Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości. - Interpretacja - 0114-KDIP3-2.4011.797.2022.3.MG

shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 2 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.797.2022.3.MG

Temat interpretacji

Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że stanowisko Państwa w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

10 sierpnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 26 lipca 2022 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych przy sprzedaży nieruchomości składającej się z działki nr x2, x3, x4, x5 i x6, wpłynął 10 sierpnia 2022 r. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 30 października 2022 r. (data wpływu 3 listopad 2022 r.).

Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania:

-  Pan W. W.

2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

-  Pani G. W.

3)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

-  A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Opis zdarzenia przyszłego

Państwo G. i W. W. (Zainteresowany 1 oraz Wnioskodawca) są małżonkami i współwłaścicielami gruntu o powierzchni 5.0136 ha składającego się z 5 działek (nr x2, x3, x4, x5 i x6) położonych w obrębie (...) Księga Wieczysta nr (…). Grunt ten stanowi jedną całość, pozostaje niezabudowany i nieogrodzony. Jest on w całości wykorzystywany do celów rolniczych, a przez jego środek przechodzi linia energetyczna średniego napięcia 15KV. Do ww. nieruchomości nie są doprowadzone żadne media w postaci przyłączy elektrycznych, gazowych, wodnych. Nie jest także doprowadzona instalacja kanalizacyjna.

Omawiany grunt jest własnością G. i W. W. od 21 kwietnia 2004 r. Został on nabyty na podstawie aktu notarialnego Rep. (…).

W 2012 r. uchwałą Rady Gminy w (...) nr (…) przedmiotowy grunt został w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego zakwalifikowany jako grunt inwestycyjny.

G. W. posiada własne gospodarstwo rolne i jako rolniczka jest podatnikiem podatku od towarów i usług, natomiast W. W. ma własne gospodarstwo rolne i jest rolnikiem ryczałtowym. Ani G. W., ani W. W. nie prowadzą działalności gospodarczej.

G. i W. W. planują sprzedaż nieruchomości składającej się z opisanych gruntów deweloperowi - firmie A. Sp. z o.o. z siedzibą w (...) (kod pocztowy (…)), przy ul.(...) planującemu dokonanie inwestycji na nabytym gruncie. Planowana sprzedaż nieruchomości ma przebiegać w taki sposób, że zostanie ona przekazana przez współwłaścicieli do majątku prywatnego a następnie sprzedana jednorazowo cały opisany grunt.

Oprócz opisanej transakcji sprzedaży gruntu małżonkowie W. nie sprzedawali, ani nie planują sprzedaży innych nieruchomości.

W uzupełnieniu wskazali Państwo następujące informacje:

1.Działki nr x2, x3, x4, x5 i x6 zostały nabyte przez Państwo G. i W. W. z zamiarem powiększenia ich gospodarstwa rolnego.

2.Wszystkie działki tj. nr x2, x3, x4, x5 i x6 zostały nabyte w drodze umowy kupna-sprzedaży.

3.Zgodnie z umową przedwstępną z 8 lipca 2022 r. Państwo G. i W. W. udzielili firmie deweloperskiej A. pełnomocnictwa do:

a.uzyskania od wszystkich gestorów sieci pozytywnych opinii dotyczących uzbrojenia nieruchomości, które umożliwiać będą pobudowanie na nieruchomości obiektów produkcyjnych, składów, magazynów lub usługowych

b.dokonania badań gruntu, które potwierdzą możliwość wybudowania na nieruchomości obiektów produkcyjnych, składów, magazynów lub usługowych;

c.uzyskania (na wspólny wniosek stron, tj. Państwa W. i A.) interpretacji podatkowej dotyczącej tego czy transakcja sprzedaży nieruchomości powinna być opodatkowana w pełnym zakresie VAT.

4.Działki tj. nr x2, x3, x4, x5 i x6 nie były przedmiotem najmu.

5.Państwo G. i W. W. na terenie, który zamierzają sprzedać (tj. działkach nr x2, x3, x4, x5 i x6) ustawili baner z napisem „Na sprzedaż" z podaniem numeru telefonu komórkowego.

6.Na moment sprzedaży działek nr x2, x3, x4, x5 i x6 Państwo G. i W. W. nie występowali i nadal nie występują o wydanie decyzji w sprawie ustalenia warunków zabudowy.

7.Przeznaczenie działek na moment sprzedaży:

-Działki nr x2 i x5 - teren pod zabudowę obiektów produkcyjnych, składów, magazynów, teren pod zieleń nieurządzoną;

-Działki nr x3 i x4 - teren pod zabudowę obiektów produkcyjnych, składów, magazynów, teren pod zieleń nieurządzoną, pas technologiczny pod linię elektroenergetyczną 15kV;

-Działka x6 - teren pod zabudowę obiektów produkcyjnych, składów, magazynów, usług.

8.Poza postawieniem banera z napisem „Na sprzedaż" z podaniem numeru telefonu komórkowego Państwo G. i W. W. nie podejmowali żadnych działań marketingowych w celu sprzedaży działek będących przedmiotem wniosku.

9.Do dnia sprzedaży Państwo G. i W. W. nie podejmowali i nie będą podejmować żadnych działań zmierzających do uatrakcyjnienia działek będących przedmiotem wniosku.

10.Państwo G. i W. W. nie ponieśli i nie zamierzają ponosić żadnych nakładów związanych z przygotowaniem działek nr x2, x3, x4, x5 i x6 do sprzedaży.

11.Działki nr x2, x3, x4, x5 i x6 stanowią jedno pole i od momentu nabycia były przez Państwo W. wykorzystywane jako tereny rolnicze. Ich użytkowanie polegało na dokonywaniu zasiewów i zbiorów płodów rolnych takich jak zboża, cebula i kukurydza (na wszystkich działkach łącznie).

12.Sprzedaż obejmować będzie łącznie sprzedaż wszystkich działek będących przedmiotem wniosku, zostanie ona dokonana jednocześnie dla wszystkich tych działek, a działki te zostaną sprzedane z prywatnego majątku Państwa W.

Pytania

1.Czy planowana sprzedaż nieruchomości wskazanej w opisie stanu faktycznego będzie u G. W. lub W. W. podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

2.Czy planowana sprzedaż nieruchomości wskazanej w opisie stanu faktycznego będzie u G. W. lub W. W. podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

3.Czy w przypadku negatywnej odpowiedzi na pierwsze z postawionych pytań, planowana sprzedaż nieruchomości wskazanej w opisie stanu faktycznego będzie u nabywcy podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie oznaczone we wniosku nr 2. W zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 1 i 3 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Państwa stanowisko w sprawie

Ad. 2

Jednym ze źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości.

Przychody z tego źródła powstają, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości - art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z treści tego przepisu wynika więc, że aby planowana transakcja mogła u któregoś z małżonków W. podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym winna odbywać się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i dodatkowo musiała by być przeprowadzona przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości. Jak wynika z opisu stanu faktycznego nabycie przedmiotowej nieruchomości nastąpiło 21 kwietnia 2004 r., zatem termin wymaganych ustawowo 5 lat już dawno upłynął. Transakcja ta nie jest także przeprowadzana przez żadnego z małżonków w ramach działalności gospodarczej, zatem będzie ona dla nich wolna od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł.

Stosownie do przepisów tej ustawy, odrębnymi źródłami przychodów są określone w art. 10 ust. 1:

- pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy).

- odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d. innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany. (art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy)

Państwa wątpliwości budzą skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości składającej się z działek nr x2, x3, x4, x5 i x6. Istotę przedstawionego problemu (zgodnie z zadanym przez Państwa pytaniem) stanowi więc wskazanie, czy sprzedaż ta będzie stanowić dla Państwa źródło przychodu podlegające opodatkowaniu.

W celu zakwalifikowania podjętych przez Państwa działań do właściwego źródła przychodu, czyli ustalenia, czy opisana sprzedaż działek stanowić będzie przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości (art. 10 ust. 1 pkt 8 wskazanej ustawy), czy z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy), należy mieć na uwadze zamiar, okoliczności i cel Państwa działań związanych z tym zbyciem.

Jak już wskazano, odrębnym źródłem przychodów jest wyszczególniona w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Użyte w tym przepisie pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej opiera się na trzech przesłankach:

zarobkowym celu działalności,

wykonywaniu działalności w sposób zorganizowany i ciągły,

prowadzeniu działalności we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek.

Ważne jest więc by pamiętać, że:

działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu.

Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana tak, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć; jednakże, brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, że działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów,

   prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz, czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z tą działalnością związanych. Możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej),

   kryterium ciągłości oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza ono jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku,

powtarzalność to natomiast cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu.

Zespół wielokrotnie powtarzanych czynności (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, niepowiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek, można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.

Jednak, ze względu na różnorodność form aktywności podatników, jakie występują w obrocie gospodarczym, proste zestawienie unormowań przepisów art. 10 ust. 1 pkt 3 oraz art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z regulacją zawartą w art. 5a pkt 6 tej ustawy, nie pozwala na stworzenie uniwersalnego wzorca zachowań umożliwiającego jednoznaczne ich oddzielenie.

W każdym przypadku, o właściwej kwalifikacji przychodu zadecydować musi całokształt okoliczności faktycznych, w tym dotyczących zjawisk poprzedzających i towarzyszących zbyciu składników majątkowych (nieruchomości).

Na związek uzyskiwanych przychodów ze źródłem wymienionym w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może wskazywać, rozpatrywany całościowo, zespół powiązanych ze sobą działań podatnika, powtarzalnych, uporządkowanych, konsekwentnie prowadzących do osiągnięcia zysku, w szczególności łącznie polegających na wielokrotnym nabywaniu nieruchomości, ich zaawansowanym przygotowaniu do sprzedaży, wielokrotnym zbywaniu w celu zarobkowym odpowiednio przygotowanych nieruchomości.

Natomiast, dla regulacji wskazanej w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, istotne jest przede wszystkim ustalenie momentu (daty i sposobu) nabycia prawa własności sprzedanej nieruchomości.

Okoliczności dotyczące opisanej przez Państwa sprzedaży działek, nie dają więc podstaw do przyjęcia, że w Państwa przypadku spełnione zostaną przesłanki wymienione w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych warunkujące zaliczenie planowanej sprzedaży nieruchomości do działalności gospodarczej. Nie sposób bowiem uznać, że w realiach przedstawionych okoliczności działania podjęte przez Państwo pozwalają na zakwalifikowanie sprzedaży nieruchomości do kategorii przychodu z działalności gospodarczej.

W analizowanej sprawie, podejmowane przez Państwo czynności wskazują, że nie mają one charakteru profesjonalnego działania przypisywanego przedsiębiorcom. Działki zostały nabyte przez Państwo z zamiarem powiększenia Państwa gospodarstwa rolnego i wykorzystywane były jako tereny rolnicze. Nie poczynili Państwo żadnych działań zmierzających do zwiększenia wartości działek. Nie występowali Państwo o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla działek. Działki nie były wynajmowane. Nie podejmowali Państwo żadnych działań marketingowych w celu sprzedaży działek będących przedmiotem wniosku. Ponadto oprócz opisanej transakcji sprzedaży gruntu nie sprzedawali Państwo, ani nie planują sprzedaży innych nieruchomości. Sam fakt, że udzielili Państwo firmie deweloperskiej pełnomocnictwa do uzyskania od wszystkich gestorów sieci pozytywnych opinii dotyczących uzbrojenia nieruchomości oraz do dokonania badań gruntu, które potwierdzą możliwość wybudowania na nieruchomości obiektów produkcyjnych, składów, magazynów lub usługowych, nie może przesądzać, że jej sprzedaż prowadzona będzie w ramach działalności gospodarczej.

W efekcie Państwa działań nie można uznać za działalność handlową. Wskazanej transakcji sprzedaży należy przypisać charakter prywatny, brak jest przesłanek do uznania, że mamy w tym przypadku do czynienia z działalnością gospodarczą. Przedstawiona we wniosku aktywność oraz zaprezentowany ciąg zdarzeń, nie wykracza poza ramy czynności związanych z wykonywaniem prawa własności w odniesieniu do posiadanej nieruchomości. Z opisanych okoliczności sprawy wynika, że brak jest podstaw, aby podejmowane przez Państwa czynności - wobec wskazanych we wniosku działek - kwalifikować jako prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc pod uwagę powyższe, należy wskazać, że zbycie przez Państwa nieruchomości składającej się z pięciu działek należy rozpatrywać w kontekście przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem, sprzedaż nieruchomości nie będzie stanowić źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z upływem okresu pięciu lat liczonego od końca roku, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości. Tym samym, kwota uzyskana ze sprzedaży ww. nieruchomości nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji Państwa stanowisko należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Ponadto Organ nie oceniał prawidłowości wyboru formy opodatkowania małżonków w związku z prowadzonym gospodarstwem rolnym.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania). Inne kwestie przedstawione we wniosku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej ma prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).