sposób opodatkowania przychodów uzyskiwanych z umów o dzieło - Interpretacja - 0114-KDIP3-2.4011.79.2022.2.MG

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 14 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.79.2022.2.MG

Temat interpretacji

sposób opodatkowania przychodów uzyskiwanych z umów o dzieło

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodów uzyskiwanych z umów o dzieło.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

4 stycznia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 4 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy sposobu opodatkowania przychodów uzyskiwanych z umów o dzieło.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 9 marca 2022 r. (data wpływu 9 marca 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

W dniu  2 października 2017 r. założył Pan działalność gospodarczą pod nazwą (...). Zakres prowadzonej działalności obejmuje: doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKD 70.22.Z), działalność związana z oprogramowaniem (62.01.Z), działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki (62.02.Z), działalność związana z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi (62.03.Z), pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych (62.09.Z).

Działalność gospodarcza została zawieszona 30 marca 2018 r. Pozostaje zawieszona do dnia dzisiejszego.

W dniu 16 czerwca 2021 r. zawarł Pan ze spółką X SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ umowę ramową odnoszącą się do projektu badawczo-rozwojowego finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju - NCBiR pt. „ ...”, nr umowy …., w której zobowiązał się do czynności w ramach I etapu umowy ramowej wyszczególnionych poniżej, które będą realizowane w oparciu o umowę o dzieło. Projekt podzielony jest na trzy etapy, każdy trwający po 12 miesięcy. Aktualnie na podstawie umowy o dzieło, realizuje Pan I etap obejmujący wykonanie prac polegających na prowadzeniu badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie nauk przyrodniczych i technicznych, sklasyfikowanych w PKD 72.19.Z.

Realizacja etapu I rozpoczęła się 16 czerwca 2021r. i obejmuje wykonanie czynności polegających na:

  1. Wykonanie analizy oraz opracowanie koncepcji zastosowania i zestawienia ograniczeń możliwości zastosowania komercyjnych odbiorników (...) pracujących w systemie (...) nie posiadających ograniczeń na prędkość, przyśpieszenie i wysokość lotu rakiety z szczególnym uwzględnieniem ograniczeń eksportowych i dostępności kodów dla odblokowania częstotliwości szyfrowanych.
  2. Analiza charakterystyk lotu obiektu poruszającego się z dużą prędkością i rotacją w celu doboru technologii i sensorów umożliwiających pomiar w czasie rzeczywistym parametrów lotu pocisku rakietowego w sprzężeniu zwrotnym pętli układu sterowania rakiety.
  3. Opracowanie modelu matematycznego algorytmu sterowania pociskiem rakietowym opartego na rekurencyjnym wyznaczaniu minimalno-wariancyjnej estymaty wektora stanu modelu liniowego dyskretnego układu dynamicznego oraz jego weryfikacja w modelu badawczym odbiornika nawigacji satelitarnej pracującego w systemie (...).
  4. Opracowanie programu i metodyki testów – PIMT – laboratoryjnego modelu badawczego układu nawigacji satelitarnej pracującego w systemie (...) zintegrowanego z kilkoma antenami odbiorczymi zamontowanymi na obiekcie pocisku rakietowego podanego zmiennej rotacji.

Kolejny, II etap, w oparciu o zawartą umowę ramową realizowany będzie w okresie od 16 czerwca 2022 r. do 15 czerwca 2023 r.

Realizacja trzeciego, ostatniego etap umowy ramowej rozpocznie się 16 czerwca 2023 r. a zakończy 15 czerwca 2024 r.

Wszystkie trzy etapu będą realizowana na zasadach i warunkach określonych w zawartej przez Pana umowie ramowej, tj. na podstawie umów cywilno-prawnych w formie umowy o dzieło. Będą obejmować prowadzenie analiz ilościowych i jakościowych mających na celu walidację opracowanych i wytworzonych w poprzednich etapach projektu koncepcji laboratoryjnych modeli badawczych. Jednym z warunków przyznania finansowania przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju było kryterium osobowe członków zespołu badawczego. Ocenie NCBiR podlegał dorobek naukowy konkretnych osób zgłoszonych we wniosku o dofinansowanie projektu z imienia i nazwiska, kwota ich wynagrodzenia jak i rodzaj umowy, na podstawie której członek zespołu badawczego będzie realizował powierzone mu prace projektowe. Wynagrodzenie zespołu badawczego zaklasyfikowane zostało do osobnej kategorii „W”.

Nie ma aktualnie możliwości, aby Wnioskodawca rozliczał się z zlecającym czynności poprzez wystawianie faktur z działalności gospodarczej, co stanowiłoby o ponoszeniu kosztów w zupełnie innej kategorii kosztów operacyjnych "Op" - wniosek o finansowanie projektu badawczo-rozwojowego musiałby zostać poddany ponownej ocenie merytorycznej przez ekspertów naukowych NCBiR, a biorąc pod uwagę fakt, iż projekt jest realizowany od ponad pół roku w konsorcjum naukowym z … oraz …, na tym etapie projektu jest to niemożliwe.

W dniu 16 grudnia 2021 r. Wnioskodawca zawarł z spółką X. SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ umowę o dzieło, na realizację badań naukowych w projekcie finansowanym przez …. Podobnie jak wyżej wniosek i finansowanie był oceniany przez ekspertów Y SA pod kątem personelu wymienionego z imienia i nazwiska. W ramach umowy o dzieło wykonuje Pan prace polegające na prowadzeniu badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie nauk przyrodniczych i technicznych, sklasyfikowanych w PKD 72.19.Z. tj.:

1. Opracowanie specyfikacji wymagań dla układu sterowania systemu (...)

2. Opracowanie analizy …. układu sterowania system (...)

3. Opracowanie modelu matematycznego algorytmu sterowania systemem (...) oraz jego niskopoziomowa implementacji oraz walidacja w warunkach laboratoryjnych symulujących warunki kosmiczne.

Pełni Pan w spółce X SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ funkcję Prezesa Zarządu. Chciałby Pan odwiesić działalność gospodarczą oraz rozszerzyć przedmiot działalności o działalność w zakresie inżynierii i związanego z nią doradztwa technicznego (PKD 71.12.Z). W ramach działalności zajmowałby się Pan m.in. projektowaniem inżynierskim i doradztwem opisanym szczegółowo w klasyfikacji PKD, a w szczególności: projektowaniem konstrukcji i urządzeń w oprogramowaniu inżynierskim CAD/CAM czy opracowywaniu i implementacji projektów maszyn i urządzeń od strony mechaniki, automatyki, elektroniki i sterowania. Nie wyklucza Pan, iż po odwieszeniu działalności spółka X SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ będzie także jego kontrahentem. Zawarte dotychczas umowa ramowa i umowy o dzieło dotyczą długookresowych projektów, finansowych w ramach wygranych i sformalizowanych konkursów prowadzonych przez NCBiR i Y SA. Co istotne, w ramach projektu finansowanego przez NCBiR nie ma Pan możliwości zmiany sposobu rozliczania zawartej ze spółką D. umowy ramowej na wykonywanie dzieł.

Chciałby Pan mieć możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie inżynierii i związanego z nią doradztwa technicznego, które nie pokrywają się z zakresem objętym zawartymi: umową ramową i umowami o dzieło.

Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego

Zgodnie z przedstawionym we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej opisem w sekcji G pkt. 61, zakres działalności przed rozwinięciem obejmuje: „doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKD 70.22.Z), działalność związana z oprogramowaniem (62.01.Z), działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki (62.02.Z), działalność związana z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi (62.03.Z), pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych (62.09.Z).” Zakres podpisanych umów o dzieło jak i umów ramowych (również umowy o dzieło) nie pokrywa się z obecnym (przed rozwinięciem) zakresem działalności, która pozostaje w zawieszeniu.

Wnioskodawca chciałby odwiesić działalność gospodarczą oraz rozszerzyć przedmiot działalności o działalność w zakresie inżynierii i związanego z nią doradztwa technicznego (PKD 71.12.Z). Wnioskodawca chciałby mieć możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie inżynierii i związanego z nią doradztw technicznego, które nie pokrywają się z zakresem objętym zawartymi: umową ramową i umowami o dzieło.

Pytanie

Czy przychód uzyskany  z tytułu umów o dzieło uzyskany po odwieszeniu i rozszerzeniu przedmiotu prowadzonej działalności gospodarczej może zostać zakwalifikowany jako pochodzący ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. z działalności wykonywanej osobiście, czy musi być już rozliczony w ramach działalności gospodarczej?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, umowy o dzieło zarówno te zawarte i wykonywane, jak i te, które zostaną podpisane w ramach zobowiązania wynikającego z zawartej umowy ramowej, nie zostały zawarte w ramach prowadzenia działalności gospodarczej, a więc powinny zostać w całości rozliczone w ramach działalności wykonywanej osobiście. Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.2021.1128 t.j. z dnia 24 czerwca 2021 r.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Według art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłami przychodów są m.in.:

  1. działalność wykonywana osobiście (pkt 2),
  2. pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3).

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ww. ustawy, za pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych która prowadzona jest we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Uzupełnieniem definicji działalności gospodarczej są przesłanki negatywne, których łączne spełnienie wyklucza możliwość zaliczenia przychodów z działalności podatnika do źródła przychodów - działalność gospodarcza.

Zgodnie z art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
  2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
  3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością. Jak wynika z literalnej treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy, niespełnienie któregokolwiek z warunków wymienionych w tym przepisie oznacza, że wykonywane czynności mogą być klasyfikowane na gruncie ustawy o podatku dochodowym jako pozarolnicza działalność gospodarcza.

Przepis art. 13 pkt 8 tej ustawy stanowi, że za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

  1. osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
  2. właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością,
  3. przedsiębiorstwa w spadku.

Z wyłączeniem jednak przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Działalność wykonywana osobiście oraz działalność gospodarcza stanowią odrębne źródła przychodów, a dochody uzyskiwane przez podatników z tych źródeł podlegają odmiennym zasadom opodatkowania. Określone przychody uznaje się za przychody z działalności gospodarczej, pod warunkiem, że przychody te nie mogą być zaliczone do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ww. ustawy. Zatem, nie każdy przychód osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą uznaje się za przychód z tej działalności, ale tylko taki przychód, który nie może być zaliczony do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ww. ustawy. Wyłączenie, o którym mowa w art. 5a pkt 6 ww. ustawy obejmuje więc m.in. przychody uzyskane z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy. Powyższe przepisy wskazują, że co do zasady do przychodów z działalności wykonywanej osobiście nie można zaliczyć przychodów uzyskanych przez podatnika na podstawie umów o dzieło w warunkach określonych w art. 5a pkt 6 ww. ustawy, których zakres pokrywa się z przedmiotem prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej. Mając na uwadze opis zdarzenia przyszłego oraz powołane przepisy prawa podatkowego, stwierdzić należy, że podpisał Pan umowy o dzieło oraz w wykonaniu umowy ramowej zawrze umowy o dzieło na kolejne etapy projektu, w celu świadczenia określonych usług na rzecz innego podmiotu prawa, których zakres nie pokrywa się z planowanym przedmiotem działalności gospodarczej, a z treści zawartych umów nie wynika, aby były zawarte w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Pana zdaniem przychody uzyskiwane z zawartych umów o dzieło oraz planowanych umów o dzieło w wykonaniu umowy ramowej, po rozszerzeniu przedmiotu odwieszonej działalności gospodarczej, mogą być kwalifikowane jako pochodzące ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. z działalności wykonywanej osobiście.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 ww. ustawy:

Źródłami przychodów są m.in.:

- działalność wykonywaną osobiście (pkt 2),

- pozarolniczą działalność gospodarczą (pkt 3).

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowy od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a.wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b.polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,

-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9;

Definicję powyższą uzupełnia regulacja zawarta w art. 5b ust. 1 ww. ustawy, zgodnie z którą:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1.odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2.są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności,

3.wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Ponadto ustalając, czy dany przychód można zakwalifikować do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej należy w pierwszym rzędzie podjąć próbę przypisania go do jednego z pozostałych wymienionych w ustawie źródeł. Jeżeli okaże się to niemożliwe, a przychód powstał w wyniku działalności zarobkowej wykonywanej w sposób zorganizowany i ciągły, która prowadzona jest we własnym imieniu, wówczas przychód będzie stanowił przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Jeśli podmiot osiągać będzie w sposób stały i zorganizowany przychody, które można będzie zaklasyfikować do innego źródła przychodów, niż gdyby były osiągane w sposób incydentalny, to wówczas ta stałość i zorganizowanie mogą mieć rozstrzygające znaczenie dla uznania, że dany przychód pochodzi z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jak już uprzednio wskazano, odrębnym źródłem przychodów, wymienionym w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznym jest działalność wykonywana osobiście. Katalog przychodów, które należy zaliczyć do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, określony został w art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Do przychodów tych między innymi należy zaliczyć przychody z tytułu osobistego wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło (art. 13 pkt 8 ustawy), uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej – z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Przepis powyższy zawiera zatem szczególną regulację, na mocy której przychody, które co do zasady stanowią przychody z działalności wykonywanej osobiście, należy zaliczyć do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zaliczenie przychodów do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 8 ww. ustawy, zależy od łącznego spełnienia następujących warunków:

  1. zleconą usługę podatnik wykona osobiście, tj. bez udziału osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło, które wykonywałyby czynności związane z istotą tej usługi,
  2. umowa zlecenia lub umowa o dzieło została zawarta z osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą lub osobą prawną i jej jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej,
  3. umowa zlecenia lub umowa o dzieło nie zostanie zawarta w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, tj. zlecona usługa nie wchodzi w zakres prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.

W konsekwencji do przychodów powyższych nie można zaliczyć przychodów uzyskanych przez podatnika na podstawie umów zlecenia/o dzieło, których zakres pokrywa się z przedmiotem prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej oraz są wykonywane w sposób stały i zorganizowany a nie w sposób incydentalny.

Tymczasem z opisu sprawy przedstawionego we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji wynika, że:

·    W dniu 2 października 2017 r. założył Pan działalność gospodarczą.

·    Działalność gospodarcza została zawieszona 30 marca 2018 r. Pozostaje zawieszona do dnia dzisiejszego.

·    W dniu 16 czerwca 2021 r. zawarł Pan ze Spółką z o.o. umowę ramową, w której zobowiązał się do czynności, które będą realizowane w oparciu o umowę o dzieło. Projekt podzielony jest na trzy etapy, każdy trwający po 12 miesięcy. Od 16 czerwca 2021 r., realizuje Pan I etap na podstawie umowy o dzieło, obejmujący wykonanie prac sklasyfikowanych w PKD 72.19.Z.

·    Kolejny, II etap, w oparciu o zawartą umowę ramową realizowany będzie w okresie od 16 czerwca 2022 r. do 15 czerwca 2023 r. Realizacja trzeciego, ostatniego etap umowy ramowej rozpocznie się 16 czerwca 2023 r. a zakończy 15 czerwca 2024 r. Wszystkie trzy etapu będą realizowana na zasadach i warunkach określonych w zawartej przez Pana umowie ramowej tj. na podstawie umów cywilno-prawnych w formie umowy o dzieło.

·    W dniu 16 grudnia 2021 r. zawarł Pan z tą samą Spółką z o.o. kolejną umowę o dzieło. W ramach umowy o dzieło wykonuje Pan prace polegające na prowadzeniu badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie nauk przyrodniczych i technicznych, sklasyfikowanych w PKD 72.19.Z.

·    Chciałby Pan odwiesić działalność gospodarczą oraz rozszerzyć przedmiot działalności o działalność w zakresie inżynierii i związanego z nią doradztwa technicznego (PKD 71.12.Z).

·    Nie wyklucza Pan, iż po odwieszeniu działalności Spółka z o.o. będzie także jego kontrahentem.

·    Zakres podpisanych umów o dzieło nie pokrywa się z obecnym (przed rozwinięciem) zakresem działalności, która pozostaje w zawieszeniu. Działalność gospodarcza w zakresie inżynierii i związanego z nią doradztwa technicznego również nie pokrywają się z zakresem objętym zawartymi: umową ramową i umowami o dzieło.

Skoro zakres umów o dzieło nie będzie pokrywał się z przedmiotem działalności gospodarczej oraz, że umowy nie były zawarte w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, to przychody uzyskiwane z zawartych umów, po rozszerzeniu przedmiotu odwieszonej działalności gospodarczej, należy zakwalifikować do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem uzyskany przez Pana przychód na podstawie umowy o dzieło po odwieszeniu i rozszerzeniu przedmiotowej działalności gospodarczej stanowi przychód z działalności wykonywanej osobiście.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Panią w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·    Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i musi się Pan zastosować do interpretacji.

·    Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...)

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).