofana z działalności żony Wnioskodawcy i dniem jej zbycia tytułem darowizny na rzecz córki upłynie okres krótszy niż 5 lat.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, że w rozumieniu PKOB budynek, o  którym mowa we wniosku, stanowi budynek niemieszkalny - przemysłowy (Sekcja 1, Dział  12, Grupa 125, Klasa 1251).

Cały budynek ma powierzchnię użytkową równą 570,04 m2, na którą składa się:

151,86 m2 - powierzchnia części mieszkalnej;

405,30 m2 - powierzchnia budynku o przeznaczeniu innym niż mieszkalny - część usługowa (produkcyjna),

12,88m2 - część wspólna (służąca części mieszkalnej i niemieszkalnej budynku).

Pytanie:

Czy darowizna ww. Nieruchomości przez Wnioskodawcę córce, wcześniej wycofanej przez żonę Wnioskodawcy z jej ewidencji działalności gospodarczej (przekazanej w wyniku tego do  majątku żony Wnioskodawcy niezwiązanego z jej działalnością gospodarczą) spowoduje powstanie u Wnioskodawcy obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych?

Pana stanowisko w sprawie

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1128, z późn. zm.), źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2, nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

W myśl art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z  działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, tj. pozarolniczej działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po  wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U  podatników dokonujących sprzedaży towarów usług opodatkowanych podatkiem od  towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o  należny podatek od towarów i usług.

Stosownie do treści art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:

a)środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

b)składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1 500 zł,

c)składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,

d)składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w  ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

- wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji „darowizny”, dlatego należy odwołać się w tym względzie do odpowiednich przepisów ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r., poz. 1740, z późn. zm.).

Zgodnie z art. 888 § 1 tej ustawy, przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Z powyższego wynika zatem, że podstawowym elementem darowizny - niezbędnym do  uznania, że dane świadczenie jest darowizną - jest jej nieodpłatność. Świadczenie jest  nieodpłatne wówczas, gdy otrzymujący świadczenie nie świadczy nic w zamian ani  też nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w przyszłości. Jedynym celem, jaki leży u podstaw darowizny, jest chęć przysporzenia majątkowego na rzecz drugiej strony.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego oraz obowiązujące uregulowania prawne, stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie nie nastąpi odpłatne zbycie składnika majątku wykorzystywanego w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, tj. Nieruchomości. Wnioskodawca nie prowadzi bowiem działalności gospodarczej. Wycofanie Nieruchomości przez żonę Wnioskodawcy z  jej działalności gospodarczej, a także przekazanie Nieruchomości w drodze darowizny (nieodpłatnie) na rzecz córki nie rodzi na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych żadnych skutków podatkowych w tym podatku, bowiem poprzez czynności te  Wnioskodawca nie uzyska żadnego przysporzenia majątkowego.

W wyniku wycofania Nieruchomości z działalności gospodarczej prowadzonej przez żonę Wnioskodawcy nastąpi wyłącznie przesunięcie prawa własności do ww. Nieruchomości z  działalności gospodarczej żony Wnioskodawcy do majątku prywatnego jej i Wnioskodawcy (majątek wspólny pozostający we wspólności majątkowej małżeńskiej). Natomiast nieodpłatne przekazanie (w formie darowizny) własności Nieruchomości przez Wnioskodawcę na rzecz córki jest niewątpliwie związane ze zbyciem składnika majątku, jednakże czynność ta nie będzie miała dla Wnioskodawcy charakteru odpłatnego, bowiem w zamian za przeniesienie Nieruchomości Wnioskodawca nie uzyska żadnych korzyści majątkowych. Oznacza to, że z tytułu opisanych zdarzeń po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ ustawa ta wiąże - co do zasady - powstanie przychodu z tego źródła z odpłatnym zbyciem składników majątku wykorzystywanych w tej działalności. W przedmiotowej sprawie nie ma także znaczenia, że darowizna Nieruchomości nastąpi przed upływem 6 lat od dnia wycofania jej z działalności gospodarczej, bowiem to wycofanie ma miejsce z działalności gospodarczej prowadzonej przez żonę Wnioskodawcy, a nie Wnioskodawcę.

Na gruncie art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, („inne źródła”) uzyskane przychody, których nie możemy przyporządkować do żadnej z  podstawowych kategorii przychodów, zazwyczaj uznawane są za przychody z innych źródeł.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ww. ustawy, za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, świadczenia otrzymane z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do  przychodów określonych w art. 12-14 i art. 17.

Ustawodawca używa sformułowania „w szczególności”, co oznacza, że ww. katalog przychodów jest otwarty, ale jednocześnie zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9,10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są  otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i  wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Zasadą jest więc, że przychód powstaje na gruncie ustawy o  podatku dochodowym od osób fizycznych kasowo, a memoriałowo (jako przychód należny) tylko wyjątkowo we wskazanych w art. 11 przypadkach.

W związku z tym, u Wnioskodawcy nie powstanie przychód z innych źródeł wskazany w  art. 10 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy, gdyż Wnioskodawca nie otrzymuje nic w zamian za  przeniesienie własności Nieruchomości. Co więcej, u Wnioskodawcy nie powstaje nawet jakakolwiek należność, gdyż rozważane zbycie jest bezpłatne (tytułem darmym). Nie można tu zatem mówić nawet o powstaniu przychodu należnego. Po prostu u  Wnioskodawcy nie powstaje jakikolwiek przychód z innych źródeł, wskazany w art. 10 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z  odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.

W przypadku planowanej przez Wnioskodawcę darowizny nie możemy mówić o  powstaniu przychodu w oparciu o ww. przepis, gdyż obejmuje on jedynie przychody należne z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości. Nie ma wątpliwości, że w ramach opisanego zdarzenia przyszłego mamy do czynienia ze zbyciem Nieruchomości, które nie nosi cech odpłatności (jest bezpłatnym przysporzeniem majątkowym po stronie obdarowanego kosztem majątku darczyńcy).

Reasumując, wycofanie Nieruchomości z działalności gospodarczej żony Wnioskodawcy i  przekazanie jej na cele osobiste, a także darowizna tej Nieruchomości nie będzie skutkować koniecznością rozpoznania u Wnioskodawcy przychodu lub dochodu, od  którego byłby zobowiązany zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Odstępuję od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny Pana stanowiska.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540, ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z  11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r., poz. 329; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na  adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na  platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540, ze zm.).